NEDERLAND—IERLAND 5-2. JflUSIS SACRUir. Nieuwe Leerlingen Holland gaat naar Italië! Zwaar bevochten zege. Iets geflatteerde cijfers. Tooneelen van onbe schrijflijk enthousiasme. TWESÖE BLAB SCMEDAMSCHE COURANT Inschrijving van MÊmmm ïlet was of do drukLc om en nabij liet jOlympis-h stadion, ditmaal nog vroeger Jjcoon dan anders. (leen i> onder, bij dezen in Ierland wed strijd wem esn reoord aantal toeschouwers ■verwacht, bijkans 40.000, liet grootste aan tal fat ooit bij een voetbalwedstrijd in ions land tegenwoordig is geweest Hot verkeer was tot in de punljos ge rodeld 'het was in een woord voorbeeldig. De kansen werden druk bespraken, maar overal heerschle een zenuwachtige stem ming .niemand was gerust op den afloop van den wedstrijd. Van Heel won den opgooi en koos het zwakke windje, dat niet precies over de- lencle van het veld stond, mee. Om precies vijf minuten over ha 3 hrachlen de leren den hal aan het rollen. Waarbij de elftallen als volgt stonden op gesteld Nederland: Van Male (Feijcnoord). Weber (A.D.O.) en Van Run (P.S.V.). Pellikaan (Longi), Anderiosscn Aiax) en Van Heel (Feijéuoord). - \V cis (Unitas), Vonto (Noptunus), Bak- huys (Z.A.C.), Smit (Haarlem) en Mijndcrs (D.F.C.). Mecfaan (Drumoomdra), Jordan (Rohomi- an F.C.), Moore (Aberdeen), Squires (Shel- bourne), Kennedy (St. James Gale). Kendrick (Dolphin), Chalton (Cork), en .O'Reilly (Aberdeen).' I Byrne (Drumoondra), Gaskins (Shamrock Rovers). Foley (Cork). Ierland. De eerste aanvallen zijn voor Ierland, het is een verkennen van het terrein. Van Male onderschept een voorzet van links en nadat aan don anderen kant enkele ma len aan dlo rechterzijde van het veld de bal is uitgegaan, krijgt Bakhuys het leder le pakken en Foley heeft zijn eerste schot boet. Een hardlo schuiver, die hij naar be lmoren verwerkt. Een prachtige pass van Squires naar Moore, biedt den laatste een kans, maar Weber redt, ten koste van een hoekschop. Scheidsrechter Oliisson heeft echter gecon stateerd, dat Moore met do ellebogen hoeft gewerkt en in plaats van den hoekschop mag Weber een vrije trap nemen. Zeer snel gaat het spel op en neer, liet tempo, waarin beide ploegen begonnen zijn dwingt bewondering af. Kennedy, die in zijn spel veel aan Wels doet denken, geeft mooi voor doel, waar linksbuiten Median oen open doel treft. Zijn schot gaat echter' naast. Wels is er al weer van door, maar zijn als voorzet bedoeld' schot belandt in keepers handen. ÜVels en Vente spelen uitstekend samen, prachtig begrijpen deze twee elkaar en ©enige malen hoeft de lersche middenlinie en do linksbacks geen schijn van kans om aan den hal le tippen. Cüiatton dekt voor dool zwaar. Schoten Van Vente en Smit gaan naast en als Bak huijs direct daarop zelf zijn tegenstanders passeert vliegt ook zijn schot ver buiten tl© palen. Van een overwicht van een der beide partijen is geen sprake, er is dan ruim 10 minuten gespeeld. 'Aangemoedigd' door de tienduizenden krij gen we dan eenige prachtige staaltjes van liet open verrassend© llollandscho spel tc zien. Holland is langzaam maai- zeker in hel Veld sterker ^geworden en enkele aanval len van de Ieren gaan gesmoord in buiten spel, waaraan vooral Moore, die een voor uitgeschoven positie inneemt, zich bezon digt. Om vijf minuten voor drie, dus nadat Ier '20 minuten gespeeld' is, krijgt Ierland den eersten hoekschop te nemen. Median zet goed' voor, Van Male stompt uit zijn doel loopend maar half weg, de bal is nog niet uit ons