TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT VEILIGE HAVENS. Radioprogramma's tvjijmer.ngen. BINNENLAND Bestrijding der smokkelarij. Kunst en Wetenschap Tijdschriften Gemengd Nieuws (Slot volgt). DEB ZATERDAG-, 5 MEI 1934. No, 20634. Niet noodig. Er sUuiji tegenwoordig hoel wat bord jes voor de ramen of voor hot ruitje vau t voordeurenniet noolig. Een bewijs i ter moer aalnbo'i dan vraag is. De werk loosheid teistert nog steels. En. velen, uit vaste broodwinning gestooton, probeeren. het maar edns met wat lossen handel. Maar ook' hier is de markt overvoerd'. Eu dan: wat te k'oop aangeboden wordt is vaak totaal overbodig; vaak te duur. Dus: miet noodig. Want cv eïis versobering; vraagt sfccbts koo[j©n van wat noodig is en dan nog begdti schappelijken prijs. Het is ande'rs vaak moeilijk om die beide woorden te zoggen tegen dOn stum per, die aan de deur komt met zijn klei nen koophandel. Ervaring leert ook hier ltlaf van koron onderscheiden. Den bede- 'laar vain den koopman. Men ziet het ver schil. En het geoefend oor hoort in de stem, waarmede de koopwaar aangeboden wordt, den man wien het erom begonnen is u geld te doen geven en do'ri man, slachtoffer van den moeilijken tijd, worste lend om 't hoofd boven water te houden. Onlangs in den vroegen avond bij ons aan de deur een eenvoudig vrouwtje; al grijzend haar, naar schatting in de vijftig]! Overbodige koopwaar, dus niet noolig! Een relaas" van bestaansmogelijkheid, die ver loren ging; van een kinderloos huwelijk, dat misliep. Nu verlaten. Alleen optor nende tegen den. braischenden stroom. Door on door zielig, ,,'k' Ben zelf ook niet meer noodig''. De wanhoopskreet van eön ver loren leven. Gevende, omdat het leven tot he't bittere einde nu eenmaal geleefd1 moet worden. Hoevelen zóó zoeken het einde zelf. Ontzettend zeggen we. Maar wie zal hier straffen, oord eden? wie, wat ik ook ben, zoo moet het wezen On zoo is het goed. Die zekerheid, dio rust werd voor on- lelbaWn nu weggevaagd. Daarvoor in de plaats kwam het bittere: nietnoodig. Mdn lee'rt de beteeken is van een en an der het best "waardceren vaak door het tegendeel. Het bezit door het gemis. Denk' maar aatn. de gezondheid. Men waardeert die het meest in dagen van ziektef Zoo don arbeid' in dagen van werkloosheid. Zoo de plaats, die men innam, wanneer inen op die plaats niet meer noodig is. K* Niet 'noodig. Dat is een fel-aangrijpöndo gedachte. En het daadwerkelijk medelijden gaat uit naar zoovelen, die niet noodig zijn. En de dankbaarheid groeio in het hart van die nog noolig zijn op hun plaats. We hebben missscihien vroeger nooit zoo ingezien, dat we noodig waren. Van een moeder, die stierf, nog jonge kin le ren achterlatende, zeiden we wel: ze was nog zoo noodig. Of van een man. vader van een groot gezin dien de dood weg nam, maa'r van ons zelf, die nog gehand haafd bleven op onze plaats, welk een voorrecht te mogen zeggen: ik ben nog noodig. Een voorrecht, dat tot dankbaarheid stemmen moet. Een dankbaarheid', die zich ook ten deele moet laten uitgaan tot degenen, die schijnbaar „niet noodig'' zijn. J. Nagel. van goe leren zijn ingericht. Voorgesteld wordt ui- de" gewijzigde wet van 4 April 1870, een nieuw artikel-in te wegen dat, dat, onder controlo van d'on rechter, inbe- Isagneming van zulke voorwerpen mede brengende overgang vanrechtswege aan den staat mogelijk maken zal. Smokkelarij *an. dc kust. De