HAAR AVONTURIER, Een groet van den zomer. Do folio vrieswind deed hof laatste blad, dat nog aan hoont en struik, hing, vallen. Do laatste resten van zomerbloei en herfst- schoonheid1 zijn nu vergaan en over do tuinen on do parken, do volden on do bosschen in winterdorlieid jagen de scherpe oostenwinden mot snerpende koude. De meeste menschen, die niet buiten moeten zijn, zoeken de kachel en de veilig omslo ten sfeer van eigen huis en haard'. Zoo heeft binnen en buiten ook de win ter zijn schoonheid' en zijn bekoring, bin nen nu. nu de ijzige winden over de vlak ten gieren, buiten straks weer als op zach ter, zonnige dagen een wandeling in bosch en veld vol vreugden wezen k;m. En wie niet bang is voor een koudon neus, zal zich ook op den koudon vorstdag niet bin nen de muren van huis of sfad opsluiten, maar ook dan de aanraking zoeken met do zem en den wind, do storreglaus en liet maanliclitspel over clo wintersche we reld. Hidden in die wintersche dagen komt dan in onze woning een boek uit de v:m bekende prachtige Verkade's albums als een groet van den zomer. En ineens, als we dat boek, „De bloemen en haar vrienden", opnemen en doorbladeren, is liet ons of er weer blad1 komt aan de kale boomen, of er weer bloei ontluikt in den 'fiarren tuin, of de roep van den lentewind weer gegaan is over de verlaten velden, of de geluiden weer terug zijn van ver- vlogeu weken en maanden, het gonzen van een bij, de donkere hommeitoon, of vlin- jfcrs weer zweven over bloeiende heide ti katjes stuiven in den zoeten voorjaars kind. Heel een getijde van zon en zomer, lach en lied', bloei en kleur en flour stijgt voer u np uit deze bladzijden, bloeit voor u open in woord en beeld. En voortmijm erend over wat uit dit boek, dit door dr. Jac. P. Thijsse als altijd zoo boeiend, geschreven en door de schilders Rol en Voerman als immer zoo schitte rend geïllustreerde boek, tot ons komt, komt heel de zonnige zomer, die achteT ons ligt, weer in onze herinnering terug en wordt het verlangen wakker naar nieu wen zetnnigen tijd. Daar ligt weer het duin in blonden luister en uit de vochtige valleien Boeit opnieuw een schoone wereld van bloemen, vlinders en vogels op. Daar ligt het meer en wij vergeten voor een oogonblik wat het meer ontluistert zoo vaak en liggen stil met ons bootje bij zwanebloemen en libellen, bij waterlelies en drieblad en stap pen uit aan den moerassigen oever, waar orchideeën lokken en roomige spiraea geuit. DaaT bloeit weer in onze herinne ring ue heide van Elspeet en het veen- land rand Nijverdnl, de kamperfoelie geurt in de beikenbosclijes en bonte vlinders vlie gen ow< r de bloemen. De kale heesters van paik en tuin omkleed en zich weer met bin 1 en bloeisel en gonzende insec ten vliegen over lokkende kelken. Bij de wintersche kachel, terwijl de vries wind door de leege boomkruinen blaast, do vreugde van een zomerdroomKoe dichtbij ligt nog dit alles van enkele maan den terug, hoe dichtbij ligt het alweer voor den vooruitzienden blik en het ver langende hart. Maar wie het boek dichtslaat met het voornemen het nog heel vaak weer door te bladeren en het straks te gebruiken als een welkome gids door de wonderen van het zomerland1, die doet hot niet met blij1- de herinneringen aan wat was en warme verlangens naar wat koenen zal alleen, die denkt ook aan de oude leus van Horatius: Carpe diem, aan Pallieter den dagenmelker