De roomsch katholieken en de N. S. B. Opruiming van varkenshokken. Schiedamsche varkensmarkt. De N.V. Netam verhuist. De werkloosheid. Chr. Hist Unie. Aan de tegenwoordige Nederlandsoho componisten is dus in de eerste plaats gedacht. Bij de indeeling der koren is er voor gezorgd kleine en groote vereenigingea el kaar afwisselen. Zondag, 5 November des namiddags 2 nur en des avonds 7 uur zal de wedstrijd worden voortgezet, terwijl Zondag 12 No vember, des avonds 7 uor de eindwed- strijd volgt. Ook Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft voor den wedstrijd een medaille ge schonken. F. G. Vlekke voor een nat. socialistische vergadering in Musis Sacrum. Gisteravond heeft voor de tweede maal de heer F. G. Vlekke, uit Haarlem, een propaganda-rede uitgesproken in een na tionaal socialistische vergadering in Mu sis Sacrum. De zaal was, in tegenstelling met de vorige maal, op Donderdag 21 September jj., niet geheel bezet. In de foyer voor den ingang van de zaal stond een wacht van W. A.-lieden op gesteld, die ,,in den stand" gecommandeerd werd door een W. A.-leider, toen de heer Vlekke en de hoer F. J. Over wijn, kringleider van Rotterdam, binnen traden en htm den fascjstengroet bracht. Voor het tooneel stond eveneens een groep W. A.-iieden, De zes of zeven jongelui leverden do prestatie ongeveer twee en een half uur lang op één p'aats te blijven staan. De zaal was weer met zwart-roode en oranje-blanje-bleu vlaggen voorzien. Achter de bestuurstafel nam alleen de heer Over- wijn plaats, die de vergadering presi de erde. De heer F. G. Vlekke, wien direct na de opening het woord gegeven werd, stelde in zijn rede de corporatieve staatsidee te genover het „demo-liberale" stelsel in den huldigen parlementairen staatsvorm De N.S.B. kent geen parlementarisme, maar slechts het „laboralisme". Daartoe dient de corporatieve staatsinrichting. !n den na tionaal socialistischen slaat zal het de plicht van kderen Nederlander zijn mede te werken aan den opbouw van ons volk. In zijn rede viel spr. speciaal de link- sche partijen aan. Hij veroordeelde het partij-politieke gekonkel en het bicden-heen- en-weer achter de schermen, evenals den huidigen politieken toestand, die het mo gelijk maakt, dat volkomen ondeskund'gen beslissen over zaken van groot en urgent belang Bij de beantwoording van enkele schrifte lijke vragen is een tweetal interessante kwesties ter sprake gekomen. Ten eerste was er een vraag, de betrekking had op de bezwaren van de r.-k. kerk tegen de N. S. B. „In een uitvoerig antwoord zeide de heer Vlekke, dat, toen het bij den grooien voor uitgang van de N.S.B. voor roomsch-kalho lieken noodzakelijk bleek te weten hoe de kerk principieel tegenover deze beweging staat, dj Amsterdamsche geestelijke, deken ar. J. G. van Noort, in „De nieuwe dag" een artikel over de N.S.B. publiceerde. Dat artikel was blijkbaar verkeerd uit gevallen, want het werd. aldus spr, een prachtige propaganda voor de N.S.B. Een r.-k. vader, die aanvankelijk aan zijn twee zoons de toestemming geweigerd had om lid te worden van de N.S.B., las het artikel en had toen geen bezwaren meer 1 De Eindhovensche Courant zag dat in en maakte deken Van Noort er op attent Terug nemen ging bezwaarlijk, dus omzeilde deken Van Noort in een volgend artikel de moeilijkheid door een principieele vraag te stellen. Dit artikel is overgenomen in „De Maasbode" van gisteravond.