DE RIJKSBEGROOTING 1934. Schiedamsche Courant tweede blad GEBRUIKT U THANS PRESTO ZEEPPOEDER VOOR ALLE DOELEINDEN? HINNENLANI). De zaak van de „Zeven Provinciën". Uit de typografL1. M De. regeering beantwoordt de aigemeene beschou wingen van de Tweede Kamer naar aanleiding van de begrooting. De versnelde bvuggenbowiv. Nieuwe uitgaven. RECHTSZAKEN. Kantongerecht. Filmnieuws. GEMENHH NIEUWS. Ernstig autoongeval. Lindbergh. DER DONDERDAG, 2 NOV. 1933. No, 20481. Tweede zittingsdag Zee- krijgsraad. Gistermorgen heeft de Zeekrijgsraad do berechting voortgezet van de oorsto groep der beklaagden, aldus de II. 'Crt. De raadsman voor hvee beklaagden, de .officier van administratie der tweede klas se, D. G. A. Mahieu, bepleitte vrijspraak voor den Inlandsolien matroos-telegrafist Spewarso, als zijnde onschuldig aan liet hem ton laste gelegde. Voorts pleitte do verdediger de uiterste clementie voor den beklaagde Ardani alias DigdoJarmo, Iniandsch matroos der twee de klasse. Spreker zette uiteen, dat beide beklaag den gehandeld' hebben onder den dwang van hun leiders. Ilij1 wees üp' don vcrderfc- likon invloed van de kweekschool voor Iniandsch Marinepersoneel to Makassar op het karakter van de Inlanders on betoog de: „Met ethiek vormt men geen mililar ren uit Inlandseho kwcekelingea". Na een breedvoerige repliek van don fiseaal, den officier van administratie der tweede klasse L. P. van Boven, verzoekt 'do raadsman uitstel van dupliek, hetgeen wordt toegestaan. Do woderne a iieidcrs aan vaarden het contract. Het referendum in den Algemeonen Ne- öeriandschen Typografenbond, gehouden over do al of niet aanvaarding van de ver nieuwde collectieve arbeidsovereenkomst, die o.a. een loonsverlaging van vier en vijf cents mogelijk maakt, heeft, volgens do Voorwaarts, het volgende resullaat ge had. Vóór aanvaarding stemden 2656 bonds leden, tegen 2425, terwijl 259 stemmen van onwaarde weiden uitgebracht. Voor ver werping zou twee derde der uitgebrachte stemmen noodig zijn geweest. Do steunverlaging in de grootc gemeenten. Do datum van ingang voor do verlaging van den steun aan werkloozon was op^is- teren gesteld. Daar speciaal in do groote gemeenten, bij de doorvociing van deze verlaging enkele moeilijkheden van administraticven aard ontstaan zijn, heeft het departement van sociale zaken in deze kwestie oenge soe pelheid betracht en een overgangstermijn gesteld van ongeveer drie weken, ingaan de op beden. Dc winterdienst op het Enropccsche luchtnet. Gisteren is op bet Europecsch luchtnet Je winterdienst in werking getreden. Even als verleden jaar het geval was, wordt ook gedurende de wintermaanden tic zev-r ge zochte sneldienst van do K.L.JI. Londen en Parijs via Amsterdam naar Kopenha gen en Maltnö, de z.g. Scandinavian Air Express gehandhaafd. De vliogtijden zijn .op alle trajecten we derom verkort, in vergelijking met die van den winterdienst 1932i933. "P Zoo niet, begin er dan nog heden mee. Presto voldoet aan aile eischen die aan een prima zeep poeder gesteld kunnen worden. Presto is dubbel gezeefd, doch uiterst laag in prijs. Presto voor cle wasch, moeder in haar sas! Vraag Uw winkelier bijzonderheden omtrent den Presto slagzinwedstrijd met waardevolle prijzen! a -w" RHOt. 0152H landsche en Duiische pprticu'ie'.o schippers ingericht. De onderlcekencnde veieenigingcn ver plichten zich met alle middelen op hun leden in te werken, dat deze regelmatig hun schepen hij deze lijsten ter bevrach ting aanmelden. Verbod van een optocht van de Graal. Men schrijft uit Hoorn aan de N. R. C. In de raadsvergadering stelde de heer van Boxmeer (r.