JÉ SIMON DE WIT VANDAAG DEN DAG VEILIGE HAVENS. y KOOPT PRETTIGER EN G0EDK00PER BIJ „DE GOUDBRON VOOR DE HUISVROUW" Radioprogramma's SCunst en Wetenschap Spart Zwaiuwen-Stoke City. De spoorweg-aanslag bij Linz. Kerk en School Gemengd Nieuws Textielfabriek afgebrand. Dorp door bandieten uitgemoord. koopt U reeds voor veertien centen, een pond goede kaas. Ja natuurlijk F F GOUDSGHEKAAS 20 plus jong per pond Ml Ct. VOLVETTE BOEREN G0UDSCHEKAAS jong per pond SS Gt. EDAMMERKAAS 20 plus jong - per pond Mi. Ct. EDAMMERKAAS 20 plus jong per HEELE KAAS ca. 4 pond Ct. N00RDH. EDAMMERKAAS 40 plus jong per pond Ct N00RDH0LLANDSCHE EDAMMERKAAS 40 plus jong per HEELE KAAS, circa 4 pond 32 Ct N00RDH0LL. EDAMMERKAAS 40 plus belegen per pond 30 Ct. LEIDSCHE KAAS jong - per pond iy Ct. LUNCHKAASJES 40 plus per STUK 22 Ct. LUNOHKAASJES VOLVET .per STUK Z£l? Ct Hoogstraat 58. Groenelaan 50a. Aleidastraat 62bene. SCHIEDAiY; lilSi» Hel goudland Oplik' onldckl? Uit Addis Abeba de hoofdstad van Abes sinië wordt gemeld'; Een Fransch ontdekkingsreiziger Byron do Proxok verklaart, dat hij de streek, welke in den Bijbel aangeduid is als het goudland Ophir, waaruit Salomo zijn schat ten verkreeg, heeft ontdekt. De Prorak verklaart verder dat hij ruïnes van oude tempels en de overblijfselen van mijnen heeft ontdekt, waar vroeger goud en smaragd moet zijn gevonden. Voetbal. Te Amsterdam. De eerste lichtwedstrsjd in het Olym pisch Stadion te Amsterdam zal op IS April a.s plaats vinden tusschen een Zwa luwen elftal en de Engelsclie League-club Stoke Cily, die dit seizoen promoveerde. De ontmoeting, die onder leiding zal staan van dr. Bauwens, mi Keulen, begint om 8.15 uur. In overleg met de keuze-commissie is liet Zwaluwenelflal als volgt samengesteld': Doel: Keizer (Ajax). Achter: Weber (A.D.O.) en Van Run (P.S.V.). Midden: Pellikaan (Longa), Oprinscn (N.O A.ï) 1 en Van Heel (Feijenoord) Voor: Wcls (Unitasï, Vente (Neptunus), Lagendaal (Xerxes), Smit (Haarlem) en Van Nellen (D.H.C.) bouw op grooten afstand van do overige .fabrieksgebouwen stond, be-toiul \oor uit breiding geen gevaar. De biand woedde tot diep in den nacht door, Veiinoede- lijk zal er van hel gebouw met voel moer over blijven dan de muien. Een zeer groot aantal machines, die zoowel gelijkvloers als op de bovenverdieping aanwezig waren, zuilen waarschijnlijk een prooi der vlam men worden. Da schade d.e zeer aanzien lijk moet zijn, doch nog mot vastgesteld kon woTden, wordt door verzekering ge dekt. Wij vernemen nog nader, dat men den brand omstreeks twee uur meesier was. liet gebouw is geheel in tact gebleven De rechterhelft van de spinnerij is uitgebrand, terwijl de overige lokalen, waaronder de krcmpelzaaJ, waterschade bekwamen. De weverij heeft geen sohade bekomen en het werk zal hier geen slagnalio ondervinden, zoodat de orders gewoon uitgevoerd kunnen worden en het gchecle personeel aan het werk zal kunnen blijven. De schade loopt in de tiend ui zonden. De brand is ontstaan in een machine op de boven de spinnerij gelegen verdieping. Arbeiders die daar aan het werk waren, bemerkten het en tracht ten nog het vuur te blusschen, doch dit breidde zich zoo snel uit, dat zulks niet meer mogelijk was. Een nog ernstiger ongeluk voorkomen. Omtrent do ontsporing van den D-trein YVeenen-Parijs in de buurt van Linz worden thans de volgende bi