doelgebied verdwenen weer krijgt Median een kans, maar zijn schot gaat naast. Pellikaan is er intussehen prachtig in gekomen, hij heeft zijn vleugel goed in bedwang en vergeet niet zijn vleugel der loigrai partij t© voeden. Om 3 minuten over- 3, dus nadat er 28 minuten gespeeld zijn, krijgt ons laad den torsten hoekschop te nemen. liet spel gaat nog steeds van doel lot doel, maar het lersche systeem is le peu terig bm bij backs als Weber en Van Run succes te hebben. Bovendien wordt ved te veel op Mooi© gespoeld, als zijnde de man waar alles van moest komen. Do tactiek van de leron is anders zooals al gemeen verwacht was. Ghatton, de spil, fungeert als derde back, Jordan en Squires inemen een teruggetrokken positie in, de Vleugelspelers en Moore slaan ver opge drongen. liet typisch Engeische spel! Een tweede hoekschop wordt door Van Run veroorzaakt, Meehfyn neemt den bal, maai' bol leder wordt het veld ingekopt, Jordan blijkt geblesseerd le zijn, hij gaat even buiten de lijn. Het blijkt, dat Jordan dermate gekwetst is, naar we meenen, aan de knie, dat hij uitvalt. Voor liein in do plaats komt Hor- laclicr, een speler van de Bohemians E.C. Spannende vijf minuien. Do laatste vijf minuten voor de rust jyerloopon onder de grootste opwinding. liet is alweer onze rechtervleugel, die er snel samenspelend van door gaat. Byrne is de man, die don aanval onderbreekt, hij kan echter het ieder niet geheel wegwerkten," weer krijgt Wels den bal te pakken. Een maa::dag a apiul m No. 2«un. voorzet volgt. Smit vangt vlak voor doel hel leder mol het hoof l op en tusscl'ien eenige Ieren door verdwijnt den bal in hel net 10. Drie minuten voor rust heeft Holland de leiding. Maar nauwelijks is do vreugde over dit doelpunt getemperd of Chaüon geeft prach tig langs den grond door naar Squires, in een rush sohiel deze keihard laag in den rechterhoek en van Male is gepasseerd. Dit gebeurt 1 minuut voor rust. De stand is weer gelijk 11. Want direct na den aflrap, fluit de scheidsrechter voor half time. Tweede helft. Om 3 minuten over half 4 beginnen wij aan de tweed elioift. Na eenig heen en weer gelrap krijgt Ierland do kans van den dag. ilorlacher passeert over eenige Oranjehemden heen naar Moore, die zich vtllj heeft opgesteld. Een rush, van Male loopt uit zijn doel, Moore plaatst tacliscli over den langen koeper hoenmaar het schot gaat juist naasL De spanning zit er weer direct in, Bak- huys wordt gehaakt, o.i. juist in hel straf schop gebied, anderen beweren echter juist daarbuiten .of op do lijn. In ieder geval kent scheidsrechter O'hlssicm c'en vrijen schop toe, oven buiten het beruchte ge bied. De Ieren stellen zich in oom haag voor .doel op.. Wels mag den trap nomen, handig plaatst hij iiot leder over de Ieren heen in den linkerbovenhoek, maar Foley heeft het gezien en opspringend grijpt hij het leder uit zijn doel. Vente loopt in werkt Foley met bal en al achter de lijn, maar buiten het dool. Hoekschop. Deze leverl niets op en de hal is alweer aan den anderen kant, waar de Ieren een corner krijgen te nemen. Meehan noemt zijn der den hoekschop wederom op fraaie wijze, van Male grijpt er naast, maar van Run is op zijn post en kan wegtrappen. liet spol blijft aantrekkelijk door de span ning die er in ligt en bovendien door het razend snelle tempo, waarmede gespoeld wordt. Verrassend zijn aan beide kanten do aanvallen en ieder oogenblik kan een doelpunt verwacht worden. Ierland leidt. En dan plotseling een