)e prlnlit eve kerer WASCHT ALLEEN I Radioprogramma's. HAAR AVONTURIER. BESNENLAm terste Kamer. •- Arbeid ia brocdbakkcrijen. In de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van de bepa lingen der arbeidswet 1919 betreffende den arbeid m broodbakkerijen, zegt de minister vSn sociale zaken dat hij 't toegejuicht zou hebben, indien *t wettelijk aanvangsnur van den bakkersarbeid op 6 uur des voorinïddags gesteld kon worden. Technische bezwaren verzetten zich daartegen. In het algemeen verlangt men aan de koffietafel vers cl) brood en dit verlangen is niet onredelijk. Daarom kan geen lager beginuur voor den verkoop vastgesteld worden dan 10 uur des voormiddags, terwijl het noodig is. dat reeds een uur tevoren wordt uitgereden. Een tijdruimte van 3 a. uren rest, indien in de bakkerij eerst le 6 uur met den ar beid mag worden aangevangen Dat is te kort, do kwaliteit van hel hroo! komt daar door in het gedrang en de neiging om vroe ger te beginnen dan wettelijk geoorloofd is, wordt in de hand gewerkt. Anderzijds ?,ou het te ver gaan, indien terwille van degenen die versch klein brood aan de ontbijttafel verlangen, het verbod van nachtarbeid in bakkerijen in de waag- -chaal werd gesteld Tweede Kamer. Jnslitiebcgruutiug. Aan de memorie van antwoord op het yoorloopig verslag over de begroeting van justitie is het volgende ontleend: Inzake de nationaliteit dei gehuwde vrouw kunnen binnen afzienbaren trjd de noodige wetsontwerpen worden tegemoet gezien. Daarin zullen maatregelen zijn ver- vat ter voorkoming, dat vrouwen, N'eder- tandsche onderdanen, door of ten gevolge van het huwelijk met een vreemdeling, staatloos worden. Een toezegging omtrent het tijdstip van indiening van de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp houdosde reg'ling der rechtspositie van agenien en reizigers, kan nog niet worden gegeven. Hetgeen niet wil zeggen, dat zij buiten bewerking zou blijven. De aangekondigde maatregelen be'ref- fende het executierecht worden voorbe reid. flet ligt in de bedoeling der regeering eerlang een wettelijke regeling van het cadeaustelsel aanhangig te maken. De mi nister heeft een herziening van het bur gerlijk kinderrecht ter hand genomen Een wetsontwerp tot afschaffing van nagenoeg de geheele werkzaamheid der deurwaarders in strafzaken is .n voorberei ding. Mocht deze regeling worden aanvaaid en in de practijk voldoen, zoo zal te zijner tijd ook afschaffing van de deur waardersexploten in civiele zaken behoo- ren te worden overwogen. De invoering van het nieuwe regime voor de strafgevangenissen, huizen van be waring en rijkswerkinrichtingen, neerge legd in den nieuwen gevansernsmaatregel, kan thans op zeer korten termijn worden tegemoei gezien. Dit regime omval mede de z.g beperkte gemeenschap. Tegenover castratie en sterilisatie op eigen verzoek van sexueele psychopaten, acht de minister zooal niet een volstrekte afwijzende, dan toch een zeer gereserveer de houding noodzakelijk. Toepassing van de doedsstraf oordeelt de minister in beginsel geoorloofd. Weder invoering komt hem echter noch noodza kelijk, noch doelmatig voor. De indiening van het reeds aangekon digde wetsontwerp, houdende nadere voor zieningen ter bescherming van de openbare orde, welk ontwerp zich o.m. richt togen excessieve uitingen in woord en geschrift in de openbare sfeer, is spoedig te ven wachten. De minister blijft ook overigens bedacht op strenge handhaving van orde en gezag. Hieronder valt mede de straf rechtelijke bestrijding cn de onderdrukking van propaganda, die ongehoorzaamheid aan de wetten des rrjks ten doel heeft. Hij is voornemens, het openbaar ministerie nog eens zeer uitdrukkelijk in dezen zin te instrueeren. Aan de O.S.P. is Koninklijke goedkeuring geweigerd. Mocht de rechter beslissen, dat de z.g. kanssspelen niet vallen onder de strafbe palingen inzake hazardspel, dan