zonderheden bekend: Naar thans vaststaat, ontstond het onge luk doordat de rails over een vrij groot stuk was losgeraakt Toen do trein in het Ned. ilcrv. Kerk. Beroepen te IJssehnonde, ds. J. F. Both to Zoetermeer-Zegwaard; te Dinteloord', ds. W. Rijnsburger te Oud-Beierland1. Aangenomen naar Oss (toezmr. ds. F. 0. AI, Boenders te Utrecht; naar S leg geld a, K. Roubos, canci te Driebergen.; naar Sexbieram (toez.), ds. H. W. Lo: ink te Gramsbergen. Bedankt voor St. Nicolaasga, ds. L. Knier te Birdaard; voor Biezelinge, K. Roubos, cand. te Driebergen; voor Enter ds. Hu W. Lovink te Gramsbergen, Gcrcf. Gemeenten. Beroepen te Leiden, ds. J, Vreugdenhil te Kampen. Beroepen te Westzaan ds. J. D. garth te Borssele. Dried,lagsclie .ÏLirauatlia Conferentie. Op Dinsdag 17, Woensdag 18 en Don derdag 19 April a.s., zal onder leiding van ds. C. J Hoekendijk, predikant Vrije Evang Genieen'e te Bussum, een drielaaesclie coniferen worden gebonden in de Lu- thersche Kerk Wotfshoek te Rotterdam, met medcwei'ing van ds. A. M Berkhoff uit Utrecht, ds. J. Enter uit Rotterdam, ds. P. Muller uit NijverJal, ds. A W. F. Waar- demburg uit Wezep en den heer J, I. van Wijck uit Korlrïk (België). Te Helmond. Gisteravond omstreeks 10 uur werd door arbeiders welke in de spinnerij van de firma Raaijmakers aan den Kanaa'dik te Helmond aan het werk waren, ontdek! dat op de bovenverdieping van genoemd ge bouw, dat deel uitmaakt van een uitgebieid fabriekscomplex, en waar een groote par tij voor-garens was opgeslagen, brand was uitgebroken. 'Onmiddellijk werd de brand weer gealarmeerd, die met groot mate riaal uitrukte en met een gToot aanta slan gen den brand ging bestrijden De 'olus- sehing ging niet bizondcr gemakkelijk en men poogde door verdrinking een einde aan den brand te maken. Daar het ge- door BASIL KING. (Uit bet Engeisch). Zulke „breuken in hel stuur" ziet u direct, ma ar i de andere, (de gevaarlijkel) vindt u alléén door uvr auto regelmatig en goad te laten inspecteereni donker deze plaats passeerde werden de locomolief en twee personenwagens ge heel vernield, terwijl de andere wagens ont spoorden. Do slaapwagen van de Mitropa hangt aan den spoordijk. Kort te voren was nog een trein ter plaatse gepasseerd. De locomotief met don te.nder sloegen liet eerste om. De volgende wagens werden in elkaar geschoven. Slechts drie wagens bleven overeind. Wegens do duisternis wer den de hulpmaatregelen bemoeilijkt. De stoker werd na de ontsporing door steen kolen bedolven. De man is om het leven gekomen. Men vreest dat ook de machinist liet loven zal laten. Een nog ernstiger ongeluk is naar de mcening van de auto riteiter. nog voorkomen, doordat de zware locomotief en de beide volgende postwa gens aan don kap van <len trein direct ontspoorden, waardoor de trein tot stil stand kwam. Tijdens liet déraillement wa ren in de beide wagens 16 postambtenaren werkzaam. Do politie heeft een hulp-ar- licider gearresteerd als verdacht van mede plichtigheid aan de/en aanslag en aan twee aanslagen welke vroeger ter plaatse zijn geploegd. Driehonderd inwoners omgebracht, Een berucht Ghinecsch bandietenleidcr, Lioc Kwei Tang, die in één weck zes maal door troepen is omsingeld geweest, maar steeds weer heeft weten te ontko men, beweegt z;ch thans op do grens van Sjantoeng en Kiangsoe en wordt bestookt door artillerievuur en bommen uit vlieg tuigen. Dc distrielsrechter van het dorp Ka- nyoc, dat verleden Woensdag door ban dieten was geplunderd, constateerde bij zijn terugkeer, dat 300 inwoners, waaronder zijn eigen vrouw, waren vermoord. Faillissementen. Uilgesproken door arroodisscmenis recht bank Rotterdam: W. P. C. A. Schotel, tccknisch-advisour, Rolterdam, Stationsweg 66. R.