1 1 m ro(? "■Mm De Lindberghs. Werkzaamheden in den volkstuin. Planttijd. Van hal! October al tot einde November is het de meest geschikte tijd voor heit verplanten van bladverliezende houtgewas sen. Ze zullen dan voor den winter nog nieuwe haarwortels vormen en daarmede bij het ontluiken der knoppen in het vroege verjaar het benoodigde vocht en voed sel uit den bodem opnemen. Bij het ont graven van te verplanten hou!gewassen mioct voorzichtig woorden te went gegaan, opdat de wortels, cak de fijnere, zoo rain magehjik. worden beschadigd. Indien het Wad er nog gedeeltelijk aan is, moet dit tegelijkertijd worden afgestroopt of geplukt, aoader hierbij de knoppen te beschadigen. Verzuimen we dit, dan is de verdamp.ng van de bladeren vaak oorzaak van het krim pen en insterven der jonge twijgen. Houtgewassen, die jaren achtereen vast staan, laten zich niet gemakkelijk verplan ten. We doen er dan liefst 2 jaar over. Nu stoken we de wortels op oen bepaalde lengto af, waartoe we bj groote exempts ren een smale geul om do plant graven. We kunnen deze geul dan met goede tuin aarde en mest vullen. Hierin zuilen zich dan jonge wortels vormen, waarmede we een volgend jaar kunnen verplanten Bij het beplanten van tuinen houden we vooral rekening met de beschikbare ruimte. Meestal wordt te dicht geplant, zo dat het éénc het andere verdringt en da u-door niets tot volle slchconheid komt. li esters als: sering, weigelia, grootbloem ge jas mijn of Philadelphia grandif.ortis, sneeuw bal of Viburnum Opulus sterile, blaasboom of Colutea, Buddleya en dergelijke mogen we gerust een afstand van 2 M geven. Hebben ze den eersten tijd wat veel tus- schenruimte, plant er dan hoog groeiende vaste planten, dahlia's of eenjarige zomer bloemen tusschen. Genoemde forsch groeiende soorten zijn niet bepaald aangewezen voor beplanting van Ideine stadstuintjes. Daarvoor gebrui ken we liever tal van Berberis en Goto- neaster soorten. Cytius, Jap. Acers. Malus of sierappels, Prunus semilata of Japan- sche kers, e.a. De meeste zijn geen wilde groeiers, zoodat ze elkander niet spo~dig h nderen. Maak voor liet p'anten geen diepe planigaten zonder meer. Beter is het, wan neer het geheeld terrein eerst wordt om gespit en daarna beplant. Plant niet die per dan de plant gestaan heeft en raken daarbij op het nazakken. Zorg vooral, dat de tusschenruimte tusschen de wortels be hoorlijk met lossen grond wordt aangevuld. De te gebruiken mest mag niet dir."et met de wartels in aanraking komen. De plant moet stevig komen te staan, daarom wordt de losse grond licht aangetrapt. A G. BKÏNENLAND. Crisis-rundveecentrale. De aflevering en afneming van vee. In verlaad met het zeer groote aant-il runderen, hetwelk op de verschillende le- verinsgplaatsen tot dusverre werd aangebo den en hetwelk oorzaak is, dat tal van leve ranciers langen tijd moeten wachten al vorens z'r door de door hen te leveran die ren in het bezit der Gris s-Ruodveeo. nlrak- hebben zien overgaan, wordt overwogen in het vervolg uitsluitend vee af te nemen, dat te voren ter levering is opgegjven. Teneinde het nemen van dezen maatregel te voorkomen wordt in overweging gegeven de levering van dieren welke niet dadelijk moeten worden opgeruimd over de eerst volgende weken te verdeelen. Aangenomen kan worden, dat gedurende de eerstvol gende weken geen wijziging zal worden