öe Statistiek WASCHT ALLEEN INDERDAAD NEDERLANDSCH FABRIKAAT De gemeentebei grooting 1934 HAAR AVONTURIER, BTNTfKXLAND. wijst uit dat Nederland gemiddeld slechts 29 heldere dagen per jaar telt. Maar toch kunnen wij zorgen dat zelfs op den donkersten dag van het jaar Uw waschgoed den heilzamen invloed ondergaat vara zon en frissche buitenlucht. Want Radion oefent op Uw goed precies dezelfde werking uit! Uw goed wordt dóór en dóór schoon! Radion koud oplossen, koud water in den ketel doen, even aar den kook brengen en een kwar tiertje laten trekken. Kan het eenvoudiger? Zie zelf den volgenden waschdag eens, hoevee! mooier Radion Uw waschgoed maakt. Bovendien: Radion is een werkelijk Nederlandseh fabrikaat! Bovendien bij elk pak Radion een bon voor fraaie geschenken Het afdeelingsverslag. De afzonderlijke posten, GEME1W1> NIEUWS pa— aP80sgaHttaCTgraa»a atagMwrnggMtwi mmm whit m3aBawBBEBaaaa»«MHB« Verlenging looptijd van schatkistbiljetten. Een wetsontwerp is ingediend met hot doe! den looptijd van schatkistbiljetten te verlengen. "Uitgifte met een langoren loop tijd dan 1. jaar is krachtens de wet niet mogelijk. L)e constellatie ter geldmarkt aldus de toelichting bedt grond voor de ver wachting, dat er thans een niet onaan zienlijk beding aanwezig is, dat niet be stemd kan worden voor vaste belegging, doch waarvan de houders nochtans wel berc.d zonden zijn, het voor langoren tijd dan één jaar ter beschikking van het rijk te stellen. Ten einde van doze omstandigheid ge bruik te kunnen maken, ten bate Nan de voorz enitig m 's rijks kasbohoeftcii, acht de minister van financiën liet gewenscht, de bepaling omtrent den looptij l van de schatk'Slbiljetton te \ciraimen F.on ver leng ng \an den maximum looptijd tot 5 jaar schijnt hem vo'dcendc. Ilooger Landbouwonderwijs. Ingediend is een wetsontwerp tot w i]/,i- ging en aanvulling der wet van 15 Decoin- ber 1917 tot regeling van liet hoogur land bouwonderwijs, laatstelijk gewijz gil bij de wet van 29 Juni 1925. Dit wetsontwerp heeft, blijkens de toe- Vhting in de eerste plaats tot doel, de «Mkcmsten van dit onderwijs te vermeer deren. Ten slotte is h'er ook een bepaling oor- gesteld, zoo nood'g vreemde studenten te weren. Plaats voor de jongeren. Kaar de iS". R. C meldt, is op het oogcnblik bij B. en W. van Rotterdam bet voorstel aanhangig om ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente, die 80 jaar oud zijn of 35 dienstjaren heb ben, te verplichten hun opwachtgeldstol- ling te vragen. RAD31-04H li. Stadsuitbreiding. In de eerste sectie worden inlichtingen gevraagd over de bestemming van Sterre- bosch en Volkspark in verhand waarmede die opmerking wordt gemaakt, dai te dien aanzien niets kan worden vastgelegd, al vorens de raad daarin volledig gekend is. In de 2e seth wordt gevraagd naar de bestemming van KJeïn-Babberspolder en van den grond ten Zuiden van den Rot- terdamschen Dijk nabij den G as to weg. Nicuwl.md. In alle secties wordt gevraagd of thans spoedig met het in exploitatie brengen van Nïeuwland zal worden begonnen, in ver band waarmede op vaststelling van het uitbreidingsplan wordt aangedrongen. Daarbij wordt zoowel in de te als in do 3e sectie de wensch uitgesproken, dat dit werk aan de werkverschaffing dienstbaar zal worden gemaakt, fn aansluiting hier aan vestigt een lid der le sectie de aan dacht op den West-Abtspolder, *ie in de exploitatie van dit gebied ware te ]>e- trekken. In de 2e sectie wordt liet vertrouwen uiltresproken, dat bij het uitbreidingsplan, voor Kieuw-land speciaal zal worden gelet cp goede verbindingen met de