de laatste dagen van rouw. ■Schiedamsche Courint Ook Zaterdag zijn nog duizenden langs het stoffelijk overschot van H.M. de Koningin- Moeder getrokken. Bizonderheden over de plechtige bijzetting. Het défilé. Duizenden en duizenden trokken langs Zaterdag was do laatste dag ran hot déliló. In Don Haag heersehte_ groote druk te.. Eon geweldige menschcnmassa bewoog zich door de straten dor binnenstad. Do belangstelling voor hot défilé was wot nun- dor dan Vrijdag. Wederom brachten cl air Tienden oon laatslan stilten groet aan d'e haar. Tot vijf uur heeft de stroom voortge duurd. Vele deputaties verschenen. Ook werden nog zeer vele kransen, bloemstuk ken en eenvoudige tuiltjes neergelegd. Ecin golvend kleed vain praehlige bloemen lag over hot bordes tot aan de schildwacht huisjes. Er heerschte een oorbLedige stilto, on danks de aanwezigheid van zoovele dui zenden. Naar schatting 'hebben Zaterdag nog on- gevear 35.000 personen deelgenomen aan hot défilé, dat togen Vijf uur oen einde nam. Koninklijke belangstelling. Naar wij vernemen bezichtigt Hi.M. de Koningin tón paleizia Voorhout herhaalde lijk met groote belangstelling bet zeer aan zienlijke aantal kransen, palmtakken en bloemstukken, welke door staatshoofden, vorstelijke personen, door hooge colleges of regeermgspersonon, alsmede door tal- looze instellingen en verocmigihge® (ook uit het buitenland) en door particulieren als laalstie groet aan H.M. de Ivoniingiav Moeder zijn gezonden. Voor zoover zulks niet uit de aangehechte linten blijkt heeft II.M. doen infoxmeeren van wien de bloe men afkomstig waren on zorg gedragen voor rangschikking in verband met de be grafenis. De plechtige bijzetting. H. M. de Koningin ie Delft. Hedenmorgen heeft II. M. de Koningin een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk te Delft. II. M. arriveerde per auto in ge zelschap van do prinses Van Erbach. Bij de kerk werd Zij verwelkomd' door den burgemeester, mr. G. van Baren. H. M. bezichtigde de kerk on bracht look een bezoek aan den grafkelder. Na een verblijf van ruim een uur, ver trok II. bi uvoor naar. Don Ilaag. De samenstelling van den rouw stoet. Wij zijn thans in slaat het volgende mede te doelen omtrent de samenstelling van den Touwsioet bij de plechtige begrafenis van II.M. de Koningin-Moeder op Dinsdag a.s., des voormiddags te elf uiur. Na de reeds gemelde militaire afdeelin- gen ter opening van den stoet, volgen een rijiknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Vervolgens komt een hofrijtuig waarin de waarnemende-kamerheer- cerem on i om ces teT, jhr. Sickingho en de kamerheer i.bd. jhr. ir. Six, gezeten zijn. Naast elk portier gaat oen lakei. Daarna volgt waarschijnlijk een hofrijtuig, waarin de oud-intendant van Soestdijk, de heer Grooneveldt, de secre taris van ivijteu II.M. de Koningin-Moeder, jlrr. Witsen Eliais en de geneesheer, dr. Do Jongh. Hierachter sluiten zich aan zes rijtuigen bestemd voor de 24 kamerheeron, dragers van het stoffelijk overschot, een hofrijtuig, bestemd voor do dragers van do slippen van bet rouwkleed en een hofrijtuig waarin de opper-oeremoliemcesler van II,M., Graaf Du Monceau gezeten is. Naast eik portier van deze laalste hofrijiuigon gaat een lakei. Alsnu violgt do rouwwagen bespannen mot acht paarden, behangen mot rouw- kleedcn, gaande een koetsier naast elk