zal de aanbidden de zon. Maar ook de moderne mensch weet de zon te waardeeren! Wij leven in den tijd van zonnebaden en iedere huisvrouw weet dat een zonnebad voor haar linnen* goed even heilzaam is als voor haarzelf, tang niet eiken waschdag echter schijnt in Nederland de zon. Doch duizen den huisvrouwen weien het reeds: voor dit doe! kan Radion de zon vervangen! Radion, het zelfwerkende waschmiddef geeft dezelfde reinigende werking als zon en frissche buitenlucht. Radion, het volmaakt Nederlandsch fabrikaat, vervangt den onvolmaakten Nederlandschen zonneschijn. y w Bovendien bij elk pak Radion een bon voor fraaie geschenken INDERDAAD NEDERLANDSCH FABRIKAAT minister een nadere voorziening bevorde ren. Voor zoover de spelen, ook afgezien van mogelijken strijd met de strafwet, on- gewenscht waren te achten, stond het aan de burgemeesters om ze door we gerrng van de vereischte veigunmng te weren. Het wil den minister voorkomen, dat deze soort spelen ook beter uri de badplaatsen wordt geweerd. Hoewel ook de minister den indruk beeft dat de politie in sommige gemeenten krach tiger zou kunnen optreden tegen een ge vaarlijk en verboden weggcbiuik, is bij toch van meening, dat in "de eerste plaats bij weggebruikers zelf een streven naar veilig verkeer moet worden aangekweekt. Met betrekking tot de gemaakte opmer king omtrent een beschikking van den kan tonrechter 'e Harlingen betreffende het ophangen van een kennisgeving nopens het gebruik van het Frieseli, wijst du minister er op, dat bet hier een zaak van soepel heid betreft jegens ben, die het officieele Nederlandsch niet volkomen machtig zijn. De mogeiijkhed van utbreding van het huis van bewaring te 's-Cravenhnge is bij den Rijksgebonwendenst annhaus'g. GEMENGD NIEUWS. Een episode uit den Dertig] arigen Uorlog. Oorspronkelijke schet3 van G. P. BAKKER 17) „Wat zou het leven toch heerlijk kun nen zijn," fluisterde Marion, „als de on- menschelrjke oorlog niet alles bedierf. De natuur is zoo rijk, zoo oneindig rijk. God heeft de wereld zoo prachtig gescha pen." Sax on gaf geeri antwoord. Hij haaide uit zijn wambuis een stuk perkament, in vieren gevouwen. „Hier is de aanwijzing waar de kostbaar heden begraven zijn," legde hij haar uit. „Zoodra we een vertrouwbaren bode ont moeten, kan je het aan je familie doen toekomen. Voor een paar goudstukken zul len we licht iemand vinden .Mocht het in verkeerde banden vallen, dan zal het, hoop ik, waardeloos zijn. Verberg het gced." Ze keek hem verwonderd aan, maar liet het bij haar halsdoek inglijden. „Dank je," fluisterde ze oververmoeid. „En nu ga ik een oogenblikje slapen." Ze strekte zich uit op den mantel. Hij hield de wacht. Voor hem was de tijd van te rusten nog niet gekomen. Hoofdstuk XI. Terwijl Marion in slaap was gevallen en zich met haar geest mijlen ver bevond Donker Air .-rdain. Een rumoerige nacht Door verschillende, ouderling niet samen hangende- oorzaken, is de nacht van Zoi- dag op Maandag in de omgeving van Qude- kerksplein en Warmoesstraat te Amsterdam het terrein geweest ,waar opaowomlcn io> neelen, vechtpartijen en relletjes zich fua- schen twee en vier uur afspeelden Het eerste geval speelde zich af in den Langen Kiezel, waar een agent, in burger gekleed), twee vrouwen aantrof, die eikander als ware furiën te lijf gingen. De agent verzocht de beide dames hem te willen volgen ten einde het geschil ten burcsle te beslechten Dit was echter niet naar den zin van den beschermer van een der dames, die den agent onverhoeds op den rug sprong, hem vervolgens een schop in den buik gaf en ook een gevoelige klap op de kaken toe diende. Teneinde in dit moeilijke geval zich van eenige assistentie te verzekeren, loste de getroffen agent een revolverschot in de lucht. De gewenschte assistentie verscheen zon der mankeeren, teneinde met kracht en ge trokken sabel cup t etreden tegen den inmid dels tot een vrij belangrijken rel aangegroei de!) toestand. Het eind hiervan was spoedig bereikt en de damesbeschermer werd naar het bureau in de War moes.