KOOP BERVOETS Schiedamsche Courant mp 1 In het paleis van den koning C. C. v, d HEIJDEN. HUI WANDGEDIERTE. TWEEDE BLAD MMENLim $%f?n Omdat Bervoets dubbel voordeel biedt: den laagsten prijs en het beste werk. Alleen Bervoets garandeert, dat elk "costuum in zijn prijsklasse het beste is, dat voor dien prijs geleverd kan worden. Fantasie Colbert Costuums van 7.90 tot 42.* nieuwste kamgaren, tricolirte en tornproofstoffen. Blauwe Colbert Costuums. van 8.75 tot 48.- in vischgraat en uni kamgaren stoffen. Fantasie Demi-Saisons van 6.90 tót 38.» in speciale Voorjaarsstoffen, moderne .dessins. Prima Heeren Regenjassen van 2.60 tot 35.- moderne modellen, pr. afgewerkt, gar. v. waterdichtheid. Schitterende sorteering Moderne Jongens- kleeding tegen Bijzonder Lage Prijzen. Uitsluitend prima Kwaliteiten. 4 Mode-Artikeien voor -Heeren en Jongens. Rijke keuze in alle Nouveauté's. Prima Schoenen tegen'Eenheids-PHjzen. Beneden elke concurrentie! SP011T. SPEELGOED NOODIG SSSf .-KINDERDROOM" GEMENGD NIEUWS. JCuust en Wetenschap. DER DINSDAG, 23 MEI 1933. No. 20344. Opening Parksluizcn. Gistermiddag zijn in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigdea w.o. de burgemeesters van Schiedam, Oversclde en Delft, de Parksluizen le Rotterdam door den commissaris van de Koningin i!n Zuid- liollaiiü, jhr. mr. dr H. 'A. van Karn eb eek officieel geopend. Deze opening droeg «en sober karakter. Do genoodigden verzamel den zich in het gebouw van de Roei- en Zeilveroeniging de Maas, waarna men per salonboot naar de Paifeluizen voor. On der de aanwezigen waren liet Ooilege van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland', de hoofd-ingenieur van den Provincialen Wa terstaat ir. J. II L. van der Wal, de bur gemeester van Rotterdam en vertegenwoor digers van schippers vereenigingen öaz. De burgemeester van Rotterdam luoeft voor do opening plaats vond een korte toespraak gehouden, waarin hij er op wees, Idat de bouw van deze moderne sluizen noodzakelijk was geworden door de toe name van het biruienscheepvaartverteer, de grootte van do schepen en de noodzake- i lijfcheid om sneller te kunnen schutten. Jhr. van Karnobeek heeft gewezen op het graote belang van deze sluizen voor Ide scheepvaart van Rotterdam en het ach- terland van Zuid-IIblland, waarna hij d'oor het ontplooien van de drie-kleur d'e slui zen officieel opende. Na de opening meldden zich al spoedig de eerste schepen voor htet schutten aan. Rijksweg IIcngeloEnschedé, i De minister van waterstaat heeft aan 1 de Eerste Kamer medegedeeld, dat bet door de Tweede Kamer .aangenomen wets ontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening voor verbetering van den Rijksweg TTcngMo -Enschedé wordt ingetrokken. De subsidies aan Het v.b. Tweede Kamerlid, mr. Knotten belt, hoeft naar aanleiding van do op 18 Ja nuari 1932 aan de Noclerlandsche Yoreeni- ging voor Lociaalspoor. en Tramwegen per brief medegedeelde beginselen, voJgemS wfcil- i ke do uitkieering van subsidies aan "do tram- wegen voor hot jaar 1932 zou gesdhiöden, aan minister Relijlmer de vraag gesteld of deze bereid is mede te deelen wiedktet be- stemming aan den heyeflaadea begroo- tingspost voor 1932 groot f 1.250,000 is ge- I geven, door opgave te verstrekten van de bedragen,- die-aan elke- tramondernetoing zijn of zullen worden uitgekeerd. I DfiV.'-i. vr.