DE CRISIS RUNDVEECENTRALE. UIT DE HOOFDSTAD. Schiedamsche Courant. MMS&m een Uo»""4""1" EN NOG 10% KORTING' Overproductie van zuivelproducten. Drastische maat regelen. Verduurzaamd vleesch in blik. Geen reden tot wantrouwen. De prijs en de waarde. Distributie door de slagers. Wie er voor in aanmerking komen. Recepten. iW© vertellen gcan nieuws, als we tta opmerking maken, dat er in de wereld iels aam liet veranderen, is. Als men arh.- tcr de dingen staat, achter een kleine transactie otf oen geweldige omwenteling, ïs liet niet zoo heel moeilijk een oerdeel to vormen etn te beslissen: Zoo liad' hot moeten gebeureln! Maar terwijl men in de branding staat en de golven over hot hoofd slaan to beslissenDien kant moot liet uit! is minder gemakkelijk! We slaan thans, ook economisch, bij stormweer in do branding! Wat zal do situatie zijn, als straks de wind gaat lig gen? Zal or motg kans bestaan om onzen uitvoer vau tuinbouw- en zuivelproducten tot do hoogte vau weleer op te voeren? Er zijn menschon, die dat betwijfelen. De consequentie van dien twijfel voor wat de zuivelproducten betreft is, dat dan do Nederlamdscho veestapel te groot is. Als die niet ingeperkt wordt do wet van vraag en aanbod' werkt ook op de binnen! and scire markt zal er een ge weldige overproduclio komen, zullen de prijzen kelderen, zoowel van zuivelproduc ten als van vee, landerijen, enz. en zal do melkveehouder on zijn personeel geen bestaan meer vinden in bet bedrijf. Oin de productie in te perken heeft men do regeering geadviseerd zeer drastische maatregelen te nemen: bet afslachten van oen 200.000 koeien! En om het effect van dat afslachten nog te vergrooton heeft men bepaald, dat hol drachtige koeien moe ten zijn, zoodat voorkomen wordt, dal de melkvee?! ipel met laat ons zeggen 50.000 exemplaren aangroeit, waarbij we er van uitgaan, dat ongeveer een kwart van de ge boren kalveren het in normale geval 'oa tot melk govendo koe brengt. Do maatregel is zeker niet elegant! Met ans van deze uitdrukking te bcdie men, drukken we ons naai' ons ei gcci gevoelen 'euphemislisch uit! Er zijn mensche'n, die den maatregel op andere wijze hebben gekwaliiiccerd! Begceieir is vooizien, zeide de hoer L. Liuckmanm, rc-geeringscommissaris inzake dn beperking van den Rundveestapel, Maan dag j.l, op een persconferentie in Don Kaag. We moeten, willen we don veehou der in de gelegenheid stellen het liooEd boven water te houden, zorgen, dat do znivelproductie wordt Lngekiornpen. Eu dit is <te oouigo weg, clio snel on afdoende tot liet beoogde resultaat moet leiden, ter wijl voorkomen zal worden, dat na de massa-afslachting onmiddellijk weer ge poogd wordt den veestapel uit te breiden, want anders zonden do resullaten, die nu ten koste van voel geld worden verkregen, illusoir worden. Er is lang dn veel on ook heftig go discussiecrd, wat er met het af te slach ton voo zou moeten gebeuren. In Amerika heeft men. als de berichten daaromtrent juist zijn, graan op de loco motieven gestookt, katoen hij geweldige kwantums vernietigd1 en koffie in zee go worpen. Hier te lande lieoft men met hiot .vraagstuk van de onverkoopbare, maar voor consumptie uitstekend ges« hikte groen te gezeten! Ging men die onverkoopbare groente gratis uitdeelen, dan zouden de prijzen van wat aanvankelijk nog verkoop baar was, zoo dalen, dat de hoeveelheid „onverkoopbaar" nog zou stijgen! Maar- om een kostbaar voedsel als vleesch 1e vernietigen, daarvoor is men in Don H'aag teruggedeinsd. Men meefnt nu de oplossing to hebben gevonden en zal, volgens den boei' Tromp van Holst, voorzilter van de Crisis Rund vee Centrale (C.R.C.) er voor moeten zor gen, dat het vleesch van do O.R.C.