STADSNIEUWS, BRIEVEN UIT BERLIJN. E Vrijz.- Godsdienst-Prediking. Jubilea. Uit de soc. dem. fractie. Beleediging. Ds. J. BEUEREV5AN, OMLIGGENDE GEMEENTEN. BINNENLAND. RECHTSZAKEN. GEMENGD NIEUWS» Brand te Rotterdam. Hitier; niet Hindenburg. De. Duitsche pers. Massa-beïnvloedidg. De journalist staats ambtenaar. De vrijheid van drukpers is dood. Aan do Ambachtsschool. liet is dezer dagen 25 jaar geleden, dat de hoeren P, van Ginfcel en Ij, J. Schot man hun functie van leoraar aan de Am bachtsschool aanvaardden. Ook de concier ge, de heer J, Belcius was kort geleden een kwart eeuw aan de school verbonden, De drie jubilarissen zu'ton a.s. Zat ei dag- middag in de Ambachtsschool in besloten kring gehuldigd worden. Aan de gasfabriek. Cdsteravond zijn de heeren P. Jongste, voorman-stoker en C. L. van Troost, fitter, die kort geleden 25 jaar in dienst) van de gemeente waren, in de Commissie voor de Technische Bediljven ontvangen cai dooi: den voorzitter, wethouder mr. M M. van Velzen, in waardeerende bewoordin gen toegesproken. Aan hen werd de gebrui kelijke enveloppe met inhoud overhandigd. De heer Vreeswijk weer lid van de S.D.A.P, De soc.-dem. fractie lieeft gisteravond' in een daartoe belegde vergadering de kwestie Vreeswijk besproken. De heer D. Vreeswijk was daarbij ooik tegenwoordig. Naar we vernemen is men t^t overeen stemming gekomen; de hoer Vreeswijk, die bedankt had' als lid der S.D.A P„ keert in de partij terug en blijft ook lid' van den raad. Proces-verbaal opgemaakt. Naar we vernemen is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen het com munistisch raadslid, den heer C. Frenay, die in een Maandag j.l. gehouden openbare vergadering in Gebouw Eendracht gezegd zou hebben„Als je net 3 maanden in de cel hebt gezeten, omdat je een dure dame een dure dame hebt genoemd" enz, en sprekende over minister Co'.ijn„Je weet wel, de man, dje een gouden degen hoeft verdiend met het vermoorden van o.iza bruine broeders". Familie- en volkstuinen. Huurders van familie- of volkstuinen, die tot heden nog verzuimden huurver- ?jmgmg te vragen, kunnen dit alsnog daan Vóór Woensdag a.s. Jaarvergadering örphens. De jaarvergadering van de Kon. Zang- vereen. Schiedam's Mannen koor Orpheus, gisteravond in gebouw Eendracht gehou den zal volgende week Woensdag worden' •voortgezet. Gisteravond' zijai o.a. do jaar verslagen behandeld. Tooneelvercciiiging „Na arbeid ontspanning". De looneolvereeniging „Na arbeid ont spanning", geeft op Zaterdag lk October a.s. in het Verkooplokaal een tooiieel- avond. Een vieital tooueelstukjos zal ten gehooro gebracht worden. Mandolinegezclschnp O. N. I. Voor een goedbezetto zaal gaf hot man doline gezelschap O. N. 1. haar eerste uit voering van dit seizoen. Na een kort ope ningswoord van den voorzitter, den heer B. II akkert, ving het gezelschap aan met het spelen van diverse nummers, waar van wij in het bizonder noemen Zigeuner- weisen. Het ensemble speelde zeer verdien stelijk, vooral het cello spel van den here Yan Gelderen en dat van den drummer, den heer W. Dokkers, viol op. Do wals Rosen aus dem Snden ontlokte een storm achtig applaus en de Po'pourri (Hallo 1933 van J^G, Hakkert) werd spontaan door het pubiiok meegezongen. liet was voor den heet B. Hakkert als directeur, om succes- vollen avond. Hem werd onder een geestig spceehjo namens alle leden een prachtige bloemenmand overhandigd door mej. Annie van Dijk De heer Leen de Bruijn was weer zeer goed op dreef Z'ijn succes was groot. Hot tiooneolstukDe gevolgen van een kiespijndcek, viel hij de aanwezigen zeer in den smaak. Het bal, met modewerking van The Fa mous Hakkert Band, waarin de heer \V. Straatmans medewerkte, als trompot'ist, vormde een waardig slot van den avond. 