-k.) do vraag, waarom de burgemeester den Allerheiligen jptocht van de Graal had verboden, Pu Irargemees er, mr. II. C. Lochorst, verzocht den raad deze interpellatie niet toe te staan; daar tegen rees, rOC-ol var. de zijde der s-d„ hevig verze'. De heer i-tompor ,l. d.) zeide, in d'; 14 jaar dat hij raadslid dezer gemeente is, nog nooit zooiets te hebben beleefd. Wet houder Stumpcl (r.-k.) zeide, dal dit in zijn 17-jarige loopbaan nooit was voor gekomen. De voorzitter bracht de vraag, of de interpellatie toegestaan zou worden, in stemming en met aigemeene stemmen word besloten dat recht te verkenen. Daarop zijn do vragen aan de orde gekomen, maar de voorzitter zeide, dat deze zaak hem persoonlijk als hoofd der pobtie 1rof en dat hij daarom de vragen niet wenschte te beantwoorden. Niettemin liet hij debat over de zaak toe en er ontstond veel rumoer toen de lieer Zijp (s.-d.) veron derstelde, dat deze beslissing zou zijn ge nomen op grond van instructies uit Den Hang. De voorzitter bestreed dit krachtig en verbood den beer Zijp hem er van te beschuldigen, dal hij niet naar eigen eer en geweten zou bobben gehandeld. Do beer Stumpel uitte de klacht, dat m deze met den roomschcn wethouder geen overleg was gepleegd. Do voorzitter merkte echter op, dat het hier louter een burgemeesleiszaak bolreft. De burgemeester zou het veibod hebben gegrond op het feit, dat hij geen toespit sing van de g Ldienstige toestanden in de stad wenscht. Alen is er n.l. over hot algemeen zeer legen gekant, dat bij hol uniformverbod instellingen als de Graal en do A..T.C. zijn loegelaten. Ilcfc vervoer van brandbare vloeistoffen op de W cst-Eiiropccschc binnen wateren. Dinsdagavond is in de Lniresscza.il te s Gravenhage een ontwerp-ovcreeakomst gotcokond, betreffende bet vervoer van brandbare vloeistoffen op do West-Enropce- sche binnenwateren tusschen België, Duitsehland, Frankrijk, Nederland en Zwit serland. Voor Nederland namen behalve den voorzitter aan de besprekingen deel de hoeren ir. A. van Driol, ondervoorzitter; ir. II. ,T. Scholte, ir. E. Af Neuorbiirg, nu1. C. I. Af. Schnepman en F. C. Haane- brink. Tewerkstelling van vrouwen in rijksbetrek kingen, tol dusver door mannen vervuld? liet Tweede Kamerlid Kuiper beeft tot den minister van binnonlandsdio zaken do vol gende schriftelijke vragen gericht: io. Is bet juist, dat te Rotterdam in do laatste weken voor liet Rijkstolegraaf- kantoor sollicitanten voor vrouwelijk per soneel zijn opgeroepen voor diensten tot nu toe door mannelijk personeel verricht? 2o. Is do minister niet van oordeel, dat het in dezen tijd geboden is, waar ^enigszins mogelijk, mannelijk inplaats van vrouwelijk personeel in dienst te nemen? 3o. Wil de minister maatregelen tref fen waardoor, bij aanstelling van personeel in Rijksdienst, aan marmelijke sollicitan ten de voorkeur wordt gegeven? Wegenfonds en Zuiderzccfonds. Verschenen zijn de voorloopige versla- gen der Tweede Kamer over de begrootin- I gen van liet Wegen- en Zuiderzeefonds 1934. Hieruit blijkt dat hot vraagstuk van de temporiseering van den wegenbouw on dat van do inpoldering van den N.O.