EEN BEZOEK AAN EEN OUD DORP. H VERKADES Schiedamsche Courant. Op een anjerkweekerij. n het paleis van den koning 'smm Bros wordt populair S De Lier uit haar isolement verlost. Druiventeeit. Een moderne veiling Een bestijging van de Oe Liersche Dom. Een akelig smal wegje kronkelde tot voor kort Westwaarts van Delft het Wcstland m en a-Is men dat eeu kilometer o£ e ongelukken had gevolgd, kwam men a'an een plaatsje, waarvan men don maasalen toren reeds lang had ontwaard: De Liei- Do nieuwe provinciale verkeersweg, die hot bochtige wegje met zijn gevaarlijke bruggetjes heeft vervangen ende ""druivonoetgolegonhoden hebl>en Do Lier uit haar isolement verlost! De Lier is „ontdekt". liet bestond reeds lang! In een stak vain 1006 wordt over de kcA' to De Lier gesproken, zoodat or loon reeds een zeer behoorlijke nederzetting moet zij'n geweest Er is overigens weinig van de ge schiedenis van 't dorp bekend, maar in de vroege middeleeuwen moet bet öf zeer welvarend1 öf vrij groot zijn geweest, want de massieve toren voor de Hervormde kerk k'a'n niet uit een smalle beurs zijin - opgetrokken! Tot voor kort was De Lier vrijwel een onbekend dorpje met 2700 inwoners. Maar het vorig jaar bezochten duizenden vreemdelingen De Lier on in het begin! van dit jaar werd een veroeniging voor vreemd oli n gen verkeer opgericht, mot den noodigenden innam: Welkom. Deze vorccniging heeft, op initiatief van den burgemeester van Do Lier, den heer - J. II. Crezée, dezer dagen oen excursie georganiseerd, waaraan vertegenwoordigers van do Kamer van Koophandel on Fabrie ken (jo Dol Cl de Veroeniging voor vreem delingenverkeer. Delfia, de Ned. Reisver- eeniging, de Ned. Chr. Rcisvereeniging en de pers deelnamen. Het vorig jaar ontving do lieer 3. van der Lingen op zijn druivenkweekerij, ge legen bij het snijpunt van don nieuwen weg en de Licrwcg 6000 bezoekers en nu was hij de vriendelijke gastheer van ons gezelschap, waarbij hij terzijde werd gestaan door de leden van zijn gezin. Een zoon van den eigenaar hoeft ons iets verteld van do geheimen van het vak der druivonlcwoekersvan de zorgen voor de jonge stekken, die telkens weer ingesnoeid moeten worden en eerst na 3 jaar do eerste vruchten leveren; van de kunst matige bestuiving, mot behulp van een plumeau van do bloemen van de witte druif met stuifmeel.van de blauwe druif, .dat eerst .in een bakje of t ijlt je .is ver zameld; van de bemesting en vain den oogst, gemiddeld 1500—2000 K-G. uit een kas van 50 M met druivenplanton, die in bun beste periode 5 tot 10 jaar vor- keeren. Op de veiling te Wosterloe, een ge tracht aan de noordzijde van de gemednto De Lier, hebben we een indruk gekregen van de gevolgen van do depressie voor, den tuinbouw. Hier voeren ruim 500 kwee kers hun producten aan, in het drukke seizoen eiken dag; anders driemaal per week. De veiling is zeer modern ingericht. De production worden per schuit of per wagen aangevoerd in liet veilinggebouw; de koopers zitten in amphitheatorsgewijzo opgestelde banken, boven den afslager draait een wijzer langs cijfers, meegedeeld wordt voor oen oningewijde onverstaan baar! welke partij aan de beurt is. Een druk op een knop onder de zitplaats van .den koopcr, doet de wijzer stilstaan en tegelijk op een bord een cijfer gloeien; de wijzer geeft aan tegen wolken prijs is gekocht, bet verlichte cijfer wie de koo- per isl In een vlug tempo schoven voorbij af slager en koopors een groote partij toma ten, druiven, vroege aardappelen en wat bloemkool en peen. De druiven brachten 7072 cent per K.G. op; de vroege aard appelen 30 cent per bak van 25 K.G.; op een partij peen kwam zelfs lieelemaal goen bod! Als een product geen koopers vindt of De gouden Leeuw; liet biljart was do uitstal