-o.: mr. A. [Iuygen. Cur.jhr mr. P. Tin Six, Rot terdam. Franz Balke, fabrikant Schiedam, Over- schioscbcstraat 65, en aldaar zaakdoende Boter straal 56b. R.-o.mr. A. Iluygon. Cur. mr. F. van Raallo, Rotterdam bij Sim de lil! 91) „Dat zal ik. Ik ben zooeven bij den ree- tor-inagnificus en daarna bij den hoofd commissaris van politie geweest". „Wel, wel! En nu kom je voor beul spe len, nietwaar?" „Neen, er zal geen beul hij te pas ko men. Beiden hebben je gratie verleend op mijn verzoek". Toen kwamen de voeten van het bureau af en werd de sigaar uit den mond ge nomen Tad boog zich in zijn stoel voor over, gespannen en ongcloovig. „Op jouw verzoek? Tom antwoordde kalm; „Ja, op mijn ver zoek. Ik heb met beiden gesproken. Ik heb gezegd, dat ik me verantwoordelijk voor je zou stellen, dat je niet langer als een gek zou doen en trachten een man te zijn". De trek van ongeloovigbeid op zijn ge zicht, maakte plaats voor booze verba zing „En wie, voor den donder, gaf je daartoe het recht?" „Niemand. Ik deed het uit eigen bewe ging. Als iemand geholpen wordt, dan moet hij die hulp aanvaarden en niet sput teren tegen deaageen, die ze hem bood. In Gods naam, tracht wat verstandiger te worden". „Wat kan 't jouw schelen of ik ver standiger wordt of niet?" „Eigenlijk niets". „Maar waarom bemoei jo je er dan in 's hemelsnaam mee?" „Omdat ik 't nu eenmaal wensch te deen. Een nader antwoord zal ik je niet geven, noch een naderen uitleg. Heteenige, dat je te doen hebt, is je gewonnen te geven. Een geboren dwaas beu jo niet; je hebt alleen maar een dwaas van je zelf gemaakt. Er zit nog te veel goeds in je, om je tot de risée van iedereen van de hoogeschool te maken. Laat 'l hoofd niet hangen! Wees een kerel! Na anderhalf jaar voor gek te hebben gespeeld, dunkt me, dat je nu toch wel moet gaan inzien, dat je daarmee niets hebt bereikt". Nooit in zijn leven had Tad Whitelawi zóó genadig op zijn gezicht gekregen. Maar daar was het Tom juist om te doen, Alleen een duchtig pak ransel, hetzij met woorden, hetzij op andere manier, zou hem kunnen bevrijden van zijn eigendunk. Zijn laatdun kendheid had blijkbaar al een klap gekre gen, want in zijn toon was reeds een zweem van zwakheid hoorbaar. „Wat ik inzie of niet inzie, is mijn eigen zaak". „O, volstrekt niet! Er beslaat iets, dat men karpsgeest noemt. We kunnen geen snert.kerels in ons midden dulden, vooral in dezen tijd' niet". Tad begon nog een toontje lager te zin gen. „Ik ben niet de oenige snertvent. Waarom pik je er juist mij uit?" „Dat heb ik je ai gezegdomdat ik 't nu eenmaal wensch te doen. Je zou 't ver standigst doeu je maar aan me gewonnen bo geven, want je kuni me toch niet van je afschudden, evenmin als je je geweten tot zwijgen kunt brengen". Tad sprong op. Zijn oogon bliksemden weer van woede. „Ik mag vervloekt wor den, voordat ik me mm je gewonnen geeE!" „En ik mag vervloekt worden, als je 't niet doet. Ais ik je door overreding nieL tot overtuiging kan brengen, zal ik 't doen op