NIEUWS UIT BELGIË TWEEDE Li E SCHIEDAMSOHE COURANT DE HEKS VAN WINSLEA Radaoprogramm^s De jaarlijksche Waalsche betooging te Waterloo. In het teeken van blinde vereering voor Frankrijk. Treurnis over de „scheiding". De anti-Vlaamsche en weinig nationaal-Beigische mentaliteit van de Wallinganten. Gemengd Nieuws Brussel, 18 Juni 1934. 1 Gisteren hebben d'e Waalsche veroeni- gingen, of liever een zeker aantal ver- conigingen, waarin de Wallinganten invloed hebben, samen met een vrij' groot aan tal Fransche veroenigingen en Fransohe afvaardigingen, te Waterloo de botooging ghouden, aan liet monument van den gekwetsten arend, die sedert 1928 elk jaar plaats hoeft. Men vergisse ziolï niet: deze betooging heeft niet tcrt doel liet feit te herdenken, dat België, of Wallonië als men wil, bevrijd werd' van de Pranscho bezet ting en dat een reeks jaren van bloedige onderdrukking, afpersing en dwingelandij werd afgesloten, maar integendeel om deze bevrijding te betreuren. Deze botooging moet men in Brussd- sche en in alle weldenkende Belgische lerin gen overigens wd met weinig geestdrift aanzien. Het gaat er, in de redevoeringen zoowel van de Belgen, die er optreden, als van "de Franschon, die er zijn u'i'tge- noodigd en die zich op Fransdll gebied wanen, niet zoor nationaal toe. Do deel nemers draaien op de moest ostentatieve wijze den bronzen Neder]andsclien leeuw, op zijn kunstmatigen licuvol, welke heu vel in de jongste jaren enkele gevaarlijke harsten is gaan vertonnen, en die grimmig met den muil in do richting van Frank rijk "staat, den rug toe. Het gedenkteeken van den Franschen beeldhouwer Goröme, dat op 18 Juni 1901 werd opgericht en den Franschen adelaar voorstelt, gewond en met lam geslagen vleugels, maar die zich nog met inspanning van alle krach ten opricht om den vijand' te treffen, heeft integendeel al hun sympathie. De Ligue iWatlonne komt er overigens voor uit en heeft, verleden jaar, in een brief aan een Waalsch Kamerlid den eisch gesteld, dat de Nedorlandsche leeuw te Waterloo zou word'en vervangen door niets minder dan een Gallischen haan, terwijl het Fransch gezinde Waalsche Kamerlid Jennissen, uit Luik, die er bij do jongste regeerings- ensis niet in geslaagd is zioh als minister een portefeuille te laten toekennen, in zijn rede op de betooging van het vorige jaar uitriep: „Wij zijn hier. gekomen om Ie protesteeren tegen do aanwezigheid, op on zen grond, van een provoceerend gedenk teeken, opgericht door de eendags-overwin- naars van 1815"... Voor een Fransch België. Dit typeert de mentaliteit van de Wal- Itnganten en het toiont ook scherp aan, welk verschil er bestaat tussclien dezio be weging en de beweging van de Vlamingen. Deze is er tenslotte op gericht hot Belgisch nationaal gevoelen te versterken door de Vlamingen oen onbelemmerd bezit te ver zekeren van al hun rechten, en door de Vlaamsche volksbeschaving te ontwikkolen. Zelfs de G rool-Ncd oiianders onder da Vla mingen werken, zonder het opzettelijk te willen, met dit resultaat. Do \VaIen blijk baar niet. Bij al hun botoogingen, in