binnenstad. Woningbouw en huurverlaging. In de le sectie wordt gevraagd in het uitbreidingsplan voor Ki-euwland grond te bestemmen voor middens tnndsw on ingen, teneinde verder te gaan in de richting Schiedam Woonstad", waarbij levons aan dacht moet worden geschonken aan de rccreatiegelcgenlieden. In alle secties wil men in Nieuwland beschikbaarstelling van grond voor goedkoope arbeiderswoningen, teneinde aldus een algemeene hnurverla- ging te bevorderen. Een lid der 2e sectie maant tot een Een episode uit den Uertigjarigen Uorlog Oorspronkelpe schets van G P. BAKKER voorzichtig beleid bij den woningbouw; de huren moeten binnen tiet bereik liggen, ook van de groote gezinnen. Kunnen zoo vraagt dit lid, a's oo'c een lid der le sectie de huren van de met rijksvoor schot gebouwde woningen niet met mede werking van het rijk worden verlaagd In de le sectie wordt voorts gevraagd ceil enquete in te stelten naar de woning- huren, welke voor arbeiderswoningen gel den en het resultaat daarvan aan den ir.ud mede te deelen. Om tot het verkrijgen van een gooJkoope arbeiderswoning te komen, beveelt* een lid der le sectie naast bet beschikbaar- stellen van goedkoopen grond ook aan de aan woningen te stellen cisdien na der onder het oog te zien. Oraujebrug. Verschillende hden van de le en 3o sectie, als ook een lid van de 2e sectie dringen sterk aan op verbetering van de Oranjobrug. Een lid der 3e sectie beveelt de plaatsing van een iichtsignh >1 aldiar aan en sluiting van de brug voor net scheepvaartverkeer op de spitsuren. Willemsbrug. Een lid der 3e sectio meent, dat in ver band rnet het autoverkeer deze brug drin gend voorziening eisclit. Sanecring Noordmoienstraat en omgeving. Een lid van de le en van de 2e sectio vragen in welk stadium de p'a'inen tot verbetering van dit stadsdeel verkeeren. St Jacobs Gasthuis. Een lid van elke sectie vraagt naar de bestemming van het oude St. Jacobs-Gast- lrais. liet lid' der 3e sectie zou dit voor school ruimte willen bestemmen. Renten Fabrifonds. Een lid der 3e seclie vraagt wanneer 29) Annette bracht de soep. Ze was een knappe, flinke vrouw, die na Wallen- stein's ontslag haar marketensterbaantje- baantje bad vaarwel gezegd om mot Ra» dolf te trouwen en samen in do oude herberg een rustig bestaan te leiden. Vroo lijk kwam ze b'nnen. „Freule, de soep voor den kapitein, dat zal hem opknappen. Ja, onze kapitein krijgen ze er niet zoo spoedig onder. Met oen paar dagen is hij weer de oule, ver telde- Melchior mij." „Annette, zou het werkelijk zoo vlug gaan?" vroeg Sax on. „Kijk," zei hij. „Iiij is al niets brtor dan alle soldaten. Als ze eenmaal lokker en rustig in het lazeret liggen, zijn ze er met geen stok weer uit te slaan, dan laten ze zich vertroetelen en worden ver liefd op de verpleegster. Past u maar op, freule." v Marion hielp Saxon de soep eten. Zij boog zich over hem, Hij voelde haar a <n- rabing en mc-est z'ch bedwingen baar niet in de armen te sluiten. „Annette heeft gelijk," dacht hij. „En nu weer slapen gaan," zei Marion. Een paar dagen verstreken. De zon scheen vronlijfc door het venster. Marlon sat voor het bed, Saxon ontwaakte. Toen ze den gelukkigen glimlach in zijn oo-gen zag, stond ze ving op en zei „Ik zal Melchior roepen, hij wilde je veibinden, zocdra je wakker werd" Melchior verscheen, verbond de wantte. „Alles gaat prachtig, kapitein." „Ik veel me weer sterk," antwoordde Saxon ,en het is noodig ook." „Melchior," vroeg hij onverwachts. „Toen je mij hebt gevonden, heb je mijn luit /oker ook meegebracht „.Veen, kapiteinantwoordde de oude wachtmeester. „Wij hebben