- Deze vraag luidt als volgt: „Erkent gij, erkent uw beweging, dat de enkeling, het huisgezin en de kerk rechten hebben, onafhankelijk van den staat; rechten, die de staat niet gegeven heeft en niet kan ontnemen; rechten, welker vrije uitoefening de staat mits de vrijheid van anderen geëerbie digd wordt niet mag belemmeren, ja, die binnen de grenzen van het praclisch bereikbare dient te bevorderen?" Waar spr. nu hedenavond in Amsterdam optreedt, daar wordt van hem een ant woord op deze vraag verwacht. Spr. achtte haar echter van zoo verstrekkende betee- kenis, dat hij niet op eigen gezag wilde op treden, doch aan den heer Mussert verzocht hem een antwoord zwart op wit te geven, een officieel antwoord van den leider dus, onderteekend met zijn naam In den loop van vandaag (Vrijdag) zou hem dit antwoord worden toegezonden, zoo dat spr. thans slechts zijn o'gen meening kon mededee2en, die hij in geen geval wilde zien beschouwd als de meening van den leider. Spr. ze'de dan, dat men, antwoordende op de vraag van deken Van Noort, onder- -schelden moest het positieve recht en het natuurlijk recht. Het natuurlijk recht van individu, huis gezin en kerk erkent de N.S.B. geheel. Zij zal daar nooit iets tegen inbiengen, ja, zelfs bevorderen, wanneer het algemeen belang daarmee gediend wordt. Spr. zeide, ten volle overtuigd te zijn. dat het antwoord van leider Mussert aan da r.-k. kerk vanavond in Amsterdam be vredigend zal zijn. Dan zullen deroomsch- katholieken zich in dichte drommen bij de N. S. B. aansluiten, want dan im mers zijn de principieele bezwaren weg gevallen. Een andere vraag had betrekking op de verhouding van den leider tot ons vor stenhuis. Daarop antwoordde de heer Vlekke, dat er onlangs door het hoofdkwartier een be sluit genomen was, waarin gezegd werd, dat in den toekomstigen nationaal socia- •listhchen staat slechts H. M. de Koningin do ministers zal benoemen en ontslaan, zonder dat do politieke pat tijen een stem in het kapittel hebben. De leider Mussert zal zich geheel- achter de Koningin plaat sen. De vergadering werd tegen kwart voor •elf gesloten. Enkele aanwezigen gingen heen, toen liet Wilhelmus staande gezongen werd. Op tuintjes aan (len Vlaar- dingerdijk. Van den VJanrdingcrdijk af heeft men naar liet Noorden een ruim en fraai uitzicht. Maar men moet zijn blik naar den horizont richten. D(clit bij, onder aan den ds)k, maken de volkstuintjes door de •opstallen, een zeer rommelige» indiuk. Vooral aan de laan langs de R. K. Begraaf plaats is een onhoudbare toestand ont staan, daar verscheidene huurders daar var kens en kippen zijn gaan li&uden. En ook het rattendom tiert daar welig, dank zij de varkens- en kippenhouderrjen. Er zijn klachten geuit en dat heeft het gemeentebestuur er toe genoopt aan de huurders van de tuintjes te laten aanzeg gen, dat het uit moet zijn met die fok kerij; de cmoogelijke hokken zullen moe ten verdwijnen en "eon ordelijke toestand zal geschapen worden. Zonder varkens. Vandaag over een week, den twcoJm Vrijdag in November is het varkens- markt. Als een marktbericht werd gegeven, zou dat de laatste jaren heel kort zijn geweest: geen aanvoer. De varkensmarkt leeft dan ook alleen in de herinnering voort. Zij wordt echter levendig gehouden door een enkelen marktkoopman, die op den marktdag in de buurt van de Groote Markt verschijnt endoor speculaas-var kens. De Schiedamsche banketbakkers, zor gen er voor, dat er op varkensmarktdag tcch varkens zijn, al vallen die dan niet onder de bepalingen van de Crisis Varkens- Centrale. Naar de Fordfabriek te Rot terdam. De N.V. Netam, Nederlandsclie tank-, ap paraten- en machinefabriek, thans geves figd aan het Groeneweegje 23, wordt over geplaatst naar Rotterdam. Het gebouw, waarin liet bedrijf nu is ondergebracht, is voor de onderneming ongeschikt gewor den. Het bedrijf breidt zich uit er wer ken 70 personen bij de Netam waardoor het gebouw, dat bovendien oud is, te klein werd en bovendien laten de toegangen veel te wcnschen over. Met ingang van 1 Januari zal de Netam in liet gebouw trokken, dat aan de Galvani- straat