„iUSIS SACRÜË". Stedefijk Muziekkorps. Paedagogisch jeugdeoncert. De Gemeentewoningen. Rotterdamsche Turnbond. Dertigste jaarvergadering in Mn sis Sacrum. De Itotterdamscho Turnbond, turnkring voor Rotterdam cu omstreken \an liet K.N.G.V., die op 1 Juni a.s. dertig jaar zal bestaan, heelt gisteren in Musis Sacrum haar jaarlijksoh© algemcono vergadering gehouden. Deze vergadering werd in Schie dam gehouden in verband met het feit, dat de gymnastiekvoreeniging T.ll.O.H. dit jaar eveneens haar dertig-jarig bestaan viert. 's Morgens ongeveer kwart over tien opende do voorzitter, de heer G. J. van Tongeren, de vergadering, die tamelijk druk bezocht was. Spr. memoreerde in zijn rede het bondsfeest, dat verleden jaar in Rotterdam gehouden werd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het K.N.G.V. en dankte de regetingscommissie vóórhaar zeer verdienstelijk werk. Er heerscht een periode van eenige rust in den hond, welke van groot voordeel is voor het werk, dat op het punt staat be langrijk: uitgebreid te worden. Naast do gymnastiek wordt thaas door de leden be oefend de athtetiek, het zwemmen, wan delen en de handbal sport. Met nadruk wil ta spr. erop wijzen, dat het K.N.G.V. zich niet wenseht te begeven op het terrein van andere sportbonden. Slechts wordt de ge legenheid geschapen tot wandelen, hand ballen, enz., doch het ligt niet in de be doeling wedstrijden te organisoeren. Wij moeten de leden, die weg willen, aldus spr., laten gaan. Wij moeten op het stand punt staan, dat wij den grondslag leggen voor alle sport. De handbalsport staat nog in de kinder schoenen, doch tijdens de Ioopende compe titie werden hier en daar opmerkingen gemaakt. Tot nog toe kenmerkten de turn- wedstrijden zich door hun ru-tig en spor tief karakter,: bij het handballen komt een sfeer, die verkeerd is. Allen, spelers, scheidsrechters en grensrechters, moeten weten, dat de sport nog in haai eerste ontwikkeling is. B-ij beslissingen van den scheidsrechter dienen allen zich neer te lengen en in aanmerking te nemen, dat beslist wordt volgens beste overtuiging. Men moet probeeren de vriendschappelijke verhoudingen ook bij de handbalsport te verkrijgen. Het medisch sportkeuringsburean te Rot terdam functioneerde in het afge'oopen jaar uitstekend. Spr. drong er op aan, dat alle leden en vooral de veteranen zich ieder jaw laten keuren. De doctoren hebben gra tis ham medewerking verleend. Na de ingekomen stukken weiden d© notuien van de vorige, 22 Jam. 1933 in Centraal te Rotterdam gehouden, jaarver gadering voorgelezen en gearresteerrd. Uit het jaarverslag, samengesteld door den secretaris, den hepr A. van- der Laan, nemen wij over, dat de R.T.B, thans be ;ant uit 21 vereenigingen met in totaal 1380 leden. Het bondsfeest wordt in het jaarverslag uitvoerig behandeld, evenals het werkprogram van het afgeloo- pen jaar. Bij de passage, betreffende het overlijden van den heer A Boon, direc teur van het G. V, Sparta, te Krimpen aan de Lek, herdacht de voorzitter, in een korte rede den overleden turnmak- ker, welke woorden door de vergaderring staande werden aangehoord. Het kasoverzicht werd gegeven door den penningmeester, d-en heer A. Hoeve J r,, die mededeelde, dat de ontvangsten over het jaar 1933 hadden bedragen £623.60, met een fictief tekort van f 112.95, in ver band met een nog te ontvangen bijdrage van het K.N.GV. ten bedrage van f 764 21. De begrooting vermeldt aan ontvangsten een bedrag van 4652.95, waaronder een- post van f1200 van den wedstrijd Hol landZwitserland ter gelegenheid van het 30-jarig bondsfeest, en een van f 650 van andere feestelijkheden. Het geraamde tekort bedraagt f 