gebracht in de soort vee, welke wordt af genomen. Men dient er echter rekening mede te houden, dat de mogelijkheid beslaat, dat in de toekomst andere soorten vee zullen word enafgenomen. Het is n.i. geblefccm, dat in sommige gevallen dieren, welke be stemd waren uit te vallen, worden gedekt uitsluitend met de bedoeling ze over en kele maanden als drachtig vee aan de Crisis Rundveecentrale te kunnen aanbieden. Een nadere medede-ding, waar en wan neer in de week van 30 October tot 4 No vember kan worden geleverd, zal zoo spoe dig mogeljk worden gedaan. Vliegdienst Nederland-Noorwegen De heer A. Plesman tc Oslo. Men meldt uit Stockholm aan de N.R.C. Woensdag beeft Det N os ice Luftfarts- sealskap, de dochteronderneming van de recderij Fred. Olsen A/S., bij de Noorscho regeering een concessieaanvrage ïnged end voor he uitoefenen van civiel iuclitierkeer voor een periode van tien jaar en tevens om subsidie en vergoeding voor ver\ oer van pest verzocht. Hot aandeelenkapi'ail van do nieuwe onderneming bedraagt 750.000 kronen. In een persconferentie, waaraan ook de heer A. Plesman, directeur der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij deelnam heeft de technische leider van Det Norske Luflfarls- selskap, kapitein Rüser Larsen medege deeld, dat men deu dagelijkschen dn nsl Kristiansand-Amsterdam den eersten Mei 1935 hoopt te kunnen openen evenals de- aansluitende diensten Oslo—Kristiansand en Aalesund-Bergen-Kristiansand. VoorJ oo pig zou alleen gedurende de maanden Blei tot en met September gevlogen worden, na 1939 zou de dienst het gehoekt jaar onder houden worden. Belasting op het goederenvervoer in België. Do A.N.W.B., Toeristenbond voor Ne derland, meldt; Van 1 October af wordt in België be lasting geheven op het vervoer van goede ren, niet motorvoertuigen, indien dit ver voer voor rekening van derden, geschiedt. Buitenlanders zijn daaraan ook onderwor pen. HUMHOtl UIT HET BUITENLAND. "é*l/ iltl ^7 f Hij zei der niet dood van gaan dat te een ciruppie vert net opgedronke maar denk uwes nou eens aa r die kostelijke pint bier die hij daarvoor In de plaats op de muur het gestreken! (Passing Show) Zeg dat Je me liet hebt, engel, en ik zal me aan Je schattige voetjes werpen en ze kussen fLustige Blatter). .Eerste kletskous. Waarom zyn ze gescheiden? Tweede klets: Dat weet niemand. Eerste kletskous: Wat verschrikkelijk. f a (Table Talk). Hoe weet U dat er maar één klontje suiker In Uw koffieas? ömdat ik het zie liggen. (Passing Show), Hendriks (die zich Duiten de newoonde wereld waag^ de): Zie Je nu wel, dat ik gelijk had, lieve? Er staat hier. dat deze weg ongeschikt is voor autos. (Passing Show). Hij heeft al zijn muziek op aen top van een berg geschreven. iget vervelende Is, dat hij haar ook mee naar beneden-heeft genomen (Judge). HpII Bedrijfsradenwet, Commissie van advies ex- artikel 8. Bij minis'.erieele besch kking is ingest- ld een commissie van advies, eus bedoeld in artikel S van de Bedrijfsradenwet en zijn m deze commissie benoemdtot 1 d, tevens voorzitter, prof. mr. A C. .Tosephus Jitta. hoogleeraar aan de technische licogeschooi te 's-Gravenhage; tot leden; A C. de üruyn, vc-orzitler van het R.K. Werklieden verbond in Nederland ,te Utrecht; mr. P. W. J. H. Gort van der Linden, alg. secr. van het Verbond van Nederl. Werkgevcsrs te 's-Gravenhage; mr. A. M