plaats. In 1903 kroeg de veüingver- eeniging oen eigen gebouw te Westerlee, dat herhaaldelijk word uitgebreid maar (e klein bleek en in 1904 werd bet mooi gelegen terrein aangekocht, waarop tlians de veilingsgehouwen staan. In 1930 werd voor f2.800.000 geveild; in 1932 werd nog juist de 2 millioen be reikt; dit jaar zal dit wel niet lukken! Elke Duitsclvo plaats, waar toeristen ko men, en die zich zelf respecteert, heeft haar „Aussidhtlurm" I Waarom zou, of schoon De Lier in hel hartje van Holland ligt, ook zij niet haar "attractie op dit ge bied hebben? Do Domtoren, waarover we Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. Naar het Engelsch door W H. C. B. 41) Zonder oen woord te spreken, liep hij in de kamer hoen en weer. Zoodra Don Jan tot het besef kwam, dat zijn vrijheid gevaar begon te loopen, begreep hij dat hij Li alle oprechtheid alles moest zeg gen, wat hem voor arrest kon behoeden; anders zou niets Dolores kunnen redden. „Hot spijt me zeer uw majesteit boos te hebben gemaakt," sprak hij rustig en waardig, „Ik was door 'onvoorziene om standigheden in een moeilijke positie ge plaatst. Had ik tijd gehad na te denken, dan zou "ik wellicht anders hebben gehan deld." „Zoo wellicht anders hebben gehan deld, herhaalde Philips ruw, „Die woor den bevallen me niet. Zeker, u had an ders kunnen handelen dan uw souverein in bijzijn van de koningin to tarten. Dat had ik ongetwijfeld verwacht." Weer zweeg hij, terwijl zijn vooruitste kende lip zich boos bewoog, alsof hij iets proefde, dat slecht smaakte. Don Jan's halve verontschuldiging kon blijkbaar geen genade vinden, maar hij- zag geen anderen uitweg dan te blijven verklaren, dat zij oprecht gemeend was. „Het is zeker waar, dat ik in den laat- sten t\jd veel gekampeerd heb," antwoord de hij, „en dat een kamp geen school is voor het aanloeren van fijne manieren, MSI -V f. '''"teiSAtete -AA ■i» rf ff langstollenden wil do hoer Kester van deze voor hot Wesllarul zeldzame cultuur ver tellen en zijn kassen laten zien. In de kwoekerij van den heer J. P. van der Plas aan den Kikkerweg is de derde druiveneelgelcgonheid van De Lier en daar hebben gaston en gastheeren de frui Rafel allo eer aangedaan. Tijdens een koffiemaaltijd in Do gouden Leeuw was dat ook reeds mogelijk- Bij die gelegenheid zijn verscheidene redevoe ringen gehouden, waarbij wc ook iets te hooren kregen over de roden, waarom de V.V.V. „Welkom" te De Lier zich niet heeft aangesloten hij de veroeniging liet Wcstland, onder wier toezicht dc overige druiveuoetgolegenhedon in het Wcstland staan. De V.V.V. te Dc Lier heeft n.l. principioelo bezwaren onder haar vlag Zon dags dc gelegenheid te bieden om voor geld op de kwoekerijen druiven te eten; zij meent niet verder te kunnen gaan, dan hoogstens de kweekers vrij te laten; ccni- gerlci steun voor den Zondngaverkoop wordt niet verleend. Van dc drie door ons bezochte kweckcrijen is de eerste Zon dags gesloten. GEMENGD NIEÜWS. Brand te Amsterdam. In het gel'ijkslraalsdlio gedeelte van per ceel Celebesslraal 91 to Amsteidam, waarin een winkel in huid ),audelijfe artikelen is gevestigd, is gistermiddag cm brand ulgo- hrukeu, welke zijn oorzaak vond in liet teil, dat bij hol gebruiken van oen saldeeilamp door een loodgieter, die achter in don winkel bezig was, benzine over do vloer geloopen en in brand geraakt is. Toen liet eersie materiaal van do dadelijk gewaarschuwde brandweer arriveerde iliad het vuur reeds oen stellage met winkel waren aangetnsl, zoodat de bevelvoerder het noedig oordeelde 'hel alarm middel- brand te geven, als gevolg waarvan er ver sterking onder bevel van hoofdbramlmees- ter Dinnot do Rochebruno aanrukte, biet twee,stralen liceft do brandweer iheit vuur