bij het Mareoniploin tc Rotterdam voor Ford weid gebouwd, maar nooit in gebruik is genomen. De Netam zal de helft van dat gebouw in gebruik nemen. liet fabricageprogram omvat tanks, ketels, ma chines, apparaten, hydraulische kipauto's, trailers, vuilnis- en sproeiwagens, enz. Het personeel blijft zro gooi als in zijn geheel te Schiedam wonen. De N.V. S.IJ.Sdie de zelfde directie heeft als de N.V. Netam aan liet hoofd van beide ondernemingen staat de heer B. H. van Rijn blijft als handelsonder neming hier gevestigd. Spr. lichtte een «cSni ander breedvoerig historisch toe en zei do, dat deze wetgeving, zij het op bescheiden, schaal, iin groote behoeften voorzag. In den breede handelde spr. over de sociale wetten, welke op initiatief van minister Talma tot stand1 kwamen, terwijl do herziening van de Arbeidswet van 1911 en 1919, de revue passeerde. Enkele sociale wetten werden door spr. genoemd' o.a. Veiligheidswet, Mijnwet, wet telijke regeling van den 'nachtarbeid voor bakkers, terwijl breedvoerig de beteekenis van do Caisson-wet werd' uiteengezet. Voorts wonlen aangestipt de avet op hot Arbeidscontract, de wet op de Collectieve Axbeidsaverecnk >mst, de Arbeidsgeschillen- wet cn de ArbeadsbomiddelmgsweL Hoewel deze wetten uiteraard voor ver betering vatbaar zijn, wees spr. op den groeten zegen, dien voor den arbeider in do sociale wetgeving ligt. Na deze met groote aandacht beluistei*- do rede werden vele vragen gestold, die in een afzonderlijke vergadering, welke is vastgesteld op Donderdag 9 November a.s„ door den spreker zal worden beant woord. Weer stijging. Op 30 September 1933 stonden inge schreven 5164 werkzoekenden. Het aantal inschrijvingen gedurende de maand October 1933 bedroeg 949; het aan tal plaatsingen bedroeg 79; afgevoerd wer den in de zelfde maand 681 inschrijvin gen, zoodat op 31 October 1933 nog in geschreven stonden 5353 werkzoekenden, Onder dit aantal zijn begrepen 90 per sonen, die tewerk gesteld zijn bij de rijks werkverschaffing te Gclselaar. Christelijk Sociale Studieclub Schiedam. Gisteravond' hield' do Ghr. Sociale Stu dieclub in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen haar eerste cursus-vergadering in dit seizoen onder leiding van den heer G. Welters. Na de gebruikelijke opening hield de heer J. van der Most, oud-lid van don ge meenteraad', oen lezing over: „De wette lijke arbeidersbescherming", Spr. begon, te wijzen op het feit, dat wij slechts sinds enkele tientalllön jaren wettelijke arbeidersbescherming kennen. Niettemin is arbeiderswetgeving geen uit vinding van onzen tijd. Reeds in het jaar 1396 werden verordeningen uitgevaardigd, waarbij verboden werd bij kunstlicht ar beid te verrichten. Spr. ging na, de positie der arbeiders bij de opkomst der groot industrie en lichtte dit met enkele grepen uit de historie toe. De arbeider was in naam vrij, in werke lijkheid was hij geworden de loonslaaf, die totaal afhankelijk was van den werk gever in wiens dienst hij arbeidde. De Iconen waren zoo laag. dat vrouwen en kinderen mee do fabriek werden ingedre ven. De daaruit voortvloeiende ongerech tigheden maakten wettelijke arbeideTsbs- scherming principieel gebeden en prao tiseh noodzakelijk. Immers, de overheid was geroepen als Gods dienaresse, het zwakke te beschermen en het onrecht tegen te gaan. Spr. ging de geschiedenis der wettelijke arbeidersbescherming na en herinnerde aan do tot standkoming van de hinderwet- Van Houten en aan de Arbeidswet van 1889, waarvan het ontwerp door minister Ruijs de Boerenbrouck werd ingediend. Een motie inzake den Graal- oplocht. De Chr. Iïist. Kiesvereeniging Groen van Prinsterer hield gisteravond onder voor zitterschap van den lieer L. Heukels in Irene een ledenvergadering, waarin als