117.95. Onder de geraamde uit gaven komt een post van f1500 voor met betrekking op den genoomden wedstrijd en een van f 900 voor de uitvoering en andere feestelijkheden. Een bedrag van f 200 is gerant geste'd voor de wedstrijden in Schie dam, welke zullen worden gehouden ter gelegenheid van het 39-jarig bestaan van T.H.Q.R. De kascommissie adviseerde tot décbar- geering van den penningmeester, waarmede de vergadering met app'aus haar instem ming betuigde. Vervolgens weid overgegaan toi de ver kiezing van de aftredende bestuursleden en een nieuwe kascommissie. De aftredende bestuursleden, ro©j. J. M. Wouts en de hoe ren G. J van Tongeren en W. do Heer, werden bij acclamatie herkozen. Als plaats, waar do volgende jaarvergade ring zal worden gehouden, werd Rotter dam aangewezen. Bij de bespreking van do turnkringbelan- gen zeide de voorzitter, dat Zaterdag avond de atiüetiek-cominissie van liet N.N. G.V. bedtdrn had tot het geven van ruimere gelegenheid tot meting van krach ten aan de minder geoefend-en, waartoe drie athletiek bijeenkomsten worden gehou den, waarbij slechts één klasse zal ba- staan, om aan de hand van de uitslagen drie klassen samen te stellen. De heer De Jongste merkte op, dat vermoedelijk lu Rotterdam de zaalhuur ver hoogd zal worden en drong met klem aan dat het bestuur en alle vereenigiingen zich' daartegen zouden verzetten. De heer A. van Sehie (T.H.O.R) stel tot voorbeeld; hier is do zaalhuur veilaagd. Bij het agenda-punt werkprogram, deel de de heer W. M. II. Kloosterman, voorzitter van de technische commissie, de samenstelling mede van het program dei- op Hametvaartsdag in Schiedam te hou den wedstrijden, die do bond organiseert als onderdeel van de viering van het 30- jarig bestaan van T.II.O.R De terreinen zijn reeds onderzocht en belangrijk beter bevonden dan in Rotterdam. Drie a vier terreinen kwamen ieder voor zich in aan- CüNCERT-en FEESTGEBOUW LANGE HAVEN 115 TEL. 8SSS8. SCHIEDAM merking. 's Morgens zullen do wedstrijden gehou den worden. De hoeren driokamp bestaat uit vrije oefeningen, rek en voorplank, paardspringen, met paard in de breedte. De dames driekamp bestaat uit vrije oefe ningen, brug on bokspringen. Vooits zijn er vrije keuze oefeningen voor de dames en hoeren. De adspiranten krijgen verplichte vrije oefeningen en keuzo oefeningen, ook vrij voor toestellen. De hoeren veteranen zullen een ver plichte driekamp hebben voor vrije oefe ningen brug en. paard en de dames-seniores vrije oefeningen, bedoeld als demonstratie. Re samenstelling van hot middagprogrnm luidt ais volgt: opmatsch, massaal num mer, bekroonde wedslrijdnumtners, vetera nen dames en heeren, optreden van T.1L O.Bnummer van den keurploeg, hand balwedstrijd. liet program van de viering van het dertig-jarig bestaan van den bond in Rot terdam, is nog niet gereed. Dit jaar zullen voorts zwemwedstrijden gehouden worden, evenals athletiek, waar toe een athtotiekcommissie in hot leven geroepen is. De heer A. van Schie wijst er op, dat bij een bepaalden handbalwedstrijd on toelaatbare handelwijze voorgekomen zijn. Mon heeft vergeten, dat het hier een proef- competitie geldt en dat het niet den weg moet opgaan ais met de voetbalsport, waar door de prettige verstandhouding tussclien de vereenigingen verloren dreigt te gaan. Er zijn protesten ingediend, doch hot kennelijk doel daarvan is het aantal ge maakte doelpunten te beïnvloeden, terwijl dat juist op het oogenhük van weinig be lang is, omdat het spelpeil nog zoozeer verbeterd moet worden. De heer De Heer gaf in antwoord aan de heer Van Schie een korte uiteenzetting van de werkwijze van de pas tot stand- ge komen speciale handbalcommissie en van de methode, waarop de protesten zullen worden beh ndeld, waarmede de heer Van Schie geheel accoord ging. Hij vertrouwde erop dat het optreden van deze commissie veel goed zal doei. Medegedeeld werd voorts nog het pro gram van de feestelijkheden op 12 en 13 Mei, t.g v. het 30-jnrig bestaan van don bond. 