12 Oct, Grand' Theatre. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Revue. O, bedoel je dat. 12 Oct. Groote Schouwburg, 8 u. Ens. Jcssner. Kabale und' Liebe. 12 Oct. Doelen, 8 u. Excelsior met mede werking van Rotterd'. Philh. Ork. en Rotle's Mannenkoor. Dirigen ten: Bernard Diamant en Eduard Flip se. Solisten 'o.a Maantje Of fers en Sophie BothHaas. 12 Oct. Gebouw van K. en W., 8.15 u Het ffaagsch Strijkkwartet. Progr. Line kleine Nachtmusik, Mozart; Serenade Op; 8, Beethoven; Octet Op. 166, Schubert. j Oapitol. 2.15 u. en 8.15 u. Do morphiniste Mevrouw wenscht geen kinderen. Lumïóro. 2.15 u. 7.15 u. en 915 u. Don Q uidiote. De Steeg. Luxor. 7.30 u. 9.30 u. Walzerkricg. Olympia. 7 u. en 9.15 u. Een hel op aarde. Prinsies. 2.15 u. en 8,15 u. De roof van de Jlona Lisa. Een pers-sensatie. Royal. 2.15 u. 7.15 u. en 915 u. Good' night Vienna. Vannacht niet sloren. Scala. 2 u. 7 u. en 9.30 u. Do regiments- dochtor. Ik wil niets. Studio '32. 2 u. 7 u. 9.15 u. Marokko. Thalia. 2.15 u. 7 u. en 9.15 u. De Koningin van de nachtclub. Tooneclgezclsehap „Nut ca Ontspanning". Het tooneelgezelsehap „Nut en Ontspan ning" organiseert Zaterdag 21 October a.s. des avonds te 8 uur een uitvoering in ge- houw Eendracht. Najaarstcntoonstelling. Alen sclirijft ons: Van 13 Lm. 17 October organiseeren de Schicdamsche „Natuurvrienden" tezamen met de A.J.C. een Najaarstentoanstelling in het gymnastieklokaal van de v. m. Blauwe Huis-school, LangeNieuwstraat 123. Het doel van deze tentoonstelling is, ieder „buitenvriend" opmerkzaam te ma ken op het natuurleven in dit jaargetijde, •waardooir het buiten zijn zooveel meer vreugde kan verschaffen en. de jeugd (die alleen?) zal leeren zich van vemio'ing Jvan natuurschoon tie onthouden. Tentoongesteld' worden c.a. nog bloeien de wilde planten, vruchten, herfsttinten, paddestoelen, schelpen en steonenverzame lingen, foto's, teekeningen, plaatwerk en lectuur op natuurhistorisch gebied, enz,, enz. Dank rij eb* medewerking van den heer J. K. Dominions d'en „Vader va'n olns mooie Schicdamsche boscli", zal dit weldra ju- hileerende stuk natuurschoon In 't bizon der onder de aandacht worden gebracht. Mogen velen, ook degenen, die wel weten, dat buiten alles nog zooveel mooier is dan in een zaal, eens een kijkje gaan nemen. Aanrijding. Gistermorgen heeft op den hoek van de Westfrankelandschestraat en de Da Costa- straat een aanrijding plaats geliad ius- schen een R.E.T.-bus, bestuurd door A. It. uit Rotterdam en een bestelauto, bestuurd' door E. v. d, G. uit Rotterdam. Beide auto's werden beschadigd. De politie maak te proces-verbaal op. Kerk Ned. Prot. Bond VVestvest 92. Zondag 15 October a.s, half elf. Rem. Pretl. te Utrecht Politienieuws. Mej. V. aan den Singel heeft bij de politie aangifte gedaan, dat een N.C.C.-® busje, met inhoud, van haar toonbank is ontvreemd. Zij zag nog juist, dat een meisje er hard mee wegliep. Ten nadeele van A. de K. aan de Boter- stiaat, is uit diens tuintje aan den Vlaar- dmgerdijk kool gestolen. Een werkkeet aan de Stad hou Iers'aan van den bouwondernemer S., u.t Ro'tcidam, is 's nachts opengebroken. Verscheidene gereedschappen zijn ontvreemd Ten nadeele ran mej. B. aan de Hoog straat en van K. B. aan de Nassauloan, zijn fietsen gestolen, die voor het huis stonden. Gistermorgen is in de Aledastraat een houd overreden, waardoor het dier vroasc- lijk bloedde Daar het zich'baar veel pijn leed, heeft een agent den lioind tor plaatse doodgeschoten. VLAAltDINGEN. Haringvissclierij. Gisteren is er luer geen afslag geweest en vanmorgen waren geen schepen binnen gekomen. Inwijding nieuwe, orgel. Gisteravond