HET EINDE IN 'T ZICHT. 1903 Dinsdag 25 Juli 1933. In het paleis van den koning 1933VERVEN-WASSCHEN- DE PHOENIX - 86ste Jaargang. No. 20396 Hinderwet. BU11KNLAN)) ONZE PRIJZEN VAN BINNENLAND. Dezo courant verschijnt dagelijks, met uit- londering van Zon- en Feestdagen. Prijs por kwartaal 12.franco per post f2.50. PrijB per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers i ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - - Advertentien voor hot eerstvolgend num mer moeton vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 'a Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentie'n wordt niet gewaarborgd. Tel. No. 68103, 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68817 en 68923. "Bij of krachtens wetten of verordeningen -voorgeschreven en andere oït'ieiccle af- en aankondigingen en kennisgevingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schie dam liobben bij hun besluit van 20 Juli 1933 AFWIJZEND BESCHIKT op hot ver zoek van de FIRMA B. MALI om vergun ning tot oprichting van oen elcolnscihe timmerfabriek in het pand Nieuwe Ha ven 79. Schiedam, 25 Juli 1933. 3098 '14 .Sluiting van de economische wereldconferentie Wanneer voortzetting? Hetresultaat van de valuta commissie. Een der weinige practische resultaten. De economische wereldoonfeicntie, cle groote telourstelling van dezen tijd, zal deze week nog een officioelo begrafenis krijgen. Hedenmiddag zal de voorzitter der con ferentie,' Mac Donald', het bureau de beide slokrapporten van do coonomisclie com missie en van de valuta commissie aar: bieden. Het bureau zal dan beslissen of de conferentie tot oen bepaald tijdstip zal worden verdaagd of dat zij weer door het bureau zal worden bijeon geroepen, wanneer de tijd daar is. Tegelijkertijd zal woiden vastgesteld1 of en in welken vorm het bureau tijdens do verdaging in stand zal worden gehouden en of de een of andere commissie gedurende de verdaging liaar werkzaamheden zal voortzetten. Het rapport en de aanbevelingen van het bu reau zullen Donderdag aan do plenaire zitting worden voorgelegd1. 'Over den duur dor verdaging loopen do moeningen nog al uiteen; do een meent, dat do conferentie over 3 maan den reeds nieuw loven ingeblazen zal wor den, anderen voorspellen, dat dit wet 10 jaar kan duren 1 Beslissend zal zijn de toestand over de gebeele wereld, vooral in Amerika. Naar verluidt, zouden Frankrijk en de andere goudlanden slechts dan doel willen uit maken van het kleine bureau, wanneer de omstandigheden gunstig zijn voor het bereiken van een eindresultaat. Do beslissing valt in oen bijeenkomst, dio hedennamiddag half 6 door het bu reau van de economische wereldconferen tie wordt gehouden. Mac Donald wil het weder bijoen komen zooveel mogelijk, verzekerd zjen. en der halve in de slof resolutie een tijdstip voor wedeibijeenkomst zien aangegeven. Andere gedelegeerden willen echter dat tijdstip volkomen open laten en liet la ten bepalen door een speciale commissie uit de voornaamste landen. Eerst wanneer deze commissie van meening zou zijn, dat de internationale toestand kans biedt op een uiteindelijk resultaat, zou dan het weder bijeenkomen kunnen worden aan bevolen, hetgeen neerkomt op een verda ging voor 1 of 2 jaar. Een dergelijk voor stel zal waarschijnlijk hedennamiddag aan het bureau worden voorgelegd1. De valuta commissie heeft gis'ermiddag haar laatst'o zitting geihouden, die slechts een half uur duurde. Zonder debat werd een resolutie aangenomen, die omvat: 1. Organisatie der internationale schul- denonderhandelingen. 2.Uits'praak, waarin de terugkeer tot Üe valuiastabilisalie het aanvaarden van het goud voor. valuta doeleinden m de •wettelijk'» ralutadekking de bankbiljetten als gewensoht wordt aangegeven. 3. Oprichting van centrale banken in landen, waar die nog niet bestaan. 4. Nauwe samenwerking der centrale ban leen met steun van do Bank voor Internatio nale Betalingen. 