FRANSCK INTERVIEW IET HITLER. Donderdag 23 November 1933t iRRES RADIO öbste jaargang. Tel. No. 68103, 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. EERSTE BLAD. verordeningen Bij ol krachtens wetten of v voorgeschreven en andere officieel® a - cn aankondigingen cn kennisgevingen van ie Gemeentebestuur. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van R. SMIT te Rotterdam, om een Verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in hot klein in do bcneden-hoeklooaliteit Postrekening No. 5311. van hot perceel, gelegen aan de Rom- brandUaan 118b alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwar ren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 23 November 1933. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen'een verzoek van P. J. DE BRUIJNE, alhier, om een verlof B voor den verkoop uitsluitend van alcohol-vrijen drank voor gebruik ter plaatse van ver koop in de beneden-voorlocaliteit (winkel) van het perceel, gelegen aan het Rubens- plein 19a, alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwa ren kannen worden ingebracht. Schiedam, 23 November 1933. :1153 45 handelsverdrag. Een bizondere Russische commissie zal naar Amerika gaan om de kwestie van den Russisch-Amerikaanschen handel to regelen. BUITENLAND. De Duitsche rijkskanselier verklaart nogmaals zijn bereidheid tot directe onderhandelingen met Frankrijk. De Matin publiceert den inhoud1 van een interview, dat rijkskanselier Hitier heeft toegestaan aan den rodaeteux buitenland van „LTnformation", De Brinert. Hitler hoeft verklaart, aldus Do Brinen, dat zijn houding steeds de zelfde is go- bleven. Hij wensebt bespreking cn beraad1- slaging, omd'at hij daarin de garantie voor den vrede ziet. Hitler gelooft aan dte noodzakelijkheid van een Duitsch-Fransolie overeenstemming. Ik heb de overtuiging, dat, wanneer de kwestie van hot Saargehied', dat Duitsch land is, eenmaal geregeld is, niets Duitsch- land en Frankrijk in tegenstelling met elkander kan brengen. Elzas Lotharingen is geen geschilpunt, doeh hoe lang zal men nog moeten herhalen, dat wij noch willen absorbeoren wat ons niet toebehoort, noch dat wij ons door iemand willen la ten beminnen, die niet van ons houdt? Men beleedigt mij1, wanneer man verder verklaart, dat ik den oorlog wil. Zou ik iets waanzinnigs willen? Den oorlog? Hij' zora geen regeling brengen, maar slechts den toestand der wereld verslechteren. Ii'ij zou het einde van onze rassen betetebö- metn, die elite zijn. en in de volgende tijdeüi zou men zien, hoe Azië zich op ons con tinent zou vaststellen on hot bolsjewisme zou triomleeren. Hoe zou ik esn oorlog vonschen, terwijl tiioeh' nog do gevolgen van, dein laatston oorlog op ons drukken en zich inog 30 of 40 jaren zuUein doen gevoelen. Ik strijd 'niet voor het heden, maar ik denk aan de toekomst. Ik heb voor mij een lange binnerilandscb politieke werkzaamheid. Ik heb het volk weer het begrip van zijn eer gegeven, ik wil het ook weer zijn levensvreugde schenken. Wij bestrijden de ellende. Reeds hebben wij do werkloosheid teruggedron gen, maar ik wil wat beters presteeien. Ik zal nog jaren nood'ig hebben om dat to bereiken. Gelooft U, dat ik mijn werk door een nieuwen oorlog zou willen teniet doen? De Brinoln wees in dit verband' op de uiterlijke vertooningen in Duilschland1: de vreugde van de verheerlijking der krach't. De rijkskanselier antwoordde hierop, dat Duitschland in staat moet zijn zich te ver dedigen. Zijn program is als volgt to pre- ciseerönGeein Duitsclier voor een nieu wen oorlog, maar voor de verdediging Van zijn vaderland' het gehoelo voilk. Waaneer do jeugd in Duitschland in rij en gelid marcheert, wanneer Zij dezelfde Meeding draagt, dan i3 dat otndat zij de nieuwe ordening en haar garantie belichaamt. Hot gesprek ging vervolgens over de middelen, welke hot Duitsck-Franscho pro bleem in hot reine zotaden kurrnan brengen. Mijn