de manier, die ik eens op jo heb moe ten toepassen. Ik zal je murw ranselen. Ik zal niet gedogen, dat je een scb ludvlclc wordt". „O. ha! Daar komt de aap uit de mouw Een schandvlek! Je praat, alsof je een lid van de familie bent. Dat is 't, waurn mr je streeft, daarop aas je, zoolang..." „Luister!" viel Tom hem krachtig in do rede. „Laten we, wat die kwestie betreft, elkaar eens en voorgoed begrijpen". Hij nam met gefronste wenkbrauwen Tad van het hoofd tot de voeten op. „He zou niet eens willen belmoren tot de familie, die jou in do wereld heeft geschopt". Tad schrok en op geheel veranderden toon zei hij: „Zoo, zoo. Zou je dat niet willen? Maar wie zegt Je, dat er niet een tijd komt, dat je lat* zult moeten Tom legde vaderlijk een hand op Tail's schouder. „Laten we geen onzin praten. Beiden kennen we den bijnaam,- dien ik in Harvard heb. Maar wat kan ons dat schelen. Je familie kan me niet gebrul* DONDERDAG, 12 APRIL 1981. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzonding. 8 u. Gramofoon. 10 u. Morgenwijding 10,15 u. Giamofoon. 10 30 u. Piano recital. 11 u. Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 u. Zangvoordracht. 12 n. Omroep orkest en gramofoon. 2.15 u. Halfuur voor de vrouw 2.45 u. Gramofoon 3.25 u. Amy Groskamp—ten Have: Waarom; zijn er onelegante vrouwen. 4 u Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 u. Gra- raoifooa'. 5 u. Radiotooneel voör de jeugd. 5.30 u. Omroeporkest A. v. Raalte, 6.30 u Sportp'raatjo 7 u. Omroeporkest (ver volg). 7.30 u. Engelsclie les. 8 u. Vaz Dias. 8.05 u. Gramofoon. 8,15 u. Uit de Stadsgehoorzaal tc LeidenRequiem, van Mozart. Toonknmslkoor te Leiden, J. Vin cent sopraan, S. Lugcr alt, L. v. Tulder tenor, W. Ravelli, bas en liet Neder!. Kamerorkest. 9.15 u. Gramofoon 10 u. Ludwig Rülh en orkest. 11 n. Vaz Dias. 11.1012 u. Dansmuziek door Ludwig Riith en orkest. Huizen, 1875 M. —9.15 u. KRO. 10 u. NCRV. 11 u. KRO. 2-11.30 n. NCRV. 89.15 en 10 u. Gramofoon. 1015 u. Morgendienst. 10.45 u. Gramofoon. 11,30 U. Godsd. halfuur. 1215 u. Orkestcon- cort en gramofoon, 2 u. Handwerkcursus. 3 u. Gramofoon. 4 u. Bijbellezing m m.v. bariton en orgel. 5 u. Cursus handen arbeid voor de jeugd 5 30 u Pianoreci tal. 6.30 u. Voetbal praatje 7.10 u. Cau serie. 7 30 u To'irn weekoverzicht 8 n. u, Concerl door NCRV-Kleinorkest m.m.v. orgel 9 u. Oudeniurfj 9.30 n Vervolg concert. 10 u. Vervolg concert 10 45 11.30 u. Gramofoon. Davcnlry, 1500 AI. 12.20 u. Het Rutland' Square en New Victoria Orkest. 1.20 u. Gramofoon. 2.20 u. Northern Studio Orkest m. m. v. alt. 4.10 u. Solistenconoert. 4.35 u. Het Schotsche Studio Orkest. 6.50 u. Zang en bariton, 9.55 n. Parkington kwiiatefc ra. m. v. sopraan. 11.0512.20 u. Syd ney Kyto ern zijn Band. Parijs „Radio-Paris", 1648 AL 6 20 en 7.20 u. Gramofoon. 11.20 u. Concert. 11.50 u. Pascal-orkest. 7.20 u. I. „Phryné", operette van St. Saëns, II. „L© caTife de Bagdad", operette van Doreldieu Kalunilborg, 1261 AI. 1120—11.35 en 11.55—120 u, Con cert. 2,05—4.05 u. Jazzmuziek. 7.20 u. Symphonieooncerl. 9.20 u. Pianorecital. 9 50—11.50 u. Dansmuziek Langcnliprg, 156 AI. 5.25 u. Gramofoon. 6 20 u. Blaascotn- cert. 10.50 u. Gramofoon. 12.20 u. Om roeporkest. 1£0 u. Kwinfcetcomccrt. 3.20 u. Omroepldeinorkcst. 4.35 u. Gramo foon. 6.20 u. Omroepkleinorkest. 7.30 u. Omroepkleinorkest. 