en hij plukt met hem den dag, ook den winterdag, die er is vandaag en waarvan er n-cg zoo velen zullen komen. Die weet hoe ook doT schijnende boomen het hemel licht vangen in hun takkensped, hoe wijde wintei-vclden schatten van schoonheid1 dra gen, hoe een roode westeriremel na een vorstigen dag vol stralendem luister kan zijn on een sneeuwla nd of een besneeuw de stad vol blanke schoonheid in 't licht met een groet van den zomer, maar weet van het wintergoud van do zon. Rij is blij hoe de tooi der getijden ook in deze maand niet, want nooit immers, ontbreekt. A. L. B. BINNENLAND, Wijziging Spoorwegwet. Ecu webontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Spoorwegwet en van de Lo- eaatspoor- en Tramwcgwet. De sterk toenemende concurrentie, dio het spoorwegvervoer ondei vindt van het rnotorvervoer langs den weg, heeft meer en meer aan het licht gebracht, dat de thans in artikel 31 der Spoorwegwet voor komende verplichtingen omtrent volstrekte gelijkheid van behandeling, wat de tarieven betreft, en openbaarmaking van overeen gekomen vrachlveriaguigen voor het ver voer van goederen verouderd zijn. Ds in vele opzichten ongelijke concurrentiestrijd schijnt het scheipst van de zijde der vracht auto, doch laat zich, ook wat de autobus betreft, allerminst wegcijferen Van het spoorwegmo'nopo'ie is praotisoh uiterst weimg overgebleven. Daarmede is de noodzakelijkheid vervallen om in dit opzicht van den spoorweg bi/oudere waar- li O' gen te eisclien, te meer, omdat auto- diensten aan detgoSijke wettelijke voor schriften niet onderworpen zijn en ook moeilijk onderworpen kunnen worden. llierbii komt, dat vervoer per aulo door den aard van het bedrijf tegenover spoor wegvervoer in verschillende opzichten na tuurlijke voordeden bedt en een voor sprong heeft wegens ontbreken van vervoer- plicht, die den spoorweg noopt to-t aan vaarding ook van minder voordeeeiis; ver voer, waarnaar de auto geon gading maakt. Een en ander heeft ten gevolge, dat meer en meer vervoer van den spoorweg naar den weg afvloeit Voorgesteld word! derhalve voer den spoorweg de gebondenheid aan tarieven zoowel wat de reiz'gers als de aangebo den, niet doo-r wettelijke bepalingen uit gesloten goederen betreft, aldus te ver zachten, dat niet mag worden vorvrerd tegen hoogere vrachtprijzen dan in do openlijk aangekond'gd» tarieven zijn aan gegeven. Aldus zal de gelegen ,veld om tegen over eengekomen lagere vracht te vervoeren, die in de bestaande derde, vierde en vijfde! .>nar z>^n ^eSen_ betaling van zes cent ,?oor leden van. artikel 31 was beperkt tot go^j retourzending van de kaart aan de doren verve" r, ook worden geopend vi* r i afzenders na terugkomst van den Po;> reizigerovervoer. En voor hot goe-ljreu- jager te Amsterdam) aan de volgende vervoer wordt deze gelegenhed verruimdadressenAmsterdam, Kalver»traat 71; Gekookt rumlvlecsch in blik. B. en W. van Rotterdam maken bekend', dat thans voor het verkrijgen van gekookt rnndvleesch tegen den prijs van f0.35 per blik van 1 K.G., ook in aan merking kunnen komen gezinshoofden, Uw niet steuntrekkend zijn, doch wier fitian- eieele omstandigheden met die van de steunIrekkenden zijn gelijk te stellen. De Postjager, Opgericht is eon comité, dat leiding] geven wil aan do uiting der gevoelens van sympathie voor de gedupeerde be manning van don Postjager. Al is oen nieuwe motor in aantocht en al is do