Donderdag 26' April 1934. EERSTE BJ.AD, ITALIË EN ENGELAND, Nieuwe regels voor den weg. UIT SOVJET-RUSLAND. Tel. No. 68103, 68617 en 68923. /aargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923 Postrekening No. 5311. BUITENLAND De besprekingen van Suvich te Londen over het ontwapeningsprobleem. LAMPEKAP ORNAMENTEN Voorrang hoofdwegverkeer niet ingevoerd. Aan bestaande gebruiken rechtsgeldigheid verleend. Administratieve hervormingen in Rusland Deze courant verschijnt dageltfks, met uit- tondoring van Zon- on Feestdagen. Q SIB Pry's per kwartaal f2,iranco por poet f2.50, Prya per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ota. Abonnementen worden dagelyks aangenomen. Advertenties voor het eerstvolgend num mer mooton vóór elf uur aan hot llureau besorgd zijn, 's Zaterdags vóór it uur. Een bepaalde plaats van advertentie wordt niot gewaarborgd. SCHEDAMSCHE COURANT PrljB der AdverleaUCn. van 15 regels 11.55i Ma 9 O R 9 fi ledoro regel meer f0.3O: In bot Zaterdagnummw IiUb lUUlU j5 regels f 1.80, iedere regel meer f0.85, lieclames f 0.75 per regel. Incassokoster. 5 ci&; poatkwitantiea 15 ets. 'larievon van ndvortentiün bij abonnement zijn unn het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klein# Advortontiön opgenomen k f0,50 t/m. 15 woor» den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord mcoï 6 cent tot een m.vcimura van 30 woorden. *s Woensdags: Kleine Ad vertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond Ouu: aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentién 11.00,Indien niet vóór Vrijdagavond öbr bezorgd. n Laat Uw dooi ons overtrekken en bij vei huizing Uw overhangen volgens voorschrift G. te. B. Maq ,'t LICHTPUNT'Hoogsir. 1U9, fai. (>883b De Italiaansclie staatssecretaris van bui- tenlandsclio zaten, Suvicli, hoeft gisteren zijn besprekingen te Londen geëindigd. Na fle zitting van hot Emgelsche kabinet heeft hij in hot Lagei'huis opnieuw een onder houd mot Simon gehad. Daarbij waren ook de Italiaansclio ambassadeur, Grandi, en 1de permanente onderstaatssecretaris van huitenlandscihe zaken Vansittart, tegen woordig. Suvich begaf zich gistermorgen per vliegtuig naar Brussel. Hedenavond zal hij te Rome aankomen, waar hij do opening yan de nieuwe Italiaansclio Kamer aal bij wonen. Gisteravond heeft hij een verklaring afge legd voior do Engelsolie en d'e buitenland- sche pers. Hij z'eide Kxndor meor: „Onze [besprekingen zijn gehouden in den tradi- ti.onocien goest van vriendschap, die tus- schen Engeland en Italië bestaat en die een der grondpijlers in de Eiuropeosche politiek en een belangrijke steun voor den vtedo is. Zooals bekend verbleef ik niet voor een speciale opdracht te Londen. Ilct is ook niet mijn taak gowoest, onderhande lingen in te leidon of voorstellen te doen; waar mijn bezioek echter ofschoon het reeds eenige maanden geleden voorbereid was toevallig in een voor do Eiuropee- gche politiek gewichtig oogenbhlc viel, Iieb ik gelegenheid gehad vjoior een vreedzame gedachtenwisseling mot de Engelscho regoe- ring, viooral inzake de ontwapeningskwes- tie. Rij doze besprekingen konden wij vast stellen, dat er eensgezindheid1 tussohen de opvattingen bestaat, vooral ten aanzien van de noodzakelijkheid', dat overeenstemming moet worden bereikt tussohen alle geïnte resseerde mogendheden, liet bloot» feit van overeenstemming door een conventie zelfs al zou die niet voldoen aan alle hij de opening dor ontwapeningsconferentie gekoesterde verwachtingen zou van zoo veel gewicht zijn, dat het beschouwd zou moeien worden als een definitieve stap tot herstel van liet vertrouwen en van don goeden wil der naties". Suvich verklaarde verder, dat liet nog to vroeg was om een verklaring af te leg gen over do Italiaansche politiek op de ple naire zitting to -Genève op 29 Mei. Men staat voorloopig nog onder den indruk van de laatste Frans'che nota cm