Woensdag 11 iuli 1934, EERSTE BLAD. DE POSITIE VAN DOLLFUSS De plechtige uitvaart van Z.K.H. Prins Hendrik M jaargang. No. 20689 Tel. No, 68103. 68617 en 68823. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL, 68109, 6861? en 68923 Postrekening No. 5311. BUITENLAN'0 Het Oostenrïjksche kabinet afgetreden. Dollfuss heeft een nieuwe regeering klaar. Concentratie der regeeringskrachten. De Dostenrijksohe bondskanselier Boll- fnss heeft namens do geheeie regeering aan bondspresident Mikias ontslag van het kabinet aangeboden. De bondspresident heeft daarop Dollfuss opgedragen voorstel len te doen voor samenstelling van een nieuwe regeering. De bondskanselier zal thans de volgende ministerlijst voorleggen: Leider der regeering, bondskanselier, bui- tenlandsdie zaken, defensie, landbouw en veiligheid, Dollfuss; vice-kanselier Star hemberg bond'sminister Fey onderwijs Schuschniggsociale zaken, Noustadter Stiirner; financiën Buresch; handel, Stoc- kinger; justitie, Berger Waldcnockstaats secretaris voor buitenland'sohe zaken, Tau- schitz. Voor ae aangelegenheden van binnen- lanilsoh bestuur zal een bondsminister wor den voorgesteld. Voor de landsverdedidiging zal in plaats van Schonberg Ilarckenstein, die persoon lijk verzocht heeft niet opnieuw te wor den benoemd, een staatssecretaris worden benoemd. Dollfuss is tot deze reorganisatie over gegaan om op d'ezo wijze concentratie van do portefeuilles, die betrekking hebben op de handhaving van orde on rust, te be werken en zoo de laatste resten van staats gevaarlijke bewegingen te verwijderen. On verwijld zal een reeks maatregelen worden uitgevoerd, die betrekking liebben op de uitbreiding van wetten en voorschriften, geldende voor dynamietaanslagcn. Op het bezit van dynamiet wordt de doodstraf gesteld, indien niet binnen een vastge stelde korte termijn de voorhanden zijnde voorraad wordt ingeleverd. OOSTENRIJK. Uitnoodiging van Mussolini aam Vors t Starhemb erg. Naar verluidt zou Vorst Starhomberg door Mussolini zijn uitgefnoodigd voor een bespreking op 14 Juli a.s. te Rome. Doae bijeenkomst wordt in politieke kringen In Oostenrijk algemeen als oen belangrijke po litieke gebeurtenis beschouwd. SOVJET-RUSLAND. Instelling van een volkscommis sariaat van binnenla'nd'sclro z aken. liet centraal executief comité der Sovjeb Unie heeft besloten tot instelling van oein volkscommissariaat van binnemlaindSch© za- Iktan, waarbij o.a. do GLP.Oe. zal worden ingelijfd. Hot nieuwe volkscommissariaat zal toit taak hebben de bescherming van de re volutionaire orde, de staatsveiligheid, liet openbaar socialistisch eigendom en de grensveiligheid). De G.P.Oe.-justitio zal worden opgehe ven en door de bevoegde instanties vain hot nieuwe volkscommissariaat onderzoch te strafzaken zullen worden overgedragen aan de gewone rechterlijke instanties, die verder de wettelijke bepalingen toepassen. Tot volkscommissaris voor bmnanlandi- scbü zaken is benoemd1 H. Jagova, tot oor- sten plaatsvervanger Jacob Agranow, tot tweedon plaatsvervanger Georgi Prokofjev. VEREENIGDE STATEN. Do stakingsonluston. Er hebban opnieuw botsingen plaats ge had tusschen politie, werkwilligen en 4000 stakende boerenarbeiders in de buurt van Bndgetom (New Jersey), waarbij 70 perso men zijn gewond en 27 gearresteerd. In do textielfabrieken van Alabama heb ben 30000 aibeidors met slaking gedreigd. INT. SAMENWERKING. Barthou's reis naar Londen. De Fransclie minister van buitenlaindscho zaken, Bailhou, is