Het Passage Theater. Symphonia. VEEL VERLAAGDE PRIJZEN W. A. HOUTMAN Co. Singel H4-I1S, Schiedam, Tel. 68871 De gladheid. Veilig verkeer. SP011T. KerstvoetbaS. cmENMD fllKPWfr. De brand in de telefooncentrale te Amsterdam. Een aangcinaino discussie ontspon zicht over hot wedétrijdvveze-ii en daarmee sa/ mehhangendo vraagstukken, waarv cor ia liet* bizandter do landelijke zangcrsbonden, zich zullen moeten interesse-citen. Daarna werd eon glas geledigd op het welzijn van „Fidelia" em ging do Voor zit tor over tot lxot uitreiken der prij zen. Vooraf deelde Ixij nog mee, dat ze alio van gewaarborgd' Holla ndsch zilver waren. De afgevaardigden namen de prijzen in ontvangst en menig dankwoord werd nog gesproken. Met een „Tot weerziens!" kon d'o voor zitter de prettige samenkomst beëindigen. jH'övöi ri De opening. De enorme inspannixxg van leiders en per soneel, dat zidx tot liet uiterste heeft ge geven om het Passage Theater nog voor de Kerstdagen gereed te krijgen, is beloond. Zaterdagavond is het theater officieel geopend, waarbij een uitgelezen gezelschap aanwezig was. Aan de uitnoodiging hadden gehoor ge geven de burgemeester, de heer H. Stuie- raeijer, de wethouders de heeren ir. C. Houtman, mr. M. AL van Vel zen en J. Din- kelaar, vele raadsleden, het lid van Gede puteerde Staten, de heer P. de Brum, eeni- go hoofden van dienst, doctoren, notarissen en andere notabelen en vertegenwoordigers van vereenigingen of oorporatie's. De zaai was bijna geheel gevuld. In de ruime hall stonden vele bloemstuk- ;tpn, waarbij ook een van de Schiedamscke ifoxirant. De beer A. Tuschxnski Dad te on geveer half 9 voor het voetlicht, heette allen welkom, sprak zijn vreugde er over uit, dat dit cinema-palast nog voor Kersi- nxis is gereed gekomen en bracht dank aan de autoriteiten voor hun medewerking, om vervolgens den burgemeester, den heer H, Stuleroeijer het woord te geven. Rede van den burgemeester. Deze sprak zijn vreugde er over uit, dat hier een machtig, een heerlijk schoon en modem ingericht bioscoop theater is tot stand gekomen. Toen spr. in 1929 geïnstalleerd werd als burgemeester dezer gemeente, heeft spr, verklaard, dat hij zou Dachten zijn belang stelling te toonen voor alles wat den bloei van Schiedam zou kunnen bevorderen. Een ^heater als dit is een aanwinst, het zal de bewoonbaarheid van Schiedam ver- hoogen. Schiedam is de laatste jaren op Amorf haaixsche wijze gegroeid. Na 1929 is het aantal inwoners met meer dan 20.000 toege nomen. In de omgeving van de Koemarkt vertoont Schiedam het beeld van de groot stad; er is een verkeersplein waar wij Dots op kannen zijn; er verrijzen wolkenkrabbers en nu wordt deze bioscoop geopend!, die zal bijdragen tot den gezonden groei van SMiedanx, Kort geleden stonden op deze plaats nog lonoogelijke woninkjes. Spr. heeft bewonde ring voor de mannen, die het onderstaan lebben, dit gebouw te stichten; respect voor den architect, die zoo'n modern ge bouw uit den grond heeft gestampt, be wondering voor den bouwer en voor den moed van de ondernemers, die dit theater gaan exploiteeren in Schiedam, Schiedam heeft eenige voordeden van haar i.ggm_, onmiddellijk bij Rotterdam, maar de rxa- deelen, die daar tegenover staan zijn groo ter. Een deel ran de Schiedammers voelt zidx. zeer aangeDokken tot de groot-stad Rotterdam; de amusenxentsgeiegenhe hier zijn ook niet te vergelijken met de bioscopen en theaters te Rotterdam. Maar nu kunnen zij, die ontspanning zoeken, zich er niet meer op beroepen, dat ze bier niet kunnen vinden, wat zij in Rotterdam gaan zoeken. Hier is thans een theater a