toeneming van de fraude openbaart zich ook hierin, dat zij oyer zee, meer in tensief bedreven wordt. Voornamelijk dreigt hier gevaar aan de kusten der Zeeuwsche en Zuid-I föllandsclie eilanden. In Zeelaiid is liet terrein van toezicht aan de zeezijde ook langu de Westerscliel- de aangewezen. i In verband -hiermede acht de minister het wenscRtelijk aan zulk -teen rui men? "aan wijzing van terrein van toezicht am de zeezijde een wetteiijkon grondslag te geven. En hoevelen zijn or inu zoo in enzo da gen in de wereld', 'die „niet noodig'' ge worden zijn. Jongen en ouderen, die 'door do werkloosheid gezet worden buiten het wereld-productieproces? De goeden, onder lie'n zoekten werk; ondernomen zelf iels; houden zic'li bezig, omdat hun gocst buiten bezigheid 'niet kan wezen. Beginnen oen handeltje in de hoop, dat liet wat zal oploverten. Dat zijn de goeden, die de scherpe punten van het „niet noodig'" af vijlen willen. Er zijn er ook' genoeg bij die de scherpe punion. ofschoon ze er nog zijn, niel mee" wondein. Ook' pijn want. Zo weten zjcb niel noodig on ze aan vaarden dat feil zelfs zonder voorrecht van boedelbeschrijving. K* Dat alles steil voor een vraag van do allergrootste belocktenis In do goede da gen, toen wie goed' wilde, als vanzelf een plaats vomd in onze maatschappij, warm we er zoo vast van overtuigd, dat ieder me'nsch om liet zoo eens fe zeggen met do le veins rout o in den zak werd ge boren. Ieder menscih had een plaats in hef groote wereldplandaar, waar hij was, daa'c was hij voor de volvoering van dat plan ook' inderdaad noodig. We zagen do menschenwereld als een heel groot mo- zaiek', waa'rin ieder steentje van welk for maat, va'n welkte kleur ook, zijn eigen! plaats had. Was hij daar niet, dan was er een gat; een gemis. Die gedachte van' noodig te wezen in huis, beroep, maat schappij, gaf rust, veiligheid, zekerheid'; Wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot aanvulling en wijziging van de wetgeving betreffende dia heffing van dia invoerrechten en de accijnzen. In do meniiorio van toelichting deelt de minister het volgende mede: De in den laatsten tijd zoozeer toege nomen gronsfraude vertoornt nog geen tee kenen van vermindering. Eerder is bet tegendeel het geval. De omstandigheden dringen er daaroon toe verschdiende toegangswegen tot het rijk van doelmatige afsluitingen te voor zien. Dit geldt dus niet alleen voor de heerlianen, maar z.oo noodig ook voor an dere wegen, ook al zouden het particuliere wegen zijn. Naast de middelen lOim versperringen te doen aanbrengen om de voertuigen bij het binnenkomen tot stilhouden to dwin gen, blijtt hot naodig, dat het niet-voldoen aim een cisch tot bet staande blijven voor de visitatie een strengere bestraffing tem gevolge kan hebben. Daarom wordt op het in art. 324 dor At gemeene Wet omschreven feit ook gevan genisstraf gesteld en d edaarop gestelde geldboete verhoogd Voorts wordt voorge steld om aan genoemd artikel 321 nog een tweetal bepalingen too te voegen. Door die eerste zal buiten twijfel worden gesteld, dat in een geval van weigering van visitatie, met oen vervoermiddel ge pleegd, het vervoermiddel executabel is voor de deswege verschuldigde geldboete Door die tweede wordt een" bezwaar op- gehevaen, dat aan een behoorlijke 'haindlba- ing van de wet in den weg staat. De smokkelauto's. De automobielen der smokkelaars zijn in een aantal gevallen reeds toegerust met middelen van afweer tegen de den ambte naren ten dienst© staande dwangmiddelen, Het komt voor, dat men bij do visitatie van een, op dat ©ogenblik niet met goe deren beladen automobiel zulke inrichtin gen aantreft. Er is naar de meening van den minister geen gegronde reden waarom alsdan de overheid zou moeten wachten tot het oogenblik, dat mot het voertuig een strafbaar feit wordt gepleegd, om tot ingrijpen over te gaan. Hetzelfde geldt trou door BASIL KING. 