gistermiddag om half vijf uit Londen naar Parijs teruggekeerd. Voor zijn vertrek heeft hij zich op het per ron nog levendig onderhouden met Eden en onderstaatssecretaris Van Sittarl. tegenover de persvertegenwoordigers ■verklaarde hij, dal hij over de resultaten van zijn besprekingen zoor voldaan is. Na het vertrek van Barthou worden do Engolsch-Fiainsche vlootbesprekingen tus schen Simon, Eyrosis Monsell en den Prausehman Piótri voortgezet. Kort voor liet vertrek van Barthou gaf dia llavascorrrespandont aldaar do vol gende samenvatting van het resultaat der gevoerde besprekingen: 1. Alle Engolsche vooroordeelen tegen het plan van oen Oost-pact zijn overwon nen en het pact zal worden goedgekeurd door bot Engolsche kabinet. 2. Engeland verzet zich niet togen de toetreding van Sovjet-Rusland tot den Vol kenbond. 3. De be (rok king on. tusschen Engeland en Frankrijk zijn hechter geworden. Het ministerie van bui tenia ndscbe zar ken heeft het volgende communique uitge geven: 'Vriendschappelijke besprekingen lus- schefn Britsche en Fransehe ministers, wel ke gisterochtend op hot Foreign Off.ce wer den besloten, hebban het voor beide re- geeringen mogelijk giemaakt haar wedor- xij'dsche zienswijze te waardeeren over de kwesties, welke aan da orde zijn geweest. Tot deze kwesties behoorden de Fransehe voorstellen inzake aanvullende wecterzijê- scbü veiligheid' in Oost-Europa, de toekomst dter Ontwapeningsconferentie en do voor bereiding der v 1 ootconforenlie van 1935. In verband1 met het laatste zal minister Piétri nog ©en paar d'agon te Londen blij ven. BINNENLAND Nederland en Duitschiand. De transfcroiulerhandeUngen. In verband met de berichten, dat Zwit serland voorloopig volledige rentebetaling voor Duitsohe schulden heeft bereikt; dat Duitschiand aan Nederland 4 pet., aan biedt, terwijl Nederland 4Ve pet. cisobt en dat Engeland volle rentebetaling voor de Young- en de Dawesleeningen beeft be reikt, heeft de Nederlandsclie vereeniging van obligatieliouders een brief gericht tot den minister van economische zaken, waar in zij bet vaste vertrouwen uitspreekt, dat de Nedeilandscbe credditeuren niet bij de Zwitseisc.be zullen worden achter gesteld en waarin den minister wordt verzocht, aan de vertegenwoordigers bij de onderhan delingen in dezen zin opdracht te geven. Wijziging van de Winkelsluitingswet. In de vergadering van. Donderddag zal de voorzitter der Tweede Kamer voorstellen een aantal wetsontwerpen en conclusies aan de agenda toe te voegen, waaronder het wetsontwerp tot wijziging van de Winkel sluitingswet. Groote belangstelling langs den weg. Een onge wone rouwstoet. Indrukwekkende rouwdienst in de Nieuwe Kerk te Delft. Voor dö tweede maal -in slechts oen paar maanden tijds, trok vandaag door do straten der residentie een Koninklijke rouw stoet op weg naar het nabije Delft, om in die oude Prinsenstad' andermaal het stof felijk overschot van een lid' van ons Vorstenhuis aan dan Koninklijken Grafkel der in de Nieuwe Kerk toe te vertrouwen. Want heeft op een dor laatste dagen van Maart de plechtige uitvaart plaats ge had van de lieve grijze Koningin-Moeder, voor wie de avond des levens reeds was aangebroken, toen zij op den 20sten van da lentemaand de eeuwige slaap, was in gegaan vandaag echter voerde de rouw stoet met zich het stoffelijk overschot vau don Gemaal onzer Koningin, Pr.ns Hendrik, die de vorige week Dinsdag na een onge steldheid van enkele dagen plotseling in de volle mannelijke