bedwongen, waarbij de brand lot het atlh- tersle gedeelte van don wmkel, dat echter groioLendeels verwoest is, beperkt is geble ven. Verzekering dokt do schade. De lood gieter die hij liet ongeval brandwonden aan TWEEDE BLAD VRIJDAG, 7 Juli 1933. No. 20381. den linkerarm had opgeloopon, is in het Wilhclrninagaslllnus verbonden. Opleving. Bij de N.V, Philips Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven worden in de laatsto da gen wederom arbeiders aangenomen, in to'aal ongeveer 400 a 500. In een der druiven-restaurants van het Westland-, „Veldzicht" te De Lier, is een gezelschap aangeschikt. het bod onvoldoende is, wordt liet tegen, kostprijs, door de regeering- overgenomen. Behalve genoemde producten, komena.aJn deze veiling ook salade, komkommers,_jne- loerrcn, hessen, booihen, erwten en spruiten Omstreeks 1900 werd geveild in-diet eenige café, dat De Lier thans nog bezit, Exceptioneel lage prijzen in dames- en kinderkleeding. Hoogitraat/Spai - Rotterdam Vlasmarkt evenmin als-- de gewoonte om te bevelen bevorderlijk is voor het zich aanwennon van hoofsche onderdanigheid." „Juist. U hebt u aangewend te vergo ten, dat er voor u nog oen superieur bestaat in Spanje en in de wereld, U begint reeds airs en een toon van spre ken aan te nemen van een souverein spoedig genoog zult u tot die waardigheid- verheven worden; daar twijfel ik niet aan. IIoc eer wij u een eigen koninkrijk ver schaffen, des te beter, want het zal niet lang duren of uw hoogheid zal een ele ment van tweespalt worden in hot onze." „Liever dan dat," antwoordde Don Jan, „zal ik de rest van mijn leven in af zondering doorbrengen." „Dat zouden wij van uw hoogheid kun nen oischen," zei Philips daarop, terwijl liij stil stond en zijn broeder aanzag. „Het zou voor onze eigen veiligheid wel eens noodzakelijk kunnen zijn dat u eenigen lijd in zeer, zeer strenge afzondering zou doorbrengen." Hij lachte bijna. „Dat zou ik verkiezen boven de mo gelijkheid om in uwer majestcits konink rijk eenige moeilijkheid te veroorzaken." Don Jan's ernstige, onderworpen toon liet niets te wenschcn over, maar de ko ning was blijkbaar besloten zijn toom gaande te maken. „Uw daden logenstraffen uw woorden," gaf bij vinnig ten antwoord, waarna hij opnieuw heen en weer ging loopen. „Uw woorden behelzen te voel loyaliteit en uw daden getuigen van te veel opstandigheid, liet een past niet bij hot ander. U houdt mij voor den gok." „Dat verhoede God," riep Dot. Jan uit. 1 reeds iets opmerkten, biedt daartoe een goede gelegenheid.' Nadat de nauwe stce- nen wenteltrap, die door de voetstappon in den -Joop van vele eeuwen hier gezot, zichtbaar zijn uilgesleten en oen houten trap zijn bestegen, geniet men op liet platte dak van don 30 M. hoogen toren bij hol der weer, zooals wij troffen, oen prachtig vergezicht. Pijlen geven de ligging van de plaatsen in den omtrok aan. De toren van Den Brie], 'Schiedam, Rotterdam, Dol."„, Den Haag, Scheveningon, de duinen en de plaatsen in het Wcstland waren met het bloole ocg gemakkelijk te vinden. Niet alleen groente en fruit, ook bloe men worden in De Lier gekweekt. De heer P. J. Koster, aan de Leeweg vlak bij de Oranjesluis, heeft een kwookerij met 5600 M2. druivenkassen, 14.000 M2. bloemen kassen en 7000 M2. vruohtboomen. Vooral die bloemenkassen, waarin uitsluitend an jers gekweekt worden, interesseerden ons. Een groote vakkennis en liefde voor het vak zijn noodig om -een dergelijke kwoe kerij te belmoren en met opgewektheid) vertelde ons de eigenaar van zijn anjers, die in hoofdzaak in twee kassen, elk van een halve hectare, zijn ondergebracht. En niet alleen aan ons, ook aan andere ba- „Ik wensoh geen lof voor hetgeen ik mis schien heb verricht, maar in elk geval hebben