Schiedamsche Courant. sroitT, HAAR AVONTURIER. Nieuwe uitgaven. Werkzaamheden in den volkstuin. TWEEDE BLAD ZATERDAG, DEO. 1933. No. 20513. Mijmeringen. Opkweekenopfokken opvoeden. December, "Ie maand van liet kind, wordt ingeleid en weder uitgeleide gedaan door ©en grijsaard. Sint Nicolaas, hoeveel leeuwen liooft hij reeds zien komen en gaan, doet aan het begin do jonge kin derhartjes van verwachting kloppen, opent de deux voor December. Sint syRester, die de geschiedenis van vele eeuwen zou kun nen schrijven, sluit de deur van die maand, van geheel het jaar. En tusschen die trouwe oude" wachters ligt een tijd vol van vreug de voor de kinderenworden de gedachten ook met nadruk bepaald hij een kind; bij het kerstkind in den stad van Bethlehem. Geen wonder, dat in die maand de ge dachten van duizenden ouders en oude ren uitgaan naar linn kinderen; naar het kind. voedde, ofschoon ook teteursto.lmgendon dierenfokker niet bespaard zullen blijven. V V Onze Nederland sche taal kont drie woor den voor groot brengen: opkweeken, 'op fokken, opvoeden. Bloemen kweekt men op; dieren fokt men op; kinderen voedt men op. En nu is het allermerkwaar digste dit, dat niemand zich zal uitgeven voor een bloemkweeker of een veefokker, die van bloem noch dier verstand heeft; maar dat er zoo boel veel ouders getooid! worden met den schoenen naam opvoeder, terwijl ze van de kinderziel geen ver- atandi hebben ©n onhandig-vieemd staan tegenover het zoo verantwoordelijke werk, dat hun werd toevertrouwd, toen hun kind geboren werd. Vandaar zoo heel veel mis lukte opvoedingen en dus even zooveel mislukte levens haast en dubbel zooveel teleurgestelde oudera. V Het is een mooi werk om bloemen op te kweeken. Men krijgt ©on klein plantje, teen stekje. Men weet, wat juist die plaat noodig beeft om te gedijen en zorgt er voor, dat het ontvangt wat het behoeft. En dan gaat het goed. Blaadjo na blaadje ontsluit zich. Dra vertoont zich de bloem knop; hij ontsluit zich tot den vollen bloei. Hoe verheugt zich dan het hart. Het oog wordt niet moede om de bloem In haar bloeiende schoonheid te bewon deren. We meten als 't ware uit, hoe klein de plant was, toen we haar kregen. Zoo ver is ze nu gekomen door oinze trouwe zorg. Geen wonder, dat de menscban wel -eens zeggen, dat het opkweeken.van bloe men dankbaarder werk is dan->het opvoe-" dien van me-nselven. Toon kent dit kweokei ook zijn moeilijkheden en teleurstellingen. Het opdokken van dieren is niet zelden een plezierig werk, omdat het zoo'n vol doening geeft. Toon ©enigen tijd geleden in Artis jonge leeuwtjes geboren waren, die door een herdershond werden gezoogd, kwamen van deze jeugdige koninkjes der dieren foto's in de couranten en men zag er met genoegen naar. Toen de leeuwtjes gezien mochten worden, stroomde men toe. En er moeten heel wat dienenvrienden zijn, die nog op gezette tijden komen zien, hoe de jonge leeuwtjes het maken. Ze scheppen er vreugde in, dat ze zich flink ontwikkelen. Niet anders, wanneer we zelf kuikens of jonge katjes of hondjes opfok ken, Maar we zorgen ervoor, dat do dier tjes krijgen wat zo noodig hebben. We weten, dat dit de voornaamste voorwaar de is, die vervuld moet worden, willen wie vreugde van hot opfokken beleven. Dan techter is het ook een dankbaar werk. Men hoort wel eens zeggen, dat meer vreugde beleefd wordt van dieren, welke men op fokte dan van menschen, die men op- Et is in den loop der tijden over de opvoeding van