HENDERSON DREIGT. DE PHOENIX 6SOI5 LITWINOF TE WASHINGTON. Donderdag 16 November 1933. TE I. a O. SERRES E M Dl O FILM-GLINSTERS. JZSSrZ'JZif86ste Jaargang. Tel No. 68103, 68617 en 68923. No. 20493 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 on 68923. BUITENLAND. Proteststaking van Benesj en Politis. Voor 4 December moet in de politieke kwesties overeenstemming bereikt zijn. Anders sluiting der conferentie? öe president der ontwapeningsconfe- reni ie, Henderson, heeft gisteravond, zoo als reeds aangekondigd, aan alle leden der ontwapeningsconferentie een officieel® miedodeeling doen toekomen over den hul digen stand der onderhandelingen. De mededeeling heeft den volgenden tekst: „Da president der ontwapeningsconferentie, Henderson, heeft do eer na breedvoerige bespreking met den vice-president Polilis jen den rapporteur - Benesj de volgende mediedoetling toe te zenden aan de leden der hoofdcommissie: In de zitting van 11 November liad het presidium der conferentie bepaalde afzon derlijke taken opgedragen aan de rappor tours met het verzoek Iran rapporten ©eni gen tijtel voor het wederbijeenkomen der hoofdcommissie te overhandigen aan den president. De rapporteurs moesten evenwel toen zij linn taak tor hand namen consta- teeren, dat tlians een aantal moetij friiederi bestaat, welke zondter voorafgaande op lossing van bepaalde politieke kwesties niet konden worden geregeld. Do rappor teurs zullen derhalve hun rapporten slechts bij het presidium kannen indienen, wan neer zij in contact zijn ge'roden met de leiders der verschillende delegaties. De vioo president Poli lis en do algemeene rap porteur Benesj, hebben z.ch bereid ver- Haard1, op wensch van president Hender son naar Genève te komen, zoalra voor lien do mogelijkheid bestaat do leidera der delegaties te troffen." Deze officiedo mededeeiing is aan alle leden van de hoofdcommissie gezonden, Ook aan de Duitsche regeering, Henderscia schijnt hot dus ernst te ma ten met zijn bedroiging om als voorzitter der omfereinlio af te (reden als niet spoe dig een gunstige -verandering tot stand kount in de ontwapeningsconferentie. Thans heeft hij don vice-voiorzittcr Politis dn de algemeen-rapporteur Bamesj aan zijn zijde genomen en deze beiden zijn op Hender son's initiatief een soort proteststaking be gan non. Op 4 December zal do hoofdcommissie dor ontwapeningsconferentie vroor bijeen komen, Voor dien tijd zullen do voor naamste kwesties op politiek gebied moe- tan warden afgehandeld en dat kan alleen geschieden, mot de verantwoordelijke mi- misters. Mocht blijken, d'at dit niet lukt, dam zal Henderson hoogstwaarschijnlijk de óomferentio sluibau, omdat geen overeen stemming mogelijk is. XJit Londcln wordt tenslotte gemeld: Uit Genèvo wordt te Londen het bericht ontvangen, dat Henderson eventueel zou worden uitgenoodigd de ontwaponingsbe- spreldngen. te Parijs bij te wonen tusschen Paul Pan cour en sir John Simon, in zijn kwaliteit vam voorzitter der ontwapenings conferentie. Verder wordt mog uit Genève gemeld, dat Henderson vast voornemens is zijn ontslag to Inemen, wanneer niet do be- langrijko vertegenwoordigende ministère in Genèvo aanwezig zijn. D UITSCIIL AND. Rijksdagbrand pro ces. De president deelde aan het slot van de zitting van gisteren mede, dat do senaat naar alle waarschijnlijkheid Zaterdag weer naar Leipzig zal verhuizen. Do vorlioo ien en bewijsvoeringen zullen dan, met uitzondering van hot politieke deel, beëin digd zijn'. 