's Zaterdagmiddags zal een turnfilm wor den vertoond, 's avonds wordt receptie gehouden. Zondags wordt de w tstrijl floltanl Zwitserland gehouden en 's avonds een eoreavoud, waarop die vereenigingen zullen optreden, die in de wedstrijden te Schie dam do hoogste puntenaantailen hadden gekregen. Bij de rondvraag kwam het oude twist punt van de verhouding van de Botler- damsche V oorwerkers ld asc e en de bij het KN.G.V. aangesloten vereenigingen ter sprake, welke discussie slechts aanleiding was tot het vaststellen van afzonderlijke principieele meeningen, waarin het be stuur geen uitspraak wilde doen, daar het van meening was, dat dit een kwestie was, die elke vereeniging voor zichzelf had uit te maken, zoolang het K.N.G.V. hierin door een principieele uitspraak nog niet had voorzien. Tegen twee uur werd de vergadering door den voorzitter gesloten. i. 0. G. T. 25-jarig bestaan Loge „Vriendentrouw". Do Logo „Vriendentrouw" van de Intern. Orde van Goede Tempelieren herdacht Za terdagavond in Musis Sacrum op feeste lijke wijze haar 25-jarig bestaan. De op komst was niet bijster groot. Do zaal was nog niet voor de helft gevuld, toen de heer J. van D ij k e do bijeenkomst met een woord van welkom opende. Hét speet hem, dat er zoo weinig belangsteltenden waren, hetgeen hij weet aan de slechte tijdon. Niettemin kan het een prettige avond worden. Spr. dankte de medewerkers aan deze propagandavergaderine, waarna het jazz-orkest „Onder Ons" met veel succes zeer moderne dansmuziek ten gehoore bracht. Vervolgens was hot wooTd aan dim heer Roskam, die een propaganda-speech uit sprak. Wanneer we na 25 jaar I.O.G.T.- werk m deze stad vragen: heeft het voor dcol gebracht, dan luidt ons antwoord vol mondig: ja. Spr. schetste de toestanden van 25 jaar terug in de alcohol-stad, toen de jeugd niet beschermd werd tegen m-en- schcn, die allerlei obscure drinkgelegen- hoden op touw zetten. Met dankbaarheid gedenkt spr. het werk van dr. Kuyper, en andere bestrijders van dit gevaar De alcoholbestrijding weid ge boren uit den drang van den tijd en niet kracht hebben do eerste on'Iicuders ge ijverd voor dc bescherming van jeugdige arbeiders, die do alcohol in fabriek, werk plaats en huisgezin ontmoetten, liet s.g. „Maandag houden" was vroeger schering en inslag op bijna alie werkplaatsen. Hierin heeft de onihoudersbeweging een verandering gebracht De jeugd gaat niet ni'-er naar de drinkgolegenheden, maar naar bosch, heide en zee. Ook het peil van de feesten is verhoogd. In dezen hebben de ouderen een goed voorbeeld gegeven en is hun werk van opvoedende waarde geweest. De onthouders stellen zich als voorbeeld in de drankbestrijding Onze tijd met zijn modern verkeer en zijn geweldige techniek en studie, kan geen alcohol ver dragen. Een arbeider mag zijn hersenen niet versuffen door den drank. De onthouders hebben mede gewerkt aan de instelling van consuitalicbureaux en tu berculo=ebestrijdingbureana. De alcohol is als genotmiddel een bui tengewoc-n schadelijk iets. Daarom houd uw lichaatn op kracht en sterkte en voorkom erfelijke belasting. De jeugd is van herberg tot herberg, ni de jeugd hm berg, gegaan D't is hel werk van do onthoudersbeweging, die Wens de naastenliefde en de vredesgelachte p:o- pageerf. Want de onthoudersbeweg ng is internationaal en versterkt de