la Tu schinski. De distinctie van de Tuschinsid theaters is wereldberoemd. Als we gasten krijgen zullen we hen met Dots meenemeax naar dit theater en bet hun toonen als de grootste bezienswaardigheid van Schiedam. Spr .hoopt dat de moed der ondernemers beloond zal worden en de Schiedamsche ingezetenen zullen toonen prijs te stellen op het bezit van dit theater. Spr. wensclxt de heeren Tuschinski en ook de gemeente Schiedam geluk met dit theater, waar, naar spr. verwacht, de kunst, die gebracht zal wouden, op boog peil zal staan en zal bij dragen om de kunstzin en het voorlangen naar schoonheid aan te wakkeren. Daarna verklaarde spr. het Passage Thea ter voor geopend. Do heer A. Tuschinski dankte den burgemeester voor diens woorden en bood hem den zilveren troffel aan, waai mede hij den eersten steen voor het theater meisel- de. Spr. verbond daaraan den wensch, dat het zilver goud moge worden. lïulde en dank aan de werkers. In een vlotto toespraak heeft de heer Alex, de Haas namens het Tuschinski concern waard eer ing geuit voor het ge meentebestuur van Schiedam, de directeu ren van gemeentewerken en bouwtoezicht, den commandant van de brandweer, den commissaris van politie en de ambtenaren, die met den bouw van het Passage Theater iets uitstaande hadden. Voorts bracht spr. hulde aan den architect, den heer P. San ders, die in volkomen harmonie met de di rectie Tuschinski de plannen ten uitvoer bracht; aan de directie van Nonius Studio, die met ongeloofeiijke soepelheid zich aan het Amerikaansche tempo van Tuschinski heeft aangepast en aan de firma Standaart, die er voor zorgt, dat Schiedam ook. als kunststad in de wereld bekend wordt en voor dit thealer het grootste Junit-orgel van Nederland leverde. Voorts werd het werk geprezen van den sierkunstenaar Pieter den Besten, die de ge- heele decoratie ontwierp en van dén binnenhuis architect Harm v. d. Heide, den ontwerper en uitvoerder van de hall, trap penhuis, cassa's enz. De bi zonden.' sympathie der dixectie gaat .Voorts uit naar de groote schare arbeiders gjravers, heiers, bouwers;, timmerlieden, stoffeerders, eloetricicns enz. en een na drukkelijk' woord van ludde verdient do dagelijkscbo opzichter, de heer P. Smits. Do beer Tuschinski heeft in zijn leven reeds heel wat opzichters versie'en; in den heer Snxits hooft 'hij gevonden een voor beeld van volkomen plichlsbelrachting liet Tuschinski concern zal haar best doen ook voor Schiedam te doen galden: Tuschinski stelt nimmer teleur, Anderzijds venvacht de directie ook waauleering van het Schiedamsche publick. liet program. Er werd den eersten avond oen met zoi'g samengesteld program afgewerkt. De hoofdfilm was: Hot verliefde hotel, waar van we in ons blad van Zaterdag j.l. iets meedeelden; iets bizonders was do ge kleurde teoLonfilmKing NeptuneOxphéus zoog onder leiding van Eduard Flipse een 3-tal liederen; Pierre Palla deed de aanwe zigen .de bizondere kwaliteiten van het prachtige Staixdaart-orgel hooren; tlic Zeu- ty sisters dansten op "hot tooneel en Alex de Haas zong een paar geslaagde liedjes. Vooral dat over Schiedam sloeg ge weldig in. De acousiiek in het Passage Theater is voortreffelijk; do geluidsinstallatie vaix hot Philips filmapparaat voldoet aan hooge eischen; over het voorname rustige inte rieur was bij de gasten van Zaterdagavond maar eén roep: bizonder geslaagd1 Zondag» en bedde Kerstavonden hebben zeer velen kexxais gemaakt met het nieu we theater. Als chef treedt op de heer Ruizinga. Viering lö-jarig bestaan. Zaterdag begounen in Musis Sacrum de 4daagscdie feesten ter gelegenheid van