kracht uit het teven werd weggerukt. liet was niet te verwonderen, dat op dazen dag van natiomalen rouw in Den Haag reeds zeer vroeg in den ochtend tien duizenden en nog eens tienduizenden, uit alle oorden des lands samenstroomden en zich schaarden langs den 10 K.M. langen weg van het Paleis in het Koordeinde in de residentie naar de Nieuwe Kaak to Delft. En zoo vertoonde deze rouwweg vandaag weer hot beeld als op 27 Maart j.l. In één opzicht viel er evonweJ verschil op te merken tussclien den aanblik, dien deze route in Maart opleverde en dien van van daag. Toen toch waren destraatlantaarns mat rouwfloers omhuld. Thans echter niet, aangezien men wist, dat de P.rjns van uiter lijk rouwbetoon afkoerig was.- Vandaar dat man dit zooveel mogelijk achterweg© had gelaten. Bij liet Paleis. Even na 8 uur komen da militaire troe pen aanmaxeheeren. Het eerst zien wij de militairen, welke in Den Hang bij het paleis de eerewaahfc zullen betrekken on verder da troepen, welke voor de afzet ting van hot eerste gedeelte van dan weg zullen dienen. De militaire afzetting langs het eerste gedeelte van den weg, van Pialeis tot Vij- verdam, bestaat uit vertegenwoordigers van bijna alle korpsen der Ncderlairnlsalie landmacht, welke niet van den stoet deel uitmaken. Het gaheele leger is vertegen woordigd. LANPEKAP ORNAMENTEN b Mag. „*t LICHTPUNT" Het dichts bij liet Paleis, nog vóór de militaire afzetting, stond in hei Noordeindo ter weerszijden van den weg ©en eerefront opgesteld van 100 man van de transport- colonne., .van het Nederlandsclie Roode Kruis. Veel publiek was er in de naaste om geving van het Paleis niet toegelaten On der den ouden kastanjeboom, recht tegen over het Paleis, stonden de burgemeesters van een groot aantel Nederlandsche ge meenten, ongeveer 500 in aantal. Ook! stond hier een deputatie van de .Tohain- niter-OTde, om hun Commendalor om laat- sten groet te brengen en voorts een groote vertegenwoordiging van de Nederlandsclie padvinders. De Iïeulstraat was geheel bestemd voor do schoolkinderen. Elke soliool bal een deputatie van vijf kinderen daarvoor mogen aanwijzen. Het was negen uur toen de Koningin en de Prinses van bot Huis ten Bosch in hol Paleis Noordeinde aankwamen. Herziening van den wettelijken tijd Geringe instemming met bet wetsontwerp. Het Vioorloiopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot herziening van den wettelijken tijd is verschenen. Vond op zichzelf het denkbeeld, Neder land zich bij een dter groote tijdzones te doen aansluiten, vrij algemeen instemming vele leden betoogden, dat het in hat ont werp gekozen stelsel geen gelukkige op lossing van het lijdvraagstuk brengt. Aan de invoering van den Greenwichüjd toch werden, voor zoover het winterhalfjaar be treft, gro.ote bezwaren verbonden geacht. In de eerst© plaats werd' daarin het tegenover gestelde gezien van de bezuiniging op kunstlicht, welke tot dusver de zomertijd hoeft gebracht. Voorts werd het feit, dat het in den winter des aivoinds reeds vroeg donker zal rijn, als oen ernstig bezwaar beschouwd voor de schoolkinderen. Deze- leden drongen er op aan, dat, met af schaffing van den zomertijd', voor het ge heeie jaar de Midden-Eu.noipeesche tijd wordt ingevoerd. f Van andere zijdte werden dezio bezwaren gedeeld. Men vreesde, dat bij het tot stand i komen van deze regeling de strijd over don zomertijd geenszins zou zijn geëindigd. Ook deze leden wilden dan Middon-Euro- poesclien tijd v'oar het gëheelo jaar. Sommige loden gaven de voorkeur aan do thans voorgestelde regeling. i Eén der leden wilde torugkeeran tot vóór 1908. Paspoorten voor België, Eenigen tijd geleden beeft da A.N.W.B Toeristenbond ovor Nederland, er in .eon bericht in de blade"* gewezen, dat mcin voor een bezoek aan België kan volstaan, met oen paspoort, waarvan de geldigheid niet langer clan vijf jarein is verstreken. 