1 binnenland. Gedenkteeken voor wijlen de Roningin-Moeder. To Baarn. Do permanente „Oranje-Commissie" to Baarn, heeft het initiatief genomen eea gedenk teek en voor wijten Hare Majesteit Kon ingin Emma op te neb ten. De Koningin-Moeder was Ilooge Am- bac hts vrouwe van Raam. De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank. Verminderd met 2 millioeu. Blijkens de weekstaat van do Nederland sche Bank bedroeg de goudvoorraad op 26 blaart f 786,404.837 tegen f788.536 419 op 19 Maart of f2.131.500 minder. Do zilver voorraad bedroes op 26 Maart f 25.728.912 tegen f23.719 371 op 19 Maart of f9541 moor. Op 26 Maart was dus de metaal voor raad! tezamen f812133.749 on in omloop f901.26S585 aan bankbiljetten, tegen f895.582.030 op 19 Maart of f5 686 535 meer. De huiszoeking bij de O.S.P. Antwoord van den minister van justitie. Op do vragen van bot Tweede Kamer lid, den lieer Sneevliet, betreffende de huiszoeking in bet perceel Regulicrsgraeht 29 te Amsterdam, waar de bureaux van. de O.S.P. gevestigd zijn, heeft do minis ter van justitie geantwoord, dat de inval en huiszoeking geschiedden met medewe ten van de regeering op vermoeden \an overtreding van de Vuurwapen wet 1919. Er kan worden verzekerd, dat op bi- zondere consideratie bij de repressie van strafbare feiten, begaan binnen „revolution- naire" organisatie, niet behoeft te wor den eerekend. HUMOR UIT- BUITENLAND. De Lauwerszee. Plannen tot inpoldering? Nu door do regeermg 60 millioeu gulden wordt uitgetrokken voor werkverruiming begint men in Friesland weer aandacht te schenken aan het oude plan tot inpol- i dering van de Lanwerszee. De bodem van deze, voor de scheepvaart, {uiterst gevaarlijke binnenzee, bestaat voor een groot deel uit vruchtbare zeeklei. Reeds in 1923 wees de toenmalige burge- meester van Franekeradeel, de heer Draais- nu de Vries, de ijverige propagandist voor Waddondrooglegging, op de mogelijk heid van indijking en inpoldering der Lau werszee. In de zitting der Provinciale Sta ten van Friesland van 20 Juli 1926 wer den enkele vragen, betreffende deze inpol dering. gesteld naar aanleiding van een door ir. Van Ees ontworpen plan Gedeputeerde Staten verklaarden zich. op grond van hot feit, dat geen concessie aanvraag was ingediend, niet bere>d. aan de ambtenaren van den Provincialen War terstaat op te dragen, een onderzoek in te stellen. Naar van bevoegde zijde vernomen wordt wordt in particuliere kringen thans op nieuw de mogelijkheid van een gedeeltelijke inpoldering onder oogon gezien. Terecht is men van oordeel, dat in de tegenwoorlige omstandigheden op een moer tegemoet komende houding van het Provinciaal Be stuur mag worden gerekend. Verkoop door middel van automaten. Bijvulverbod eerst over twee jaar? ingediend' is een wetsontwerp tot rege ling van den verkoop d'oor middel van automaten. Do minister sfcelt zich op het standpunt, dat een wettelijke regeling betreffende den 'automatenverkoop zou dienen in te hou den: het toelaten van den verkoopauto maat uitsluitend als het z.g. verlengstuk ivan den winkel; een verbod tot bijvullen van den verkoopautomaat gedurende don tijd', dat de winkels voor het publiek ge sloten moeten zijn; een voorschrift tot plaatsing van den vorkoqpautomaat op zoodanige wijze, dat bijvulling aUeen op vanaf den openbaren weg comIroleerbare wijze kan geschieden. De minister arht een beperkenden maatregel alleszins gerechtvaardigd. Het desideratum, dat de automaat uitsluitend als verlengstuk van een winkel zal wor den toegelaten, houdt tevens de gedachte 'in, dat in een automaat slechts waren zul len mogen worden verkocht van dezelfde soort als die, welke in don vinkei, waar bij de automaat behoort, verkocht plegen te worden. Deze wensch