I UIT VERRE LANDEN. ROOM BOTER Sport Jansen kan niet andere doen dan den bond zijn loden met bedekking tot dit on- S.V.V.-jubileumwedstrijden S.V.V.HennesD.Y.S. Gisteren heelt S.V.V. haar jubiicuimvcd strijden op haar door vlaggen feestelijk versierde terrein voortgezet en wel tegen baar stadgenoo'.e IIcrmcs-D.V.S. Het is een wedstrijd geworden, de, hoe wel blijk gevende van zeer good samen spel van het gclieelc S.V.V.-elftal, locli op een tamelijk laag peil stond. In het Iler- ni es-D.V.S. elftal zagen wij slechts vier spelers uit hel eerste, ecnige uit het tweede en een paar volkomen onbekende sterren. Ook daaraan is het tc wijten, dat S.V.V. zich niet op dezelfde wijze kon ontplooien als bij vorige wedstrijden. Dat de stand 7—0 geworden is, zegt in het geheel niets. Er hadden veel meer doel punten kunnen vallen, indien de vow- boedespelers van S.V.V. zich mot zoo hadden laten intirnidceren door de backs Jansen en vooral Pettinga, fn de voorhoede van S.V.V. vio! vooral Bochovc op, die verscheidene prachtige voorzetten heeft gedaan, waaruit doelpun ten voortkwamen. Kicla, do gebroed'ers Van Diggelen en Semcijn hebben ontegenzeg gelijk goed werk verricht. Zuidema ont popte zich weer als de onvermoeide zwoe ger, die dim hlier, dan daar was. Bronne- mati en Paulus steunden op grede wijze Üe voorhoede, terwijl zij ook de verde digende taak niet uit het oog ver.oren. De Heer, Feelders en d'e eminente doelveide- diger Kalden namen de verdediging op de oude wijze waar. Van het Hermes-D.V.S. e'f.al hoeven wij niet veel te zeggen. Er zijn fouten ge maakt, zoo ontzaglijk grooi, dat een 70 nederlaag %'olkomen verdiend was. De eenigo opvallende spelers waren v. d. Tuin, die zijn bekend beschaafde voet bal liet zien en N. de Jong, die op de rechtsbuitenplaats uitstekend weik te zien gaf. Pettinga hoeft gezorgd, dal de neder laag in niet nog welsprekender cijfers uit gedrukt werd. Smoor, als keeper, kunnen wij weinig waardeeren. Ten eerste loopt liiij veel te ver uit zijn doel wij zagen hem tij dens het spel bij een hoekvlag en ten tweede laat zijn klemvaslheid zeer veel te wensoben over. Het spelverlooji Nadat de toss door Ilermes-D.V.S. is ge wonnen, trapt S.V.V. af en reeds dadel ijl gaat het op de vijandelijke veste af. Een schot van Bockhove gaat net over den rechter bovenhoek. Dan gaat het spel wat heen en weer,, tot eindelijk S.V.V. weer van haar overmacht blijk geeft. Herhaal delijk schopt Pettinga den bal over de zijlijn of werkt dezen corner. Prachtig redt v. d. Tuin, als na een heftige doeiworsleling, waarbij Smoor stem pend on scho-ppcnd zijn doel schoon tracht te houden, don bal, die door Kicla wordt ingekopt, wegwerkt. Geheel onverwacht schiet Kiela met een zachten schuiver in nadat Moritz, de spil, van Ilermes-D.V.S. hem netjes den bal heeft aangegeven (1—0). Kalden moet dan een paar maal mgrj pen, als de beide de Jongs schoten op zijn doel lossen. Smoor loopt eenige malen ver uit en daarvan profiteert J. v. Diggelen en ver- boogt de score tot 2—0. Zeer ten on rechte appelecrt Smoor voor buitenspel. llcrmes-D.V.S. krijgt een opleving en een schitterend schot van N. de Jong wordt op even schitterende wijze door Kalden gestopt. De rust gaat in met den stand 2—0, De limonade heeft de Ilermes-D.V.S. spe Iers weer wat fit gemankt en we zien zeer aardig sj>el van do voorhoede. S.V.V laat zich echter niet onbetuigd en aanval op aanval volgt nu. Bockhove zet voor, Kiela schiet net over. Even later staat Kiela voor open doel en in zij'n zenuw achtigheid maait hij over den