vaderland' is niet een natie van den twocdön rdng, maar oen grooto natie, wel ke men een onverdraaglijke behandeling heeft opgedrongen, Wanineer Frankrijk zijn veiligheid1 wil vinden in oen verdrag ben ik bereid alles aan te hoorein, alles te Legrijpoa, alles te ondernemen. Men weet tamelijk precies, waarin do door Duitschland geëischto gelijkheid be staat. Moreel gaat hot om precies gelijk recht, de praciisch© ten uitvoerlegging kan otappegewijze geschieden en men kan on derhandelen over do kizonderbeden. Voorts wees 'Eitier er met nadruk op, dat hij alleen over de politiek van Duitsch land beslist en dajt wanneer hij' zijn woord geeft, hij gewend is het te houden. Wat is dus nog moodig? aldus zoide hij. Ik heb geen troon geërfd. Ik heb evenwel oen doctrine to handhaven. Ik bon oen monsch, die handelt eln die zijn veran U voordel ij k- heid hoeft. Ik sta mot mijn persoon borg Voor het volk, dat ik leid en dat mij de kracht geeft. Maar laten wij spreken over 'do Fransche veiligheid. Wanneer men mij koiu zeggen, wat ik voor hem kam doem, Kou ik hot gaarno doan, wanneer liiot niet gaat om do oneer of oen bedreiging voor teij'n land. Een Engolsch journalist hooft geschreven, dat men voor de kalmeering van Europa een overeenstemming tussrhei Duitschland en Frankrijk moet tot stand bremgen en Frankrijk de aanvullende zeken beid van een definitief verbomd met Enger land moot geven. Wanneer het om zoo'n verbond zou gaan, wil ik het gaarne om- der teekenem. Want ik heb geenszins de bedoeling mijn buren aan te vallen. Poten ziet dat thans in. Maar omdat Polen Ooste lijker ligt dam Frankrijk, kent het oma beter. OOSTENRIJK. Dertil beweert nietigheid van het vommis. De verdtediger van Dertil, dr. Waechler, heeft tegen het vomnis, uitgesproken door het schepememgerecht van Weenen, nietig- heidsbezwaren ingebracht. Daardoor zal ook het Hoogste Gerechtshof zich met dit proces hebben bezig te houden. ROEMENIE. Ornru s t. Uit alle doelen van het land komen be richten over soms zeer ernstige botsingen1 tusscbem de poliLie en leden van de IJze ren Garde. Te Oomstainza werd een student gedood en twee zwaar gewond' bij een poging van de politie, om oen atdeeling Gardisten, die affiches aanplakten, te verstrooien. Ook te Gzernowitz werd een optocht door de po litie uiteengedreven, waarbij hot tot een vechtpartij en talrijke arrestaties kwam. VER, STATEN. De Russisch-Amerikaansohe on de rh an dol in gen. Uit betrouwbare bronnen verluidt, in te genstelling met optimistischer berichten, dat de onderhandelingen over de Russisch- Amerikaansche sclmldenkwestie voorloopig nog niet tot een goed einde zijn gebracht. Als oorzaak hiervan wordt genoemd, dat de Amerikaansche ambtenaren door over belasting met binnenlandscbe zaken niet voldoenden tijd hebben kunnen wijden aan de Russisdh-Amerikaansche onderhandelin gen. In verband hiermede heeft Litwinof be sloten de verdere ondeihandelingen over te laten aan den nieuw benoemden Itus- sischcn ambassadeur te Washington, Tro- janowski. Heden vertrekt do volkscommis saris naar New-York, vanwaar hij zich Za terdag naar Sovjet-Rusland zal inschepen. De Russische zaakgelastigde te Washing ton, Skwirski, heeft zijn functie aanvaard Hij heeft verklaard, dat eerst nieuwe onder handelingen zullen worden ingeleid voor het sluiten van een Russisch-Amerikaansch met Electro Dynamischen-Luidspreker GEEN BETERE. Desgewensclit gein betaling INVMTA HAARDEN Mag. ,,'t LÉlpunfHoogstraat 189, Iel. 98836 JAPAN. Moederschip voor onderzee- bcn o ten. In Jokohama is het eerste moederschip voor onderzoebootem gphouwd. Het heeft een waterverplaatsing van 10.000 tan en is uitgerust met 4 stukken luchtafweerge schut en 7 kanonnen van 12 inch. lint schip, de OE.P.I. is in 7 maanden gebouwd en moet het modernste oorlogs schip van de Japamsche marine zijn. De nieuwe chef vam de vlcuot. De nieuwe chef van de Japanscho vloot, admiraal Soeje, hoeft in een dagorder ver klaard, dat hij de politiek van Araki! steunt. De Japamsche vloot moet zoo sterk zijn, dat zij Japan tegen iederem aanval kan beschermen. ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Do hoofdcommissie verdaagd tot einde Januari. Het presidium der ontwapeningsconfe rentie hoeft gisteren besloten de hoofdcom missie der ontwapeningsconferentie, wel ke oorspronkelijk tegen 4 December was bijeengeroepen, te verdagen tot einde Januari. Intusschen zullen diplomatieke onder handelingen worden gevoerd. In de zitting van gisteren is het verdam gingsbesluit voorgelegd in den vorm van een rapport van president Henderson. Hen derson wijst iln zij'n rapport op de recente diplomatieke besprekingen met de vertegen woordigers van Frankrijk, Italië, Engeland en de Verecmigde Staten. Er is voorgesteld dat tegelijkertijd met de werkzaamheden der ontwapeningsconferentie parallel Icopendo aanvullende onderhandelingen tussclm de afzonderlijke staten zullen plaats vinden langs diploimatiekem weg. Deze oonnpromis-fomule. van Henderson werd' stilzwijgend aangenomen door het presidium zonder verdei*e verklaringen. Na tien minuten was de zitting reeds afgeloo- pem. Paul Boncour cn de andere delegaties- leiders zijn gisteren weer naar hun respec tieve landdn teruggekeerd. Henderson zelf zal niet langer dan tien dagen moer in Gonèvo blijven. De technische werkzaam heden worden intusschen voortgezet. Do secretaris-generaal van den Volken bond Avonol is gisteravond om zes uur naar Rome vertrokken. BIMEALim Nedcrlandseh gedelegeerde scheepvaart- congressen. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid voor Nederland van de permanente internatio nale commissie voor scheopvaartoongres- sen to Brussel jhr. 0. J. A. Reigersman, hoofdingenieur-directeur van den Provin cialen Waterstaat in Noord-Holland, Extra postvlucht naar Indië. In versneld tempo. Zooals gemeld koesterde de K.L.M. reeds lang het plan om met de F XX Zilver meeuw een snelle vlucht naar Indië uit te voeren. De K.L.M. schrijft daaromtrent aan de N.R.C.: De ervaring heeft geloerd, dat de tus schen Nederland en Nederlandsch-lndië v.v. ervoerdc- hoeveelheid luchtpostcarrespon- dentio in December aanmerkelijk grootcr is dan die gedurende de overige maanden van het jaar. Vooral geldt dit voor de z.g Kerst en Niemvjaarsvluchten. Mede in aanmer king genomen, dat het vervoer in het algemeen, vergeleken bij vorige jaren, aan zienlijk is toegenomen, waardoor op som mige trajecten het gewicht der lading van dien aard is, dal hot voorzichtig moet worden geoordeeld maatregelen tor voor ziening te treffen is dooi' de K.L.M beslo ten om speciaal ten behoeve van de Kerst en Nicuwjaarsposl een extra en tevens oen snellere vlucht NederlandNederlandscli- Indië v.v. Ie doen uitvoeren. Ifet hoofd bestuur der P.T.T, hier te lande en do Nederlandscli Indische Postadministratie hebben zich daarmede vereenigd cn te vens bepaald, dal deze vlucht als een bizondere vlucht zal worden aangemerkt voor overbrenging waarmede alleen in aan merking komen de correspondentie van Ne derland voor Nederlandsch-lndië en omge keerd. die door de afzenders zal zijn voor zien van het voor bizondere vluchten, gel dende (driehoekige) luchtpostzegel. De K.L.M. zal voor de extra vluoht bezi gen de Zilvermeeuw, ©en nieuw Fokker verkeersvliegtuig van hot type F XX, dat geenszins voor den dienst naar Indië is gebouwd, doch voor den dienst in Europa, te weten de route LondenBerlijn. De Zilvermeeuw heeft een kruissnelheid van 250 K.M. en nu het vliegtuig zich voor deze uitzonderlijke vlucht op de route naar Indië begeeft, zal het indien do weers omstandigheden in Europa niet te veel tegenzitten tevens trachten deze extra vlucht in een sneller tempo uit te voeren. Hierbij wordt geenszins gestreefd naar het behalen van een record. Immers liet tijd stip van het jaar is