PAPAVIR-FOTOHAHSEL St. Liduïnaslraat 5C 08924 Schiedamsche Courant tó'JiStPS FotoSmriclel „DE APAYÉRW. Bijzondere aarafeieding 0e roode vulpenhouder. I TWEEDE BLAD MAANDAG, 8 MEI 1933, No. 20331. Fotografeeren. i. Den 5an Juli a.s. is liet honderd jaar geleden, dat d'o ontdekker van de „ars photographica", Joseph Nicéphora Nièpce, werd' gebaren. Ter ecro daarvan, zal ie Parijs eon ten toonstelling worden gehou'deü. ,die naar wordt gehoopt, wat meer licht zal ver spreiden over bot mysterie betreffende d'en. datum, waarop de fotografie hot levens licht mocht aanschouwen. De datum toch, waarop het eerste boeld door contactd'rak, zoowel als door middel van do camera ontstond, is onbekeerd. Men ineemt aan dat Nièpce liln het jaar 1810, voor het eerst geieedo fotografische contactcopieön maak te; doch roods tevoren was liij hiermede bezig, maar hij hield zijn proevdn geheim. Hij gebruikte hot eerst het woord: „foto grafie" en wel don 8en Mei 1816. Nièpce copieorde transparant gemaakte teekenila1- gen op met asphalt lichtgevoelig gemaak te lin'aea of zinken platen, die hij Jan hoofdzakelijk in petroleum of inaplita fixeer de, om ze uiteindelijk voor vermenigvuldi ging via do drukpers, te etsen. Hij begreep het grooto nut van de fotografie, n.b, dat naar één cliché (het negatief van nu bende hij niet) eön onedindig aantal afdrukken langs mechrtnischen weg ware te maken. Op hem volgde Daguorrö, die in 1839 een procédé publiceerde, waarbij ge- jodeerde verzilverde koperplaten iin de camera obscura worden belicht, terwijl hot niet zichtbare (latente) beeld door verwar ming van kwik zichtbaar werd' gemaakt. Daguerre is de ontdekker van liet latente beeld, echter ging hij een schrede terug, doordat zijne DaguorrolypiSn, als zijnde ondoorzichtig, Iniot voor vennonigvuMtiginlg vatbaar waren. Dit nam niet weg, dat de Daguerrotypo de wereld veroverde, alhoe wel men in den beginne circa 15 tot 20 jni'ïulon in de vodle zon moest poseeren! Voor tor, otize voorouders haJd'en er wat vxn over! Vergelijken wij' hiermede hot lichtgevoelige materiaal van 'nu, waarmee Si.l. belichtingen vain 1/500 sec. mogelijk z'ijln (mag wel hij kunstlicht, ln.1. portret opnamen bij het liclit van schijnwerpers), dan is de techniek wel met reuze schre den voorwaarts gegaan. Enhet ein de is nag 'niet te zien. IWaren wij inu bij de Daguorrolypie ge bleven, dan zou Ide fotografie van het heden niet bestaan; idezo danken wij aan don Engolscliman Fax Talbot, die itn de jaren 183135 op zijn „zoutpapier" reeds in;'i'teven en door copieeröa daarnaar, poisi fotografische afdrukken maakte, alles? .luit gedrukt, zonder ontwikkeling. De cl -- lische ontwikkeling van het latente beeld, aoals wij idic nu kdnnon, vond Talbol ti het jaar 18-11. Papier met zil- vernilr 'at, joodkalium, gallus- ton azijn zuur geprepareerd gaf, in do camera be licht, oen Iniot zichtbaar beeld; dit werd eerst hot geval na bestrijken met een op lossing valn zilvernitraat On gallus- en azijnzuur. Iin 1843 fixeerde hij met na tril] mthiosulfaat, het huidige hypo. Als een der oudste ontwikkelaars, todn reed's in den kiem geboren, wat uit bovenstaande dui delijk is, geldt d'e pyra-ontwikkolaar (py- rogallol). De Talb'otypie is de fotografie, zooals wij dio nu kannen, naluuflij'k gewijzigd! cn verbeterd. De Daguexrotypic is gesneu veld, terwijl de vinding van Nièpce alsLiog toepassing vilndt, alhooiwol