4 m 1 1 msmcim wr hei buitenland. Buiten in Juli. v?V\ m x u b w .7 ■hl O, Werkzaamheden in den volkstuin. GEMENGD NIEUWS. Passen en visa. INGEZONDEN. orde. En Spr. is niet bereid geld' voor halve maatregelen te voteerem. De zinkers door de Westerhaven, deen die voldoende werk? Dat zijn toch de ver bindingsschakels tussciftea de rio'coring van de Gorzen en het Westen. Spr. heelt zich weieens laten vertellen, dat die zinkers telkens verzanden. Als dat inderdaad het geval is, heeft Uiet weinig zin thans nog f 7500 nit te geven voor een nieuw riool. De heer Sc! ïeurkog-el wil nog eens het vraagstuk van een apart» bemaling van de Gorzen laten bekijken. Spreker steunt dat voorstel, omdat dit iu de toekomst de beste oplossing zal blijken: een gemaal in de Gorzen. Spr. bindt zich niet aan do fi- nancieele politiek van den heer Van Iers el. In de Commissie voor Grondbedrijf heeft spr. inderdaad Zijn stem aan het voorstel van B. en W'. gegeven om f7500 beschik- baar te stellen voor eon riool. Maar als dit ri&ol nfet in verband met de Gorzen wordt gebracht, kan het in do Stadhouderslaan veel lichter zijn. Spr. behoeft geen kosten berekening te maken als do directeur van Gemeentewerken; dat behoort nieit tot spr.'s competentie. Gezien do mededeeling van den Wethouder van Gemeentewerken, dat het water onlangs 7 c.M. onder het riool deksel beeft gestaan, moeten er maak egden worden genomen in verband met do ontwa tering van de Gorzen. Gaarne zou spr. over niet al to langen tijd een kostenbere kening voor oen eigen bemaling van de Gorzen willen zien overlegd. Wordt vervolgd Do naam van deze maand is weinig karakteristiek. Een beschouwing over dien naam alleen zon maar weinige regels kun nen vulten. Vroeger heette zij Quintilis, de vijfde, als vijfde maand van het oud- Romeinsche jaar, dat met Maart begon: Nu ma Pompilius voegde een tweetal maan den aan het jaar toe, toen hij als Rome's tweede koning optrad. In den tijd van Julius Caesar was de balender zoo in de Var geraakt, dat deze opnieuw geregeld worden moest. Naar hem werd de zevende maand van het jaar, waarmee de tweede helft begon Julius, bij ons Juli, genoemd'. De Hoilandsch© naam Hooimaand is in onzen tijd1 al even weinig typeerend meer, want de, dank zij verbeterde metholen, steeds vroeger vallende hooitijd is in deze weken voor het overgroote deel al voorbij, Jnini is de hooimaand bij uitstek geworden in deze dagen liggen de landen kaal of voor een goed deel nl weer met een jong friseh grastapijt bedekt. Geurige hooioogst ziet ge maar weinig meer. Dit wat de namen betreft. Wat overigens het buitenleven en het leven hui ten in Juli aanga it: van een bonte overdaad van Woei en geur, van kleur en tint, van tinten en schakeeringen, van veelvuldige verschijning en tafereeten is in deze weken te genieten voor wie van vrije uien, dagen of veten kan profïteeren. En nu voor velen de vacantietifd begint, zal de ge- legenheil daartoe ruimer zijn dan an Iers. Stellig z llen velen, die anders geen tijd hebben tot een dieper ingaan in de natuur in haar geheimenissen, nu de kans daar toe niet laten voorbijgaan. Wat is er alzoo te hooren en te zien? Een rijke veelzijdigheid van leven waar uit we maar een enkele greep kunnen doen. De laatste koekoeksroep is in deze weken te beluisteren. De ka rek iet kunt ge hooren in *t riet en de vinkenslag in 't bosch, de hei-leeuwerik zingt boven do wijde vlakten. De broeitijd is algeloopen, al zijn er uitzonderingen natuurlijk op de regel en al gaan vele vogels die meerdere broed sels trachten groot te brengen nog ge regeld' door. Maar de echte voorjaarstijl van zang en lied', van roep, van spel en beweging, van drukte van broeden en zorg voor de jongen