'Of Zaterdag nog een zitting te Berlijn zal worden gehouden, staat nog die allen schuld ontkennen, heeft goscilio- niet vast. In ieder geval zal vandaag geen zitting worden gehouden. Dimitroff heeft verzocht in verschillende kwesties van politoken aard1 ook den voor zitter van de vroegere K.P.D., Thalniann, te hooron. Waarschijnlijk zal het besluit van. den senaat morgen worden beleend ge- maakt. Elf doodvonnissen .geëischt. In Februari van dit jaar werd do S.A.- man Cieshck te Reddingen (Anlinlt), op straat doodgeschoten. In verband mot dezen overval heeft de jury to Dossau dc-z.eu zomer drie arbeiders uit IIccldingen ter- dood veroordeeld. Reeds tijdens de terecht zittingen. werden conigo getuigen als ver dacht van medeplichtigheid gearresteerd. In het verder verloop van het onderzoek werden 11 communisten wegens moord aan geklaagd. Na beraadslagingen, welke drie dagen hebben geduurd, heeft liet 0. M gisteren tegen alle elf beklaagden de doodstraf geëischt, Hij zoido o.in.i liet is mot noodig, dat ieder der beklaagden, ten. Veeleer is reeds voldoende do bedoe ling den politicken tegenstander te doo- ®m, waar men dezen ook aantreft, \teorls Jten j'0 afwezigheid' van rle beklaag- doemfo plaats V£U1 hot misdiV vol- Von Papen rijksgevolmachtigde voor het Saargebied. De benoeming van viookanselier Von Papen tot rijksgovolmachtigclo voor de Saarkwestie, heeft hier en daa.r de meoning doen post vatten, dat een bizonder Saax- ministerie is ingesteld1. Dat is niet het ge val. Veeleer is de boteekonis, dat het werk der - verschillende ressorts zal worden sa mengevat en geleid uit een centraal punt. FRANKRIJK. De financieele plannen der regeering. Vandaag zullen de eerste plannen der regeering ter vereffening van het bcgroo- tingsdeficit bij de Kamer worden ingediend. De debatten zullen dan waarschijnlijk Dins dag a.s. plaats hebben. Alen meent te weten, dat Sarraut in dezen zeer voorzichtig te werk z.al gaan en eerst maatregelen zal doen behandelen ter voorkoming van belastingontduiking en versch 1 endo bezuinigingsvoorstel'en, waar door 3750 milliocn zou kunnen worden, gevonden. Fransche ingenieurs naar Rusland. De Fransch-Russische besprekingen zijn thans zoover gevorderd, dat Fransche tech nische missies binnenkort naar Rusland zul len vertrokken, teneinde aldaar de plaats in te nemen van de naar Duitsclüand terug geroepen Duitsche ingenieurs. Postrekening No. 5311. •Toet Electro Dynamischen-Luidspreker GEEN BETERE. öesgewenscht;gem. betaling •-UNVENTA HAARDEN Mag. „'t lichtgolf .'Hoogstraat l|S, Iel. 18835 VEEL staten. Staatssecretaris Wèodin afgetreden. Het Witte Huis mankt bekend, dat de staatssecretaris van financiën, Woodin, ont slag hoeft genomen. Voorts heeft onder staatssecretaris Dean Achison ontslag aan gevraagd1. Met de waarneming der werkzaamheden van. het diepen-temmt van financiën heeft Roosevelt benoemd Henry Morgenthau, die tot nu toe de leiding hééft gehad van de afdeelïng landbouw. •In liet Witte Iluis wordt het ontslag van Woodin gemotiveerd met diens keel ziekte. Er wordt nog beleend, dat Woodin reeds op 31 October ontslag heeft gevraagd, doch dat Roosevelt hem'toen heeft ver zocht pas later af te treden. Wallstroet beschouwt het aftreden van Achison als een slag voor de, conserva tieve bainkierspolitiek en als een concessie aan de voorstanders van inflatie. Er is nog geen opvolger voir Morgen than gevonden. CUBA. 