ook gewijzigd, 'in do heliogravure en photogravure, zij'n- de treproduclie-lecbniekdn Is do amateurfotografio toen al geborela? In don zin zooals wij zie lui kewncan, zekor hiet. De negatieven vain Talbat waren im den beginno op papier, later op glas, doch om eenigzins behoorlijk korte be lichting mogelijk te makdn, moest men zelf de platen gieten en dozie mag nat to 99 Een oud, vertrouwd adres voor Films eu Platen. Alle soorten. Kleur-, Formaat- en Yergrootings» papicrcn. Alle merken Camera's. Box-Camera's 6 x 9 f 2.50. Kodak-Jubileum Camera f 6.--. de camera belichten. Uit tletn aard' dor zaak was dit gecompliceerde proeed'é, dat tot circa 1880 zich hooft kuninon handha ven, iniots voor don* amateur. Het natte collodion procodé, zooals het heette, was voor den bofhebbor te mo-cilijk; de foto grafie was van den beginne af mitsdien m, bandon van dan vakman. Mogelijk, dat een lezer vain dit arlikel z.ich zoo'n ouden vakfotograaf nog kan herinneren, dan zal zijln horinlnioring zich in hoofd zaak wel bepalen tot oen persoon mot ongelooflijk bruin© vingertoppen, wat geen wonder was, gezien hot feit, dat do vak fotograaf de plaat mtet zijn hainlden vanuit de zilvtornitraatoplossiing in don. ontwikke laar moest dompelen. Houdt d'aar maar eens ean vlokkelaoze huid hij! Echter maakte de ontdekking van d'o droge gelatineplaat in do jaren 187173, aan een en ander langzaam maar zeker eten einde. Eerst wol is waair schoor voetend, ld och later vlugger, toen bleek, dat Ide fabriekmatig bereide droge plaat beter en vooral gemakkelijker dn ook ge voeliger was, dan de oude Inatte. Aan. de drooglegging der fotografie hoeft de ama- teurfotografi© haar opkomst to danken. Ik zelf ben met een zware slatiefcamera plus de droigio plaat en den miserabelen ont wikkelaar liydrochinoin, die schoone kwast van fotografoeron begonnen. Maar de groo- te duw, die de amaleurfotografie alsnog noiodig had om algemeen goed' te worden, kreeg ze daor de ontdekking yan de film. In den jam 1886 kocht Eastman Wal ker (de later© Kodak) het patent van II. Goodwin. Vanaf dien tijd' begon de ontwik keling van de rodfilmcamera, naast do verbetering van bet filmmateriaal, zoodat thnns de film geheel is ingeburgerd. Het feit ,dat bot celluloid onbreekbaar is, de goedkoopte, het gemak, maakte liet hij uitstek geschild het zware, breekbare glas te vervangön. De amatcurlolografie hoeft er dankbaar gebruik van gemaakt, zóó, dat thans wel teen ieder fotografeert. Om nu dit fotografeeren te vergemak kelijken, willen wij in een achttal brie ven, deze wonder mooie, fascinecreiad© kunst, eens nader beschouwen, wat noo- dig is, door d'e reusachtige ontwikkeling der fatografischie industrie. Deze schopt van alles te voel. Dit te veel, maakt de keuze voor den beginner moeilijk, bijwijlen onmogelijk. Een beknople gids Ido-or liet labyrinth van allerhande camoratypön en folohulpmidd'©- lon, zal hem zeker welkom zijln. iVVi II. IDZERDA Vragen betreffende do fotografie te rich ten aan de redactie van deze courant. GEMENGD NIEUWS. Het conflict bij de K.L.M. De ontslagaanvragen door de piloten ingediend. Zooals wij reeds hebben gemeld, heb ben de piloten van de K'.L.M. uitvoering gegeven aan hun op 2 dezer genomen besluit van de vergadering der Nederl. "Vereeniging van Verkeersvliegers om ont slag aan te vragen. In een begeleidenden brici wordt o.m. gezegd: Wij meenen, vernomen