-pol- der in het middolpunt'van de belangstel- ding staan. Beurlbevrachiing in do Rijnvaart Tusschen de Duitsche en Nederiandsohe 1 rij nschi ppers organised es is een voorloopige overeenkomst gesloten, welke aldus luidt: lOp 6 November 1933 worden in Rot- terdam en op andere in aanmerking ko mende plaatsen in Nederland' gemeenschap pelijke bevrachtingslijsten voor de Ncder- Verschenen is de memorie van antwoord lop het voorloopig verslag op de aigemoe- |ne beschouwingen over de njksbegrooting. rIn dezen hachlijken tijd, zegt de regoe- ring, overweegt óén vraag alle andere: zal de.regeering haartaak kunnen vcr- rallen in gestadige samenwerking met de j vertegenwoordiging des volks of zal, ook in eins land', do loop dor zaken oen zoo danige worden, dat dit verband verble ken zal worden? Do rogeering acht hel eerste onmisbare voorwaarde voor een doeltreffend staatsbewind, het laatste zou zij een ramp voor ons volk achten. De thans plotseling naar voren komon- |dc belangstelling voor ingrijpende wijz.i- j ging onzer staatsinstellingen, is op zich [zelf geenszins zander beteekonis. Maar dit sis niet de hoofdvraag. Die hoofdvraag is of zulk een wijziging urgent moet worden I geacht. Hot begrip: „corporatieve staat" in zijn meest gangbare beteekonis acht do regecring volstrekt verwerpelijk omdat liet Dienstweigering De Krijgsraad te 's-IIcrtogenbosch ver oordeelde den dienstplichtige J, do V. uit Nieuwe Nied'orp on J. R. uit Wormervecr I i10l maatschappelijk leven ia al zijn gc^ wegens principieels dienstweigering elk ledingen aan de staatsmacht onderwerpt, tot 10 maan don gevangcnisslraE mot ont- omdat het kerk en godsdienst, wetenschap on bedrijf van zijn natuurlijke vrijheden berooft. Ter bcoordeeling van dit begrip slag uit den diem1. Inbraak op klaarlichten dag. De rechtbank te Alkmaar heeft dan knas- d'rager Jan V. lot twee jaar gevangenisstraf I veroordeeld wegens diefstal van een kistje met geld', ton huize van J. Vclkors ie Alkmaar, gepleegd op ldaarachten dag, terwijl de bewoners thuis waren. lioeH de regeenng do voorlichting van een staatscommissie niet noodig. Anders staat zij tegenover de ontwikkeling der maatschappij in eorporatieven zin. Hier aan wil de regoering medewerken. Zij wenscht echter te waarschuwen, zich niet to spoedig gevangen te geven aan de leu zen van den dag. Voor zooveel de regee- Alisliandcling van opzichter. Do rechtbank te Almelo veroordeelde ring zou oordeeïen, dat wijzigingen in de J. B. opperman te Enschedé, d.o op 28 I Grondwet noodzakelijk zijn, za.l zij niet Juli j.l, oip de werkverschaffing van hel aarzelen, daarvoor te zijnor tijd voorstel- Twen te-Rijnkanaal oinder Alarkelo den op- ton in te dienen, ziehier Dertien had1 gestompt, waardoor Of het landbouwbedrijf behoudens een deze in het kanaal viel en daarna door enkel onderdeel thans reeds in aanmerking andere arbeiders, die aan dat kanaal ar- komt om er de Bedrijfsradonwcl in toepas- beidden, deerlijk was toegetakeld tot zes f sing te brengen, valt sterk te bolwijfotoiu. maanden gevangenisstraf. Encyclopedie voor jongeren. Bij de N.V. Ilollandia drukkerij te Banrn zal voor Nederland dc eerste encyclopedie voor jongeren verschijnen in 24 maande- lij!; echo afleveringen vain 5 a 6 vel druks. Deze uitgave, genaamd ,,Wat is dal?'' is rijk geïllustreerd, ook in kleurendruk, on bedoelt den kinderen de antwoorden te ge ven oj) liun vole wagon on lmn belang stelling op te wekken voor allerlei dingen, waarmee zij anders niet vcol aanraking hebben. Het is dus een uitstekende aan vulling voor do opvoeding, die allen ouders welkom zal zijn en door den lagen prijs der aflevering liet boek wordt per af levering betaald voor weinigen onbe reikbaar is, liet is niet een complete encyclopedie in den zin der groote lexica, doch een 24 maal zich herhalende weldaad voor de kinderen, waarbij ernaar gestreefd woelt zoo aantrekkelijk en zoo leerzaam moge