doelpunt, even verrassend als in den laatsten interland wedstrijd tegen België liet eerste Belgische punt was Van Male krijgt van Squires eon schot te verwerken. Op een drie-tal meters van bot doel stuit het leder neer, Van Male kan gemakkelijk den bal, op de lijn staand, vangen. Maar de pijlsnelle midvoor Moore is toegestormd'. Met kracht werkt hij Van Male in dool, zoodat den bal, die do Feijenoorder nog steeds in zijn handen had, ook achter de lijn komt. Moore juicht, scheidsrechter Ohlsson fluit, het is oen geldig doelpunt. 1—2. liet geheel© stadion is teleurgesteld'. Moi tem wij nu op deze wijze en zullen vermoedelijk velen gedacht hebben on verdiend verliezen? Enkelen vragen zich af, of hier geen free kick in het spel was, Van Male, die" toch housch wel tegen een slootje kan, schijnt door Moore in d© maag te zijn aangevallen. Er zijn dan 12 mmu ien gespeeld van de tweede helft. Er worden eenige trucjes toegepast van de profs, waartegen de scheidsrechter kalm maar resoluut optreedt. Mijnders wordt „ge kraakt", maar is spoedig weer op d© been. 'Het spel wordt nerveus, het publiek schreeuwt om een togenpunt, Holland' mag nu eenmaal niet verliezen. Onze spe lers komen dan ook enthousiast opzetten, Ven to schiet maast, Pellikaan, die ver is opgedrongen, eveneens. Aanvoerder Van Heel zet alles op den aanval, heigeen goed' gezien is. Weer gelijk. En dan komt het groote moment, wei- licht het beslissende van d'en geheel.en wedstrijd. Mijnders zwoegt zich door de Iea-sche verdediging heen, vlak bij de cor ner vlag zet hij heel hoog voor, Vente ein Bakhuijs hebben zich vlak bij elkaar voor hot doel opgesteld', Vente krijgt het leder, ziet dat Bakhuijs er beter voor staat, geeft door, een kalm schot, schuin op doel, komt van den voet van den Zwol lenaar. Via do rechterpaal gaat het leder onhoudbaar voor Foley in doel. 22. Er zijn dan ruim 20 minuten gespeeld1. De stand1 is weer gelijk. Het spel begint weer van voren af aan, het heeft er veel van, dat w© de 44 van IerlandBelgië naderen. De verdedigingen aam beide zijden zijn zeer sterk. Weber aan llollandscho zijde is de sterkste man van het veld', geweldig zooals deze jonge Hagenaar staat op te ruimen. Hot kopwork van de lersche backs is prachtig. De zenuwen zijn steeds meer gespannen. Wie nu oen doelpunt maakt is winnaar! Do eenige, die zijn kalmte bewaart, is scheidsrechter Ohlsson, die strikt onpartijdig leidt, Ilollajid leidt! Tvaalt minuten voor hot einde mag Wels een hoekschop nemen. Schitterend plaatst do kleine Gorcummer voor doel, een scher mutseling volgt, Smit kopt in, hij zitl Neen, de lat houdt het leder tegen, het veld1 weer in. Moedig springen eenige Hollanders toe, en uit een gewirwar vair spelers ziet Bakhuys kans den bal langs Foley te kop pen. Holland leidt met 32. liet stadion is waanzinnig van vreugde. Iedereen wuift, schreeuwt) springt/ zwaait met hoeden en met vlaggen. CONCERT-enFEESTGEBOUW SEBken Dinsdag Holland konrt terug en is nu niet meer te houden. Scnsationeelc laatste mi nuten. Hot derde doelpunt van Holland heeft den 'Oranjehemden het zelfvertrouwen in eigen kracht met enorme porties terug gegeven. De middenlinie zit er nu op alsof men in de eerste minuten van den widslrijd speelt. Links gaat er weer van door, an Heel werkt naar voren, Mijnders passeert naar Bakhuys, Smit komt er hij te pas, ten- slotte een hooge voorzet. Vente en Bakhuys springen om den bal, Vente krijgt het leder te pakken, een hoog hard