5. Aanpas'sing van do centrale banken der voornaamste landbouwianden aan de economis'che voorwaarden dozer landen. 6. Aanbeveling van een internationale overeenkomst betreffende maatregelen voor de stabilisatie van den zilverprijs Het belangrijkste resultaat' is het niet vermeide acooord over de beperking van den zilververkoop olp de wereldmarkt. In het rapport der tweede valutacommissie wordt verder melding gemaakt van een re solutie over do algemeen© beginselen der valutapolitiek der centrale banken, waarin alle landen behalve Amerika toestemdein Do commissie nam verder kennis van een aanbeveling, dat de B. I. B, het probleem van den gouden standaard zo(c spoedig mogelijk zal onderzoeken. liet rapport stelt verder vast, dat do oplossing van hot va lutaprobleem op het oogenblik onmogelijk is en dat de onderhandelingen moeten worden uitgesteld. Als een der weinige practische resul taten van de economische wereldconferentie wordt aangemerkt de zilverovereenkoms'. die op het Jaatslo moment voor do verda ging van de conferentie is totstand geko men tus'schen Indiö, Clb.ina, Spanje, Au stralië, Canada, Amerika, Mexico en Peru. Zij behelst o.a. verscl'ullende maatregelen voor eiken onderteokcnaar-slaat tol ver- hoc-gina en stabiliseering van don z.lver- pnjs. De regecringon der zilver-verbruiken- de landen Indie, China en Spanje verplich ten zicli met ingang van 1 Januari 1934 voor den duur van vier jaar hun zilvervor- koop lot een bepaald bedrag te beperken China mag geen zilver verkoopen, dat door het beschikbaar stelten van zilverwaarden tor beschikking komt en Indiê mag voor de belaling van aorSogsscliulden aan Ame rika geen zilver verkoopen (bijv, aan- En geland). Australië, Canada, Amerika,, Me xico en Peru verplichten zich verder voor den duur der overeenkomst geen zilvei' te verkoopen en jaarlijks een bepaald kwan tum fijn zilver van de zitverproduclio van de markt terug te trokken. De overeenkomst zal ui lei lijk voor 1 April 1934 geratxiiceerd worden en in wer king treden oclk wanneer con of meer zil- vcrprcduecerende landen ctp dien datum niet geratificeerd hebben. In conferentiekringen hed'it men groot© beteeken is aan deze zilveroveTeenkomst, die na onderhandelingen, die ongeveer een maand geduurd' hebben in de zilver com missie der conferentie, kon worden geslo ten. Men beschouwt haar als een der wei nige praeibs'che resultaten van do confe rentie. Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. Naar het Engelsch door W. H. C. B. 5G) "„Hebt u uw dochter gezien, voor of nadat u den moord beging?" vroeg do koning kalm. „Ik h'eb mijn dochter sinds de moord word gepleegd, niet gezien." „Maar te voren zag u haar wel. Nauw keurig elk woord opschrijven, Perez. U zei liaar to hebben gezien, voor u het deed." „Dat heb ik niet gezegd," zei Mendoza mot nadruk. „Het maakt ook weinig verschil," zei de koning. „Alleen, indien u haar met zijn hooglienl had' gezien, zou1 het scliij- non, dat de moord minder in koelen bloede was begaan, meer niet. Er zou dan zoo iets geweest zijn als oen natuur lijke provocatie." 'Op dit oogenblik hoorde men een geluid, alsof iemand aan de deur krabbelde. Dat was de gewone wijze om te verzoeken to worden toegelaten, als het zeor dringende zaken betrof. Dadelijk stond' Perez op en nadat de koning had geknikt, ging hij naar do deur. Toen hij dio opende, word hom door iemand1 een gevouwen papier op een gouden presenteerblad voorgehouden, Hij bood' het Philips, op óón knio voor hem knielende, alloreerbiedigst nan, waarna, hij onm'd lollijk weer naar zijn plaats ging. - o i;v rbtig deed de Icoivng tiet stuk pa- DUITSCHLAND. Bevoorrechting v a'n leden der IN. S. D 'A'. P. De plaatsvervangende leider der N.S.D A.P. Rudolf Hess publiceert in de „Voel- kisehe Beoibachter" een beschikking, waarin o.a. wordt