lijk te zijn. De regecring verdedigt uitvoerig haar houding ton opzichte van de S.D.A.P. en het N.V.V, Een wetsontwerp, beoogende o.a. een scherpere -«pressie van cm loei aaibare uitingen in het openbaar, zal de Kamer weldra bereiken. Do kwestie van liet zich houden aan door volksvertegenwoordigers afgelegde eedon of beloften, wil de regeering aan een commissie voorleggen. Het wetsontwerp ocner steunregeling voor ten gevolge van üe crisis in liqui- datiemoeilijkheden geraakte middenstainds- bedrijven zal niet lang meer op zich doen wachten. Nopens de vereenvoudigde regeling voor bot langs gerechtelij ken weg incassecran van kleine vorderingen is overleg tusschen do departementen gaande. Tol verlaging der loodsgelden is beslo ten, terwijl eveneens zal wo-rden overge gaan tot afgifte van loodscertificateu. Do regecring is niet de meoning toege daan, dat een toezicht op hot bankwezen wansehehjlc is. Aan -een Industricbank lre- staal geen behoefte. Bij haar beschouwingen over de werk loosheid zet de regeering uiteen, dat zij voornemens is den versnelden bruggen bouw door lo zeilen. Zij heeft daartoe oen plan ontworpen, waarbij samenwerking met particulieren zat worden gezocht en dat, indieiu het slaagt, intrekking van het aanhangige wetsontwerp ten gevolge zal hebben. De regecring zal voor de uitvoering van groote werken een beroep op de gold1- markl doen zoodra dit mogelijk zal zijn. Een voorloopig plain van vervroegd' en versneld' uit te voteren werken omvat o.m. den aanleg van kanalen en veerhavens, normalisatie ,an rivieren, wegenbouw, bruggenbouw, spoonvegwerkein, aanleg vain vliegvelden, ontginningswerken en ook het begin van de droogmaking van den N.O Zuiderzeepolder te zamen lot een bedrag dat voor 1931 op 60 millioen is geraamd'. Een ontwerp, houdende maatregelen ter voorkoming van executie van landelijke eigendommen, is in voorbereiding. Do kwestie van de rechtspositie der po litieke vluchtelingen heeft de vo'lle aan dacht der regoering. Ln dit opzicht wordt de mogelijkheid1 van een voorziening on der de oogen gezien. Waarom? Ach ja, waarom gebeuren alle dingen? Waarom rijdt een chauffeur op den Delft- weg met zijn vrachtwagen tegen een an deren wagen op? Doet do man toch niol. voor zijn plezier. Of enkel maar omdat hij zijn collega wit dwars zitten, want bij weet, dat bij rul Lijd aan het kortste eind trekt. Dat zijn zoo van die vragen, die je bij een zitting van liet kantongerecht maar liever niet moet stollen, want dan kom je met mysteries in aanraking, die hoelemaal niet thuishooren In do sfeer van doorgefour neerde realiteit en nuchtere juridiek. Het zijn ook veelal onoplosbare raadselen en aangezien noch de ambtenaar van bet O.M., nocli de kantonrechter graag werken met raadselen, zijn dat dingen, waarover zij heelemnal niet beginnen en, voor bet ge val. de man, die de klappen gekregen beeft, ermee voor den dag komt, maar zoo gauw mogelijk probeeren af te wentelen. Zoo was 't Alaandag ook met den chauf feur J. K. uit Rotterdam, die op 14 Aug. j.l. op don Delftweg een aanrijding had gehad met een bus van do II.T.M. Yard. had volgens verklaringen van den II.T.AI.-chaufteur Daniels en den buspas sagier Wahrendorf verscheidene koeren links uitgehaald, juist op het moment, dat de bus de vrachtauto wilde passeeren. Verd'. K. stolde daartegenover zijn mee ning, dat je wel niet voor je plezier derge lijke grappen zal uithalen. Hij was op weg naar Rotterdam met fruitmonsters, die zoo spoedig mogelijk op oen veiling moesten zijn. Dit geval heeft bekl. zijn betrekking gekost. „Waarom", aldus vend., „zou ik zoo heb ben gedaan? We verdienen toch allebei ons brood' op den weg."