spreker optrad -ds. Joh. Langman van De Lier, die sprak over de economische toe stand en de nationale gedachte. Spr. betoogde, dat de economische moei lijkheden nationaal niet zijn op te lossen. Den laalsten tijd is er een opleving van de nationale gedachte merkbaar. Dat is niets bizonders, zeker niet voor do leden van de Chr. Hist. Unie. Bij de oprichting van de Unie is er zelfs sprake van ge weest de nieuwe organisatie Chr. Nationale Unie te noemen. Autarkie kan volgens spr. nooit de op lossing van de economische problemen brengen. Een land met veel land- en tuin bouw kan nooit al zijn bolemproducten oonsumeeren en eon land met eon sterk ontwikkelde industrie zal b.v. nooit al zijn vervaardigde machines kunnen kwijt raken in eigen land. De oplossing moet inter nationaal gevonden worden; christenen zijn van nature internationaal. De oplos sing zal men met en door elkaar moeten vinden en vóór elkaar zullen de natie's moeten leven. Bij d(o rondvraag kwam de gehouden Graaloptocht op 31 October j.l. ter sprake. Met algemeene stemmen werd de volgen de motie aangenomen: De Chr. Hist. Kiesvereeniging Groan van Prinsterer in vergadering bijeen op 2 No vember 1933 in gebouw Irene, besprekende, dat eerst in) 1Ï132 en nu weer opnieuw in 1933 vergunning is verleend tot het hou den van een Graaloptocht en nog wel op 31 October; van oordeel' zijnde, dat hierdoor de te genstelling lusbchen de burgerij wordt ver scherpt, daar op dien dag het Protestant- sohe deel der bevolking de kerkhervorming herdenkt; spreekt haar teleurstelling er over uit, dat het hoofd der politie hiertoe vergun ning verleend heeft; en spreekt tevens den wensch uit, dat in het vervolg deze optochten niet meer toegestaan zullen worden; besluit deze motie ter kennis te brengen van het hoofd der politie cn de pers. Excursie. De Buurtvereenigïng Gusto organiseerde gisteren een excursie naar Van den Bergh's Boterfabrïek aan de Nassanka.de te Rot terdam. Een 50-tal dames en 15 hoeren namen aan het uitstapje, dat een prettig verloop had, deel. De krant als medium. De verloren portefeuille met f 1200 is terecht. De vinder, zekere D. v. d. V. uit Oversell ie, deed hier pas aangifte van, na dat hij in de courant las, dat een beloo ning yan f 100 was uitgeloofd aan den vinder. Rijwieldiefstal. Ten nadeelo van If. B. uit de Louise de Colignystraat is gisteravond uit de open bare leeszaal een rijwiel gestolen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De bibliotheek der Openbare Leeszaal werd in de afgeloopen maand met de volgende werken uitgebreid: Jan Schaap, 150 spelen. Hendrik, Schoke, Nederlandsclie film kunst A. A. Scheevers, Steno Groote Engelsch. H. T. Colenbrandei-, Nederland en België. A. Einstein en S. Freud, Waarom oorlog? J. Bal, Vaste planten. J. Vijverberg, Vogclidyllen, Gedenkboek, Nationaal huldigingsdéfilé. W. A. Bonger, Inleiding tot de crimino logie. F. J. J. Buitendijk, Psychologie der dieren. Siegfried Scheföer, Melodie der Welle. Georg Stelilï, Handboek voor mikrosco- pm." Bru inboek. Dieren van ver en nabij. Leo Bruhns, Aus alten Bildem. L. E. Goester, Pharmacognosie. JJ. J. Schroder, Scheikunde. 11. J. Schrcider, Natuurkunde. Robert Haas, Wolfgang Amadeus Mo zart. Gemeentewerken van 's-Graven- hage, Beijer, Wollen babykleeding van 23 jaar. J. W. Minke en F. Boom—de Vries, Paso post paso. B. Wielenga, Do reformatie van '34. N. Ilarmsen, Hoe maak ik zelf een eleo trisclie gramofoon? S. C. Bokhorst, Scheikunde in het da- gelijksch' leven. II. L. Copijn, Leiding. Leni Riefenstald, Kampf in Sohinee uud Eis. Franz Schauwccker, Hundo und Katzon. Het spoonvegviaagstuk voor Rotterdam en omgeving. W. Scheuennan, Ein Volk stcht auf. Th. Jlommsen, Römische Geschiichle. 