verordend: particuliere politie van invloed bokloeden, dienen er naar hun beste vermogen zoig voor te dragen, dat nóg 'werkloozc leden der N.S.D.A.P., dio voor 30 Januari 1933 tol do partij' toetraden, don voorkeur krij gen bij het geven van arbeid. Dezo bevoorrechting zal een schadeloos stelling zij'n voor ljet feit, dat nationaal- socialislcn die voor 30 Januari 1933 zich openlijk aam do zijde der N S.D AP. schaar den, ciiulor liet oude systeem in veto op zichten ernstige moeilijkheden ondcivon- den en dikwijls hun. woik vollonen of bij het bezetten van vacAtures achleige- slekl worden. Van deze oude partijgenoo- ten dienen in bot bizomder actieve strij ders, die zich naar huilen toe als natio- naal-so'ciadisten onderscheiden hebben, zoo- als S.A.- en S S.-lodcn en de oudste lotion, de voiotkeur te krijgen. Ook in handel on bedrijf, bij inkoopen en liet plaatsen van orders "dienen deze oude pariijgenooten de voorkeur te krij gen Aangezien de toetreding tot do pailij na 1 Februari 1933 slechts voordooien in het vooruitzicht stelde, kan liet lid maatschap van deze leden geen invloed' oefenen op do beoordecling voor tewerk stelling van deze loden, in het bizomder niet bij ambtenaren. Bij de aanstelling van ambtenaren kan in dit geval slechts rekening worden go houden met de bekwaamheid en de ge schiktheid voor liet ambt. Communisten tor dood veroordeeld. De rechtbank to Berlijn Iiedt gisteren vcinnis geveld tegen vijf communisten, ver dacht van ecin otverval op een mat. soc. lokaal, waarbij een man'was gedood en vier personen zwaar waren gewond. Twee der communisten werden tor dood veroordeeld, tenvijl de d'rie andere lang durige gevangenisstraffen kregen. Communisten gearresteerd. Te Scliwarzenberg in Saksen, is do po litie een wijdvcrtaklen koeriordienst der communisten op het spoor gekomen. Veer tig personen zijn gearresteerd FRANKRIJK. Trotzki in Marseille. Trotzki is gisteren met oem motorboot, nog voor bet s.s, Bulgaria in Marseille was binnengeloopen afgehaald.-Op grooten af stand»'vau" de stad worhrhij'jop bevel van de politio aan land gebracht," on vandaar zotte hij zijn reis naar Royat in het de partement Puv de Döme voort.- Daladier naar Rome? Volgens uit Rome ontvangen berichten, zal de Franscbe premier'Daladier zich pas in September a.s. naar Rome begeven om door Mussolini te wonlon ontvangen. Van Fransclie zijde wordt verklaard, Jat soort gelijke Italiaansche berichten slechts be doeld zijn als proefballons amgezien men in Franscbe politieke kringen weliswaar groote waarde bocht am een bijeenkomst tussclien Mussolini on Daladier, docli nog geen tijdstip is vastgesteld waarop deze bij eenkomst zal worden gehouden. BlilTSCHE RIJK. Eon -amij-Engelsclie betooging. Onder zeer groote bpilangslcjJing is gis teren het stoffelijk ovemchot van don in Engelsche gevangenschap overleden bur gemeester van Calcutta, Sten Gupta, den vToegeron adjudant van Gliandi, ter aarde besteld'. De stoet, waarin ruim 100.000 „Alle naliolnaal-socia,listen, onverschil lig of zij in partijdionst staan of een mcmsclien meeliepen, werd' een grooteminder dan 200 jaar gevangenisstraf uitge- anti Engelsche Letooging. Voortdurend riep de menigte: weg met do Engelsche vlag! Vnjlieid voor Indiö 1 Boycot de Engelsche waren I De stoel legde den 8 K.AI. langen weg naar den tempel af in 9 uur. Vic kersincident ges loden. Onderstaatssecretaris Eden lieeft in liet Lagcihuis verklaard, dat de Engelsche re- gocring hol Engctecb-Russis'.be Vickersin- cident als gesloten beschouwt. DENEMARKEN. Voorstel tot depreciatie. Do economische commissie van den Strijdhond der Deenscbo boeren li;eft een plan gepubliceerd, dat Zaterdag zal wor den voorgelegd aan een grooto vergade ring te Aarhus. In liet voorstel wordt o.a gezegd, dat de landbouw tot het herstel van zijn rentabiliteit volgens nauwkeurige berekeningen 160 kroon per II.A. te kort komt. Bij een oppervlakte van 3.2 mil- lioen JI.A. gaat liet dus om ern bedrag van 500 millioien kroon. Om deze mid delen te \crkrijgen, zou do koers van don kroon moeten worden verlaagd tot 30 kroon per pond sterling. Dit wil men bereiken door het druk ken van de koers, die op de Engelsche markt wordt genoteerd door den Doen- sclion uitvoer van slachtvee. De soc.