OEG LIJK PENSION «lil li BI LEERLINGEN Map. „De Ooievaar'' ■ddedamê Verslag van den Gemeenteraad Advertentiën CliRlSTELiJKE K.8.S. met 5-jarip Cetstts te Vlaarttingen GC RDIJN Strijksters en Strijksters-Leerlingen KLEINE ADVERTENTIEN. jZohcw ttwm 14-1, Uaek &ode> Uwen Goeée JResuHsiieim Behandeling gemeentebegroting 1934. HEI ^lEyWSI ROV. OVER1JSSELSCHE 'ÉN ZWÖLSCHE COURANT Algemeene Beschouwingen. BINMENLA! D ICerk en Schooi PSYCHOMETRISCHE SEANCE WESTHAVENKADE 69 - TELEFOON No. 171 Bij N.V. ROELOFF'S UITSTOOMINGS-SNRiCHTING G. NOOSILAK'SER dienstbode Vergadering van Vrijdag, 15 Dcc. 1933, 's 'namiddags 2 uur. II, Voorzittor: de burgemeester, de heer H. Sfulomeijer. (Vervolg). Communistische opvoeding van de jeugd. Ds heer Van Duinhoven vervolgt: Wat de voorlichting van de communisten is, blijkt o.a. uit het krantje „De School Echo", voor alle schoolgaande jongens en meisjes van Krommenie, Krommendijk en •Assendelft, uitgeefster de Pioinorsgroep Karl Liebknecht in Krommenie en omstre ken. In dat krantje voor kinderen komt oen artikeltje voor: 'Ons Protest, waarin gezegd' wordt: „Wij pionieren uit Kromme nie, protesteeren ten sterkste tegen het optreden van den minister van onderwijs tegenover onzen leider, kameraad Ab. Groe nen steijn, van wien de minister het wacht geld heeft afgenomen, omdat oaze Pio niersgroep oi er zijn leiding een school krant hoeft uitgegeven. Wij dulden niet, dat één persoon wordt gestraft voor wat wij allen samen hebben gedaan. Wij eischen de onmiddellijke in trekking van d'it besluit van den minister. Wij verzekeren den burgemeester Klerk en den minister, dat wij nu met verdubbelde kracht zullen voortwerkea aan onze school actie en op jamder terrein, en aan de propaganda voor de uitbreiding van onze groep. Weg met het Nederlandsche fasoisme. Namens vier en tachtig pionieren." Als men het kind' op deze wijze voor licht, doet men het gevaarlijkste, wat men doen. kan. In Amsterdam verschijnt het internatio nale orgaan „Rundschau". In het num mer van 25 Augustus 1933 wordt a. a. gezegd'; „Jongeren, laat de arbeidskampen in de lucht vliegen, trapt de ofüicieien weg en de fascistische opzichters. Smaad en schande over de Tweede In ternationale, die samen mot de Duitsche sociaal-democratie de arbeidersklasse ver raden heeft. Eisch eigen scholen en het onderwijs in de moedertaal voor de kinderen van nationale minderheden. Strijdt tegen het" ontslag en de vervol ging van revolutionaire meesters. Geen schoolgeld betalen. Organiseert de schoolkinderen en hun ouders voor den strijd tegen de reactie. Strijdt in de school voor de revolutio naire kindermassa." Deze dingen acht spr. veel erger dan wat hier meegedeeld is over communisti sche knokploegen, die moeten dienen om de communistische beginselen er in te pompen. Een geschrijf, ais spr. citeerde, acht hij een vergiftiging der kinderziel en dus misdadig. De profeet. Spr. komt nu aan hetgeen de hoer Fro- nay heeft gezegd,. Deze gat als zijn moo ning te kennen, dat „de eenling in het politieke loven een zeer moeilijke positie inneemt". Toon spr. dat hoorde, kwam hij onder den indruk. liet was nogal ont roerend. De heer Frenay: Je bont gauw onder den indrukt De heer Van Duinhoven: Maar men weet niet, of men den hoer Frenay ern stig moet nemen. Het vorig jaar was hij hier de profeet van liet communisme en nu voor het fascisme. Spr, wil een paar zakelijke opmerkingen beantwoorden. Het 'N. V. V. en de werkloosheid. Het