-kocion, uitsluitend' komt i,n handen van en zal dienen tol voeding van personen, die als regel geen vleesch van d'e normale con- srs mpliovleeschmaxkt betrekken. Er weiden in 1932 gemiddeld 8000 run deren per week geslacht voor do consump tie. Daarbij zullen inu komen 4 k 5000 runderen van do C.R.C., die echter, zoo- als gezegd, niet in den normalen vlcesch- handd worden gebracht. [Pirsclukbaarstelling als eenheidsproduct op eenhead'sbons sloot beschikbaarstelling Sn verschen slaat uit, al golden bij do over weging van beschikbaarstelling in verd'uur- naamdon toostolnd ook nog andere redenen. - van bereiding van worst en gehakt moest om technische redenen voorloopig worden afgezien, zoodat de regcoring besloot tot het doen verduurzamen van het vleesch in den vorm van grof gesneden vleesch in blik, gestoomd' in eigen, sap en verwerkt met hot eigen vet. In een 30-tal ondernemingen in. den lande, die zich daarvoor vrijwillig aanmeld den ein die na eon zeer streng onderzoek vanwege den voterinairen dienst als ge schikt werden toegelaten, worden nu per w-cek d'e aan d'e O.R.C. aangeboden koeien geslacht en verwerkt. De directeur van den veterinairen dienst, prof. d'r El. O. L, E. Borger, verzekerde, dat absolute waarborgen beslaan voor de deug delijkheid van luet goedkoope vleesch in blik en mr. L. Lietacrt Peerbodte, direc teur-generaal van do volksgezondheid, bracht d'o C.R.C. lof en hulde voor do wijze, waarop zij de moeilijkheden heeft opgelost ten aanzien van do nalevmg der wettelijke en plaatselijke voorschriften in zake de vloeschkeuring. Alles wordt scherp gecontroleerd', zoodat van de zijde van liet publiek, dat het buitenkansje heeft d'it goedkoope vleesch te kunlnen bemachtigen, geen argwaan of vrees behoeft te bestaan om van de gelegenheid' gebruik te maken. Eet vleesch van d'e koeien, die aan de C.R.C. worden aangeboden, wordt verwerkt tot stukken van ongeveer 4 c.M. in liet vierkant en dan. door elkaar gemengd, zoo dat men in één en dezelfde bus van 1 K.G. het zal kunnen treffen een stukje van den, schond'er, van d'e ribben en vain don bil te vinden! En toch Minister T. .T. Verschuur, die ook aai' de pcrsconferontio deelnam, gaf uiting aan d'o vrees," dat het publiek, de minst gesi tueerden, voor wie liet bestemd is, mot wantrouwen tegenover het vleesch in blik van de O.R.C. zal staan. De minister her imnerde aan de weddenschap van twee vrienden, waarvan do één beweerde, dat men aan het publiek geen gouden tientje voor een dubbeltje kwijt kan! De man, die dat beweerde, won de weddenschap! De verhouding gouden tientje dubbeltje is bij do distributie van vleesch in blik van do O.R.C.. iets anders. Een bus van 1 K.Cr. zal men op een bon in rteii slagers winkel kunnen verkrijgen tegen 10.35. Des kundigen, die we daaromtrent vragen stol den, verzekerd »n ons, dat de handelswaar de zeker fl is. Voor dien prijs zou, maar de moening vare eén der deskundigen, ia normale gevallen zelfs niet ean dergelijk product te leveren zijn. Do O.R.C. levert aan de gemeentebestu ren do htikkela vleesch h f0.30; liet is de bedoeling, dat do slagers met do distribu tie worden belast en dat deze daarvoor f0.04 per K.G.-blik ontvangen; fOOl is voer adininishatiekosten van de gemeente. Voor de bonnen komen in aanmerking steuntrekkenden en anderen, die slem ont vangen ingevolge oen door don minister van sociale zaken goedgekeurde steunrege ling, dam wel zijn te werk gesteld bij eetu van rijkswege gesubsidieerde werkverschaf- ting. alsmede diegenen, die ondersteuning genieten ingevolge de bepalingen van de armenwet. Gezinnen van 2 personen zullen recht hebben op 1; zulke van meer dan 2 per sonen o-p 2 bussen per week. Bij liet ontwerpen van het stelsel is rekening ge houden mot de mogelijkheid dat in be paalde gevallen gezinnen, vallend buiten de voo-rmelde groepen, op voordracht van het bestuur der betreffende gemeente en ter beoordeeling van de C.R.C. in liet genot \an dit voedingsmiddel kunnen wor den gesteld. Men heeft daarbij gedacht aan gezin nen met een zeer laag inkomen, ook al is de kostwinner niet werkloos, maar tij dens de persconferentie konden daarom trent geen verdere inlichtingen worden ge geven. liet vleesch in blik blij ft minstens con jaar goed, als het normaal behandeld word t. 'Op elke bus zijn een viertal recepten geplakt voor de bereiding van: wortelen met aardappelen, uien en vleesch; hachó; rijstrand met bouillonvleesch en erwten soep. We kunnen uit ervaring mecdeelen, dat gerechten met C.R.C.-vlcesch uit blik, uit stekend smaken. Behalve de vier boven genoemde recepten, zijn er nog talloozo andere. Gebraden C.R.C.-rundvleesch met aardappelen en andijvie of een jachtscho tel met C.R.O.