daar wel hot minst gunstig voor en voor een recordvlucht zou den October of April aangewezen zijn. Het plan is op Maandag 18 December uit Amsterdam te vertrekken en te trachten te Batavia op Vrijdag 22 December of Za terdag 23 December aan te komen om ver volgens V oensdag 27 December uit Ba tavia te vertrekken met zoo mogelijk aan komst te Amsterdam op 31 December. Do data zijn zoodanig gekozen, dat op de uitgaande vlucht de Kerstpost op tijd in Nederlandsch-lndië aankomt, terwijl op de thuisreuis de Nicmvjaarspost uit Indië nog op Oudejaar binnenkomt. Daarnaast hebben op Donderdag 21 De cember en op Woensdag 27 December de normale vertrekken der postvluchten uit Amsterdam, resp. Batavia plaats, dus ver trokken op laalslgenoemden datum twee vliegtuigen der K.L.M uit Batavia naar Amsterdam. Ter beantwoording van de vraag hoe men nu zijn voor Nederlandsch-Indié be stemde correspondentie met vorenbedoelde extra vlucht kan verzenden, zij in de eer ste plaats vermeld, dat door de frankoering dezer stukken dezelfde tarieven gelden als voor hef vervoer met den gewonen weke- Ifjkschen luchtdienst. Voor de kwijting van de verschillende porten en rechten moet echter, althans gedeeltelijk, gebruik worden gemaakt van het voor bizondere vluchten geldende luchtposlzcgel ad 30 cent. messen 124.900 000, tegen 999.25, van zes-maandspromessen f5.150 000 tegen f997.50 en aan biljetten f48.495 tegen f 1012.50; totaal 178.905.000. Uitloting 4 pot. staatslee- ning 193 3, 1ste leening. De minister van financiën maakt in de Stot. bekend, dat hij het bedrag der krach tens de derde leeningswet 1932 uitgege ven schuldbekentenissen der 4 pet. slaats- leening 1933, 1ste leenig, welke op 1 Fe bruari 1934 aflosbaar zullen zijn, heeft vastgesteld op 13.125.000, en dat de uit loting van deze schuldbekentenissen zal plaats hebben op G December. Con ver sielcening Gouda. De Incasso-bank en de Nedorl.-lnd. Han delsbank, berichten, dat de inschrijving op f 1.250.000 4 pel. obligation, convcrsio-lce- ning 1933, in stukken van f1000 aan toon der, ten laste der gemeente Gouda, tot den koers van 97 Vs pet., zal zijn openge steld op 29 dezer, bij hun kantoren te Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenbage, als mede ten kantore van de Incasso-Bank te Gouda. GEMENfll) METJWS» Rechterlijke macht. Bij Koninklijk besluit van 6 November 1933 no. G1 is aan den heer rm\ \V. Cir. de la Trij Ellis, president van het Hof van Justitie in Curasao op zijn verzoek!, met ingang van IS Maart 1931, eervol ont slag uit zijn betrokking verleend', onder dankbetuiging voor de Iandurige diensten aan den Lande bewezen. Vechtpartij te Groningen. Moeilijk heden tusschen families. Wij lezen in de Tel. In de Aduardersleeg te Groningen heeft Dinsdagavond ongeveer 8 uur een ernstige vechtpartij plaats gehad tussdhen twee fa milies. n.l. de familie M. en N. De vader van het gezin M lag op zijn bed te rusten, omdat hij laat nachtdienst op een suiker fabriek moest doen, toen hij ontdekte dat zijn 13-jarige zoon ruzie had met een buur jongetje van de familie N .Toen de jongen M. een slag kreeg van den jongen N.. be moeide pa M., gekleed zooals hij was, d.w.z. in negligé, zich met het geval. De 19-jarige zoon vond ook, dat hij niet buiten het gevecht kon blijven en toen deden ook pa N. en diens 19-jarige zoon mee aan. het gevecht. Ex werden flinke klappen uitge deeld. Pa N. pakte pa M. flink aan en dö zoon van N, kon het blijkbaar niet langer met zijn handen af en gebruikte het stuur van een fiets waardoor pa M., die intus schen ook zijn négligé nog vrijwel was kwijt geraakt, flink aan het hoofd werd gewond. Toen ook de beide zoons van M. buiten gevecht waren gesteld, doordat zij beiden aan het hoofd waren gewond!, wist de politie uit de kluwen van men sdien weer wijs te worden en de vechten den te scheiden. De overwinnaars da leden van de familie N. waren er ook