paard. Op het rouwkleed, dat d'e kist dekt zulten de Kroon van II. M. do Koningin-Moeder geplaatst worden en oen roodfluv celen kus sen, waarop do Ordc-teekcns win tl. M. zijn gehecht. De vier-slippen van hoi rotuwklcel wor den vermoedelijk gedragen door de Irerem Jhr. mr. Sohimmelpcnninelk, waarnemend- grootmeester van If. M. do Koningin-Moe der, .Tuckoma van Herman ia Baron Bon- gors van Warmonhuizen, hofmaarschalk van II. M. do Koningin-Moeder, Jhr. do Jonge van Zwijnsbergcm, inteudanl van Sioesfdijk «1 Sixma baron van Heemstra, particulier-secretaris van II. M. de Ko ningin-Moeder. Aan weerszijden wan den rouwwagen gaan do 21 Kamerheeron dro gers. Respectievelijk ter rechter en tor lin-' terzijde van den rontwwagen rijden de chef van het Militaire Huis, adjudant-generaal vice admiraal b. d. R.rud'um en de gou verneur van de Koninklijke Reside ntie, lui tenant-generaal Jlir. Ro'-il. Adder don rouw wagon v'o'gcn te voet do officianten en het persoucel van II. M. de .Koningin-Moeder. Daarachter feamon te paard de offioioicn der landmacht Van het Militaire Huis twee aan twee max ouderdom van rang. In een hofrijtuig volgen de hofdames van II. M. de Koningin Mooder. Naast élk por tier gaal een lakei. Hierop komen de hof rij tuigen, waarin de vorstelijke personen ge zeten zijn, die in don stoet mod'crijdon. In het eerste rijtuig is Z. K, H, de Prins der Nederlanden, Hertog van Mec klenburg gezeten, met Z. 1). II. don vorst van Waldeck en Pyrmont. Naast hel rech terportier gaan eon hofjagor oil twee la keien; read het linkerportier drie lakeien. Het zelfde is het geval met de volgende rijtuigen, waarin gezeten zijn Z. K. II. Prins Eugon van Zweden, Hertog van Né- ricie en Z. K. II. Prins Karei van België, Graaf van Vlaanderen;' Z. K. II. d!o Erf prins' van Oldenburg, Z, K. II. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, Z. D. H. de Erfprins van Waldeck en Pyrmont, Z. D. II. de vorst van E.rbach Schöuberg, Prins Fe lix en de reeds gemelde verdere vorste lijke verwanten van wijlen Ilare Majesteit de Koningin-Moeder. Na dit vijftal rijtuigen komt vermoede lijk in een IIoErijluig met een lakei naast elk portier als vertegenwoordiger van de Luxemburgsche regeering, de minister-pre- dent van Luxemburg, de heer Bech. Voorts komen er een aantal hofrijtuigen waarin de groot-officieren van II. M. de Koningin, luitenant-generaal b. d. Jhr. van Sudilte- len van de Ilaare, d'e oppcr-hofmaarschalk van II. M. de Koningin, Jlrr. Bareel van 'Oldcnalier en de opperkamerheer van II. M. de Koningin, mr. baron van Lijnden, ge zeten zijn, alsmede de adjudant van dien prins van Zweden en de oudLordonnans- officier van wijlen Z. M. Koning Albert van België; vervolgens Oberst Freiherr von 'Orass en Óber-Forstmeisler und Ober-Hof- jiigermeister von Plölz, en eindelijk d'e hef maar schalk van H. M. de Koningin, mr. Baron de Smeth, Het is mogelijk, -dat in deze volgorde nog eernige verandering komt. Na dit vijftal hofrijtuigen volgen de officianten en per soneel van II.M. de Koningin, die II.M. de Koningin-Moeder onder Haar Regent schap hebben gediend*, alsmede luitenant- kolonel Van der Wall Bake, commandant Ivain het korps rijdende artillerie, toege voegd aan Z.K.