-ii' liet toekomstige kalrinel-Coiijn. Naar de N.R.O. meldt, zal da samen stelling van hot crisisfcabinot-CoiHjtn tblans spoedig haar beslag krijigen. Do liaer Rutgors, do gouverneur van Su riname, die door enkele bladen als mi nister van koloniën genoemd was, zal van het kabmet g-oen deel uitmaken. Men meerit te weiten, dat de bezetting van koloniën Voqr velen oen verrassing zal zijn. In dit verhand dient wellicht waarde toegekend te worden aan ©on berioht in Do Maasbode van Maandagavond 22 Mei, dat de premier misschien zelf dozie portefeuille (ion dus niet die van binnenlandsche zaken) voer zijn rekening zal nemen. Hot anti-revtolutio- naire Kamerlid De .Wilde zal ook deel Van het kabinet uitmaten, niet ©cfhjter als hoofd van "t departement van financiën, ge lijk aanvankelijk dnor sommige bladen ge meld wa« Mr P. J. Rcijnier. Do Maasbode spneekt het berioht tegen, dat de benoeming van mr. P. J. Reijmer tot burgemeester van Beverwijk kan worden, tegemoet gezien. 0s&crw* sj» f i j-w^wr.tnswrat&wvKiKW Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. Naar het F.ngelsch door W. II. C, B. 4) De halve bevolking van Madrid ging voor den stoet uit on do rest liep er achter, iedereen juichte of zong. De breedo band van kleur en licht werd als een rivier, een stroom, en Don Jan reed', beladen met den roem van een jongen overwin naar, naar den ingang van hot paleis. De bereden trompetters weken naar rechts en links van hem uit en de standaarddrager stelde zioh ter linkerzijde op, tegenover de banier des konings, terwijl Don Jan op een grijze Arabische merrie gezeten, aan het hoofd van zijn mannen alleen stond, zijn koninklijken broeder met om laag ges trek ten degen en gebogen hoofd groetende. Een laatste geschal der trom petten klonk vol en helder op en telkens hoorde men opnieuw het donderende, door de muren van het paleis weerkaatste ge juich der menigte.- Koning Philips, op het balkon boven den ingang, beantwoordde met zijn hand den groet en boog zich eenigszins over de steenen leuning, Dolores de Mendloza vergat haar vader en alles wat hij zou kunnen zeggen en stond, naar benedten kijkende, voor liet open raam. 'Over dit moment had1 zij ge droomd1, en het zelfs over dag in gedachte reedis doorleefd; telkens had zij tot zich zelf gezegd h'oe het zou zijn. Maar de de N. R. C., een jaar na het verschij nen van haar tweeden bundel (1921) li ons land aandacht voor de Antwerpschc dichteres gevraagd; nog geen jaar geleden heeft zij te Rotterdam, ingeleid door Alida Tartaud-Klein, uit eigen werk voorgedra gen en haar boekon gesigneerd. Zonder een sterken of' eigen vorm te vinden is de pretontielooze stem van de gestorvene toch zuiver geweest, argeloos en echt; haar heengaan zal weemoed na laten bij wie met haar aan smarten rijk- leven in aanraking zijn gekomen. Schaken, E. S. S. Gisteravond had in Musis Sacrum de prijsuitreiking plaats aan den wmnaar van den winterwedstrijd. Met een hartelijk speechjo overhandigde de voorzitter, de heer J. Verburg, don heer J. Pen ning een fraai zakschaakboek. Tevens werden prijzen, bestaande uit luxe voorwetpeo, uitgereikt aan de spe leis, die in het afgeloopen seizoen in de competitie het beste resultaat hebben be haald. Hiervoor kwamen 111 aanmerking, voor het le tiental, de heer J. N i es waag voor het 2o tiental, de heer M. Webei (na loting met de hoeren N. v Solors en G. J. Nootcboom). Daarna ving de bekerwedstrijd aan, waar aan dit jaar o.a. wordt deelgenomen door den Schiedamschen kampioen, den heei J. F W, Meijer. Boksen. Beroepswodstrijden te Rotterdam. Gisteravond zijn in het Gebouw voor Kunsten en Wetdenschappien te Rotterdam wedstrijden voor taroepsboksers gehouden. De uitslagen ziijln: Van Loon (Rotterdam) wint op