menschenkinderen al heel wat geschreven en gesproken in boeken, paedagogisclie handleidingen; cursussen; onderling gesprek. Teveel om te noemen. Misschien ook wol teveel. Evenredig aan de groeiende belangstelling voor hot kind in 't algemeen, zijn do' klachten, dat de kinderen niet beantwoorden in de prak tijk aan het beeld', dat de paedagogischei theorie van hen heeft opgebouwd'. Inder daad is er onder de rijpere jeugd een mo>- reele aftakeling. Het valt niet te ontken non. Nu zou men ook hierover weer boe ken vol kunnen schrijven. Het boste is terug te gaan tot den simpelsten ©isch van de opvoeding, welken we kunnen leeroni van bet opkweeken en bet opfokken: go- ven wat noodig is. Niets meer, maar ook niets minderl Geef een kind wat eens kinds is; wat het noodig heeft naar ka rakter, aanleg, ontwikkeling. Wat daar onder blijft moet falen; wat daarboven uit gaat is uit den booze. We maken de din gen v»ak veel ingewikkelder dan ze van nature zijn. Ook de opvoeding. Niet het opkweeken, niet bet opfokken. Wèl bet opvoeden. Zou daarom niet zoo dikwijls opkweeken en "opfokken dankbaarder zijn, omilat ove die twee nemen zooals ze zijn, terwijl we opvoeden omvormen tot iets van eigen makelij, van eigen vinding? J, Nagel. Een episode uit den Deriigjangen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER 39) Naast den ingang hingen en stonden allerlei oude wapens, partisanon, krijgs- zeisen, bellebaarden, lansen en spietsen. Ter weerszijden hing een zwart bord, waar op zware zwaarden waren bevestigd; een en tweehanders met oude gevesten: vuist- ring-erp en ezelsooren. Ook beulszwaarden, waaruit bleek, dat het halsrecht op Bin- gumstein geheerscht had. Boven de deur zag men over twee ge kruiste spontons, een groot schild, waarop het wapen der Von Bingums was aange bracht; een slang mot een vogel op een lichtviolet veld, do kleur van amafist. De zoldering was van donker eikenhout, steunend© op ronde balkon. „Mijn meester is ia Berlijn," zei de slotvoogd tegen Saxon, „maar ik zal' on middellijk een hartig ontbijt laten opdie- „nen." En weldra zaten zij allen aan een grooto eiken tafel te eten en te drinken, behalve de vreemdeling, die dadelijk door Meltihior naar zijn .kamer gebracht werd om opnieuw te wordou verbonden. „Leuchtenberg schijnt bezet te zijn, Is U hier veilig?" Yroeg de vaandrig. „Volkomen," meende Bomhard1. ,,Nooh Zweden, noch' keizerlijke troepen vallen yons lastig." „Politiek?" vroeg Saxon. „Hoogere politiek, overste. Daar de keur- VoetbaL Gaat Nederland van Oosten rijk v erliezen? De Oostenrijkers, de ongekroonde voet- balkoningen van het Continent, komen dus Zondag in Amsterdam. Om tégen Holland' te spelen, en misschienmét Holland te spelen, aldus de Sportkron. Want laten wij dit nog eens voorop zetten: onze aan staande gasten spelen veel beter voetbal, wij zouden liaast zeggen een beter soort voetbal, dan de Hollanders, en als voetbal een wiskundevraagstuk was, dan zouden wij zonder aarzelen zeggen, dat Oostenrijk een dikke overwinning, zeg oen 5—0 of zqo gaat behalen. Met alle waardeering voor de voortref felijke kwaliteiten van do wetenschap, die wiskunde heet, herinneren wij er terdege aan, dat voetbal zijn grootste aantrekkelijk heid ontleent aan het feit, dat het...... géén wiskunde is. Het is een spel, esn levendig en levend spel van elf tegen elf, een spcJ! dat juist karakteristiek is door de oms'an- digheid. dat zidh in eiken-wedstrijd grooto