stemming in Grotfaglic daardoor weer puik, toch zal een hartelijk loeVen van mede leven de bemanning goed doen bij den te genslag na zulk een voorspoedig begin. In het comité hebben zitting genomen de heerenkolonel il. Fenverda, comman dant vliegkamp de Kooi; overale P. W. Best, commandant vliegkamp Soes'erberg; kapitein II van Weerden Poelman, kapi tein-vlieger; E. Crone, Amsterdam; mr, L. G. deri Dooren de Jong, Den Haag; 11. J. P. van Heek, Enschedé; ir W W. E. van Heinert, Wassenaar; J Mees, Rot terdam; ir. F. Philips, Eindhoven en E Spittel, Den Haag. Het plan is, sympathiebetuigingen te zenden naar Taranlo, waar de bemanning verblijft. Ton van Tast heeft oen humo ïistische briefkaart geieekend, wnirop aan do keerzijde hel. adres van de bemanning in Itahe is vermeld en de gelegenheid! geboden wordt, het drietal een verere voorspoedige reis te wenschen. De- kaart moet gezegeld worden niet een gewoon No- derlandsch zegel van 71/- cent. Den heeren Geyssendorffor, Asjes en Van Shaaten zal verzocht worden, al deze sympathiebetuigingen Ie verzamelen, mede te nemen op hun verdere reis en ze to beschouwen als een symbolische nieuwe mail. Het comité meent, dat v el-en er prijs op zullen stellen, deze kaart terug te ont vangen, voorzien van een hand tor-koning van een der leden van do bemanning. Een verzoek daartoe zal eveneens aan de hee ren worden gedaan Het comité heeft do firma II. Pander ik Zonen in Den Haag, Amsterdam en Rot terdam bereid gevonden, zich te be'asten met de verspreiding van deze kaarten. Van heden 12 uur af zullen veikrijg- Vrijgcsprokcn. De Rottwdanischo rechtbank sprak J. G. A, S. chauffeur te Rotterdam, die als be stuurder vim oen R. E. T.-bus een motor rijder op den Rotteidamsohendgk heeft aan- gciedeu, vrij. Kaarten en koffiedik. De vijfde kamer der rechtbank te Amster dam, heeft de waarzegster P. C. T. wegens opliólUmg veroordeeld tot 2 jaar gevange nisstraf met bevel tot gevangenneming Deze vrouw had verschillende personen zoo overtrrgd van haar profetisch vermogen, dal zo haar zonder aarzeling groote be dragen aan geld toovertaiuwdon. Zoo be taalde ec-n huisknecht gedurende een tijk! vak van drie maanden een bedrag van mot minder dan f1492. GEMENGD NIEUWS. Een episode uit den Dertigjangeu 0 rk. 'Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. door wegnoming van de tot dusver opge legde beperkingen. Van belang voor het spoonvegbeJx'jf is vooral, dat bet vijfde lid, omtrent auto matische uitbreiding van overeengekomen verladingen tot andere belanglrebbenden en verplichting tot openbaarmaking, komt te vervallen. Het schijnt amper noodig in herinnering te brengen, dat de tha ongunstige uit komsten van het spoc -egbedrijf mede zijn te wijten aan de verplichting tot ex ploitatie van aan anderen behoorend-e- lo- caalspoorwegen. Een oplossing laat zich denken, ais ge bruik kan worden gemaakt van het recht i-, D D van naasting volgen artikel 49 der Spoor- de P' R" -kaPlto!n van- 0011 r?