moet de situ atie, dio daardoor ontstaan is, nauwkeurig bostudeeren. Italië is echter nog steeds van moening, dat het Italiaansclio ontwar peningsmornorandum de eenigo begaanbare weg naar do oplossing der ontwapenings kwestie is. Suvich liet doorschemeren, dat naar zijn moening ook thans nog de moge lijkheid van een diplomatieke gedachten- wisseling bestaat. De Italiaansclio staatsman zcide verder, dat hij bij de Londensehe besprekingen uiting lieeft gegeven aan het standpunt van Mussolini, volgens hetwelk de ontwapening» onderhandelingen geen blok togen Duitsch- land mag worden gevormd'. Hij gaf toe, flat ook de Donaukwestio bespraken is. Het is hetend, dat Italië do toetreding van an dere staten tot het Bonaupact wcnscht. On juist is het, dat liij to Londen zou hebben 'onderhandeld' over een mogelijke leening aan Italië of aan Oostemijk. Aan het einde tl'er Engelsch—Italiaansche besprekingen te London schrijft de diplo- matieko medewerker van de Daily Herald, Öat bot eenige definitieve resultaat was, dat dien Ita'liaanschen on dors (a a t ssec reta.fi s Suvich is medegedeeld, dat naar do vergadering van de Ileimatsoliulz is goed gekeurd, SPANJE. De kabinetscrisis. De oplossing dor rcgeoringscrisis wordt als zeer moeilijk beschouwd. Yan zekere zijde wordt hot aftreden van den president onvermijdelijk geacht. Do katholieke pers en do leider der Aociom Popular, Gil Ro bles, pleiten voor den terugkeer van Ler- roux. Voor liet gelieele land is de slaat van alarm afgekondigd, TSJECHO SLOWAKIJE. Bart hou te Praag. De Fransclie minister Barlhou is he denmorgen 9 uur uit Warschau te Praag aangekomen, VEREEN. STATEN. Vlootver ster king. President Roosevelt heeft het voornemen, het Congres volmachten te vragen rooi de uitbreiding der Amerikaanscho vloot ■tot aan de in de verdragen vastgestelde grens. In samenhang daarmede zal liiji van het Congres suppletoire credieten tot leen bedrag van ongeveer 1500 millioönj vragen voor den aanbouw van nieuwe oorlogsschepen. Hot tijdstip voor het be gin van den aalnbouw behoudt liij zich voor. De politiek van Japan in Chin a. 'Onderstaatssecretaris Philips heeft na langdurige besprekingen met den Britsclicn ambassadeur den ambassadeur van Japan, Sailo, bij zich ontboden en dezen ophel dering verzocht over de verschillende mededeelingen, welke in de laatste weck in de pers zijn verschenen over een naar liet schijnt door Japan beraamde controle op de betrekkingen van China met hot buitenland, welke men ten dcelc aan hem, Saito, zelf, ten deele toeschreef aan den zegsman van het ministerie van builen- Jaudsclio zaken te Tokio Saito zegde toe de aangelegenheid tele grafisch na te gaan. Een bekendmaking van het standpunt van het staatsdeparle- ment kan worden verwacht na ontvangst meaning der regeering Mussolini's practisch onuitvoerbaar is. plan FRANKRIJK. Het Trotski-probloem. Volgons do Matin heeft Trolski gisteren, 'zijin villa te Barbizon verlaten en vertoefd hij mom en teel bij vrienden in afwachting van do antwoorden der regeeriingen, tot wie hij zich om asyl heeft gewend. Uit 1 stamboel wordt gemeld: Be Turkscho regeering heeft er zich moe accoiord verklaard, dat Trot dei naar do Prinsen-eilanden in de Zee van Marmara te rugkeert!, on do vroegere voorwaarden. OOSTENRIJK. Voor de afkondiging der nieuwe grondwet. Berichten in de 'Ooslenrijksciie bladen bevestigen liet toetreden tot de regecring van Slarhcmberg als vice-kanselier en het a.s. overnemen van de portefeuille van vei ligheid door den tegenwoordigen vice-kanse- lier Fev. De bijcenrocping van het parle ment wordt verwacht tegen 30 April. In een enkele slotzitting aldus de bladen zal do Nationale Raad do .noodveror deningen goedkeuren, het concordaat ratifi- eccren en de regecring de volmachten ver kenen voor de afkondiging der overgangs- eonstitulic. Daarna zal het parlement ont bonden woiden verklaard. Do