li VOOR DAN! EN GEZELSCHAR KOUSEN I'Sl m Het mysterie van het diamanten kruis. BINNENLAND. Commissie van advies werkloosheids verzekering. Bij beschikking van den minister van binnemlandsche zaken, is, met ingang van 1-1 Januari: le. aan den heer C. van der Lende;, op Zijn verzoek, eervol onlslag verleend als hd van de commissie van advies voor do werkloosheidsverzekering, bedoeld in arii- kel 2i van het Werkloosheidsbesluit 1917; 2e. benoemd, tot uiterMjik 31 Deoember 1934, tot lid van genoemde commissie, de hoer 11. Lindeman, Jjd van bet bestuur van bot Nederlandse!] Verbond van Vakverecm- gingen, te Amsterdam. De farkensceuira.e eu de spoonvegen. De Nederiandscbe Varkenscenlrale heeft een overeenkomst mot de Nederlandse!» Spoorwegen getroffen, waarbij zij zich ver bonden heeft, hot vervoer van tiaar var kens, jaarlijks tenminste 1Vi* miUioen stuks per spoor te doen geschieden. Dc rente voor H oaingwetvoorschottcn. Het bestuur van den Nationalen Woning raad verzoekt in een adres aan de ministers van binnenJandscbe zaken en van finan ciën, nu het rijk een leening uitgLeft van f 296 millioen tegen een rente van 4 pCt. de rente voor nieuwe woningwetvoor schotten in overeenstemming te brongen met de rente van deze staatsteeming. Daarnaast verzoekt liet bestuur, ook de rente der ioopende voorschotten, met na me die der 6 pCt. voorschotten te horzien. De wet op de grondbelasting. De Nederlandsche Bond van ELuis- cn Grondeigenaren en Bouwondernemers, ver zoekt in een adres aan den minister van financiën liet daarheen te leiden, dat: Artikel 52 der wet op de grondbelasting worde gewijzigd in dier voege, dat ingeval één of meer gedeelten van gebouwde tigen- dommen met hun gebouwde aaulioorighe- den gedurende drie maanden ongebruikt en onverhuurd gebleven zijn, teruggave van belasting voor een. evenredig deal plaats hebhe aan hem, die gedurende dat geihoale tijdvak daarvoor is aangeslagen. Besmettelijke z ekten. In de week van 1 tot 8 Januari zijn de navolgende aantallen gevallen van besmet telijke ziekten ter kennis gebracht van bot staatstoezicht op de Volksgezondheid. Fe- bifs typhoidea 5; paratyphus, typheuzo vorm 1; febris undulans 1; dysonteria ba- cjllaris S (Amsterdam 8); roodvonk 166 (Den Kaag 3, Delft 4, Gouda 1, Wassenaar 1, Amsterdam 50, Rotterdam 22); diphthe ric 119 (Den Haag 3. Leiden 1, Voorburg 1, Amsterdam 19, Rotterdam 14); nekkramp 6; kinderverlamming 2; encephalitis lelliar- gica 1. Gemeenteraad van Botterdam. Nadat burgemeester Droogleever Fortuyn zijn nieuwjaarsrede liad gehouden, waarin hij de uitkomsten der bedrijven en ge ur een te ras tel 1 in g e n besprak en op dc slech te economische toestanden gewezen had, sprak het oudste raadslid in jaren een dankwoord. In verband met een protestver gadering van het gemeentepersoncel, waar bij een aantal raadsleden het woord moet voeren, vroeg de heer Liihrs (s.d.) om op hedenavond niet te vergaderen. Hierover ontstond een breedvoerig en somtijds vin nig debat met het resuiltaat dat er niet vergaderd zal worden. Na een aantal benoemingen en een reeks grondverkoopïngen en -verhuringen, wordt een voorstel, nopens uitbreiding van het aantal geneeskundigen bij den Gem. ge neeskundigen- en gc-zondheidsd.'enst belast met de armenpraktijk, druk besproken. Het voorste! tot verhooging