<^boot, Den Haag, Wagenstraat 1Rotterdam, Wittel de Witbstraaf 13. Wijziging Woningwet. Blijkens het voorloopige verslag der Tweede Kamer ovor do wijziging der Vt\ riingwet, waren er ernstige be/w\u_ te gen de aangevraagde grootere regoerings- bevoegdheden RECHTSZAKEN. Cocainediefstal. De Rotierdamscho rechtbank v-eroordeel- wegwet. De concessies plegen tweeërlei wijze van naasting te kennen. De een bevat terugbetaling van de aanlegkoslen en zou thans voor de eigenaren even voordeelig als voor den Staat nadeehg wegens diefstal van cocaïne uit de lading van zijn schip, tot l1,.» jaar gevangenisstraf. Uitgifte van valsehe bankbiljetten. De Rotlerdamsche rechtbank verocrdeel- zijn. Daartegenover is editor de bevoegd- J- v- groentehandelaar te Rotterdam, heid om artikel 49 der Spoorwegwet toegegons het uitgeven van valsohe 10 pond- te passen, onverminderd voorbehouden. Dan biljetten tot 1 janpen 3 maandengevange wordt de naastingsprijs afgeleid uit de zui vere inkomsten van den spoorweg over de laatste jaren en kan dus een uitkomst worden verkregen, die niet in wanverhou ding behoeft te staan to-t het te geringe opbrengstvennogen. Voorstellen in dezea zin zijn omtrent eenige locaal spoorwegen in voorbereiding. 36) HOOFDSTUK XXIV. Onder de bescherming der kanonnen van de vesting Spandau had de Zweedschc koning Gustaaf Adolf zijn legertenten op geslagen. Met een lach op het mooie gelaat en in een zeer welwillende stemming werden cL zwenors door Zijne Majesteit ontvangen. De koning begon. „Ik heb uw odyssee gelezen". Marion keek den koning rnet grooto be wondering aan. Hij was een groote, slanke man met breede schouders en borst. Zijn gelaat was stralend mooi, do spiegel van een ernstigen achtergrond. Zijn oogen wa ren helderblauw en zijn haresn helblond. Een echte Zweed. Zijn vroolrjfce lach bracht iedereen dadelijk in ean opgewekte stem ming en er ging een groote bekoring uit van zijn machtige persoonlijkheid, „De frischheid der jeugd;, de gestalte van een held, de gestd riff, van een Messias", dacht Marion en de woorden van Hermann Wolff, d-en Hessiscben gezant, die zo eens had gehoord. „lodeit, die de genade onder vindt hem te zien en te spreken, wordt dadelijk door hem- bekoord", woorden, die zij toen zeer overdreven had gevonden, begreep zij thans ten voile. Dan keek zij naar Saxon, die tegenover 'den koning stemd, en boven hem uitstak, beschouwde zijn gelaat en ze peinsde: „Twee zulke mooie mannen heb ik nooit bij rikaar gezien" Maar Marion sprak haar ooideel niet uit Juist wendde de koning zich tot haar en met een diepe buiging hogon zij „Majesteit. Ik heb de vrijheid genomen nuïj tot u te wenden met het dringend' ver zoek mij onder uw bescherming te nemen Ik ben verloofd met graaf von Werdenfeld' van het Berlijnsehe hof" „Jaj, ja" viel de koning haar in de rede. „De hofmaarschalk van mijn zwageij, keur vorst Georg Wilhelm" „Juist. Uwe Majesteit. Overste Sa_xon heeft mij, zooals n gelezen heeft, hcriiaal- di-lijk uit de handen der soldaten en van uddmaarsehalfe Von Pappcnheim gered". „Dat heb ik gelezen"], verklaarde de ko- mr.g, ,,,oischoon ik het van Von Werden- feiti verstandiger gevonden had u zelf uit Maagdenburg te halen, inplaats van uwe redding aan onzen vriend hier over to laten". Toen keek hij Marion aan, begon luit! te lachen en Marion. ofschoon zij eigenlijk boos behoorde te zijn, lachte hartelijk mede Zij zag den deftigen, stijven hofmaarschalk reeds als schooier verkleed. De eenige, die niet lachte, was Saxon. „Sire"; begon hij met een ernstig gelaat, maar de koning, die hem begreep, zoi schertsend: „Maar overstca heb je den hofmaarschalk wel eens gezien Eindelijk werd Zijne Majesteit weer ern stig. „Was nw vader ook geen generaal; prinses?" „Zeker, Sire, generaal van Bethlen Ga- bor, koning van