STADSNIEUWS. luweei voerde -n- Spaclaal watzwb<dinp,f\ziij<k. sammqe^tald ktf- b&>ch&minq\ imn. da kmi mmmm De werkverschaffingen. Een circulaire aan do gemeente- bestoren. De rijksinspectie roar de werkverschaf fing heeft aan de gemeentebesturen het volgend schrijVen gericht: 'Ofschoon ons ddcwrjls is gebleken, dat wij op de „volledige medewerking der ge meentebesturen kunnen rekelaen, zij het cms vergund' langs dezen weg nog eens wellicht overbodig een beroep op die medewerking te doen, aangezien do wijze van optreden Uwerzijds in zulk een sterke mate do al oE niet goeden gang van zaken in de werkverschaffingen kan beïnvloeden. Zoo zullen wgj het zeer op prijs stelten, indien door do gemeen lobos turen vo-oüaan [nimmer meer arbeiders worden uitgezon den, die vanwege hun karakter of wegens andere eigenschappen als gevaarlijke pee sonen moeten worden aangemerkt. Dergo- lijke personen toch kunnen, handelingen verrichten, die in liooge male gevaarlijk zijn voor de Veranhvoordehjko werkbazen en opzichters, terwijl zij tevens o<p den geest in do werkverschaffing eön zoor ongimstigen invloed' plegen uit te oefenen. Het is voorts ongewcnsclit en geheel in strijd' met do geldende voorschriften van den minister het individueel of in massa verstrekken van aanvullingen, m eenigerlei vorm, op do loonen, wanneer naar het oardeel van de gemeentebesturen deze loonen i'n een bepaalde week, door welke oorzaak ook, te laag zijn. Men mag toch wel aannemen,, dat bij eon ernsligan wil en bij een goede prestatie, steeds het door den minister vastgestelde basis uur loon kan worden verdiend. Wanneer dit hasisloon niet wordt verdiend, is dit zoo goed' als altijd te wijten aan den arbei der zelf. Worden nu uit huinainiteilsoiver- ■wegingm aanvullingen gegeven, dan is dit ■onmiddellijk van madeebgen invloed op de verdere arbeidsprestaties en verdwijnt do wil om door goede prestatie een be hoorlijk loon te verdienen. Ten slotte wordt een beroep gedaan op de gemeentebesturen om bij schoasing of uitsluiting van arbeiders nimmer regelin gen te treffen, die do als straf bedoelde maatregelen verzwakken. Ofschoon het de inspecties bekend is, dat de geschorste ar beiders niet steeds aan hun lot worden overgelaten en dat do bepalingen dor Ar menwet dienen te worden nageleefd, is het zeer gewenscht er Op toe te zien, dat do hulpverleening vanwege het Burgerlijk Arm bestuur of eenig ander lichaam, geschiedt 5n naturn en wol op sobere wijze, zoodat de uitslu ring steeds als een ernstige straf wordt be chouwd en niet wordt aangeval als een jood bruikbare mogelijkheid voel de mmd'i werkzame arbeiders aldus zon der to arbeiden in hun onderhoud te voor zien. Van gemeentewege mag geen werk worden aangeboden aan dio wemsdien, die geschorst of uitgesloten zijn. Vrouwe Fortuna. Werpt ccn uerklooze een „rooie rug;" in den schoot. Er is een spreekwoord, dat men niet in de krant kan zetten, omdat het te weinig gekuisdrt is, maar het gaat over den dui vel ten oen groote hoop! Geen 'regel zonder uitzondering, want gisteren is hot eens niet op de groote hoop terecht gekomen; „het" dat is f 1062.50! Een juffrouw- in de Gorzen, Pemissehc- straat 8a, had lot no. 17852 en daarop viel gisteren in de staatsloterij do f25.000! De vreugde van de juffrouw, wier echt genoot in de werkverschaffing bij