11.1011.50 u. Weragkamerorkest Rome, 421 AI. S05 u. Symphonieconcert. Brussel, 322 AI. en 484 AI. 322 AL: 11.20 u, Omroepkleinorbcst. 12 30 ti. Gramofoon, 4.20 u. Omroep orkest 6.20 u. ICoorcoincert. 7.20 u. Sym phonieconcert. 8 20 u. Dito. 9.30 u. Gra mofoon. 484 AL: 11.20 u. Gramofoon. 12.30 u. Omroepkleinorkest. 4.20 u. Symphonie concert 5.35 tl. Gramofoon. 7.20 u. Om roeporkest. 9.30 u. Gramofoon. DcntschlaiulsciuTer, 1571 AL 7.35 u. Vocaal concert. 8 35 u.__ Concert door zingende zagen. 10.2011.20 u. „Falirt ins Blauo", gevar, programma. ken en ik heb liaar heusolï niet noodig. Althans in dien zin heb ik ook jou niet noodig. Ik zal bet je maar zeggen: ik licb iets gewonden, waarvoor je bruikbaar bent. Dit is de reden, v arom ik je niet loslaat. Alaar het heef! niets te maken met je familiezaken." Zij keken elkaar scherp aan; Tad was een en al verbazing. „Tij mij voor iets bruikbaar achten? Wel verplicht, booT. Alaar laat ik jo zeggen, dat ik jou heelomaal niet kan gebruiken. Vergeet dat voord met." Tom trok zijn hand terug en gaf hem een duwtje. „Iloud dat maar gerust voor je. Klets praat brengt je niets verder. Ik ben van plan iets van je tc maken, waarop je vader en moeder trotsch kunnen zijn." „Jij iets van mij maken?" kwam er op een van wo-ede bijna gillende toon uit. „Ja, oen soldaat." Hel woord werkte plotseling kalmeerenö als een koude douche in sommige ge vallen van hysterie. Hij tikte tcgou zijn voorhoofd. „Zeg. ben je wel goed snik?" „Misschien niet. Maar, wel of niet goed snik, soldaat zul je moeten worden. Lees je geen kranten? Heb je do mcnsdien er niet over hooren spreken? Alaar man, als we twee of drie maanden verder zijn, zul len alle jongemannen van onzen leeftijd achter een trom loopen." „'Och, kletspraat." „Heelemaal geen kletspraat. Begrijp je het dan-zelf niet? Als ons land' mee doet,..." „Maax dat gebeurt nietl" „Zoo? Dat moet je maax eens vragen aan wien je wilt. Vraag liet jo eigen vader. Als wij er in worden betrokken, zal hij een van de gewichtigste mannen van Ame rika en Europa worden. Jij bent zijn eeni- go zoon. Je moet hem in de kaait spe len." Tom keek aandachtig naax het verharde, verpierewaaide jonge gezicht, waarop zich een zonderling ernstige trek vexte-oiide. Tad! knarsetandde ca hield1 zijn lippen stijf op elkaar. Tom zag zijn kans schoon om voort te gaan. „Er zullen in het heele land geen half dozijn m itmen zijn, die zullen kunnen doen, waartoe je vader in slaat is. Luis ter. Ik ben eenigszins op de hoogte van het bankwo/en heb het al jaren lang bcstudecul. Als hel tot eon oorlog komt, is liet tea biel te de kinkier, die elke uitgave tuoel goedkeuren. Zonder hem kun nen ze niets doen, kan er geen leger, noch viool, noch internationale samen werking bestaan. Je zuil liet zien. Zoo- dra do oorlog is verklaard, ja, zelfs v66r dat tijdslip, zal dte president je vader bij zich roepen, om do middelen om aan geld te komen, te bespreken. Welnu, zoat jij nu do man willen zijn, die een spaak wil s'eken in bet wiel van slands voer tuig i" Je kunt hel. Jo doet het zelfs al. Hoe meer je hem hindert, dos te moeë- lijker maak je hem zijn werk. Eenmaal gesjeesd van do hoogesohool, wat over een paar dagen zou gebourd als ik niet opgetreden was en verzocht bad jo onder mijn hood's te stollen.- (Wordt vervolgd^

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 6