niet zonder kleerscheuren afgekomen. Intusschen was een van de moeders, dia met do vele belangstellenden had toegeke ken flauw gevallen, zij moest worden bij gebracht. De politiedokter. dr. Nathans, ver bond de verslagenen en de politie trachtte uit de verwarde verhalen zich een duidelijk denkbeeld te vormen om er proces-verbaal van op te maken, hetgeen niet bepaald gemakkelijk bleek. Toen men eindelijk de beide families in hun huizen had gebradlit. trok ook lang zamerhand het auditorium af en keerde da rust terug in de Aduardersleeg. Fin. Nieuws. Uitgifte van schatkistpapior. - Bij de gisteren gehouden inschrijving op f80 millioen schntkistpromessen eu biljet ten werd ingeschreven aan 3-maandspro- messen f 48 640 000, een zes-maandspro messen f13.110 000 en aan biljetten f5G.138.000. Totaal fll7.SS8.000. Toegewezen werd aan drie-rnaandspro- vmmim EEN SPECIALE „BIJENKORFTREIN" bracht Woensdag elfhonderd bezoekers uit het Zuiden des lands gratis naar Rotterdam, om daar hun St. Nicolaas-inkoopen te doen in de Bijenkort Meisje verbrand. In 'n woning aan de Bouriciusstraat te Arnhem is de 21-jarige dienstbode D. ten Holde, uit Ellecom,,, met haar kleeren in aanraking gekomen m|et vuur. met liet gevolg dat baar kleeren vlam vatten. Het meisje liep ernstige brandwonden op en is spoedig overleden. Inbraak in een apotheek. In de apotheek van mevr. G. P. 11. Vriens in do P. C. HooRstraat 98 te Am sterdam is gisternacht ingebroken. fn de apotheek was alles overhoop gehaald en ook op de eerste verdieping had men de kasten niet gespaard. Het re sultaat voor dte inbrekers is echter niet groot geweest, want geld is er 's nachts niet in huis. Zij hebben zich dan ook tevreden gesteld met wat verpakte medi camenten. De flesscben met vergif hebben zij wij- zelijk laten staan. De politie heeft de zaak in onderzoek. Explosie in Ilaliaansch V!iurwc:I:pakhuis. Twee d'oodem Te Ascoli Piceno heeft een ontploffing plaats geluid1 in oön vuurwerkpakhuis. Bij na liet geheele huis stortte in. Uit de puinhoopen werden tweo dooden en twee levensgevaarlijk gewonden gebor gen- Strenge koude. In Siberië, hi het district Irkoetsk (Siberië) vriest hot buitengewoon. Er zijn eenigo streken! temperaturen geregistreerd1 vain 35 graden. Vele memschcn zijn doodgevroren. Aardschokken geregistreerd. Het soismographische observatorium to Florence heeft gisteravond1 om 11 u. 40 eien hevige aardbeving geregistreerd, waarvan- de haard zicli op ongeveer 5000 K.M, moot hebben bovenden, waarschijnlijk in hot Oosten. Barkas gezonken. i V ij f tien d oodom. Volgens eeh bericht uit Rosto-w is in! Koeban aan de Koebanrivier oen barkas met 15 arbeiders gezonken. Volgens een mededeoling van de Gcpooe zijn 6 perso nen gearresteerd', die rlc schuld dragji aan het ondergaan. Dezo couiant verschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en feestdagen. Ms per kwartaal f2.— tranco per poat f2.50. Prijs por week: 15 ets. Afzon derlijke mnpmora 4 ets. Abonnementen warden dagelijks aangenomen. Advertenticn voor hot eerstvolgend[num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 'a Zaterdags vóór uur. lion bepaalde plaats van ndvertontien wordt niet gewaarborgd. SCHEDAKSCHE COURANT Prijs dor Advortennën. vnn 15 regels f 1.55; Ma 904QQ te^ore reget meer f0.3ü; In hetZaterdagnummer liU» i5 regels f 1.80, iedere regel meoi 1 0.35. - Reclames fü.75 per regel. Incassokosten 5 cta.; postkwitanties 15 ets. 'larioven van advertenticn bij abonnement zijn aan liet Bureau vei krijgbaar. Dagelijks woiden tegen vooruitbetaling Klem© Advertenlién opgenomen 5 f0.5ö t/m. 15 v>oor- den, f 0.75 t/m. 25 wooi den. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kloine Advertenticn tot25woor den f 0 25, mits vóór Dinsdagavond uur aan hot Bui eau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentifcn f 1.00,indien oiet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1