Borculo is, was buiten zich zelf van vreugde. Zij rolde, vertelden de buren, van louter uitge latenheid over de straat! We wilden haar zelf even spreken van daag, maar ze was niet thuis Zeke.r in- koopen doen. Met ons stond een jongen van oen groot magazijn voor de deur, die op zijn carrier nieuwe matten en een loop-er hadBestemd blijkbaar voor de gelukkige houdster van lot, no. 17852. De vreugde over het geluk zal straks vermoedelijk wel wat luwen, want do hceie Gorzen weet wat Vrouwe Fo-rtuna gisteren gedaan heeft! En... er is altijd nog e-ea ministerieels bepaling, dat een werklooze, die een buitenkansje heeft als bet onder havige, geen steun moer mag wo-rden ver leend voor 't extra opgesoupeerd is. En dat is het geval, zegt do minister, ah het steunbedrag per week met Iri/i wordt ver menigvuldigd. en dan op het extra tje wordt gedeeld; do uitkomst levert het aantel we ken op, dat geen steun mag worden ver- leend. Stel, dat hot steunbedrag f20 per week is, dan wordt U/s X f 20 f 30 ge deeld op bet ontvangen bedrag on do uitkomst wijst het aantal steun! ooze we ken aan. 't Wordt misschien hier en daar aan gevoeld als onredelijk, maar wie even door denkt zal moeten toegeven, dat er in den maatregel niets onbillijks schudt! Chr. Nat. Werkmansbond. Herdenkingsdienst 111 de Grooic Kerk, Gisteravond beeft in de Groote Kerk Üo herdenking plaats gehad van het 40-jarigj bestaan van do afd. Schiedam van den Chr. Nalionalen Werkmansbond. Feestrede naar in deze bijeenkomst was ds. I. Yoor- stoegh uit Den Haag. Hot Kerkkoor der Ncd. Herv. gemeente verleende zijn mede werking. Onder de aanwezigen bevonden rich o.m. do beer Bloemberg uit Rotterdam, hoofd bestuurslid van don Clir. Nat. Werkmans bond', afgevaardigden van het Prov. be stuur van don C.N.W.B., van do afd. Rot terdam en van den Ring Rotterdam van den C.N.W.B., voorts van liet Ned. Jonge lingsverbond, de C.J.V. Samnël, Prot. Chr. Besturenbond-, van Patrimonium en Maar ten Liither, de o.li. raadsledenN. Scheur kogel, II. v. d. Kraan, II. Wiekenkamp, C. van Zon, de vroegere voorzitter van de afdeeling Schiedam en ds. K, de Bel. Na gemeensdiappelijken zang van Psalm 77 vers 7 en 8, Schriftlezing en gebed, orgelspel van den heer J. v. Zon en zatig van liet Kerkkoor, hield ds. I. Voor- steegb oen feestrede, waarin hij eerst de deputaties, genoodigden on do aanwe zigen welkom heette. In de periode van 40 jaar, die achter ons ligt, aldus spr., is er ontzaggelijk veel gebeurd. Denken we hierbij1 aan den groo- ten wereldoorlog, waarin ons huid gespaard bleef, en waarin ook onze werkmansbond met Clods hulp gespaard bleet Hom zij dank daarvoor. Onze tijd lacht en spot met Christelijke beginselen, doch er zijn gelukkig nog ve len, die Christus willen volgen door deze wereld-. Zoo moet het werk van den Werk mansbond gezien worden in de/en moei lijken, maar ook mooien tijd. Mooi, omdat we thans van do daden Gods temidden van do ellende kunnen spreken en van Zijn Woord temidden van het acspot en geweo klaag kunnen getuigen. Onze tijd verwildert, verwordt en ver terende vlammen lekken langs onze aard bol. liet mooie werk van den C.K.W 0. be staat nu hierin, dat hij ju deze braiklchtle wereld bet Woord Gods brengt, de begin selen van dat Woord bewaart en mot op geheven raandel voorttrekt op liet sociale levensgebied." Op