grondwet zal daarna op 1 Mei plechtig worden afge kondigd. \'e r verluidt, dat de veroeniging van allo w<_c. organisaties en de samensmelting mei het Vaderlandsche Front in do leiders van liet antwoord uit Tokio. liet zou niet in het voornemen liggen, dal de Vereenigde Sla'en en Groot Bnttan- nië gemeenschappelijk optreden. Veeleer zou men, zooals in vroegere gevallen, te Washington een houding aannemen, welke overeenkomt met die der Britsclie regee- riiig. ZUID-AMERIKA. Do strijd in den Gliaco, Een officieel communiqué uil Asuncion meldt, dat het methodische oprukken dor Paraguaysche troepen in do richting valn Balliviain voortgaat. To dezer stede worden do berichten uit La Paz betreffende hot gebruiken door Paraguay in den Cihaco van gifgassan tegen gesproken. Hieraan wordt toegevoegd, dat do Paraguaysche troepen dergelijke mid delen niot noodig hebben voor do ontwik keling hunner militaire operaties. JAPAN. Het antwoord aan Engeland. Naar te Tokio in po-liticko kringen ver luidt, zal het Japansclie antwoord op do Engelscho nota waarschijnlijk op 30 April in Londen worden overhandigd. De Japansclie gezant te Sjanghai, Akira Ariosji, is gisterochtend in gezelschap van zijn staf naar Tokio vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde Ariosji, dat hij over drie weken te Sjanghai zal tcrugkecren, nadat hij den minister van buitenïanflseho zaken, llirota, rapport zal hebben uitge bracht over de politieke situatie van China cn de vordering der besprekingen ovor Chinecsch-Japanscho problemen. Ariosji zeidc, dat hij met Hirota overleg zal ple gen over de toekomstige politiek tegen over China. INT. SAMENWERKING. Child naar 13 o r 1 ij n. De speciale gezant van Amerika, Child, is van Parijs naar Berlijn vertrokken, waar liij gast van den Amcrikauiisclien zaakgo iastigdo zal zijn. Voor zijn voltrek ver klaarde hij tegenover persvertegenwoordi gers, dal liij hot terugkccrcn vaij hot vol trouwen bemoedigend acht'. Het vertrouwen is do voorlooper van den terugkeer naar politieke stabiliteit cn naar economisjhen welstand. Men moict hopen, dat do tolmuren die den wereldhandel belemmeren, g s'oopt zullen worden. Eindelijk is liet er dan van gekomen; nadat reeds enkele maanden na. do afkon diging van een nieuw Motor- en Rijwiet- regleinent in het jaar 1927 de weusehoiijik- heid bepleit was om wijzigingen aan te brengen, is nu een Kon. Besl. verschonen dat enkele veranderingen brengt. Teckcns geven. In het vervolg z.al men steeds aan de lin kerzijde van zijn. auio, motor, rijwiel, rij- of voertuig moeien aangeven, dat men vaart vermindert, door de hand op eu neer- te bewegen. Ook do sloplamp Mijft hier voor geoorloofd, men moet echter zorgen voor oranjekleurig licht; de plaats van dit lichtsein zal nader worden vaslgeslold. Ook' voor de richtingaanwijzers volgen nadere ministerieel© voorschriften. Bij bochten en vernauwingen van don weg, waar men onvermijdelijk van richting moet veranderen, zal geen toeken meer noodig zijn. Bovendien wordt uitdrukkelijk bepaald, dat door het uitsteken van oen richtingaanwijzer (of de hand e.d.) de be sluurtter geen aanspraak kan maken op een voorrang, dio hem niot volgens andere voorschriften toekomt. Andere leokens dan in deze bepalingen vervat, kunnen van de weggebruikei's niot geëischt warden (dus ook niet een toeken bij roehluilrijden), net gevaarlijke „snijden'' ver boden. Iedereen kent die noollottigo berichten: „een autobestuurder haalde een voos rij len de aulo iu, terwijl op den smullen weg ook uil tegenovergestelde ridding oen voor tuig naderde"Schier dagelijks verschij nen zo iu de couranten, zooJat hot be grijpelijk is, dal thans het inhalen verbo den wordt, tenzij hiervoor voldoende ge legenheid beslaat in verhand' met uit te gen overge stekte richting na lerend verkeer. Stoppen, stationeeren, parkecren. Vier nieuwe bepalingen z.ijm in d'ö rijks regeling