Engels, admini strateur bi; het departement van sociale za ken te 's-Gravenhage; dr. ir. A. H W Hacke, directeur-generaal van den arbeid te 's-Gravenhage; dr. L. G Korienhorst, al- gemeene secretaris van de Alg. R.K, Werk* geversvereeniging to 's-Gravenhage; K. Kruithof, voorzitter van het Chr. Nat. Vak verbond in Nederland, te Utrecht; C. van der Lende, secretaris van hot Nrd, Verband van Vakvereenigingen, te Amsterdam; A. Mastenbroek, referendaris bij het d-jpar- lement van sociale zaken te 's-Gravenhage; mr. dr. A A. van Rhijn. secretaris-generaal bij dit departement, to 's-Gravenhage; mr if H, Steneker. secrelaris van de Chr. Werkgeversveroeniging te Hilversum; dr, J. van deu Tempel, lid van de Tweede Ka mer der S'alen Generaal, te Amsterdam; mr. A. F. L. M. Tepe, wethouder van de gemeente Leiden, te Leiden; prof. mr, C, W. de Vries, hcogleeraar aan do Ned. Ilan- delshoogeschcol te 's-Gravenhage; en is aan de commissie toegevoegd als secretaris mr.i r. A. W. Quint secretaris van den Hoegen Raad van Arbeid te Wassenaar; als adjunct-secrelaris dr. ir, J. G. Schlinge- manu. adjunct-secretaris van den Iloogen Baad van Arbeid te 's-GGravenhagc jhr. mr. E. R. F. R. G. Wittert van Hoogland' adjunct-secrelaris van den Hoogen Raad van Arbeid tc 's-Gravenhagc. Oost-Indië. Indisch vakver cenigings* leider gearrestoerd. Aneta meldt uit Djokja aan het Vad.: Gistermiddag is Soerjopranoto in preven tieve hechtenis gesteld wegens overtreding van art- 159his, wetboek van strafrecht, door de uitgifte van een Maleische hand leiding voor sociale, politieke en economi sche onderwerpen, waarin een bestrijding wordt gegeven van diverse stelsels, welko suggestief is opgezet. De arrestatie van dezen bekenden pohtieken voorman in Midden-Java heeft grooten indruk gemaakt op de iiüandschc vereenigingen. Pest te Bandoeng. Te Bandoeng hebben zich 8 gevallen van pest voorgedaan. Regeling van den invoer van nict- lioutvorniemle siergewassen. Ingediend is eau wetsontwerp tot ragelilng van dm invoer van 'niet-houtvomwnde sier gewassen. Ten einde aan het voorschrift van arti kel 3 der Cirisisinvoterwet te voldoen, is na het Kcln. besluit vaa 19 September de indiening van het onderhavig -wetsont werp noodzakelijk. De eerste drijvende dokken. Het was gisteren 50 jaar geleden, dat do gemeente Rotterdam de eerste drijvem.de dokken in bedrijf nam. Pin. Nieuws. Tin o v e ree nkom st. Bolivia, Malakka, Nederlandse!? Oost-In- die en Nigeria hebben dc aanbeveling aan genomen volgens welke hun quota voer den export van tin van 1 Januari a.s. af zal worden vastgesteld op niet minder dan 40 pet. van de standaardtonnage. De vol ledige tekst van de overeenkomende pro- ducLiecontrolo en don export van tin zal binnonnkort worden gepubliceerd. 'Overeengekomen is, clat do standaardlon- nage volgens liet nieuwe plan, dat drie jaren van kracht za! zijn na 1 Januari 1934, voor de verschillende landen zullen bedragen; Bolivia 46.490, Malakka71.940, Ncderlandsch Indiö 36.330 en Nigeria 10.890. GEMENGD NIEUWS, Ernstige val. In een woning aan do Roosmijnstraat te Rotterdam klom een 10 jarig jongetje in de dakgoot. Hij verloor het evenwicht en viel van 8 M. hoogte op straat. liet kind werd! ernstig gewond. Op do horens genomen. Te Nieuwer Amstel werd' de landbouwer do G. door een stier op de horens geno men en tegen een schuur