-vleesch zijn gerechten, de kunnen worden aanbevolen. Hot vleesch is zeer sappig, omdat het gestoomd is in eigen jus 1 De maatregel van de C.R.C. moge clan niet elegant zijn, voor een groep onzer bevolking, die het thans zeer zwaar te verantwoorden heeft, kan hij een weldaad worden I Aan deze zaak zit nog een andere kant, die op de persconferentie ook nog even ter sprake kwam: do dierenmishandeling. Er zijn in de eerste weken, dat aan de C.R.C. vee kon warden afgeleverd, dingen gebeurd, else ook de leiding van de C.R.C. betreurt, klaar men werd overstelpt met vee, dat aangeboden werd. En men mocht niet weigeren de koeien te aanvaarden, want men had gezegd: elke koe, die wordt aangeboden, wordt geaccepteerd. Als men op een aanbod van 2 h 300 stuks had gerekend, moesten soms 8 k 900 aan- yaiiia worden. Daarvoor was niet altijd dadelijk personeel, vcrvoergelegenheid en stalling aanwezig. De ried. Verceniging tot bescherming van Dieren zal over deze zaak rapporteren, maar voo: dat rapport is verschonen, is er reeds zeer veel verbeterd', want de lei ding van de C.R.C. is er op uit het leed der dieren met noodeloos te vergrooton. WSSSfifi - Bii aanloop van Bij aankoop otede 2TaWelten^°CiSct Chocolade LEI fERS per. stuk .12, 15 en 20 eb Chocolade HAR T EN, 2 stuks in doos 15 ct. Chocolade Pakketten per stuk 44 en 54 ct* De Gruyters Chocolade Reepen p.stuk3 ct.' Tabletten 15 ct.t Napolitains. p.doos 15 ct. Kattetoneen 20 ct.| Chocolade Hagel. 20 cUl Chocolade Figuren,, 15 ct.; Kleine Flikjes 12'i ct.f, Luxe Flikken «p.ons 15 ct. De Gruyters Speculaas Prima Speculaas p. 'A pnd. 16 ct. Amandel H 22 ct. De kindertoeslag verworpen. Wankelende raadsleden* Beroep op de regeering. Wethouders als regeerings- commissarissen. Do gisteren gehouden vergadering van den Amsterdamschen raad is met spanning tegemoet gezien. De daaraan voorafgaande vergadering van "Vrijdag bad al eon van de verrassingen gebracht, waarop wij in ons vorig artikel de aandacht vestigden. De loonsverlaging werd aangenomen, doch do kindertoeslag weid afgestemd en de redeneering van het collego van B. en W. was dan ook terecht, dat zij zich voor zij tot verdere behandeling overging, oerst moest beraden, omdat men, wanneer zulk een belangrijke loonkorting den ambtena ren en beambten wordt opgelegd, oonigo tegemoetkoming aan de gezinnen met kin deren wel moet worden gegeven, ria dit wonderlijke on onverwachte verloop weid do vergadering gesloten on hervatting der algenveene beschouwingen tot Dinsdag uit gesteld. B. en W, zouden inlusschen over leggen, wat hun te doen stond. Vooral de Roomsch katholieke groep in den raad werd hier voor een moeilijk geval ge steld. In elk huwelijk toch woidt een rijke kinderzegen niet als zoodanig gevoeld, wanneer bezuiniging, armoede en gelds gebrek aan de deur kloppen, on dit zou in de R.K. gezinnen wol eens tot ver- ontachtzaming der R.K. voorschriften kun nen leiden. Hot is moeilijk om van de Amsterdam- sche raadsleden vooruit to zeggen, hoe zijl zich precies zuilen gedragen. Van don tegenstand van communisten en sociaal democraten is men wel overtuigd, maar de broeders van den middenstand zijn zeer wispelturig en dan is daar nog de zooge naamde „wilde", dr. M. de Hartogh, die dikwijls mot de sociaal-democralen mede- gaat. Om de raadsleden van het belang van deze begrooiing, en het aa'nnemon daar van, te overtuigen, deed de burgemeester nog wens een beroep op do raadsleden. Duidelijk was uitgekomen, dat de kinder toeslag werd beschouwd als een der pij lers waarop de voordracht rustte. Bij de stemming werd gisteren de loons verlaging aangenomen (sociaal democraten en communisten tegen), doch do kinder toeslag werd verworpen. Uit de debatten kwam naar voren, dat verschillende raadsleden van meening wa ren, dat de R.K. hier partijpolitiek be dreven, mot verontaclitzaming van liet ge meentebelang. Dit werd opgeworpon door het raadslid De Miranda, die waarachtig toch te veel boter op liet hoofd heeft om ueu dergelijk punt te mogen aanroeren. Overigens was hij zeer weinig ingenomen met het voorstel van B. en W. om, wat dien kindertoeslag betreft, de hulp van do