betreft zuiver teen regeling van do concurrentieverhou ding. Door de voorgestelde bepalingen wordt .voorts voorkomen, dat ean winkelier een verkoop auto maat in of bij eon anderen dan zijn eigen winkel kan hebben Een uitzondering hierop is gemaakt ten aanzien van automaten in hotels restau rants en koffiehuizen. In verband met liet vrij ingrijpend ka rakter van de regeling, waardoor het ex- pl ai toeren van vorkoopautoinalon door an deren dan winkeliers onmogelijk zal wor- jdan, schijnt het gewenscht, de inwerking treding van die bepaling niet aanstonds tel dom plaats bobben, doch aan de ver- koopAutomaten bezittende niebwinkeliers oog «enigen tijd de gelegenheid te bieden, m Brandweerman„Xk wou maar, aat, u platina -blond haar had inplaats van dat rooie; mijn maat daar Is zoo bijziende." (Happy Vlag.) Paspoort-totogiaattot generaal Bulder: „Nu, meneer, trekt u nu het gezicht van volkomen onschuld, dat u zou zetten, als de douane-beambte vroeg, of u iets te leelareeren had." (Humorist). „Goeie help man, waarom heb je daar twéé tafeltjes met drank staan?" .O, dat Is alleen maar om me aan te moedigen om mijn weg van de eene teug naar de andere te spitten." (Passing Show). „Hebbe ze een x-strale foto van je vrouw 'der kaak gemaakt „Nee, ze hebbe in plaats dervan een film motte neme," (Humorist). voor hun automaton een andere bestem ming te zoeken. Een termijn van 6 maan den komt dan minister voor, hiervoor vol doende te zijn. Door het hijvulvcibod van automaten aal de exploitatie van vele dezer voor worpen in de toekomst niet meer op een leven intensieve wijze kunnen geschieden als llians het geval is. De billijkheid'brengt mede, de winkeliers, waaronder er wel licht vele zijn, die een min of meer kost baren automaat van geringe capaciteit heb ben aangeschaft, in do onderstelling, dat de verkoop door middel daarvan aan geenerlei beperking zou zijn onderworpen on die mogelijk nog niet voldoende gelegen heid hebben gehad1 de aanschaffingakosten daarvan eenigszms goed' te maken, door uitstel van het bijvulverbod daartoe in staat to stellen. Met bet oog hierop Wordt voorgesteld', dit verbod eerst na 2 jaren in werking te doen tWen, welke termijn, naar den minister voorkomt, voldoende is om aan bezwaren ton deze tegemoet to komen. Nederlandsche schippers bij Belgisch werk. Belgen ontevreden. Het Handelsblad van Antwerpen meldt: De Belgische volksvertegenwoordiger Joris heeft aan den minister van open bare werken de volgende vraag gesteld: „Den hear minister is de rampspoedige toestand' onzer Rijn- en binnenvaart wel bekend, alsook de protectie-maatregelen, die in andere landen tan voordeele van de nationale vlag genomen worden. „Is het don heer minister bekend!, dat voor de werken van het Albertkanaal tus schen den. 11 den en 15den Maart, 13 schepen aangekomen zijn, waarvan 11 Hol- landiche en slechts 2 Belgische. „Welke maatregelen denkt do hoer mi nister to nemen, om aan dezen toestand onmiddellijk een einde te doen stellen?" De heer Joris voegde aan zijn vraag de volledige lijst der vermelde schepen, mei datum en lading, toe. Het bezoek aan de Nieuwe Kerk te Delft. Men deelt ons mede, dat do Nieuwe Kerk te Delft Woensdag en Donderdag door 10,000 personen is bezocht. Vrijdag, Zater dag en Maandag, 2en Paasehdag, zal de gelegenheid daartoo nog open blijven. Voor bezichtiging gelieve men zich rechtstreeks tot den president-kerkvoogd te wenlen. Uitdrukkelijk wordt er op gewo/.en, dat er Zondag a.s geen gelegenheid tot be zichtiging zal beslaan. IV Nieuwe Kerk is gisteren nog door 3000 personen bezichtigd. Ook de eerst volgende dagen zal er gelegenheid bes'aan de kerk te bezichtigen. Men kan zich daar voor eiken dag van 93 uur vervoegen aan het