te hebben, dat de directie van oordeel is, dat de bezwa ren van onze leden minder ontleend zijn aan bun gevoel van rechtsonzekerheid, dan wel aan een streven der vliegluigbestuur- ders tot het veroveren van oen „machts positie". Van een dergelijk streven is geen sprake. >Daar echter d'e risico's en gevaren, aan het vliegbedrijf verbonden, bij uitstek door liet vliegend personeel worden godragen, achten zij het slechts een eisch van bil- lijkheid, dat zij in vlieg-technische aange legenheden meer gekend worden, dan tot dusverre het geval is. Overigens is hot den vliegers vreemd, zich te willen mengen in de bedrijfsleiding der K.L.M. De rechtspositie der piloten laat naar hun bescheiden ineening even wel te wenschen over. Zij meenen recht te hebben op meer stabiliscering van de dienstvoonvaarden, zoodat herbaalde wij zigingen daarin uitgesloten zijn, daar deze veranderingen hun een onbehaaglijk ge voel van onzekerheid geven omtrent het geen de toekomst zal brengen. Dientengevolge hebben de navolgende pi loten, allen leden van onze vereeniging, besloten, ieder voor zich onlslag als vheg- tuigbestuurder bij uw vennootschap aan te vragen tegen 1 Juli a.s., zooals u uit de bijgesloten individueele brieven zal blijken. In alfabetische volgorde wordt dit ont slag gevraagd door de navolgende piloten: J. Abspoel, J. van Balkom, G. Bax, W. M. '9. A. Beekman, C. Blaak, P. Boln, F. van Bremen, II. Brinkhuis, L. A. Brug man, J. J. E. Duimclaar, J. S. W. van der Feijst, G. M. II. Frijns, G. J, Geij- sendorffer, J. J. Ilondong, E. E. Hulse- bos, J. IC. E. Kress, If, D. Parmenticr, G. J. te Roller, II. J. Scholtmeijer, L. Sil- Geautoriseerde vertaling naa het Engclsch van Molly Thynnc, door A. W. v. E.v. R. 70) De zinnen waren vreemd' afgebroken en plotseling werd Fayre aangegrepen door een onheilspellend1 voorgevoel. „Wat' is er?" vroeg hij "scherp. „Sir Edwardv mijnheer. Ilij heeft zich even na uw vertrek oen kogel door liet hoofd gejaagd'." „Is hij dood'? Vlug, man." „Ja. Hij moet op slag dood zijn geweest. Be dokter is hier nu. Als u dadelijk zoudt kunnen "komen, mijnheer..." Werktuigelijk hing Fayre den hoorn weer op. Toen stortte hij ineen. Ilij verborg liet gezicht in do handen en zijn lichaam trilde onboheorsclit. Toen hij weer tot zich zelf kwam on opkeek, zag hij Cynthia naast zich staan. „Wat is er, oom Fayre? Sybil toch niet?" In zoo weinig woorden, als mogelijk was, verklaarde hij liaar don toestand cn verzweeg daarbij geheel Koan's bekente nis. Daar kon hij haar nu niet over spreken. Zij was hevig geschokt, maar zij weer- iV^re IN EEN 2—1 NEDERLAAG voor ons elftal, eindigde de Zondag in het stadion te Amsterdam gespeelde voetbalwedstrijd Nederland-België. Spelbeeld uit den spannenden wedstrijd. hield haar tranen, totdat zij hom naai de eetkamer had gebracht en hem een sterken drank had' toebereid. Terwijl hij dien opdronk, telefoneerde zij om oen taxi en binnen vijf minuten was hij op den terugweg naar Westminster. Het was al laat, toen hij, uitgeput van vermoeidheid' en gekweld door zelfverwijt, naar zijn club terug ging. Als hij zoo fijngevoelig was geweest, bij Koan to blij ven, had hij die slotcataslrofe misschien kunnen verhinderen. Maar toen hij, te moe en mistroostig om tot Uitklceden te komen, in zijin ka mer zat, kwam zijn gezond' vorstand weer boven en bogreep hij, dat Kean den eenig mogeJijken uitweg