N.V.V. doet niets voor do arbei ders, heeft de lieer Frenay gezegd. De heele arbeidersbeweging is er om te too- nen, dat die bewering onjuist is. In Mei heeft liet N.V.V. een complex van 23 voorstellen bij de regeering ingediend, die in het belang der arbeiders waren. De heer Frenay behoort zich beter op de hoogte te stellen, vóór hij iets dergelijks gaat beweren. Vooral het laatste jaar heelt .et N.V.V. dag aan dag gevoelden voor de positie van de arbeidersklasse en die van de werkloozen in het bizonder. Maar men moet rekening houden met wat mo gelijk is. Dat nog niet meer verslechterin gen zijn toegepast, is voor een groot deel te danken aan do activiteit van het N.V.V. De heer Frenay heeft beweerd, dat de arbeiders arbeidsschuw geworden zijn en dat Koos Vorrink in verband daarmee in Friesland arbeidskampen heeft opgericht. Dat is onjuist 1 Koos Vorrink is voor dat doel nog nooit in Friesland, geweest. Wel heeft doze zich geïnteresseerd voor ontspannings- en ont wikkelingscursussen, die gehouden worden op den Paasehbeuvel in Gelderland en het Hunnenhuis hij Havelio in Drente. Daar komen jongelui, die 31/» A 4 uur per dag werken en verder den tijd gebruiken voor ontspanning. De jongens stellen een ver blijf daar op zeer hoogen prijs, daar te zijn is voor hen een groote vreugde. Zij worden ook niet gestuurd, maar gaan ge heel vrijwillig naar den Paasehheuvel of het Hunnenhuis. Een biecht» Hoe komt de heer Frenay hier het woord te voeren op de wijze, als hij deed? Hij wilde het doen voorkomen door de 4 maanden gevangenisstraf te zijn bekeerd, maar dat is een onjuiste voorstelling van zaken. Kort na de beruchte vlucht door het achterdeurtje van de gevangenis hebben we in de Tribune een biecht van den heer Frenay gelezen, zoo armzalig, dat spr. aan diens karakter is gaan twijfelen. Daarin zei de heer Frenay: „Door mijn daad, van niet den otfi- cieolcn uitgang te gebruiken, maar mij door een achterpoortje ia vrijheid te laten stol len, ben ik oorzaak geworden, dat de ar beiders, die voop myn vrijlating demon streerden, niet alleen teleurgesteld werden, maar tevens, dat ze op hardhandige wijze door de politie weiden verwijderd. Deze daad, waarvoor ik geen andere veront schuldiging kan vinden, dan dat de 4 maan den eenzaamheid mij blind hebben ge maakt voor de gevolgen, is een daad, die aan den strijd dor arbeiders belangrijke schade heeft toegebracht, omdat ten eerste arbeiders geschokt werden in hu»1 vertrou wen in de C.P.ILten tweede de arbei ders hun spontaan soüdarisme beloond kre- egn met knuppelslagen." „Ik ben bereid cm de arbeiders te too- nen, dat het ever wel mijn bedoeling niet is geweest, arbe dersvijandige dingen le doen. Ik bied dan ook don gedupeerden arbeiders in het bizonder en den arbeiders in bet algemeen mijn verontschuldiging aan. En ik hoop, dit ik in de gelegenheid zal worden gestild deze grove fout en de daaruit ontstane schade voor de arbei dersbeweging, door harden arbeid te her stellen." (Een man op de" publieke tribune, J. Abbing, roept: „Daar ga je, Keest") De voorzitter hamert, gelast den be zoekers op de publieke tribune te zwij gen en bevoelt den man te verwijderen. (De man verwijdert zich ijlings.) De heer Van Duinhoven: De ver klaring eindigt: Tevens verklaar ik mij bereid mij te onderwerpen aan de disci plinaire maatregelen, welke door de lei ding der C.P.H. zullen worden genomen naar aanleiding van bovengenoemde daad1." Als dus de heer Frenay op