-dom. minister van financiën licelt verklaard, dat do regeering een afwach tende houding zal aannemen. RUSLAND. Fr an sch-Rus s i sell e onder handelingen. Naar uit Moskou wordt gemeld zal de Fransclie gezant te Moskou, Aljihano, die thans te Parijs verlooft, 8 Augustus naar MoJcou tcruglreeren. Zijn reis zou beslis sende beteekenis hebben niet slechts voor de politiek© betrekkingen der beide tan den, maar ook voor do ojilossing van bet probleem dor vooroorlogsclie schulden. Do commissaris voor buitenlandsche zaken, Lit- winof, zal omstreeks 4 Augustus te Moskou terugkeeren en vandaar zijn onderhande lingen met Parijs voortzetten. POLEN. Een nieuwe grondwet in voor bereiding. Do Poolsche regeering bereidt oen reeks vérstrekkende maatregelen voor, die in po litiek© kringen grooto belangstelling wek kien." Men zou ernstig, bezige zijn met de voorbereiding van een Grondwetsherzie ning Het oude ontwerp der regeerings- partij beeft men afgekeurd' en een nieuw ontwerp van den leider van het regeerings- blok is in voorbereiding, welk ontwerp tal van fascistische ideeën zou bevatten. ITALIË. F a s e i s t i s c li e p a r.t ij. Op bevel van Mussolini zuilen na 1 Augustus geen tniouwo leden in do fascis- tisclio partij mogen worden opgenomen. SPANJE. Arrestatie's. To Granada zijn 28 personen gearre steerd, die ervan verdacht worden te zijn betrokken in' een samenzwering tegen den staat. Vonnissen inzake de monar chistische samenzwering. Het hooggerechtshof te Madrid heeft gis teren vonnis gewezen in hot proces over de monarchistische samenzwering in Augustus 1932. In het geheel werd niet Prijs der Advet lentHin. win 15rt»£ is f 11>% ledeie lego! meer i 0 JO; ii* hot Zatu dagnummer 15 regels f 1.80, iedere ïcgei meer 10 'dó. Reclames f075 per logel. Incassokosten 5 ets.; pastkn itanties 15 ets, J arioven van advot tontién bij abonnement zijn aan iiet liureau vei kry^baar. IJago.ijhs worden tegen vooruitbetaling Kleine Advoi ton tien opgenomen A f(j.5Q t/m. 15 woor den, f075 t/ni. 25 ooi don. Kik wooid meer 5 cent lot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags; Kleine Advertentie» tot 25 woor den f025, nuts \öór Dinsdagavond 0 uur aan het Bui eau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advoitenticn f 1.00,indioo niet v66r Vujtlaga\oiid uur beroigtl Prdrdre" f'n 53!!. deeld. Genoiuui Fernandez ©n een kolonel weiden veroordeeld lot 22 jaar, vijf be klaagden tot 20 jaar, drie tot 12, twee tol 8 en twee lot 6 jaar. De cavatlerio- geueiaal Cavalcanti, tegen wien do doods stiaf was geëischt, kreeg 10 jaar vesiingh slraf. De overige verdachten werden tot lich tere straffen veroordeeld. Slechts enkele werden vrijgesproken. TSJECHO-SLOVAKIJE, Bezuinigingsmaatregel en. De pari omen! aire bezu.nigings- oi con ti olrcommissic heeft th regeermg en ine- moiaudum overhand gd, wair.n voorgesteld wordt, af te zien van het instellen van nieuwe belastingen on liet verhoogen van bestaande, alsmede de salarissen der oudere ambtenaren onaangetast to laten. De 1100- dige bezuinigingen zouden volgens haar oordeel mrotcn worden verkregen dooreen radicale hervorming der administratie. Yooial op onderwijs moet zeer worden bezuinigd. Vooigesteld wordt het opheffen van vele middelbare en vakscholen en het samenvoegen der beide technische hooge- scholen te Praag en Brunti liet aantal ministeries zou moeten worden verlaagd' van 14 tot 11, terwijl na do uitvoering van de onteigening van het grootgrond bezit