geen luit ge zien. Zoo goed als liet bij het slechte Jicht mogelijk was, hebben we het ge boete teirein van het gevecht onderzocht, maar mv luit hebben wc niet gevonden." „Dauw herinner ik mij," sprak Saxon, „dat ik ze tegen een boom heb gezet, toen baron Rasjin en ik de roovers gin gen overvallen." „Die luit wil rnij niet uit de gedachten. Het beste zal zijn, dat je ze probeert to vulden, maar wees voorzichtig. Pas op, dat niemand je volgt of bespionneert. Het is werkelijk van groot belang." „Ik zal dadelijk gaan," antwoordde Mel chior en kort daarna hoorde Saxon liet gekletter van paardenhoeven. „Niets gevonden, kapitein," klonk zijn rapport, toen hij terug kwam. „Ik heb overal gezocht, de Kroate.s waren verdwe nen. Niets wees meer op een gevecht. Het was doodstil In het boscli." „Dan gaan de poppen weer dansen," antwoordde Saxon. „Ze kunnen mijn spoor ontdekken." Hij begon den toestand te overdenken en meer en meer werd hij overtuigd dat ze niet langer veilig waren in do begonnen zal worden met de uitkeering aan do particuliere instellingen voor ouden van dagen van de daarvoor bcstemdo ren ten ran liet Fabrifonds. Abattoir. Een lid' van -de le en 3e sectie vraagt naar den stand der gemeentelijke slacht- huisplannen. Daartegenover vraagt een ander lid der le sectio do plannen, welke van do zijde der slagers zijn ingediend, te willen bevorderen. Koopmansbeurs. Een lid der 3e seclie vraagt of de moge lijkheid beslaat liet Iieursgebomv meer pro ductief te maken. Schoolgeldregcling. Eenige leden der le sectie merken op, ilnt ten aanzien van de schoolgeldregcling rekening inoet worden gehouden, met do grootte van het gezin, niet alleen, wat be treft bet aantal van de schoolgaande kin deren, maar ook van de niet-scIioolgamJe kinderen. LuclU-lieschermingsdiensL Een lid der lesectie zou gaarne wor den ingelicht omtrent de voorbereidende maatregelen met betrekking tot den lucht beschermingsdienst. Omzetbelasting. Een lid der le sectio wijst er op, dat uit de begrooting niet blijkt, of rekening is ge-houden mot de omzetbelasting, mot name wat betreft de technische bedrijven. s Personeel. Een lid der 3e sectie vraagt of in de cu mulatie van betrekkingen sinds het vorig jaar verandering is gebracht, terwijl oen ander lid dezer sectie van meening is, dat de gehuwde onderwijzeressen plaats maken voor anderen. Ook een lid der le sectie vraagt inlich tingen over cumulatie van functies bij de gemeente. Twee leden van de le sectie en een lid van do 3e sectie vragen overweging van de invoering van de 40-urige werkweek voor de gemeen te-werklieden. Voorts wordt in de le sectie de wensch geuit, da* bij overweging van ontslag van tijdelijk personeel, hetwelk reeds geruimen tijd in gemeentedienst is geweest, met dezen diensttijd rekening wordt gebonden. Algemeen beheer. Een lid der 3e sectic maakt bij den post kesten der verbooging van de aan de amb tenaren en hunne weduwen en weezen veileentle of nog te verLoeaeu pensioene|n de opmerking, dat waar deze pensioenen in den duren tijd verhoogd zijn, ziij nu moeten worden verlaagd. Openbare veiligheid. Een lid der 3e sectio kan zich niet •veieenigen met het beleid van den burge meester inzake het c ol portage verbod en evenmin met zijn houding inzake het wei geren van vergunning voor het houden van optochten van de Communistische Partij, Hierbij wijst dit lid op de weigering van vergunning voor een kin cl erop tocht van deze partij in tegenstelling tot hot veilee- nen van vergunning voor een optocht van de kinderen der Kindervacajitiospelen. Ditzelfde lid vraagt of liet