was een bizcnidere dienst belegd in de Ghr. Geref. Kerk ter gelegen heid van het in gebruik inemen van - het nieuwe orgel, gebouwd door den kerk orgelbouwer E. Leoflang te Middelbands. Deze dienst werd geleid door ds. Joh. van der Vcgf. De eerste orgelbespeling ge schiedde door don heer W. Oranje, orga nist dor Groote Kerk te Maassluis. NedL Vcrccniging van Huisvrouwen. Dinsdagavond zal mevr. Spanninga Posthuma. uit Joure voor de afdeeling Schiedam van de Ned. Vereen, van Huis vrouwen een lezing houden over: De On gebondenheid der jeugd, rijpere jeugd en moderne vrouw. Maandag 23 October wordt door de le den van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen een bezoek aan het Rotterdamsch electri- citeitsbedrijf aan de Rochussenstraat 200 gebracht. Clubavonden Stormvogels, Gisteravond heeft de Schiedamsche .Voetbalvereen. Stormvogels een aanvang gemaakt met de clubavonden, welke zij voornemens is dezen winter voort te zet ten. De heer J. A. Penning, bij wien do leiding berust, heeft deze avonden ge opend met te wijzen op hun doel. Voorts deelde hij mede, dat do clubavonden el- ken Woensdag zullen worden gehouden, in het Volkskoffichuis aan de Lange Haven; ze zijn alleen toegankelijk voor leden en donateurs. Er zullen competities georgani seerd worden in dammen, domineeën, tafel tennis en sjoelen. Geldkistje opgevisekt. Door een gemeentewerkman, die bag- gerwerk in de Veilevestgracht verrichtte, is een geldkistje met papieren opgehaald. Destijds is door de politie zonder resultaat naar'dit kistje gedregd. Het werd ontvreemd ,ten huize van den heer 'Z. aan de Ruijs- daellaan en bevatte uitsluitend acten en olissen, die voor vreemden geen waarde ebben. AGENDA. Schiedam. Pandora. Hoogstraat. Filmprogramma. 13 Oct Geref. Jeugdhuis, 8 uur. Nod', Chr. Vrouwenbond. Lezing J. W. Otter- loo: De vrouw en de arbeidswet geving. 14 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. Mondharm. Vereen. Symphonia, Uitvoering. 14 Oct. Wajklokaat Nieuwe Maasstraat half 8. Feestelijke opening Ins'uifavoa- den C. J. V. Samuèl. 14 Oct. Geb. Eendracht, 8 uur. N.B.A S. Propaganda avond. 14 Oct. Verkooplokaal, 8 uur. Tooneel- vereen. „Na aibeid ontspanning". Tooneelavond. 15 Oct. School Lange Nieuwstraat 310 uur. Najaarstentoonstelling „Na tuurvrienden" en A.J.C. 16 en 17 Oct. School Lange Nieuwslraat 9—12; 2—5 en 7—10 uur. Nu- jaarstentoonstelling „Natuurvrien den" en A.J.C. 16 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. Schied. Zo meravond Comp, Feestavond. 17 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Lezing. 17 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. Bond van Jonge Liberalen. Ledenvergade ring. 17 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. Lezing mevr. SpanningaPosthuma voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen over de ongebondenheid der jeugd, rijpere jeugd en moderne vrouw. 18 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. Winkel- Vereen. Gorzenbelaugen. Feest avond. 18 Oct. Geliouw Eendracht, half 3. Kinder feest Buurtvereeniging Goede Har monie. 18 Oct. Gebouw Eendracht, 8.15 u. Feest avond 1-jarig bestaan. Buurtver eeniging Goede Harmonie. 19 Oct, Musis Sacrum, 8 uur. Centr. Bond' van Werkmeesters e.a.o'.p. Feest avond. Rotterdam. Heden e. v. d, Tivoli-Schouwburg, 8.15 uur (Zondag ook 2 u.). Residentie •Operette. Vagebond1 Koning. Ministerieel bezoek aan Heercnvecn. De minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. do Wilde, heeft zich heden, vergezeld van den seoretaris-g-ineraal van zijn departement, mr. dr. K. J. Frederiks, naar Leeuwarden begeven, waar het non- maal gebruikt .werd ten huize van den commissaris der, Koningn Vervolgens is do minister met genoemde heeren verrok- kc" naar Ileer'envoein, t'incindo aldaar in velband met de in overweging zijinda grens wijziging tusschen de betreffende drie ge meenten, inlichtingen in te winnen, zoo wel van de betrokken lvurgcmccs'ers als van anderen, die verzocht hadden ter zake, van die grenswijziging te worden gehoord. Luit.