dezen herdenkingsavond mogen we ons de vraag stellen: msenea wo werkelijk die beginselen en schamen we ons liet Evangelie niet' Want hol is in de/en tijd een daad, het vaandel Gods op te hrffen, om temidden van de branding, Gods lo-f to zingen. Alleen wat uit God is, houdt stand. Deze gedachte moet ons sterken in dit materia listische leven, dat elke gedachte aan een onsterfelijke ziel wil uitroeien. Het is moeilijk om een echte Workmans- bonder te zijn, want de wereld zal aan liemi zien, dat hij de beginselen van het Le vende Woord doorgeeft en dat bij aan s hemels poort geklopt heeft. liet is niet zoo gemakkelijk om alles in eeuwiglreidsljcht ie zien en daarbij te vol harden Wat hebben wo daarbij niet ge- durig de genade Gods noodig? Doch van zulk oen levensuiting gaat meer kracht uit dan van een leven zonder God, liet is ontzaggelijk schoon bet Eeuwig- heidslicht door dezen zwaren tijd te dra gen. En daarom is bet ook schoon in de zen tijd lid van den C.N.W.B. te zijn. Daarom zal er ook zegen rusten op dezen arbeid. Dat Gotcl U hierin moge sterken. Na orgelspel en z.ang vair het Koor, werd- de samenkomst met gcmeeiiseligp- pelijken zang van Gezang 80 vers 1 en dankzegging door ds. Yoorstcegh gesloten De kerk was goed bezet. DE NIEUWE AMERIKAANSCHE SIGARET STUKS VOOR cents® Slrijk-orkest „Onder Ons". Dinsdag 10 October zal het Strijlc-orke Onder Ons zijn 18e uitvoering geven in Mn sis Sacrum, met medewerking van de Amu santé vereeniging Wilskracht Het programma bevat o.a. Gros-es Potpourri Das Drciraaderlhaus van Schubert-Berte. Geschidhte aim denr Wienerwakl van Joh, Strauss. Ouverture Komg M\da« van B. Uilenberg, De Amusante Yetceniging Wilskracht zal opvoeren Hoogmoed ko nt tot den val (blij spel) en Er door gevold (klucht) Na afloop is er een bil met medewerking van W. Blomsteei's Ja/z-barrd Politienieuws. Gistermiddag zijn in de Lange Nieuw- stroat een vrachtauto van de N.V. Blauwe Ster uit Rotterdam en een vrachtauto van de Rolterdamsdie Margarine Industrie te gen eikaar gebotst. Beide wagens werden beschadigd. Kath. Dem. Arbeiders Partij. Openbare vergadering, In liet Gebouw Eendracht is gisteravond een openbare vergadering van de Kath. Dom Arbeiders Partij gehouden, die vrij druk bezocht was. Do heer Felix Donders, één der aange kondigde sprekers, was verhinderd op te treden en werd vervangen door den partij voorzitter, den heer Chr. Vocht uit Am sterdam. In zijn openingswoord' zeide de voor zitter, do heer H. Val koste in o. a., dat de corporatieve staat, die door het ge importeerde fascisme en het nationaal-so cialisnro gepropageerd wordt, niets te ma ken heeft met den corporatievon staat, dien de Paus heeft bedoeld in zijn ency cliek Quadragesinro Anno. De beer J. R o u 1 i n g van hier, de eerste spreker, betoogde, dat do rie'.(lijnen van de R.K. kerk altijd juist zijn; ze wor den echter niet altijd juist toegepast, liet socialisme beeft uitgediend en moot plaats maken voor nationalisme of fascisme, maar ook de aanhangers van die groepen zullen teleurgesteld' worden, evenals do volgelin gen van Marx. Als de weg van Remnii Novarum en Quadragesinro Anno was ge volgd, zou hot fascisme geen kans liehiien en zou er thans geen crisis zijn. Do Kath Dem. Arh. Partij wil een ander proludie- proces en vindt daarbij steun in Quadra