DE BOODSCHAP VAN ROOSEVELT Woensdag 17 Mei 1933. Sproeten komen vroeg in SprutoB. Bij alle Drogisten. FILM-GUNSTERS. iaargang. No. 20339 Te!. No. 68103, 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68Ï03, 68617 en 68923. Postrekerrng No. S3!1. EERSTE BLAD. -Bij of krachtens wellen ofs-vcrordcningen voorgeschreven en andere of f icicele af- en aankondigingen en kennisgevingen van het Gemeentebestuur. Hinderwet. Ingekomen zijn verzoeken van: 1. de N.V. HOUTHANDEL W. S. VAN DE WETERING en Co. om vergunning tol uitbreiding van haar stoomhoutzagerij en söhaverij aan de Westerhaven, kadaster (Sectie M, no. 5251, met éón electromotor Sran 5 P.K., drijvende een zaagmachine; 2. de FIRMA B. MAIJ, om vergunning tot oprichting van een electrisc'iie timmer fabriek in het pand Nieuwe Ilaven 79, kadaster Sectio M, no. 3351, met 9 elek tromotoren van resp. 1 van 7.5, 3 van 5, 1 van 4, 1 van 2 en -3 van 1 P.K., drij vende diverse arbeidswerktulgen; 3. A. VAN DER VLIES, om vergunning tot oprichting van een brood-, koek- en banketbakkerij op bet perceel Van Marum- straat hoek Rotterdamschcdijk, kadaster Sectie I, no. 3577, met een hecteluchfr oven en 2 electromotoren van rasp. 1V2 en Va P.K., drijvende een kneed- en een amandelwrijfmachine. Deze verzoeken zrjn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie ge legd'. Op Woensdag, den 31en Mei, des na middags ten 2 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaien tegen het toestaan van die verzoeken in te breng n en d.e monde'ing of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis wor den genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing inge volge de Hinderwet gerechtigd zij, die met overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of éón of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 17 Mei 1933. 3069 65 BU11 EN LAND. Een krachtige opwekking tot opensluiting der grenzen en vermindering der bewapeningen. De staten dienen een non-agressie verdrag te sluiten en het ontwape ningsplan van MacDonald te steunen. De indruk te Genève is gunstig. Roosevelt heeft een boodschap gezon den aan 59 naties, waarin hij verklaart, dat de economische wereldconferentie spbe- dig tot resultaat moet komen. De ont- wapeni' sconferentie is na meer dan een jaar v, ken niet in staat voldoende re s'''!- Lui te bereiken. Verwarde plannen zijn op gevaarlijke wijze met elkander in strijd'. Onze plicht bestaat in het leiding geven om practi- sehe resultaten te bereiken door een ge meenschappelijke actie, welke gebaseerd is Op het principe van zooveel mogelijk goeds voor zooveel mogelijk personen. Hij ge looft, dat slechts een kleine minderheid der naties wcnscht haar grondgebied te ver- grooten ten koste van haar zustemalies. Er is een rechtvaardiging voor de vrees voor een invasie, welke do naties verplicht 1 uitensporige bewapeningen te houden. Het c 11'doel bij ontwapening moet zijn de voi- ledig ':vnui-coring van alle aanvalswape nen, 1 directe doel moet zijn krachtige vermin 'ing Ten einde dit te verkrijgen en den ercldvrode te handhaven gedu rende d periode der ontwapening, stelt Rooseve voor, dat alle naties ter wereld plechtig een non-agressiepact zullen slui ten. Jn zijn boodschap zegt Roosevelt o.a. Wanneer wij vragen, welke de oorzaken zijn voor de bewapening, wolke ondanks do les en de tragedie van den wereld oorlog een grooter last vormen voor de volken op aarde dan ooit tevoren, dan blijkt duidelijk, dat deze van tweeërlei aard zijn: 1. De openlijke of verholen wensoh' van regeeringen, hun gebieden te vergroolen ten koste van een nabuurslaat. Ik geloof, dat slechts een kleine min derheid van regeoTingon of volken zulk een doel nastreeft. 