INDISCHE KRONIEK GLAS LOGO SIQOMWASSCHERU „EDELWEISS" <Eg« was. Maar hij zou zioh wreken. Hij sou toon en, dat hij sterk was en zijn plan- »en zouden slagen. Hij zou rijlk on maoh- worden. Slechts moest hij lieden vin den, die onvoorwaardelijk in hem geloof- ö'en, die, evenals hij, rotsvast vertrouwen zouden hebben in het slagen van wat zij zouden ondernemen. Zoo ongeveer waren de gedachten, die huisden in het half- ziekc brein van dezen hadji. En werkelijk, hij vond lieden, die in hem geloofden, hoe wonderlijk cn vreemd zijn verhalen ook waren. Op een donkeren avond, in het huis van een vissohcr lo Tinamboong, vertelde liij nau de daar aan wezigen, een achttal mannen, dat hij een middel wist om goud te maken. Men moet hierover niet lachen of de schouders op halen. Ilij, die do psyche van den een- voudigen Inlander kent, weet, dat derge lijke verhalen soms ernstig geloofd wor den, Zijn vroegere leermeester, een be kende priester, had hom het middel in het geheim toevertrouwd. En fluisterend deelde hij mede, dat wanneer men op cn Vrijdag, indien deze dag samenviel met volle maan, het bloed' van een kind op ving in kapok, deze kapok zou veran deren in zuiver en blinkend goud, wan neer daarover een tooverformuio werd uit gesproken. He acht mannen luisterden mot groote aandacht en huivering. Zuiver goud, ge maakt van kinderbloed en kapok. Iets ver der, in een andere hut, shop Si Oepa en droomde van de blauwe bergen zijner moeder. Na het verhaal van den hadji was er een groote en drukkende stilte. Goud, wie zou het niet willen hebben en kapok was gemakkelijk te verkrijgen, maar kinder bloed. En weer was er een koude stille in het vertrek, waar de acht mannen za ten met den hadji bij ecu walmend olie- pitje. Daarna sprak aarzelend cn onzeker jde stem van Sita's lieer, dal hij misschien jwel een kind kon vinden om hem en de anderen groeten rijkdom te verschaffen. Er werd in alle stilte verder beraadslaagd en overwogen. Op oen dag, een Vrijdag, vele maanden daarna, werd door don eigenaar van Sita nan haar zoontje verzocht met hem mede He gaan naar het bosch om boschproducten jifcef zoeken. Niets vermoedend ging het j kereltje mede. Hij was niet hang voor zijn 'heer, want dezo had' hom nooit geslagen ten. was zelfs altijd vriendelijk voor hem geweest. Daar in hot bosch gekomen werd Si Oepa plotseling vastgegrepen en gebon den, waarna' hij voorzichtig in het gras i werd neergelegd. Vreeselijk angstig was Si Oepa. Hij gilde om zijn moeder, maar 'deze was ver weg en kon de stem van Biaar kind niet hooren. Anne Si Oepa. Moe gegild viel hij ten slotte in slaap. De aVoaid kwam ten Sita was lieol ongerust over haar kleinen jongen cm vaak liep zij naar buiten en keek den weg af, die baad- Kto ïn het zilveren licht van een volle maan. Maar Si Oepa kwam niet 'terug. Sita's hart klopte banger om het lot van haar kleinen jongen. Een troost had zij nog. Baar heer, die met Si Oepa was uit gegaan, was ook nog niet terug. Juist in die voor Sita zoo angstige oogenbliidcen gilde Si Oepa weer om zrjn moeder, want men had hem opgenomen en hij voor voelde wat er ging gebeuren Veel zal ik niet meer schrijven van dezen omgelukkigen knaap. Men had1 hom heel voorzichtig neergelegd in oen open plek van het bosch, waar het maanlicht scheen en even voorzichtig had' men hem teen snede gegeven. Het jonge bloed1 van Si Oepa vlood langzaam weg uit zijn sterk lenig kinderlichaam en het werd opgevan gen in kapok, héél