- Afaar do ambtenaar van .liet O.M. vond, dat K. gestraft moest worden en eischto' f 10 sub®. 5 dagen. Do kantonrechter nam verd.'s antece denten in aanmerking en gaf hem f 5 subs. 3 dagen. Cinematografische Vólks-Universiteit In Capiiho theater. De bekende exploraleur van Nieuw- Guinea, dr. Z. Kamerling, privaatdocent aan de academie to Leiden, zal bij de ver- looning van de film: „Naar de binnen landen van Nieuw Guinea", a.s. Zondag morgen 5 November, in Capitol theater, aan den Nieuwen Binnenweg, mede na mens de slichting voor emigratie en koio nisatie, een inleiding houden. In deze film, die door den Amerikaan- schen ©xplorateur dr. Stirling is vervaar digd en die met daadwerkelijke hulp van de Ned.-Indisclie regecring kon worden op genomen, ziet men het gchoele verloop der expeditie lot op het te koloniseeren terrein, waarbij een der hoogtepunten vormt: dc ontmoeting met een tot dan nog onbekenden dwergstam der binnenlan den, die nog in liet stoencn tijdperk leeft. Waar liet vraagstuk der kolonisatie van Nieuw-Guinea voor ons land, vooral met liet oog op de lioersclionde werkloosheid, van groote beteekonis is, twijfelt de^ di rectie der Cinematografische Volksuniver siteit er niet aan of deze film zal bij velen belangstelling wekken. Ernstige aanrijdingen. Te 's-Gravenhage. 'Op de Valkenbosclilaan op den hoek v.an do Cartesiusstraat te 's-Gravenhage is een aanrijding geschied' tusschen ©en auto, bestuurd door den 26-jarigen J. P., ko mende van .den Rijswijkschen weg en de 26-jarige mej. A. van S. uitMonster, die per rijwiel reed. Deze laatste liep een hoofd wonde en- een hersenschudding op. In de Schouwburgstraat, te "s-Gravenhage is een aanrijding geschied tusschen een wielrijder, den 25-jarigen D. R. uit de Sleed oomstraat en den 16-jarigon .5. .van G. uit do Schepradstraat, die te voet -was. Devoetganger kreeg - oen hoofdwonde on hersenschudding. Onder Locncrsluol. Twee per sonen verdronken. Gistermiddag omstreeks 3 uur heeft on der Loeriersloot .gemeente AbcoudeBaam- Lruggu een ernstig auto-ongeval plaats ge had, hetwelk twee slachtoffers heeft g-e- eischt. Een auto van een taxi maatschappij uit Den Haag bevond zich op weg van de residentie naar Laren, ln den wagen wa ren, behalve do bestuurder nog vier per sonen gezeten, n.l, de ongeveer 60-jange mevrouw Muller, eclilqenoole van een ge- pension neerd arts uit Ncderlandsch-lnilid en thans woonachtig te Den Slaag, voorts een schoondochter van mevr. AI. en haar twee jonge kinderen, 0011 jongen van ttei en een meisje van acht jaar. De familie was op weg naar Laren, om daar een zooitje dat te Laren in een rusthuis verpleegd wordt, te bezoeken. Bij de brug over liet Merwedekanaal on der Loenersloot is de .bestuurder van den wagen, de ongeveer 18-jarige chauffeur Kal uit Den Haag, den verkeerden weg inge slagen. In plaats .van den hoofdweg te volgen is hiu vermoedelijk met onbekend heid van den weg ter plaatse 'het zand weggetje naar Nightcvecht opgereden Plot seling schijnt de wagon te zijn gaan slin geren met liet noodlottig gevolg, dat do auto met vijf personen in het Alerwixlcka- naal terecht kwam. Onmiddellijk scholen velschillende omstanders, die het ongeluk zagen gebeuren te hulp. Vrij spoedig kon den de vijf personen dan ook uit den wa gen op het droge worden gebracht. De chauffeur -en mevr. AI. hadden zich direct uit don wagen kunnen bevrijden, terwri de drie anderen er uit moesten worden