2. De angst van cenige staten voor een binnenrukken van vreemde troepen. Ik geloof, dat de overgroote meerder heid der volken zich' verplicht gevoelt bui tensporige bewapeningen te handhaven, om dat zij aanvallen tegen zich vreezen en niet omdat zij zelf willen aanvallen. Er is een rechtvaardiging voor dezen angst. Moderne aanvalswapenen zijn veei gevaarlijker dan moderne verdedigingswa penen. Indien allo naties zouden kunnen over eenkomen, do wapenen, welke een succes rijken aanval mogelijk maken, af te schaf fen, dan zullen de grenzen en de onafhan kelijkheid van iedere natie weer veilig wor den. Het program van Roosevelt bevat voorts de volgende punten: 1. Allo naties moeten hot onlwapomngs- plan van Mac Donald steunen. 2. Zoo spoedig mogelijk moet oen ver drag worden gesloten om dit plan m practijk le brengen. 3. Tijdens de onderhandelingen over het verdrag mag geen enkele natie haar be- wapening verhoogon hoven de bestaande verdragen. 4. Allo naties moeten oen heilig en defi nitief met-aanvalsverdrag sluiten. Indien oen. land weigert deze program1* mapunten op werkelijk oprechto wijze te steunen, dan wordt hierdoor don weg naar den wereldvrede versperd en dan zai de geciviliseerde wereld weten, hij wie do ver antwoordelijkheid ligt voor deze mislukking Het verluidt, dat deze boodschap in het bizondor bestemd is voor Duitscldand, F ran kiijk, Japan, China en de Zuid-Amc- rikaansohe sinten. President Itoosevelt heeft hot Oongres een afschrift gezonden van zijn boodschap aan de wereld mot een begeleidend' schrijd ven, waarin hij er don nadruk op legt, klat zijn slap noodzakelijk geworden was, Idaar ze'fziichtige en kortzichtige belangen van een geringe minderheid van valkaren Ucn ecanomiselien en militairen wereld- Van nationaal socialistische zijde is een aanklacht ingediend in: verhand met het feit, dat de Ileimwehr-aEJeelingen, welke Zondag in Weenen zijn ^opgemarcheerd, niet alleen handvuurwapenen zouden heb ben gedragen, waarvoor vergunningen nóo- dig zijn, maar ook in het bezit waren van wapenen, welke geheel verboden zijn. Er zijn binnen oen week reeds veertien keeren nat-socialistische bladen in beslag genomen, terwijl de voor-oensuur op de „Deutsch Oes lorre ichische Tngeszeitung", liet voornaamste orgaan der nat-socialis- tcn in Oostenrijk, voor onbepaalden tijd is verlengd'. het voorjaar, koop tijdig een pot vrede in gevaar brengen. De boodschap van Roosevelt, die aan den voorzitter van liet Sovjet Russisch executief eamitó, Kalinin, is gericht, heeft to Moskou groot opzien gebaard. Zij wordt beschouwd als een nieuw be gin tot de normalisooring van de Sovjet- Russische betrekkingen. Do boodschap van Roosevelt trekt in alle oonferenliekringen le Genève ten zeer ste de aandacht. Rij d'e op het oogenblil zoo uiterst gespannen en criticke positie der ontwapeningsconferentie wordt de boodschap in do eerste plaats opgevat als een zekere verheldering van den toestand' en als een impuls tot liet voortzetten der onderhandelingen. Van Duitsche kant wordt gewezen op de Rijksdagred'ovoeiing van Hitler, die alle nog gewenschto