verschenen: liet kan verboden wor den op cein weg stil te slaan,t te slalio- (Nadruk verboden). De Sovjet-Unie was tot nu toe het moest gecentraliseerd© land van de wereld en dal ondanks hiet bestaan van al die operette- nepubliekein en autonome gebieden. Alles werd van Moskou uit geleid1, voor elke kleinigheid moest de gewestelijke overheid d© central© regecring aanvragen. En aan gezien de Sovjet-staat tevens eigenaar is van alllo fabrieken, mijnon, spoorwegen, stoomvaartlijnen, grootc landbouwbedrijven enz., zoo moest dit tot onhoudbare toe standen leidan. De centralisatie, die alles overzichtelijk moest maken, leidde begrij- pclijkorwijae tot een chaos. Ton einde raad' besloot do Savjot-regeering een administra tieve hervorming door te voeren, waarbij het geteolo administratieve systeem van liet land ©en volkomen verandering zou ondergaan. De hervorming brengt wijzigin gen zoowel in het bestuur van hel klein st© dorp als van het volkscommissariaat te Aioskou, zoowel iu de gewone admi nistratie als bij de industrie en den land bouw. De eerste stap van de decentralisatie bestond daarin, dat de gewestelijke in dustrieel© en andere lichamen, die tot nu toe niets anders te doen hadden clan do bergen paperassen, dio eiken dag uit Mos kou kwamen, naar de directies van de afzonderlijke ondernemingen door te stu- rai, nu tot werkelijke leidende instelliln- gen zijn gemaakt. Voortaan zullen deze gewestelijk© bureaux liet economische leven van hun slreok hebben te leiden. Dit zal natuurlijk eveneens op bureaucratische wijze geschieden, maar die bureaux bevin den zich tenminste vlakbij, zij zijn iu elk geVal boter op de hoogte van de plaatse lijke nooden en mogelijkheden dan het departement ergons to Moskou, duizenden kilometers ver weg. Een herhaling van den toestand, waarbij fabrieken op de meest onwaarschijnlijke plekken gebouwd werden, ver van de grondstoffen, vaak ver van ©en spoorweg, wordt nu minder waarschijnlijk. Do conlralo lichamen be houden alleen d© leiding van die bedrijven, welke voor hot gelieele rijk van belang zijn. De ton top gevoerde centralisatie heeft in Sovjet-Rusland een bureaucratie ge schapen, talrijker dan ©enig laad' ooit lieeft gekend'. Behalve de ontelbare afdoclingen van de departementen, die voortdurend aangroeiden, bestonden te Moskou en an dere grooto steden allerlei „trusts", „com binaties", „vereenigde besturen" enz. Al die instellingen hadden c«n huiveringwek kend talrijk leger van ambtenaren, die al door paperassen volkladden. Die paperas sen waren een ware plaag voor liet land. Do directeuren van do fabrieken, de inge nieurs, zelfs de meesters knechts waren aldoor bezig met het invullen van de toe gezonden vraaglijstoa. Het was een brom voor duizenden ca monturen, maar het eco nomische leven en de productie teden er onder. Vaak zaten do menschen met (1e handen in hun haar: Moskou vroeg u.l. de gekste, onwaarschijnlijkste dingen. Nu zijin die bureaux gedeeltelijk geliqui deerd, gedeeltelijk tot meer logische pro porties teruggebracht. Dat bracht natuur lijk een ware slachting (alleen in don vorm van ontslag) onder do ambtenaren. Duizenden en duizenden mannen en vrou wen, die dag in dag uit ijverig penden en zich onmisbaar achtten, zijn aan dan dijk gezet. Daarnaast ligt liet in hot voornemen van de Savjot-regeering do directeuren der ad ministratie ter plaatse en de chefs der ondernemingen tot werkelijke bestuurders te maken. De directeuren d'er fabrieken, sowchozen en andere Sovjet-ond'eiuiemin- geu, dio tot nu toe naai- do pijpen van de voorzitters en secretarissen van aller lei instellingen moesten dansen, krijgen de macht hun bedrijf te leidon. Do talrijke gemachtigden van de afzonderlijke „sec toren", „afdeeliugeu". enz., die liet werk van don directeur heetten te cantroleorcirt eu hem alleen beletten iets te doen, dio de Sovjet-ondernemingen tot oen terrein van