bal heen bal corner schoppen. Zuidema schiet ech ter een paar meter naast. Even later werkt Pettinga heel noodeloos weg tot een cor- 1 ner. A, v. Diggelen neemt de corner, zet I schitterend voor en mot oen o.ihoudbaren -'kopbal scoort zijn broer den bal in don linker bovenhoek (30). Na een aanval van Hermes-D.V.S., waar door het even spant voor hot S.V.V. doel, komt er weer oen S.V.V. aanval A. v. Diggelen zet voor, J. v. Diggelen kopt naar Kicla en deze geeft een zachten schuiver. Smoor, die dezo bal houdt, laat hom uit zijn handen vallen on met oom- ge huppeltjes verdwijnt do bal '111 het doel (4-0). Weer is het spannend, voor het Hermes- D.V.S. doel en v. d. Tuin lost de situatie op doer don bal even in zijn handen vast te houden, midden in liet strafschopgebied. De penalty levert het vijfde do-elpunt op (5-0). Er volgt dan eenig heen en woergelrap en Ilermes-D.V.S. zet alles op alles om ton minste één tcgenpunt te maken, doch de aanvallen zijn niet afgewerkt. Een corner, genomen door A. v Dig gelen, wordt door Kiela omgewerkt nl een doelpunt (6—0). In de laatste minuten weet J. v. Diggelen vier spelers te passecron en over den keeper heen de stand' op 70 te bicngen. Als scheidsrechter v. d Ende het einde fluit is er geen verandering in den stand gekomen. Dc vóór dezen wedstrijd gehouden -ont moeting tusschcn S.V.V. 2 on Hermes- D.V.S. 2 bracht oen gelijk einde, n.l. 22. Door de supportersvereenigmg „Door Weer en Wind" is de jubileerende vcr- eeniging een vlag mei gevlengcklen voet- ba! aangeboden. Chicago, door A. Vermeulen. Een verhaal uit het pionierslcven in den Congo. Schellens en Gillay, Amsterdam. Op con van dio mistige, kille avonden van dit jaargetij heb ik Vermeulen's „Chi- congo'' genomen van hot stapeltje recensie- exemplaren, dat nog op lezing en bespre king wacht, ik heb mij er mee genesteld in dein gemakkelijkcn diepen stoel onder de leeslamp en toen ik op een zeer onstich lelijk uur, ver na middernacht, het boek dichtsloeg, had ik het aangename gevoei een langen avond wél bestocd te hebben. Nederland1, het land toch van ouJe zee vaarders en ontdekkingsreizigers, brengt in verhouding tot andere landen, weinig van dit soort lectuur voort. In Engeland, Ame rika, Duitschland en Frankrijk smult men van die gezellige, dikke hoekon met veel plalen en om nu maar eons oen en- Del voorbeeld te noemen Edschmid's „Glanz und Elond Siid-Amerika's'" is oen van die moderne reisboeken, die rechl-op staan in mijn boslo herinneringen aan goede - uren - met - boeken. In Nederland schaamt men zich, geloof ik, een beetje voor voorkeur in die richting. Men ziet zulke sappige zakelijke boeken niet voor vol aan. Men moest daar nu toch maar 'eens een beetje van terugkomen. ((E'n slio- kum doet men dat ook wel; een even sim pel als suggestief bock als Viruly's „We vlogen naar Indie1' is nu reeds in 10.000 exemplaren verschenen). Alleen reeds uil deze overwegingen verdient oen Neder- lamlsclu reisboek als Chicongo onze be langstelling on het- verdient die dubbel als wijl gewaar worden hoe aardig en eemou- dig, doch ook hoe móéslepend en boeiend dervijs stelt. Voor Schiedam is als lid toegetreden Erkende Pont School,' Singel 72, daarmede ziclr onder controle stellende van den B, DP.H. Gemengd Nieuws Kunst en Wetenschap Duitsche Himalaya-cxpeditie, Op den 30sten April hebben zich de 12 Duitsche deel nemers aan oen Himalaya- oxp editie onder leiding van Willy Me rid en dc ton vergezellende twee Engelscto officieren zich verzameld te Srinagar, de hoofdstad' van Kasjmir. Op 1 Mei