-tra at geleid Nauwelijks was dit drama ten einde of in de St. Olofssteog werd reeds do eerste acte opgevoerd van een tweede treurspel. Een motorrijder stelde daar pogingen in het werk een juffrouw uit donker Amster dam de sehoone kunst van bet berijden van een motorrijwiel tc onderwijzen Eon agent, die bet geval aanschouwde verzocht den motorrijder zijn wegenbiriaslingkaart te willen toonen welke deze niet in zijn bezit bleek te hebben, heigeen ecu einde bcloofdé te maken aan het motoronderricht Dit laatste was niet naar den zin van de leer linge die een heibeltje op touw zette, dat spoedig groot? belangstelling trok De be langstellenden gingen zoodanig in het schouwspel op. dat zij al spoedig par lij trokken, en ook hier moest de sterke aim met kracht optreden, totdal de rust hers'eld was. Op den aehteibuigwa! Speelde ziclh in- tusschen een derde drama af. waarvan oor zaken en omstandigheden niet ze o duidelijk bekend zijn ais van de eersten De ontknco ping van bet drama echter was, dat ec-n tn donker Amsterdam berucht tvpe den portier van een nachthuis, dat op den Achterburg wal gevestigd is zoodanig toetakelde, dat de man naar het Binnengasthuis moest wor den overgebracht. Met dit al waren de gemoederen van deze stadswijk zoodanig in opwinding gemakt, dat het nog geruimen tijd roerig is gebleven en de politie aldaar den gebeden nacht een gTooten aandacht voor het publiek aa.n den dag heeft moeten lemen van de wereld, stond Saxon op, na een oogenblik gerust te hebben, om de om geving in oogenschouw te nemen. Glijdend als een schaduw van stam tot stam, verkende hij de bosschen op de flauw dalende helling, van strui.' tot struik, spie dend of er onraad was. Met groote snelheid stoop hij om het kamp maakte daarna de ronde grooter, tot hij na den derden keer de overtuiging had gekregen, dat zij volkomen veilig wa ren, ofschoon zij zich naar zijn meening niet ver van het kamp van veldmaarschalk Von Pappenheim konden bevinden. Maar hij hoorde niets, zag niemand en vond er een bevestiging in van zijn overtuiging, dat de plunderaars naar de stad waren teruggekeerd, die .zij gisteravond genood zaakt waren ijlings te verlaten, eedwon- gen door vuur en rook. In de kelders hadden de burgers angst vallig hun kostbaarheden begraven, daar was nog iets te halen. Martelend en pijni gend, dreigend met ophangen, doodsteken en afhakken der ledematen, dochters en vrouwen nrshandelend voor de oagen der mannen, zouden ze nu de arme slacht offers dwingen de plaats te verraden waar ze hun schatten hadden verborgen. Wanneer deze, krankzinnig van lichame lijke en geestelijke ellende, eindelijk toe gestemd hadden hun laatste bezit af te staan en zoo gelukkig geweest waren hun leven te behouden, maar ook niets anders dan hun leven, dan waren ze vrij... Vrij tot een andere'ploeg, het beulswerk op nieuw begon. Saxon wist waartoe de troepen van Tilly Een serie ongelukken. Te Amsterdam. Op den Overtoom bij de le Const. Huij- genstraat werd een dame door asm auto aangereden. Mot een hersenschudding is zij naar een der ziekenhuizen vervoerd. Te ongeveer twee uur gistermiddag werd op de Weteringschans bij de Vijzelgracht een oude dame door een auto overreden Met een hersenschudding en eon wervel fractuur is zij naar het Tessdmlscharie Ziekenhuis overgebracht. Op de Prinsegracht voor perceel 210 werd een man door 2 balen getroffen. Met een hersenschudding is hij naar bet Binnen Gasthuis vervoerd. Gistermiddag te ongeveer 6 uur werd een man in de De Clercqstraat door de tram aangereden. Bij werd met oen wervelfrac tuur opgenomen. Schietpartij. T ij d c n s huiszoeking. Toen twee veldwachters een huiszoeking ten huize van D. te Tietjerksteradeel wil den verrichten op vermoeden dat daar gestoten goederen verborgen werden ge houden, bedreigde D. de veldwachters met bijl en mes. Daar men den man niet overmeesteren kon, ging een der veldwach ters assisstentie halen. Nu bedreigde D. den achter gebleven veldwachter met een hooivork, waarop deze uit zelfverdediging een schot loste, dat dwars door DCs buik ging. Zijn toestand is zorgwekkend. Kerkdiefstal. Verdacht van het ledigen van offerblok ken in de r.