-Generaal Swart. Luitenant generaal b.d. Swart, oud vice- president van den raad van Ned.-Indië, vierde heden zijn 70sten verjaardag Ge neraal Swart heeft zich voor eenige dagen naar huiten begeven en denkt oerst in den loop dor vollende week in Den Haag terug te keuren. Steekpenningen aangenomen. Eon 55-jarige burec-1 ambteaaar lo klasse bij do P.T.T. stond' terecht voor de vijfde Kamer der Are. Rechtbank te Amsterdam, wegens het in strijd' met zijn plicht ver strekken van inlichtingen aan een aan nemer te Burg-Ambacht omtrent aanbeste dingen. De man had inlichtingen en ge gevens verschaft betreffende de raming, Van rijkswege opgesteld, van kosten be moedigd voor uit ter voeren werken voor dien dienst. In do dagvaarding was voorts ton laste gelegd, dat hij eens of meermalen een gift Van f200 en f150 heeft aangenomen. Do inlichtingen betroffen uit te voeren werken te Watergraafsmeer, Zaandam, Hil versum en Purmerend'. Volgens het inge komen rapport over verdachte voldeed deze in zijn werk slechts matig, Alucionniteits- halve was hij bevorderd. Zoo nu en dan maakte hij misbruik van sterken drank. Na getuigenverhoor eischto liet O.M. 2 jaar gevangenisstraf. De smokkelarij. Langs de Belgische grens. Deze week werden langs d'e> Belgische grens in Brabant en Limburg weer verschei dene gevallen van graan- en vecsmokkc'.aiij ontdekt. Door de politie te Budel werd oen parlSj graan van 3303 K.G. gevonden. Het bleek dat het graan uit België binnengesmokkeld was. zoodat men beslag op do par'Sjl moest leggen._ Bij Slamproy werd door de r.Jcsamble- naren een partij van 1000 K.G. ui'. België binnengesmokkelde rogge in beslag g. no men. Het bleek een gedeelte te zijn van een groote partij, waarvan nog een gedeelte aan de andere rijldc van de grens gereed lag. .can frauduleus in Nederland' binnen gebracht te worden. In dezelfde streek werd nog een veewagen aangehouden, waarin men een groote partij vee over do Belgi sche grens wikl[c smokkelen. Do chauf feur werd gearresteerd en d'e partij in be slag genomen. •Ernstige aanrijding. Op den Kaklcnkiicberwcg ie Venio werd do 16-jarigo jongen P. Maas, bij het over steken van den weg door een passeerend.o auto aangereden. Hij liep daarbij verschil lende fracturen en verwondingen op en moest naar een der ziekenhuizen worden overgebracht. Met aardappclsriiop doodgeslagen. In de nabijheid van Ilunsróck-dorp Lin- densehiod bij Simiuem, is op een aardappel veld ruzie onts'aan tusschen twee daar wer kende vrouwen. Plotseling greep een der beide vrouwen een aardappelschop cm sloeg de andore daarmede zojo hevig op hol hoofd, dat zij na enkele cogenbükken over leed, De andere vrouw rondo naar het kerk hof, waar zij zichzelve zware verwondingen toebracht Eerst eenige uren later werd Zij gevonden en tiaar het ziekenhuis overge bracht. Brand te Helmond. In dein afgcloopon nacht is brand ont staan in een stroomijt nabij do boerderij van M. J. Den stroomijt, drie havemijten en eon houtmijt brandden geheel af. Van morgen ontstond door een schoorsteen brandje, brand in de villa van don lieer G, B., directeur van liet kantoor Helmond cl'ar Amsterdamsclie Bank. De villa ge legen aan de Prins Ilondriklaan heeft een rieten dak. De bovenverdiepingen en het dak brandden geheel af. Zakkenrollerij. Op de markt aan den Goudschen singel te Rotterdam, is ten nadeele van mej. II. uit Delft, een beurs met f 25 gerold en ten nadeele van mej J. A. M. uit Heke lingen, een tasch met f20. Bcrooving. Te Rotterdam zijn twee vrouwen en een man aangehouden, verdacht van beioov'ng van ceil bu ten man van flOO. Kraan ontspoord. Arbeider ernstig gewond. 