had gevonden. Sybil niets kon baar meer doren. Wist hij maar mot zekerheid, dat zij niets had geraden. Met een uitroep stond hij op en nam idle portefeuille op, d'io hij op tafel had ^geworpen, toen bij de kamer was bin- ncn gelroden. Ilij haalde ©r haar brief uit en opende het ingesloten schrijven Voordat hij een twaalflal rogels had gek> zen, was zijn ergste vrees bewaarheid. „liet valt mij heel moeilijk dit te schrijven," luidde do brief, „en toch moet ik het iemand zeggen. Ik hen zoo wan hopig hang voor hetgeen Edward mis schien gedaan hoeft. En het vrooseüjkc er van is, dat ik misschien ongelijk heb en toch kan ik hem niet om een ver klaring vragen. Als wat ik denk, waar is, en hij het voor nrij verborgen go- houden heeft, komt dat, omdat het, tor- wille van mij, zijn hart zou gebroken heb ben, als ik het had geweten. Er steekt iets zeer geheimzinnigs achter dat alles. Ik kan je alleen dit vertellen, Halter: ik weet bij'na zeker, dat do penhouder, dien je na den moord vond, van mij was, en den dag, toen Edward mij in do auto naar Londen reed, vond ik ceni- go lovertjes van mrs. Draycotl's japon tusschcn de kussens achterin do-auto. In do kranten stond, dat zij die aan had gehad, toen zij gevonden werd, en zij droeg het op Stavoley, den avond voor haar vertrek. En toch weet ik, dat de auto toen -in Londen was. Ik begrijp liet niet. Maar flatter, den avond', voordat mrs. Draycott Stavoley verliet, kwam ik uit mijn kamer om naar benoden te gaan voor liet diner, en vond toen haar en Edward bij de deur van haar kamer in gesprók. He mooi mijn deur heel zacht hebben geopend, want zij hoorden mij niet, maar ik hoorde mrs. Draycott zeggen „D-it is d'e tweede keer, dat u hot uitstelt. TJ weet, wat u te wachten staat, als u dezen keer geen beslissing neemt." Ik ging weer in mijn kamer terug cn sloot do deur, zonder dat zij mij zagen. Ik begrijp het niet, Ilaitex. Edward kan dien avond niet op do boerderij zijn geweest, hij ging 's middags naar do stad terug. Mijn verstand zegt mij, dat ik mij ver gist moet hebben, en toch voel ik aldoor, dat er iels gebeurd is iets vreose» lijks, dat ik niet begrijp. Edward heefl zich nog nooit zoo druk gemaakt over een zaak. Dezen koer speien zijn zenuwen hem parten, ik weeet niet, wat to doen, maar ik word gekweld door de vrees, dat ik sterven zal, voordat hot gerech telijk onderzoek voorbij is, cn dat Ed ward, in zijn verlangen, mij te sparen, iets zal doen Ik weet niet, wat ik schrijf, Halter, ik bon nog zoo onzinnig zwak en mijn hersens schijnen nog niet goed te werken, maar ik wou, dat je dit aan Edward liet zien en hem VToeg John Leslie, torwille van mij, met te la ten lijden. Ik word gekweld door do ge dachte, dat hij' zioh tot iets zal laten vervoeren, dat in het geheel niets voor hem is, zooals ik hem kon iets, dat hij tot aan zijn dood zou beleuren en dat ik er niet meer zijn zal om hem dal to besparen. Ik ben zoo moe. tic kan niet verder schrijven, maar doe je best voor mij, llattor." Sybil. De brief viel uit Fayre's handen en fladderde op den grond. lloo hij ook door smart cn ontzetting was aangegrepen, was hij toch dankbaar levis, I. W. Smirnoff, J. van Steenbergen, F. M. Stork, Suphecrt, fj. Topas, W. (X van Vcenendaal, Th, \V. van Wcyrolhcr. Hel conflict in liet bouwbedrijf te Emmcn, De moderne tin. de r.