gesinro Anno. Spr. oefende eritiek op de plannen, die de regeermg- beeft ten aanzien van de werkloozen, die roen straks naar de ve nen zal sturen, terwijl zij als hoofd van het gezin thuis bchooren. Het R.K. Werklieden Verbond heeft zich te veel laten verstrikken door de R.K. Staatspartijde leiders van het Verbond zijn slippondrugers van de politieke lei ders geworden. Een paradijs zal do aarde nooit worden, maar otrs pad naar liet eind doel moet geoffend worden. Langs wetti gen weg moeten de beginselen van do K.DAP. worden verwezenlijkt; hun toe passing brengt een gelukkiger en betere wereld'. Na een korte pauze verkreeg de lieer Vocht liet woord, die een rede hield, waarbij zijn woordenkeus en zijn voorbeel den niet altijd even fraai waren; zij ont sierden de met overtuiging uitgesproken rede. Spr. betoogde, dat de politieke partijen j van de kieswet een aanfluiting bebbe'n go- maakt, waardoor een kliek beslist wie in de vertegenwoordigende lidiamen zitting zullen nemen. De regécring Colijn is feitelijk fascistisch. Spr. wilde wel, dat do lieer Colijn, dia thans te Londen is, daar maar bleef, want van diens politiek is niets voor de arbei ders te verwachten. En minister Ver schuur weet het met zijn economische politiek beter dan do Paus! Minister Dec kers werd bccritiseerd als minister van de fensie, evenals bet beginselprogram van do R.K. Staatspartij', speciaal wat betreft de defensie paragraaf. De R K. Staatspartij lieeft ten aanzien van liet defensie vraag stuk geen Goddelijke boodschap ontvangen, al doet zij wel alsofl Tegenover de opvatting van de R.K. Staatspartij stelde spr. uitspraken van pa- 1 ter Strattmann en pastoor Hermann lloft- |-mann uit Breshtu, beide overtuigde paci fisten. Christendom is iets anders da,n ons getoond wordt door de R.K leiders in de Kamer en de regeering; op de practijlc van het Christendom komt hel echter aan, De tijd is gekomen om een groote honger demonstratie te organisoeren naai Dan Haag. Do reactie heeft do wind in do zeilen; liet fascisme groeit in Nederland op ge weldige manier, dank zij mede den finan- cieclen steun van Van Beuningen. Hel nat.- soc. verstoort nog meer liet evenwicht en draait uit op oorlog. Wij revolutionair Ka tholieken zullen ons tot het uiterste ver zetten en zullen meewerken om hot kapi talisme te vernietigen. Van de gelegenheid om over het ge sprokene iets fe zeggen, maakte o.a. het communistisch raadslid, de heer W. Collé, gebruik. „St. Ambrosius". Bij het 40-jarig bestaan. De encycliek Rerum Novarum, die ruim 40 jaar geleden bet licht zag, gaf richt lijnen ook voor lret R.-K. Verooniguigs- leven. Do opkomst van vete R.-K. toonaai en imiziekvercomgingen dateert uit dien tijd'. Ook het Ilarmomiegezelschap „St. Ambrosius", dat thans 40 jaar beslaat, is oen kind van do zooevein genoemde pauselijke encycliek. De vereeniging Kunstmin vroeger Apollo was tei ziele gegaan; de kern van de R.