'A. E. Boltenstern, Die Wolmung für jcdermann. Henri Clouzot, Gesclimückte Lcdorarbei- tcn. Due do la Force, Dames d'autrefois. R. Talons, De opbouw van den komen den maatschappijvorm II. J. Landerink, Het blindenwezen. Jo van AmmersKiiller, Twaalf interes sante vrouwen, J. R. W. en M. Sinninghe, Zeeuwsch sagenboek. J. Tinbergen, De konjunktuur. A. Viruly, We vlogen naar Indië. A G E N D A. Schiedam. Pandora, Hoogstraat. Titanen der lucht. Moeilijkheden. 3 Nov. Gebouw Eendracht, 8 uur. 17e De Cosla-avond. 3 Nov. Vereenigingslokaal, 8 uur. Feest avond tear bate Ned. Herv. Ro- waarschool in Irene. 4 Nov. Bovenzaal Amstelbron, 8 uur. Bij eenkomst Gruno. 4 Nov. Volksgebouw, 8 uur. Concert Arb. Muziekveroen. Crescendo. 4 Nov. Musis Sacrum, 8 uur. Opening nationale zangwedstrijd Gemengde Zangvereen. Fidelio. 5 Nov. Musis Sacrum. Nationale zangwed strijd Gemengde Zangvereen. Fi delio. 6 Nov. Volksgebouw, 8 uur. Algemeene vergadering D.E.S. 8 Nov. Zaal R.K. Volksbond1, 8 uur. Con cert Schiedam's Mannenkoor. So liste Hélène Chls. 9 Nov. Goref, Jeugdhuis, 8 uur. Ned. Clhr. Vrouwenbond. Lezing J. II. Rem mers geestelijk verzorger werkloo- zeukampen in Gelderland'. 10 Nov. Jeugdhuis, 8 uur. Jeugdraad. II. Redert over: Rembrandt en de Bijheb 12 Nov. Musis Sacrum. Nationale zangwed strijd Gemengde Zangvereen. Fi delio. 14 Nov. Zaal R.K. Volksbond. Propaganda- avond Padvinders (W'aterscouts en Scho'schc Vendel). 1416 Nov. Leerkamer Luthersche kerk. 810 uur. Verkoopavonden handL werkon len bate Luthersehe Diacoi- nessonarbeid'. 10 Nov. Gebouw Eendracht, half 8. Too- ncolvoorstc'.l ng C. J, (M.) V. Too- neelolub. Iedere Zaterdagmiddag van 25 uur. Sto deüjk Museum. Rotterdam Capitol. 2.15 u. 8.15 u. De Ster van Va lencia; De amoureuse zending van het hondje. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u. De avonturen van Koning Pausole. Lumiére, 2.15 u. 7,15 u. 9.15 u. Het lied van ds Zee. Olympia. 7 u. 9.15 u Prairie in vlam men. Prinses. 2,15 u. 8.15 u. Een nacht in het Paradijs; Ghou-Chou. Royal. 2.15 u. 7.15 u. 9.15 u. Kaiser- walzer. Scala. 2 u. 7 u. 9.30 u. Song of songs. Studio '32. 2 u. 7 u. 9,15 u. Queen Kelly. Talia. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Kaisenvalzer. Hoogste barometerstand'774.3 (e Vest- manor. j Laagste barometerstand: 746.8 te Wisby. Verwachting tot den avond van 4 Nov. J Matige tot zwakke wind uit Noordelijke! richtingen, nevelig tot licht of half be wolkt, weinig of geen regen, kaïns opj nachtvorst, overdag weinig verandering in temperatuur. 1 dö Oostcrstrnat 41, 43 en 45. Ge voile voor f 4600. Vulcaanhavcn. In de Vulcaanhavcn zijn binnengekomen de schepen „Stad Vlaardingen" met 11401 tan erts en de Kervegan om 3000 tclni kolen te laden. BINNENLAND. OMLIGGENDE GEMEENTEN. VLAARDINGEN. üaringvisscherij. Gisteren werd' aan den afslag betaald voor volle haring Zuid' f7.90; hom en kuilziek f7.30; Yle Zuid1 f6.80; steur- haring Zuid, ongekeurd f 6.10; volle haring Ew. f8 tot f 8.30; volle haring Ew. f7.90; sleurharmg, ongekeurd' f6.50 tot £8.60. Vanmorgen waren binnengekoman de VL 201 met 32 last en de GDY 268 zonder vangst. Volgens de statistiek waren binnengeko men t. m. 2 November: 1101 vaartuigon met 411.620 kantjes; in 1932 tot dionzeifden datum 971 vaar tuigen met 366.349 kantjes; in 1931: 1230 vaartuigen met 595.874 kantjes; in 1930: 1249 vaartuigen met 519.595 kantjes. Verkiezing gemachtigden Kiescollege Nod. Herv. Kerk. Bij de gehouden verkiezing van vijf gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier zijn uitgebracht 2175 stemmen, van onwaarde 59, blanco 1. Hiervan zijn uitgebracht op lijst A van de confessioneel e kiesvereeniging „Evan gelie en Belijdenis" door de manuien 461 en door do vrouwen 791, totaal 1252 stemmen. Op lijst