kerkgebouw. Polen betaalt Nederland. De Poolschc gezant te 's-Craveuhage, |dr. W. Babinslci, iieeft namens de Pool- scho regeering aan den minister van buil tenlandsche zaken, jhr. De Graeff, een chèque van f 622.090 overhandigd' voor twee afbetalingen van een kort na den wereldoorlog door Polen tegenover Neder land aangegane verplichting voor d'e leve ring van logerkleoding. De onderhandelingen mei Engeland. Te Londen hoopt men de onderhande lingen over bot EngelschNoderlandscho handelsverdrag zoo spoedig mogelijk na Paschon te beginnen. RECHTSZAKEN. De Nijenrode-zaak. Duitsche getuigen over den Kroon getuige Koning. De brand in do renstal. Schetsteckenïiig van een outsider. De Onnes proces vordert langzaam maar zieker. Donderdag was de Amsterdamsche rechtbank bezig aan het hoeren van de décharge-getiugen, enhet licht, dat over den Kroongetuige Koning wordt geworpen, is verre van gunstig. Koning Was in 1927 bezitter van een renstal in Dmbschland. De schuldeischers belegerden hem in die dagen reeds 'Op zekeren' dag in September breekt in een der stallen brand' uit. Koning hoeft ijlings Duilschland verla ten, om aldus schrijft een politieofficier in Duitschland een min of meer duister bestaan in België te voeren. Dertien ren paarden zijn omgekomen. Koning de dierenvriend werp alle schuld' van zich. Nu komen de verzekeringspenningen ter isprake. De verzekeringen spelen in dit drama zooals nien.ziet een groolen irol. Koning had schuldeischers en aan een van hen hoeft hij ter kwijting cessie Van zijn vordering op de verzekerings maatschappij gedaan. Er onbtaat een pro ces, het blijkt, b.v, dat Koning d'e paar den al had1 verkoel» toen hij' ze nog ver zekerde, althans de premie doorbetaalde. Op dezen Kroongetuige bouwt de Offi cier van Justitie een belangrijk deel van zijn aanklacht togen Onnes, oen man met een vlekkeloos strafregister, op. Nu komt Koning zelf voor hot hekje. 'Ilij ontkent alles van A.Z. Beloedigt bo vendien do getuigen. Fan scherp uitvragen van Koning is geen sprake. Ilij komt met zijn gewone geheugenstoornissen voorden dag. De verdediging moet rechtbank en offi cier wijzen op do mogelijkheid van mein eed. Er wordt vorder mot over gesproken. Na do pauze komt do schctsteekening ter sprake, die Onnes aan Koning zou heb ben gegeven en waarop den toegangsweg, door een „hekje" naar het kasteel was aangegeven. Het blijkt heel duidelijk, dat liet kaartje niet door d'ou insider kaïn zijn gemaakt, want de aangegeven weg loopt dood over een brbode sloot. Een outsider zou het hekje echter wel degelijk voor een toegangsweg hebbon aangekeken Eon dokter komt don toestand van On nes beschrijven. In den loop van den dag is dezo tocotand voor ieder in de zaal duidelijk geworden: het Huis van Bewaring is funest voor hem. Do president wil de zitting al schorsen, doch do verdediging grijpt in. Zij wil een verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling doen. De president maant hem aan kort to zijn, want een van do hoeren rechters heeft haastmoet weg Do verdediging haast zich, bepleit in vrijheidstelling. De rechtbank zat or oons over denken on heden vertollen wat do beslissing is. Pcriculum in mora. Overtreding Crisiszuivclwct. Wegens overtreding van de Crisiszuivol- woi, werd W. v. d. S. uit Ovcrschie door de Rottordamscho rechtbank tot tweemaal f25 boete, subs, tweemaal 10 dagen hech tenis veroordeeld. Brandstichting te Wormerveer. In don nacht van 14 op 15 Sept. werd in eon stalhouderij1 te Wormerveer brand gesticht. Verdacht van dezo brandstichting hebben zich voor do rechtbank te Haarlem te ver antwoorden gehad', do dir. van den Naoht- veiligbcidsdienst te Wormerveer, de 27- jarige G. W. L. on oen winkelier uit Wor merveer, do 25-jarige G. G. de L. Zij werden resp. veroordeeld tot 2 jaar mot aftrek van de preventieve hechtenis on tot 6 maanden gevangenisstraf. De offficior had tegen den directeur 4 jaar gedischt. Hij is in hooger beroep ge gaan. Do proc.