verrassingen kunnen voordoen. Verwachten de meer dan dertigduizend toeschouwers, die Zondag het Stadion, zul len" omzoomen, zulk 'een verrassing? ,0f komen zij alleen om het mooie spel van de Oostenrijkers te bewonderen? Misschien tellen beide redenen mee; do laatste toch waarschijnlijk wel het meest, want liet is kenmerkend, dat de Tsjechen en de Han garen die nagenoeg van dezelfde kracht zijn als de ploeg van Oostenrijkers -mi-ei zóó de belangstelling getrokken liehhonrais het team, dat terecht als één der best spelende ploegen van de wereld wordt aan gemerkt. Ons publiek stelt dus wel pnjs op het aanschouwen van Sioogrtnand voet bal, een verheugend verschijnsel en te meer opvallend nu het vaststel en op een datum als 10 December op z'n minst geno men de noodige risico met zich brengt. Het risico blijkt at uit de momenteelo weersomstandigheden, want de kans is groot, dat kou en een hard veld' ondanks do zeer prijzenswaardige maatregelen van het Stadion noch voor de spelers noclli voor de toeschouwers aangename factoren zullen zijn. Factoren, die uiteraard in het voordeel zijn van de technisch sterkere, i.e. Oostenrijk. Mogelijk echter weegt die factor minder licht nog dan de overweging, d'at Oosten rijk dezen wedstrijd vast en zeker wil iwnnen en liefst met een zoo hoog mo gelijke score. Men kan over de resultaten van de expeditie naar Groot-Britlannië den ken hoe men wil, een feit is oi., dat-zij geen. onverdeeld succes voor <fe Oorten- rijksohe ploeg geweest is. Hot gelijke spel tegen Schotland heeft Hugo Meist en zijn mannen natuurlijk roden tot veile tevreden heid gegeven, maar de 4—2 nederlaag te gen Arsenal kan men toch op z'n best een oorvol resultaat noemen, al vertegenwoor digt de Londensclie ploeg dan ook wel het beste Engelsche clubvoelbal. Een flinke overwinning op Holland dat men in de Centraal-Europeesohe landen stel.ig niet on derschat zou de Oostenrijksche repu tatie nog volledig redden, «marzou de ploeg zonder oen eukelfe- overwinning te VV oenen terugkeoren, daar zou er, in tegenstelling met verleden jaar na do eer volle 43 nederlaag tegen Engeland, g.-en enkele reden zijn om do spelers met het noodige eerbetoon in hun hooflstad in te halen. Wij gclooven niet te overdrijven, als wij beweren, dat do Wundortoam-gloite te Amsterdam ietwat op hot spel staat. Oostenrijks ploeg heelt zich een paar jaar geleden den eenetitel van Wunderlaem venvoiven door een serie schitterende pres taties, maar juist na don heroisohen, histo risch en wedstrijd tigen Engeland dien wij ons persoonlijk nog altijd herinneren als één van de beste wedstrijden, die wij ooit gezien hebben is doou verschillend© omstandigheden een inzinkmg gevolgd, een liohto inzinking weliswaar, maar toch goed merkbaar aan do verschillende resultaten, waarbij o.m. een nederlaag tegen Tsjecho- Slowakije, een gelijk spel togen Hongarije en een enkele minder sprekende overwin ning. Hugo Meisl had gehoopt tijdig voor den Britsaken toer een nieuw team ie kunnen opbouwen met de kern van het Wunderteum als geraamte en aangevuld met een paar oudere, vroegere internatio nals benevens een paar veelbelovende jon geren. Het gelijke spel tegen Schotland en meer nog het in dien wedstrijd' te Glasgow vertoonde spel deden vermoeden, dat Oos tenrijks voetbaldictator in zijn voornemen geslaagd was, maar na hetgeen wij over den wedstrijd tegen Arsenal vernomen hebban, moeten wij aannemen, dat de ploeg iianr oude kracht