al hun geschriften blijkt hoe zij er niet al leen op uit zijn België blijvend verfranscht te houden, maar hoe zij ook de Vlamingen en hun taal slechts met verachting beje genen, terwijl zij meer denkon aan de Fransdho belangen en voortdurend den in'ond viol hebben over aansluiting bij Frankrijk1, over Wlallonië als Fransche grond, over de Franschen als verloren broe ders. Thans weer hoeft niemand anders dan Destrée, die nochtans als minister van den Koning in dan raad hoeft gezeteld, 'het woord gevoerd op do botooging te Waterloo en heeft hij gesproken over wat hij noemde een binmonlandsdh gevaar, d.i. Üe Vlaamsche beweging. Buisseret, de voor zitter van do Waalsche concentratie, die in 1914 ook mot do Duitscihcrs was gaan pra- Iten join hen, in strijd met do nationale1 DER ZATERDAG, 23 JUNI 1934, No. 20.674. wotton van het land> to lovertluigcn, dat Bolgië uitsluitend in het Fransch werd bestuurd, liet da betoogers zweren, dat zij nooit zullen rusten alvorens hun idoaal zal verwezenlijkt zijn, dat zich voor loop ig beperkt tot de economische unie met Frankrijk. De Fransohe woordvoerder, Boutet, meieir van Charloville, en Kamerlid, sprak in een rustiger toon dan wij op deze botoogingen Van da Franschen. gewoon zijn. Verleden jaar is er critiek geweest en men wil hiermee wellicht rekening houden, de deel nemers aan de betooging niet afschrikken door al te revolutionaire taal. \V!ant bet is waar, dat doze Waalsche extremisten tenslotte slechts een minderheid' Vormen en de groote meerderheid van het Waal sche volk, al staat dit nu niet bizonder sympathiek tegenover alles wat Neder- landsch is, Op conflicten toch niet is ge steld. Intussdhen laten de Fransch schrij vende bladen de gedeelten van de redevoe ringen, die oen beetje to rauw zouden klinken v|oor de ooren van hun lezers, maar eenvoudig weg. 'Critiek is er nu niet aan deze zijde. Het zou wat anders zijn, indien Omgekeerd, de Vlamingen, met deelneming van duizenden Nederlanders/ te Brussel op het Martelarenplein, zouden komen be- toogen om de scheiding van 1830 te bc- weencn Een iypecrcnd incident. Deze menlaliteit vain de prettige land- genooton van do Vlamingen wordt ook! nog geïllustreerd door een incident, dat zoo pas is gebeurd in de streek van Char leroi on dat beter da'a eon uitvoerige uit eenzetting den geest kenmerkt, dio do W'a- tan of sommige Waalsoluo leiders bezielt. Door de R.-Kath. kerkelijke autoriteiten waren tuchtmaatregelen genomen tegeneen onder-pastoor te Roux, met name Mahieu, tevens dokter in economische en politieke wetenschappen. Deze priester was lid van het bestuur van de Ligue Wallone en hield zioh speciaal bozig met de leiding van de propaganda. Do katholieke Waal sche pers is over het al ge moon nogal be zadigd, zoodat de artikelen, die door Ma- hicu werden geschreven en geredigeerd, meestal in de liberale, zelfs in de sociai- listiscbe pers terecht kwamen. Deze aotio richt zich tegen de zoogenaamde indrin ging van het Vlaamscii, d.i. het Neder- Jamlsch in Wallonië. In do meeste indu- slrieele centra van Wallonië