Zevenbergen". „Juist;, de groote vijand van Oostenrijk. Hij was het hoofd' der protestanten, een nisstraf met aftrek van preventief. Brandstichting. De R otterd'amsche rechtbank veroordeel de J. B. nit Ketbel, wegens het stichten van brand' in een schuur van zijn broer, tot 1 maand' gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd' van 2 jaar. sluw heer, die dadelijk vrede sloot, als hij de toekomst donker inzag, doch als de nevel optrok, ook onmiddellijk len kei zer den oorlog veer verklaarde. En uw moeder was een nichtje van den koning, een romantisch huwelijk, prinses" „Maar" waagde Marion te vragen. „Hoe weet uwe Majesteit alles zoo nauwkeurig?" „Misschien zijn we nog een klein beetje familie", legde hij uit. Marion boog. „Zeer vereerd, Sire". Maar met zijn aanstokelijken lach ant woordde hij: ,Van deze zijde zeer ver heugd met zoo'n mooi nichtje. Overigens zal ik u naar Berlijn laten geleiden. U kunt straks vertrekken Hij belde. Zijn kamerdienaar verscheen. „Wil je de prinses haar vertrek wijzen; Sven?" Marion gaf Saxon de hand. „Dank, hartelijk dank" zeide zij zacht, baar rtem dreigde haar te begeven en haastig hok zij haar hand terug. Saxoif keek haar verwonderd aan. „Prinses". Hij maakte een stijve buiging. „Prinses!, het is mij een genoegen geweest u van dienst te kunnen rijn". De toon van zijn stem klonk hem self vreemd en koel in de ooren. Na een diepe reverence voor den ko ning verdween Marion. „Gaamo zou ik nog een paar waarden, met u spreken, overate", sprak de koning met zijn gewone beminnelijkhed. „Wat zijn verder uw plannen? U was immers overste van Wailensteia's kuras siers". „Zeker Sire; en in d-en laatston tijd een van rijn vertrouwde agenten, maar oa Maag denburg heb ik besloten zijn dienst te ver- Ernstig ija-ongcluli. Jongen gedood. Bij bet schaatsenrijden op het Kanaal te Exloërmond is de 15-jarige A. D. tegen een brug gereden. Do jongen werd zoo danig verwond, dat bij korten tijd la,ter overleed. Overtreding Loterijivet. Wegens overtreding der Loterijwet is de gelicelo administratie van de Ilolbmdsche Roleggings- en Financieriugsbank, bene vens van de N.Y. Ecrs'o Hol!. Mij. voor Onroerend Goed te 's-G raven hage, in be slag genomen. Erandstifhtiug. Te 11 a arl om. In een woning op het Zuiderbujton- Spaarne te Haarlem ontstond een brandje, dat spoedig door de politie gebluscht was. Het bleek dat do kostganger, die beschon ken thuis was gekomen, den boel hai aangestoken De brandstichter is opge sloten. Oude vrouw in brand. In een perceel aan do Mauritskade te Amsterdam is de S-l-jarigo bewoonster te gen de kachel gevallen, waardoor haar kleeren vlam vatten. Een buurvrouw hadi het vuur spoedig gebluscht. De oude vrouw werd ernstig gewond. Brand to "s-Gravcnhage. Door het omvallen van een flesch ben zine, waarna de dampen ontvlamden, ont stond brand in het modemagazijn vain A. in de Ileereiistraat te 's-Gravenhage. Het vuur verspreidde zich snel eu in karton tijd was de winkel uitgebrand. De brand- eer wist uitbreiding to voorkomen. De Lindberghs. De Lindberghs zijn te Miami in de Vereen. Stalen teruggekeerd. Scheepsbrand, De schoener Ellant Marshall droef bran dend vonr dt> /in 'kust van Kieuw Schot land. Een !)»