-generaal concludeerde in zijn requisitoir, dat Do L., wetende, dat L den brand zou stichten, dezen in het voor nemen hooft geassisteerd, De proc.-generaal eischte bevestiging van bet vonnis dor reohtbank, ook wat do straf maat betreft, twee jaar gevangenisstraf van L. en zes maanden voor De L. Arrest 12 April a,s. Het ziuken van do Krakatau bij Socrabaja. Naar wij vernemen, zal Vrijdag 13 April des voormiddags om 10 uur voor het Hoog Militair Gerechtshof de behandeling aan vangen van do zaak tegen kapitein tor zee Van R„ kapitein-luitenant tor zee J. on luitenant ter zee 2e klasse P., aan wie is ten laste gelegd, dat aan hun schuld, al- tlians aan die van oen of meer hunner te wijten is, dat de mijnenlegger Krakatau op 11 October 1932 in het Oostervaariva- ter van Socrabaja tijdons oen inspectie is gezonken of gestrand', waardoor levensge vaar is ontslaan voor een of moer opva renden op dien oorlogsbodem, andoren dan beklaagden, of een of meer hunner. 1 Als raadsleden zullon optreden resp. mr. J. J. Koeleman, mr J. Th Bonnerin.au en de gep. vice-admiraal mr J C. Jager GEMENGD NintJWS. De Primavera. De buiten-tuin. Tot do Primavera behoort ook altijd een tuin in de onenlueht Reeds dadelijk bij den ingang van het tencin wordt het oog getroffen door do smaakt o'le water- en rotspartij, oo-gensehijn- lijk gelijkenis vertoonend met die van het vorig jaai, docli in werkelijkheid geheet daan an afwijkend. De Engelsche rotssteen met haar grillig verweerde vormen past zich volkomen aan bij den aanleg. Uit een moerassig lieideven ontspringt een beekje, dat zich kronkelend oen weg baant en aan welks oevers zich de paarsrasc bloei wijzen van het Groot Hoefblad als de eerste lenteboden onzer wilde flora ver- loonen. Op het aardige bruggetje, aan weerszijden door uitbottende boomen, geflankeerd, hoeft men oen goed uitzicht over het geheel. Mooie divergroniferon in allerlei k'eurcm van hardgroen, blauwgrijs en groenachtig geel, waartusschen do volkomen winteihar- <le Azalea praeoov haar paarse bloomen- irossen laat bewonderen, en daartussehen door, maar toch weer zoo dat ze door bun veelheid den totaal ind'ruk niet schaden, honderden van kleine rotsplantjos, bloeien de Primula's, Anemonen, Doronioumsi, Cro- cusjes, maar ook nog do laatste Sneeuw klokjes. Verschillende inzendors hebben hier hun eigen vak beplant, maar mindor uitbundig dan vorigo jaren, toon hot wel eens wat at te vol stond, Smokkelauto aangehouden, 1 •Op eon spijkerplanb gereden. -Dezer 'dagen werd oen -smokkelauto ge signaleerd in de omgeving van Alphein bij Tilburg. De kommiezem namen uitgebreide maatregelen en zotten do verschillende toe gangswegen mol een sterke bezetting af. Alen trof do auto aan op den weg Baarlo- Nassau—Chanm. De auto reed met groolo snelheid' en de bestuurder negeerde do stoptoe Icon?, waarop de ambtenaren hem enkele schoten uit de karabijn najoegen, die echter geen doel troffen. De schoten trokken de aandacht van een paar verder op staande kornmiezen, die oen spijker plank over den weg legden. Zij hadden hier- medo succes, want alle vier d'e banden klapten. Do auto reed nog een eind door, Kraakte een boompje en schoot vervol gens op den kop iri een sloot. De kom- miczen dachten niet anders dan minstens óón gewonde onder de auto te vinden; maar tot hun verbazing vonden zij slechts oen pet tusschen een hoop pakjes goed»- koop-ö Belgische margarine. De inzittend-en hadden nog kans gezien te ontsnappen. Ecnigcn tijd' later hield eon konuuiös op oen