voorzichtig en zonder Idat ter één druppel dan grond bereikte, want er moest goud' zijn, Véél goud Zo|o werd het kinderleven van Si Oepa geofferd aan eeri waan, ontstaan in het brein van een half waanzinnige hadji, over geplant in de hersens van arme, onwe tende lieden, die geloofden in hel wonder dat hen rijk en machtig zou maken. Doch daarna kwamen de schrik ea de angst, want er kwam geen goud. Vol span ning had men toegezien naar wat de hadji deed. Maar er kwam geen goud. Het bleef kapidk, gedrenkt mot kinderbloed. En Si Oepa werd begraven en men trachtte de spioren van de misdaad' te vei bergen. Het mocht echter niet baten! Toen den volgenden dag Si Oepa nog niet was teruggekeerd, kon Sita het niet langer uithouden. Zij vroeg inlichtingen aan haren „hoer" en toen deze niets wil de zeggen, vloog zlij naar hot dorpshoofd en dreigde weg te zullen gaan naar Mad- jene en te klagen bij de „Coinpemie". Het dorpshoofd, Dovree-d voor eigen macht en invloed, onderzocht de zaak en al spoedig vielen de schuldigen door de mand. Ook de kapok werd' opgegraven Om te dienen als stuk van overtuiging, als de zaak voorkwam. Zoo leerde ik Sita kennen, die mij inlichtingen moest ver strekken Over hetgeen zij wist en zij later moest getuigen in nel proces tegen haar heer. Zij was nu gebroken, omdat het laatste geluk uit haar leven was gegaan. Van het proces, dat Volgde, begreep zij niet veel. Zij zag wel de rechters en kende zo ook welhet waren de hoofden der be volking. Zij zag ook don blanken heer, die tussciben de rechters, inzat en haar en den anderen getuigen magen stelde. Zij begreep, dat die blanke hoer do „Com- penie" was. Zij hoorde, dat de negen mis dadigers werd'en veroordeeld om voor een aantal jaren dwangarbeid te verrichten, ver van. hun vaderland, maar zij was niet in staal eenig verband te zien tusschen deze zaak en het verlies van Si Oepa. Nooit ?JOu hij wederkeeren en nooit zou zij moer sproken lofver het Toradja-vaderland. Wel had men haar gezegd, dat zij geen slavin meer was en kan. gaan, waarheen •rij wilde, doch zij wilde niet gaan. Zij bleef waar Si Oepa begraven lag en waar Dit verhaal Is het treurige verhaal van den kleinen Si Oepa en van «ja onge lukkige moeder. P. L'. Dit "verhaal is hot verhaal van de eerste rechtzaak, die de schrijver in 1912 als Nedcrlandsch rcgecririgsambtonaar te Madjeno te behandelen kreeg. Radionieuws. Do Byrd-cxpedilio is vanavond te hooren. De 301 meter golf, welke vanavond1 wordt gebruikt door do VARA, zal als de om standigheden daartoe meewerken, vanavond van 22 uur 50 tot 23 uur 05, een heruit zending geven van een programma, dat ver zorgt wordt door de Byrd expeditie, die zich sedert November 1933 in liet ijs van do Zuidzee bevindt. Hot verhaal zal worden verteld door de leden van de expeditie zelf, die op dit oogenblilc aan de slrcngstc koude bloot staan op een van de koudste plaatsen op aarde. Getracht zal worden hun stemmen te laten hooren, direct vanuit „Little Ame rica", dat do naam is van hun kamp, door middel van korte golf/.en'ders. Admiraal Byrd, het hoofd van do expe ditio kan zelf niet aan do uitzending deel nemen, omdat hij de lange winternachten doorhrangt in een eenzamen hut op 123 mijl ton Zuiden van het hoofd kwartier. Zijn eenig middel van communicatie met de bemanning in „Little America" is door middel van radio telegrafie. Het succes van deze uitzending hangt af van do natuur elementen. Sinds No vember 1933 ontvangt