-k. kerk te Doetinchem, zijn te Deventer aangehouden J. H. te Iff J. E. M. en het meisje F. B. uit Assen. Diefstal aan boord. Uit de hut van den kapitein van het te Rotterdam liggende Engetsche s.s. Va leria zijn ecnigo bankbiljetten en gouden sieraden gestolen. Goede vangst. Tc üorlanderveen is gearresteerd de boerenknecht Cr. M., die bekende zich meer malen te bobben schuldig gemaakt aan diefstal van geld. en zijn generaals in staat waren. Opge zweept door godsdiensthaat, geprikkeld door hebzucht en wellust, zouden de overwin naars de ongelukkige burgers beschuldi gen van allerlei wandadenj het gloeiend maken der wapens, het werpen van pek kransen, het gebruik van kettingkogels. Hij balde de vuisten tot zijn vingers wit werden, maar schudde eindelijk deze. ellendige gedachten van zich af. Vlug draaide hï nu langs de helling en liep naar de Elbe om een boot te zoeken. Van afgrijzen vervuld, bleef hij staan aan den oever. Overal tusschen de zware golven dreven lijken. Somm'ge geheel ont kleed met afz'chto'.ijke, bloedende wonden. Andere, elkander stijf als in doodsnood omstrengeld houdend, dreven langzaam stroomafwaarts. Weer andere haddon de hoofden uit het water geheven, de handen ten hemel gestrekt, wat een spookachtigen indruk maakte. Het was alsof ze bezig waren te zingen of God te smceken oma wrake op de dieven en moordenaars. Een eind van den oever schommelde een bootje zachtjes op de rivier. Saxon gruwde er van door het verschrik kelijke water te zwemmen om de boot tc bemachtigen, doch er bleef hem geen keus, als hij Marion wilde redden. Hij wist wat haar lot zou zijn als ae in handen der soldaten viel. Hij kende de wet in Tilly's Jegers te goed. Na mis handeld te zijn, zou ze gedwongen wor den als concubine in den legertros te vol gen, uitsluitend eigendom van don man, die haai buit had gemaakt en die haar naar willekeur kon overdoen aan een vol- Misdrijf? Meisje dood gevonden. 'L'e Lopik is het 17-jarig meisje C. v. V, dood in haar ouderlijke woning gevon den. In verband daarmede is do 3G jarige landbouwer J. de G. aangehouden en op gesloten. Fascisme cn S.D.A.P. De heer Baars (A.N.F.B.) hoeft ir. Al- barda tot een openbare debatvergadering tc Amsterdam uitgenoodigd. De tocht van het eskader Vuillcmin. Het ministerie van luchtvaart publiceert een communiqué, meldende, dat de 28 vlieg tuigen van liet eskader Vuiliamin gistermor gen om 6 uur 30 uit Adrar zijn vertrok ken en om 11 uur in Ridoncinq zijn geland. Nader wordt gemeld dat het eskader op zijn verdere reis in het midden van de Sahara bij een benzine station is geland. gende. Dat was nu eenmaal het recht van den overwinnaar, totdat het misschien haar familie gelukte haar verblijf op te sporen en haar los te koopen. Maar dan was het te Iaat, dan was het groote leed geleden, dan waren lichaam en geest ver woest. Er bleef hem geen keus. Hij wist dat de eenige weg was de rivier over te steken. Hij begreep ook, dat hij het in den donkeren nacht moest doen. Geen vrouw zou bij daglicht dat schouwspel kunnen verdragen zonder krankzinnig te worden van schrik en afschuw. Hij had geen keuze. Alle aarzeling was verdwenen. Ilij zocht een geschikte gelegenheid om zich uit te kleeden, vond een klein boschjc vlak aan den waterkant, bond :>en doek voor neus en mond en liet zich in het waler glijden. Met forsclie slagen, het hoofd zoover mogelijk boven