politietoezicht voldoende is ,daar hem gebleken is!, dat winkels, waar het „B-ruinbock" verkocht werd, zijn besmeurd. Een lid der 2e sectie„ sprekende namens zijn fractie, betreurlj, dat op den avond van 31 October, waarop een groot gedeelte •van do ingezetenen de Keikliervorining op kerkelijke wijze herdenkt, door dó Graal- meisjes een optocht is gehouden, en spreekt do hoop uit, dat dit in het vervolg niet meer zal voorkomen Een ander lid der 2e sectio vraagt of door reorganisatie van de politie aan de wegens uitbreiding van de gemeente ont stane behoefte aan meer surveillance kan worden tegemoetgekomen. Een derde lid der 2e sectio vraagt of in de regeling van het toezicht in liet Sterre- bosch sinds het vorig jaar wijziging is gebracht. Openbare verlichting. Een lid van de lo seclie acht bet drin- i gend noodzakelijk, dat thans wordt over gegaan tot verlichting van het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan vanaf do Stadhouderslaan tot de Zwemplaatsen. Een lid van de le sectio acht verbetering van de verlichting van het weggedeelte Nieuwe HavenBurgemeester Knappert- laan, noodzakelijk. In de le sectie wordt vooits aangedron gen op een betere verlichting van de Lange Nieuw sirnat met het oog op het drukke verkeer aldaar. Sint volqt Oude Herberg; de luit, de kroeg, de zan ger, de hond. Hij voelde dat er gevaar dreigde. Kort besloten wieip hij het bovendek af, richtte zich op en stapte op den vloer. Hij deed eenige passen in de kamer, zijn hoofd duizelde en hij moestzich vast grijpen aan de tafel. Hij beet zich op de lippen en voelde zijn hoofd hameren. Langzaam en onzeker als een kind, dat loopen leert, ging hij wankelend de groote kamer een paar maten op cn neer. Hij begon zich te kteedcn in zijn uniform. Toen hij zijn laarzen wilde aantrekken, viel hij bijna voorover, maar toch stond hij na eenigen tijd voor den spiegel en bekeek zijn bleek gezicht met een matten glimlach. Hij belde. Melchior keek zijn meester met een ver wijlenden blik aan. - „Kapitein, is u gek geworden?" „Roep Rudolf en Annette, we moeten krijgsraad houden," klonk zijn antoword. „Neem eerst mijn verband af, leg er een pleister op." Melchior maakte tegenwerpingen. „Ka pitein, het is onverantwoordelijk; als u nog een paar dagen wilde wachten..." Saxon viel hem in de rede. „Zou je willen, dat freule Marion weer in slechte handen viel. De luit heeft de spionnen van Van Pappen hei m natuurlijk op ons spoor gebracht We moeten klaar zijn om hen te ontvangen." „Maar kapitein." „Melchior," sprak Saxon op scherpen toon. „Je weet, ik beveel' niet graag." Hij zag het bezorgde gezicht van zijn ondergeschikte en dacht: „-Oude, trouwe makker." „Laai. Rudolf met oen kwartiertje h'ier komen." Hij schreef twee brieven en overhandig de die Rudolf. „Als ik mocht vertrekken en ik ben in een etmaal niet terug, geef je dezen brief aan freule Marion en zorgt dat dezen bij gaf hem den tweeden brief zoo spoedig mogelijk in Juinden komt van baron Rasjin. De freule moet wachten tot de baron komt. Begrepen?" „Tol inv orders," kapitein." „Wil je nu freule Marion verzoeken even bij mij te komen?" Marion schrok hevig toen ze Saxon met zijn bleek gezicht in kapiteinsuniform in den leuningstoel zag zitten. „Maar Saxon," zei ze. „Ik ben hceternaal hersteld," antwoord 1c bi) met een lachje. „Je hebt mij zoo goed verpleegd, dat Melchior mij verooiloofdo op te staan." Ze zweeg en dacht: „Als hij sterk wil zijn, mag ik hem niet zwak maken." Maar haar liart werd zwaar, ze voelde angst, dat zijn wond weer zou opensprin gen, dat hij zijn krachten overschatte. Zij