het 10 jarig beslaan van de S. M. H. V. (Scliie- danxscho Mondharmonica Vereenigiag) en '0. T. G. (Onderling Tooneelgezelsclxap) „Symphonia". De eerste twee dagen was het bezoek niet erg groot, vermoedelijk in verband met de opening van de Passagebioeooop, maar dte laatste dagen maakten veel goed'. De voorzitter, de beer J. Kraan, opende den avond. Heden, aldus spr., geet ik het startschot voor de „Vierdaagsche", we zullen trachten ons 10-jarig beslaan tot een gebeurtenis te maken. Reieveeren achtle spr. overbodig; Symphonia staat als een bloeiende ver- eeniging bekend. Spr. wees op de mooie collectie prijzen, die voor de velschillende muziek- en too neel wcdsDij'den waren uilgeloofd en dankte de schenkers hartelijk. Een woord van bizondere dank bracht spr. nog aan den heer J. flakkert, die reeds zoo vele jaren met zijn strijkje, de Symphonia-avonden opluistert, ex die ook. nu weer aanwezig was. Vervolgens was het wcord op mu zikaal gebied aan de accordeon-vereen'ging Escelsmr en aan „The Three Harrisons", allen, bekende radiospelers en virtuozen op hun instrument. Een gezellig samenzijn besloot den avond. Zondag vonden de natonale concoursen plaats voor mond1- en himdacooideon-ver een'gingen. Een spannendte muzikale strijd ontspon zich, maar dte jury kweet zidh uit stekend van haar moei''"ke laak. De uit slagen waren als volg! 2e Afdeeling: Geen eerste prijs toege kend; 2e prijs: 's-Gravenhangsche Mondacc. Vereen. (238 pnt). Afd. Uitmuntendheid: le prijsUtreclit- sche Mondacc. Ver. Excelsior (272 pnt.) en Goudsche Mondacc. Ver. „Crescendo" (315 pnt.). De laatste vereenigiag verwierf een exDa prijs voor het hoogste aantal punten. Afd'. Supérieur-en. le pr,: Rott. Mondacö.. Vereen. Kemma's (Vrienden (260 pnt.). In de kwartetten-wedstrijd waren de uitslagen als volgt: le. Dubbel Kwartet „Eigen Haard", Am sterdam (291 pnt.). Afd'. Supérieuren, le prijs: Kemma's Vrienden (Rotterdam) 314 punten. Voor het hoogste puntental in deze af deeling verwierf Kemma's Vrienden een. door Z.K.H. Prins Hendrik uitgeloofden, prijs; 2e prijs: Schied'. Mondacc. Vereen. Vriendenkling (236 punten). Dezen middag was, wat betreft de ge leverde prestatie's, een groot sucdes. Maandagavond vonden de onderlinge tooneelwedsDijden plaats. Dbect was een gezellige, intieme sfeer aanwezig. Het gabodene was van goede kwaliteit. De jury bestond uit de heeren P. B. M. Alberts, voorzitter, Plooy en Krabbendam. De uitslagen luiden: Wedstrijd voor trio's, le prijsdames J. Schaap en L. Bevelander en de heer L. de Zwart. Wedstrijd voor duo's, le prijs: Mej. J. Schaap en de heer C-. Zandslra met als stuk Kok en keukenmeid1, 2e Prijs: Mej. L. Bevelander en de heer L. de Zwart, met: Mevrouw Potifar. Dit stuk zou stellig den eersten prijs verwor ven hebben, als mej. Bevelander, die plot seling in moest vallen, rolvaster was ge weest. Do beer de Zwart speelde uitstekend. 3e Prijs: Mevr. de Zwart en mej. N. Til. Ook -op (lezen avond kon met tevredenheid worden teruggezien. Tot besluit volgde gisteravond de nationale tooneelwedstrrjd', waarbij dikwijls voortreffelijk spel werd' geleverd. De jury bestond' uit de heeren Sterk, voorzitter, Voorlhuyzcn en Scheffers. De le prijs voor solisten werd toege kend aan den heer Th. Alberts, voor zijn „Fhi'.osophiscbe Bruiloftgast"; 2e prijs: de beer P. B. M. Alberts met „Grootmoe dertje", en tevens den len prijs voor zang in deze afdeeling, In dte duetten wedstrijd werd de le prijs toegekend aan: mevr." A. v. Zijl en den heer J, van Beek (Kunst na Arbeid', Delft), met hun uitmuniendte, geestige voordracht; 'tWas in de