5 Hoewel dit bericht dezer dagen door ©en j officieele mededeeling in da pers, uit- j gaande vaan liet departement va'n buiten- j landsche zaken nog eein9 bevestigd is, blijkt dagelijks nog, dat men in vote plaat sen ten gemoentehuizo deze bepaling niet kent en op aanvraag van betrokkenen mededeelt, dat men voor België een gel dig paspoort ot bewijs van Nederlander schap noodig liecft. Op deze wijze maken honderden vacantieroizigers vo'ko.nen on- nocdige kosten voor nieuwe documenten. Daarom vestigt do A.N.W B. ar nogmaals de aandacht op, dat zij1, wier pas nog geen zeven jaar oud is (twee jaar geldigheids duur cn vijf jaar nadien) daaraan voor eon bezoek aan België voldoende hebben. Bezuinigingen bij het Amstcrilamsche onderwijs. 'Om tot een sluitende begrooting voor 1935 te komen, moeten te Amsterdam op onderwijsgebied groote bezuinigingen wor den ingevoerd. Zoo zal litet aantal leer lingen per klasse verhoogd! worden tot 48. Door verdere ingrijpende verandeiin- H. K. H. Prinses Juliana heeft gistermid' gen wordt een totale besparing van dag, in gezelschap o.a. van mr. G. van f200.000 verkregen. Baren, burgemeester van De!ft,_ een be- Niot minder dan 41 openbare scholen zoek gebracht aan den koninklijken* graf- zullen als gevolg van deze maatregelen kelder in do Nieu,we Kerk te Delfth-Bij worden opgeheven, hst verlaten van de kerk. De stoet. De rouwstoet beslaat uit zes gala-hof koetsen, bestemd voor de buitenlandse!ie vorstelijke personen en enkele hoogs hof- dignitarissen, voorts een aninlal gala-co ipés en andere hofrijtuigen. Tusschen deze koetsen vormt de rouwwagen een midden punt als hoofdmoment van don vorstelij- ken rouwstoet. Deze rouwwagen biedt voor de duizenden, die langs den weg ge* schaard staan, een schouwspel als nog nimmer is gadegeslagen. Immers overeen komstig den reeds jaren geleden kenbaar gemaakten wenseh van dan Prins, zou Zijn begrafenis een „witte begrafenis" zijn. In verband met dezen weinsch was de rouw wagen dan ook geheel wit geschilderd. Acht zwarte paarden mot witte kleecten en ma* nenlcappen omhangen, trekken den wagen vooit. Zes werden van don bok gereden en het voorste span door een postillon. Dat is dezelfde wagen, welke ook bet stof felijk overschot van Koningin Emma naar Haar laatste rustplaats heeft gebracht. Om kwart voor tien rijdt deze wagen, welke toch het stempel van vorstelijke so berheid draagt, het voorplein vóór het paleis op. liet plechtige oogenblik, waarop de blank-eikenhouten kist, met zilver gemon teerd.bevattende liet zielloos overschot van Prins Hendrik, het paleis zal worden uilgedragen, is aangebroken. Militaire commando's weerklinken. De ge weren worden gepresenteerd, de vaandels nijgen tot een laatston afscheidsgroet, ont roerd ontblooten de duizenden de hoofden en terwijl plechtig de muziek van het le regiment infanterie de melodie i'nzet van een oud-Hollaxidsch lied, gemaakt op den dood van Prins Willem I uit dc „Getleuck- klanckcn van Valerius", wordt do kist door 12 hofjagers van het Paleis Het Loo door de vestibule naar buiten gedragen en in den