werken even wel ved Frainsch-oakundige Vlaanische ar beiders, die van huis uit katholiek zijn, wat door de kerkelijke overheid in dit. socialistische milieu, waar de strijd' zoo moeilijk is vooir hen, niet wordt verwaar loosd. In elk oeinlrum van dien aard is dan ook oen van de onder-pastoors aoa Vlaming, die Zondags in het NcderlandsoW spreekt, do Vlamingen in hun taal te woord slaat, enz. Dit kunnen de hoeren Wallinganten natuurlijk moeilijk verdragen. Ook ie Roux stond er naast abbé Mahieu een Vlaamsch kapelaan, voor de Vlaam scho arbeiders. Het kon niet anders dan lot conflicten leiden en beiden leefden dan ook op een voet van oorlog. Het spreekt van zelf, dat de Vlamingen volstrekt niet denken aan indringing in Wa'lonië, en dat de maatregel van de aanstelling van een Vlaamschen kapelaan alleen is inge geven door zorg voor do godsdienstige be langen. Abbé Mahieu critiseerde dus op heftige wijze de darlen van zijn leiders. Dezen kwamen er achter dat hij de arti kelen inspireerde van de Liguo Wallomro en lrij weid verplaatst, ook wegens zijn Iruzie met Ü©n Vlaamschen collega. Da abbé weigerde hierop in to gaan. Tcfcn' werd zijn jaarwedde geschorst. Hij weidl ziek en kan toen ook' niet genieten van de mutualiteit van de geestelijkheid. Hij ontdekte alsdan, Idat dè "documenten, waar door de geestelijke overheden achter zijn handelingen waren gekomen, uit zijin buroaiul waren weggenomen door ean vrouw, eon nicht, dio hij* met haar vader in zijn huis had genomen, maar met wie hij steeds oneetnigheid liad', zoolat hij haar had moe ten Ontslaan. Er werd" alsdan oen klacht tegen haar ingediend' wegens ontvreemding van documenten. "Zij bekende, z'eggönda echter, dat zij alleen de meerderen van: abbé Mavieu had willen, waarschuwen, op dat hij tot hetere gevoelens komen zou, dus in zijn belang. Hot proces voor de rechtbank vain Charleroi is echter eon aan leiding om andermaal tegen het „Vlaamsch1 in Wallonië" agilatie te scheppen. Het ligt er vingerdik op, dat man, met dit proces, een beweging wil ontketenen tegeni de Vianmsche proken en tegen de Vlaam se! ie kapclaneln in Wallonië. Zoo is do stemming in Walloiië. Dit incident kan men voegen bij de botooging le Waterloo, waar w'ord gejouwd' toen Destrée o.m. zei, dat België nog meer vrienden had dan do Franschen, waarmee hij de Engolscihen bedoelde. Uit dit ados zat voar do leidende krin gen te Brussel eens to moer blijken, dat, zonder hieraaln overdreven beteekonis to hechten, do Vlamingen, in plaats van ont bindende elementen to zijn in don Staat, het cement vormen, dat het staatsgebouw kan bijeen houden. nig gebruikt, d'o-ch! het was oen' zeldzaam materiaal en zoo Kostbaar, dat slechts wei nigen het zioh kondon veroorloven. Omstreeks 1620 ontstond) do laars. Te voren Köndel m-en slechts éa schoen- of sandaalvormigei .voetbekleed'iing. Da eerste laarzen vertoonden nog do natuurlijke Hout !von hot leer. Het duurde gomimen tijd, voordat hot zwartmaken van hot leor iets vanzelfsprekends kon worden. Eerst op 't eind van da zeventiende leeuw kan mem zeggen, dat