'Uit bet Ëngelschl 112) Torn, die aanvankelijk op zijn beonen had staan trillen, weid nu rustiger, ;,Ik verzoek u vooral niet to denken, dat ik het waag op iemand of iets critiek uit te oefe nen. Dit is nu eenmaal uw wijze van le ven, ©n zij past u. Mij zou zo niet passen, omdat zje ntu eenmaal niet de mijne is. Het verleden hoeft mij gevormd, evenals het u ook gevormd heeft, en 't is nu te laat om van ons iets anders te maken dan die we thans zijn. Hel is bost mogelijk, dat ik Harry Whitelaw ben. Na kennis genomen te hebben van de aangevoerde bewijzen, kan ik bijna gelooven, dat ik 't ben. Maar al bon ik Harry Whitelaw door geboorte, ben ik toch niet Harry White- law door mijn leven en door ondervinding. Ik kan niet op mijn levenspad terugkceren en_ mij evenmin laten vervormen. Ik ben mij zelf, xcioals ik hier vóór u sta". Nog steecis de portretten van Luey Spieght in zijn handen houdend', liet hij die zien. „In allo opzichten is zij mijn moeder". „En ik heb je nog wel gekust". Tom glimlachte. „.Ta, maar u weet niet hoe zij me kuste. Ik wel. Zij had me hof en ik haar. Ik hteb getracht met alle kracht geproboerd haar den rug toe te keeren haar eeu dievegge te noemen of haar alle slechte eigen schappen toe te dichten, die haar maar zwart konden maken maar het is me niet geluld." Toen ontwaakte plotseling dc slapende leeuwin in de moeder. Haar plaats ach ter do theetafel verlatend', kwam ze dicht genoeg bij hem, om naar de twee foto's t -■ kunnen wijzen. „Wil je daarmee zeggen, dat, nu je ens van voertuigen, die fat liet verbergen snelheid van 350 K.M. per uur - bereiken, wordt de afstand' Berlijn- legd in 50 minuten. Vivisectie. Piot. dr. E. Cornish, van de uuivorsi- j teit van Californië te Berkeley, de stadi aan de baai tegenover San Francisco ge togen, is ontslagen. Op.-dat ontslag, aldus lezen wij in het Vad.,. was aangedrongen! door besturen van genootschappen togen vivisectie en voor dierenbescherming. De raad van .curatoren „der luniversiteit was voor die protesten gezwicht en had prof. Cornish zijn congé gegeven. Wat had hij gedaany Een dier gedood en het weer le vend gemaakt, hetgeen do curatoren ver oordeelden als „onwaardig en aanleiding gevend tot afkeurenswaardig© publiciteit. Prof. Cornisli doodde oen hond door verstikking in stikstof. Toon het dier vier minuten dood was geweest, gaf Comish het een inspuiting met bloed van an deren hond, waaraan een middel was toe gevoegd om het optreden van stolsels te gen te gaan, voorts een middel (adrena line) om de hartwerking aan te zetten. Voorts werd kunstmatige ademhaling toe gepast. De hond begon na twee mi'nuten weer te ademen. Er werd voor gewaakt te gen een te groote hevigheid van den hart slag. De liond heeft nog tien dagen leefd. De dokter zeido dat hij zijn proeven deed. om middelen te vinden, om slachtoffers va'n hartaanvallen, cleclrische schokten, gasverstikking, cte„ nog te redden