en zendt de Co lumbia Broadcasting System regelmatig we- kciijk'sche programma's van de expeditie uil. De kwali'cit daarvan was zeer ver schillend. BINNENLAND Ecu paradijs voor belastingbetalers. Een bij uitstek gelukkige gemeente oor belastingbetalers is het plaatsje Leiderdorp in de Rijnstreek. Terwijl vrijwel .overal in deu lande de bclastingschroef tot het uiterste is aange draaid of nog wordt aangedraaid, heeft het gemeentebestuur van Leiderdorp kans gezien in een jaar tijd do directe en indi recte belasting tot zes maal toe te ver lagen. Eerst werd het schoolgeld met 25 pCt. verminderd en daarna gingen dp Bouw rechten omlaag. Hierna volglo een verla ging van de water- en lichttarieven, waar bij het eleotriciteitslarief met 4 cent per K. W:., liet gas met 1 cent en het water met 20 pCt. per Kub, M. kon worden vermin derd. Als zesde verlichling van den belasting druk overweegt men thans de opcenten op de gemeenlefcmdslxilasting van 80 op GO terug te brengen. N.V.van KATWJJK'SGLASHANDEL Beg«*«fenis-¥©t*©en. OnderB. Settled. D. Dienske, W. Noomen PAPAVER DROGISTERIJEN Westmolenstraat 18-18 - Telef. 08519 HetSchiecIamsche Vulpenhuis is „N.V. mêkcu&sus» H. TRIJSELAAR - KACHELSM1D Dagelijksche Motorbootdiensten op AMSTERDAM Begrafenis-Onderneming, N.V. Alg. H. J. MARKESTE1N T. C. KlIJN De Tsjeijoeskin. Na de redding. Alle Russische bladen publicocren uit voerige artikelen over de redding van do bemanning van de Tsjeijoeskin. •Oadei'tce- kend door Slalin, Mololow, Worosjilow, Kooibitsjew en Dj,mow, is een radiogram gezonden aan Liapidcwski, Molokow, Kanni- none, Slcpncw, Vodopianow en Doronin van den volgenden inhoud Wij bewonderen uw heldhaftig werk voor de geredden. Wij zijn irotscli op uw overwinning over de krachten der elemen ten. Wij verheugen ons, dat gij de beslc verwachtingen van het land' hebt gerecht vaardigd cn u hebt getoond waardige zoons van ons groote vaderland. Wij vra gen van do Centrale Executieve de toe kenning arn u van de hoogste onder- sehoidingslitel voor uitnemendheid en held haftige daden, nl. do orde van do Helden der Sovjet Unie. Wijvragen verder de toekenning van de Lcrnnorde aan die avia- teurs en boordmecaniciens, die mot u heb ben gevlogen cn een belooning, die gelijk slaat met een jaarlijksehe toelage voor elk hunner. De bladen publicceron levens een ra dio-gram, onderlcekcnd door Stalin, Molo low, Kooibitsjew, Djanow en gericht aan Schmidt, Bobrow, Wornin, Kronkel en ver der alle geredden van de Tsjeljooskin, Wij groeten cn feliciteeren harielijk de moedige geredden, die heldhaftig en met groote organisatie streden logen de strenge Pool- elementen en die stoioyns een gevangen schap in het ijs van twee maanden heb ben overleefd1. Wij vragen van de Cen trale Executieve do toekenning aan alle geredden van do Oesjakow en Potrow do orde van de Roode Ster en do oprichting in Moskan van een monument ter herin nering aan den Pooltocht van do Tsjei joeskin en het uitkcoren aan alle geredden van een belooning gelijk aan de helft van hun jaarlijksch tractement. Sport i Kegelen. R otter da m s c h e Kegelbond. De stand is thans: Klas A: 1. Allo Nouno 3043 (4G3 tref fers), 2. Noveni 3002 (471 tr.), 3. Onder 'Ons 2962 (470 tr.), 4. E.V.A'. 