punten van Gaspersisi (Italië). Om het kampioonsaliap van Nederland middengewichtA. van Vltet (titelhouder) wint op punten van Donnars (uitdager). Om het kampioenschap van Nederland halfzwaar gewichtP. Brand (titelhouder) tegen de Boer (uitdager) onbeslist. Disch (Rotterdam) log.cn Rioge (Rotter dam) onbeslist. K-iw Gi-oote Harkt 3133, 'feleloon 88021. Aanleg van (las-, Waterleiding en Kleelriciteit. (lasradiatoren en Haarden. Fa. W. V '.N l/JON, talvcrnartt van behouwen en Schepen, KAtnilItLlNGH «NNESLAAN 1*4». issortiment tot billijken pnjs Rubensplein 9a is ten nadeele van een bewoner van Monster een spaarbankboekje met f273 gestolen. Beroofd. In een café aan den üreeden Hillcdijk te Rotterdam, is zekere II. N. door twee vrouwen van een beurs met 190 beroofd. Tiet dreigende conflict in het stccn- (lrukkcrsbcdrijf. Gistermiddag hoeft onder leiding van den R'ijlksbemiddelaar prof. mr. P. J, M. Aal- berse in liet departement van econoimseihie zaken en arbeid, een tweede uitvoerige bespreking plaats gehad tussohen partijen, betrokken b'ij liet dreigende conflict in ihlet steendrakkiea-shedrijf. Gok deze bespreking heeft nog niet tot een definitief resultaat geleid. Inlusschen zijn do ondöiilumdolingem zoo ver gevorderd, dat mag worden aangemo- men, dat de beslissing nog aan het eind deze week zal vallen. Alice Nahonf Na een loven van geduldig gedragen lijden, dat zijn stempel op haar poëzie werkelijkheid was nog mooier d'an haar droomen, mooier dan hetgeen zij zich had voorgesteld. Toen D011 Jan den koning had gegroet, zat hij een oogenbhk roerloos en keek naar boven, alsof hij in zijn onderbewust zijn aangetrokken werd door het paar oogen, dat hem op dat oogenbhk onder zoo vele verwelkomde. Onmiddellijk ont moetten zijn oogen, die glimlachten, de hare, maar overigens verraadde zijn ge zicht niets. De oude Mendoza echter, on beweeglijk in don zadel, volgde zijn blik en zag. Iloowel hij den jongen held gaarne mede lof zou hebben toegezwaaid, onder zijn bevelen had' willen dienen en voor hem als de dapperste onder de dap peren had willen strijden, op dit oogenbhk zou hij blij 'zijn geweest, als Don Jan voor zijn oogen van zijn paard dood ter aarde stortte. Zonder overhaasting steeg Don Jan af en. toen dé koning van het balkon ver dween, begaf hij zich naar den ingang van het paleis., Zijn figuur en houding waren zeer elegant, en hoewel hij niet klein was, scheen liij langer doordat hij zoo prachtig geproportioneerd was. Het kort geknipte, rossig bruine dichte haar op zijn voorhoofd krulde, maar liet het hooge voorhoofd vrij, terwijl1 het een omlijsting vormde van zijn frisscho gelaat met de beweeglijke trekken. Een heel kleine kne vel legde een schaduw op zijn lip, zonder den jongensachtige®. mond te verbergen; toen ter tijd) droeg hij geen baard Er lag dikwijls een glimlach! om de lippen en de mond 'drukte meer' zorgeloosheid heeft gezet, is de dichteres Alice Nahon, 36 jaar oud1, die reeds dikwijls op het grensgebied van dooct en leven had ver toefd, thans de eeuwige rust ingegaan. Emmanuel de Bom hoeft, aldus meldt De Ba mints. Maandag was de termijn van cLrio da,gen verstreken, waarbinnen de gebroeders Bar- mat, conform het desbetreffende ministeri eel® besluit, als ongewcinscht® vreemdelin gen het land moesten verlaten hebben. Naar wij vernemen heeft Henri Banaat hot bevel opgevolgd ,doch Julius, die te Am sterdam woont, herfl op het laatste moment alsnog opnieuw uitstel verkregen. De tijds duur van dit uitstel zal nog nader worden vastgesteld. (H'dbl.). Bet