'Opstandelingenleiders ter dood veroordeeld. Het krijgsgerucht heeft de leiders van den laatsten opstand, de sergeants Basilto G onzalez en Homobono Rodriguez, ter dood veroordeeld. Naar verluidt zal dit vonnis nog moeten worden bekrachtigd door de regeeringsautoriteiten. Men is van meening, wijziging der Crisis-invoerwet gingen er zon der moeite door. Fin. Nieuws. Friese lie Bank. Besloten is tot liquidatie op 2 Jan. 1934 van de Friesche Bank. Het bedrijf der instelling wordt doogtSlo Amstordam- sche Bank overgenomen.*"' De ontwikkeling van Westelijk Schouwen. Per extra-vliegtuig bracht gisteren de commissaris der koningin in Zeeland, jlir, Quarles van Ufford, vergezeld van het col lege van Ged. Staten, den hoofdingenieur van den prov. waterstaat, ir. J. J. van Leeu wen, dr. B. D. II. Tollegen, griffier nu'. J. N. Pilaar en ir. jhr. De Graef, hoofd inspecteur van volksgezondheid en volks huisvesting, een bezoek aan do gemeente Haamstede en omstreken. De bezoekers arriveerden om half vier op Haamstede, komende van Viissingen, Zij werden be groet door den burgemeester, jhr. R. J. II. P. Roell. Per auto's werden gedeelten van Wes telijk Schouwen bezocht. Ten gemeente- huize had na afloop een bosproking plaats, waarbij mede tegenwoordig waren de ge meentebesturen van Haamstede, Burgh en Ren esse. Naar wij vernemen betroffen de be sprekingen de aanhangige plannen tot be bouwing van de duinstreek, de wegen-aan leg en de ontwikkeling van Westelijk Schouwen in liet algemeen. Roestam in de gevangenis. Het Communistische Kamerlid Roestam Effendi, die wegens opruiïng 30 dagen ge vangcnisslraf moest uitzitten, is thans be zig de hem opgelegde straf te ondergaan. Ook is Roestam failliet verklaard Verven Wasschen BILLIJKER! ENGELAND. Invoerregeling voor bacon. Het Lagerhuis heeft gisteravond de ver ordening inzake do regeling van den baoon- invoer goedgekeurd, die bij gebrek aan over eenstemming tusschen de bacon producee- rendo landen betreffende vrijwillige beper king van" den invoer ih Engeland, op 7 November was utgcvaardgd door den pre sident van de Board of Trade. TURKIJE. Een entente met T u r k ij es buren? Kammerer, de Fransche ambassadeur in Turkije is gisteren to Marseille aangekomen. Tegenover een correspondent van Havas verklaarde de ambassadeur, dat hij getrof fen was geworden door don in Turkije on der Kcmal Pa ,a gemaakten vooruitgang. Verder verklaarde hij o.a „Ik heb ook kunnen constateeren, dat de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Turkije en de nabuurlanden Griekenland, Roemenië en Zuid-Slavië zich zoodanig ontwikkelen, dat bet niet overdreven is een volledige entente tusschen deze laaiden te voorspel len. Een beweging van toenadering met Bul garije wordt zichtbaar. Wat de verhouding tot Rusland' betreft, het bezoek der Rus sische regeeringsdelegatie hoeft alle diplo maten bizonder getroffen. Het Turksch-Rus- sische accoord' in den zin van stabilisatie zonder bedreiging van iemand anders, is op don goeden weg. Op liet oogonblik weTkt alles in het Nabije Oosten in do richting van vrede en volledige stabilisatie van den Balkan. dat met het «oog op de openbare meening het vonnis niet ten uitvcer zal worden gelegd. BINNENLAND. Eerste Kamer. Dc wijziging der Ambte narenwet. Het wetsvoorstel, waarbij twee rechtban ken zullen worden opgeheven, alsmede een aantal kantongerechten, zou misschien zan der debat aigeliandeld zijn, doch de hee- ren van Sasse van IJsselt en Smeongc gevoelden behoefte hun misnoegen over dit ontwerp te moeten uitspreken. De mi nister troostte beide sprekers door er op te wijzen, dat een algeheele revisie van onze rechtspraak in voorbereiding is. Zon der stemming werd het ontwerp aanvaard, waarna do wijzging van art. 125 en 126 der Ambtenarenwet aan de orde kwam. Prof. Kranenburg betoogde, dat de sou- vereinitcit der gemeenten in gevaar komt. Do heer Ossendorp (s.