2955 (472 Ito.), 5. Corner Club 2917 (4G2 tr.), G. A.D.'O. 2S5G (4G7 tr.), 7. Tous leis Nouh 2822 (454 tr.), 8. The Far West 2800 (4Gij llr.), 9. Pompenburg 2777 (465 tr.), 10! V.O.L. 2764 (454 tr.), 11. Groot Hamburg! '2701 (451 to.), 12. Excelsior 2664 (440' to.) Hoogsle werper J. Borkus (Alle Neune)1 664. Klas B: 1. N.ILR.V. 2927 (457 tr.), 2; Woudsloopers 2S09 (458 tr.), 3. Tavenui 2789 (458 tr.), 4. D.O.K. 2773 (456 tr.U 5. D.O.P. 2750 (-158 tr.), 6. Dik-Romeinl 2671 (458 tr.), 7. K.I.O.S. 2602 (4-12 tr.) Hoogste werpster mevr. Frima (Tavcnuï 644. Tweede vijftallen: 1. A.D.O. II 2830 (462 lr.), 3. Corner Club If 2G79 ''(443' to.), 3. Woudsloopers II 2582 (423 tr.)j 4. Groot Hamburg II 2481 (416 tr.) De eindwedstrijd lieeft plaats op de, banen in bot Corner House alliioiJ op Woensdag 18 April (ld. B) en 251 April (kl. A). i De tien hoogste werpers zijn: 1. ,T. Bot-' kus, Alle Neune, 664, 2. P. OolHgnon' (Onder Ons 654, 3. v. Lingcn, Noveni, 645/ 4. mevr. Frima, Tavenu, 644, 5. Wimbor- Joy,E.V,A., 639, 6. De Lecde, Noveni, 638, 7. Aldenkamp, Onder Ons, 629, 8. V. Gin- neken, Corner C!**b, 622, 9. "Wolfk N.II.R.V., 620, 10. Lnbcek, Noveni, 617. Terug naar den natuurstaat. Niets te verdienen voor politieke propagandisten. Het kwaad wordt bij den wortei aangetast. De politieke politie goed .ingelicht. Besmettelijke ziekten. In de week van 1 tot 8 April zijn de navolgende aantallen gevallen van besmet telijke ziekien ter kennis gebracht van hel Staatstoezicht op de Volksgezondheid: Fe- bris iyphoidea 2 (Don Haag 1); para ty phus, gastoo-enteriüsche vorm 1febris un- dulans 2; roodvonk 157 (Den Haag 17, Amsterdam 27, Rotterdam 30, Delft 2, Gou da 4, Leidon 3); diphtheric 68 (Den Haag 4, Amsterdam 12, Rotterdam 10, Leiden 1); nekkramp 2; encephalitis letliorgiea 1. Gemengd Nieuws hij 'rij jaök eens begraven hoopte te wo Jen. volgd, De bioembollenveiden. In bloei. Het Comité „Lisse Vooruit" deelt mode, dat do bloembollen volden, zoowel do nar cissen als hyacinthen in mooien bloei staan, zoadat een bezoek aan de bollen streek de moeite wel loont. Do Noord- en Zuid-H,allandsclie tram geeft routekaarten uit, die wandelwegen met tijdsduur aan geven. Deazo wandelkaarlen zijn gratis ver krijgbaar aan het station Lisse, Hillcgom in café's, restaurants, sigarenwinkels en hij den conducteur van do tram. Ernstige fabrieksbrand. Een zwaro brand heeft gisterochtend de linnenfabriek der gebroe.ders Dovi-mage te Korlijk in den asch gelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. Een groote voorraad goederen is oen juooi der vlam men geworden. De schade bodraagt on geveer vier inillioen Belgische francs. Een millioencn-erfcnis. Naar vernomen wordt heeft te Luzern een omstreeks 40jarige arbeider uit Tes- sino bericht gekregen uit Amerika, dat een aldaar overleden tante hem oe'n vermogen van 3 miilioen dollar hoeft nagelalen. De man leefde in behoeftige omstandigheden, was gehuwd ten heeft twee kinderen. Huizen ingestort In hot Italiaanschc bergdorp Craiulona, in do Appenijaen bij Arquala Scrivia zijn in don vorigen nacht vijf huizen ingestort. Tot 'nu toe zijn negen dooden ein eenige gewonden geborgen. Drieste overval. Uit Warsaw (Indiana, Ver. Staten) wordt gemeld, dat do beruchte door alle poli tie-autoriteiten van het Midden-westen ver volgde gangster-leider Dillinger, daar een nieuwen driesten overval heeft geploegd. Dillinger overviel met slechts een' ka meraad den nachtwaker van de plaatselijke gevangenis en dwong dezen onder bedrei ging met een machinaal pistool h'ot po liticbureau te openen. Daar ontvreemdde hij vier pantservesten en eenige machinale pistolen. Ilij ontkwam per auto, hoewel