van het maximum-aantal leerlingen per klasse op Öe openbare schol-en voor gewoon lager onderwijs A, verwekte uitvoerige betoogen, Iwelke het paedagogisch en politiek terrein uit het Engelsch van Chester K, E. Steele, door A. W. v. E.v. EL 51} „Dat briefje moet ik zien," mompelde de kolonel, toen hij zag, dat de jongen er een kreeg. „En als hij Jen weg in slaat, dien ik denk, dat hij zal nemen, zal ik het zeker krijgen. Ik geloof, dat ik de dame, aan wie het geadresseerd is, wel ken." De jongen praatte even met den man, knikte met Let hoofd, ten teeken, dat hij hel begrepen had eu liep toen langs de rails naar een pad, dat ever een veld liep en naar een groep dorpshuisjes leidde. „Net, zooals ik dacht," fluisterde de kolonel. De gcreedschappenloods tusschon zich zelf en den man houdend, die nu zenuwach tig op het perron heen en weer üc-p, ver hef de kolonel snel het station, dezelfde richting volgend als de jongen. De beenen van den jongen waren kort en gespierd, die van den kolonel lang en niet minder gespierd en dank zij zijn toe wijding aan Walton, die hem zoowel langs heuvelachtige wegen van ettelijke mijlen lengte als door vlakke weilanden had ge voerd, haalde de oude detective den knaap spoedig in, op een pant, dat van het station af niet zichtbaar was. „Heidaar," riep de kolonel. De jongen bleei staan en keek vragend om. „Heb je hem verteld, waar de beste plaats was om te visschen?" vroeg dc kotend. „Visschen? Wie?" „De heer, die je dat briefje gaf. Heeft bestreken en die te half 6 onderbroken, moestem worden. In de avondvergadering is men met de bespreking van dit voorstel doorgegaan. Te 11 uur werd de vergadering geschorst zon der dat een besluit was genomen. Prof. Veraart en de R..-K. Arbeiderspartij. In oen te Utrecht gehouden vergadering van de R. K. Arbeiderspartijl, zoo lezen \Vij in Do Morgen, hoeft de voorzitter vim deze partij, de heer Vogt uit Amsterdam, het woord gevoerd en o.a. gesproken over de besprekingen, dio hot partijbestuur go- had heeft met prof. Veraart De heer Vogt deelde mede, dat de It. K. Arbeiderspartij onder geen enkele omstan digheid wensehte mode te werken aan het vormen, van één katholieke democratische partij, als de idee voorzit, dat deze partij een blijvend karakter draagt, in dien zin, dat spr. zijn eigen partij of om ovcmtuoote fusie van de drie partijen niet wenseht te zien, als blijvend afgescheiden van de R. K. Staatspartij- Aangaande de bespreking met prof. Ver aart deelde do heer Vogt mede, dat in be ginsel besloten was tot een fusie van de groep van prof. Veraart met do R. K. Ai beiderspartij, terwijl ook een perscommuni qué in dien zin door prof. Veraart zou worden uitgegeven. Zoolang do R. K. Volks partij zich niet op het standpunt van tijde lijke afscheiding stelt, achtte de R. Jv. Arbeiderspartij samengaan met de Volks partij onmogelijk. Toen het bedoeld communiqué inder daad verscheen, werd daarin gesproken van een samengaan van de drie groepen, zoodat de R. K. Arbeiderspartij, die met prof. Veraart reeds overeenstemming had be reikt over do samenwerking cm een geza menlijk program, nu niet weet, waar zich aan te houden. Spr. deelde verder nog mede om tegen stander 1e zijn van een afzonderlijke actie van de drie groepen, waardoor alleen stem men verloren zouden gaan on spoorde de