-d.) deed het op nog uitvoeriger wijze, had het over afsnijden van excessen bij bezoldiging, het liooge salaris van den directeur-generaal van bot onderwijs, enz. De heer Van Lanscliot hield een pleidooi voor het ontwerp, daarbij wijzende op een stad als Amsterdam, die ongetwijfeld den breidel noodig heeft. Mr. Slingcnberg schaarde zich aan de zijde van den heer Van Lanschot Minister De Wilde hoeft op kloeke wijze het ontwerp verdedigd, maar de tegenstan ders gaven zich niet gewonnen. Met 26 tegen 11 stemmen ging het er door. De naasting van spoorwegen en de Kasgcldlccning voor Indië. Ingediend is een wetsontwerp houdende voorziening in de behoefte aan kasgeld voor den Indischon dienst hier te lande, gedurende liet jaar 1.934, tot een maximaal betrag van 350 milüoen. Kunst 6ii Wetenschap. Oudheidkundige vondst. In Servisch Maoodomë zijn overblijfselen gevonden van een oude Romemscho of Gricksche stad, vermoedelijk het vroegere Heraclea. Landbouw en Yeeteelt De onderhandelingen met Roosevelt sleepen Nieutue 'instructies uit Moskou,. Gistermorgen hebben Litwinof en Roose velt te Washington oen onderhoud gehad, dat in den middag werd voortgezet. Dit onderhoud was het eerste, dat zij sedert Zondagavond j.I. hadden. Het bezoek van Litwinof bij don president kreeg slechts kort tevoren zijn beslag, daar tevoren was overeengekomen, dat Roosevelt Litwinof eerst weer zou ontvangen zoo lradokwestie der hervatting der ttussisch-Amerikaanscbe betrekkingen rijp voor bespreking was. Tijdens een persconferentie deelde Roose velt den journalisten mede, dat de Rus- sisch-Am'crikaansche onderhandelingen een normaal verloop hadden. Hieraan voegde hij toe, dat, wanneer voor morgen cf zelfs Maandag niets mocht zijn onderteolcend, dit met wilde zeggen, dat de onderbande Iingen mislukt waren. De besprekingen, die do president tot dusverre mot Litwinof had gevoerd en die worden voortgezet, blijven bevredigende vorderingen maken. ui officieel e kringen geeft nren voor don eersten keer te kennen, dat voor mor gen niet oen erkenning de jure van Rus land door do Ver, Staten is te verwachten. Roosevelt zal morgen naar Georgia ver trekken. De aanvaarding der Amerikaanse!!® eischen vormt een hinderpaal op den weg naar een Amerikaausch Russisch accoord. Het Amerikaansche desbetreffende voorslel wil, tea- inning van de oude schulden een coöperatief agentschap, oprichten in New- York, dat op de uit Amerika naar Rusland verkochte goederen een supplementair recht zou heffen, dat gebruikt zou worden ter bcLaJing der oude schulden. De Russen air/'don met het aanvaard®i van dit voor stel, daar dit hun positie tegenover do andere landen met ruide schuldvorderingen in gevaar zon brengen. Roosovdt stelt daar als zijn opvatting tegenover, dat, aange zien bij aanvaarding van dit voorstel de Amerikaansche exportfirma's de verant woording zouden dragen voor hol betalen dezer golden, de Russen niet verplicht zou den zijn een gelijke behandeling aan andere landen too to staan. To Washington verluidt, aldus meldt oen nader bericht, dat Litwinof, op grond van de nieuwe instructies, die hij uit Moskou heeft ontvangen, tha'ns bereid is, de bo- staaml'o kwesties te regalen vóór