da ijzeren wapenrusting voorgoed' bad' afgedaan. Tot op dien tijd was men nog steeds onder- doelen daarvan blijven dragon, vooral ijze ren helmen, handschoenen en scheenstuk- któn. naar tiet Engelsch van May Wynne, Mijlpalen uit de modegeschiedenis. Het oersto volk, dat geen mantels of rokken, doch werkelijke broeken droeg, was dat d'er Parthen. Door do rol, die zij in do wereldgeschiedenis, speelden, maakten vele volkeren konnis met oen volkomen nieuwe kleederdracht. Zij volgden dit voor beeld echter niet na. Het rokvorinige, lange gewaad', dat ons uit do oude geschiedenis "Zoo welbekend' is, werd' niet beinvloed door de wijze, waarop do Parlhen zich kleedden. 1 Het haarzakje, dat -voor onze begrippen, niet allean een onhygiënisch, doch boven dien ean uiterst leelijk made-attribuut is, vindt men in de geschiedenis der mode tweemaal terug. Het eerst werd het ge dragen door de vrouwen van het oudo Egypte. Het keerde terug in den Rococo tijd', toon de hoeren er hot uiteinde van hun bepoederde vlechtje in verborgen. De Median kunnen er zich op beroemen, do eersten te zijn geweest, d'io ploaion in hun gewaad legden. Dit idee word later overgenomen door de Grieken, dio met behulp daarvan een der schoonste kloeder- drachton van allo lijden deden ontstaan. Een van do meest ingrijpende verande ringen in de geschiedenis dor mode had plaats omstreeks het jaar duizond1. In- plaats van zich eenvoudige stoffen om bet lichaam lo hangen, ging men erloa over, om de stof te knippen en aaneen te naaien. Zoo ontstond' liet kloodingstuk. De snit kon naar willekeur veranderd' wor d'en en zoo was de weg geëffend voor oen steeds veranderende mode. Toen in 1601 de eerste zijdefabriek ont stond' te Parijs, was de mensciiheid ooa nieuwe kleedingstof rijker geworden. Wol had' men tevoren reeds zijde als zooda- ZONDAG, 24 Juni 1934. Ililversum, 301 M. 9—10 u. VARA, 10.30 u. VPRO,, 12 u. AVRO, 5 u. VARA, 8 u. AVRO. 9 u. Poslduivennieuws. 9.03 u. Tuin- houvvpraatje. 9.30 u. Orgelspel. 10.30 u. Kerkdienst uit de Oude Roni. Kerk te Amsterdam. 12 u. Filmpraatje. 12.30 u. Omroeporkest. 2 u. Boekbespreking. 2.30 u. Gramofoon. 3 u. Uit Schevcimigen Residentie-orkest, o. 1. van I. Ncumark, m. m. van J. Antonietti, piano. 4.30 u. Gramofoon. 4.45 u. Vaz Dias. 5 u. Voor de kinderen. 5.30 u. VARA-orkest. 6 u. Voetbalpraatje. 6.17 u. Vervolg orkest concert, m, m. van Mia Dorel,, zang. 7 u. J. F. Ankersmit: Victor AdioT. 7.20 u. Vervo-lg orkestconoert, 8 u. Vaz Dias. 8.15 u. Omroeporkest, m. m. van II. Clemens, tenor. 9 u. Radio journaal. 9.15 u. Gramofoon. 9.25 u. Concertgebouw-or kest, m, m. van N. Orloff,. piano. 10 u Gramofoon. 10.15 u. Kovacs Lajos,. rn. m van H. Jager. 11 u. Gramofoon. 11.15— 12 u. Kovacs Lajos. Huizen, 1875 M. 8 30 u. KRO, 9.30 u. NCRV, 12.15 u. KR'O, 5 u. NCRV, 7.45-12 u. KRO. 8.30 u. Morgenwijding. 9.30 u. Gewijde muziek. 10.20 u. Kerkdienst uit d'e Evang. Kutli. Kerk (oude kerk), le Amsterdam. 12 u. Gewijde muziek. 12.15 u. Orkest- concert en lezing. 12.45 u. KRO-wereld- programrna. 3 u. KRO-PRolii-programma. 4. Reportage. 