broederhan den tusschert de volkeren. Het verdeio van het program vermeldde een dramatische schets: Voor één te laaf, een klucht: Benauwde oo-genblikken, mu ziek van het jazzorkest en tot slot een bat onder leiding van don heer J. van Duke. Feestavond gem. zangvcrecniging Fidelio. De gemengde zangvereeniging Fidelia h'eeft Zaterdagavond in Gebouw Eendracht aan haar laten en donateurs een feest avond1 aangeboden, die ook toegankelijk was voor belangstellenden. De voorzatter, de heer A. J, Rissema sprak een kort openingsv oord1, waarna de afwerking van het program verder word) overgelaten aan de tooneelvorconiging Eigen StutLe, dio ean drie-tal toomeetstuk jes o-pvoerde; De macht der vrouw, "t Komt irtr orde en Bon vergissing. Vooral om de voorvallen in het tweede stukje is harte lijk gelachen. De vereeniging Eigen Studie werd telkens beleend md een spontaan applaus. Na afloop werd gedamd onder leiding van den heer Westhuis. Fcestconecrt. Do Vereeirging van leden van het Ste delijk Muziekkorps gaf Zaterdagavond in de zaal van den R. K. Volksbond de gebruikelijke jaarlijksche feestavond', waar bij zij zelf het eerste deel van het pro gram vult De zaal was op enkele p'natecn na be zet. Tot de aanwezigen bclmo-d - dc bur gemeester, de heer H. Stulemeijir a'-s - oor zitlcr van de Commissie voor liet Slid lijk Muziekkorps, en vooits do we'houder van onderwijs, de heer J. Duikelaar, en de raadsleden de heeren A, de Bruin, A, van Duinhoven, C. H. Etman, A. ,T. van Li tb en D. Vreeswijk. Na de marsch Per Aspera ad Astra heeft do voorzitter der vereeniging, de heer A. de Munnik, een kort openings woord gesproken. Na liet derde nummer van het program, een Air Varié voor twee clarinetten, met orkestbegeleiding, betrad de burgemeester, de heer H. Stulomeijer, het podium. Deze zeide. dat de Vereeniging van leden van het Stedelijk Muziekkorps zal begrijpen, da! spr. niet alle feestavonden in Schiedam kan bezoeken. Maai' spr. is naar dit feest- concert gekomen om te doen blijken van zijn belangstelling en sympathie voor het corps, dat een sieraad is voor de ge meente Schiedam. Het Stedelijk Muziek korps heeft bewezen, dat het meeleeft met dc groote gebeurtenissen in onze gemeente. Spr. herinnerde o.a. aan de herdenking in April van het vorig jaar van Willem den Zwijger in Delft en aan de huldiging van II. M'. do Koningin in September in liet Stadion te Amsterdam. De Schiedamschc manifestanten konden daar met het Ste delijk Muziekkorps voor den dag komen. Ten slotte heeft spr. namens de Com missie voor het Stedelijk Muziekkorps den heer J. Lourons gehuldigd, die 25 jaar een verdienstelijk lid van het coips is geweest. Bijna nooit ontbreekt de heer Lourens op hot appèl en spr. bracht den jubilaris dank voor zijn medewerking aan den directeur en de leden van het corps verleend. Medegedeeld word1, dat aan den. lieer Lom ons de medaille voor 25-jarigen trouwen ihcnst zal worden uitgereikt. Be voorzitter van de Vereeniging van leden van het Stedelijk Muziekkorps, do heer A. de Munn ik, complimenteerde eveneens den julrlaris en bood hem een ets aan. Van het muziekprogram, dat uitgevoerd werd, was de vierdoelige Tanz-suite van lwan Tschairkofski, het beste nummer. De Air Varié, die we boven reeds noemden werd wat stroef uitgevoerd. Wc kregen den indruk, dat men dit werk nog niet volledig onder de knie had. Met een wals van Waldteufel en een marsch van Fucik, werd het concert be sloten. Een gedeelte van de jeugdige vrou welijke bezoekers achter in de zaal vond blijkbaar, dat het concert lang genoeg duur de en kon zijn praatwoede niet beh'eor- scbcn, wat anderen, die wel wilden