do er kenning van de Sovjet-Unie door de Ver. Staten. Teeltbeperking. In den tuinbouw. De regeeringscommissaris voor den tuin bouw hoeft een plan tot tecltbepeiking opgesteld'. Daarbij zal de teelt van pit- on steen vruchten geheel vrij kunnen blijven, met uitzondering van de druiveneultuur, waar met een mpertcing naar net aantal tros sen per boom zal moeten worden rekening gehouden. De aardbeien-cultuur zal naar den zelf den maatstaf als groenten worden beperkt. In de glascuituur zal de slatoelt aan dc volgende beperkingen zijn onderwor pen; Onder pintglas zal geen grooter aantal dan 20 stuks per raam mogen worden uit- geplnnt. In de kassen en warenhuizen zal dc plantafstana niet dit getal in overeen stemming moeten zijn. Teelt van sla in pecniijen zal niet worden toegestaan. Hot platte glas zal slechts eenmaal voor den teelt van sla mogen worden aangewend; de teelt van broeisla op warme rijen, welke voor 31 Maart worden geoogst, blijft vrij, Ook zal het verboden zijn om m drui- venkassen ouder dan 6 jaar sla of spina zie te telen. De teelt van bloemkool en andeie groenten in deze kassen blijft vrij. De verdere beperking zal een beper king van den teelt van tmnbouwgewassen zijn3 voor de oppervlakte van hot bedrijf. 16 November. Wat heeft e®n' mamietje-vaneon-stukje-in-de-krant met de wereldpolitiek te maken? Niks. ft at gaat het een mannetje-van-eon- stukje-in-de-krant eigenlijk .ian wat me neer Ililleir doet of meneer Mussolini of meneer OoJij'n of minister Deckers? Niks. En zou meneer Goering zich er ook maar een sikkepitje vain aantrekken als het krantenmannetje tegen 'm zei: „Ghut, als ik zoo voor den Ileogen Raad zou slaan met mijn dikke boenen in kaplaar zen van elkaar en met mijin vuisten int mijn lendenen, dan zou ik oen staiadjei krijgen van meneer Feith?" Nee, 't gaat het mannetje van Kot stukje in den hoek niets aan, eranmiiot den strandvoogd van Rottum, of den hulp-onderwijzer 1e Exloërmond of zelfs, den ge meen te-on tv anger van Sint-Oedieü.- rode. Die moeten oen stukje schrijven en. erwtjes verkoopen en op 't strand letten en guldens inboeken en hun mond' houden en beleefd' zijln en zoa'gen do), zo geern) domme dingen doen, niet lachen tegen hof meisje van den overkant, hun sigaar uit deai mand nemen als zij den burgemees ter groeten en niet te dik boter smoren: op hun boterham. En verder maar héél ruslig wachten tot Pierlala hen komt halen. Maar weet ge wat nu het gekko is? En liet troostrijke of troostolooze dat is hetzelfde in de eeuwigheid De eeuwigheid is de eeuwigheid en dat is zoo iets ontzaggelijks en geweldigs, dat wij menscbon-speldeknoipjes dat niet eens kunnen omvatten, niet indenken en luocle- maal niet: begrijpen. En duizend jaar in de eeuwigheid is één droppeltje olie uit een vliegmachine- tank in eten Atlantisclien Oceaan, 't Geeft nog tniet ééns een tikje en de Oceaan merkt 'r niets fain. En drie-duizend jaar is in de eeuwig heid precies evoivniots als duizend jaar. En nu moet u zich eens even indenken het jaar 4933. Dal staat even ver van ons af als 1100 voor Christus. Dan loopen er allemaal menschen door sleden, die nu niet eens bestaan. En er is niemand meer die wéét dat Groningen of Schiedam of zoo ooit bestaan hebbön'. Allemaal menschen mot héél andere pak jes aan als wij, maar met dezelfde oogen, dezelfde hartstochten en hetzelfde ver driet. En als je dan aan til die menschen vraagt: „ft"ie was Hitler?" exf „Wi© was Mussolini? of „Heb jij wel eons van Goering gehoord?" Dan