Toen hot gerucht van opwekking uit dein dood van dezen hond zich verspreidde, ba den zich menschen aan om op zich zelf dergelijke proeven te laten toepassen. Een dier lieden was bereid qui vrijwillig zelf moord le plegen. Thans is dc hoogleerpar ontslagen. -Hamburg afge- Radio- cn elcctro-acoustiek. Uitgave firma Gebr de Boer, Aalten. Onder redactie van ir. N. j. .1. Bonman is het eerste nummer verschenen van: Radio- en Elcclro-Acoustick, maandblad voor radio ontvang- en zcindtechniek, om roep techniek, radio-distributie en draad-om roep, opname cn weergave van gram of oen- platen en geluidsfilms, tolevisie cu beeld- telegrafie en meettechniek Als medewerkers wo den vermeld J. Bloemsma, K. F. ten Geuzendam, ir. N. W. G. van Gils, ir. H. Mak, ir. Max Polak, II. Stoet en ir. D. C. Vare kamp. BerlijnHamburg in 50 minuten. In het Duitsche luchtverkeer zijn op 1 Mei een aantal bliksem-vliegtuigen", type Heinkel He 70, in bedrijf genomen. Met deze vliegtuigen, welke een gemiddelde ZONDAG, MEI 1934. Hilversum, 301 M. 9 u. VARA, 12 u AVRO, 5 u. VARA, 6 u. VPRO, 8 u. AVRO. 9 u. Postduiven- cn voetbalnieuws. 9.03 u. Tuïnbouwpraatje. 9.30 u. 'Orgelspel. 10 u Adama v. Scheltemaherdenking. VARA-orkest, J. Ilekkertv. Eijsden, J. Kolvers, pianobcg. en J. Winkler, rede. 12 u. Kovacs Lajos, m. m van Topy Glermn zang. 2 u. A. Donker bespreekt „Orient-Express" ,van A. den Doolaard. 2 30 u. Pianorecital. 3 u. Omroeporkest. 4 u. Gem. Zangver. Excelsior. 4.20 u. Vaz Bias. Gramofoon en ged. reportage KFC Ajax. 5 u. Kinderuurlje. 5 30 u. Gra mofoon. 5 40 n. Causerie HeraclesWil lem II. G u. Boekbespreking. G.30 u. Pianorecital. 7 u. Wijdingsdienst. 8 u. Vaz Dias. 8.15 u Concertgebouworkest. Solist L. Zimmerman, viool. 9 25 u. Ra diojournaal, 9.40 u. 'Omroeporkest, m. m. van M. Korjus, sopraan. 11 u Gratno- - foon. nuizen, 1875 M. 8.30 u. NCRV, 9.30 u. KRO, 5 u. NCRV, 7.45—11 u. KRO. 8.30 u Morgenwijding. 9.30 u. Hoog mis. 11 u, Gramofoon. 12.15 u. Oikest- concert en lezing 1 45 n Gramofoon. 2 u. Lezing. 2.30 u. Gramofoon. 4 u. Voor de zieken. 5 u. Evangclisatietoe- spraak en gramofoon. 5.45 u. Orgelspel. G u. Kerkdienst uit de Geref. kerk te Leiderdorp. Spr. ds. J. J. Dijk. Hierna tot 7.45 u orgelspel. 7.45 u. Sport nieuws. 7.51 u. Lezing. 8.15 u. Orkest- concert. 9 u. Vaz Dias. Mannenkwar- tierlje. 9 20 u Orkestconcert. 9.50 u. Concert. 10 u. Vaz Dias, 10 20 u. Gra mofoon. 10.4011 u Epiloog. Davcntry, 1500 51, 11.50 u. Midi. Studio orkest, m. m. van alt. 12.50 u. Pianorecital. 1.20 u. Gra mofoon. 2.20 u Gerhsom Parkingion kwintet. 3.20 u. Koorconcert. 4.10 u. „Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit", can tate van Bacb. 5.05 u. liet Brosa strijk kwartet, m, m. van piano. 6.50 u. Viool recital. 8 25 u. Sled orkest Hastings, m m. van bariton. Parijs „Radio-Paris", 1G4S 51. 6.20 cn 7.20 u. Gramofoon. 10 50 u, 'Orgelspel. 1140 en 12 05 u. Gramo foon. 12 20 u Pascal-orkest. 2.20 u. „La damnation de Fausl", opera van Berlioz 4 20 u. Gramofoon 9.50 u. Dansmuziek. Kalundborg, 12G1 51. 11.20—1 20 u Orkest. 2 20 u Grarno foon. 3 204,20 u. Concert. 7.35 u Stranssconccrt, 9,05 u Cellorecitai. 9.30 u. Tsjechische en Ilongaarsehe muziek, 10 2011 50 u Dansmuziek Langenbcrg, 456 51. 5 35 u. Hamburger havcnconoert. 10 10 u Concert. 1120 u Blaasconoerl. 12.35 Omroeporkest, 3 50 u Concert. G 50 Omroeporkest. 9.20 u. Gramofoon. 