door 50 politie-auto's werd achter Balavia-Cenlrum, Maart 1934. De arrestatie van de leiders van de P.N.I., die zonder eenig opzien is geschied, hoeft, behalve in het kleine kringetje van do partijgenooten, geen beroering gewekt. Daarvoor was de beweging veel to weinig verbreid. Het lijkt misschien zonderling, dat juist in een, tijd van teruggang en in sommige streken van volslagen gebrek aan geld, liet streven van een groep om door geweld lot een anderen toestand te gera ken, zoo weinig succes heeft, do-ch van Oosterscli standpunt bezien is dit leoh zoo vreemd niet. Behalve in de groote steden, waar nog regelmatig geld te verdienen is en de leiders' van een revolutionaire be weging er daarom hun tenten opslaan, kan van een propaganda vrijwel nergens iets komen. Dat zit als volgt. Geheelo strek-én zijn van aanzien ver anderd. Wie met een auto door een deol van Java rijdt, waar vroeger do suiker loven en vertier bracht, vindt een haast uitgestorven land. Verkeer komt bijna niet voor. De suikertrcintjes rijden niet meer, geen drukte om en bij do fabrieken, geen wuivende pluimen van het suikerriet, De bevolking, die eertijds eon verdienste bad aan dit Europeescho bedrijf, is terug ge vallen tot een soort natuurstaat. Eten is er echter. 'Omdat zijn tijd niet meer om of in de fabriek moet worden doorgebracht, is de Javaan meer aandacht gaan besteden aan wat hij vroeger min of meer verwaarloos de, omdat hij geld genoeg verdiende en sommige zaken daardoor zijn aandacht niet meer hadden. Het is mogelijk vreemd om te hooren, maar juist in dezen tijd zien de huizen van de koelies er beter uil dan vroeger. Het onderhoud kost pxaotisch geeu cent en aangezien hij nu niets an ders te doen heeft, begint hij zijn wo ning eens aan te zien om te ontdek ken, dat dio ook op lal van plaatsen voorziening noodig heeft. Zijn sawahs be werkt hij met meer zorg dan enkele jaren geleden, wat aan den oogst weer ten goede zal komen. Do gronden, welke vroeger tot het areaal van de suikerfabrieken bchoorde-n enthans voor een groot deel zijn terug gegeven, bicden gelegenheid tot het planton van voedselgewassen, die wel slechts In en kele gevallen te verkoo-pen zijn, doch die de bevolking voor gebrek aan eten vrij waren. De stok, waarmede de inlander vrachten over den schouder draagt en die jaren lang zonder conige versiering is ge weest, begint weer teekenen van meer zorg te toonen. is wel geen geld om klee- ren te koopen, doclv werken in dagloon wordt vaak met artikelen betaald, zoodat in sommige gevallen dit bezwaar ontweken kan worden. Het 'bovenstaande wil niet zeggen, dat over gelieel Indië in hot landelijk', zulk een toestand heersclit, doch' wel in een zeer groot gedeelte. De bevolking hoeft van huis uit zoo'n kleine behoefte. De jaren van voorspoed en regelmatig geld verdie nen hebben wel behoeften geschapen, doch behoeften, die eigenlijk aan den aard van de bevolking vreemd waren. Wie geen vreemdeling is in de dossa, weet dat in de toko's daar natuurlijk van Gliinee zen artikelen te krijgen waren, die hij alleen in winkelt; voor Europ'eanen zou hebben vermoed. ''Vruchten op' water cn cavïaar om slechts/enkele" te noemen, wa ren overal te vinden en dit 'zijn toch niet bepaald levensbehoeften voor men- scliten, die op een nog "betrekkelijk primi tieve trap van cultuur staan. Hot 'loslaten van het gebruik van dergelijke lekkernijen overkomen, en daar tusschen deze onver standige uitingen van een overmaat