5 u. Gewijde muziek, m. m. van Jo Aldag, mezzo-sopraan en F. Kloek, orgel. 5.50 u. Kerkdienst uit de Ned. Her'v. Kerk te De Lier, Hierna gewijde muziek. 7 50 u. Orkestconoort. 8.15 u. Voordracht. 8.30 u. Sohlagermu- ziek. 8.55 u. Hoorspel. 9.15 u. Vaz Dias. 9.20 u, Schlageimuziek. 9.35 u. Wedstrijd'. 10.05 u. Koorconcert. 10.20 u. Vaz Dias. 10.25 u. Gramofoon. 10.45 u. Lezing. 10.50 u. Relais. 11.35 u. Schlagermu- ziek, -11.55—12 u. Toespraak. Davcntry, 1500 51. 12.50 "u. Western Studio-orkest, m. m. van viool. 1.50 u. Cellorecital. D. Ca meron. 2 20 u. Gramofoon. 320 u. Brld'ge- water's kwintel. 4.20 u. Zang d'oor bari ton. 5.20 u. Orgelspel. 6.05 u. Con cert door het Lyra-kwartet, m. m. van mezzo-sopraan. 7 50 u. Pianorecital. 9.25 ii. Gewijde muziek. 9.50 u. Radio mili tair orkest, m. nr. van bariton. Parijs „Radin-Paris", 1684 51. 7.20 en 8 20 u. Gramofoon. 10 35 u. Or- kestconccrt. 11.50 u. Orgelspel. 12.40 en I.05 u. G'-amofoon. 1.20 u. Pascal-or- kest. 3 20 u. Gramofoon. 6.20 u. Ad'dison- orkest. "8 20 u. Music-Hall-programma. 10.50 u. Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. u. Harmonieconcert. 610—6.40 u. Gra mofoon. 8 20 u. Woensche muziek. 10 u 12.201.20 u. C. RydahJ's orkest. 4.20 Pianorectial. 10.30 u. Omroeporkest. II.2012.50 u. Dansmuziek. Keulen, 456 51. 6 35 u. Hamburger Havenconcert. 10.50 u. Pianorecital. 11.50 u. Omroeporkest. 12.55 u. Zie Huizen, om 12.45 u. 4.20 u. Blaasconcert. .5.30 u. Vervolg concert. 7.10 u. Concert, m. m. van kwintet, so praan en guitaar, 8.40 u. Kwintetcon cert. 11—1.20 u. Radiodansorkest. 39) Em al was het nu ook de stom van Barbara wat beduidde die mannenklee dwig Ze had Jack of Lanthorne vergeten en dacht enkel woor aan die eigenaardige persoon, toen Barbara zachtjes naderbij trad en naast haar knielde. „Hield je mij voor een geestverschijning of een inbreker, arm prul?1' vroeg zo toe der; „een schande hè, om jo zoo'n schrik aan te jagen, maar waar is je vader?''1 „Vader? Wel, die is op zijn slaapkamer, aan den anderen kant van de gang, rechts"'. „In die kamer met een pruimenboom vlak bij het venster? Ja, zeker, dat weet ik ook wel. maar vanavond slaapt hij daar inict, Jfarjoric". „Neen? Dan is het zeker nog niet laat en zit hij beneden te lezen of te studeerea ol misschien te slapen; hij valt dikwijls i'n slaap over zijn boek1 en dat maakt vrouw Leltinglon zoo boos, want die zegt dan al tijd, dal. wij eens nog verbrand in ons bed zullen gevonden worden''. Barbara laohlo zacht, maar, was het wat lichter geweest in hot vertrek, dan zou Marjorie een uitdrukking van ongo- wonen angst hebben waargenomen in de bruine oogen. „Hij is niet op zijn studeerkamer en ook hiel op zijn slaapkamer", ging zij voort, „llii is nergens in huis, anders zou- hij op do afgesproken plaals wet op mij gewacht hebben". „Wat bcloekont dit alles, Babs? Is er iets vreeselijiks gaande en weet ik daar niet van ai? Iets met Pontefract? Is bot kasteel gevallen en durf je mij misschien niet vertellen, dat Hugh... Ilugh...?'" Een Krachtige hand werd de spreekster over