ÏÏ. Prins Eugon van Zwe den, de kapitein ter zee Baron de Vos van Sitoenwijk, adjudant i.b.d. van 'II.M. de Koningin, commandant van het Kom. Insti tuut van de Marine te Willemsoord', toe gevoegd aan Z.K.'II. den Graaf van Vlaan deren; dto majoor van den Genoralon Staf Baron van Voorst tot Voorst, toegevoegd aan Z.IC.H. den Prins van Luxemburg en jhr. mr. dr. De Beufort, kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin, secretaris van d'en Raad van State, toegevoegd aan Lady May AM Smith. Gp een' aantal voertuigen, vermoedelijk drie, volgen de kransen en bloemen, terwijl de stoet wordt afgesloten door de reeds gemelde militaire afdeelingeu. Deel»ami! vorstelijke personen. Morgen Dinsdag, zullen de v.o.'gen- do vorstelijke personen in de rouwstoet hel stoffelijk overschot van Koningin Emma vanuit het paleis Voorhout naar Delfi be geleiden de verstin van Erbach SMiönberg do vorstin van Waldeok en Pyrmont; de hertogin van Saksen-Goburg en Gotha; de vorstin van Wieok; lady May Abel Smith; de erf-groothertogin van Oldenburg; prinses Viktoria van Bcntheim-Sleinfurt; de erf-prinses van Waldeck en Pyrmont; prins Maxhniliaan van Waldeck en Pyrmont; prins Georg Wilhelm van Waldeck en Pyrmont diOfurairièro Freiirau baronesio van Doorn berg gcb. prinses van Erbach-Schön- berg de prins der Nederlanden; de vorst van Waldeck en Pyrmont; prins Eugène van Zweden; de hertog van Nérice; prins Karei van België, graaf van Vlaan deren prins Felix van Luxemburg do erf-groolhortog van Oldenburg, hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg; do eif- prins vati Waldeck en Pyrmont; de vorst van Bonlheim en Steinfurl; de vorst van Wreek; prins Mnxinblinam van Pyrmont. Naar wij vernomen zullen alleen de man- nelijko vorstelijke personen in den rouw stoet moerijden, terwijl de vrouwelijke, zich rechtstreeks naar Delft zullen liegoven. mmr - -* Te Delft heerscht enorme drukte in verband met de voorbereidingen voor de aanstaande begrafenis van het stoffelijk overschot van wijlen H. M. de Koningin Moeder. Een kijkje op de Markt TWEEDE BLAD MAANDAG, 26 MAART, 1934. No. 20601, Ecrefront van reserve-officieren. De garnizoenscommandant van 's-Graven- hagc, kolonel Baron van .Voorst tot Voorst, verzoekt de navolgende modedeeling, be stemd voor de hen ren reserve-officieren, te plaatsen 1. De hoeren resorvo-offioieren kunnen als militair eore-front de laatste eer be wijzen aan het stoffelijk overschot van II. M. do Koningin-Moeder bij de plechtige teraardebestelling op .27 Maart e.k. 2. Zij, die aan dit eerbetoon wonschon doel te nemen, zullen daartoe onder algemeen be-rel van don garnizoens-oom- mandant van 's-Gravcnhagc zijn op gesteld op het Lange Voorbout. Zij ver zamelen allen te voren op de ond'er 3 hierna aangegeven plaats te 's-Gravenhage uiterlijk ten 9.45 en melden zich onmid'- dellijk na aankomst bij' d'e onder 3 hier onder, vermelden hootd'off.oier, comman dant van het detachement, waarbij zij "in verband met hun wapen, dienstvak of korps bchooren. 3. In de Prinses Madestraat en de Schelp kade worden kade worden de volgende deta chementen gevormd, welke in colonne mot vieren achter elkaar worden opgesteld; het hoofd nabij het snijpunt van de Prinses Marieslraat met do Fredcr'ksstraat: regi ment grenadiers onder bevo) van ros.-ma- joor mr. van Dam; regiment jagers onder bevel van res.-majoor Apol; inf. regimen ten 1 tot en met 11 onder bevel van res.-luit.