'Op het terrein van de Rottcidamsche vuilverbranding is een kraan, die over een 8 M. hooge railbaan loopt, ontspoord en gevallen. De machinist VV. K„ die in den kraan zat, werd ernstig gewond. Inbraak, In het gasthuis te Deurne is ingebroken en ongeveer f3090 ontvreemd. Twee arbeiderswoningen af gebrand. Gistermiddag omstreeks vier uur is brand uitgebroken aan den Kromme Zandweg, gelogen aan den Zuidgrens Van Rottej-dam, in twee aan elkaar grenzende woomh uize® bewoond door de families C. Wulfs'er en J. A. Hofstede. De brand was in het huis van eerstgenoemde familie begonnen op den zolder en daar de daken van beide huizen grootendeels van riet waren, greep het vuur zeer snel om zich heen. De brandweer koon in deze landelijke lOtmgeving het blussdhingswerk niet gemak kelijk verrichten en kon dan ook niet ver hinderen, dat de beide wdoohuizen dan «Hok vrijwel geheel plat brandden. Slechts enkele meubelen 'heeft men nog kunnen redden. De oorzaak is onb'ek'end! WL .was zeer laag verzekerd. II. in hbt geheel niet. Branden. Te Lieve Vrouweparochie is do schuur van B. door liet omvallen van een petro leumlamp, in biand geraakt. Schuur en boeulerij werden een prooi der vlammen. Niets werd gered. Verzekering dekt de schade. De boerderij van J. P. K. te Sneek, is door booibroeï afgebrand. 'Ook het belen dende dubbele woonhuis van 'O. en R. geraakte in brand. Ds wonmg van O. is geheel uitgebrand. Meubilair, landbouw werktuigen enz. werden een prooi der vlam- -men. Verzekering dekt de schade. Beleediging. Te Capelle a. d. Ussel zijn twee perso nen aangehouden, wegens het verspre'den van een be'eed gend vlugschrift van de 'O.S.P. Brand te- Alkmaar. Gisteravond' is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het café van den beer Van, der Pijl, gelegen aan het Hof plein te Aftmaar. De bewoners waren niet aanwezig, zoodat het vuur, toon het ont dekt werd, reeds ver om zich heen had' gegrepen. Het perceel brandde geheel uit. Do brandweer had zwaar werk, du belen dende perceden, die groot gevaar liepen, te behouden. De schade wordt door verzekering ge dekt. De politie stelt .een onderzoek in. Brand ie Noordwijkerhouf. Da«ad' van een krankzinnige Hedennacht is brand uitgebroken in café Centraal, bewoond door den beer M. J. P. Het perceel brandde geheel uit. Da brandweer was spoedig ter plaatse. De naastgelegen winkel was reeds aan het branden,, doch do brandweer hop ft dit perceel nog weten te behouden. De eigenaar is uit de oorsie verdieping gesprongen en later in bowusteloozen toestand naar het krankzinnigengesticht overgebracht, daar hij teekenen van krankzinnigheid' vertoon de. Overreden en gedood. Gisteravond was do 17-jarige arbeider J. Ivoomen por fiets op weg naar Zaan dam, toen op den Wandelweg een auto uit dc richting Zaandam naderde. Op het moment, dat deze hem zou pas&eeren, maalde zijn rijwiel een zwenking naar links, vermoedelijk tengevolge van een windstoot, waardoor hij in aanraking kwam met do auto. Hevig bloedend weid het slachtof fer opgenomen en in bowusteloozen toe stand naar liet ziekenhuis tc Wonncr- veer overgebracht, waar hij vanmorgen is overleden. Brutale inbraak. Te Alkmaar. Vannacht is op brulalo wijze ingebro ken in het kantoor van Stecman's Kolen handel aan den Helderschen weg te Alk maar. Door een raam te forceeren verschaften de dieren zich toegang. Do brandkast weid! aan de achterzijde opengebroken. Een be drag van f G55.