opheldeiingen zal geven. Van Duitscb standpunt uit kan editor reeds thans er -op gewezen worden, dat de rijksregcering hol Engclsclie onlwape- ningsplan reeds principieel ander zekere voorwaarden heeft aangenomen en ook het Amerikaansclie voorstel geenszins een onvoorwaardelijk aanvaarden van het Ett- gelsche plan eischt, doch dit verklaart tot grondslag van de onderhandelingen der ontwapeningskwesiies. Vooral do cisch tot radicale afschaffing van de aanvalswape nen wordt door d'e Duitsche ambassade dankbaar onderschreven. EGYPTE, Aanslag op den premier ver hinderd. Gistermorgen is te Kaïro oen aanslag gepleegd op den Egyptisctien minister-pre sident, Sidky Pasja, welke aanslag echter op het laatste oogenblik 'nog verhinderd kon worden. Toen Sidky Pasja in den trein wilde stappen naar Alexandrië teneinde zijn reis naar Europa te beginnen, drong een inboorling zich in .zijn nabijheid en trok een revolver. Voor hij kon vuren, werd hij editor dooT een agent van po litie gegrepen en weggebracht. VER. STATEN. Boerenopstand in Wisconsin. De stakingsbeweging onder de boeren in Wisconsin wordt steeds feller en krijgt meer en meer het karakter van een boe renopstand'. Uit Shawano wordt gemeld, dat aldaar teoepen van de nationale garde en 400 politiemannen zijn geconcentreerd, in verhand' mot het door de booren gcuitte dreigement dat tienduizenden boeren het zouden aanvallen. Deze bespreking heeft Maa.ndagm.01 gen plaats gehad en daarbij is gebleken, dat de anli-rev, fractie het standpunt van den heer Colij'n deelt, n.l. dat een meerderheid van 52 te germg is, om daarop oen sterk parlementair kabinet te bouwen. De heer Colijn wil dit althans, ook na ihet gebeurde van 1925, niet nreer riskcoren. De mogelijkheid is toen in de anti-rev. fractie geopperd, dat een katholiek de taak van den heer Colij'n zou overnemen en dat deze zou proheeren een rechts parlemen tair kabinet te vormen, waaraan dan de anli-rev. in beginsol hun medewerking zul len verleencn. Ook de chr.-ilijstoifschen zijn bereid daaraan hun medewerking te geven. Over de vraag, of thans de katholieken bereid z'ijn de formatie van een dergelijk kabinet op Zich te nemen, Iheeft de katho lieke Kamerfractie Maandagmorgen verga derd. Do moeilijkheid is hier de keuze van een formateur. De lieer Aalberse, die de aangewezen man zou zijn, heeft persoon lijk ernstige bezwaren. Ook de heer Van Schaik zou niet in aanmerking willen ko- men. Men acht het ook niet gewcmsolit ,dat de heer Ruys andermaal nu weer met een parlementair kabinet naar voren zou treden. Er worden ook nog wel eenigo andere namen genoemd, o.a. van mr. dr. Kooien Mocht intussdhen do kalh. fractie Maan dagmorgen besluiten, dat zij geen kans ziet een parlementair kabinet te formee- ren, dan zal de lieer Colijn zeer waarschijn lijk do opdracht krijgen een extra-parlemen tair kabinet samen te stellen. Mocht de katholieke fractie wel de mo gelijkheid zien voor de vorming van een parlementair kabinet, onder ©en katholie ken formateur, dan zou de heer Colijln voor de hem gegeven opdracht bedanken en zal II. M. zeer waarschijnlijk een katholiek do opdracht geven een parlemenlair kabinet' samen te stellen. De anti-rev. fractie is Maandagmorgen ook opnieuw bijeengekomen om over de be- spreking in do kath. fractie een definitieve beslissing te nemen. Bruggenbouw over onze rivieren. Dezer dagen lieeft ten buroele van den '.hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, De autoriteiL©n zijn van meening dat do I belast met den bruggenbouw, een pers- toestand' uitorst ernstig is en geven toe, conferentie plaats gevonden, waarin mede dat een geconcentreerde politio machteloos staat indien de boeren liuh dreigement tot uitvoer brengen. Men heeft thans ook troe pen naar Shawona ontboden. Bij botsingen met boeren, die zioh niet hij de beweging bobben aangesloten, wer den v&lo personen, w.o politiemannen, go- wond ©n gingen duizenden liters melk ver loren. ENGELAND. Lloyd George verdedigt D ui t sclil and. Lloyid George lieeft to Scarborough een redevoering gehouden, waarin hij zcid'e, dat de vroegere geallieerden Duitschland' op het gebied der ontwapening abominabel hebben behandeld. Duitschland' vraagt niet •de herziening van liet verdrag van Ver sailles, maar dat andere mogendheden, wel ke liaar beloften te zullen ontwapona.il niet zijn nagekomen dez/j 'Uiauis zuilen vervullen. Polen, Tsjecho-Slowakijo en Frankrijk zouden allo loopgraven, welke Duitsch land zou kunnen aanleggen voor de ver dediging zijner grenzen opruimen. De toe speling van Ilailsham oip sancties tegen over Duitschland, noemde Lloyd1 George monsterachtig. BRÏÏSCII-INDIE, De vood'solstaking van Gandhi, Sedert het begin van zijn voodso'.slaking is Gandhi 11 pond afgevallen. Hij weegt thans nog slechts 82 pond'. Van geelzucht is geen sprake meer. Zijn gezondheidstoestand is goed. DUITSCHLAND R jj ks stad li oud ors benoemd voor Hamburg en Lij)po. De rijkspresidont hooft het Rijksdaglid Karl Ilaufmann, benoemd tot rijksstadbou der in Hamburg 011 liet lid van don Prui sischoii Landdag, dr. Alfred Meyer, tot rijksstad li oud er in Lippo on Schaumburg Lippe. OOSTENRIJK. Toespitsing van het conflict. Hot door do iHcimwobron uitgegeven „Abendblatt", merkt naar aanleiding van do uitwijzing van don Duitschor, you Ko lken op, dat do regcering thans allo Rijks Duitsche agitatoren over do grens zal zet ten. Da oerste zal zijn de „Landesinspek- lor" on gevolmachtigde van Hitler in Oos tenrijk, afgevaardigde Theo Habichfr BDWENLiVm De Kabinetscrisis. Een nieuwe opdracht aan dr. H. Colijn, tol vorming van een crisis-kabinet. IJ. M. do Koningin heeft gisteren dr. Colijn, minister van staat, ontvangen, die mededeelde, dat hij niet geslaagd was in het vormen van een pailemeniair kabinet Vervolgens heeft Har© Majesteit de hoe ren jhr. mr. Do Geer en mr. Aalberse, voorzitters van de Ciiristelijk-K'islorisdhe en Roomsch-Katitiioheke Kamerfracties, ont vangen. Daarna heeft H'. M. aan dr. Colijln een nieuwe opdracht verstrekt, thans tot vor ming van een. crisis-kabinet. Dr. Colijn heeft, als gebruikelijk, ver zocht, die opdracht in beraad te mogen houden. Wij lezen in de Residentiebode: Dr. Colijn zou reeds, na de mislukking van zij'n poging om eon kabinet to formeo- ren op een broodo basis van vijif par lijion, voor do opdracht (hebban bedankt, indien H'. M. de Koningin, dio zeer groeten prijs stelt op hot tot standkonien van oen parte- montair kabinet, niet een dringend verzoek tot hem Iliad gericht, alsnog te pogen oen dergelijk kabinet op ©cm smallere basis te vormen, n.l. zuiver rechts georiënteerd. Dr. Colij'n, hoewel persoonlijk daai-toe weinig kans ziende, heeft toegestemd deze mogelijkheid nog cons met ziijn fractie te bespreken. deolingen zij'n gedaan over don bouw van de bruggen, voor