begreep dadelijk, dat iiij opgestaan was voor haar welzijn, dat do drijfveer van al zijn gedachten, van al zijn da'ten haar redding beoogde, haar geluk. Zij wilde zoo graag zijn liefdevolle zorg, zijn zachte, teedere aanhankelijkheid beloonen, maar ze kon hem de eenige belooning met geven, die een jong meisje kar geven aan den man, die haar lief hoeft. Zij wist, ondanks zijn spottende woorden, dat hij volkomen onverschillig wa.s vcor geld en bezittingen, •onverschillig voor alles, liehalv© voor haar Grensincident. Aan de Nederlandseh-Duit- solie grens. In de Duitsoiie grenspiaals Stralen hield een auto met vier Nederlanders stil voor oen cafc, dat eenige meters van de Neder- landscbe grens gelogen is. Twee der in zittenden gingen het café binnen on ge lastten de waardin, de gordijnen dic-ht te schuiven, terwijl zij zelf de deur sloten. De vrouw wikte teen het raam openen, teneinde om hulp te roepen, maar toen kwamen ook de bekte andere mannen door dat raam de gelagkamer binnen. Zij trok ken een portret van ITitler van den wand, dat zij achter do auto bonden en verdwe nen toen over de Nederlandsche grens, in de richting Arcen, het portret achter hen aan stecpende. liet incident veroorzaakte in de grens streek groote consternatie. De Duitsohe poli tie beeft zich met de Nederlandsche po litie in verbinding gesteld, om de man nen op te sporon. Ernstige aanrijding. Gisteravond is de 16-jarige II. S. uit Den Haag, toen hij ter hoogte van de van Bommellaan te Wassenaar, met zijn transpoiifiets den Rijksstraatweg wilde oversteken, door een auto aangereden, ten gevolge waarvan hij een ernstige wonde aan het achterhoofd heeft opgeloopen. Auto te water. De inzittenden gered. De melkauto van M. K. te Wijde Wore mer is door het te nauw nemer: van de bocht van den Wormerdijk in do Ring vaart gereden. Spoedig was hulp aan wezig. De chauffeur en zijn broer, die bewusteloos waren, werden op het droge gebracht, waar zij weer spoedig bij km men. De auto 'Is met een kraanwagon g - licht. liefde. Zj voeklc, dat hij hunkerde naar bet eerste teeken, dat zij zou geven om liaar in zijn sterke armen te duiten en haar alles in de ooren te fluisteren, waar van zijn ziel vervuld was oir wat zij zoo do'graag zou hebben gehoord. Zij wist dat Iiij verlangde naar dat za lige oogcnblik. ,,'Oh," dacht ze„ „als ?ic hem maar mocht zeggen, dat ik naar zijn liefde verlang. Als ik hem maar mocht zeggen, dat ik 's nachts in slille bid voor zijn geluk; smeek dat de scheidsmuur tus- schcr, ons mag vallen." Zwijgend zaten zo bij elkaar. Ieder ver diept in eigen gedachten, maar onbewust een sterke zietegemoensohap voelend. Lang zaten ze zoo, tot Annette met Ru dolf en Melchior klopten, omdat het oogcn blik voor liat onderhoud aangebroken was. „Anneüe," sprak Saxon, „wil je voor freule Marion een vermomming bedenken doch zoo, dat er niet liet minste gevaar voor ontdekking beslaat? De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hier bezoek zal komen van soldaten van Von Pappenheim, Zeker weet ik natuurlijk niets, evenmin als jullie, maar we moeten de grootste voorzichtigheid in acht nemen. Von Pappen heim is een sluwe man. Rudolf weet, wat liem te doen staat." „Maar Saxon, eigenlijk heb je geen en kele reden zoo ongerust to zijn. Die lu.it kan meegenomen zijn door oen willekeurige persoon, die niets van de gebeurtenissen weet," meende Marion „Die mogolijkbeid beslaat natnu' antwoordde Saxon. „Maar iets waarschuayt mij op mijn Woede te zjjn* Ik kan dat .met nader uitleggen." (Wordi vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6