zijn 500 diragerslastan per schip naar Bandi- poer aam het Woelarmeer vervoerd. Op 2 Med is Willy Merkl met 300 dragers op gebroken naar den Tragbalpas, die op een hoogte van 3600 meter ligt. Op 3 Mei volgde de achterhoede met 200 dragers on der leiding dor Duitsche bergbeklimmers Schneider en Wicland. Het weer is onge stadig. Op do hoogten der Himalaya ligt zeer veel sneeuw, zoodat het overtrekken van den bergketen groole moeite zal kosten. Willy Morki meldt, dat de stem ming van deelnemers en dragers uitste kend is, daar het vervoer der bagage en het vertrek zonder eenige storing zijn ver- loopen. V.A.R.A.-zomerfeest. Tc Amersfoort. Op Zondag 1 Juli a.s. zal de V.A.R.A een landelijk zomerfeest organiseeren op hot sportterrein Birldiovon hij Amerefooit. Vele extra-treinen zullen dien dag wor den ingelegd en zoowel aan do lijn Amers foortAmsterdam als aan de verbinding UtrechtAmcrsfooit zal een lijdelijk sta tion worden gemaakt. De onbewaakte overweg. Man hij Oss doodgereden. Za'erdag werd op d.n onbewaaklon o.er- weg in den Plasorook bij1 v>s« een man doior den irein, welke om 8 uur 30 uit Oss vertrekt, overreden en op slag gedood De identiteit van hot slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. Hot aantal dooien op de onbewaakte overwegen dit jaar stijgt daarmede (ot tien. Een K.N.A.C.-tocht naar Italië. Do Koninklijke Nederlandsoho Automo biel Club heelt het voornomen opge\al een' spccialen tocht voor automobilisten to or- gamisceren naar de wereldkampioenschap pen in Itai'ió waa/vam alle automobilisten dus leden zoowel als nict-lcdcn kun nen deelnemen. De bedoeling is, zooveel mogolijtk supporters op eonvo'idigo en ge makkelijke wijze naar Italië to leiden. Het ligt in het voornemen om dezen tocht geheel in clubverband to maken, hetgeen dus bebeckent, dat do deelnemers gebruik zullen kunnen maken van do lal rijtk'e faciliteiten. Alle grenslormalileiten, logies, maaltij den, toegangsbewijzen voor do wedslrij den, enz,, zullen door de KN.AC wor den ver-ogd Kerk en Schoöl Kantoor- eu handelsoplciding. Dezer dagen werd te Utrecht de eerste jaarlijkscho ledenvergadering van den Alge- mcenen bond van directeuren van parti culiere handelsscho'en (B.D.P.II) gehou den, waaraan een groot aantal loden, ver tegenwoordigend het meerendcol der voor aanstaande instituten voor kantoor- en han delsoplciding in ons land deelnamen. Het bestuur werd opgedragen zoo spoe dig mogelijk een overzicht samon te stellen van de wijze waarop door de bij den bond aangesloten scholen het onderwijs in han- dclsvakken (machincschrijven, stenografie, boekhouden, Correspondentie, enz.) wordt gegeven, alsmede van de cisehen, die do THANS 2* SC! 30c 5©c 45c 30c 45c 35c 33c 65c „RECLAME"KQFFIE S c f c toolgebouw ingestort. Hoofdonderwijzer en zes kinderen gedood. Zaterdag is onder donderend gekiaak het middengeleeltc van het oude school gebouw te Winierbach .bij Stuttgart, tijdons do les ingestort. In do se hooi lokalen bevonden zich do onderwijzer en dc kinderen, dio niet meer allen den uilgang konden bereiken Under groot levensgevaar moest de ber ging der beTolvcnen plaats vinden. KoTmle, de hoofdonderwijzer, die met zijtn lichaam nog twee kinderen lodekte, werd dool uit liet "pnin le voorschijn ge haaid. Voorts werden nog zes schoolkin deren dool geborgen. Een leerling wordt vermiri. Vijf zwaar gewonden werden geborgen. De aanblik van de plaats des onhcils is hartverscheurend. Slechts do muren staan nog ten deele overeind. Do oorzaak schijnt niet te schuilen in do bouwvalligheid van het