gewoon verkeer te Nij megen on Arnhem. Ten aanzien van die brug over de Waal le Nijmegen maakte men ons erop op merkzaam, dat zij komt te liggen onge veer duizend meter hovenstrooms (bel oosten) de spoorbrug, ongeveer tegenover Je Belvédère. Deze omstandigheid stelt hooge eiselien aan de overspanning in verband met hel doorzicht. De middenoverspaniring, bestemd voor de scheepvaart, is wijd 244.10 M. De hoogte van den onderkant der rijvloer- construclie (dus aan de bovenbegronzilng van het voor de scheepvaart vrije profiel) bedraagt 24 M. -f- N.A P., dit is 11 M. boven den lioogslen waterstand, die hier is voorgekomen. Naast do middenoverspan ning is eenerzijds een overspanning van 95 M. en anderzijds een van 72 M. De aandacht verdient, d'at een boog van de afmetingen der middenoverspaniaing (244.10 M.) de grootste boog in Europa zal zij'n. Do overbrugging wordt gevormd door vier boogbruggen. De bogen van de mid delste brug zijn als vakwerk geconstrueerd, die van de zijbruggen als bogen met volle wanden. De middelste boog heeft oen hoog te van „de geboorte" tot den top van 45 M. Boven den rijvloer is de liooglo in liet midden van d'o overspanning tot den bovenkant der brug 32.25 M. De bogen aan Je zij-overspanningen liggen onder den rijvloer. De totalo lengte van de brug, met inbe grip der landhoofden, bedraagt 660 M. De overbrugging bij Arnhem bestaat uit twee gedeelten. Een ijzeren overbrugging over de rivier en liet zuidelijke winterbed vormt liet eono gedeelte 011 daaraan sluit 17 Mei. Er gebeuren tegenwoordig rare dingen in do wereld. Dat zei mijn kosljuffrouw vroeger, toen ik nog op kamers met stof in do hoekon, lampetkannon en gravures vaa „Mazpppa's vlucht", „Abend am Isar" en „Lever do Lune" (uit de Galerie moderner Meister), woonde., dat zei mijn kosljuffrouw vroe ger ook al, maar nu is liet zoo. Dus: er gebeuren rare dingen in de wereld. Rare groote dingen, Rare kleine dingen, uitvloeisels van de rare groote dingen. Zoo lees ik in een courant uit Darm stadt een advertentie, waarin een be looning wordt uitgeloofd voor het terug bezorgen van oen papegaai, die gemak kelijk herkend kan worden aan zijn' monotone uitroep: „Heil Hitier!" Ongetwijfeld zal bot administratiekan toor van deze courant worden overwel digd d'oor allerlei soorten Arische pape gaaien en daar zijn héél gekke exem plaren onder Er gebeuren rare dingen tegenwoordig in de wereld. Zoo ken ik een verbaal over pape gaaien in hot algemeen en één bizondere papegaai in het bizondor, dat wei eens even vermeld ftiag worden. Ilier is liet: Er was eens oen zeeman. En dio zee man bracht uit verre gewesten eein pa pegaai mee voor zij'n vrouw. Toen de man was uitgegaan oin nog even oen borrel- jtje te gaan drinken, braadde do vrouw de papegaai, denkend dat het een kip was (dat was dom van d'ie vrouw, maar de vrouwen in die streken, waar de matroos woonde, wiens vrouw zoo dom was, dat zij een papegaai voor een kip aanzag, zijn nu eenmaal dom). De zeeman was daar zéór gedesillusio neerd en zéór droevig ond'er. Het was oen waardevolle vogel, zei hij, en lrij sprak Acht talen. Des te stommer van 'm, zei zijn vrouw, dat hij dan niet in één van d'ie talen hoeft geprotesteerd Ik bedoel maar, er gebeuren rare din gen in de wereld met menscben zoowel als met papegaaien. En deze laatste opmerking ïs véél diep zinniger dan u wel donkt. m* HET ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE ROTTERDAM. - De verongelukte wagen wordt uit de Koningshaven opgehaald.