van geld en hot in het leven kunnen Wijven zoo goed als niets bestond aan behoeften van een normale volksontwikkeling, is do overgang dooreen genomen zoo moeilijk niet gevallen. Waarbij niet vergeten moet worden, dat de propagandisten van een revolutionaire bewoging bet thans de tijd juist niet vinden, om de landelijke bevol king opstandig te maken. Dat lijkt voor Europeoseh© oom moge lijk wat ongewoon, doch de verklaring is wederom zoor eenvoudig. Nu de bevolking in het landelijke geen geld meer hooft, kn.n ook geen contributie worden betaald' en die contributie is ean zeer integreorend' deel van bet rondreizen, van propagandisten. Voor hen is thans aan de bevolking niks niemendal te verdienen en daarom blijven zij liever in do groote plaatsen, waar voor do mlandsche bevolking do crisis minder fel heeft doorgevreten dan op het land. Do stelling, dat de kans op revolutie het grootst is in tij'den van voorspoed', woedt thans omgekeerd bewezen. Er zullen ech ter moeilijke oogenblikken voor de over heid komen, als een opleving merkbaar gaat worden. Dan komt er weer geld', dat in verreweg de moeste gevallen besteed zal worden aan do om niet-noodigc za ken als waaraan het eertijds heenging. De opleving zal zich ongetwijfeld' langzaam voltrokken en in dit langzame zit eea ge vaar. Do inlander zal dlan ineens zij:n finan- cieelen armslag van vroeger willen hebben, hij heeft dictn nog niet, begrijpt niet waar om en dan wordt de bodem geschikt voor het zaad van do ontevredenheid. Do pro pagandisten zullen dan weer in groote ge tale uitzwermen er is weer wat te verdienen cn de eenvoudige man wordt weer „bingoeng" gemaakt door woorden, die hij niet begrijpt en met theorieën, die ook voor hem, die zie ingang wil doen Vinden in werkelijkheid een gesloten boek zijn. Dat in de sloden in dezen tijd een grond slag werd gelegd voor een uitgroeiende beweging op het land, zoodra de monsclien er weer „rijp" voor zouden worden, was do regeering niet onbekend en do huiszoe kingen bij do leiders van de P.N.l. zija or liet -bewijs van. Vermoedelijk zal in tern eeri ng op betrek kelijk groote scliaal volgen, wamt het aantal aangehoudenen is voel groolcr, dan uit de enkele gepubliceerd© berichten gebleken is. Zoo is niet alleen te Batavia, doch te vens in geheel West-Java een onderzoek ingesteld. De veldpolitie is er tot den lant- sten beschikbaren man aan ie pas gekomen on liet zou toch al boel vreemd zijn, indien in Buitenzorg, Serang, Tangerang, Krawang, Poerwa.karta, enz., waar de P.N.L, even eens werkzaam was, 'niemand in de kuif zou zijn gepikt. Aan de regeering is de vraag gesteld, waarom hot niet tot oen strafrechterlijke!' vervolging zal komen, hoewel vrager dit zelf heel good weet. Bij oen strafrechterlijke! vervolging zouden straften, van enkele we ken mocton worden opgelegd, die de geschiedenis hoeft het aangetoond niets helpen, waarna do zaak op denzelfden voet zou worden voorlgezet. liet kwaad werd dan 'niet bij den wartel aangetast. Door Kerk en School Ned, llcrv. Kerk. Beroepen to Oldebrook, ds. A. II. J. G. van Voortlmizon te Rijsscin; te Zuid-Beijer- land, ds. F. van Asch to Wierden. is nog niet h'et ergste, wat iemand kan echtcT do leiders te verwijderen, zal ge durende geruimem tijd oen toestand van grootero rust worden geschapen. Niet om dat do leiders niet door andere onruststo kers te vervangen zijn, doch do regeering is weer ©ens opgetreden, zij heeft haar macht getoond en