rijksregeering in te roepon. Dienaangaande diende liet raadslid Do Miranda nog «oa motie in om den raad tot B. en W. de uitnoodigi'ng te doen rich ten zich inzake don kindertoeslag niet tot do regeering te wenden, welke motie werd verworpen. Uit alles blijkt wel, dat B, en W., koste wat het kost, deze begrooting er door zul len krijgen. Ten minste als zij voortgaan op den thans ingeslagen weg, wanneer bij ieder gedeelte van de begrooting, dat door den raad worelt afgestemd, de beslissing van de rijksregeering wordt ingeroepen. De raadsleden mogen dus wel neen zeg gen, doch dan staat altijd de stok achter de deur gereed. De zelfstandigheid van den gemeenteraad komt hierwde danig in hot gedrang, al moeten wij daaraan toevoegen, dat een groot doel van den raad hot daar naar wd heeft gemaakt. Trouwens, de zelf standigheid wordt niet door het zittende college van B. en W. in gevaar gebracht, docli dit college kiest van twee kwaden liet beste: of oen begrooiing maken en goedkeuren zooals deze door de regoering noodig wordt geacht, of zich geheel over leveren aan die regoering. Dat do bostuur- deren achter de groene tafel het eerste hebben gekozen, kan men hen niet ten kwade duiden. In hoeverre reeds thans de tijd rijp is voor ernstige maatregelen van de regee ring zal binnenkort wel blijken. Vooralsnog zal bet wel bij een dreigende schaiduw blijven, doch de verdere behandeling der begrooting kan nog wel eens ernstiger blijk geven, dat Amsterdam is een gemeente waarvan „de huishouding door don ge meenteraad grovelijk wordt verwaarloosd". TWEEDE BLAD WOENSDAG, 2D NOV. 1933. No. 20304. Het ingrijpen van do regoering kan nog wel eens voor de raadsleden, die Amster dam tot een hostuurloeze gemeente willen maken, oen ergo wrang© bijsmaak hebben. Want bet is lieeleniaal niet onmogelijk, dat er niet oen „Hagenaar" de wethou ders op de vingers zal komen kijken on tikken. Laat ons eerst eens zien, hoe arti kel 144 der Grondwet precies luidt: „'Aan don raad wordt de regeling on het bestuur van d'o huishouding der ge meente overgelaten. Rlij maakt do verordeningen, die hij in het belang dor gemeente nootl'g oor deelt. Wanneer d'e wetten, algemeen© maat regelen va'n bestuur of provinciale ver ordeningen het vorderen, verleenen de gemeentebesturen hunne medewerking tot uil voering daarvain. Wanneer de regeling en het bestuur van d'e huishouding oener gemeente door den gemeenteraad grovelijk worden ver waarloosd, kan eeno wet de wijze bepa len, waarop i'n het bestuur dier ge meente, met afwijking van d'e beide eer ste zinsneden van dit artikel, wotrdt voorzien. De wet bepaalt, welk gezag het ge meentebestuur vervangt, wanneer dit in. gebreke blijft in de uitvoering der wet ten, der algemeone maatregelen van bei- stuur of der provinciale verordeningen te voorzien". De regeering neemt dus het heft in hau- den! De raad wordt buiten werking ge steld en een regeeringscommissaris kan warden benoemd'. Marr er staat nergens, dat die regeermgscomnissaris één persoon moet zijn en liet kon best gebeuren, d'at er oen college van regeeringscommissaris- sen werd benoemd1, welk college dan bui ten den raad om de zaak zal opknappen. En er is niet het minste bezwaar tegen, d'at de huidige burgemeester en wethou ders van Amsterdam dat college zullen vormen. De wethouders krijgen dan een nieuwen titel: „vetliauder-rogeeringsooin- missaris". En dan zijn de raadszittingen, maar ook de presentiegelden van de baan. Of men in dat geval lean spreken van cumulatie van functies weten wij niet. In elk geval hebben de weihouders er niet naar ge streefd' om dien builenuewonen titel en. die afzonderlijke functie !c krijgen, maar deze zijn hun opgadroiuvu. ADAM WEEVERS. GEMENGD NIEUWS» Twee militaire vliegtuigen in botsing. i Twee doodon. In de buurt van Marseille zijn bij een luchtoefening twee militaire vliegtuigen tegen elkander gebotst. Beide machines sloe gen te pletter. Een piloot kon zich met zijn parachute redden. Een waarnemer en de bestuurder van het andere toestel kon den slechts als lijken worden geborgen. Miiwiiiimuw mmm* X'Mz tfreK-S. re.-?. J gratis zoolané -k K DER

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5