zijn borst slaat,ma, beweert: Ik ben tot de conclu sie gekomen, dat ik 14 jaar lang voor een kliek heb gevoelden, dan is dat een. be wuste onwaarheid. Hij heeft getracht een bestaan te vinden in do Communistische partij 1 De heer Frenay: Dat heb ik nooit ge' had, Toon De heer Van Duinhoven: Hij heeft gezegd: Als men mij f10 per week geeft, wil ik propagandist van de Communisti sche partij blijven 1 De heer Frenay wilde wat aan de Com munistische partij verdienen. Nu heeft hij leelijke dingen »van die partij verteld: in den boezem van die partij heeft men mis daden beraamd; men wilde b.v. schepen laten zinken. Daaraan had de heer Frenay willen meedoen als men hem fiO per week had laten verdienen. Voelt u uw kaïakterlooze houding niet.? De voorzitter: U moet tot mij spre ken on van een medelid mag u niet zeggen, dat hij een karaiterlooze houding aanneemt. De heer Van Duinhoven: Vorig jaar werd de raad in beroering gebracht door den communist, den heer Frenay; werden huurstakingen en stakingen in do werk verschaffing georganiseerd en soc.-democra- ten op hun kop geslagen. Nu opeens wordt do Communistische partij uitgescholden en woiden nare dingen van haar vorle'd. Mo reel is de heer Frenay ais raadslid niet te handhaven. Aanvankelijk "heeft hij aller lei dingen getolereerd, die hij nu laakt, maar die hij zou zijn blijven doen voor f10 per weokl De raad zal er meer dan genoeg van hebbent Spr. is er niet van overtuigd, dat de bekeering van. den heer Frenay in de gevangenis lot stand is gekomen. De feiten wijzen in een andere richting i Dat de heer Frenay naar het fasoisme is overgeloopen, is zijn zaak. Maar in hot oog dient le worden gehouden, dat hij voor de arbeidersklasse veel gevaarlijker is ge worden dan de moest felle kapitalistische fascist. Van dien weten we tenminste, rat hij is en wat hij wil. Maar de hoor Fre nay vervult een rol, welke spr. niet nader wil kwalificcercn 1 De realiteit. Do ir. Houtman aegt zich, evenals do heer Broek, te stollen op den bodem der realiteit. In eorsto instantie hooft spr., terwilio van het zuinig omspringen met den ge meen lotij'd, weinig gedaan aam politiek. Spr. heeft zich verwonderd' over de discussie tusschcin de hoeren Frenay en Collé en dat meerdere leden daarin aanleiding hebben gevonden om ook uitvoerige politieke be schouwingen te houden. Een eenvoudig zaaltje in gebouw Een dracht of in de Harmonie kon voor £5 gehuurd zijn emhetzelfde zou zijn be reikt. Spr. zal zeer zakelijk zijn, mede, om dat de leden van hot college van B, en W. hebben afgesproken kort te zullen zijn in hun beantwoording. Spr. zal echter wat meer tijd noodig hebben, omdat bcm veel vragen zijn gesteld. Do hoer Kavelaars hoeft het gehad over hot Kippebruggelje over de Nieuwe Haven, dat hij zou willen ombouwen. Maar daar voor is geon gdd: dat is de realiteit 1 De heer Kavelaars zegt, dat daar meer armen en boenen gebroken zijm, anders zou spr. de opmerking willen maken: Het beste paard struikelt wel eens! Overwogen zal worden, of de afgesloten ijzeren platen door nieuwe, geribde vervangen kunnen worden. De hoor Kavelaars zal oen afschrift ont vangen van het rapportje van den direc teur van Gemeentewerken over de boek houding hij diens dienst. Maar de heer Kavelaars is nog niet tevreden! Ilij wil weten, of wij niet te weinig uit het Ge meentefonds uitgekeerd krijgen. Het ge- heele collego van B. en W, zorgt er voor, dat onze gemeente ontvangt, waarop zij recht heeft. De