onafgebroken intriges en kuiperijen maakten, kregen ontslag. De controle be vindt zich voortaan in d'o handen van den directeur, hij wordt oen daadwerkelijke directeur, leider. Bel nieuwe decreet breidt aanzienlijk de rechten, van de directeuren van de gecom bineerde ondernemingen uit. Die directeu ren kregen tot nu toe de ingenieurs en. technici uit Aioskou toegezonden, waarbij maar al te vaak bleek, dat de door AIos- kou benoemde ingenieurs en technici wel ineeren (d.i. langer stilstaan dan noodig is voor in- en uilstappen, enz) en te par kecren. Deze materie kwam tot dusverre alleen voor in de verordening van som mige gemeenten (o.a. Amsterdam). Inhalen verboden op smalle wegen. Voor bepaalde smalle wegen kan oen „inhaalverbod" worden vastgesteld. Iu de practijk bestonden er reeds dergelijke voor schriften, maar liet was niet zeker of deze rechtsgeldig waren. Dit nieuwe voorschrift komt daaraan tegemoet. Stilstaande auto's wee." verlicht! liet verlichtirigsvraagstuk wordt niet aan geroerd; slechts is bepaald', dat stilstaan de auto's weer verlicht moeten zijn! Zo'O- als men weel bevat ook de thans gel dende regeling dit voorschrift, maar het mist verbindende kracht, Deze verltcli- tings-piiclit wordt thans in ©ere hersteld. Aleer stilte! Een verbod wordt ingevoerd om geluids signalen to geven, tenzij do veiligheid van het verkeer zulks vordert. Dit is dus een stap op don (ongetwijfeld langen en moei lijken) weg, die naar meer stilte leidt. Handel niet roekeloos! Een andere nieuwe bepaling houdt om verbod in om do aulodeuren te openen op zoodanige wijze, dat do vrijheid of veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht. Wie zich de talloozc aanrijdin gen herinnert, welke hierdoor zijn veroor zaakt zal dit voorschrift zeer toejuichen. Tevens wordt den automobilist, die achter uit rijdt opgedragen om zich van te voren te overtuigen, dat dit zonder gevaar ka'n geschieden. Voorts memo roeren wij nog de verplich ting om op alle motorrijtuigen, dus ook motorrijwielen, een achteruitkijkspiegel te bobben. Verblijdend is hot to kunnen ccnslatoo- Eon, dat thans binnen afzieinharen lijd do nieuwe internationale verkeersseinoU zul len worden ingevoerd. 1 goede communistische propagandisten wa ren en vollicht do noodigo tantes en ooms mot veel connecties hadden, maar des te minder begrip van de taak, die hun toe gewezen was. Om zich van dio ingenieur: te ontdoen moest de directeur van zijn kant intriges tegen zijn ondergeschikten voeren, connecties zoeken, die mag invloed rijker waren dan die van de pas benoem de ingenieurs. Nu zal de directeur zelf zijn ondergeschikten mogen kiezen. Volgons hun gewoonte vervallen de bolsjcwiki van het oe'ne uiterste in het andere. Vroeger had do directeur iu het geheel geen gezag, was hij afhankelijk van tientallen men schen, moest hij zich voor allerlei instan ties om futiliteiten, die niets met zijn eigenlijk werk uitstaande hadden, recht vaardigen. Nu wordt diezelfde directeur plotseling tot autocraat gebombardeerd met bijna onbeperkte volmachten. Naast al die hervormingen heeft de sovjet regecring besloten een onverbiddelij- ken strijd lo vooien legen do bureaucrati sche gewoonten, d'e den comraunis'ischen ondernemingen zro eigen zijn. VVij hebben reeds boven geschreven over die paperas sen die, een ware plaag van liet moderne Russische leven vormen. De sovjet-burger kan geen stap doen zonder invulbiljolten te krijgen met honderden viagen, de hoe genaamd niets met de zaak uitstaande heb ben. In Bmtsehland vraagt men ti tegen woordig bij elke gelegenheid hoc hot mot uw afstamming siaat: hebt u geen Jood- schc grootmoeder? !3enl u wol een echte Ariër?" Iu Sovjet-Rusland worden u ook eiken dag vragen over uw afstamming lot in het vierde of vijfde geslacht gesteld, waarbij.de zijlijnen evenmin verwaarloosd worden. Daar gaat het echter niet om de vraag, of u