-- i<v li reliip heeft 17 van de 22 opvaavteteu zon' I. Snort* De Friesche elfsteden tocht. Door Friezen gewonnen. Zaterdagochtend om vijf voor half 6 is de Elfstedentocht per schaats door Fries land aangevangen. De 183 deelnemers aan den wedstrijd uit bet gehoele land startten bij den Boxumerdam op 3Ve K.M afstand van Leeuwarden. Met het windje meo, bij eon uitstekende temperatuur, ging het op Sneek af, vol moed voor de meer dan 200 K.M., welke het parcours lang is. Zoo men weet lo .pt dit over Sneek, IJlst, Sloten,, Stavoren, Ilindeloopen, Workum, Bolsvardi, Harlin- gen, Franekor, Leeuwarden naar Dokkuin. Over 't algemeen werd er hard gereden. Van Beekum uit Haarlem passeerde als eerste Snoek on IJlst, Sneek was in &0 mi nuten ku'-ikt, (ongoveor 21 K.M. van do starlplaa!- j. Te Ilindeloopen (855 K.M.) passeerde laten". Baron Von Rasjin, die hier eenige da gen geleden vertoefde mot brieven van den hertog Von Fried land; sprak mij toe vallig over u. De hertog wil een bond!- gonotsdup met mij sluiten, misschien is u daarvan iets bekend?" ,Het is mij geheel onbekend], Sire". ,,Vou Pappenhoim stelde u den generaals rang in uitricht. Waarom- zondt u geen dienst in mijn leger nemen. Ik heb be hoefte aan dappere, knappe hoofdofficieren, die het land en den krijgsdienst volledig kennen, is immers protestant?" „Jaj. Majesteit" ,Ik zal Rasjin een brief aan Wallenstein metlegevendan is,uw ontslag dadelijk ge regeld. De hertog Zal mij gaarne dezen dienst bewijzen" Sax on zweeg „Waarom aarzelt u?" Do stem van den koning klonk ongeduldig. „Maagdenburg, Sire. Maagdenburg zit mij nog altijd dwars. Waarom kwam rnve Majes teit niet tijdig te hulp?" ..Overste!, U is een moedig man, oen ko ning in zijn eigen kamp te richten, maar ik schat u er hooger ora Ik weet, dat de val van Maagdenburg mij zal worden ver weten, maar God1 is mijn getuige, dat ik mij in do/.en niet schuldig gevoel, al za! het altijd een mijner droevigste herinneringen blijven. Ik ten evenwel niet te trotsch om mij te rechtvaardigen Ik had redenen te gel ooven, dat de veste langer zou stand- hoorden; er was voor een jaar proviand. De inlichtingen bleken helaas onjuist. Er waren twee partijen in het stadsbestuur. De keurvorsten van Saksen en Branden borg weigerden mij steun. Ik sta in een vreemd land, den vijand in den rog...... maar hior is het manifest, dat ild heb laten het eerst Smid .uit Him]eioopen om S uur 55 min. Ie W'orkum (93 K.M) luul Smid nog de leiding. Hij paleerde om 9 uur 18 min. Eenige minuten later passcerdiet daar een groep van 5 Friezen. In Rolsward had Smid nog steeds de leiding. Hg passeerde om 9 uur 53 min, Drie minuten later passeerde als no. 2 0. Jongert uit llpendam. Hier waren reeds vele uitvallers, terwijl au eren zich bij de affleeling van den tocht, die 361 deel- nomers telde, aansloten. Om 10 uur 43 passeerde Smid als eerste Harlingen, 2. Jongert, 3. Dijkstra uit Gorn- jurn in Franekor hall Smid zijn voor sprong tot 10 minuten vergroot. Ilij pas- soerdo om 11 uur 21 min. Op het traject FranekorDokkum lie pen de Vries uit Dronrijp en Caslolein uit Wartena in en te Dokkum passeerden ze met Smid om 1 uur 34 min. tegelijk do controle. Jongert was door een verkeerden weg ach terg oraakl. To ongeveer half 3 kwam De Vries ais eerste bij de eindcontrole te Leeuwarden aan, op den voet gevolgd door Caslelein. Hun rijtijd bedroeg 9 uur on 2 minuten, negen minuten later kwam Smid als derde binnen. Om 5 uur waren van den wedstrijd' 96 deelnemers en van don tocht 30 binnen. Na afloop werden de winnaars en. en- keie