-k. georganiseerde bouwvakarbeiders te Emmen hebban Vrij dag ten derde male oan bemiddelingsvoor stel tal beëindiging van do reeds negen weken durende staking ia hot bouwbedrijf verworpen. Staking in veenbedrijf. Wegens eeln loongeschil zijn ongeveer 300 veenarbeiders te Ernmon-Eifscheiden- veen en Emmor-Oompascuutn in staking gegaan. De anonyme biiefscbrijverij. Ds. R. hoeft Zaterdag de gevangenis! veriaben en is te Winterswijk bartel ijle ont vangen. Tijdens de gevangenschap vani ds. R. zijn weer bij verschillende per sonen a'nonyme brieven ontvangen. Op grond hiervan zal revisie vain het vonnis worden aangevraagd. I Diefstal van ringen. Ten nadeele van ©en goudsmid te X>e3ffi zijn uit oen étalage valn zijn winkel onge veer 100 gouden ringen gestolen. Noodlanding. Bij Iloogovcen is wegens benzinegcbreld een postvliegtuig van de Diiitsche Luft- llansa geland'. De noodlanding had een vlot verloop. Post en reizigers zijn -por trein vorder vervoerd. Vlieglnigongclulc. Bij Bizerte is een Fransch mnrinevliegJ tuig neergestort. De twee inzittenden wer den godooi. Boschbrand. In het departement van de Girondo heeft een zware hosolibrand', gewoed, waar door 5000 II.A. zijn vernietigd. Tnsschon Katlowitz en Emanucilsegen zijn 1000 II.A. dennebosch door brand ver nield. I Gasoniploffing. In een wdning te BerlijnZehlondorf ontstond door ean lekkage van de gasbuis een ontploffing die grooto verwoestingen! aanrichtte. Tw'oe personen werden gedood. Scheepsramp. liet Russische bergingsschip Rouslou is in do buurt van Zuidknap nabij Spitsber gen in een storm vergaan. De geheeld bemanning, bestaande uit 23 koppen is omgekomen. liet ontvoerde meisje. In verband met de ontvoering van liet meisje Mc Math, dat intusschen roods aan do ouders is teruggeven, zijn te Harwich de gebrs. Duck gearresteerd. voor twee dingen: Kean had nooit ge raden, dat zijn vrouw het wist, en hij was in het graf gedaald in het geloof, dat de misdaad, die hij torwille van haar had gedaan, niet tevergeefs was gepleegd on Sybil was gestorven, onbewust van liet tragische feit, dat Ixaar eerste echt genoot nog ir leven was. Hoofdstuk XXVII. !9p een praehtigen Julidag, zooals de bewoners van deze landen maar zelden kennen, werden Cynthia Bell en John Les lie in hot huwelijk verbonden. Ze hadden een oude kerk, die in oen eenvoudige buurt van Zuid-Londcn stond, uitgekozen voor de inzegening, en hadden alleen die genen uitgenoodigd, van wie zij het bij wonen der plechtigheid werkelijk op prijs stelden. „Het is maar goed, dat lady Galston er niet bij is geweest," beweerde de vrouw, die in Cynthia's moeilijke dagen zoo moe derlijk voor haar was geweest, toen zij en llatler Fayre tezamen van de kerk naar het huis van de Siavoiey's reden, dat zij voor deze gelegenheid hadden af gestaan. (Slot volgt). v»'DER Bijbch. Tasch mot lange riem - 0.75. Gedurende de maand Mei een EXTRA KORTING op deze camera van 12. Ontwikkelen, Afdrukken, Vcrgrooteu. Erkend :Kodakhandclnar. ltodonstock Specialist* Onze afwerking van Uw negatieven is correct. Swaininerdamsingel 7 69509 DE 24-JARIGE MEJ. VERHOEVEN, wonende aan de Hubertstraat te Rotterdam, met op haat arm het l1/.-jarig meisje Kenny Futen dat zij vaD een wissen dood redde, doordat zij de kleine die uit «en raam op de eerste ver dieping naar beneden viel, met groote tegen woordigheid van geest in haar schort opving. „Ik kom." ««SUHHMMWtMAV

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5