schot en, Foley grijpt er voor de vierde marl naast. B© 40.000 kijkers zijn -niet meer te houden. Hot enthousiasme is tot het toppunt op gevoerd, de zenuwen uiten zich in wilde tooneelen, maar daar' boven uit klinkt de roep: Holland heeft gewonnen! En als het lersche elftal, dat geheel in elkaar gezakt is, Mijnders even vrij spel geeft, geeft de laatste goed door-naar Smit, een kogel in don hoek en de stand is 52. Niet lang lang daarna is het voor de laatste maal dat Ohlsson fluit. Lotzy gaat op de schou ders der spelers! Met 52 zijn de foren geslagen, Holland heeft zich naar Rome „getrapt". Nabeschouwing. Een nabeschouwing na een dergelijke grootsche zege is eigenlijk een emmer koud' water op gloeiende kolen werpen. Want nog suizen ons do kreten der tienduizenden in de ooron, nog zien wij ons te middeni van onbeschrijffelijk enthousiaste toonee len, nog zien wij al die dansende, sprin gende, doldriftige-- monschen, zwaaiend met hoeden, met vlaggen, met wandelstokken, ja met alles, wat een „nuchtere Hollan der zoo id meeneemt naar den dergelijken wedstrijd'. En temidden van deze enorme vreugde moet do caiticus komen met zijn koele, niets ontziende crilick. Want a! mag men tevreden, ja meer dan tevreden zijn, wat ons land gisteren in het Stadion hoeft ge presteerd, de oogen sluiten voor de fouten, die er gemaakt zijn, mag men geenszins. Een ontleding van hot vertoondo spel is wel hot eerst op zijn plaals. Hier spoel den twee systemen tegen elkaar, waarbij het overbekende Engeische systeem den nederlaag leed. Ierland spoelde het type Engeische spel, dat vrijwel overal in de League gespeeld) wordt. De backs teruggedrongen op het doel, de spil, meer in de verdediging dan in den aanval, fungeorend als derde back, de binnenspelers eveneens teruggetrokken, midvoor en buitenspelers in vooruitgescho ven positie. Een systeem, dat oor-solide is en waartegen het moeilijk spelen is om le overwinnen. Voegt men hieraan toe, dat de Ieren stuk voor stuk' ia snelheid en in techniek hun marmotje stonden, dan be grijpt men nog eens te moer, welke prach tige prestatie ons Ilollandsche olEal heeft geleverd. Want o.i. is onze overwinning daaraan te danken, dat het verrassende Ilollandsche open spel na bijna twee maal drie kwartier van zwaren strijd tenslotte in de laatste 15 minuten de leien murw hebben gemaakt, hun sysleem heb ben overmeesterd en overwonnen. Nederland speelde hctzelfxle spel als te gen België desiijds. Kort samenspel werd' maar zelden vertoond cn dan alleen als hel noodig en nuttig was. Maar do vleugels moesten het succes bre.ngon, van de vleu gels moest men het hebben om gevaar lijke situaties te scheppen voor het lersche doel, dat steeds op zoo'n solide wijze ver dedigd werd. Uit elkaar moest de lersche verdediging worden gehaald onteerst dan zouden er gaatjes te vinden zijn om tot scoren le komen. Hoeft men niet gezien, hoe spil Chatton onzen midvoor Bakhuys schaduwde, vrijwel van het begin tot eind? Iloe deze geen moment vrij kon komen, tel kens in zijn schieten belet werd door den lerscheti spil, dio als derde hack fun geerde. Het snelle open spel heeft tenslotte aan Holland succes gebrachl. Maar aan den anderen kant bloof Moore steeds do ge vaarlijk o man, die elk oogenblik naar zijn kans zo.