10 u, Gevar programma 11 2011 50 u. Con cert. Rome, 421 51. 7 30 u Gramofoon 8 20 u. Kamermu ziek. 9 30 u Gramofoon. Brussel, 322 en 484 51. 322 51 9.20 u. Dansmuziek. 10.20 u Giamofoon. 11.20 u Concert. 12.30 u. Salonorkest. 4 20 u Dansmuziek. 5.35 u Syniphonieconcert. 7 20 u. Dito. 8.20 u Salonorkcst 9 30—11.20 u. Dansmu ziek. 484 51.: 9.20 u. Orkestconcert. 11.20 u. Salonorkest. 12 30 u. Concert. 4.20 u Salonorkest. 5.20 u. Oigelconcert. 5.50 u. Gramofoon. 6 05 u. Pianorecital. 7 20 u. Set. „Pas sur la bouche", operette van Yvain. 9.30—1120 u. Dansmuziek. Dculschlamlscnder, 1571 5L 6.50 u. Bonte avond uit Stuttgart 9.45 a. Gramofoon. 1020—11..20 u. Vervelg bonte avond. de 'keuze hebt tussolien dat daar en mij je dat kiest?" „Ik kies niet. Ik kan niet anders. Het gaat niet om hetgeen iemands leven be stuurt, het gaat om hetgeen men liefheeft, lk ben een van die menschen, voor wien niets gaat boven liefde, Zeker, het is een zwak vooral in eeu man maar zoo ben ik nu eenmaal." „Indien het voornaamste wat je be dingt, liefde is..." „Zou het dan de jouwe niet kunnen zijn, Onora?" „Ik zou trachten redelijk te zijn nu er toch zooveel concessies moeten worden gedaan." „Juist," haastte Tom zich te zeggen, „zoo hebt u het op de juiste wijze ge formuleerd. Ik vraag niet om het doen van concessies. Zoodra dat noodig zou zijn wil ik van de heele zaak niet meer weten. Ik zou niet in uw gezin kunnen komen, ais ik wist, dat u terwilie van mij concessies zoudt doen." „Dat kan ik niet in je afkeuren," sprak Whitelaw. Tom trachtte zijn toestand duidelijker te verklaren. „Heel wat jaren geleden zat ik eens in den trein, die langs de Hud son reed. Ik was, na pupil van den staat te zijn geweest, met den mail, die me als zoon had aangenomen, op weg naar New-York. 'Op de rivier was een stoom boot, waarnaar ik keek. Ik wist niet uit welke haven zij Kwam, en evenmin naar welke zij ging. En toen dacht ik: die stoomboot (loet net als jij zelf. Ik wist ook niet, uit welke haven ik kwam en evenmin naar welke ik op weg was. 5Iaar nu ik drie cn twintig ben althans in dien dat mijn leeftijd is merk ik op mijn zwerftocht, telkens oen veilige ha ven te zijn binnen gevaren, waar ik door de menschen werd' opgenomen en waar zij good voor me waren. Dat heeft liet me mogelijk! gemaakt, mijn reis te ver volgen." „Mooie veilige havens," viel de moeder in de rede, „vol met ex-gevangenen en moordenaars." „Zeker, en toch waren het veilige havens. De ex-gevangenen en moordenaars waren vriendelijk. Een jongen, die geen thuis heeft, vraagt niet naar de rechtschapen heid van menschen, die hem voedsel en onderdak en ktceren verschaffen en wat nog meer zegt: die hem het allerbeste schenken, waartoe huil hart in staat is. En nu ik bet leven in die veilige havens ken een tijdje in de eeno, dan weer in een volgende wensch ik geen on veilige haven binnen te varen, zelfs al was ik er geboren." 