lente; 2e prijs: De twee Muzexxzonen, gespoeld' door de heeren J.J. Schmidt en R. v. d. Most (Het Transfor matietrio, Schiedam). De zangprijs werd toegekend aan mevr. M. de Haan—Dekker. Bijzondere aan bieding van totdat de omzetbelasting ingaat. Koopt dus vóór 1 JANUARI aanslaande. Grooto keuzo. Franco levering, lo klas merken. Langdurige garantie. PIANO- EN ORGELHANDEL. De voorzitter der jury reikte met aardige speech]os de prijzen uit. De lieer J. K r a a li dankte met een kort woord. Een druk bal hield de aanwezigen nog lang gezellig bijeen. Een onaangename Kcrslver- rassing. *s Avonds van den eersten Kerstdag zijn de straten in ijsbanen herschapen. Ver moedelijk was het in de bovenlucht, waar de wolken dreven, warmer dan op den grond, want de gevallen regen bevroor on. middelüijk toen hij de aarde bereikte, waar het 2 a 3 graden vroor. Den tweeden Kerstdag bleef de tempera tuur om het vriespunt, zoodat het ijs gis teren op do plaatsen, waar niet druk ge- loopen werd, bleef liggen. De Gemeente Reinigingsdienst is ijverig in de weer gieweest om op de rij-wegen zand te strooien en vele particulieren heb ben hun aschbak voor hun huis op het trottoir geledigd, wat in sommige gevallen we! goed uitkwam, omdat de vniinis-em- mer toch vol was! Niet allen hebben echter hun mtede- menschen, die op straat moesion zijn, een dienst bewezen door het strooien van asch of zand, zoodat verscheidene vaü- partijtjes zijn voorgekomen. De meeste lie pen gelukkig zonder ernstig letsel af. Een Vlaardingsclic autobus is len Kerst dag 's avonds bij het nemen van den bocht op den hoek VIaardi ngerJijk-West- vest weggegleden. De bus, die geen passa giers vervoerde, kwam van Vlaardingen en is in den hellenden bocht gaan glijden. Do chauffeur kon den wagen niet meer hou den en hij is nog bijtijds er uit gesprongen. De bus reed tegen het hek, dat om de shxiskolk staat, en ging er met het voorste gedeelte doorheen. Het hekje werd ge heel omgebogen en hing over het water. Gelukkig kwam de bxxs tegen een afge broken paaltje tot stilstand, zoodat zo met de neus boven het water bleef hangen. Gistermorgen is de bus weggesleept. Aan den politiepost Buitenhavenweg is het 16-jarige meisje G. H. uit Rotterdam verbonden, dat door de gladheid was ge vallen en bloedend aan de kin was ver wond. In de Groenelaan is door de gladheid, Maandagavond een „Luxe"-bus geslipt en tegen een lantaarnpaal gereden, die geheel weid vernield. Verkeersoadcmeht. De vereenigixxg voor Veilig Verkeer voor Rotterdam en omgeving heeft in Novem berDecember een cursus doen geven in verkeeTsonderriclit aan het onderwijzend personeel der openbare ten bizondere lagere scholen. Deze cursus is gegeven door den lxeer mr. G. Kramer, leider van het centraal bu- reau van het verboxxd voor vereenigingen' voor Veilig Verkeer te Utrecht. De heer Kramer heeft er in zijn cursus op gewezen, dat Üe voornaamste oorzaken van de ongelukken, waarbij Hinderen be trokken zijn, zijn: verkeerd oversteken of verkeerd of niet-uitwijken door voetgan gers, onvoorzichtig spelen op straat en zich vastklemmen of springen op trams' en andere voertuigen. Ongeveer 80 o/o van de verkeersongevallen is te wijten aan het maken van verkeersfouten en mr. Kramer acht het de taak van het onderwijzend personeel om door verkeersonderwijs de jeugd op te voeden opdat het aantal ver keersongelukken tot een minimum worde beperkt. Volgens mr. Kramer zou het verkeers onderwijs niet als afzonderlijk vak moeten worden ingevoerd, doch het zal in hoofd- zaak door de klasse-onderwijzers moeten worden gegeven en w'el bij verschillende