staf van G. W. Het spijt spr. te moeten constateeren, dat do heer Stalilio blijkbaar weinig ver trouwen in spr.'s beleid heeft. De heer Stahlie veronderstelt, d'at de mededeelm- gon van spr. met betrekking tot do bezet ting van, don staf van Gemeentewerken, „aanzienlijk aangedikt" waren, Voor.niön- sclion, die zioh daaraan schuldig maken, heeft men in don regel weinig sympathie. Maar waarschijnlijk heeft spr. wel oen wat beteion kijk op Gemeentewei kern dam oen outsider. Reeds voor 1924 waroa in dienst der gemeente achtereenvolgens de koeren Wichern en Drop, bouwkundigen valn d'e eerste orde. Losse werkkrachten-teokenaars zijn niet moer in dienst van Gemeente werken. Van 1 millioen in 1923 zijn de uilgaveln van Gemeentewerken voor 1934 terugge bracht tot f 580.000, dus nog f 100.000 minder dan' voor 1933 was geraamd. In dit jaar is vöor f680.000 verwerkt en de bezetting van den staf van Gemeentewer ken is gelijk aan' die van 1924, met uit zondering, dat toen één hoofdopzichter en een 9-tal tijdelijke teekonaars meer aam Gemeentewerken verbondon waroa. Spr. heeft zich steeds verzet togen het in vasten dienst nemen van te veel personeel, waar bij hij zich weer stolde op den bodem der realiteit. Wij wisten, dat er een tijd! zou komen, waarin wo met een zeer beperkte portemonnaie zouden moeten workda. De capaciteit van do ambtenaren wordt door B. en W. ten volle uitgebuit. Dat is een leelijk woord', dat nog herinnert aam eau oud stelsel. Beter zou men kunnen spre ken van: „benut". De heer Collé: Dat is hetzelfde! Wordt vervolgdj* Vervoer ia België. Iu verband met bezwaren van admihistra- tieven en financieelen aard, verbonden aan hot vervoer in België van personen ore goederen tegen betaling, hoeft d'e B.B.N., Bond1 van- Bodrijfsautohouders in Neder land, een regeling weien te treffen, waar door bed'oeldo moeilijkheden tot een mini mum zijn teruggebracht. Vliegveld op Texel. De raad der gemeente Texel heeft be sloten. tot don aanleg van een vliegveld in den polder Eierland, welke werkzaam heden zullen worden uitgevoerd in werk verschaffing onder leiding van de Nod. H'eade Maatschappij. Voorts nam de gemeenteraad' nog de volgende hesluiten: a. liet aanleggen valn een fietspad' tusschon Dan Hoorn ere liet Noordzeestrand', uit te voeren in werkver schaffing; b. tot ©lectrificatie van het Zui den en midden van polder Eierland. Gerei. Gemeenten. Bedankt voor Giessendam ds. M. Hof man te Krab'bendijkc. Bij beschikking van den E. A. Heer Rechter-Commissaris ia liet faillisse ment van I. VAN BAALE, wonende en saakdoende te Schiedam aan de Gaüleistraat 56, ook zaakdoende te Rotterdam aan de Van Lennepstraat 44, is bepaald, dat de indiening der schuldvorderingen bij den Curator moet geschieden vóór 6 Mei a.s. en dat de verificatievergadering zal worden ge houden op Donderdag 24 Mei 1934, n.m. li uur, in het Gerechtsgebouw te Rotterdam. De Curator, Mr. P. VAN BOCHOVE. Schiedam, 21 April 1934. St. Liduïnastraat 21. 2422 00 LANGE NIEUW STRAAT 101, Tel. 8S727, na 6 uur GS790 Alle soorten Bouwmaterialen - Prima tuingrint - Wit grint - Ilandiormsteen voor tuinmuurtjes Betonnen kant- planken cn roodo tuintcgcls - Groote sor- teering Tegel-schoorsteenmantels tegen uiterst coneurreercnde prijzen. DINSDAGAVOND, 24 APRIL, door Mevr. SC1IIFERLT, in de beneden- aehterzaal van de Amstelbron, Broers- vest. Introductie 50 cent. Leden van zustervereenigingen 25 cent 2419 8 HARMONIA. HEER zoekt op goeden stand. Brieven met prijsop gave ondor letters M.M.. Bur. v. d. BI., Lange Haven 141, Schiedam. 