mijn daden vrede en ondorwerpinng in uw majestcits koninkrijk tot stand ge bracht, en geen rebellie „En is het alleen maar omdat u een handvol slecht gewapende Mooren binnen een tijdruimte van twee jaren hebt ver slagen, dat het volk u in dichte drommen volgt, waar u ook gaat, u toejuicht, uw lof zingt, met honderden smeekschriften tot u komt, alsof u de koning zijt ja, alsof u meer dan dat bent, een soort god, voor wien iedereen zich moest bui gen? Denkt u, dat ik zoo onnoozel ben te gelooven dat hetgeen u zoo op nw gemak hebt gedaan, voldoende is om heel Spanje te doen ontwaken, om het heelo hof in kreten van verbazing en van toe juiching te doen uitbarsten, zoodra u maar even verschijnt? Indien u mij in het open baar tart en mij niet gehoorzaamt, zou ik dan niet tot de overtuiging moeten ko men dat gij u daartoe in staat acht en u verbeeldt dat uw macht gelijk is aan de mijne? En hoe zou dat alles tot sland kunnen zijn gebracht, dan door een partij, die u aanhangt en die overal door uw geheime agenten, laag- en hoog geplaat sten, bewerkt wordt door u steeds te prijzen, door zoowel mannen als vrouwen te vertellen van de door u bewezen gun sten, van uw edelmoedigheid, van uw over winningen; dan-door te zeggen dat het zonde en jammer is dat zoo'n goed en dapper vorst niet meer mag zijn dan de aanvoerder) van 's konings legers, en dan tevens het contrast te laten zien tusschen a en den koning den wreeden koning, vtRKAues SEStHurr Diefstallen, Uit een lade van een winkel te Hilver sum is 180 gestolen en uit een keuken van een woning aan do Ludenstraat com beurs met f 25. Botsing tusschen automobilist en motor rijder. Gisteravond omstreeks half lion is op het kruispunt Frnnsclie KampwegBusse- mor GrindwegBetonweg BussumHilver sum, een crnslig ongeluk gebeurd. De auto mobilist de heer E. uit Amsterdam kwam,' vanaf hel viaduct en rood links van het plantsoen dal op genoemd kruispunt is aangelegd voor do veiligheid van het ver keer, in do richting van den Bclcmwog. Vandaar naderde een motorrijwiel. Een bot sing was niet meer te vermijden. De mo torrijder, do heer W. uit Amsterdam en de duopassagier, eveneens uit Amsterdam atkoinslig, kwamen te vallen. Zij zijn bei den met een ernstige hoofdwonde cn een lichte hersenschudding naar do MajelSa Stichting te Bussum overgebracht. De be stuurder van den auto alsmede de in zittenden bekwamen geen leisel. Later word gemeld dat de duorijder is over leden. i Brandstichting. Gisteren is aangehouden en tor beschik king van de justitie te Groningen gesteldi zekere P. II. W., woonachtig te Noordo- hoogebrug bij Bcdum, wiens woning in den nacht van Dinsdag op Woensdag jd. geheel door brand was vernield. W. wordt er van verdacht zelf den* brand lo bobben aangestoken. i Geen wonder! „Bros" is immers de gangmaker voor de heerlijke Verkade's Beschuit; de beschuit, die drie voortreffelijke eigenschappen in zich vereenigt: brosheid, voedzaam heid en licht-verteerbaarheid. BESCHUIT den alles naar zich too halenden koning, den koning, die alle fouten heeft, die Don Jan van Oostenrijk, de afgod van het volk, niet bezit. Moet dat vrede en onderwer ping verbeelden? Of is het het begin van rebellie, van burgeroorlog, die ten doel hebben Don Jan van Oostenrijk op den troon van Spanje te plaatsen en zoodra alles klaar is, koning Philips naar de an dere woTeld te zenden?" Vol verbazing luisterde Don Jan toe. Hef was nooit in zijn hoofd opgekomen dat iemand hem in staat zou achten tot zelfs de geringste daad,, waarvan Philips hem beschuldigde, zoodat dan ook, trots zijn goede voornemens, hij boos begon te wor den. Maar plotseling, alsof hem koud wa ter in het gezicht werd gegooid, herin nerde hij zich dat er nog geen uur was