leervakken. Wel zal echter de leer van de verkeers regels op een bepaald uur moeten onder wezen worden, maar het psychologische ge deelte moet occasioneel geschieden, d.xv.z. wanneer de gelegenheid zich voor doet. Zoo kan verkeersonderwijs bij verschil lende leervakken worden behandeld, bijv. bij het lezen van zoogenaamde verbeers- leerstof, bij lxet schrijven door de ver keersregels en waarschuwingen, als schrijf voorbeeld te gebruiken, brf lichamelijke oefeningen in het gymnastieklokaal of op de speelplaats op practische wijze, ter wijl voorts sch ooi wandel ingen van zeer veel nut kunnen zijn. Er staan het onderwijzend personeel ver schillende hulpmiddelen teln dienste. Er bestaan namelijk verschillende hoek jes met de verkeersregels en maquettes, die bij het onderwijs kunnen Word e'n. ge bruikt. De cursus is besloten met de vertoo ning van twee films op verkeersgebiedéén film opgenomen te Rotterdam door den! héér r. d. Wel, directeur van de school bioscoop, en do andere film opgenomen door den A.N.W.B. Het gebed moet voor do onderwijzer.-, die aan den cursus liebbeu deelgenomen, interessant cm leerzaam geweest zijn en on getwijfeld zal het vruchten afwerpen. Eigen Studie, Zaterdagavond gaf de Seined. Tooneel Vereen, „Eigen Studio" in de zaai van den R.K, Volksboxxd 'n 'uitvoering lcii bate van 't plaatselijk Crisis Comité. Opgei oord' werd liet drama: „Om den Kerstboom". Met veel aandacht woxvl liet spel gevolgd en aan liet eind oogstten de spelenden een welverdiend applaus. Het moet, dunkt ons, voor do vereeniging een schoons belooaxing voor do genomen moeite zijn, de alleszins goede recette, die de stampvolle zaal op geleverd heeft, aan hot plaatselijk Crisis- Comité te kunnen afdragen. Dit is een voor beeld, dat veler navolging verdient. D.G.V. Hygiiia. Do feestelijke ouderavond' van de D.G.V. lüygiëa, d'ie wegens ziekte van de leid ster moest worden uitgesteld, is nu be» paald op Woensdag, 3 Januari. De bij>- oenikoinxst wordt in hot Verkooplokaal ge houden. Bon week later, Wetensdag 10 Januari, wordt 's middags in Musis Sacrum ecu feest voor do jeugdige leden van Hiygiëai gegeven. Bondsvergadering S.B.L.O. De Bondsraad vaix den S.B.L.O, verga dert morgenavond' in hotel Beijtarsbergen. Do agenda vermeldt o.a.Bestuursver kiezing (drie bestuursleden treden perio diek af, maar stellen zich herkiesbaar, ter wijl er één vacature is door het tusschem- tijtte bedanken van den heer J. Baris); gebruik gemeente-sportterreinen en idem gemeentel ij bo gy nxn as fieklokaf en. Binnenbrandje. Ten huize van A. B. aan het Lorentz- plein ontstond brand, doordat de vlam in een pan met vet sloeg. Houtwerk van de keukenkast en een paar gordijntjes vatten vlam. De brand is met eigen middelen ge- Muscht. Correspondentie, Tot onzen sp§t konden we wegens dan over vloed' van copie de ons toegezonden sport- verslagem niet plaatsen. Wie volstaan dus met het vermelden van de xxitslogen deziesr wedstrijden. A G E _N iT A. Passage theater, 8 u. In het verliefde hotel. Pandora, Hoogstraat. Filmvoorstelling. 27 Dec. Musis Sacrum; 8 uur. Bond vaxx Jonge Liberalen. Vergadering. 28 Dec. Hotel Beijiersbergjem, 8 uur. Rondis- raadveiigad'eiiug S.B.L.O. 28 Dec. Geb. Eendracht, 8 u. Jaarvergade ring Geref. Knapenvereen. „Sa muel". 28 Dec. Passage-theater, 8 uur. dir. Me- taalbewerkersbond, 25-jarig be staan. 29 Dec. Geb. Eendracht, 8 uur. O.D.I.O. Fe estvorgader in g. 30 Dec. Geb. Eendracht, 8 uur. N.V. Ne- tam. Feestavond v. h. personeel. 30 Dec. Musis Sacrum, 8 uur. Symph. orkest L, van Beethoven. Feest avond. Rotterdam. Capitol. 