Het handbalspel in ons land. Athletiek bij de voetbalclubs, Dommering weer kampioen. To Amsterdam hebben wedstrijden plaats ge had om het kampioenschap van Nederland groot biljart De eindstand luidde gistermiddag: gesp. gew prd. brt. h.s. gem. Doaruiiering 8 .7 3007 167 150 18.31 Sweering 8 .7 2879 155 122 18,57 De Leeuw 8 5 2900 194 94 15.25 iVan Vliet 8 2417 165 151 14.33 v. d. Pd' 8 1 1042 166 181 9.89 De Rotterdammer v. d. Pol is gedegradeerd. Een internationale kwestie. Snel toenemende beoefening in ons land. De hoer R. Drouth, lid van de Bondsspeloona- smissic van het Koninklijk Noderlandsch Gymnas tiek Verbond schrijft ons: Er duiken den laatsten tijd weer verschillende berichten 05) over het feit, dat het handbal spel, dat momenteel in het K.N.G.V. reeds een groofco vlucht heeft genomen, niet onder het K.N.G.V., maar de'Koninklijke NederJandsche Atldetieik Unie zou vallen. Deze aangelegenheid heeft overal in dim lande groota bedangstelling en het lijkt ons gewenscbt er nog eens op to wijzen, dat het Gym nastiek Verhond ©enige jaren geledon hef hand balspel is gaan leiden, propageeren en roglomen- teeren, waarna in het K.N.A. H.-verband eveneens het handbalspei ter sprake is gebracht. Verschillen- de handbal-beoefencnde-K.N.Gf.V.-vea'cenigingen zijn tevens 1 iel van do K.N.A.U. De bestnurderen van het Verbond hebben zich met de leiders van do Athletiek Unie in verbinding gesteld, waarbij hun is medegedeeld, dat do Unie er niet aan dacht hot handbalspol iu to voeren, er zicli zelfs tegen zou verzetten. Waar bij do be sprekingen op do K.N.A.U.-vergaderingen er bo vendien van werd gesproken, dat het handbal spel bij do Internationale Atlüetiek Federatie thuis behooide, heeft het K.N.G.V. op grond van dezo uitlatingen en van dio van de K.N.A.U.-bestuur- ders in persoonlijke gesprekken direct geen moeite gedaan om officieelo internationale erkenning aan •te vragen, immers men wist dat het handbalspol niet bij de I.A A.E. thuis behoorde. Toen de K.N.A.IJ. echter bleek, dat het hand- baUpcl niet by d.e i.A.A.R thuis behoorde, maar b'ij do Internalionate Amateur Handbal Federati», een geheel zelfstandige in 1923 te Den Haag opgerichte organisatie, ging de AUiletiek Unie er too over zich daarbij aan te sluiten, ondanks de toe/.cgguv gen, die men aan bet K.N.G.V. had gedaan. Toen het Iv.N.G.V bij dezo Handbal Federatie internationale erkenning aanvroeg bleek, dat de K.N.A.U. die ronds voor Nederland had gekregen. Het K.N.G.V. mankte de Internationale Federatie op de juistheid daarvan opmerkzaam, waarop men ten antwoord kreeg, dat Jat juist was. omdat men zou bacillen inaeile to doen om het handbal spel bij het Verbond onder te brengen, wannuer dit laatste lichaam daarop piijs zou stelten. liet verloop van zaken bevredigde hot K.N.G.V. echter zoo weinig, dat men geen aanleiding vond er verder op in te gaan, des te minder, omdat do veroeniginge.tr, die voor internationals ontmoetin gen in aanmerking zouden komen, leden van do Deutsche Tunujrschaft, ©en zuster-organisaiiei van, liet Gymnastiekverbond en niet van do K.N.A.U. Uit hot verslag van de Bomdsbpeicommissb van het K.N.G.V. blijkt, dat hot handbalspie! reeds oem zeer groote vlucht heeft genomen. Er blijkt uit, dat over 1932 bijna alle 27 tiirtlkriüg.an het handbal1 op het werkprogram hebben staan en liet ook go- rcgeld beoefenen. Ofschoon van acht kringen de cfficiecle gegevens nog ontbreken, kam 1111 toch reeds wordein vast gesteld, dat 10-1 veroenigingen van liet Vorbondi in verschillende kringen het handbalspel beoefo. non. In onderscheiden o plaatsen worden, eompö- titles gehouden, in andoro staan competities of speldagen op liet werkprogramma 1933. liet verslag vermeldt verder, dat uit de door alle turnkringen verstrekte gegevens blijkt, dat dit spel in ons land uitsluitend door turners oni turnsters wordt beoefend en verder door den. Nederlandsclien Arbeiders Sportbond in enkele doo ien van ons land. In Groningen, Amsterdam, Smeek, Utrecht en Zaandam, worden spelleiders- en schedilsreohtars curssussen gehouden. Er vonden in het afgeloopem jaar tien internationale ontmoetingen plaats, voor namelijk in het Noordon van ons land. Dei terreinen nood is groot en het soheidsrechtersvraagstuk is niet eenvoudig op to lossen, anders zou da uit breiding van het handbalspol in nog voel sneller tempo in zijn werk gaan. De belangstelling voor hot spel is bij de dames bij'na even groot als bij do hoeren. Het K.N.G.V1. zal binnenkort een spelregiement doen verschijt nen, terwijl speciale cursussen zullen worden in gesteld voor spelleiders en scheidsrechters. Voor niet-K.N.G.V.-veneenigingem zal hot reeds dit jaar mogelijk zijn aan do spolbcoefening in het Verhond deel te nemen. De heer J. Baris schrijft ons: Hoewel de athleüek al moer en meer veld gaat winnen, is ze nog niot 200 populair als bijv. het voelbahp.el. Vroeger deed 'llior nog wel eens van zich hooren, door deelname aan Z.ll.A.B.-wed!- sliijden, waar zij zelfs eens een kampioenstitel verwierf, maar nu is het alleen S. V V. die dezo spoil beoefent en propagandeert. Veie Seliivdamsclio vereenigingen dragon den titelS. V. en A. V., maar wat doen zij aan dat A. V.V Straks als de competitie is afgeloopen, komt do moeihjko vraag weer voor vele clubbesturen, hoe moet ik mijn jongens aari don gang houden op sportgebied. De koppen worden bij eikaar gestoken, en Cenl voelialserjo of plaatselijke competitie is weer in elkaar gedraaid, waar het er meestal niet zoo zachtjes aan toegaat, zoodat bot idee sport alweer verloren gaat. Een training kan men het zeker niet noemen. Nu zulten do clubbesturen vragen, maar wat moet ik doen, dezen zomer? Welnu, mijlnahco- ren Jaat uw leden do lichte athletielk beoefenen. Dit wil niet zeggen om hun dezo sport op. te dringen; In geen geval.

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 10