leden aan trouwe leden, de beste leden, te worden van de stands- en vakorganisaties. OoM-lmlii'. Tegemotkoming aan laagst- bezoldigde onder- of f i eren. Buitenzorg, üe gouverneur genei aal heeft op de audiëntie, verleend aan het hoofd bestuur van Ons Aller Belang, meoge deeld, dat onmiddellijk na het besluit tot salariskorting pe rl Januari j.l. aan het legerbestuur verzocht was een middel te vinden om den scherpen maatregel voor de laagstbezoldigde onderofficieren wat te verzachten. Financieel nieuws W. II. M11 er Co. Aan de houders van obligaties der iee- ningen 1909 en 1Ü2S der Commanditaire vennootschap Win. R. Muller Co. en van dc leening 1913 ten laste der Wm. II. Mul ler Co.'s Algemeene Mijnbouw Mij. N.V., zal worden gevraagd, om toe te stemmen, dat de in 1933 vervallende rente zal wor den betaald in vijf gelijke jaaiiijksche ter mijnen, waarvan de eerste op 15 Maart a.s. en dat het voor elke leening bestaande plan van aflossing voor een jaar wordt verschoven. De weelde ver tori gsbelasting. De Band van Nederlandsclio v-awnigin,- gen in don eJdmetaal-liamlel en nijverheid, heeft een adres gezonden aan den minister van financiën, waarin hij als zijn meening uit dat het, huidige tarief van de waaxborg- bclasting reeds als een te hooge weelde belasting op de edelmetaalnijverheid is aain te merken, weshalve hij verzoekt ten aan zien hiervan een wijziging ten goede te doen aanhangen. De 100.000 biggen. De Amsterdamse!» wethouder voor de levensmiddelenvoorzieniog, mr. Kropmaln, heeft aan het Volksblad medegedeeld, dat hij werkelijk niet over visschen gespro ken?" „Neen, daar zei hij niets van. Hij gaf mij alleen maar dit briefje en „Waarschijnlijk vergat hij over liet vis schen le spreken." De kolonel lachte grim mig. „Laat mij het even zien." onder eenige aarzeling gaf de jongen het hem. Vlug als de gedachte doorliep de kolonel hot, en toen hij het den knaap lerug gaf, merkte hij op: „Hot is in orde. Ik heb mij niet vergist. Maak nu voorl en je hoeft niet regelrecht naar het sta tion te gaan op den terugweg." „Maar hij heeft gezegd, dat ik hem ant woord moest brengen." „Zoo, zei hij dat? Nu, dan zal ik in het dorp op je wachten, en dan kun je het mij eerst laten zien. Dan weet ik alles van dat visschen en kan ik niet mijn vriend meegaan. Vooruit, jongen. Als je het antwoord op het briefje hebt, vind ik je wel in het dorp. Dan wo^t ik pre cies, waar we gaan visschen. Hoe is het hier in de buurt? Is er goed viscli- water?" „Goed v'ischwater? Dat zou ik denken. Ik heb zuikó groote baars gevangen." „Zoo, ik dacht wel, dat ik mij niet ver giste, toen ik in jou een leerling van Izauk Walton zag." „Izaak Walton? Poeh. Zoo heet onze mec-slcr niet." „Neen, dat zal wel niet," glimlachte de kolonel. ,,Nu, maak voort, mijn jongen, en hier heb je een kwart dollar. Ik zal je volgen en ej moet mij het antwoord laten zien, voordat je naar mijn vriend terug gaat. Het zou jammer zijn, als hij en ik óp ver.