-K. Muziokvereonigung „St. Am brosius" werd gevormd' uit oud-leden van Kunstmin on uit R-K. mannen, die deel uitmaakten van de sehultciij-imrziok. Het was niet zoo gemakkelijk aa.n geld' te komen voor dure instrumenten, maai de commandant der schutterij, de heer Gerril Visser, toonde zich een waar libe raal: hij stond n.l. toe, dat da schutterij instrumenten door do leden van St. Am brosius zouden worden gebruikt. Alleen was er dit beding: St. Ambrosius mocht de SchnItcnj-muziek niet heconcurreeran. JVs directeur trad op do hoer J. F. M. Smits, een man met een groote kennis van en eon groote liefde voor die muziek en een ongetemde vitaliteit, die hem in staal stelt mi nog, bijna 71 jaar oird', met kracht en mot succes St. Ambrosius aan te voeren. Het dirigeeren van den hoer Smits is zoor „levendig". Tegenwoordig vliegen de manchetten wel lm et moor door de zaal, als bij St. Ambrosius dirigeert, nraar men beeft ons verteld', dat bij de repetitie nog steeds liet colbertjasje uitgaat. In hemds mouwen en zoinder boordje 0111 gaat het instud'eeren van een lastig werk rteel ge makkelijker! Een ander kenmerk van den hoer Smits is zijn optimisme! Als de leden, soms eems bezwaren hebben: ,,'t Werk is<?zoo moei lijk, dat kunnen we toolr niet „maken", zóó, dat wo er een eersten prijs mee win nen", dan is bet de heer Smits, die zrj'ir jongeren moed in spreekt, ze begeestert en... dan lukt hot veel al. Wamt St Am- brosisus speelt thans als zij in naliolaalo concoursen uitkomt, in. de hoogste afdee ding. Voor men dio sport bereikt lieefL moet door een nnmekverdeaigung serieus gewerkt zijn. In de 40 jaren van baar bestaan zijn ook wel eens moeilijke jaren voorgekomen; 't corps is wel eens geslonken tot een man of 12. Dat was het geval ongeveer een jaar of 10 geleden. Maar er kwam nieuw bloed in bet bestuur en thans telt St. Ambrosius, met den directeur, 57 leden De directeur hoort er by! Die is een deel, een onafscheidelijk deel van St. Ambrosius dat hij geheel belangeloos 40 jaren laiim heeft geleid'I y Er is mot don directeur nog één' lid die van do oprichting af doel uitmaakt van St. Ambrosius,. de belr P. i\. ito Ka- per. Deze heeft 40 jaar lang de trom. geroerd in letterlijken zin. Vroeger wa<* hij do eenige tamboer, thans zijn er een half dozijn! Ook do trouw van dezen vete raan kan velen tot voorbeeld' strekken. St. Ambrosius is eon vereeniging, die met alleen voor 11. K. Schiedam, maar voor do gehcelo burgerij boteekems heeft. Haar coucorten en haar nredcvvorkinn' om, de vreugde op nationale feestdagen te verhoogen, worden steeds gewaardeerd. „Juffrouw, eh „IVat hebt u veel te dragen". Een krant is te vergelijken met don Schelde tunnel in Antwerpen. De timnel ligt er stil en strak tusschen de levende oevers van de handelsstad. Feite lampen belichten de menschen en dingen, die zich haasten door don tunnel lreo'n. Zij komen van ergons en gaan ergens naar toe. Zij duiken in den limine!, schieten onder do lichten door en verdwijnen weer'. Zoo komen ook do menschen soms wel eens in het licht van de krant. Zij komen uit het onbekende en gaan naar hot on bekende. Slechts even een lichtflits bijl hun voorbijgaan. Niet meer dan twee letters: A. G liet is een juffrouw. Zij stapte gisteravond op hot Beursplein te Rotterdam in lijn 8 orra naar Schiedam to gaan. Tegenover ha.fr zat een jongeman, onbekend. Hoed op, jas aan, een dasje en half slap boordje, j Jongeman probeerde te „sjanzeu". Juffrouw, handeling onbekend, slecbLs te vermoeden. Schiedam. Beide stappen uit on in Lief avondlucht krijgt de jongeman moed en zegt: „Eh... juffrouw, wat hebt u veel te dragen". En behalve moed heeft het jongmensehi toen ook haar tasdh gerat, waarop heb tweetal verder wandelde