niet beeft kunnen bereiken. Zoo er dus ooit een kansje voor Holland is op een eervol resultaat, dan is het nu. Maar dan is het ook zaak die kans tot het uiterste uit te buiten. Dan is bot ook noodig ,dat een golf van alles bezielende geestdrift in onze spelers vaart en dat zij met den vasten wil bezield zijn hun ster kere t egenslandors te beletten hun gewone spel te spelen. En dan is het reaept tegen de „Ueberfeombination"', die d'e Oostenrij kers dikwijls vertoonen in hun streven om maar zoo precies mogelijk te spelen de wedstrijden tegen Schotland en Arsenal hebben- dat t weer bewezen een snel tempo:1 ineens plaateen van dm bal zander onnacdige fraaiigheden, en apen spel. Dit recept geldt voor de geheele ploeg, voor dé achterspelers niet het minst. Weg met dien bad, moet hun parool zijn Ook don-ze halfs dienen zich dat aan te trekken-en .-eerjii recht orr/o voorhoede. -De achterhoede van Oostenrijk toch-is van zeer go-ede kwaliteit, als men denkt die met short passing of met solas pel te kun nen passeeren, heeft roem het mis. Het elftal is door het niet beschikbaar zijn van Web er en Adam die in diverse voorgaande successen zulk een belangrijk aandeel .gehad hebben ontegenzeggelijk verzwakt; des te mooier zal het zijn als een eervol resultaat bereikt wordt. 'iar (Austria), Soludl (Admiral), BinderOude Kerk. Deze gebouwen milten dan Rapid), vArlifrht ivrvrtlon Reserves: Raftl (Rapid), Janda (Ad'mi- ra), llraun (W.A.C.), Mock (Austria), Vier tel (Austria). Dit is ongeveer dezelfde ploeg, dio to gen Schotland speelde. verlicht worden. Bovendien denkt de commissie erover een uitvoering te geven van Nederlandsohe 'J volksdansen. Do Banneling van Tutuli. door J. Willem Pirt. N,V. Haagscho Drukkerij en Uit geversmaatschappij. Wie J. Willem Pirt is, weten we niet, maar na zijn boek te hebben gelezen zal het ieder duidelijk zijn, dat hij in de tro pen, in het eilandenrijk om Niemv Guinea, thuis is en tevens dat hij va'n de huidige beschaving niet veel moet hebben. Do zending en de Europeesche beschaving, zooals die zich in de tropen openbaart, zijn twee verfoeilijke dingen in zijn oogen en door dit in ,,Be Banneling van Tutuli" op onverbloemde wijze te zeggen, heeft hij het boek als zoodanig, dat oen avontu renroman spelend in de Zuidzee wil zijn, geen dienst bewezen. Men leest, als men dio „geloofsbelijde nis'" vain den schrijver voorbij is, het boek overigens met genoegen, al is het hier en daar wel wat sterk didactisch en soms ook wel eens wat onwaarschijnlijk. Da banneling van Tutuli is een jonge man, geboortig uit Hollandsche ouders, die naar Australië emigreerden, maar den En- gelsch aandoenöcm naam: Jack Howard draagt en als oenig Europeaan woont op Tutuli, een eilandje tusschen Nieuw Gui nea en Australië. vorst van Brandenburg, Georg Wilhelm, aan wiens bof te Berlijn mijn meester is, nog nooit een besluit heeft genomen of hij de zijde van den Zweedschen koning of van Tilly en de keizerlijken zal kiezen, worden wij door beide partijen angstvallig ontzien. Met kleine plunderende benden kunnen wij zelf wel afrekenen." „Heeft u den graaf in de laatste dagen nog gesproken?" vroeg Bemhard. „Neen," antwoordde Saxon. „Wij zijn uit Maagdenburg gevlucht en nauwelijks aan de Pappenheimers ontkomen. Wij hebben vrijwel den geheel en nacht gereden." „Dan wilt u zeker rusten? Wenscihit u met den vaandrig in één kamer te sla pen?" Saxon fluisterde den slotvoogd een paar woorden