gesmakt. De G. werd ernstig gewond. De Sch. 285 door een grondzee getroffen. Drie leden van do bemanning overboord, maar gered. Gistermorgen kwam te Scheveningen van de haringvisscherij binnen de motorlogger Sch. 285, schipper M. Pronk, van de ree- derij voorheen A. v. d. Toom. De beman ning van dit schip heeft met slecht weer te kampen gehad en moeilijke uren door gemaakt. Het schip had zijn netten aam boord ge haald en deze lagen nog gedeeltelijk aan het dek, toen liet tamelijk onverwacht door een hevige grondzee werd getroffen, die met groofo kracht op het schip neer kwam en alles aan dek neersloeg. Drie leden van de bemanning sloegen overboord. Twee ervan wist men spoedig te redden. Do derde echter, matroos Pronk, een broer van den schipper, schoon niet meer to redden. Eindelijk gelukte het een enter haak aan een touw verbonden in de kioo- ren van den drenkeling to slaan en wist men na veel moeite hem aan boord te halen. De mcoston der opvarenden heb ben meer of minder ernstige verwondin gen. Vijf leden der bemanning zijn on middellijk na binnenkomst met auto's naar het ziekenhuis gebracht. Twee er van zijn ernstig gewand. Matroos Pronk heeft een been gebroken en is ernstig verminkt, daar hij een stuk hout in zijn gezicht heeft gekregen. Aan dek van do Sch. 285 waren ver schillende planken los en stukgeslagen. Het achterzeil is geheel vernield'. De schipper heeft een ernstige hoofdwonde. Do gewonden, dio naar hot Roodo Kruis Ziekenhuis zijn overgebracht,maakten het gistermiddag redelijk wol, met uitzondering van Cor Pronk, wiens toestand ernstig is. Brand. Door onbekende oorzaak zijn te Vlagt- weclde de openbare lagere school en bc- lenden.de woning van don onderwijzer door brand verwoest, Gebouw en Inventaris wa ren verzekerd1. Inbraak. In de coöp. zuivelfabriek St. Norbetus to Berlicum, is ingebroken en 800 K.G boter gestolen. Auto te water. Twee personen verdronken. Gisteravond tegen half tien had bijl de pont over het Noord zeekanaal bij de Item- brug een zeer tragisch auto-ongeluk plaats, dat aan twee personen, de heer en mevr! Sibben uit Bakkum het leven heeft gekost! Ze waren in een gesloten, personenauto, waarin behalve genoemde personen ook nog oen dokter eveneens uit Bakkum, de heer Van der Sluis gezeten- was, op 'weg naar Amsterdam. De oprit naar genoemde pont, bij do Artillerie Inrichtingen was, mede door do Meelde weersomstandigheden tamelijk in duister gehuld. Waarschijnlijk heeft de be stuurder hierdoor de verkeerde oprit van de pont genomen, zoodat de auto pardoos in hot Noord zeekanaal terecht kwam, dat daar ter pl.utse bijna 4 M. diep is. Do auto verdween geheel onder de opper vlakte. De bestuurder, dr. Versluis uit Bak kum wist door hot inslaan van eon rnit naar buiten te komen on zwemmend don al te hereiken. Onmiddellijk begaven zich eenigo personen, die zich in de nabijheid bevonden, in een roeiboot naar do plaats des onheils. Het mocht hun echter niet moer geluk ken de beide andere inzittenden, de hoer en mevr. S. te bevrijden. Door een beambte van de Artillerie Inrirlilingen werd on middellijk de politie te Zaandam en van liet bureau Spaarndammorsfraat te Amster dam gewaarschuwd', welke laatste de Arn- sterd'amsche brandweer alarmeerde, dia onmiddellijk met oen kramnvagen uitrukte. De auto werd toen op hot droge gebracht. Kunstmatige ademhaling bij