ook liet grond ministerie zou moeten weiden opgeheven ZUID-AMERIKA. Nieuwe samonnveringin Chili? De Chilccnsche regcering heelt een nieu we samenzwering ontdekt cn 15 personen doen arrestoeren Do revolutionaire aan slag zou volgens de officioelo meJcl-co'ing in don nacht van Donderdag op Vrijdag woiden uitgevoerd en worden gesteund door liet proclameeren van do algeineene sta king in geheel Chili. De leiders der sa menzwering zijn vroegere offiooien en aan hangers \an den vi'oegeren dictator Iba- nez. Zij rekenden op den steun van 1500 manschappen. De carabinieri hebbm oven- wel geweigeid de beweging to steunen en verklaarden zich loyaal jegens de regce ring. JAPAN. Om den C'hiinoeschen Oosler- s po or weg. Een deel' der Japanschc pers brengt uit voerige berichten, volgens welke de Sov- jetregeering van plan zou zijn, Maudsjoe- ïïje te bezetten. Speciale afdeelingeoi van bet roode leger zonden getracht hebben, den Climeeschen Oosterspoorweg met ge- weld van wapenen te bezetten. Dezo be richten hebben te Tokio veel sensatie ver wekt. Het telegraaf-agentscliap der Sovjet- Unie deelt mede, dat de berichten der Japansche pers over een aanstaande be zetting van Mandsjocrijo door het roode leger en over de concentratie van troe pen aan do Mandsjoerijsche grons niet in overeenstemming zijn mot de feiten. pier open. De kamer was zoo goed ver licht, dat hij kon lezen zonder van plaats te vei anderen. "Vlug las hij tot hot eind© en begon toen met noch meer aandacht weer van voren af aan. Ilij vertrok geen spier van zijn gezicht, terwijl hij daarna het papier nauwkeurig weer in zijn vorige vouwen terug bracht. Toen zwoeg hij ©eni gen tijd. Perez hield' zijn pen al gereed, haar nu en dan machinaal bewegend1, alsof hi, in de lucht schreef. Hij staarde naar het vuur was en was in zijn eigen ge dachten verdiept, maar zijn ooren waren op hun hoede. „U weigert dus toe' te stemmen dat u uw dochter met Don Jan hebt aangetrof fen?" vroeg hij. „Ik heb hen niet samen aangetroffen," antwoordde Mendoza. „Dat h'eb ik al ge zegd." Hij werd prikkelbaar onder het steeds gerekte kruisverhoor. „Zoo, hebt u dat niet gezegd. Mijn ge heugen is echter heel goed en mocht het eens falen, dan staat toch alles opschrift. Ik meen dat u slechts weigerde te ant woorden, toen ik u vroeg of u bekend was met hun samenzijn dat wit dus zeg gen, dat u er wel mee bekend was. Is het zoo niet, Peroz?" „Zoo is het, siro." De secretaris had reeds de plaats," waar het in de notities stond, gevonden. „Blijft u halstarrig weigeren te beken- non, dat u voor den moord positieve bewijzen had van do schuld uwer doch ter?" „Dat kan ik niet bekennen, sire, want het zou een onwaarheid' zjjn. „Uw dochter lieoft liet sindsdien zelf bekend," zei de koning, liet opgevouwen briefje verloonendo, terwijl hij ©mitlelijk zijn slachtoffer aankeek. Zoo mogelijk werd Mendoza nog bleekcr dan te voren en hij schrok zichtbaar. „Dat zal ik nooit gelooven," riep hij luid uit en toch hoorde men in de stem zijn angst voor zijn kind. „Enkele oogenblikkcn, voordat dit briefje werd geschreven," zei Philips kalm, „kwam uw dochter do troonzaal binnen en sprak, staande op de treden van den troon, het hof toe een zeer ongepaste handelwijze, die Ruy Gomez had moeten beletten. Uw dochter Dolores zo-o heet zij immers? bekende onder de diepste stilte, dat zij ja, hot is zoo iets vrecselijks, dat hot me moeite kost het te zeggen dat zij bezweek voor don drang, die wijlen zijn hoogheid op haar uitoefende, dat zij vanavond langen tijd hij hem was en zoo waar in zijn slaapkamer, toen hij werd vermoord1." „Dat is een leugen," riep Mendoza hef tig uit. „liet is een afschuwelijke leugen zij was niet in do kamer." „Zij heeft het zelf verklaard," ant woordde Philips, „U kunt toch nauwelijks aannemen, dat, een meisje zoo'n vroose- lijk getuigenis tegen zich zelf zal afleg