in. Deze keek den knappen, jon gen vaandrig aan, die bloosde tot over de ooren. „Mevrouw," zei hij, „.zelden zag ik zoo'n goede vermomming." Marion Mute, nog altijd hlo-zend. „Ik zal de kemonade voor u gereed laten maken. U zult daar aangenaam, wo nen." „Doet u niet te v-ecl moeite," weerdie Marion af. „Mevrouw," antwoordde de slotvoogd'. „Mijn meester zo-u het mij zeer kwalijk nemen, als een der verwanten van don overste niet met de grootste onderschei ding zou worden behandeld. Zij zijn zeer oude vrienden. En,' vervolgde hij, „mijn meester zou er ta teeth op zijn u alles, wat hij bezit, ter beschikking te stol len." „Maar nu gaan we slapen, Bernh'ardi," brak Saxon het verbaal af. Het Nederlandsche elrcal komt in de volgende opstelling: Van -der Meuien (H.F.G.), aanvoerder. Van Diepenbeek (Ajax), Van Run (PS.V.). Pellikaan (Longa), Anderiesen (Ajax), Van Heel (Feijenoord). W els (Unitas), Vente (Neptunus), Lagen- daat (Xerxes), Schoemaker (Quick H.), Mul ders (Ajax). Reserves: Van Male (Feijenoord), Lely- veld (V.U.,C.), Breitncr (A.D.O Y, Graafland (IIB.S.), Slot (D.W S Oostenrijk brengt naar „De Telegraaf" meldt, de volgende ploeg in het veld: Platzer (Florisdorfer A.C.). Cisar en Seszta (W.A.C.). Wagner (Rapid\ Smistik (Rapid), Nausch (Au-tria), aanvoerder. Zischek (Wacker), Bican (Rapid), Sinde- Eerst tegen het noenmaal waren de gas ten weer op do been, behalve de vreem deling, die in zijn bed was gebleven. „U kunt hier rustig eenige dagen blij ven," ze'de Melchior, „de overste heeft gezegd, dat u niet mocht vertrekken voor u geheel hersfokr oent. Elke wonseih var dan overste wordt hier stipt vervuld, U is hier volkomen veilig." „Een paar dagen zullen voldoende zijn," antwoordde de vreemdeling. „De wonde is gelukkig van weinig betoekenis. Kijk, ik kan mijn hand zelfs gemakkelijk be- bewegen. Ik weet iets van de heelkunde af. Maar, weet je, Melchior,zoo mag ik jo toch zeker we noemen, vriend?" „Zeker, graag," stemde deze toe. „Ik heb de laatste paar dagen geen slaap gehad." „Waarom niet, of is mijn vraag onbe scheiden vroeg Melchior. „Neen. Ik was bang, dat de Pappenhei mers do prinses zouden oplichten," ver klaarde do vreemdeling, „Daar heeft de overste goed voor ge zorgd," antwoordde de wachtmeester fier. De vreemdeling knikte, zweeg en dom melde weer in. In den namiddag brachten Marion en Saxon een bezoek aan hun vriend, den vreemdeling. Hij zat in ©en diepen leuning stoel voor het venster, dat een prachtig uitzicht gaf op de omringende wouden. Saxon drukte hem de linkerhand en zoide „Wij beiden, danken u van h'arte voo-r uw tusschenkomst en wij zouden graag den grooton dienst vergelden. Als een rustig leven eenige bekoring voo-r u heeft, Tijdschriften. Contact, Maandblad voor de rijpere jeugd'. Uitgeversbedrijf Vulpes, Rotterdam. Dezer dagen is het eerste nummer ver schenen van eein maandblad, dat er op merkelijk frisch uitziet! Bet heet „Con tact", is bestemd' voor de rijpere jeugd, wordt uitgegeven te Rotterdam bij Uit geversbedrijf „Vulpes" en staat ander hoofdredactie van P. J. Buincks, met als redacteuren G. J. van Bruggen, R. Fern- hout, J. Kloosterhuis, J. M. Lindeman en G. Overstoot en oen geweldige staf van medewerkers, waarbij ©r zijn met klinken de namen op publicistisch gebied'. Bet is gewijd' aanknust, wetenschap, ontspan ning .techniek ©n sport. Do redactie stelt zich voor het karakter «n het aanzien van het nieuw© maandblad to bepalen inaar de algemeene