schoolgebouw, maar in do kanalisatiewerkcu, die in de nabjlieïd worden verricht en waardoor de ondergrond schijnt tc zijn verzakt. Eigenaardig vliegongeluk. Aan dc Belgische zeekust worden sinds ©enigen tijd' oefeningen met afweergeschut tegen vliegtuigen gehouden. Voor d'at doel worden mililaire vliegtuigen gebruikt, die leien zak achter zich sleepen, welke als schietschijf fungeert. Zaterdag was een dergelijk vliegtuig boven Middfelkerke opgestegen, met aan boord' oen piloot en een waarnemer. Plotseling voelde de piloot een schok, cm omziende bemerkte hij, d'at de waar nemer verdwenen was. Hij zag toen, dat zijn medereiziger in zijn parachute daalde. Aan de machine kleefde bloed. Later heeft men den waarnemer zeer zwaar gewond in een veld gevonden. Vermoed wordt, dat hij uit de machine is geslagen en met bet hoofd tegen de borstwering is ge komen. Oud Fransch kasteel naar Amerika. Naar een vroegere Nederlaml- sehe nederzetting. Een Fransch kasteel van behoorlijke af metingen is door don heer Ashbel 11. Bar iney van do plaats, waar hot gedurende tweehonderd jaar heeft gestaan, overge bracht naar de oude Hollandsche nedci- zotting Brookville op Long Island, waar bet aan de zijde van een heuvel is ge plaatst. De beer Barney beeft het kasteel, een bizonder specimen van Fransche architec tuur, aangekocht in de stellige overtuiging, dat hij er in zou slagen het naar Ame rika over te brengen en het precies zoo weer te kunnen opbouwen, in zijn op 25 mijl van New York gelegen woonplaats. Bij het overbrengen is niet één steen of stukje hout verloren gegaan. Alles werdi zorgvuldig gemerkt met kalk, in kratten verpakt, overgebracht Zelfs het mos, waar mede de steenen bedekt waicn, hooft meia zorgvuldig bewaard' en vochtig gehouden, opdat h'et niets van zijn luister zou ver liezen. Het kasteel van den hoer Barney, is geheet door eon terras omgeven waar omheen liet dicht beboscht is. Hierdoor is oen prachtig geheel verkregen. Do heer Barney is er in geslaagd met dit romantische kasteel en zijn bijpassende omgeving in deze streek een stoer le scheppen als in de dagen van omstreeks 1700, toen do eerste Ncdcrlandsche kolo nisten zich in Brookville vestigden. Opgravingen in het oude Itome. Twee jaar geleden heelt men de voor zijde van den ouden senaat in het Forum Romanum gereconstrueerd en is begonnen met hot aan het licht brengen van het inwendige van hot gebouw. De arbeid werd aanvankelijk belemmerd, doordat de zijkant werd ingenomen door de in 1200 gebouwde St. Adriaankerk. Dank zij dc bemiddeling van kardinaal Casparri, zelf archeoloog, beeft de paus thans toestemming gegeven tot het afbreken van de kerk, zoodat de geheele senaat- oppervtaktc grcconstitueerd kan w orden. De gedane opgiavingen hebben reeds den omtrek van de voornaamste zaal voor sa menkomsten, welke drie verdiepingen heeft, te voorschijn gebracht. Hier hadden de senatoren hun zetels; ook de plaats van den president heeft men kunnen bepalen, In de muren zijn nissen, waarin vroeger beelden hebben geslaan. Mag men professor Batoli gclooven, dan zal bet niet moeilijk zijn, nu do plaatsen van de zetels bekend zijn, den senaat in zijn oorspronkelijken vorm te restaureoron. Men denkt hiermede in April 1935 gereed te zijn. Mussolini zal de opening verrich ten. Vermeulen van zijn verblijf in don Congo omstreeks den aanvang dezer eeuw, weet te vertellen. Het is werkelijk alles héél sim peltjes dit relaas van een mooi leven, oen pionieirsleven in een onontdekt land nog. Vermeulen schrijft heclemaat niet „mooi"' en volstrekt