luiste- -ren, hinderde. Het tweede g"dael.e van den avond werd1 gevuld door het optreden van het Rotter damsche Cabaret en Operette Gezelschap, onder leiding van Lou de Groot, dat een revue-operette in twee bedrijven van den leider opvoerde, getiteld „Als de tulpen bloeien". De dames en heeren, die optra den en de muzikale leuling die bij Simon Velt berustte, had een daverend succes Een bal besloot don feestavond Geen fascisten in de Gorzen. Iri verband1 met geruchten, dat fascisten Zaterdagmiddag in de Gorzen, dn speciaal in de Giuenelaan, zouden colporteeren met hun blaadjes, had de politie eenige ver sterking naar de Gon'zan gezonden ter voor koming van ongeregeldheden. Men ha/1 namelijk ook vernomen, dat politieke tegen standers van do gelegenheid gebruik zou den maken om de fascisten lastig te vallen. Zaterdagmiddag bleek echter, dat de fas cisten niet waren opgekomen. In d'e Groe- nelaan stoindten hier en daar groepjes op geschoten jongens en er word' gecolporteerd' met communistische lectuur. Do politie behoefde niets anders te doen dan een oogje in het zeil te houd on. de in dit verband do gemeente Schiedam band». Onderling Kunstgenot. In de zaal Harmonie aan de Nieuwstraat heeft de tooneeivereen. Onderling Kunst genot oen soirée gegeven. De voorzitter. de heer W. Venderbos, opemdü den avond met een kcaie rode, waarna doer leden ©en drietal t.ooneel- stukjes werd opgevoerd, goregiseerd door den heer P. Esbach. Van deze stukjes: Het geweien, Het portiek en Vaatje Buskruit, was het laatste verreweg het beste, al dienen do spelers ler in d-en vervolge op te letten, dat zij niet te veel charge-eren. De avond werd besloten met een gezel lig bal onder leiding van den heer L. Lom men, met medewerking van de Schilperoortr Politienieuws. Zaterdagavond is \V. M. 0. aan den po litiepost Grooto Markt voorloopig verbon den. Hij had zich met .het aanzetten van een scheermes ernstig aan de linkerduim verwond. A. Z. uit Haarlem deed bij de politie aangifte, dat Zaleidagavond uit zijn auto, welke hij voor een woning in de Nieuwe Maasstraat had geplaatst, een damesjapon, een deken, 2 kussens, een regenjas en een acletasch met papieren zijn gestolen. 'Ongeveer een uur later hebben eenige jongens de veimiste tasch met papieren, welke zij in de Nieuwstraat hadden ge vonden, bij de politie gedeponeerd. Zaterdagnacht >s aan den politiepost Groote Markt de 47-jarige schoenmaker II. F. C. v, K. voorloopig verbonden, die van do trap was gevallen, waardoor hij een bloedende wonde aan zijn achterhoofd had' bekomen. F.. W. S. deed bij de politie aangifte van vermissing van zijn rijwiel, dat hij Zaterdagavond voor zijn woning in de Alcidastraat onbéhee-jd had laten staan. Zaterdagavond heeft in do B. It. Laan een aanrijding plaats gehad tussclien een vrachtauto van den expediteur van^ Lin- gon ud Rotterdam, bestuurd door D. alhier en een luxe auto bestuurd door \V, P. uit Rotterdam, waarbij de luxe auto zoodanig werd beschadigd, dat deze met een kraan wag en moest worden wegge sleept. Aan de gemeente-reiniging is een licht gele herdershond terug te bekomen. Groote belangstelling. Zaterdagmiddag is het derde pacdagogi- sclie j'cugdconcert in Musis Sacrum gehou den. De zaal was geheel gevuld met jonge mensehen en verder zagen we nog ö.m, wethouder J. DinkelaaT, de heer N. W. van Gelder, directeur R.H.B.S. en vele leeraren en ander onderwijzend personeel van gymnasium, R.H.B.S. en u. 1. o-scho len. Dr. J. W. Smit, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, lieotte de aanwezigen welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat er meer jeugdige bezoekers waren dan op de vorige