oudste Ncdcrlandsehe stoomschip. Hot oudste, op het oogenblik nog 111 dienst zijiide, Nederlandsohe stoomschip, de Professor Buijs, is door - bemiddeling van de makelaars Jacq. Pierot en Zonen, te Rotterdam, aan Belgische sloopers ver kocht. Do Professor Buijs is 111 1891 m Enge land gebouwd en meet 1000 ton d.w. De huitrstakiiig in Amsterdam-West. Gisteren zijn 34 ontruimingen in Am sterdam-West geschied. Er was veel po litiemacht op de heen. Iti een paar go- vallen moest geweld gebruikt worden. Al les verliep vorder rustig. en vroolijkheid' uit dan kracht. De flink heid van het gezicht lag echter m de scherp omlijnde onderkaak, terwijl de eigen lijke uitdrukking er van voortsproot uit de diepliggende, vurige, blauwe oogen, wel ker blik hot eene oogenblik boos en fel en dan weer zacht als die van een viouw konden zijn. Ilij choeg zonder overdrevenheid de mi litaire kleeding van zijn tijd' een prach tig geciseleerd1, met goud1 ingelegd. Borst harnas, waaruit zwart fluweelen mouwen te voorschijn kwamen, een korte wijde broek van fluwed en zijdte, die slechts tot halverwege de knie kwam, terwijl het overige gedeelte dei boenen bedekt was door nauwsluitende kousen en leeren laar zen, als slobkousen, die vanaf de knie lot aan de enkels en hielen reikten. 'Over zijn schouder hing een korte, geborduurde mantel en op zijn li'oofd' droeg' hij oen breed uitstaande baret, waarop de zwart en gele vederbos van het Oostenrijksclie Huis was bevestigd. Toen hij dicht bij den ingang van liet paleis was gekomen, kwamen veel vrienden hem begroeten, wien hij alleri met een glimlach en enkele .voordten de hand reik te. Maar de oude Mendoza steeg niot af; evenmin liet hij zijn paard' oen pas voor waarts gaan. Don Jan, die om zich' heen keek, voordat liij «aar binnen ging, zag het grimmige gezicht en wuifde met zijn hand Dolores'- vader toe, maar deze deed net of hij mets zag. Men hooide iemand onder de menigte eventjes 1 action. Men- d'oza's gezicht bleef onbeweeglijk, maar zijn knieën drukten blijkbaar plotseling Oneerlijke verhuizers. Tijdens zijn verhuizing naar Den llaag Brandwonden opgcloopcn. 1 hi de Destovacrstraat 141 te Amsterdam is bij den hoer Kalfsvel de vlam geslagen in een pan mot vet, .lie op eon brandend' gasteeslel stond. Bij pogingen om don vlam te dooven heeft een 27-jarigo zoon brandwonden op- -geloopem aan linkerarm en gelaat. Nadat hij door de brandweer was verbonden, is hij ter verdere behandeling naar hot Wil- Velmina Gasthuis overgebracht. Felle brand te Groningen. Gisteravond omstreeks elf uur taak brand uit in perceel no. 8 van octa blok! woningen, staande aan don Papiermolen, te Groningen. Deze woningen waarvan de zolders slechts door oan dun muurtje gescheiden zijn, zijn allen onder ó&a dak gebouwd'. Do brand welke ontstaan was door een brandend petroleumstel, hetwelk in aan raking kwam met do gordijnen, groep zeer snel om zich hoon en breidde zich weldra naar links en naar rechts uit. De bewo ners van perceel no. 8 waren laiet thuis. Twee kinderen die op zolder sliepen konden zich allen redden. De brandweer was mot veel materiaal tor plaatse en koin na oen uur het vuur bedwingen. In totaal zijin drie woningen geheel en vier gedeeltelijk afgebrand. Er was in verhand met d'e ker mis uileraaid voel belangstelling voor liet hlusschingsweik. Het talrijke publiek weid .door de politie op een afstand gehouden; Kanovaarder verdronken. Op de Maas te Maastricht werd gisteren druk gekanood. O.m werd hieraan deelge nomen door den 26-jarigem J. II. P. D., woonachtig