water, zwom hij naar de boot, die vbor anker reed op dc golven. Het was zwaar werk. Soms moest hij wachten om een lijk te vermijden. Dan weer sleurde de snelle stroom hem een eind mee. Maar hij gaf geen kamp. Eindelijk bereikte hij zijn doel. Doodver moeid ging hij op den rug in de boot liggen. Hevig ging zrjn borst op en neer. Voorzichtig rooide hij, zoo weinig mo gelijk geruisch makend', naar den wal, trok de schuit in het boschje, kleedde zich en haastte zich naar de plek, waar hij Mar rion had achtergelaten. Zij sliep nóg rus tig, onkundig van de groote opoffering van den avonturier. Hij trok den ruitermantel Woensdag, 15 November 1933. Hilversum, 29G M. V.A.R.A.-Uitzending. 8 u. Gramofoonplaten. 10 u. Morgan* ding V.P.RjO. 10.15 u. Voor Arb. i. d. Gomtinubedf,Causerie door Hilda Vort wcijkmker on dr. F. M. Wibaut. Yv. Flabre, zang; Joh. Jong, piano en II Beek, voordracht. 12 u. Orgelspel O. Steijn en Gramofoonplaten. 1 u. Toespraak A'. de Vries. 1,052 u. Gramoifooiiplatcui, 2.15 u. Knipcursus. 3 u. Voor de kinderen. 5.30 u. De Notenkrakers onder leiding van B, Wins en Gramofoonplaten. 6.30 u. li.V.Tj. 7 u. Causerie. J. W. Mathijsen, 7.20 u. V.A.Ïl.A.-orkest onder leiding van R. do Groot met medewerking van J. Fcltkamp, fluit 8 u. Vaz Dias. V.A.R.A.-Varia en S.O.S.-berichten. 8.15 u. „De Moeder1' van Bert B'recht. (Verboden). 9 uur J. J. de Roodo: Do uitslag der verkie zingen in Dultschland. 9.15 u, V.A.R.A.» orkest onder leading van 11. do Groot. 10 u. „De roep door dan aether", hoorspel van II. Minnick. Vort. N. Bakker. 10.40 u. Orgelspel Joh. Jong, 11 u. Causerie door B. Premsela» 11.2012 u, Gramo- foooplaten. Huizen, 1875 M. N. G. RV .-Ui tzeri ding 8 u. Schriftlezing en meditatie. 8.15 9.30 u. Gramofoonplalen. 10.30 u. Morgen dienst onder leading van ds. G. J. V. Reenem. 11 u. Zang door M. Rcdlingh, sopraan met medewerking van II. Schouw- man|. piano. 12.15 u. Gramofoonplatcm, 12.30 u. Ensemble v. d'. Horst. 2 u. Gra mofoonplaten. 2.30 u. Huish. raadgevingen. 3 u. Gbr. lectuur. 3.30—5 u. Chr. Dames, koor „Sursmn G'orda" onder leading van A. Willemse en Gramofoonplaten. 5 n. Kinderuur. 6 u. Landbou what [uurtje. 6.80 u. Afgestaan. 7.J 5 u. Ned. Chr. Persbu reau. 7.30 u. Declamatie door Annie Visch, 8 u. Evangelisatie samenkomst in de Evang, Luth. Kerk te Deventer met medewerking van sprekers en mevr. A. vi. EssenVen- nemain, sopraan en A J, Mooij, cage», 9.30 u. Concert H. Hermann, viool m F;, Kloek, orgel. I. d. pauze om 10 Vaz Dias. 10.30—11.30 u. Gramofoonplaten.'. over haar heen, zoodat alleen haar hoofd onbedekt bleef. Fenigc oogenblikken bewonderde hij het lieve gelaat. Met een trotschen glimlach op do lippen, zette hij zich neer op een boom wortel cn was weldra in gedachten ver zonken over de „wisselingen der fontuïn", zooals zijn professor in Tiibingen zich placht uit te drukken. De avond viel. Saxon tikte haar op den schouder, man» eerst na herhaalde waarschuwingen zijner zijds sloeg zo de oogeti op. Verwonderd keek zo om zich neen en vroeg „Waar ben ik?" Toen bemerkte ze Saxon, die baar antwoordde: „Buiten Maagdenburg in het woud aan de Elbe. En al kan ik jc hot beloofde bed' nog niet verschaffen, toch geloof ik, dat je straks behoorlijk verder zu't kunnen: slapen." „Ik heb even gerust," zei zo. De tevre den trek verdween echter dadelijk, weer van haar gezicht. De gebeurtenissen van den origen dag stonden haar weer duidelijk voor oogen. Saxon vervolgde: „Ik heb een boot ge vonden. Ais het straks donker is, zullen we de Elbe oversteken on aan den an deren oever onzen weg vervolgen. Met een beetje geluk zullen we de legerplaats van den Zweedsclien koning binnen eeni ge d'agen bereiken, En dan gaan we ieder weer een bant op," voegde hij er droef geestig bij. (Wordt vervolgd) ar. RAD ON RAS30- 04."

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6