-.ehill -mie plaatsen gingen visschen. ik wil bij liem zijn." „Waar zijn uw hengels?" vroeg de jon- 2 en. „O, de angels cn liet snoer heli ik n mijn zal vr critnrnig klopte do detective Mistinguette Fl.1.50 Bemberg Fl. 1.25 Waschzijde F!. 0.75 ijde geplafteerd FI. 0.3 1 HEEREN'. SOKKEN vanaf 12 ct. Passende gespen voor avondschoenen Fl. 0.50 Wij repareeren alle schoenen 4-H. LAAT ONS UW VOETEN IN ONZE PEDICURE AFDEELIN.G VERZORGEN de zaak van Je 100.000 hovcnlalligc big gen van de Varkensoemtrale Go volle aan dacht had van het gemeentebestuur. Men zou alles in het werk stellen om de aain Amsterdam in uitzicht gestelde 4000 big gen per week als voedsel te behouden, voor hen, die daarvoor in aanmerking kamen. De plannen verhoeren echter nog in een voorloopig stadium. Het orgaan De Veo en Vleeschhandel vernam uit Brabant, dat er aan de fa brieken te Oss al zijn Verwerkt in de ver- nietigingsoven. Smokkelarij. Op de veemarkt in de voorsta/1 van Brus sel, Amleiiocht, is een auto met. 60 uit Ne derland gesmokkelde varkens aangehouden. Verscheidene arrestaties hadden in verhand hiermede plaats. Brandstichter aangehouden. Te 's-Gravcnzande is zekere I;. gear resteerd, verdacht van brandstichtingen al daar en te Hoek van Holland gepleegd. op zijn zak, waarin iets rammelde, dat op metaal leek. „Een stok kunt u wel in het bosch snij den," zei de jongen. „Dat heb ik ook dikwijls gedaan." „Natuurlijk," stemde de kolonel glim lachend toe. De jongen repte zich voort over hot veld. De detective volgde langzamer, tot hij de groep huizen bereikte en daar bleef rondslenteren en bekeek de verschillende woningen, alsof de grillige, oude dorpsstraat hem belang inboezemde. Het duurde niet lang, of de jongen kwam terug met een duidelijk zichtbare enveloppe in do hand. IJij glimlachte, toen hij don kolonel in het oog kreeg. Het werd al duisterder. „Het is nu te laat, om nog te gaan visschen," merkte de jongen op, terwijl hij, zonder het te weten, de enveloppe overhandigde. „Als u tenminste gcennacht- lijnen uitzet." „Misschien doe ik dat wel," zei de detective. „Maar het is niet dadelijk heele- maal donker." Vlug bekeek hij de enveloppe. E-r stond' geen adres op het groote, witte opper vlak en zich omkecrend, als om het laat ste, in het westen wegstervende licht op te vangen, las de kolonel het briefje haas tig. Terwijl hij dat deed, kwam er een angstige trek op zijn gelaal. „Het zal mij benieuwen, of zij woord houdt," mompelde hij. „Het verbaast me Vlug schoof hij het brieve in een an dere enveloppe, die hij uil een hoop pa pieren in zijn zak te voorschijn haalde, en gal het den jongen terug, terwijl hij de gelakte euvel op;», die liij had moeten openscheuren, behield. „Daar heb je het terug!" zei hij. „Zeg maar niets aan mijn vriend over het vis schen. Ik wil hem verrassen. Zeg ook niets over mij. En hier heb je een hal- GEMENGD NIEXJYVS. Aulo-dieven Te Haarlem zijn twee jongelui uit Am sterdam aangehouden, die mot een gesto len auto oen rit naar Don Haag en Leiden hadden ondernomen en te Haarlem logen oen boom waren gebotst, waardoor de wa gen beschadigd weid1. 1 Aardbeving. GouJburn en Yass in Nieuw Zuid Wales zijn door eon krachtige aardbeving getrof fen. Huizen schudden en muren werden ontzet. ven dollar, mijn jongen. Zou je wat .vil len verdienen en mij naar die beek willen brengen, waar je mij van vertelde, en waar je zei, dat zulke groote visschen zitten „Zeker wel, antwoordde de jongen met graagte, terwijl hij het geld in den zak slak. „Ik weet een heeleboel van visschen at!" „Goed. Misschien heb ik je noodig. Ga nu inaar heen, en denk er aa nmondje dicht. Dit moet een verrassing zijn." „Ja, dat