menta'itoifc der rijpere jeugd' en naar die van de Mid delbare Scholen in hot bizonder. Plet blad' beoogt de 'jeugd opbouwende, ontwikkelend© en ontspannende .lectuur te geven, terwijl alle afbrekende of tendentieu ze artikelen, allo uitgesproken politiek© meeningen van welken aard ook ten streng st© geweerd zullen warden. Het eerste nummer, dat ©r ook tech nisch goed' verzorgd' uitziet, is 44 pagina's groot. Do ingevallen strenge vorst herinnerde ons er even aan, dat we op tijd' gereed moeten zijn met het dekken ©n opbergen van niet winterharde planten. Over de ingekuilde producten als dahlia's en win tergroenten brengen we nog wat ruigte aan, indien we vermoeden, dat de beschut tende aardlaag niet dik genoeg is. Het dekken van bakken, waarin we niet winter hard© planten bewaren, eischt nu ved zorg. Reeds hebben we deze bakken om geven met een dubbelen wand, waarvan we de tusschanruimte opvulden met koudo werende stoften, als: turfmolm, zaagsel, droog blad of iets dergelijks. liet glas dekken we met eein af meer stroomalten, waarover nog ©en rietmat komt, Zorg vooral, dat het dekmateriaal goed aansluit, opdat er geen kieren open blijven. Dek zoodanig, dat het dekmateriaal niet door den wind kan worden opgeslar gen. Op liet midden van den dag, als de zoi op 'ten bak schijnt on het in beü 'zonnetje doodt, maken we het glas vrij, op- dut het zonlicht do planten kan bereiken en de temperatuur ia den bak wat kan verhoogen. Even voor dat het zonnetje weer van dan bak gaat moet het dekma teriaal er weer op zijn. In geen geval mag liet glas aanloopen, d'.i. bevroren zijn, voordat we dekken. Denk ook om uw kamerplanten, dio misschien in een vertrek staan, waarin, niet wordt gestookt. Plaaits deze geduren de den nacht in een verwarmd vertrek of omgeeft ze anders mot courantenpapier. Wees nu vooral spaarzaam met gieten en doe het, indieu noodig, alleen in de morgenuren. Indien bladplanten schoongemaakt moe ten warden doen we dit in ©en ruimte waar ze bij deze behandeling niet van tocht of kond© kunnen lijden. Gebruik voor het gieten en voor het schoonmaken steeds water, dat kamertemperatuur heeft. Zorg verder, dat uw planten zooveel mogelijk van het toch al schaar sche dag licht profiteeren. De plaats voor de plan ten is, vooral in dezen tijd van het jaar, dicht bij de vensters. Omdat ze daar ech ter ook het eerst van koude te lijdon bob ben nemen we in verband' daarmede 's avonds onze maatregelen. Niet winterharde vaste planton als Gy« nerium, Crinum, Alstroerneria, Montora- tia. Gunnera, Anemone japonica e.a. be lmoren nu gedekt te zijn. indien dit tot heden werd' verzuimd, doe het dam, nog, Oc*k kan liet noodig zijn de deklaag ©enigs zins te verzwaren. Over de onlangs geplante bollen van hyacinlhan, bolirissen en Ixia brangen wel ook een laagje turfmolm aan. Beschut ver der alle planten waarvan ge reeds weet, dat ze beschutting behoeven, A'. G. Kunst en Wetenseliap. Zomerfeesten 1934 Amsterdam. Gistermorgen heeft de oommissie voor de Zomerfeesten vergaderd. Deze zullen bestaan in de herdenking van het 50-jarig bestaan van do Wagnerverceni- ging en den 70sten verjaardag van Strauss. Bovendien zullen in het Rijksmuseum tentoongesteld worden werken van Saanre- dam en zijn tijdgenooten. Voorts zal wor den ingericht een theatortentoonslelling Ook zal in den Stadsschouwburg worden opgevoerd Arabella van Strauss en zal in hot Concertgebouw een aantal concerten worden gegeven, gewijd