te -Maastricht. Op een gegeven oogenblik sloeg die kano oan. D. verdween in do Maas Eenigen! tijd later is zijn lijk opgehaald. Parachutist doodgevallen. Tijdens een Inch (feest, dat geli'-udon werd te Moiron (Mexico) zou do parachutist Grecco oen parachute demoinstreeren van. eigen vinding. De parachute opende niet met het ge volg, dat de man te pletter viel. Warm weer in Engeland. Gisteren is de warmste Meidag in Lan den geweest in vier jaren. De hoogste tem peratuur was 78 graden in de schaduw des middags om 3 uur. Weer op vrije voelen. De eenigen tijd geleden gearresteerde directeuren der Vcremigle Glanzstoü Fa- brik te Essen, zijn weer op vrije voeten gestold. tegen het zadel, want zijn zwarte paard be woog zicli onrustig en trachtte een beetje achteruit te loopcn. Met een ruk stond Don Jan stil, en nog voordat de glimlach van zijn lippen verdween, keken zijn oogen heel streng, terwijl hij den man trachtte te ontdekken, wiens lachen hij had gehoord. Maar dat was onmogelijk en zijn blik bleet ernstig en streng, toen liij door den rui men ingang schreed, terwijl de menigte ach ter hem juichte. Vanuit haar hoog gelegen venster iiad Dolores alles gezien en gehoord, elke ver andering van zijn gezicht en elke beweging van hem had zij gevolgd'. Trouw had zij haar zuster alles verteld wat zij zag, tot dat die korte, maar snijdende lach kwam. Inez bad dien ook gehoord, want zij leun de tegen de breede, steenen vensterbank, om te luisteren, ingeval Don Jan iets zou zeggen. Met een rok en met oen lichten kreet, alsof zij pijn voelde, trok zij zich terug. „Iemand lacht mij uit," riep zij. „Er lacht iemand, omdat ik net doe alsof ik zie." Dadelijk trok Dolores haai- zuster raar zich toe en kuste haar teed er, terwijl zij liaar kalmeerdte, zooals men een angstig kind doet. „Neen, lieveling, liousch niet. Dat was liet niet, niemand koek naar je. Weet je waarom er iemand lachte? Mij hinderde liet ook erg. Hg wuifde vader too, die echter geen notitie van hem, nam. Daar om lachte iemand1 dio lach gokt ook mij, omdat d'e man, die lachte, heel goed weet, dat Vader ons nooit niet elkaar zal laten trouwen. Begrijp je hot nu? Jij stond! er geheel buiten." „Keek hij dan werkelijk naar ons?" vioog Inez met gedempte stem. „Wien bedoel je? Den man die lachte?" „Neen, ik bedoel „Don Jan? Ja zeker, hij keek naar ons en glimlachte zooals hij dikwijls tegen mij doet, alleen maar met zijn oogen, ter wijl overigens zijn gezicht ernstig bleef. Hij is heelomaal niet veranderd, behalve dat hij er vastberadener, knapper en dapperder en sterker uitziet dan ooit. Telkens als ik hem terugzie, vind ik dat" Maar Inez luisterde niet meer. „Alleen daarom zou je willen leven, zou jo blind willen zijn, om het volk hem zoo te lioorcn toejuichen, toen liij aan kwam," zei zij plotseling. „Jij, die alles kunt zien, begrijpt niet wat die klan ken voor mij beteekenen. Een oogenblik, niet langer, zag ik ltcht ik weet zeker, dat ik oen helder licht voor mijn oogen zag. Neen, ik droom niet. Het deed mijn nart sneller kloppen, het maakte mij dui zelig. Het moet licdit zijn geweest. Denk je dat het mogelijk zou kunnen zijn, Do lores?" „Dat kan ik je heusch niet zeggen, ho veling," antwoordde deze. Maar toen de zon meer en moer ter kimme neigde en de zusters in liet vroege halfduister bij elkaar zaten, keek Dolores lang en aandachtig naar het blinde -ge- zioht. Inez had' Don Jan lief zonder het zelf te weten, en onbewust had zij het haar zuster verteld'. (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5