is het toch niet meer. Augustus nadert en daarmee de stille, rustige tijd- in het vogelleven, de tijd van rust, van rui, van voorbereiding al voor de komende reis, van zwijgzaamheid in roep en lied. Rijker is nu"net plantenleven, at is ook hier iets van de frïssche bekoring en de prille schoonheid van lenteweken voorbij. Do winden hebben de bladeren al gehavend hier en daar; waar bloei bekoorde heb ben nu vruchten zich gezet, Langs drukke wegen heeft het stof met grijze laag het ongerept groen besmet. Wie frissehe weelde van bloei zoekt, ga nu naar het waterland, het land van plas sen en venen. Daar kleurt de zachtroode veenwortel heele plekken bont, daar be gint de fijne gentiaan zijn gele bloei te toonen. Do felroode partijkc of kattesjairt ontbreekt niet in de lage landen en do prachtige zwanebloem staat hoog en rank aan zijn langen steel. Edele witte water lelies en grovere, maar toch ook mooie gele plompen zijn in sloot en plas te vinden en vormen kostelijke tooi van het water. Stilte, hoekjes van het meer kunnen op een zonnigen zomerdag onder een blauwen hemel met spel van witte wolken vol intense bekoring zijn. Zeilen brengen op de wijde watervlakten "boeiende stof- fage. Een ander landschap waar zomerbloei hoogtij viert is het akkerland'. Daar zijn het tusschen het stilaan rijpend graan de bonte onkruiden die mede kleur en schoon heid brengen De roode papavers, de blauwe korenbloemen, de witte geurige kamillen, zij alle, met andere minder op vallende en toonaangevende verschijningen geven tusschen de nuttige gewassen, die zelf naast hun nut ook hun groote schoon heid bezitten, onnutte maar toch sierlijke tooi aan het zomerland' en aan de zomer regen. j 1 I r\ir ),Jou knap lief mannetje, het theewater nu al fuift de kook. Hoe heb je hem dat geleverd ?r' Manlief„O, heel makkelijk. Ik liet per onjjej.uk ji§J, JijUyg pond boter in het vuur vallen." (Passing SljO^y^ ,4,1, -(VU in /oiner-nuieis De man die een regen-verzekering ge?p^!g.jI1^'si1oW)J zijn vacantle. a/»."" Zwem-onderwijzer (naar de klok kijkend)«Hou nog maar een uurtje met dit werk en dan kan ik gaan visschen" (Humorist). ben „Kun je mijn zoon op je kantoor gsb: „Wat weet hij al zoo „Wat een vraag. Als hij iets wist zou !k hem wel op mijn eigen kantoor nemen." (Passing Show). Bij dag en bij avond zijn het in dezo die dan opnieuw worden aangebonden. maand ook Je vlinders, dxo de aandacht trekken. Kleine en groote. bonte en een voudige, simpele koolwitjes en kleurige atalanta's, sierlijke dagpauwcogen en ele gante fconingspage's, bnun-roode gevlekte distelvlinders en kleine vuurvlindertjes, vele soorten vliegen als gracieus© zomer gestalten voorbij en vieren mee hun. korle feest van het jaar in deze maand van regen soms en vlagen, maar ook van zon en zomer, van sport en vacantie van lieer- lijk vrije dagen en weken voor velen, oud en Jotng. De doorbloeiende klimrozen snoeien we natuurlijk in den zomer niet. Eerstgenoem de zijn nagenoeg alle kleinbloemige tros- rozen, terwijl laatstgenoemde voor een /root gedeelte grootbloemig zijn. Deze klein- b'oemige soorten bloeien wel slechts een maal, mair dan ook bizonder rijk. Goede soorten, die we van deze thans in bloei zien zijn o. a. Exelsa, met scharlakenroode dubbrie bloemen, Dorothy Perkins, zalm kleurig rose, White Dorothy, zuiver wit, Amer 'an Pillar, roserood enkelbloemig. A. G. Zomers noei. De op overjarig hout bloeiende heesters zijn nu nagenoeg alle weer uitgebloeid) en daarmede wordt het tijd om de zomer- snoei, indien die noodig is, toe te passen. De vroegst bloeiende soorten behooren al gesnoeid' to zijn, maar indien dit werd ver zuimd, kan het nu nog. Van de Philadelphns of jasmijnsoorten knippen we