'Overeind springend, kwam Tad op hem af. „Weet je wat je volgens mij bent? Een ezel." „,Heel waarschijnlijk heb je gelijk. Dc probeer je alleen maar duidelijk te maken, -waarom ik niet je broer zou kunnen zijn zelfs al was ik je broer." „Neen, alleen maar omdat je het niet wcnscht to zijn en dat weet je zelf verduiveld goed." „Zoo kan je liet ook uitleggen maar ik doe het zoo niet." Met een loome beweging stond Lily op en sprak zonder tot iemand speciaal het woord te richten: „Als jullie liet mij vraagt, •geloof ik dat hij ec" fljnke kerel is. Ik zou ook niet in eeu gezin als het onze willen komen niet zoolang liet er zoo raar toegaat." „Wacht nog even, Lily," riep Whitelaw uit, terwijl zij langzaam naar de deur liep. Ook hij was opgestaan. „Jullie hobt allen je oordeel eerlijk uitgesproken. Ik zal dat in geen van juiiie afkeuren, 5Iaar nu wensch ik dat iedereen goed' begrijpt" hij wees naar Tom „dat hij mijn zoon is! Ik weet dat hij het is. Ik maak aan spraak op liern als mijn zoon. Wat hij zelf ook moge zeggen, maakt voor mij MAANDAG, 7 5IEI 1934. Hilversum, 301 M. Algemeen programma, verzorgd door "de VARA. 8 u. Gramofoon 9 u. Klein VARA-En- semble 10 u. Morgenwijding VPRO. 1015 u. Declamatie. 10 30 u. Vervolg orkest- concert. 11 u. Voor de vrouw. 11 20 u. Vervolg orktestconcert. 12 u. De Noten krakers. 135 u Reportage v. d. opening v.h Juüanakanaal 2 u. Zenderverzor ging. 2.15 u. Voor de vrouw. 245 u. Pianorecital. 3.15 u. Declamatie. 3 45 u. Vervolg reportage. 3.55 u Gramofoon. 4.30 u. Voor de kinderen. 5 u Trio Guaroni. 6 30 u. Muzikale causerie 7 'u. Bctuvvsch© uilzending. 7.40 u. Gramo foon. 8 u. Herli. SOS-berichten 803'u. Do Zigeunerbaron, operette van Strauss (gramofoon). 9 u. Graniofoonopnamein van de reportage van 1.35 on 3,45 u. Klein VARA Ensemble. 10. u Vaz Dias. 10 15 u. Strijkensemblo niet orgel. 10 30 u. Gramofoon. 10 45 u Vervolg slrijfc- conce'rl. 1112 u. Gramofoon. Huizen, 1875 51. NCRV-programma. 8 u. Schriftlezing en meditatie. 8.15 9.50 u. Gramofoon. 10 30 u Morgen dienst. 11 u Clir. Lectuur. 113012 u Gramofoon. 12.15 u. Orgelconcert, 1.20 u. Reportage van de opening v. h. Julianakanaal. 1.45 u Leger-des-IIeils- kwa'rtierlje 2 u. Voor de scholen. 2 35 u Kookpraatjo. 3 u. Kniples. 3 30 u. Reportage van de opening van het over- laadbedrijf van de Ned, Spoorwegen te Born. 4 u. Zenderverz 410 u. Bijbel lezing met zang en orgel. 5.10 u. Con cert viool en piano. 6 307 u. Vragen uurtje. 7.15 u. Ned. Chr. Persbureau, en gramofoon. 7.30 u Vragenuurtje 8 u. Evangelisatie-samenkomst te Hengelo. Sprs.ds J. J Bouwman, ds. V. Kuy- venhoven en ds. P. G. Kunst. M m.v. koor. 9.30 u. Vaz Dias 9 40 U'. Concert trompet en orgel 10.3011.30 u Gra mofoon. Davcntry, 1500 5L 11.20 u. Orgelspel. 1205 u, Westera Studio Orkest m.mv. harp 2 20 u. Gra mofoon. 3 20 u Concert viool en piano. з.50 u. Schotsch Studio orkest. 5 50 u. Bach recital orgel. 7.20 u. Radio Militair Orkest m.m.v viool 10.1011.20 u. Lew Stone en zijn Rand. Parijs „Radio-Paris", 1618 51. 6.20 en 7.20 u Gramofoon. 11.20 ui Kretlly-oikest 7.20 u Concert mmv. kwintet en zang 9 50 u. Dansmuziek Kalundborg, 1261 51. 11.20—11.35 en 11.55—1 20 u Concert. 2 50—4.50 u C Rydahl's orkest. 6,50 u Sonatonconcert (viool dn piano). 7.10 Gramofoon. 9.45 a Tnoconccrt 10,20 11 50 u Dansmuziek Langcnberg, 456 51. 5 25, 6 20 en 100 u Gramofoon. 11.20 u. Dresdner Solistenconcert. 12.20 ui. Weragkamororkest. 3.20 u Gevar con cert. 4 35 u Kanierconcert G 20 u. Kwin tetconcert 7 30 u Omroeporkest 10 20 11 20 u Dansmuziek Rome, 421 51. 805 u Gramofoon. 8 20 ut Pianocluetten. 9 30 o Celiorccilal Hierna gramofoon. Brussel, 322 cn 484 51. 32 2 51.: 11.20 u Gramofoon 12 30 ui. Salonorkcst. 4.20 u Omroeporkest 5.50 en 7 20 u gramofoon. 8 20 u Symplionie- ooncert. 9 30 u Gramofoon 484 M.12 30 u Gramofoon. 4 20 u'. S y m pl on ice oncer t. 5 35 u. Gramofoon. 5 50 u. Salonorkest. 