^ aan do noordzijde aan een viaduct vala gewapend beton. De indeeling van de 'Arnhemsche birug is als volgt: Boven het normale zomer- bed bedraagt do overspanning 120 M. Hier aan sluiten aan weerszijden aan overspan ningen van 50 M. De Noordelijke over spanning gaat tevens over de Rijnkade heen. Deze drie overspanningen vormen in de bovenbouwconstruciie één geheel, dus een balkbrug van 220 M. lengte. Over het zuidelijke winterbed liggen 6 •overspanningen van 42 ML, welke voor den bovenbouw éón geheel vormen, dus een balkbrug van 252 M. lengte. De viaduct in gewapend beton op den noordelijken oever heeft oen lengte vaia 122.40 M. De totalo lengte van do brug, mot in begrip van de viaduct, bedraagt 609 M. De brug, met hel maken waarvan men in 1932 is begonnen, zal ia 1935 gereed! zijn. Gemeenteraad van Den Daag. 1 De gemeenteraad heeft goedgekeurd, dat van de aan de gemeente van do Ilaagsclie Tramweg (Maatschappij toekomende rente gedurende 1933, 1934 en 1935 een be ding van f 100.000 niet wordt ontvangen en om te wijzigen de voorwaarden van •de bij raadsbesluit van 30 Juni 1926 aan •Je N.V". Gemengd Bedrijf „Ilaagsclie Tram weg Maatschappij" verleende vergunning. De raad heeft zich voorts vereenigd met 't voorstel om vast te stellen een veror dening tot regeling der gemeenschappelijke examens (tezamen mot eenigo andere ge meenten) voor akten voor voorbereidend1 onderw ijs (kleu ter oud erwijs). liet voorstel van B. 011 '\V. tot het aan gaan van een goldleening groot f 1.000.000 weid aangenomen, eveneens het voorstel van B. en W. tot aankoop van grand in „Ockeribuigh" voor den aanleg van een sportterrein. Een Nationale Jcugddcnionstratic. Door de Ncdorlandsche Arbeiders Sport- bonid, door de A.J.C en door de Jeugd raad van het N.V.V is besloten tot het houden van een nationale Jougddemonstra- tie te Amsterdam op 17 September a.s. Aan deze dcmomstralie zal worden deel genomen door do zoogenaamde Roede Wachten van de A.J.C, door leden van •Je vakbondsjeugdgroepon der moderne vak beweging en door de 1623-jaiigo leden van de Sportbond. Oost-Imlië. 1 (Aardschok in At joh. To Koela Radja zijn vrij hevige aard schokken gevoeld. Deze eourant verschijnt dagelijks, met uifr zondering van Zon- en Feestdagen. 86stft Prijs per kwartaal f2.franco per post f2.60. 1'rijs per week; 15 cto. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnemente» •worden dagelijks aangenomen. Advertenticn voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan kot Bums bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Eon bepaalde plaats van advertentiSn wordt niet gewaarborgd. SCHIED AMSDHICOURANT Prijs der Advortenllën: ran i5 regel» fi&fy ledeia regel meer f030; in hot Zeterdttgnumine* i5 regola f 1.80, iedere regel rntfer fOïfö. Sdelames f0.75 per regel. Incassokosten 5 ct34 postkwilanties 15 ets. ianoven vtui advertenUen bh abonnement zyn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advortentién opgononion f0.50 t/in. lo woor den, f 0.75 t/m 25 wooi den. Uk wooid moor cent tot eon maximum van dO w ooi don. 's Woensdags- Kleine Advortontién tot2o woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond O uur aan het B"sZaterda°g^tlkleine Ad\eitentlbn fl.OO.Ludio® olet vóór Vrydagavond 0 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1