2.15 u. 8.15 u. Fra Ddavolo, City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Fra Diavolo. Grand'. 2 u. 7 u. 9,15 u, In het i erliefde hotel. Lumière. 2.15 u. 7.15 u. 9.15 u. Anne Marie, dte bruid' der Compagnie. Luxor. 7.30 u. 9.30 u. Mein Madel ist eine Verkiiuferin. Olympia. 7 u. 9.15 u. De htelsche ma chine. Prinses. 2.15 u. 8.15 u.. The Phantom Express; De vliegende avontu rier. Royal. 2.15 u. 7.15 u, 9.15 u. Watt en Halfwatt als Iruwel ijkscandi daten. Studio '32. 2 u. 7 u. 9.15 u. Zonnestraal'. Tiialia. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Mama loves papa. Voetbal. De ijzcl als spelbreker. In afd. Ill werden gespeeld II. B. S.~ Stormvogels en R, C. H.V. IT. C. II B. 3, won met 51 en R. C. II. met 31. In afd. IV wou Middelburg met 3—1 van Longa en P. S. V. met 72 van RJP.V,. In dezen laatsten wedstrijd kwam liet tot ernstige incidenten. Daar de scheids rechter telkens foulieve beslissingen nam, kwamen de spelers in verzet, waarbij ze het spel telkens ophielden door uit te trappen. Het publiek bemoeide zich er ook mede, zoodat de politie met Manken sabel ingreep. Er vielen rake klappen en vele aanwezigen kregen verwondingen. Er werden vele arrestaties verricht. In verband rnet den ij zei is de bloed- transfusiewedlslrijd SpartaFeijonoord! af gelast. Wel (werd ter te Kraiitigen en Ilillegersberg gescbaalst! S. V.. IV. speelde voor den voetbalbeker tegen Emma. Het werd een (22) gelijk spel De andere uitslagen zijn: Fortnna Naa'dwijk 11'; SchiedamV. D. L, 35 'Uitslagen afd. II, K. N, V. B.: '4e klas: S. F. 0.—Fluks 1—5. Res. 1ste klas: II. B. S. II—S. V. fVl. II 1—1. Ros. 3de klas: Maas II—V. F. C. II3-5; Neptunus IIS. V. V. III 0-4; D. H.. S, 2 —Coal 2 4—3. Juniores: Hermes-D. V. S.Sparta '42; NeptunusFeijenoord 32. \an de overige wedstrijden noemen wei Eureka—D. S. L. 2—1; A. S. V.—S K 7! 2-2; A. S. V. 2—Ursux 2 2-1. V Kegelen. Wildconoours in hot Corner House. Hoewel zonder voorbereiding fe het wildconoours van de R. K. B., tijdens de feestdagen gehouden, in alle opzichten ge- slaagd, waartoe de groolo bereidwilligheid van den heer Vos, e'genaar van het Corner House, noit weinig lieeft bijgedragen. Gisteravond werden de prijzen uiigmeikt door den voorzitter van den R. K. B. den heer v. d. Graaf. De nitslagen. zijn als volgt: Baan 1. 1: C. ïuyl 41, 39, 37; 2, Wig- mans 40, 37, 35; 3. v. Ilerwaard'en 40, 34; 4. V Blaise 39; 5. W. Melchers 37; Serie: 178. Baan 2. 1: v. Ginneken 3 in. 44; 2 P. Martinot 2 m. 43, 3 m. 41; 8. MevixFr'irmi 2 nx. 43; 4., Straok v. Schijndel 43, 42* 5. v. d. Most 43, 41; 6. v. d'. Willigen 42, 41. Baan 3. 1. Strack v. Schijndel 45, 44- 2. v. Ginneken 45, 43; 3. G. v. d'. Schouw 44, 43; 4. Willemse 44, 36; 5. de Leede 43, 41; 6. v. Dijk 2 m. 42. Baan 4. 1. Straok v. Srihijndtel 45,3 ni, 42; 2. Rijshouwer 45, 42; 3. v. Ginneken 44; 4. v. d. Willigen 2 m. 43; 5. Visser 43; 6. Martinot 2 m. 42; Serie: v. Gin neken 218. Belangrijke mcdedcciiugcn van den dienst der gemeente- en rijkstelei'uon over het herstel lingswerk. In het gebouw der gemeente telefoon aan de Spuistraat Le Amsterdam, waar Vrijdag avond 1.1. een brand gewoed hoeft, welke de splitsingakamer met iioofJverJ..eLcr, of wel het centrale zenuwstelse. in dit gebied van den boofdstedelijken Le'efoo.iutenst vol komen verwoest beeft, is onder Leiding van den directeur der geimientetelefoon, ir. G. J. Snijders, een persconferentie gehouden, waarin mededeeiingen zijn gedaan over het plan, volgens hetwelk men de door den brand aangerichte schade zoo spoed'ïg me- gelijk lioopt te herstellen, en ihet bedrijf in