de uitgebloeide takken ruim weg, waarbij we van flink groeiende strui ken gerust enkde jonge scheuten mee nemen. De krachtigste jonge scheuten wor den zorgvuldig gespaard, daar deze het vol gende jaar weer zullen bloeien. Op gelijho wijze handelen we met Dier- villea of Weigelia, Deutzia soorten en de op overjarig hout bloeiende Spireasoorten. De op éénjarig hout bloeiende soorten bloeien nog steeds met cindstandige tros sen. Heesters, die veel bout produceeren, als Bibes, Forsythia of Chineesch klokje, Ma lus of sierappel e.a., worden, indien noo dig, flink uitgedund. Het hout, dat w< spa ren, zal dan krachtiger worden. Bij heestersoorten, waar de bloemen wor den gevolgd door mooie bessen, moet geen zomersnori worden toegepast. Immers zou den wo daardoor afbreuk doen aan de sierlijkheid van deze soorten. Hierbij den ken we aan de Geldersche roos of Vibur num Opolus; ook V. Lantana en V. to mentosum tooien zich op zandigen bodem gewoonlijk met mooie bessen. Verder do gewone zuurdoorn of Berberis vulgaris, het radijsboompje of Symphoricarpus, sommige Malussoorten e. a. Overigens mogen we met het toepassen van den zomersnoei niet langer ovarii ten. Ook de in Juni bloeiende soort evan op overjarig hout bloeiende heesters (en in deze maand bloeien de meeste) moeten na den snoei nog een behoorlijke groei periode heblien, opdat het gespaarde hout zich krachtig kan ontwikkolen. Ook de op overjarig hout bloeiende klimrozen, welke voor het meerendeel nu nog bloeien, kan men het beste na den Woei flink snoeien. De uitgebloeide takken worden dan nog zoo laag mogelijk weggeknipt; we sparen van de geheele plant slechts eenige, b.v. St. Margriet cn het weer. Wat is in den regel het gebruikelijke aanfcnoopingspunt voor iemand, die graag een praatje wil beginnen? Het weer! Het mooie, het warme, iict koude, het natte weer, het doet er niet toe, liet weer is het verbindingsmiddel, dat twee menschön- zielen tot elkander brengt. Het weer speelt een groote rol in do mensehelijke samenleving en ontelbaar is bet aantal spreekwoorden, uitdrukkingen en gezegden, dat, vooral op het platte land, in verband met het weer gangbaar is Daartoe behoort ook het volksgeloof, dat de weersgesteldheid op St. Margriet het weer zon bepalen voor de volgende zes weken: „'Als het regeint met St. Margriet, regent het zes weken lang". St. Margriet behoort dus tot de z.g „regenheiligen", die men ook in andere landen kan aantreffen. In Frankrijk en in België wordt dezelfde functie vervuld door St. Medardus (S Juni): Quand il pleut le jour de St. Medard, 11 pleut quarante jours plus tard. St. Margriet is ook de patrones der tui niers, want vooral in ons land1 met zijn telkens wisselende weersgesteldheid is voor den tuinder aan het weer wel go- legen. Het bovengenoemde volksgeloof bemst op geen enkelen wetönschappelijken grond slag De „natte" helft der voorspelling komt in veel gevallen wel uit, met juist is, dat het zes weken achter elkaar zou regenen, maar de maanden Juli en Agus- tus slaan geen slecht figuur wat den ge middelden ineerslag betreft. Iedereen weet uit eigen'ervaring, Jat deze maanden dik wijls niet de meest uitgezochte zijn voor de vacantie! Ook al is St. Margriet das op haar naamdag gunstig gezind geweest! Intusschen is het wel eigenaardig, dat dit bijgeloof ook in andere landen bekend1 fs. Frankrijk en België noemden we reeds, doch ook Engeland heeft zijn regenheilige en wel St. Swithin (15 Juli), Swithin was bisschop van Winchester en algemeen bemind om zijft oprechtheid en zijn bescheidenheid. De laatste eigen- sterfbed' den maar op het kerkhof aan den noordkant van de kerk, waar de druppels valn het dak op zijn graf zouden neervallen. (Ook in ons