den mond gelegd. „Still Niet zoo luid'! Als bij geval je knecht, Lachins, hier aan het spianneeren was an hij zag mij, dan zou alles daar mee bedorven zijn. Maar ik' wilde wel dat ik wist waar de doctor was". „Hij moet in huis zijn. Hij dacht er niet aan om uit te gaan, toon hij mij goeden nacht wenschte. Laat ik' hem dan gaan zoeken, Babs, als hot zoo dringend' is". „Ja, dat is het wol, anders zou ik je niet gewekt hebben. Maar de komende dag zal misschien de reden vorklaren. In- tusschon.,.'' Zij viel ziolizelve in do rede, stond op en keek naar Marjorie. Een schilderachtige gestalte was zij in hto grijze pak, met zilver afgezet, ön donl grijzen, vilten liaed mot gouden band. Mar- jorio zag, dat pistool en rapier niet ont braken in den gordel, didn zij flink aan gesloten droeg. Maar wat had dio zonder linge maskerade nu le maken met eten waardigon doctor Stapleton? Deze vraag, die duidelijk stopd te lezen in de blauwe oogen, werd' beantwootd, eer ze uitgesproken was. „Luister eens Marjorie, dan zal ik' jc alles vertellen en zal jij do heldin zijn van de onderneming, die volgen gaat". Zij ging op bed zitten, met de haal van bet vriendinnetje in de hare. plcgingcn naar Rettedev Manor gebracht, „Wij. die zoozeer verschillen in alles één ding hebben we toch gemeen: we hebben iede'r een verloofde, daar ginds in het belegerde kasteeleen geliefde, voor wion we veel wagen, veel ten offer zou den willen brengen, is 't niet,' prul?" „Natuurlijk zou ik dat doen", antwoord de Marjorie, met tranen in dte oogen. „Dus dat zijn wiij eens. En ook voor de zaak van don koning en d'o vernede ring van zijn vijanden zou ik voel over hebben". „Zeker, Barbara, maar wat kunnen wij nu doen voor l\en, die wlij lief hebben en die wij zonden willen dienen van gan- scher harte?" „Dat zal jo dadelijk hooren, Marjorie tenzij do doctor terugkeert, om zijn rol te spelen. Je bobt toch géhoord van den uitval van gisteren?" „Ja, ja, en van den dood' van dien ar men Conray. O, mijn hart krimpt ineen als ik denk, dat oens zijn naam oo'c onder de gesneuvelden kan vermeld' worden". „Dat ziom kunnen, als dio uitvallen blij ven voortduren. Onze verloofden zijn geen lafaards en de meeste kogels treffen raak" „O, neen, neen. Spreek toch niet zoo, Barbara. Ilij moot gespaard worden. Heb ik niet weer ieder uur van den dag voor zijn bevrijding gebeden?" „Dat liecft de moeder van Conray ze ker ook gedaan. 5faar schrei nu niot kind, ik wilde er je enkel op wijzen, hoe ge vaarlijk die uitvallen zijn". „Dacht je dan, dat ik d'at niot wist? Rome, 421 51 8.35 u. Gramofoon. 9.05 u. Concsrt door mandoline-guilaarorkest. i Brussel, 322 en 484 51. 322 51. 10.20 u. Salonorkest. 12.20 U. Gramofoon. 12.45 u. Zie Huizen. 1.35 u. Gramofoon. 1.45 u. Vervolg van 12.45 u. 5.20 u. Concert. 6.20 u. Gramofoon. 8.20 u. Concert. 10.3012.20 u. Dansmu ziek. 484 51. 10.20 u. Gramofoon. 12.20 u, Gramofoon. 1.30—2.20 u. Concert. 5.20 u. Gramofoon. 6 20 u. Zang. 6,35 u. Gramofoon. 6.50 u. Pianorecital. 7.20 u, Gramofoon. 8.20 u. Salonorkcst. 9.35 u. Vervolg concert. 