rouwwagen geplaatst. Do kist wordt met een ivoorkleurig laken, dat tot op ongeveer 20 o.M van den grond afhangt, gedekt. Daaroverheen wordt de Nelerland- scho vlag gespreid. Een wit fluweelon kus sen, waarop de Ordeteekens van Prins Hendrik zijn gehecht, wordt evenals Zijn admiraalssteek en 'twee gekruiste sabels op liet witte rouwkleed geplaatst. Als slippendragers fungeeren eonigo hoogo officieren en adjudanten. Aain be,do zijden van don rouwwagen gingen 16 kamer- hoeren. Daar achter volgden ©enige hof- rijtuigen voor d'eze kamerboerein en do beide dokters, die den Prins behandeld hebben. Terwijl zich op hot lijkkleed', waarmee de baar was bedekt, slechts bloemen van Koningin en Prinses bevonden, werden achter in den stoet in rijtuigen kransen en bloemen meegevoerd'. Officianten ©n het personeel benevens eenige oud-gedienden van wijten den Pr ns, waarvan een gedeelte als dragors waren aangewezen, volgden den rouwwagen. Daarna lavaman da officieren der Land macht van het Militaire Hnis te paard, rijdende twee aan twee naar ouderdom en rang, d'o oudsten voor. Daarop volgden in den stoet hofrijtuigen, waarin gezeten waren de buitenlaindscho vorstelijke personen. In het eerste bevonden zich Hertog Adodf Fricdrich van Mecklenburg on de erf groot hertog vain Oldenburg. In het tweede rij tuig waren gezeten Prins Karei van Bel gië, graaf van Vlaanderen en de graaf van Athlone, in het derde rijtuig Prins Felix van Luxemburg en de Vorst Von Wied, in liet vierde de erfprins Von Wied' on Hertog Christiana Bodewijk van Mocklen- nurg, aismocPe de vorst van Benthafm en Stemfurt en in de volgende rijtuigen var- tegetfwoord'igers van het Roode Kruis en de Johannitor Orde en andere hoogwaar digheid bckleeders. Daar achter kwam het tweed© gedeelte van het militair escorte, dat bestond uit ciica 2000 man. De lengte van den go- lieelon stoet was ongeveer 21/2 K31. Langs den weg. Het is een compacte menscbenmenigte, zoover het oog reiken kan, welke men langs d'an weg, welken de stoet zal gaan, waarneemt, in eerbiedige stilte staan de teinduizenden, veto rijen dik geschaard, te wachten, op hot voorbijtrekken van da vorstelijke begrafenis. Slechts het gebeier van d© klokken verbreekt de stilte, tevens verhoogende de wijding van liet oogon- blik. Tallooz» deputaties hebben langs den weg een plaats gevonden. Langs Kneuterdijk, Hofweg, Spui en Plettenjkade werd naar het Rijswijksclie- plein gereden. Op de Plcttorijkado werd een oogenbhk balt gehouden om aan de slippendragers en de kamerheerem, die tot hier toe te voet den tocht hadden meege maakt, gelegenheid te geven in de voor hen bestemde hofrijtuigen plaats te nemen, in het gebouw van hot gemeento-arclnaf aan bot Rijswijfcscheplein had' de Haagsen© gemeenteraad' plaats genomen om het voor bijtrekken van den rouwstoet gade te slaan. Verder ging de stoet langs dan Rijswijk- scbeweg in da richting vau Rijswijk, Omstreeks half elf was do rouwstoet aan de grens van het Haagscho gebied ge komen en schreed de gemeente Rijswijk binnen. Ook hier dezelfde massale belang stelling. Vóór bet raadhuis stond hot ge meentebestuur met den raad opgeteld orm den vors te tijken Doode een iaatsten groet le brengen, Vele duizenden Landstormers hadden hun plaats op Rijswijks territoir ge kregen. Bij de Hoornbrug stond de offi cieele vertegenwoordiging van dein Bijzon deren Vrijwillige» Landstorm. Tot aan de Hoornbrug deden de mu ziekkorpsen zicth hooien, de Koninklijke Militaire Kapel