B, caind'idaten vain de kiesvereeniging „Calviju", mannen 329, vrouwen 511, totaal 840. Ilët aantal voor keurstemmen bedraagt 23. Gekozen zijn dus de candidaten van lijst A der eotn- fessiomeolo kiesvereeniging „Evangelie en Belijdenis". Geveilde goederen. Door notaris H. P. Dolk: Een paldmispand', ingericht voor bakke rij, haringpakkerij met kantoor aan. de Koninginnestraat 1. Geveild' voor f5000. Door notaris Van der Follz; Een woonhuis met 2 bovenwoningen aan Commissaris der koningin in Groningen. Bij K.B. is met ingang van 1 December benoemd tot commissaris der koningin in d© provincie Groningen, dr. J. P. Fockomai Andrea©, burgemeester van Utrecht. Psychotechnisch laboratorium der P. T T. Bij bet hoofdbestuur der pos'erijo.i, tele grafie en telefonie is dezer dige.1 een psy chotechnisch laboratorium gereed geko nen, dat o.m. een volledige installa ie bevat oor de keuring van chauffeurs. Men dee'.de ons made, dat vaa 1 D. com ber af de gelegenheid voor ke tiitig \an chauffeurs en radiotelegrafisten voor ieder openstaat. Met betrekking tot aulere in roepen (b.v. dat van typiste) kaï keuring plaats vinden, behalve voor het hood- hestuur, voor de onderscheidene departe menten en voor. gemeenten. Ten aanzien van keuring van cl nuf feu ra wees men ons erop, dat bij het tegenwoor dige verkeer niemand beroepschauffeur mag worden, die daartoe niet der gooien aanleg bezit. Om vast te stellen, of deze aanleg aanwezig is, is niet alleen een me disch onderzoek nooklig, dat de lichamelijke afwijkingen aan het licht brengt, rnanr ook een psychotechnisch onderzoek, dat uit wijst, of de caindulaat geestelijk voldoet aan alle eischen, welke men een betrouw baar chauffeur moet dellen. Hoo wordt nu beoordeeld, of iemand de voor een chauffeur noolige eigenschappen heeft? Van het grootste belang is het, dat men op de juiste manier, snel en met con stante snelheid reageert op de prikkels van gezicht en gehoor. Daarom o nvat, liet onderzoek reactieproeven, waarvan do uit slagen geregistreerd afgelezen kunnen worden. SF OUT. Voetbal. Rott. Chr. Voetbalbond. Protrramma voor Zaterdagmiddag: Klasse I: Oranje Wit—H.B.S.Unicum - Pro Patria'. Klasse II: Stormvogels—P.V.V.; O.D.S. -VV.S. Ros. klasse I: H.B.S. 2—Zwaluwen 2; Pro Patria 2—Zwart Wit 2. Res. klasse II: Vitesse 2-Stormvogels' 2- VV.S. 2—Oranje Wit S. 'lies. klasse III: D.O.S. 3-V.VS. 3. GEMENGD NIEUWS. Schip in nood. On de rivier voor Rotterdam. Enkele binnenschepen Lebben g'stcr- avond door den krachhgen N.W. wmd öp de rivier moeilijkheden ondervonden. Om streeks half 9 vertrok de Koophandel IV uit de Schecpïmilcer?!liaven «aai* Haarlem. Upf een gegeven ©ogenblik waarschuwde do knecht den schipper dat liet vooral >,ip lang zamerhand in de diepte verdween. Do schipper trachtte de Veerhaven binnen to Loepen, wat hem ten deel© gelukte. Juist aan den ingang begotn heL schip snel le zinken. Door handig manoeuvrocren wisten de beide mannen het schip to-t bij demi steiger le sturen, zoodat zo daarop köii« den (Overspringen. Direct daarna zonk het vaartuig. De koophandel IV heeft waarschijnlyit opj de woelige rivier le veel water binnen go kregen. Auto op schooljongens ingereden. Een der jongens gedood. Vanmorgen te ongeveer 8 uur is te Vu ren een groote vrachtauto gelalen met shoo bij het passeerou van oon stilstaande auto ingereden op een groep leerlingen! van do Chr. kweekschool to Gorincliom, dia op do fiets op weg waren naar school. Enkele van hen liepon oenige schrammen op. Do 18-jarige J. van Hossen uit Hor wijnen was er echter zeer ernstig nan too. Zwaargewond werd de jongen opgenomen en in een woning binnengedragen. Eclni kwartier na het ongeluk is do jongen over leden.

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2