-ht om tot sooron te komen. Ook hij werd geschaduwd, ook hij lmd een zeer moeilijke taak, maar oen groote tac tische fout van Ierland was, dat men toch ondanks zijn zwaar gedokt staan, veel op Moore spoelde, terwijl het aan de IIollandL selio zijdo niet alleen van Bakhuys bo- hoefdo te komen. Daardoor was elke Hol- landsche aanval gevaarlijk, maar bij Ierland dreigde er alleen gevaar als Mooi© den bal had. Een der Nederlandsche doelpunten in den wedstrijd Nederland Ierland wordt gescoord Bij beide ploegen klopte hot wonderwel tussehen de verschillende linies. Niet dat er geen fouten zijn gemaakt, neen, er zijn soms lioel ernstige blunders begaan. Maar dun vergoodde, vooral aan llollmd- sche zijde liet enthousiasme zeer veel. In technisch opzicht overigens waren do Oranjehemden over het algemeen go ins- zins dc minderen van de profs. En dat zegt toch wol wat voor onze amateurs Dat beteekent tevens een pluim op den hoed van de Technische Commissie, die na toch een betrekkelijk korten lijd van werken, dit heeft weten te bereiken met onze amateurs. Van Male mag een goed clubkeoper zijn, een internationale doelverdediger van klas se, een opvolger van Van der Meulon, is hij nog lang niet Het tweede doolpunt had ons de over winning kunnen kosten. Het eenvoudigst was geweest direct over Moore den bal naar Van Run of Weber te gooien. Maar de groote kerel liet zich door den kleinen man in doel duwen. Een formidable blun der. 'Overigens heeft hij toch niet zoo veel moeilijke ballen te verwerken gekregen Over zijn lotale presatie zijn wij dan ook maar matig tevreden, Weber was ditmaal een der besten. Van Run speelde minder opvallend, maar zeer betrouwbaar. 'Onze middenlinie heeft als linie goed voldaan. Het drietal vormde een goede scha kel tussehen verdediging en voorhoede. Het was de ruggegraat van het teain, waaraan de overwinning voor een belangrijk deel te danken was, Anderiessen speolde zooals de Ajaxied altijd speelt. Zwoegen en sjouwen, dat het een aard had, geen fijn spel, maar robuust krachtig wegwerken, taai verdedigen, maar ook veel missers, slecht plaatsen, soms prachtig naar de vleugels openend, maar dan weer onberedeneerd trappen. Zijn to taalprestatie was zeker meer dan voldoen de, maar het stempel uitmuntend lag er dit maal zeker niet op. Van Heel speelde rustig en zeker, vermoe delijk het kalmst van allemaal. Pellikaan was misschien wel de speler, die het meest van dit drietal op den voor- grod trad. Hij hield don linkervleugel prach tig in bedwang en steunde tevens zijn voor hoede. En dan do voorhoede. De rechtervleugel Wels en Vente beviel ons qua spel het best. Dat vlotte soms zoo goed, dat do Ieren er niet aan konden tippen. Bakhuys word vrijwel den gcheelon wed strijd geschaduwd. Dat hij niettemin toch kans gezien heeft telkens naar de vleu- gelt te openen, anderen scoringskansen ie bieden, stempelt hem tot een midvoor, die wij op het oogenblik broodnoodig heb ben. Zelf kreeg hij vrijwel geen kans tot schieten, daarvoor bewaakt men hem te veel. Smit heeft verbazend hard' gewerkt. Nu zagen wc hem weer in de voorhoede, dan weer ging hij den bal ophalen. Hij speelde een doortastend spel, wat togen do lersche verdediging vel noodig was. Het samenspel van hem met Mijnders vlotte niet zoo als op den rechtervleugel, maar Mijnders heeft toch boel wat te zien gegeven, waarvoor hem lof toekomt. In de tweede helft kwam hij los, toon de zijn groot technisch kunnen on zijn snelheid en aan hem is het ook voor een belangrijk deel to danken, dat het binnon- trio tenslotte tot de winnende doelpunten kon komen. Hot aainvalsquintet heeft weer een wed strijd gespeeld', misschien