-kol. K. Brevetiuf. regimenten 12 tol en met 22 onder bevel van ros.-luit.- kol, v. Login m; cavalerie onder bevel van ros.-mnjoor Blussé van Oud-Alblas; artil lerie ouder bevel van res.-Juit.-kol. Bloys van Treslong; overige korpsen on dienst vakken onder bevel van rcs.-Iuit.-kol. Ro- zendaal. Eerbetoon van -de Kamers van Koophandel. Overtuigd hoezeer in alle geledingen van het Ncdedandscho bedrijfsleven diepe ont roering wordt gevoeld bij hol verscheiden der Koningin-Moeder, zullen de Kamers vani^Koophamde! en Fabrieken als wette lijke tvertogenwour ligers zich bij de uilvaart doeni.verlegenwoor I igen. De burgemeester van Delft beeft daar toe op verzoek van do Kamer aldaar voor de voorzitters en de secretarissen der Ka- inors plaatsen gereserveerd, teneinde hen aan het Oude Delft te Delft, morgen be ginnen te luiden, van 'het ooganblik ai, dat de vorstelijke rouwstoet de grens der gemeente Delft overschrijdt. Het luiden zal eindigen, wanneer de kist met het stoffe lijk everschot de Nieuwe Kerk is ingodirar gen. De saluulballcrij te Delft, Op de schietbaan "aast den Oostsiingoi zal een saluutbalterij worden opgesteld van. de vekLartilleric uit Den 'Haag, onder commando van den kapitein Dürst-BritL De batterij zal minuut-schoten lossen, vanaf hol moment, dat de stoot het Paleis aan het Lange Voorhout verlaat tot aan de aankomst in d'e Nieuwe Kerk. j Maatregelen van dc Spoor wegen. Te Delft zal voor reizigers komende van de richting Rotterdam oen tweede uitgang worden gemaakt bij dc snolgoederenloious (oen bord zal dit aangeven). Reizigers ko mende van de richting Den Haag verlaten het station door de tuimel en hel Laantje van Mater. Bij terugkeer na afloop dor plechtigheid zal het station alleen bereikbaar zijn tanga de Houttuinen. Reizigers voor de richting Rotterdam ko men niet in het stationsgebouw, doch gaan, biedigen groet namens het Noder'andsohei bedrijfsleven te brengen. Eerbetoon in Nedcrlandsch Indië. Anola meldt uit Bandoeng: Op Dinsdag 27 Maart te zes uur Java- tijd, dat op hot oogenblik, waarop to's-Gr.i- venhage hot stoffelijk overschot van II.M. de Koningin-Moedor uit het paleis Voorhout gedragen zal worden, zullen in allo garni zoensplaatsen, van Nedcrlandsch-Indië Ue weren, onder liet spelen van de begrafenis- marsch, gepresenteerd worden. Na hel'afzetten dor geweren zullen treur- marschen gespeeld worden. Daarna worden do geweren wederom ge presenteerd en het Wilhelmus gespeeld. Daarna marchecren de troepen naar hun kazernes terug. De sloot niet voor 3 uur in Delft. De begrafenisstoet zal een weg van 9900 meter hebben af te leggen in het daartoe voorgeschreven tempo. Hiervoor zal de 11/2 K.M. lange stoet waarschijnlijk 3 uur en 40 minuten moodig hebben, zeod'at mem gerust kan aannemen, dat hij iniet voor drie .uur ui Delft is. De muziek. Bij liet wegrijden van den rouwstoet van liet paleis Lange Voorhout zal de Trourmarsch van Griog cn hot Wuklecksch I op het stationsplein gekomen, rechts af volkslied gespeeld worden. Verder zal gedurende den tocht van Den Ilaag naar De,ft tusschen het paleis en de Hoornbrug door de beide muziekkorpsen en de pijpers en tamboers bij afwisseling treurmuziek gegeven worden. In Delft zullen alle muziekkorpsen spe len. De Kon. Mil. Kapel zal op de Markt treurmuziek spelen. Als het s'offclijk over schot op de Markt komt wordt door de Marinekapel