10.3012.20 u. Dans muziek. MAANDAG, 25 JUNI 1934. Hilversum, 301 51 Algemeen programma, verzorgd door do V. A. R. A. 8 u. Gramofoon. 9 u. De Notenkrakers. 10 u. Morgenwijding V. P. R. O. 10.15 n. Declamatie. 10.35 u. Vervolg orkest- concert. 11 u. Vervolg declamatie. 11.35 u. Vervolg orkcstooncert. 12 u. Klein Vara-ensemble en gramofoon. 2 u. Zcn- dorvorziorging. 2.15 u. Vaor do vrouw. 2.45 u. La Bohème, Puccini, gramofoon. 4.30 u. Voor de kinderen. 5 u. Gramo foon. 6 u. Orgelspel. 6.30 u. tfuz.ild causerie. 7.20 u. Vmolrecital. 8 u, HerlL - SOS-berichton. 8.03 u. Dr. Engel i Dierenleven op do Veluwe. 8.20 u. De Flierefluiters, m.m.v. 5farie Vos, zang. 9 u. Nieuwe Spoiorgids, Mijnheer?, spel van H. Wiouters, m.m.v. hot Vara-tooneel. 9.20 u. Zang. Mario Vos. 9.30 u. Vara- prkest. 10 u. Vaz Dias. Gramofoon. 10.15, u. Vervolg lorkesloondert. 10.45 u. De clamatie. 11 u. Vervolg orbostqonoert, 11.30—12 u. Gramofoon. i Huizen, 1875 51. i N. C. R. V. programma. 8 u. Schriftlezing en meditatie. 8.15 9.30 u. Gramofoon. 10.30 u. Morgendienst 11 u. Chr. Lectuur. 11.30 u. Gramofoon. 12.30 u. Orgelspol. 2 u. Gramofoon. 2.35 iu. Causorio. 3.153.45 u. Knipcursus. 4 u. Bijbellezing, m.m.v. zang en orgel, 5 u. Gramofoon. 5.15 u. Ohr. Liederen- uurtjo, m.m.v. W. Verver, viool. 6.15. u. Gramofoon. 6.30 u. Vragenuurtje. 7 u. Nod. Clir. Persbureau. 7.15 u. Gramo foon. 7.30 u. Vragenhalfuur. 8 u. Gramm foon. 8.15 u. Kon. Chr. Oratoriurnver- eoniging m.m.v. R. Spier, harp. 9.45 u, L. v. Klinken: Kinderen, wat zijn zo? 10.15 u, Vaz Dias. 10.2511.45 u. Gra- m'ofoon. Davcntry, 1500 51. 12.20 u. Orgelspel. 1.05 u. Western Stu dio-orkest m.m.v. sopraan. 2 u. Vervolg concert. 2.20 u. Gramofoon. 3.20 u. Midi. Studio-orkest. 4.20 u. Concert, viool en piano. 4.50 u. Schotsch Studio-orkest. 6.55 u. Handel's Trio sonate op. 2 no. 3 in Bes. 9.05 u. The Ilappy Hikers, muzikale reisbeschrijving, 10 u. Concert, Sopraan, bariton en cembalo. 11.05 12.20 li. Dansmuziek. Parijs „Itadio-Paris", 1648 51. 7.20 u. on 8.20 u. Gramofoon. 10.35 u. Orkeslconcert. 12.20 u. Rretlly-aricest 8.20 u. PianoJuetten. 9.05 u. Orkcstoon cert. 10.50 u. Dansmuziek. Kalundborg, 1261 51. 12.20—2.20 u. Concert. 3.205.20 u. Om roeporkest. 8.50 u. Omroeporkest. 9.50 n. Jazzliedjos. 10.35 u. Moderne Oos- tenrijkseho muziek. 11.30—12.50 u .Dans muziek. Rome, 421 5L 9.03 u. Gramofoon. 10.20 u. Populair Cioncert. Brussel, 322 cn 484 51. 322 M.12.20 u. Gramofoon. 1.30 u. Dito. 5.20 u. Omroeporkest. 6.50 u. Gramo foon. 8.20 u. Symphonio concert. 10.30 —11.20 u. Gramofoon. 484 51.: 12.20 u. Salouorkost 1.30— 2.20 u. Dito. 5.20 u. Gramiofoon. 6.35 u. Zang. 6.50 u. Gramofoon. 7.35 u. Dito. 8.20 li. Omroeporkest. Gramofoon. 9.20 u. Solistenconcert. 10.3011.20 u Gramofoon. Dcutschlandsender, 1571 M. 9.35 u. Orkestconoort mi.m.v. Strijkkwin tet en pianosolist. 11.20—12.50 u. Con cert, m.m.v. Kleinorkest en zangso- lislo. 