concerten. liet plrlharm, trio (Ed. Flipse, piano, Joh. Versloot, fluit, en Willem de Jong cello), met medewerking van mevr. L. Flipse—Snel, (zang), heeft een uitgezocht program uitgevoerd van werken van C. M. v. Weber, Fr. Schubert, L, van Beet hoven, Tartini, R. Strauss, Tschaikowski, Ed'. Flipse, Goosens en Godard. Dr heer Ed. Flipse heeft op de bekende prett'go en leerzame wijze de muziek too gelicht; hij heeft nog eens gewezen op het feit, dal het publiek voor meer dan de heeft aan het welslagen van een concert kan meewerken door zijn beste gedachten naar de musici te doen uitgaan en verder enkele bezoekers, die niet al te veel mot hun gedachlen bij de muziek waren, op schertsende wijze op hun tekortkoming ge wezen, hetgeen tot resultaat had, dat deze jongelui tot het. einde toe met moor be langstelling luisterden dan aanvankelijk het geval was. De solisten hebben weer do mogelijk heden van hun instrumenten gedemon streerd en een pracidig samenspel geleverd. Mevr, Flipse zong op verdienstelijke wijze liederen van Schubert, Strauss en van Ed. Flipse. Vooral deze laatste liederen kregen een overweldigend applaus. We hebben het reeds geschreven, het enscmblespel van de heeren was af, uit muntend in fijne voordracht en voornaam van stijl, zoodat het weer een m'-cldag van buitengewoon veel kunstgenot was. Aan de Van Marunisteaat. Niet algemeene instemming al was de graad van enthousiasme niet overaj even: groo-t en soms maar weinig ho'ven. het nul-, punt is in Augustus 1932 door den raad.' van Schiedam liet besluit genomen om eeia c red iet te vragen van rijkswege voor den bouw van een 36-tal woningen vooir groote,' gezinnen. In Maart 1933 werd aan Schie- dam voor dit doel een voorschot van f 120,000 verleende, benevens een bijdrage toegestaan in de exploitatie van f 1.50 per week per woning, waarvan het rijk on de gemeente elk de helft zouden moeten bei- talon. De aanbestedingspiijs van f94.960 bleef bijna f20.000 onder het aan het rijk als voorschot gevraagde bedrag. Dit is d'e huur ten goede gekomen, want was do oorspron kelijke raming van die liuur tegen kost prijs f6.15 per weclc por woning, nu k'an een benedenwaniug voor f5.80 en een biof- venwoning voor f5.55 verhuurd warden. Deze cijfers betroffen de normale wo ningen in de Van Marumstraat; niet de huizen op den hoek van de Van Mamm en Bioylestraat. Met genoemde huurprijzen zijn de ex ploitatiekosten volkomen gedekt. In de ex ploitatie-rekening is een bedrag van f40 per jaar voor onderhoud opgenomen, waar door de eerste jaren een flinke onderhouds- reserve z.al kunnen worden gevormd. De woningen rijn ontworpen in samen werking door o. i directeur* van den Wo- ningdieust, nar. dr. ir. M. M. van Praag en den heer G. van Oortmerssen, opzichter van genoemden dienst. Dc aannemer was de heer A. C. de Snaayer te Vdaardingen, met het toezicht op den bouw was belast de heer J. van der Kraan, opzichter bij den Woningdic-uM. Sr is naar gestreefd alles zoo praetisch en solide mogelijk te maken, zoo lat d'e onderhoudskosten tol een minimum zullen worden beperkt. Zoo zijn b.v. de halaon- balustrades van de bovenwoning van steen en niet van hout. Voor de haiooias, dus boven don tuin, worden drooglijnen gespannen, waarmee meteen het matjes kloppen over het ba!con een oorzaak van veel burenmisère is bemoeilijkt. Bij den bouw zijn bijna uilsluitend Ne- derlandsche grondstoffen gebruikt Alleen als er geen NoderLandsch fabrikaat aanwe zig was, is van den regel afgeweken. De meeste panden, hier ter stede gjei- boinv-d, gaan mank aan het euvel, dat d'e benedenwoning die juist hot meest ge schikt is voor gezinnen met veel kinderen