-wordt vermist. Eenig kleingeld' bleef onaangeroerd. In dezelfde zaak werd het vorig jaar omstreeks den zelfden tijd ook ingebroken. Toen weid! evenwel geen buit gemaakt, omdat de brandkast niet to foTceeren bleek te zijn. "Winkcldicvcggcn. Te Dordt zijn twee Rottcrdamsche win keldieveggen gearresteerd, d'e den laatste®, tijd daar te stede verscheidene malen hun slag hebben geslagen. Groote brand bij Lamlerk. Negentig.per son en dakloos. Te YJissy bij Landeck brak in den afgc- loopen naclit brand uit, waardoor acht boerenwoningen, een café en de kerk in de asch worden gelegd. Negentig perso nen zijn dakloos. Men vermoedt, dat brand stichting de oorzaak is. De sterrenregen. Een paniek veroorzaakt De sterrenregen van Maandagavond h'seft in veischeidene dnc!en van Portugal groote paniek veroorzaakt. Be bewoners bleven buiten, in afwachting van een natuurramp. Kerkklokken werden geluld en processies gevormd, waarin velen met brandende kaarsen meeliepen. Koudegolf. In Arg entini Fen intense koudegolf heeft in Itio Me- gio bijna de geliecle fruitoogst verni'ild. Aardverschuiving. In Honduras. Een aardverschuiving, veroorzaakt door een orkaan en hevige regens, heeft in biet; dorp Apolopi, 19 personen levend begra ven Ir andere doelen zijn verscheidene personen door overstroomingen verdron ken. (Van onzen correspondent.) Berlijn, 8 'October. Duitschland geeft ons een lesje in dc verschijnselen dor dictatuur. Niet rijkspre sident Von Hindenburg, die van zijn land goed achter den Poolscheri corridor blijk baar niet meer weg te lokken is, regeert het Duitsche volk, maar Adolf Hitler, de rijkskanselier. Het is ongeveer de verhouding als tus- schea den koning en den alrnachtigon mi nister-president in Rome. Gelijk zoo heel veel, wat Berlijn van Rome na-gcaapt lieefb Behalve dan de eigen Duitsche fouten, die de slimmere Mussolini heeft weten te vermijden... De allernieuwste uiting dhr Hitler-dic- tatuur is een wet, die liet bestaan van den Durtschen journalist regelt, hem zijn recb-_ ten eu zijn plichten voorschrijft, hem „be schermt" tegen den boozon uitgever en ten slotte, ontdaan van alle franje, de organen der openbare meening nu ook wettelijk in dienst stelt van de verdedi ging en de propaganda, der ideeën van den natïonaal-sooialistisohen staat. •Om te kunnen begrijpen, wat hier ge hemd' is, moet men even teruggaan naar de laatste jaren der Duitsche democrati sche republiek. Hoe zag teren de pers in Duitschland er uit? Tot mijn sp'jt kan het oordeel met gunstig zijn. Be Duits ener is een prachtig musicus, technisch deskun dige, soldaat, dichter, chemicus, organi sator, tooneelspeler, beambte... Maar hij is altijd een hoogst middelmatige journalist geweest. Duits&hë journalisten van naam en kwaliteit waren tientallen jaren lang bijna uitsluitend Joden... Men kendo Tiieo- dor Wolff, Georg Bomhard, Maximilian Harden, Lu'dwig Stein, „Sling", Emit lud- %vig (Cohn), en anderen. Zij standen allen.' in het linksche kamp, waren halve demol- craten en halve socialisten, «n vertegen woordigden intellectueel en cultureel niet het eigenlijke Duitsche volk, maar een be trekkelijk kleinen kring van. dooi de omwenteling van 1933 tot machteloos!) aio: gedoemde republikeinen van internatio nale mentaliteit. De ongetwijfeld opvallen de journalistieke kwaliteiten van deze groep dagbladschrijvers mogen de Dnitsche na tionale (ik bedoel Mor niet nationalisti sche) pers dus eigenlijk niet goedgeschreven worden. En de groote meerderheid dan? Natuurlijk 'werkten aan die halloaze Duit sche redacties vole verdienstelijke mannen,

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2