wel een echte „Ariër" bent, doch om de vraag, of u geen „kapitalisti- schen" giootvader, oom enz, hebt gehad. Zulk een familielid of een pope (geeste lijke; in d'e familie is in Rusland net zoo'n ramp als een Joodsch familielid in tegenwoordig Duitschland. Naast deze be langrijke" vragen krijgt u in Rusland eiken dag andere, even belangrijke" vragen te beantwoorden. Al die antwoorden worden geconlroiecrd, geregistreerd, in de noodigo vakken ondergebracht. Do pennen krassen, de machines tikken, laden worden openge schoven en gevuld, kasten worden volge propt met paperassen en al die ambtenaren van alle rangen zijn overtuigd nuttig werk te verrichten, onmisbaar le zijn. De Sovjet- regeering lieeft besloten die paperasscn- lawine tot een minimum terug te brengen. Geheel zonder die paperassen kan een in wezen bureaucratisch systeem als het bol sjewistische niet werken, naar uw groot ouders, ooms en tantes blijft men ook na de hervorming inCormccrcn (stol u voor, dat iemand, wiens overgrootvader of oudL oom een pope was, of een eigen fabriekje liad, ingenieur aan oen bosjewislisdic fa briek wordt, Kot gelieele regime zou todhl gevaar ioopen, tenminste dat is de alge- meeno overtuiging onder do bosjewiki), maar de overige vragen worden voor een groot gedeelte afgeschaft of tot een mini mum teruggebracht. Na hun overwinning hebben de ho'sje- wilri liet z.g. „college-principe" ingevoerd, d.w.z. dat aan hot hoofd van elk depar tement, elk administratief lichaam, elke economische organisatie enz. een college stond in plaats van een directeur. Het bestuur en de leiding van één persoon heette tof nu toe een „zuiver kapitalisti sche instelling" le zijn. Nu worden al die colleges afgeschaft. Aan het hoofd van elk volkscommissariaat zal in het vervolg alleen do volkscommissaris en zijn twee helpers staan, waarbij d'e eigenlijke leiding in de handen van don volkscommissaris rust; de helpers hebben alleen datgonq, te doen, wat hij hun opdraag!, en liean tijdens zijn afwezigheid of ziekte te ver vangen. Daar elk volkscommissariaat in Rusland een geweldig terrein te bestrijken Heeft en de funeste gevolgen van ver doorge voerde ccnlralisatie voor iedereen duide lijk zijn, zijn z.g „raden" ingesteld, elk uit 40—70 leden beslaand (een soort de partementaal parlement), waarvan mir Mens de helft door de gewestelijke aldeelngcn gezonden worden. Deze raden zullen om de twee maanden bijeengeroepen woiden Ier bespreking van den toestand, en om den leider in staat te stellen een overzicht te krijgen. De decentralisatie en de uitbreiding van de rechten en plichten van den directeur zullen ongetwijfeld heilzame gevolgen heb ben. Er blijft cellier één orgaan,, aan d'o afschaffing waarvan de Sovjet-regeoring niet denkt, nl. de cellen van de communisti sche partij. De directeur van de fabriek of van een groep fabrieken lieeft vérgaande volmachten gekregen, liij kan ingenieurs benoemen en ontslaan, het bedrijf naar eigen inzicht leiden, enz maar de maolit van de communistische cel blijft bestaan. En die autocraat met de haast onbeperkte macht zal zich naar den wil van den secre taris van de cel moeten schikken. Doet hij het niet, dan wordt naar Moskou oen denunciatie gezonden, dat de directeur „con tra-revolutionair" is. Dat is in Sovjet-Rus land voldoende om iemand te vernietigen. En die „cellen" zijn nu niot de oonig© machthebbers. De nieuwe wet heeft overal' do z,g. „politieke afdeelingen" opgericht, wier taak het is toezicht uit te oefenen op de politieke gezindheid van het gelieele personeel, te beginnen met don oppersten chef cn te eindigen met den laatsten dagloo- ner. Het gevaar, dat de hervorming, die op zich zelf zeer goed is, tot een nieu wen strijd zal leiden en de gewenschte ontspanning niet zai brengen, is dan ook zeker niet denkbeeldig. Dr. BORIS RAPTCIIINSKI.

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1