dit heeft nog steeds een heilzamen invloed. Lankmoedigheid wordt in de Oosterscli© mentaliteit voor angst of zwakte versleten. Het begrip van tolerantie is in liet Oosten niet sterk uitgegroeid. Het even toelaten van ongewenschle taal en lectuur maakt dadelijk den indruk, dat do overheid de sprekers en schrijvers niet aandurft, wat lion steeds driester maakt. Nu zij plotseling en bloc uit de maatschap pij verwijderd1 zullen worden, is He sclu'ik ingeslagen. Zulk ©en gevolg hadden zij van liun overtuiging niet verwacht, Dv kans, dat de P.N.l. als organisatie verboden zal worden, is niet groot. Zij ver schijnt dan immers onmiddellijk onder an deren vorin en anderen naam. Mohammad Ilatta heeft niet lang genoe gen beleefd van zijn terugkeer naar Indië. Hoofdpersoon uit de vervolging van de In dische studenten, kwam bij met een aureool om zij'n slapen bier aan, met gevolg, dat al zijn doen en laten nauwlettend wei'd be waakt. De politieke recherche is hier ongeloof lijk goed en waarlijk niet alleen tegenover do inlandscho maatschappij. Zij wordt uit nemend ingelicht en weet uitnemend te zwijgen. Is niet eens vanuit Batavia de overheid in Penang gewaarschuwd, dat daar revolutionaire Chineezon het voorne men hadden enkele kantoren af te loopon? Alleen had Batavia den datum één dag te vroeg opgegeven. liet volgende is ook niet algemeen be kend. Indien ©en Indischman tijdens zijn verlof in Holland verblijft, dan is hot wel eens voorgekomen, dat hij ook als ge volg van gebrek aan kennis van de plaat selijke sfeer aan den liaak word gesla gen door oön juffrouw, wier levenswandel nu niet gelijk licht kabbelend helder war ter was geweest. Hot tweetal gaat dan so- liede getrouwd naar Indië en tevens brengt ©cn mail aan de politieke recherche al les wat in de woonplaats in Holland bijl de politie hekend was van „Mevrouw", die thans mogelijk in Indië als echtgenoote van ©en Imogen ambtenaar of clief van corn groot handelskantoor sociale lakens kan uit deden. Het zou van journalistiek standpunt bui tengewoon interessant zija eens voor een halfuurtje le mogen neuzen in hot archief van do politieke rediorohe,- maar dat is met moer uan zeven zogels gesloten. Even een klein bewijs van hotgoen men daaT weet. Een Bataviaan had1 iemand ont moet, die inog (niet lang hier ter stede woon de cn door zij'n uitingen blijk gaf van meer dan enkel 'rood gotint te zijn. Zijn verhalen toonden, dat hij in vele revolutionaire milieu's, elders in de we reld, goe<j< bekend moest zij'n. ■Onze Bataviaan achtte het zijn plicht eens hij de politieke recherche aan te loo pon. De chef ontving hem minzaam, hoor de zijn verhaal aan, dook in het archief en kwam mot twee folio kaarten aan, allo kanten zonder spatie bclikt met gegevens over den' gesignaleerde. Dezo was een jaar of 15 geloden ook in Indië geweest, doch hetgeen in die 15 jaar met hom geschied was, stand ook aardig ■nauwkeurig aangegeven. Indien allo monsclien in Indië, dio bij de recherche ingeschreven slaan, dit ook wis ten, dan zouden ontelbare haren te berge! rijzen. Zelfs bij kaalhoofdigen. Singel 84b, tel. 68292 Warande 57, tel. 69733 STAAN AAN DE SPITS TEL. 63810. 88820. 68508 G. A. DE WINTER LANGE HAVEN 77 (hoek Bramierssteeg) Van Beverenstraat 10 Speciaal adres voor het in orde maken van Sloten en Binndkastcn, Telefoon 68646 GEBR. UJL00 TELEFOON 68792, 68018. Nieuwe Haven 47 a. Brugmanstraat 48a

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 8