minder fraai dan tegen België, maar van zulk oon gehalte, dat we het ons op dit moment niot beter zouden wenschen. Dat het van minder gehalte was dan tegen België is volkomen logisch, immers d© taak om tegen deze tegenstanders doelpunten te makoa, was enorm veel moeilijker. Dc Ieren. En tenslotte de leron. Geen speler, die niet voldaan heeft. Foley in hot doel hooft goed© dingen gedaan, zonder moer. Aan de vijf doe - punten kon hij weinig doein. De hacks Byrne en Gaskins hielden va i opruimen, voo-ral hun kop werk was af Maar loet trappen en plaatsen wras onzui ver en hun prestaties waren niet van dien aard, dat het onmogelijk zou zijn tegen te scoren. Bovendien liad'den zij veel steum van C'hatton, den spil, d'ic als derde back fungeerde. Deze vorwaarsloosde hot voe den van d© voorhoede veol te veel- De binnenspelers hadden met do links en rechtshalf de taak don bal op te hak-u cn de aanvallen in te leiden. Kendrick en O' Reilly waren goede halfs, zonder meer, maar spelers als Wels, Vente en Mijnders kwamen soms met het groot ste gemak voorbij. In do voorhoede was Mooro de man, waarvan het komen moest. Te veel word op dezen midvoor gespeeld, hot lag er te dik boven op, en d'it was beslist een zwak punt in het lersche voorhoodespel. Meelian en Jordan, later vervangen door Ilorlacher, Vielen togen, de rechtervleugel Squires en Kennedy- vonden wij gevaar lijker. Maar toch een voorhoekte, die lang zoo sterk niet was als de Hiollandscho. Scheidsrechter Ohlsson (Zweden) leidde dezen wedstrijd, die van begin tot eind in nerveuze spanning verliep, rustig en bekwaam. Hij heeft foutjes gemaakt, doch die vergeven wij' hem gaarne, niet omdat 'Rolland gewonnen heeft, maar omdat hij eon onpartijdig fluitist was. Eon sympa thieke figuur. Nederland tot de J6 uitverkoren landen. Door de 52 zege heeft Nederland er zorg voor godragen, dat ons kleine land straks, eind Mei, en misschien in begin Juni, in Italië vertegenwoordigd zal zijn in de wereldkampioenschappen. Zooals men weet, vormen België, Ier land en Nederland, oen groep, waarvan twee landen naar Italië worden afgevaar digd. Op 25 Februari 1.1. werd de eerste wedstrijd voor deze groep gespoeld, n.l. te Dublin tussehen Ierland en België. Tot veler verrassing zag België kans Ierland thuis een gelijk spel af te dwingen, 44. En Nederland zag den wedstrijd tegen Bel gië 25 Maart te Amsterdam daar niet gelden voor de wereldkampioenschap pen zwaar in. Het werd oeu éclatante 9—3 zege, een verpletterende nederlaag voor onze Zuidelijke buren. Door de nederlaag van gisteren is Ier land practisch uitgeschakeld. Immers, er is nog een wedstrijd te spelen in deze groep, do weds'rijd België—-Nederland op 29 April te Antwerpen. De stand der voor competitie is: gesp. gow. gei. vrl. pt. doolp. Nederland 11 2 52 België 1 1 1 44 Ierland 2—111 6—9 t Wint België don wedstrijd tegen Neder land of eindigt de wol strijd in een gelijk spol, dan gaat Nederland oa België naar Italië. Maar als België verliest? Als België kans ziet gesteld' dat liet land tegen de onzen verliest een klei nere nederlaag te lijden dan de 5—2 van Ierland tegen Nederland, dan gaat ook Bel gië nog 'naar Italië. Alles zal dus afhangen; met hoeveel doelpunten België v©rliest. i EroragT or rracvasitwiai DER LANGE IIAVEN 115 - TEL, 68883. SCHIEDAM spreekuur van 4-5 uur voor Modevakschool Rottcrd.ilijk 243 Dir. H. M. Th. VAN ALPHEN 5 b'Jl T'.,% j 1 mt

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5