het Wilhelmus in oude toon zetting gespeeld. Tijdeus den dienst in de kerk zal buiten geen muziek ton gohoore gebracht worden. IIel muzikale gedeelte in de Nieinvc Kerk. Do leiding van het muzikale gedeelte in dc Nieuwe Kerk te Delft zal in handen zijn van dr. Joh. Wagenaar, terwijl W. van Thie- nen, organist te Delft, het orgel zal bespe len. Naast liet orgel zullen bazuinen wor den opgesteld. Bij aankomst van hot s'offc lijk overschot in de kerk zal hot Waldeck Pynnont-liod gespeeld worden. Bij het af dalen in den grafkelder het Wilhelmus. Tijdens den diemt worden door de aanwe zigen twee koralen uit den vervolgbundel gezongen. De Bourdon" luidt. Naar men ons mededeelt zal de „Boer in staat te stellen aldaar hun laatston eer-'don", de groote klok in de Oude Kerk door het Laantje vaan Mater, en bereiken' door den tunnel hel 2e perron; deze reizi gers vinden op hun weg op liet stationsi- plein een liulpplaalskaartenkaintoor, dat al leen plaatskaarten nilgocfi voor Rotterdam en verder en Schiedam richting Vlaar- dingen en verder. Nieuwe Rijksweg afgesloten. De minister van waterstaat 'maakt be kend, dat de Nieuwe Rijksweg morgen zal zijn afgesloten voor alle motorrijtuigen, an dere' rij- en voortuigen en rijwielenvan des voor middags 8 uur af: a. het gedeelte van 's-Gravenhage tot en met de Hoorn brug b. voor zooveel betreft het vorkoor in de richting 's-Gravenhage het gedeelte van de Hoornbrug tot Delft; van des voor- middags 9 uur af zal hot onder b. ge noemde gedeelte bovendien afgesloten zijn inde richting Delfi. De radio-uitzending. Ter aanvulling van do reeds gemelde me- dedeelingen omtrent dc mtzenti'ug van de bijzcttingspledilighcid wordt meegedeeld, dat deze morgenochtend om kwart voor 10 zal aanvangen. De uitzending wordt beëindigd nadat de plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Delft ia geschied. De Koningin heeft goedgevonden, dal de plechtigheden in de kerk eveneens uitgezon den worden. Do regeling van do uitzending is zoo ge troffen, dat de luisteraars don stoet bij liet vertrek van het. paleis, bij aankomst op hot Rijswijkscheplcin. bij liet voorbijtrekken in Rijswijk en ook bij aankomst in de kerk te Delft volledig kunnen volgen. Een raad aan liet publiek. liet publiek, dat Dinsdag as. zich langs den weg zal scharen om een laatsten stil len groet te brengen aan het stoffelijk overschot van H.M. de Koningin-Moeder, wordt aangeraden, na het voorbijtrekken van don Koninklijken rouwstoet te blijven staan ter plaatse, waar men zich bevindt. Meu krijgt daarna u.l. de gelegenheid oen hulde te brengen aan H.M. d'e Koningin, die langs dezelfde route op weg naar Delft zal voorbijkomen. Morgen nationale rouwdag? De Alg. Rijnschippersbond', de Bond van Graanexpedi tours en de Graan Factors- bond' hebben een telegram aan d'en mi nisterraad' gezonden, waarin zij verzoeken maatregelen te willen treffen opdat Dins dag 27 Maart alsnog tot nationaksn rouw dag wordt geproclameerd, waardoor het mogelijk wordt, dat al hun loden op ge paste wijze dezen dag van algemeone drod- hedd' kunnen medeleven. DER Dulx«nd*n kobben ook Zatordag la dan Haag waar gedefileerd voor da baar van H. M. da Koningin Hoeder, fen drietal oud-gedtenden uit bet Kon. Kol. Militair tohuti Bronbeek brengt een laatite groet

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5