speelde treurmuziek, afge wisseld door de muziek van het 5e regi ment infanterie. Via de Hoornbrug schreed de stoet voort over den nieuwen Rijksweg in de richting naar Delft, gedurende welk gedeelte van den tocht de tamboers en de pijpers ziohf deden hooren. J De Koningin en de Prinses. De Koningin, Prinses Juliana en de vrou welijke verwanten van Prins Hendrik, wa ren in het Paleis achtergebleven. Zij ver gezelden den ontslapene niet op zijn Iaat sten tocht, doch begaven zich afzonder lijk naar Delft. Zoodra liet laatste gedeelte van den rouwstoet de Hoornbrug was gepasseerd, werd dit aan het Paleis gemeld. Een aan tal gesloten hofauto's reed voor, waarin de Koningin met de Prinses en de dames uit Haar gezelschap plaats namen. Langs den afgezelien weg werd naar de Hoornbrug gereden. En terwijl de rouwstoet zich plechtstatig langs de breede heerbaan te midden van do weilanden bewoog, snelden de auto's over den ouden weg langs de Vliet en zoo bereikte Hare Majesteit Delft, geruimen tijd voordat do stool in zicht was. Bij do grens der gemeente Delft stond d© burgemeester, mr. Van Baren, Hare Majesteit op te wadi- ten en begeleidde Haar naar do kerk. Toon de Koningin de Markt opreed en uit de auto stapte, werden door de daar opgestelde ©erewacht van marini ers de mi litaire eerbewijzen gebracht en speelde de Marinekapel, die ter zijde van den ingang stond opgesteld, bet Wilhelmus. In Delft. Ook iu Delft was de belangstelling bui tengewoon. Langs den weg stonden depu taties zonder tal opgesteld en daarachter de menschomnenigte, Lij duizenden. Do af zetting geschiedde hier door genie-troepen en wielrijders en voorts door de weerbaar- heidsafdeolingon van de studentencorpsen. Bij het bereiken van hot Kalverbosch aan de grens der gemeente Delft, haddant de slippendragers en do kamerlieoran hun rijtuigen weer verhaten en zich ter weers zijden van den rouwwagen opgesteld. Het was omstreelcs twaalf uur, toon de rouwstoet het Marktplein opreed, waar eeni eere-front van 100 man van bet Roode Kruis stond opgesteld en oen eerowacht van cadetten en adelborsten. De rouwwagen reed tot voor don ingang der kerk, waar oen bijna feestelijk aandoen- Deze courant TorscWJnt dagelprs, met uit- 0-. zondering ?&a Zon- on Feestdagen. Of® Prijs per kwartaal f2.—; franco per post f2.50, Prps per weck: 15 cta. Afzon derlijke nummars 4 cta. Abonnement»» worden dagelijks aangenomen, Advertentien voor liet eerstvolgend nura- mor moeten vóór olf uur aan hot Bureau bezorgd zijn, 'e Zaterdags vóór O uur. Eon bepaalde plaats van edvertentiSn wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prljfl 4of AdTjrtOBtSBni Tan 1—5 regwls 1Iffy l«der« regel meer 1030: in bet Zaterdagnummer 15 regels 11.80, Iedere regel meer f 0.35. Reclames 10.75 per regel, Incassokosten 5 cta; postkwitanttoa 45 ets. Tarieven van advertentien du abonnement rijn aan bet Bureau verkrygbaar, Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advortentlön opgenomen 10.50 t/m. 15 woor» den, 10.75 t/m. 25 woorden. Elk woord mooi 6 cent tot een maximum van 80 woorden. 'b Woensdags: Kleine Advertentlëntot25 woor den 10.25, mits vMr Dinsdagavond uur aan het Bureau betorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentien 11,00,Indien alet vbór Vrijdagavond 6 uur beiorgd. Q Laat Uw door ona overtrekken en bij verhuizing Uw overhangen volgens voorschrift G. E. B. 11WM1MHAAI int' - ir.i.n «os gssro

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1