veld twee verdachte mannen aaini, dio bleken te zijn de inzittenden van de auto. Zo waren er met eenigo builen on scluammon afgekomen. Zij waren P. B. uit Amsterdam en IJ. uit Tilburg. De Am sterdammer was van beroep snorder en deed' voor bijverdienste zoo'n beetje aan smokkelen. Het kwam hem echter duur te staan. Z'n wagentje was onherstelbaar in -elkaar gedeukt. De Tilburgor fungeerde als wqgverkenncr. Beiden werden te Baarlo- Nassau voorloopig opgesloten. Nadat ©enige processen-verbaal waren opgemaakt, werden zij in den namiddag ■weer vrijgelaten. De buit der kommiezon bedroeg 420 K.G. boter. De watersnood in Chili. Anlofagasla in gevaar. Bij den watersnood' in Chili zijn tot dus verre vijf personen om het leven gekomen en oen honderdtal gewond. Het water komt thans in de riohtitig van Antofagasta! met een snelheid v.an negen mijl per uur. Men verwacht, dat het nog heden de buitenwijken der stad zal hebben bereikt. Wereldrecord loopings. De ariatour Wolf Hirtb heeft te Buenos Aires een nieuw wereldrecord' gevestigd! door 74 loopings achter elkaar te maken. Een slad op den rand van faillissement. De „Daily Telegraph" verneemt, dat Cleveland in Ohio, de zesde stad van da Vorcenigde Staten, op het punt staat fail liet te gaan. In een wanhopige poging om de situatia te redden heeft de burgemeester Davics d'xashsch'o maatregelen aangekondigd. Hij heeft bevolen, dat de helft van de stads- verlichting moet worden uitgedraaid en overweegt het ontslag van de helft van de politiemacht en het brand'weercorps. Vijfhonderd ambtenaren zijn reeds ont slagen en nog honderden zullon volgen. Alle parken zijn onmiddellijk gesloten. De directeur van de gemeentediensten] verklaarde, dat zijn ingekrompen staf slechts eens in de twee maanden het vuil' van drO straten kan verzamelen en twee 'keer per jaar overal het vuilnis bij de Inwoners kan weghalen. De oorzaak van dezen toestand' is to zoeken in het roekelooze bouwen, dat Cleveland heeft gedaan tijdens de hausse- jaren. De financieele toestand van de stad is evenwel niet slechter dan die van vele andere grooto steden, o.a. New York, waar de weigering van den gemeenteraad tot invoering van de bezuinigings-maatregelen van den burgemeester tot dezelfde dras tische maatregelen als te Cleveland kan leidon. INGEZONDEN. Iladiohinder. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ik onderstaande in uw veel gelezen blad geplaatst, waarvoor bij voor baat vriendelijk dank. Des 'o morgens te G.15 uur wordt het toestel aangezet, tot dikwijls laat in den avond en daar nu onlangs oen nieuw appa raat is aangeschaft, voorzien van een oleo- tro-dynamischo luidspreker, lijkt het nu wol, of we boven oen bioscoop of kroeg wonen. Hot geluid is zoo doordringend, dat het onmogelijk is, iets rustig to lezen of te schrijven, laat slaan wonen. Er over klagon helpt ook niet, daar do betrokken familie zoo welopgevoed is, dat mij het vorig jaar na het beleefd gedano verzoek, het geluid wat te wilien temperen, de deur voor don neus wenl dichtgewor- pen. Inplaats van te bedenken, dal alles ook geduld' grenzen heeft, blijft men ©r steeds mode doorgaan. Daarom wil ik vanaf deze plaats een ern stig beroep doen op autoriteiten en ook huiseigenaren, ten einde te komen tot een afdoende oplossing, hetzij door wijziging der bestaande verordening, en ook door uitzetting wegens overlast. Hot is niet de bodoeling anderen het ge noegen om muziek te hooren te willen ont zeggen, doch het kan zeer wel worden be perkt tot eigen omgeving. Kunstgenot uit zich niet, door alles, wat de radio ons brengt, te ontvangen, dikwjjla zoor tot ongeriof van anderen. ABONNÊ. Schiedam, 28, 3, '34. TTN'I EnW

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 8