zeggen ze alle maal: „Nee, keniniknio" en dan loopen m door. In 4933 beteekenen alle dictators van 1933 even weinig als alle kruideniers, alle stukjes-meneeron, alle strandvoogden en alle gemeente-ontvangers uit dat jaar. En zo hebban er geen flauw begrip van d'at Mussert, Van der Lubbo, Max Tak, of Cïinge Dooronbos ooit op twee boenen hebben rolnd'geloopon. En tusschen 1933 en 4933 is er één-mil- licensto seconde van de eeuwigheid voor bij gegaan. En dam is er een andere meneer die stukjes schrijft in de courant en die ook stiekum in zijn hoekje even glimlacht-met- <lc-pon over de ontzaggelijke pretenties vain menschen op twee beenen, die na wéér een miilicenste-seconde in 7933 een stofje zijn ergons in de onmetelijke eeuwigheid. SPOllT. Voetbal. Oost—Noord. Op het terrein van Go Ahead te Deven ter is do wedstrijd Oostelijk elftal—Noor delijk elftal gespeeld Ite! Noorden won met G—1 GEMENGD NIEUWS. bekneld. Met het hoofd tusschen wagons Machinist g o d o o d. Gistel ochtend is do ondergrondsdto looo- molicf-machinist, K, tul Bom, in de laad plaats van de 465 M. verdieping van de staatsmijn Maunls, met liet hoof! tusschen twee volgeladen wagens geraakt. Hij be kwam zoodanige vei wendingen, dat luj oemgo uren later aan de gevolgen daar van is overleden. Het slachtoffer was 25 jaar oud, gehuwd en vader van 2 kin deren. Brand in het Sfatiou Beurs. II edenm argon kwart over 8 is oen begin van brand uitgebroken in do 3clo klasse wachtkamer van hot station Bioure te Rot terdam. Met oen straal op de waterieddingj heeft de brandweer het vuur gebluscht. Fietsendieven gepakt. Naar aanleiding van de vele rijwieldief stallen op den Linker Maasoever is aan gehouden H. J. v. cl. V., die juist nog daags tevoren een rijwiel van d® 13-jarige HJB.S.-er III. F. had' gestolen. Ten huize van v. d'. V. werden nog meerdere gesto len rijwielen gevonden. Verder is aangehouden J. B„ die rol® onbeheerd' staande hotsen heeft verduisterd. Door den iccin gegrepen. Spoorbeambte gedood. Gisteravond1 is te Leerdam dc dienstdoende chef bij do spoorwegen, do lieer Eimoron, dio aanwezig was gowocsi: bij het rangeeren nabij do goederenloods, oven buiten het station en langs do spoor lijn terugliep, door eon passagierstrein uU Gcrinrhom gegrepen en gedood. De diefstal van een Rembrandt. Een der daders gevat. Te Stockholm is de dader van den dief stal van een Rembrandt te Stockholm, een Jid van een interna li oil ale dievenbende, de Duitsclier Blanch, gearresteerd. De twecdo dader, een Pool, is nog voortvluchtig, liet schilderij is in een bosch bij do stad gevonden. "Prija pgor'klaTtaaff sj- s franco p.r port f o go Prya por week: 15 ets. Afzon- derlHka, ntumnonr ota. Abonnementen worden.degelijk» a&ngenonsen. - "AdveVtentiën voor liet eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur san het Bnrean beiored .Mn, 's Zaterdags' vóór uur. !1- ïon bepaalde plants van sdvertenhën ■vordt Viet gewaarborgd. Prijsde* Advertenttën: van 15regels f 1.65; Iedere regel meer f030; in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedero regel meer f (Ug. Reclames f0.75 per regel, Incassokosten a cta4 postkwltantics15 ets. lariovec van advertentién b\J abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen f0.50 t/rn. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'a Woensdags: Kleine Ad vei tentlën tot 25 woor den f0 25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën f 1.00, indien niet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1