2424 8 voor den Cursus, aanvangende 5 September 1934 op Dinsdagen 1 cn S Mei, en Donderdagen 26 April en 3 Mei van 1112.15 uur in liet Schoolgebouw. Aanmelding kan ook schriftelijk geschieden. De Directeur, A. DE GRAAF. IN Groote collectie Billijke prjjzen. kunnen nog steeds oenigo gcplnatst worden. Zij,--die bekend zijn met het vak, genieten de voorkeur. Zich aan te melden vóór 5 uur, MATIIENESSEltDIJK 178, lt'DAM. Begrafenissen, met lijkwagen en één volgrijtuig, in alle klassen, R.K. en Algemeen, vanaf 66 gid., zonder graf rechten. Meerdere volgnjtuigen 6 gld. Prima eiken kisten. BEGItAEENIS-ONDERNTMING New tonstr„ttC 34 (Pompstation) Telefoon 69772 STUOOVEER bij liet Hofplein lt'DAM. t/m 15 woorden 50 cent, t/m. 25 woorden. 1 cent. elk woord meer 5 cent tot maximum 3D woorden. Inde Zaterdagsche editie f 1.tenzij die Vrijdags reeds aan't Bureau zijn bezotgcl. Gevraagd een ongem. ZIT- EN SLAAPKAMER met kookgelegenheid, voor 2 dames, h. b. b. 1; h Brieven onder lett.M.N., aan het Bureau var: dit Blad, Lange Haven 141. Een flinke DIENSTBODE gevraagd, zelfstandig kun nende werken. Aanmelden: Aleida- straat 64, 78 uur n.m. ZOEKT U PLAATSING als Huishoudster, Winkel juffrouw, Modiste, Naai ster, enz.? Plaatst een annonce in dit blad. Een net DAGMEISJE gevraagd, van 8—4 uur. Adres: Lange Nieuw- straat 73. AÜVERTENTIEN in deze rubriek hebben beslist succes 1 G. I.-ZEEP. G. L.-zeep p. kilo 18 ct. Bleekpoeder p. kilo 10 ct. Stijfsel p. p. 12 ct. Soda 1 p. 10 ct G Closetrollen 25'at. 24 Naftaiinekogels 5 cl Carbolbiok 5 cent. Dweilen 14 ct. Toiletspons 7 ct. Werkspons 12 ct, Zie verder. VLOKKENZEEP, uitsluitend eerste kwali teit, i p. 15 ct. Dobbel- man'sTluishoudzeep 10 ct. 10 prirna scheermesjes 15 ct Dobbelman's seheer- staaf 12 ct. Prima Tand- borstel 12 ct. Prima Stof' kam 10 ct. Witte Handvat kam 15 cent. A. MUIS, Broersveld No. 169 Een nette gevraagd, niet beneden 18 jaar, goed kunnende wer ken en met de wasclr be kend. Aanmelden: Maandag avond ak 7 uur. Adres: Lange Nieuw straat 47. Mwart fes gijn de populaire kleine annonces in de l - i van Woensdag a ond, die het U mogelijk makenAn maximum 25 woorden ook 2e hands voorwerpen van gemngere waarde per an nonce aan te bieden. Prijs slechts 25 cent per annonce bij vooruit betaling. Tekst der annonce moet uiterlijk Dinsdag 6 uur nam. bezorgd gijn op ons Bureau: 4 I Mimosan,het kind uit het land van de Rijzende Zon, heeft geen Kap laars-schoenen noodig! Maar gij Hollanders,met Uw hollandsche voeten, met Uw hollandsche f ischen omtrent elegance i degelijkheid, koopt de >este schoenen die er voor U zijnDus „Kap- J laars - schoenen"Dan hebt U schoenen waarbij elegance, soliditeit en la ge prijs samengaan. Dat is juist het geheim van „De Kaplaars"! Profiteer hiervan nu U toch 'n paar nieuwe schoenen koopt. Kom naar de „De Kap laars"! U is welkom! Hoogstraat 355 Oude Binnenweg 102 Kruiskade 12 Jonkerfrauaatraat 77 Groene Hiliedljk 264, Rotterdam en Schiedam i Hoogstraat 52 kun! 13 verwachten van een advertentie in de provin» dale Overiisselsche en Zwolsche Courant die gelezen wordt In de provincie Overijssel en de aangren- ,'zende deden van Drenthe en Gelderland. Oil blad i: opgericht lu 1790 en heef! than:: ruim 40 agent, ^'schappen, waarvan 2 la Drenthe en 7 in Gelderland. «•bouw I» Zwoll»

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 4