gen, als het niet waar is, zelfs niet als zij haar vader er door zou kunnen red den. Zij voogd© er aan toe, dat zijn hoog heid niet door u werd gedood. Maar dat is kinderachtig. Zij zag u klaarblijkelijk de daad, begaan on heeft ronduit bekend dat zij in do kamer was misschien ergens achter verstopt, aangezien u ab soluut weigert te erkennen, dat u haar daar hebt gezien. Het is duidelijk, dat u hen samen hebt aangetroffen en dat u zijn hoogheid vooi de oogen van uw doeh- tei hebt gedood. Waarom dit nu niet te bekennen, Mendoza? De daad zou dan minder den schijn liebben in koelen bloede begaan te zijn. Do provocatie toch was niet gering „Ze was er niet," protesteerde Mendoza, den koning in de rede vallend; hij was zich niet meer geheel meester. „Zo was er wel, aangezren ze het zelf bekend heeft. Jk duld echter niet, dat u mo in de rede valt. Ze was er en mot haar verklaring zal rekening worden gehouden. Maar zells, al hebt u haar niet gezien, dan weet u toch niet of zij er niet was. Hebt u de kamer door zocht? Hebt u achter de gordijnen ge keken „Noen." De strenge, oude man scheen lichamelijk te lijden door de vernedering, waai aan hij bloot stond'. „Welnu, dan kunt u ook niet beweren dat ze niet in de kamer was. Maar daar u haar niet hebt gezien, spijt het me te moeten zeggen, dat er geen verzachtende omstandigheden voor u bestaan. U kwam de slaapkamer van zijn hoogheid binnen, u sprak geen woord met hom trok uw dogen en doodde hem. Dit alles bewijst, dat u er hoen bent gegaan met het dui delijk vooropgezette plan de misdaad te begaan. Maar wat de beweegreden belreft, dezo wordt volkomen verklaard door do zonderlinge bekentenis van uw dochter. Zo was uiteist onvoorzichtig geweest met Don Jan; hiermee was u bekend, on u hebt u op de moest onmenschetijke wijze Economische conferentie te Londen. Eij Kon. besluit zijn lot afgevaardigden van de Nederlandsche regooring ter eco nomische en monetaire conference te Lon den benoemd prof. mr. G. W. J. Bruins, koninklijk commissaris van de Nederland- sche hank, en mr. J. W. Roijens, direct-, teur der Rottordamsche Bankveroeniging,- tbans plaatsvervangend afgevaard'gdo. Record in het luchtverkeer. Op Vrijdag 21 dezer hebben de K.L.M. en de met haar samenwerkende luchtvaart maatschappijen een record' behaald' door bijna 200 passagiers voor de internationale luehldiensten te boeken gewroken. Zulk een wraakneming kan niet anders dan de noodiottigste gevolgen heli- ben. Vooreerst zult u zelf een smadolij- ken dood op het schavot moeten slerven, tenvijl u een dochter achterlaat, die niet andcis kan doen dan zich' in een klooster begiaven en die nooit meer met haar gelijken kan omgaan. In de tweede jilaats lieljf u uw koning van een beminden broeder beroofd1 en Spanje van zijn schit terendsten veldheer. Zou het nog erger gekund hebben?" „Ja, uw majesteit Er beslaan nog erger dingen cn dio zijn gebomd. Het zou dui zend maal erger zijn geweest, indien ik, na de daad begaan te hebben, do schuld er van had geworpen op een man, die mij zoo toegewijd jvas, dat hij die schuld in mijn plaals op zich wilde nemen en honderdduizend maal erger, indien ik dien man had prijs gegeven aan de ver achting van het mensclulom, en hem had gepijnigd met allerlei verJraaingon van be wijzen en door groote leugens te stapelen op een klein beetje waarheid. Dat zou inderdaad veel erger zijn geweest dan wat ik gedaan heb. God kan vergiffenis schon ken aan moordenaars, maar voor verraders staat slechts de hol open en het allerdiep ste dor hol voor hen, die hun vrienden verraden," „Ik vrees, dat zijn geest is verstoord1," zei de koning tot Peioz. „Er zijn bepaald! teekenen van krankzinnigheid," „Ik vrees het ook, siro," antwoordde de vleierige secretaris, ernstig zijn hoofd schuddend. „Hij weet niet meer wat liij zegt." '(Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1