aan dien toon kunstenaar. Meer voor het publiek zal een internatio naal oarillonconcours gehouden worden van de torens van het Koninklijk paleis en de eer. kalm bestaan kunnen wij u wtel ver zekeren." „Ja zeker," voegde Marion er aan toe. „De groote schat..." Saxon keek Marion verwonderd aan, maar hij zwoeg. „Overste," antwoordde de vreemdeling, „geld heb ik niet noodig. Als u mij een gunst zoudt willen bewijzen, dan zou het moeten zijn, dat ik later aan uw zijde tegen de Pappenheimers zou mogen vech ten." „Als het zoover komt., graag," luidde het antwoord van den overste. „Maar is het onbescheiden te vragen, wie onze vriend eigenlijk is „Ik ben een heelmeester. Namen doen weinig terzake. Ik lieb u gezegd, dat ik geen heksenmeester of duivelskunstenaar ben, die zidh aan satan verkocht heeft en als kat rondloopt om vee te doocten of menschen te bènadeelon en op den Bloksberg danst met naakte heksen in den Saturnusnacht. Do bul wan den paus over het vervolgen van toovenaars en. heksen, de bekentenissen, op de pijnbank ontlokt aan toovenaars en heksen, zijn waanvoor stellingen. Eengemakkelijk middel om zich van een vijand te ontdoen. En de proiestantscbe geestelijken," zuchtte hij, „zijn al even fel in het vervolgen als de katholieke priesters. Ik heb mijn ge heele leven daartegen gestreden, en zelfs een boek, een ernstig boek, daartegen ge schreven misschien ben ik daardoor te uitvoerig in mijn antwoord Het gevolg was, dat ik voor den rechter ge daagd werd, maar ik vond het veiliger niet te versdliijnen." Er heerschto een oogenblik stilte. Kerk en School. Ned. Herv. Ke rk. Beroepen te Eexta (toez.) ds. J. J. van Oosterzee te Tjorkgaast. Aangenomen naar Sneek ds. Jac. Tref fers te Marken, I Bedankt voor Sliedrecht ds. Jac. Tref fers te Marken. Bedankt voor Nijkerk G. ds. H. A. del Geus te De Bilt (U.). Gercf. Kerken. Aangenomen naar Lemelo en Demel er ve! dy A. J. W. Vogelaar, hulppred. te Nij megen. Geref. Gemeenten. B'edankt voor Tholen, ds. J. Fraanje te Barn e veld. „Maar u weet toch blijkbaar meer dan andere menschen." „Misschien lijkt u dat zoo, maar dikwijls zijn do verklaringen van de vreemdste ver schijnselen zeer eenvoud g." „Kijk," zei hij en hij haalde uit zijn zak met de linkerhand twee ijzeren rin gen, toonde hen in elke hand één. „Het zijn twee ringen." Hij liet zijn rechtere!le boog rusten op de leuning van zijn stoel. „Nu smeed ik ze aan elkander"; hij wierp Saxon de beide ringen toe. Ze waren inoengeklonken. Saxon en Marion beschouwden de rin gen nauwkeurig van alle zijden, maar zij konden zo niet uiteen krijgen. Zij zaten vast aan elkander gesmeed als schakelss van een ketting. „Mag ik ze nu even terug?" Met de linkerhand nam hij de ringen van Marion aan. „En nu," vervolgde de vreemdeling, „heb ik in elke hand weer één ring. Zij zijn los, uiteen gevallen zonder vuur, zon der smeedkunst." „Onmogelijk," zei Marion. „En toch een heel eenvoudig spelletje. De verklaring? Ik zal u die geven. Ziet u, ik heb drie ringen, één los en twee aaneen geklonken. Heel eenvoudig een klein beetje vlugheid met de vingers, boe renbedrog. Zoo bestaat er heel veel in de wereld dat onbegrijpelijk schijnt en in wezen zeer eenvoudig is en om zulk© grappen zijn menschen verbrand, fk zou u. voorbeelden kunnen aanhalen, waarvan u versteld! zoudt staan." Wordt vervolgd). DEK wmjKM w pi v i p k «c*'i m> i jv «y« i i 1 smpma

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 9