verstreken, sinds hij Dolores in zijn armen had gesloten, toen hij haar bezwoer te zullen doen, waarvan hij nu beschuldigd werd en dat het slechts haar woorden waren geweest, die hem daarvan hadden terug gehouden. En nu scheen dat alles hem zoo afschuwelijk toe. Zij had toen gezegd dat alles slechts een booze droom was geweest en dat hij daaruit was ont waakt. En toch was het denkbeeld van rebellie toon door zijn brein gegaan, want in een oogenblik had het hem overmees terd en zijn loyaliteit doen vergeten. Dij voelde een berisping te hebben ontvangen en antwoordde niet dadelijk. „Daar hebt u niets tegen te zeggen," riep Philips hem hoonend toe. „Bestaat er dus een reden, waarom ik u niet wegens hoogverraad zou doen terecht staan?" De tocht van Balbo. 3 -tl,'tul kilometer blind- gevlogcn. Naar van IJsland wordt gemeld, heeft generaal Balbo tegenover persvertegenwoor digers lo Reykjavik verklaard, dat hot es kader de laatste 200 kilometer volkomen blind gevlogen heeft. Siecl'.ils gedurende de eerste 2 uur was het zielb,t goed. Daarna raakte men in een nevel zone van 350 K,M. breedte. Terwijl in het begin, boven de wolken word gevlogen, was hot tenslotte slechts mogelijk geweest zidli met het kom pas te oriünteeren. Onder deze moeilijke omstandigheden moet Ihot als oen bizonder goede prestatie worden beschouwd, dat (liet eskader in slaat was bot verband te be waren en een snolheid van gemiddeld 145 K.M. per uur te ontwikkelen; Ovor zijln verdere plannen, heeft Balbo zidh. nog niet geuit i Dc vliegramp bij Dixmuiile, j Het onderz oek beëi ndi gd. I Vanwego bot Engolsebe ministerie valn' luchtvaart wordt bekend gemaakt, dat de ramp van do „City of Liverpool", die in Maart j.l. nabij Dixmuidc te plotter viel en waarbij allo inzittenden om het leven kwamen, door de Belgische autoriteiten, thans gohed is onderzocht. Zij zijn tot do conclusie gekomen, dat brand is uitge broken in het middendeol vain hot vlieg tuig, zoodat do veronderstelling, dat hot vuur zou zijn ontstaan in de metoren praö- lisch onhoudbaar is. Omtrent do werke lijke oorzaken van het uitbreken valn de brand kunnen alleen hypothesos worden opgeworpen. Do minister van luchtvaart is er van overtuigd, dat oen verder onder zoek niet meer licht in deze zaak zal kunnen brengen. Don Jan schrok van die woorden, maar zi,n toorn was verdwenen, en hij dacht slechts aan Dolores' veiligheid in do naaste toekomst. „Uw majesteit is veel te rechtvaardig om een onschuldig man, die u trouw heeft gediend, te beschuldigen," antwoord- do hij. Philips bleef stil staan en keek hem lang en nieuwsgierig aan, om te trachten eenig teeken van ongerustheid, zoo niet van vrees bij hem te ontdekken, Hij was ge wend menschen met woorden te folteren, alvorens andere middelen toe te passen en hij geloofde zelf niet aan hetgeen hij had gezegd. Hij had slechts een willekeurige proef genomen en die was mislukt. Op den bodem van zijn toorn lag slechts jaloe zie en haat jegens don broeder, van wien niet anders dan beminnelijkheid en beko ring uitging, eigenschappen, die hij zelf miste. „Misschien meer welwillend dan recht vaardig," zei hij op oen toon, die iets vriendelijker klonk. „Ik wil toegeven dat fk geen bewijzen *"gen u heb, maar de getuigenis dc geneurtenissen is niet in uw voordeel. Pas op, want er wordt op u gelet. De wereld heeft een te hoogen dunk van u, en zij vindt u een te in drukwekkende persoonlijkheid om aan de aandacht te kunnen ontsnappen." „Mijn handelingen zullen daartegen be stand zijn. ik verzoek slechts dat uw ma jesteit daarmede meer rekening zal houden dan met de wijze, hoe die door andere menschen worden uitgelegd." Wordt vervolgd), DER VEWÏSK*

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5