niet „litterair'' en een letter lijke letterkundige zou met een nijdig blauw pofJood héél wat dikke strepen kunnen zetten onder taalkundige grammaticale en etymologische fronten van dezen schrijver, V Maar: „liefde heelt alles 1'' Ook in boe ken. En Vermeulen heeft zijn ervaringen met zooveel warme hartelijke liefde le boek gesteld, dat er oen glans van goed heid en vriendelijkheid over de bladzijden schijnt le liggen, dat ge den Congo waarvan wij toch allemaal wel welen, dat liet eigenlijk oen héél onvriendelijk land is, waar ziekte en verder! vooral in dien pionierstijd menigen jongen kerel voor goed hebben neergeveld' een beetje gaat liefhebben en dat de gedachte, zon tor dat ge u die realiseert wel bij u opkomt, dat een reis naar Europa naar dat groote Bel gische koloniale gebied er een is van de ellendigo naar de vredige rust en van do néérdrukkende sfeer van een wereld-in- smarlelijke barensweeën, naar de sereniteit en do stilte van peilloos diepe nachthe mels, waar de sterren staan te twinkelen boven zwijgende bosschen en cindolooze, in droom-verzonken vlakten. Go zoudt zoo gaan denken, dat alle schrikverwekkende kwalen van uw redeloos-kloppende Euro- peesche hart zouden gaan verzinken in do grootscho stilte van die warme landen... Natuurlijk idealiseert go dan Vermeu len's geestdrift _tc veel en denkt ge niet aan de duizenden grafsteden, die voor flinke Europoeschc j'onge kerels gedolven zijn in het schroeiende zand van den wree- don Congo. En go vergeet de sprinkhanen en de wille mieren en de zon, 3e~ „kopië ren ploert'' immers, die zoo mcodoogen- loos wreed kan branden op Wcstersche menschcn. Wanneer liet niet een beetje melodra matisch klonk, zou Ik willen zeggen dat „Chicongo'' een boek van liefde was. Laat ik daarom liever zeggen, dat het er een van begrijpen en vriendelijke gezindheid is en dat de wijze, waarop Vermeulen over de Congoieeschc oer-bevolking sdirijft en oordeelt, ©en van de charmansto kenmer ken van zijn aardige boek is. Zijn geheele boek is doortrokken van de liefde, die hij dc zwarte monseihen toe draagt en liet is een verweer tegen de op vatting als zouden die „negers' onbe schaafde lieden jzijn. De schrijver betoogt, dat wij zedelijk vooral niet noogcr staan, omdat we be schaafd'' zijn. Dat woord1 beschaafd geeft precies aan wat we zijn. Schaven kan men alken den buitenkant der dingen. Met al onze cultuur, godsdienst, wetenschappelijke ontwikkeling, zijn we van binnen in onze ziel nog own primitief gebleven, wij heb ben nog dezelfde feilen, zwakhoden on gebreken, zijn we even onvolmaakt als de rasechte „wilde"'. En materieel? Zijn le vensbehoeften zijn, vergeleken met di-e vata een blanke, in zekeren zin op velerlei ge bied ved geringer, hij leeft eenvoudiger en juist daarom zooveel gelukkiger en te- vredener. In zekeren zin, want in vele opzichten kent hij daarnaast woer een voor den gewonen blanke onbereikbare weelde. Zijn intens familieleven, dorps- en stam- vemrkeer met zijn vele feesten, vergaderin gen, dans-, fuif- en jachtpartijten, heeft een groote charme. Do wilde leeft als mensóh! volstrekt niet eenzaam, zooals vele blan ken doen te midden van oen miilioonen- stad en armoode met haar vernederingen kent do wilde niet, beseft hij niet censl Materieel ontbreekt het hem aan niets, dik wijls heeft hij overvloed. „Gij blanken"', zoo roept Vermeulen uit, „hebt do natuur om U heen verkracht, zoo- dat ze dikwijls niets aantrekkelijks meer bezit. Do wilde leeft te midden van een grootsche, verrukkelijke tropennaluur, het is alles