zeer klein zijn. Bij dezen gemeentelijken woningbouw nu heeft men het 1—2 type toegepast, d.w.a. elk pand bevat één beneden, waarop! twee bovenwoningen. De benedenwoning beantwoordt aan het flattype, elke bovenwoning bestaat uit twee woonlagen. Tot het bouwen van drie flats boven el kaar is men niet pvergegaan, wijt te hoog gelegen woningen iin Sühi-odam niet gezocht zijn en het ook wel zijn bezwaren heeft, wanneer men 6'/s M. klimmen mioct, eer men zijn woonkamer bereikt heeft. liet bouwen van twee flats boven elkaar stuit af op den grondprijs, die daarvoor te hoog is. Tussclien de beneden en bovenwoningen is een isoleercnde laag aangebracht, heb geen, voor zoover ons beken l is, hier tor ste-'! e nog niet werd toegepast. Op de binten onder den. vloer zijn stronken kurk aangebracht, terwijl tusschen de bin ten isoleercnde platen zijn gelegd van ge- expandeerde kurk. Teneinde te bewerkstelligen dat dte derde] étage zooveel mogelijk bes'rihermd is tegerj koude en warmte, beeft men onder dte platbalklaag jjMondhangete aangebracht waardoor het plafond niet rechtstreeks and de platdakbinten Vastgehecht is en boverv dien tussehen tiet plafond en dte platdak vloer een isoleercnde luchtlaag aanwezig is \an pl.m. 50 ö.M. hoogte. Elke woning bevat een groote wao-aka» mor van pl.m. 17 M2. ea een 4-tal slaalpp kamers, uitgezonderd een 2-tal hoekwo ningen. Lezing. Voor de R. K. Middenstandsvereenigingi De Ilanze zal Donderdag 1 Februari atg. mi*, dr. ir. M. ML van Praag!, directeur van den Woningdienst, een lozing houden over: De ontwikkeling van Schiedam. De bedoe ling van den spreker is een overzicht te geven van die ontwikkeling, beginnende bjj de vorige oouw. Bijna alle slaapkamers zijn van zoodanige afmetingen, dat het mogelijk is daarin zoen- noodig twee 2-porsoions bedden te plaatsen (3 van de 4 slaapkamers in elke woning). Zoowel de hoekwoningen als het normaal type benedenwoning hebben, een tuin. Elke benedenwoning is voorzien van een houten loodsje ,op betonnen voet in den, tuin, terwijl ue bovenwoningen op do derde étag'e een bergraimle heblbea. Alle kamers zijn voorzien van kasten. De woonkamers op do benedenverdieping zijïl voorzien "van. oen. dubbel bookramn, uitlvob mende in de gang, waardoor het de vrouw des huizes mogelijk zal zijn toc-dobt op do woonkamer te houden, wanneer zij in db keuken werkzaam is. Elke woning is voorzien van een antenne' inrichting, waarop zonder meer oen radio toestel kan worden aangesloten. Dezo oplossing voorziet in een groote behoefte en bovendien wordt hteorclpior voioos komen, dat de gehouwen een onijdoglijk ui tóf lijk krijgen d,oor het plaatsen van allo iMo gelijke soorten van antennes op do platte! daken en de onderhoudskosten sterk vmv hooigd worden door het onoordeelkundig! aanbrengen dezer antennes en de hiermedd gepaard gaande vernieling vain het d'ak. De tweede en derde verdiepingen zjftk aan de achtorzijdo voorzien van breedte doorloopende balaons, geconstrueerd van gewapend beton met balustrades van mei* sehverk en een betonnen bond. Dat de ontwerpers zin voor het prakti sche hebben bewijst o.a...hot water closet. Daaraan z^jti twee trekkers; de eséf, levert 3 L. on de andere 8 L. spoelwater. Als seen 8 L, noodig is, men begrijpt wol in wclko gevallen dit voorkomt k'aij. mon volstaan met te trokken aia'n de 0 L.-trokker. 2,cüo wo vroeger reeds hebben meege- deeld, is er grooto liefhebberij om kolo'it gemeentewoning te betrekken. Hot grootst^ gezin, dat binnenkort ean' dezer nieuwe W^t^^.»-<W>tS^ii<££aaL>g<afeWi«h»»A-^WC^6» 'WW»i<?^!W;.^QC?.>irt*M> U.VCXXUÏUM1*#»,

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2