zoo spoodig mogelijken tijd weer geregeld te doen functioneerem. Ir. Snijders deeMe mede, dat reeds Vrij dagnacht in groote lijnen het plan is! vast gesteld, volgens hetwelk men aan don slag zou gaan. Dit is geschied in een canfarantip tusschen de leiding van het gemeentelijk telefoonbedrijf, dat van d'e rijks telefoon, van de Nederlandsciie afdeeling van Sie mens en Halske te Bierlijn en da directie van de N.V. Holland sch e Draad- en Kabel» fabriek te Amsterdam. Uiteraard moest daar bij onder het oog woxden gezien de kwestie van de behoefte aan het noodige materiaal. Het bleek dat do voorraad materiaal S-an rijks» en gemeente telefoon niet toereikend was; deriialvc i-> een beroep gedaan op Siemens en UaMke en op de Draka. Reeds Zondag zijn treinen met materiaal, zulks met volledige medewerking der Ned. Spoor wegen en van den dienst van invoer en ac cijnzen, uit Berlijn te Amsterdam aangeko men, ook de Hollandsche Draad- en Kabel- fabriek -leed wat zij kon. Maar dan loomt zeker een woord van groote lof toe aan liet inontemspersonee 1 der gemeente tele foon, dat gedurende de Kerstdagen met onverdroten ijver in drie ploegen heeft gewerkt. Vol lof was ir. Snijders over de bereidwilligheid van dat personeel, dat zijn feestdagen zonder mopperen heeft opge offerd om het mogelijk te doen zijn dat het bedrijfs- en zakenleven zoo snel moge lijk tegemoet wordt gekomen in den ernsti» gen handicap, welke het van dozo ernstige storing in het telefoonverkeer ojuterviutil. Echter is bij dit kolossale werk in de eerste plaats gedacht aan het normaal doen functioneeren van den dienst dter brand weer en politie. In dit lerband Iran worden medegedeeld', dat van de openbare brandmelders reeds den eersten Kerstdag 113 weer in dienst zijn gesteld; 31 zijn er nog gestoord, waar van enkeie nog heden in gebruik genomen kunnen worden DerJialve zijn bijna alle posten bij liet kabelhuisje der G. E. Wl weer ingetrokken. Er valt verder niets af te doen aan hot feit dat dte abouné's van de gestoorde 3-miminers en alle abonnó's van de 4-num- xners nog minstens een maand zullen moei ten wachten voordat de door den brand' festoordo haotfdverdeeler zal zijn Ixerstold. erst daarna zal het mogelijk zijn do ge stoorde 3-nummers en de I-nummers wear stuk voor stuk aan te sluiten, en ook' hier mede zullen nog drie weken extra gemoeid' zijn. En ook als dit gebeurd zal syn, is het leed nog niet voorbij. Want dan zullen' er nog 700D a 8000 abonnó's zijn, die zijn' aangesloten op een doel dor installatie, dat, hoewel weer „bedrijfsfahig" opnieuw 24 uur zal worden gestoord. Voor de aanslui tingen van deze abouné's ontbreken nog de zekeringen en het zou niet verantwoord! zijn, dezen t ocstand langer zoo te laten dan strikt noodzakelijk sou zijn. Wol zullen naar alle waarschijnlijkheid 800 van do 2400 gestoorde 3 nummers met een dag of twaalf te herstellen zijn Verder is het de gemeente telefoon ge lukt ,de directe verbindingen te horalellen met de effecten- orx met de goederenbcui-s. Het inkomend verkeer met de niet ge stoorde abonné-nummox-s van Centrale Cen trum (nummers aanvangende met 3) is wel der mogelijk. Allo telof«onkanlaren zijn hiermee in kennis gesteld. 1 Vermoedelijk zou lxeden (WeenFxiug)mor gen aak het inkomend verkeer ixxet de Cen trale West (8 nummers) en Nieuw Zuid1 (9 nummers, dus niot de 2-nammers), weer mogelijk zijn. liet aanvragen van gesprekken door abon nó's waarmede inkomend verkeer kan won den afgewikkeld, wordt eveneens weder mo gelijk Alleen zullen de abonnó's eenigen

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2