gehaald. O.m. werd nog door een der omstanders enkele malen gedoken, I11- lussdica was dr. van Doom uit Abcoude gewaarschuwd, die slechts den dood kon GWistalceren bij de jonge vrouw en baar tien-jarig zoontje, liet kleine meisjja als mede mevr. Alulier kwamen ©r vrij goed af. Mevr. Al. had zelfs nsg gepoogd door kunstmatige ademhaling toe te passen de levensgeesten van haar schoondochter op te wekken, evenwel zonder resultaat. Ook dr. van Doorn mocht daar niet meer in slagen. De auto is later in den middag met ee-n kraanwagen op het drooge gebracht, en in beslag genomen. Do drie geredde perso nen zijn per auto naar Den Haag vervoerd. De burgemeester van Abcoude, jhr. De- del was spoedig ter plaatse geweest en leidde persoonlijk de verschillende werk zaamheden. Een voorloopig onderzoek werd door de politie en veldwachters ingesteld, doch omtrent de oorzaak van dit wel heel droevige ongeval kon men ons nog niets positiefs zeggen. Het conflict aan de Sphinx. D© hoofdbestureen der fabrieksarbeiders- bonden hebben, naar aanleiding van het feit, dat de directie van de Sphinx te Alaaslricht haar loonsvoorstellen handhaaft, een ultimatum aan de directie gezonden. Geheime distilleerderij. lOnder Alid'wolde is in een schuurtje een Aulobolsing. De auto van dr. R, te Steenbeigen kwam in botsing-met een vrachtauto eu wérd ernstig beschadigd. AIcvr. 11. werd ernstig gewond. Dr. R. bleef ongedeerd. Na de relletjes te Jlardcnberg. Zoonis men weet, hebben arbeiders bij de werkverschaffing le Hardcnbexg den rijksinspecteur en ecmge bazen mishan deld. In verband hiermede waren 7 arbei ders vooiloopig geschorst. Thans zijn ze voorgoed uitgesloten. Ernstige aanrijding. Fietser gedoo-d. Te AJplien a. d Rijn werd de wielrijder K. door een hem achterop rijdende auto gegrepen en meegesleurd K. raakte tus schen een brugleuning bekneld en werd! enislig gewond. Onder auto geraakt. Op de Kruiskade te Rotterdam is de 61- jarigo P. J. v. d. AI. met zijn fiets geval len en onder een auto terecht gekomen. Ernstig gewond is de man naar het zie kenhuis gebracht. Uit telefoonpaal gevallen. Monteur ernstig gewond. Te IJmuiden was oen monteur van den telefoondienst bezig met reparaties aan een telefoonpaal. Plotseling sloeg de paal, die van onderen vermolmd bleek le zijn, om en de monteur kwam te vallen. De main werd zeer ernstig gewond. Relletjes. Te Amsterdam. Op krachtdadige wijze heeft de politie gistermiddag ojj het Muntplein te Amster dam een troep wcrklooz.en moeten uiteen drijven, die daar demonstreerden tegen „stounroof". Er vielen rake klajrpon. Bij oen charge in do Reguiierbreeslraat is oen groote winkelruit ingedrukt. Relletjes te Dordt. Gemeenteraadslid gewond. Dc R.S.P. had op het Bevenvijckspleiiï te Dordt do workloozen opgeroepen 0111 te protesteeren tegen de steunverlaging. D-e politie, die geen toestemming had ver leend voor een demonstratie, verspreidde de betoogers, waarbij hel raadslid S. oeni- ge klappen opliep. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Naar Amsterdam. Indien de weersomstandigheden dit toe laten zal Lindbergh heden of morgon van Parijs naar Amsterdam vliegen. Hij zal eenige dagen in Amsterdam blijven en ver volgens naar Spanje gaa'n. 1 Dorp afgebrand, In S10veni Het Slovoeensclie dorp Donji Krigh ise door een geweldigen brand geheel verwoest. geheime jenoverdistilleerdorij ontdekt, waar Het dorp bestond uit .50f Kuizen, talrijke 5 J. bezig was met de alcnholfabricagc.boeiderijen en eenigo gebouwen.

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5