den heer en mevr. S. mocht -niet meer baten. Beide slachtoffers zijn door don G.G.D. maar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. De bestuurder ,dr. Versluis is er vrijwel zender letsel afgekomen. Hij heeft eemigo schrammen en beenwonden opgeloopen on is naar het ziekenhuis te Zaandam ver voerd. Daar het Amsterdamsck grondgebied be treft is de auto door de Amsterdamscho politie ,d'ie onder leiding van commissaris Thumauin aanwezig was, voor onderzoek in beslag genomen. De oorzaak van het tragisch ongeval, dat gisteravond; plaats vend bij dc pont aan de Hembrug, is moeilijk na te gaan. De verlichting van de oprit was goed', terwijl ook het roode stoplicht brandde, daar de pont op dat oogenblik aan de ovevTzijde van het kanaal lag. Volgens ooggetuigen rood' de dokter met een ma tige snelheid, wat ook hieruit al te lei den valt, dat de auto betrekkelijk zeer dicht bij den kant lag. Waarschijnlijk is het uitzicht belemmerd door de hevige re genvlagen, De dokter, die zelf door het inslaan van een der ruiten uit de auto was gekropen, werd1 uit het water gehaald door een militaire politieman en 'n voorbij ganger. De belde verongelukten waren on geveer 43 jaar oud1. Opheffing van de staking in het bouwbedrijf te Groningen. De staking in het bouwbedrijf te Gro ningen, waarbij ongeveer 250 man betrok ken waren, zal met ingang van Maandag s. opgeheven worden. Uit de typografie. De ledenvergadering van den bond van Christelijke Drukkerspatroons in Nederland! heeft pet algcmecne stemmen do nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst aangeno men. In Frankrijk. Lindbergh en zijn vrouw zijn met hnu vliegtuig bij Mulaa gedaald Ze zullen eenigo dagen in Parijs blijven. De Fransche eskadcrvluclit. Vertrok op 3 Nov. as. Het Fransche eskader van 25 militaire vliegtuigen vertrekt 3 Nov. as, uit Istres voor een tocht naar Afrika, bedoeld als een belrouwbaarheidsvlucht. Met 31 tus- scherdandingen wondt eetni traject vain 25000 K.M. afgelegd1. Bankroof. En ointvooTing, Uit Norfolk, in dten staat Nebraska, wc-rdt gemeld', dat drie bandieten tegen sluitings tijd' do Citizens Slate Bank aldaar hebben beroofd' van het dien dag omtvangein' be* drag, welks totale waarde nog niet be kend is, en een, kantoorbediende en de boekhoudster, die nog in het gebouw aan wezig waren, ontvoerden. RECHTSZAKEN. Mishandeling met dood el ijker afloop. De Bossche rechtbank veroordeelde der - mandenmaker L. v. E. to VIrfmön, dio aai een ruzdo J. H'. aldaar doodstak tot ander half jaar gevangenisstraf mot aftrek van do voorloopigo hechtenis, Overvai met roof te Mijdrecht, Het Amsterdamscho Hof veroordeelde een koopman en een varensgezel ieder tot vier jaar gevangenisstraf. Zij haddein in d'en nacht van 12 op 13 Maart een alkseln- woffiendo caféboudster met geweld gedwon gen hulni mee tel dooien, waar haar geld! was geborgen. Ze gingen heen met mede neming van f37 en edn paar sieraden. Overtreding Uniformverbod. "Wegens overtreding van hot Uniformver bod' had' zich voor den Rotteidamschan kantonrechter te verantwoorden B. IC., die een vlag met drie pijltjes op zijn fietst meegevoerd! had'. Het O.M. concludeerde d'at, de drie pijltjes wel degelijk oen zui ver socialistisch onderscheiding toeken zijn en eisehte f 10 of 2 dagen hechtenis. i n t/i

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 10