land bestaat het verhaal van het Amsterclamsclie begijntje, dat endfer d<* goot wilde begraven worden). Het gebeurde, zooals hij verlangd had', maar honderd jaar later besloot men, hem bij te zetten in de kathedraal an Win chester, omdat men het niet passend vond voor zulk een godvruchtig man, op zulk een minderwaardige plaats op het kerk hof te liggen. Toen do plechtigheden zouden beginnen, barstte een hevige regenbui los en 40 dagen lang stroomde liet water uit de lucht. Het volk zag daarin een waarschu wing des hemels, om iniet in te gaan tegen den kaatsten wil van St. Swithin en in plaats van de rust van zijh stoffelijk over schot te verstoren, richtte men boven zij'n graf een kapel op. Naar de legende verhaalt, is van deze gebeurtenis afkomstig het volksgeloof, dat St. Swithin de weerprofeet, is voor de zes weken, welke volgen op den loden Juli. York. Waara die papieren noodig zijn. De tijden van voor den oorlog, toen men naar de meeste landen kon reizen zonder persoonlijke paperassen noodig te hebben, zijn nog lang niet teruggekeerd ("Ten behoevè van toeristen, die dezen zomer een 'kijkje buiten de grenzen gaan nemen, zond de A. N. W. B. - Toeristenbond voor Nederland ons de volgende lijst, van gegevens voor alle Europeesche landen (bijgewerkt tot 22 Juli 1933). Paspoorten. Paspoorten moeten worden aangevraagd bij het gemeente bestuur der woonplaats. De kosten voor het Rijk bedragen ca. 5. Bij de aanvrage, welke persoonlijk moet geschieden, dient men 2 onopgeplakte foto's over te leggen. Een pas is 2 jaar geldig en kan binnen 6 maanden na afloop verlengd worden voor 2 jaar. Een familiepaspoort geldt voor man, vrouw en kinderen, die niet ouder dan 15 jaar zijn. Voor Duitschland bestaan speciale „Kinderausweise" (Nadere inlichtingen b. d, A. N. W. B. of het Gemeentebestuur). Bewijzen van Nederlandschap zijn 5 jaren geldig in Belgic en Luxemburg. Bij de aanvrage (b, h. Gemeentebestuur) 1 foto overleggen. In deze landen is een paspoort dus niet noodzakelijk. Visum. Geen visum is noodig (voor hen, die de Nederlandsche nationaliteit bezitten) in de navolgende landen: Monaco Noorwegen Oostenrijk Portugal Saargebied San Marino Spanje 1 's j echo-Slowakije Vaticaanstad Zweden Zwitserland schap deed hem op zijn wenscb uiten, niet in de kerk te worden 6 tot 10 der krachtigste jonge scheuten, begraven, zooals toen gebruikelijk was, De misdadigersslatistick van New Gedurende de eerste helft van dit jaar is het aantal zware mis'dadön in de stad New-York, vergeleken met dezelfde period'e in 1932, belangrijk verminderd'. Volgens een mededeeling van het hoofd bureau van politie is het aantal moorden en zelfmoorden teruggeloopen van 226 tot 184, het aantal overvallen van 550 tot 501 en het aantal diefstallen en inbraken van 2821 tot 1822. De nieuwe hoofdcommissaris van po litie schrijft deze vermindering toe aan de groote activiteit van dc patrouilloeren- de agenten en aan de g ootere toepassing van de draadlooze telegrafie bij het op sporen van misdadigers, hetgeen een pre ventieve uitwerking blijkt te hebben. Een nieuwe truc. Een nieuwe wijze van oplichting is te Boedapest toegepast. Een man kwam dezer dagen bij ee'n tand arts, met het verzoek, pijnloos otfn zijnor kiezen te trekken. Do tandarts voldeed' aam het verzoek, spoot het tandvleesch rond om Ue kies 111 en verzocht den patiënt even in 'do wachtkamer te wachten, totdat Wo plek geheel gevoelloos zou zijn. In- tusschen zou hij een and eren patiënt hel pen. Do maft ging echter hiel naar vie wachtkamer, doch naar een anderen tand arts in de buurt, aah wien hij verzocht de kies zonder verdooving te trekken, het geen. slechts de helft kost van het pijn loos trekken. Belgie Denemarken