in de richting van! de Hoogstraat. Gesprek onbekend, enz., zie boven. Doch bij de Hoogstraat geschiedde bet onverwachte. Jongeman en taseh kozen' do richting Lange Ilaven en verdwenen in' het onbekende. Nooit meer teruggekomen. En de juffrouw, zonder tascli en jonge man, eveneens... Mis, naar liet politiebureau' Verkeersstremming opgeheven. De brug in den Buitenhavanweg tegen over liet woonwagenkamp, zal met ingang van morgen weer voor, het verkeer opan- gesteld 7'ijn Jubileum Baan. Hot ligt in de bedoeling Maandag as., 's avonds 8 uur, in bet gymnastieklokaal van de school aan do Iluijsma'nssfraat. den! hoer A'. Baan, dio 1 October 25 jaar hoofd' oener school is, te huldigen. Dö leerhingein, hun ouders en ce'n aantel gcnnodtedeSni zullen daarbij tegenwoordig zi,h. ÖMfJAGENDE GEMEENTEL. Geslaagd. Voor het politie diploma is geslaagd de heer A. 0. Wïtberg Jubileum. Do hoofdagent van politie ün recher cheur, cte lieer J. Smit, zal 1 October a.s. den dag berdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de politie alliier. Benoeming. Bij Kon. besluit van 26 September zijn wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.II.B.S. de beeren J. Smit en ir, F. C. 'W. Slooff. Gistermiddag is tusschen 3 uur en half 4 de straatdeur van de woning van R aan de Korte Haven geforceerd. Twee jon gens hebben twee mannen aan de deur be zig gezien en merkten oa, dat er tegen de deur getrapt werd. Deze jongens worden verzocht zich aan het hoofdbureau van polilie, Lange Nieuw- straat 21, te vervoegen voor het geven van enkele inlichtingen. H,TW,van der.VLERK KORTE DAM 6 TELEF. 69595 ic-v'-c., BINNENLAND- Minister Oud voor den A.V.R.O.- mierofoon, Z. Exc. de minister van financiën, P. J. Oud, zal zijn rede voor dc A.V.R.'O.-mici'o^ foon over dc Millioenennota uitsproken in het avondprogramma van Donderdag 28 September as. tusschen 8 en 9 uur. Ter aanvulling van het bericht, dat mi nister Oud morgenavond van 20—21 uur een radiorede za! houden, kunnen wij nog mededeelen, dat minister 'Oud den algemee- nen financieclen toestand des lands on de vooruitzichten voor de naaste toekomst op een voor de luisteraars begrijpelijke wijze zal behandelen De uitzending zal over beide zenders geschieden. De minister zal daarvoor gebruik maken van de studio m het gebouw van het hoofdbestuur van den P.T.T-dienst in Den Haag GEMENGD NIEUWS, De Itolterdamsclie rdiliir-distrihutie. De Botlcidamscho gemeentelijke radto- distribuliedienst, d.o op 10 Oct 1931 werd geopend, beeft gisteren z'ijn 'lO.OOOsten, abonné aangesloten. J. F, M. Smits Vliegtuig-ongelukken. Bij «le Engclsche luriil- manocuvrcs. De Engelscbe luchteskaders, die giste ren voor de manoeuvres uit Schotland! inaar lrct Zuiden vlogen, hebbeln award verliezen geleden. Nabij Northumberland raaiden de vlieg- Irriger in een dichten, mist. Een bombar dementsvliegtuig stortte neer en vloog iW brand. Do beide in zittend an kwamen fa do vlammen om. Een ander vliegtuig stort te even eens 'moer en word' ernstig bescha digd. Een derde vliegtuig weid bij 0011 nood landing zooi goed als gebed vernield, ter wijl oen vierde toestel vtormist wordt, In totaal moesten elf vliegtuigen 'nood landingen maken. V PRIJS IN HOLLAND PLUS TOESIAG2EGEI >£'<w GEDIPLOMEERD UURWERKMAKER

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2