7 20 ui Sel. Véro- 'iii que, operctlo van Messagor. 8.30 u'. Religieuze muziek 9 30 u. Gramofoon. Dculsehlandzendcr, 1571 51. 7.35 u Orktestconcert 10 201120 ul. Dansmuziek niet het geringste verschil." Tom ging naar hem toe, cn vatte zijn hand. „Ja, mijnbeer Whitelaw, en u bent mijn vader. Ook ik woet liet en ik maak ook mijnerzijds aanspraak op u. 5Iaar hier moeten we halt houden. Verder kunnen we niet gaan. Ik zal in elk opzicht uw zoon zijn, behalve Hij keek iedereen aan „behalve in dien zin, dat ik uw erfgenaam zal zijn, of een lid van uw gezin. Dat kan ik niet. Maar tusschen u en mij is alles in orde." ■Op waardige wijze verliet hij de kamer. Toen hij Tad passeerde, knikte hij en zoi: „Dank je wel." Tot Lily zei hij: ,'9ok jou dank ik voor hetgeen je te mijner verdediging gezegd hebt." Toen hij bij de moeder was gekomen, die hij niet kende en die hem niet kende, maakte hij een diepe buiging. Weer achter haar thee tafel zittend, reikte zij hem haar hand, die hij in do zijne nam en kuste. Hij hoorde nog haar zucht, die op een snik leek, 'oen hij in de ruime, half duistere vestibule kwam. Van Ilildred had hij geen afscheid geno men, omdat hij begreep, dat zij zou doen, wat zij dadelijk daarop ook deed. Maar dat zij daarbij de woorden zou spreken, die bij hoorde, kon hij niet vooruit weten. „Ik ga met hem mee, liove mevrouw, maar zal niet lang wegblijven. Ik wil niet, dat hij zoo alleen weggaat, omdat om dat ik van plan ben met hem te trou wen." Hoofdstuk XLVII, Terwijl zij de stoep afgingen, nam ze zijn arm. „Tom, mijn lieveling, ik ben trolsch op je. Nu weten zij hoe liet tus schen ons staat." „Het was prachtig van je, me zoo tc steunen. Het geeft nio zoo machtig veel moed, dat je niet bang bent geweest t zeggen, dat wij hij elkaar behooren. 5Iaar je begrijpt, dat hetgeen ik zooven heb gezegd, ons verder van elkaar zal ver wijderen," „lk zou niet weten waarom. Vader heeft gezegd, dat ons engagement er eerst dan door jg, als je erkend bent als den zoon van mijnheer Whitelaw en dat is ge beurd. Hij heeft nooit gezegd, dat je de zoon van mevrouw Whitelaw moest wor den. Dit is een geval, waarin in het bi- zonder de vader meetelt." „Maar ik zou nooit iets van zijn geld kunnen aannemen, behalve dat, wat ik verdien." ,;9, dat zou me niets kunnen sohe- len." Zij staken de Avenue over. en liepen het park in, omdat het de geschikte plaats was voor menschen als zij, die aan de drukte op straat wilden ontkomen. Vroo- lijk was het er op zoo'n middag in 5Ieï ecliter wel. Ruiters reden er in korten galop op de ruiterpaden, wandelaars kuier den op de voetpaden, kinderen waren aan het spelen en vogels vlogen met stroot jes en draadjes af en aan om hun nes ten te bonwen, 5taar do opgewektheid van Tom en tliklred kwam voort uit hun inner lijke blijheid. „Maar je begrijpt niet, hoe arm we zul len zijn." „Zoo, begrijp ik dat niet? Denk je soms, dat ik geen oogen heb? Ik verwacht niet anders dan dat wo het heel zuinigjes zul len moeten aanleggen, als we trouwen een tijdje tenminste. Maar ik zal zelf het huiswerk doen, evenals de moeste jonge vrouwen, die ik ken." „En je hebt altijd zooveel gepraat over dienstboden?" „Jawel, lieve Tom, maar dat gold al leen voor dat onbewoonde eiland, waar we lioeleniaal alleen zouden zijn. 51aar dat eiland zullen we niet vinden be halve in ons hart."

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5