Duitschland Engeland, Schotland en Nd. Ierland Estland Finland Frankrijk Ierland (Vrijstaat) Italië Liechtenstein Luxemburg Dc kosten der visa. loopen in de overige landen sterk uiteen. Achter den naam van het land vindt men in onderstaande lijst het adres (en het telefoon nummer) vermeld, waar het visium ver strekt wordt. (Nadere inlichtingen ver strekt de A. N. W. B.). ALBANIË: (aan de eerste grensplaats). Kosten f 5. BULGARIJE: (Keizersgracht 198 Am sterdam 44966). Verblijfsvisum f 5.60. Tran sitvisum heen en terug f 4.Id. (heenreis) 2.Deze visa zijn 45 dagen geldig. Visum voor meeidere reizen ged. 3 maanden f 18.60. ld. ged. 6 maanden f 37.10. Facili teiten voor bepaalde reizigers. GRIEKENLAND: (ZaFmhaven 45 Rotterdam 55x43). Verblijfsvisum f 7.60. Transitvisum f 0.60. HONGARIJE: (Heerengracht 214 Am sterdam 33S70 en 44033); (Wijnhaven 39 b Rotterdam 56832); (Oranjestr, 8 -Den Haagnoi35). Visum voor enkele reis met verblijf (3 mnd. geldig) f 3.44, verlenging kosteloos b. d. politie Transitvisum voor één doorreis f 0.95, voor 2 reizen f 1.90 (2 mnd. geldig), In den Haag (b. d. Legatie) worden bovendien visa voor meeidere reizen gedurende één jaar verstrekt a f 6.45. LETLAND: (Keizersgracht 382 Am sterdam 31564). Visum voor heen- en terugreis met verblijf ged. 30 dagen f 6. meerdere reizen per jaar 12.Visum voor een onbeperkt aantal doorreizen f x.--. LITHAUEN: (Consulaat te Londen, Parijs of Berlijn). Kosten f 6.Transitvisum f 0.60. POLEN: (Vondelstraat 27 Amster dam 80040). Visum voor één reis f 5. voor langer verblijf dan 3 maanden f 10. voor doorreis in één richting, heen en terug f 1.transitvisum f 0.50. ROEMENIE: (v. Eeghenstraat 88 Amsterdam 90472; Oudehoofdplein 4 Rotterdam 28008; Alexanderstraat 7 Den Haag 111274). Kosten circa f 6.50. RUSLAND: (Legatie te Berlijn). TURKIJE: (Javastraat 86 Den Haag 114761). Gewoon visum f 7.-transit visum f 2.80. Faciliteiten voor bepaalde reizigers. ZUID-SLA VIE: (Binnenkant 46 Am sterdam 41645; Korte Wijnbrugstraat 5 Rotterdam 20740; Visum voor verschillende in- en uitreizen ged. 6 maanden f 6, voor één in- en uitreis 3 maanden f 3- Transitvisum f 1.en 0.50 Faciliteiten voor bepaalde reizigers. de DAMESZWEMINltlCHTING. Mijnheer de redacteur. Beleefd verzoeken we u onderstaande re gelen in uw geëerd blad op te nemen. Bij voorbaat onzen dank. - Het betreft hier, mijnheer de redacteur, een ontoelaatbare toestand in onze goe gemeente, n.I. Je wijze, waarop in een openbare inrichting als het dameszwembad1, de scepter geztvaaid wordt. Dat is meer dan ergerlijk. Zeker, men moet zich! in dezen tijd welen te behelpen met hetgeen men heeft. Maar in dit geval komt do zaak grootendeels op rekening van het bedienend personeel dezer inrichting. Dezer dagen gebeurde het oen onzer, dat zij na circa Va uur in de rij te hebben ge staan, de ingang bereikt had. Edodlf, daar werd door een der zwemmeesten-essen het hek didkt gesmeten. Op de beleefde vraag wanneer het weer geopend zou worden, werd de vraagster let terlijk toegesnauwd: „Dat zal je wel zien1'* Een wijze van optreden, beneden allci peil. 1 Ook gebeurt het, dat dezo dame ken nissen, die achter in de filé wadhten, dood leuk binnen wil laten. Doch dan grijpt meestal ,„do steike arm" in en zorgt ct voor, dat het red'ft niet vertreden wordt. lief gevolg is echter, booze gezichten, op zijn zachts uitgedrukt zoodafc deze post voor onze agenten wel op een straf post moet lijken. We hopen, dat do bevoogde autoriteiten, dezo zaak willen doen onderzoeken, wat ons do zekerheid geelt dat aan een wan toestand) als dezo spoedig een einüo zal komen. Met de meeste hoogachting, Dames B. on v.

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 10