schoonheid en majesteit om hom heen. Ik heb dat leven gekend van ster ken, werkelijk vrijen man in Gods vrije na tuur, ik heb do charme gekend van de onpeilbaar wijde, zonnige savanna, vol mysterieus leven, ik heb geslapen bij het kampvuur op oen eilandje te midden der prachtigste wat «landschappen, ben in slaap gevallen bij het getokkel van een dikembo en het weemoedig gezang van mijn roeieis, prachtjongens met wonderlijke zin tuigen, uithoudingsvermogen, mood' en lo- vcnslust. Ik was toen ver, ver weg van alle zorgen, va.n al die giftige rang- en sümdconvonties, van allo „beschaving"' en daarom ver weg van allen onnatmidijken: dwang, van allen haat en nijd. Dan ge voelt de man zich werkelijk de Heer der Schepping, daar alléén is vrijheid,1' Neen, het is niet te veel gezegd, indien ik dit Chicongo, dat zonder eenige preten tie, eenvoudig en hartelijk, is geschreven, een hoek van liefde noem: liefde voor do grootsche natuur en de primitieve* mes- schen, liefde voor arbeid en levon en alle goede dingden, die tusschen hemel en aar de zij'n. iÜ isdit boek! om dear drommel niet zoetsappig of sentimenteel, al wor den de dingen er wel eens zéér duidelijk! bij den naam genoemd', wreed, zooals zoo vele andere beschrijvingen van reizen on trekken, is het allerminst. In de meeste reisboeken vooral in do Enge'sche cn Amerikaansche spoelt de jacht op klein en groot wild een bijkans integreerende rol. De scherben knallen eu flitsen er, bet bloed stroomt er uit open muilen en lig gende flank'en, -doodskreten van dieren mcin- gen zich er in hot eeuwige lied der oer wouden. Dat is in Chicongo allerminst liet geval en wat mij betreft, ik' ben daar den schrijver dankbaar voor. Ge moet u vooral niet voorstellen, dat dit boek éónige letterkundige beteekenis heeft; dat ge kennis zult nomen met een! deeel der zoogohceten „schoone letteren''; Hel kan alleen maar een rustpoos zijn in' het overvloedige maal, dat ge, als be schaafd menséh'', van uw prille jaren tot uw sterfbed door de be raiders van uw geestelijk voedsel voorgezet krijgt. Maar zulk een rustpoos is wel eens héél verkwikkend. Uw gedachten nemen etin! zéér wijde vlucht. Rustig in uw kamer gezeten, gaat uw geest op don wijden wiek slag der verbeelding vér weg van alles, wat deze wereld in beroering, angst cn heftig heid brengt. In wouden zoo groot als Ne derland, over vlakte zoo stil als cendroom- looze slaap, onder luchten zoo wijd als de wcTcld gaat ge en Vermeulen brengt u ia aanraking met het leven van primitieve 6n! goede menschcn. 1 Chicongo is zelfs in zijn soort niet eens een goed-geschreven hoek, maar zij'n sfeer •is vol vair kalmte en vrede en het is voor den modernen Europceschen monsoh een verkwikking, in die sfeer diep te ademen, na een dag van rusteloos werken. Daarom meende ik het recht te hebben in deze kolommen den scboonen letteren gewijd, toch aandacht voor Chicongo te j mogen vragen. Mr. E. ELIAS. EXPRESS BUFFETTEN D! VERSE SLAATJES GEROOKTE GESNfcDtN SEELACHS, par bilk PORTUGEESCHE SARDINES 3 blik voor MEIWIJN, per flosch BLIKJE SPRITS, inhoud M P°"d - FIJNE GEMENGDE BISCUITS blikje, inhoudend 4 ons CREAM CRACKERS per ponds-pek VANILLE-, AMANDEL- of CHOCOLADE-PUDDING CALIFORNISCHE PERZIKEN per Literblik PADVINDER-CAKES per doos s 2 KG De beste HOLLANDSCHE (geen koet- huisboter) /ff c per pond a w NEEMT EENS PROEF MET ONZE per pond <5#!# Poat. <tt ufe^ bestelllrgcr. wo* Jen orrgttnd 1 uUgovcerd i «Tol, 57900, laat iel 1E6) AJOEHSDAÖftVOND TOT 10 yyi GECPSKD,

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 7