weet ik." En met een vrij moedig knipoogje verdween de jongen in de steeds meer vallende duisternis. De kolonel keek den jongen aan. „Ik zal de dame dan maai' volgen," dacht hij. De visscher ging naar het kleine dorpje terug en toen hij het huis bereikt had, waar de jongen zijn briefje had' afgege ven en het antwoord er op had ontvan gen, wachtte hij mot al het geduld, waar over men bij het visschen moet beschik ken. Maar zijn geduld werd niet lang op de proef gesteld, want weldra verliet oen gesluierde vrouw het huis. Zij liep vlug voort en de detective volgde haar onge merkt. „Zij is op weg om hem te ontmoeten, zooals zij in het briefej beloofde, hoewel wel het haar toch wel kwetsen moet," mompelde de oude detective. '„Zou zij nu werkelijk gelooven, dat hij zijn belofte zal of kan houden? Nu, ik ben bij liet einde tegenwoordig, en dit zal het einde zijn," ging hij grimmig voort, en stak de hand in den zak, waarin do „angels" luid rinkelden. Terwijl de vrouw voortliep, draaide zij zich nu en dan om en kook de straat achter zich langs, waar het hoe langer hoe donkerder werd. Een oogenblik voelde de kolonel wan trouwen in zich opkomen. „Zou zij mij gezien hebben?" dacht hij. Vlug keek hij achter ziolï cm ontstelde, toen hij iemand anders niet ver aoblor zich' zag. „Zou hij dat zijn?" riep de kolonel uit. „Neen, het is Aaron Grafton," vervolde hij verlicht. „Hij is zeker bij haai thuis geweest en zij hooft hem gevraagd haar te volgen, om zeker te zijn, dat haar niets kwaads overkomt. Een beolje dwaas van hein onder deze omstandigheden, maar als een man verliefd is Hij baalde de schouders op en grijnsde, „Toch moet ik oppassen, dat hij mij niet ziet." Ilij sloop achter een boom en zette een anderen hoed op, want hij droog altijd vilten hoeden en had' er eenige opgevou wen in zijn zak. Daarop knoopte hij zijn. jas scheef dicht, om zich oen slordig uiter lijk te geven (in gewone omstandigheden was er geen netter man. tor wereld dan de kolonel), slak naar de andere 'zijde van de straat over en hield' toon tweo incnschen in het oog, inplaats van een, want Aaron Grafion was hem inlussohen voorbij geloopeii, zonder op hem te letton. De vrouw was nog in hot gezicht en vóór zij bij het station was, kwam de man, die haar het briefje gestuurd' had, haar op den weg tegemoet. De kolonel zag Aaron Grafton achter een boom neer hurken. „Ilij wil evenmin gezien worden,dacnt 'Op zijn eenvoudige, doch doeltreffende vermomming vertrouwend', dieet de kolo nel zijn stoutmoedigheid zoo ver, zich binnen het gehoor van den man ca vrouw te wagen. De matste was stokstijf blijven staan, toon zij den man naai zich loc zag komen. [Wordt vervolgd Art.9375-03 Eert sensatie voor dezen prijs. Elegant, satinetschoentje in prima pasvorm. Art. 9705-03 Elegant zijden pumpsschoentie. Kar, in iede re gewenschfe kleur, passend bit Uw toilet geverfd worden. Art. 9875-05 Eenvoudig doch elegant lakbandschoentie voor iedere gelegenheid. Art. 5405-07 Elegante Crêpe de Chine-pumps met hooge slanke hak. Goede pasvorm. Art. 4837-00 Lichte en buigzame molière voor het dansen. Door buitengewoon logen prijs voor ieder te bereiken. Art. 9837-21 Schoenen, welke de meeste cliënteel© ge worven hebben. In lak voor het gezelschap.

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6