5Iaar wat kunnen wij nu anders doen? Als ze niet vechten, zullen ze nog vergaan van den honger, als ratten in een val". „Juist. Maar daar ze wal berichten krij gen van button, waarom zouden zo dan ook geen proviand kunnen krijgen? -Ta, kijk maar niet ado verwonderd, Marjorie, maar luister liever naar wat de slotsom is, van wat ik je te vertellen heb. De spion nen an Lambert hebben 'tw el 1 f.j bet rechte eind als zo zeggen dat het nieuws op djo een of andere geheime wijze onder de streng bewaakte wallen doorsijpelt. 5In.ar verder zijn ze neg niet gekomen. Het geheim is alleen bekend aan twee buiten en zes binnen die vesting". „Een geheim, cn jij Babs lieb daar den sleutel van. Juist. Niet jo vader. Ik werd op het idee ge bracht door zijn vermelding van een do cument betreffende de geschiedenis van Pontefract, waarin gesproken wordt van een dame, wier liefde voor intrigue grooter was dan haar eergevoel en die gebruik bad gemaakt van oen geheime gang, die an der de gracht doorliep van een gevangen- bok in Svvillington Tower on uitkwam op een plek in liet park op den weg naar Ferrybridge. Door deze gang sloop 'snachts baar geliefde cn medesamenzweerder, ver momd als monnik, naar een rendezvous in den Tavver, waar dan deze lady Isobel hen wachtte. Hoe hot afliep met dio twee, komt er nu niot verder op aan, maar liet oiide geschrift gaf duidelijk aanwijzing van de ligging van die plek, dio ik sindsdien gevonden en gobruikt heb. Tot nog toe hebben wij enkel nieuws gebracht aan de lgenen binnen het kasteel. Nu vanavond breng ik een voorraad voedsel, zoo groot als ik dien maar met mogelijkheid dragen kan. Of onze vrienden dien dan verder in veiligheid kunnen brengen, weet ik niet, maar voor do uitvoering van mijn taak had ik zoozeer de hulp van je vader noodig, daar het stikduistcre van d'o gang liet dra gen van een lantaarn noodzakelijk maakt". „Een gang naar het kasteel?" hijgde 5Iarjiorie. Barbara leunde wat voorover en vroeg met groote nadruk: „Zou jo terwille van je geliefde niet eens allen moed kunnen verzamelen, om er mee een bezoek tb brengen?Maar wees niet al te snel met jo antwoord. Ik wil niet hebben, dat je gaat, zonder dat je weet alle risico, die er aan verbonden is. Die gang kont uit, nog buiten do om singeling \an Lamberts gelederen, maar zijn spionnen zijn op hun hoede en zijn gewaarschuwd voor dit geheime verkeear van hun vijandon. Gevangenneming be duidt den dood; dat is zeker, on Lambert bedenkt zich niet lang, of de gevangmie 'tz'ij dan man of vrouw, edelman of bur ger komt aan do galg. En dan is er nog iels anders; dat jo vader wegbleef, beduidt niot veel goeds; onze afspraak was, dat vanavond dil ondernomen zou plaats vin den; sleclds do dringendste noo kakel ijk- heid kan hem daarvan dus terughouden. Hij is oen braaf cn ijverig man, die vader van jou, 5Iarjorio, maar soms kan liet wel eens aan voorzichtigheid ontbroken. Hij was vol geestdrift voor dit werk. 5logclijik is hij wat overijld geweest. Do hemel geve, dat dit niet zoio is. Ifc bon nu zoo bang, dat Diök 5Iorrico, Hugh Ainslio en an deren ons waclhlen in dien omderanrdschen kerker van Swillingtou Tk>wer. En DickI, (Wordt vervolgd). aJs

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5