dames die den tocht volbracht had don, met bloemen gehuldigd. De Friesche Elf-Stedentocht heeft verder een buitengewoon vlot verloop gehad. Over 'taJgenn-eu was het ijs op de me ren slecht terwijl o,p het traject Franeker- Dokkum veel sneeiuv lag Hel traject was ruim 10 K.M, langer dan bij do vorige wedslrijden, maar desondanks word liet record, dat met 9 uur 53 min. op naam stond van C J. J. do Koning, met ruim 50 minuten verbeterd door A. de Vries en S. Castelein, die vrijwel tege lijk in Leeuwarden door den finish gingen. Gok na hen arriveerden nog verschil lende rijders zelfs een tweetal toeristen die binnen den recordtijd waren gebleven. De uitslag van do eerstaankomenden luidde: 1. A. de Vries, Dronrijp. 2. S. Cantelein, Wartena 3. Y. Smid, Ilindeloopen. 4. C. Jongert, llpendam. 5. S. Dijkstra, Gomjum, 6. D. van der Duin, Warga. 7. S. Kooistra, Warga. 8. J. J. Dijkveld Stal, Lecns. 9. D. J. Groenendal, Ulrum. 10. S. Koen, Knijpe. 11. M. Hoekstra, St, Jacobiparoohie. 12. S. Holwerda, Grauw, 13. J. Pool, Tërwispel. 14. A. de Jong, Oudelioom. Zwemmen. De eerste zwem sportschool in Nederland. \&or een klein maar uitgekozen gezel schap is gistermiddag te Amsterdam heb nieuwgebouwde schooikinderhad en in- strueiiebad, waarmede het Sportfondsen.- fcnd is uitgebreid, oflicioel geopend. Hiermede is tevens do eerste zwemr sportschool van Nederland geslicht. Rurtrei'liiko Stand OVERSCIIIE. Gebaren: 6 Dcc. Nellie, d' van K. F, J. Poolen en M. E. van Eijnsbergem. 'Amddi'nai Wilhelmma, d'. van K. Groen dn Wi. 0. Verkamman. 11 Dec. Gluistina Johanna, dl. van P. J. 'Paeirhuis en G. M. Paalvast. 12 Dec. Robert, z. van J. J. Bos ön E. M. Ver wei). Ond'ertrou wd': 7 Dcc. D. Muilwijk, 29 j. en M. K. 'p,rasser, 23 j. Overleden 10 Dcc. Ad'rianus Hagendoorn, 83 j. wed. van D. van der Vliet. Wiltemitna Johan na van Laar, 76 j. wed', vlan M. 0. van, Klaveren. 12 Dcc. Wypken Schut, 62 j., eeltlgen, van 0. G. Helbers. verspreiden in Duitschland en de Neder landen. Lees het en geef mij dan uw ant woord. Uw oordeel zal anders zijn". „Siie"; sprak Saxon, geheel onder den indruk van do gesproken woorden, ^mijn geringe krachten staan ter beschikking van uwe Majesteit cn van de zaak, waarvoor u de zee is overgestoken". De koning stak bom do hand toe. „Over ste, ik dank u", „Wat is n voor landsman?" „Ik ben een Nederlander". „Een geus?" „Een kleinzoon van een watergeus min de het bescheid. Gustaaf Adolf keek den ovomte onder zoekend aan, maar vroeg mot verder. Ilij sloeg Saxon vnendrebappelijk op den schouder en zokle: Ik zal beginnen u een paar escacDrons van mijn beste Zweed&ohe kuiassiers to geven onder kapitein Von Holm met een paar luitenants. Von Holm heeft dadelijk het grootste vertrouwen in u gesteld'". „Majesteit!" verklaarde Saxon, „ilc zal de werf trommels laten slaan en hel zulten weldra evenveel regimenten zijn. Mag ik verder zelf mijn officieren benoemen even als bij Wallenstein?" „Toegestaan", luidde liet prompte ant woord. „Ik zal u een aanwijzing geven op mijn schatmeester". „Sire, d'at zal voodoopig niet noodig zijn". „Kerel, ,jo neemt geen dienst brj mg, ik beschouw je als mijn bondgenoot Volg dan ook voorloopig maar je eigen weg. Je hebt mijn volle vertrouwen. Tot ziens. Een flinke handdruk. Saxon begreep waarom Gustaaf Ad'olf zoo bemind was. (Wordf vervolgd

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6