STADSNIEUWS Ned. Jongefings Verbond. WANDGEDIERTE ra. W. VAN LOON Brand. De bezuiniging. Tentoonstelling. IFÉtaglÉnsters Een nieuwe lighai. Overgedragen aan (le Vcr- ccnigiug lot bestrijding der tuberculose. Tijdens een bezoek van leden van don Prot. Chv. Besturenbond aan de ligbaden achter het Julianapark eenigen Tij'! ge leden daar op een Zaterdagmiddag gebracht kwam ter sprake de groote behoefte aan een vijfde lighai on de onmoge lijkheid van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, die de iighallcn exploi teert, om zoo'n nuttig gebouwtje aan to schaffen. Bij die gelegenheid is toen het denkbeeld goboien om do vereeniging een lighai aan <(le- Jural en, welk plan eeniga/.ins anders dan oorspronkelijk gedacht was is ver wezenlijkt. Deelnemers aan de gemeenlo- 'lijkc werkloozencurs ussen hebben een 'prachtige lighai gebouwd, die gisteravond officieel aan het bestuur d'er vereeniging is overgedragen. Daarbij waren aanwezig de wethouder van onderwijs, de heer .1. Duikelaar, de bestuursleden van de Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose, de hoeren dr. A. II. de Bruijn, dr. A. lloo gendijk, mej. 11. Cool, mej. Nolet, en de .hoeren S. K. v. d. Berg en S. J. Kleijn; de raadsleden de heeren B. Cr. Iloogen- dam en A. do Brain, die tevens lid zijn van de 'Onderwijscommissie; de leider, de heer dr. W. J. Smit;- de heer C. Huiter, administrateur, en leeraren en deelnemers aan de werkloo®encursussen; de heer C. Hinderhoed, welke een der tonnisveieeni- gingen, die nabij de lighallen spelen, ver tegenwoordigde, en enkele anderen. De lighai maakt een zeer soüeden en levens een zeer verzorgden indruk. Zij kan gedraaid worden en loopt daarbij op een dubbel stel rails, zoodat het ge bouwtje in totaal op vier wielen loopt. De meerdere steunpunten voorkomen het doorzakken, wat andere lighallen verloo- nen. De rails zijn gelegd op een beton- vloer; de binnenzijde van het gebouwtje is bekleed met eterpjetplaten, die bespo ten zijn met emailie; do hoofdkleur is geel; de raampjes zijn vervaardigd van gekleurd glas; boven den ingang is do naam: „Zonnegloren" geschilderd; in het tentje is plaats voor 4 patiënten, zoodat thans 22 patiënten tegelijk een kuur kun- "nen doen. De overdracht. Dr. W. J Smit, heeit als leider van den werkloozencursus het eerst het woord gevoerd. Spr. zeide, dat het plan een lig hai te bouwen, zoowel bij leeraren als cur sisten dadelijk volledige instemming onder vond. De bouwers hebben bewezen niet alleen voor zich zelf te willen werken, maar ook: iets voor hun zieke klassegc- nooten over te hebben. Er is met enthou siasme gewerkt; de cursisten wisten: Als wij het niet doen, komt er geen lighai, waaraan toch behoefte bestaal, omdat de Vereen tot bestrijding der tuberculose noodlijdend is. De waarde van een cadeau wordt mede bepaald door de gevoelens, waarmee het overhandigd wordt. De cur sisten hebben met groote liefde aan dit cadeau gewerkt.' Spr. is trotsch op de cur sisten, die het werk ondernamen en tot een prachtig einde hebben gebracht, Alle werkers, op enkele uitzonderingen na, wa ren leken op het gebied' van betonwerk, timmeren en schilderen. Onder leiding van den leeraar ir. Viertelhausen kwam het betonwerk tot stand; de leeraar timme ren, do heer Van Haasteren, maakte een teekening en onder diens leiding werd ge timmerd'; onder leiding van den heer De Regt, van den cursus plaatwerken, werd het ijzerwerk gemaakt en de heer Van Lu h erve!d. die een 8-tal cursussen schilde ren leidt, zorgde voor het schilderwerk. Een deskundige als de heer Hoogendam. heeft zijn waardeering voor het schilder werk uitgesproken. Er heerschte tijdens den bouw op het terrein steeds een goede stemming, waar toe ook de vér zorging van de werkers door zuster B. Plooij, veel heeft bijgedra gen. De naam van de lighai is „Zonnegloren", het begin van een nieuwen dag. Spr. hoopt, dat voor vele patiënten het gebruik ma ken van dit tentje za! beteekenen het begin van een herkregen gezondheid. Met een gelukwensch droeg spr. de nieuwe lighai aan de Vereeniging lot be strijding dor tuberculose over. lïcrie van wethouder J, Duikelaar, De heer J. D i n k e 1 a a r, wethouder van onderwijs, zeide, dat dit een van de mooi ste momenten uit zijn wothoudersloopbaan was; uit dit geschenk blijkt de medewer king en opofferingsgezindheid van de cur sisten. Spr. wilde, dat zij, die altijd den mond vol hebben over arbeidsscbnw- heict van de werkloozen, hier eens een kijkje kwamen nemen. Werkloozen hebben bier getoond te willen werken, ook al bracht hun dat geen boterham meer op tafel. Namens B. en W. bracht spr. den cursisten hartelijk dank; we zijn troNch geweest op onze tentoonstelling in de Lek straat, maar op deze lighai zijn we het minstens evenzeer! Spr. feliciteerde den voorzitter van de Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose, dr. A, II. de Bruijn, met de aan winst en uitte de hoop, dat velen hun gezondheid in deze lighai zullen herwin nen en dat voor de werkloozen ook nog eens de zon zal opgaan. Dank van het bestuur. Dr. A. II. de Bruijn zeide, dat liet bestuur dankbaar is voor eiken steun in den groolcn strijd tegen do tuberculose, maar voor deze medewerking is't bestuur bizonder dankbaar, omdat het hier betrefL een geschenk, waaruit het hart va.n de vervaardigers spreekt. Aan allen, die mee gewerkt hebben, bracht spr. hartelijk dank. Speciale dank werd gebracht aan den heer Dinkelaar, die als wethouder voor sociale zaken getoond heeft belangstelling to be zitten voor alles, wat de ziekenverpleging betreft. Tenslotte heeft dr, Smit nog gewezen oj) de aardige attentie van de verpleeg den, die een vaas met gladiolussen had den gezonden als hulde voor het werk, hier verricht. Met een opgeruimd gemoed kunnen wc dit terrein verlaten, in hel bewustzijn ecu goed werk te hebben ver richt. Aan de werkers werd ten slotte, na mens het bestuur, een zakje sigaren aan geboden. De Vierdaagsehe. Het begin. Uit Nijmegen meldt men ons, dat giste ren het detachement van don B.V.L, de leden van de Schiedamsche WatuLlelub „Naar Buiten", die van het politiecorps en van het Schotschc Vendel deelgenomen hebben aan de vaandelparado en daarna vroeg hun stroozak hebben opgezocht om hedenmorgen vroeg fit te begumen aan de „Vierdaagsehe", Vanochtend te vijf uur zijn de eerste deelnemers aan de Vierdaagsehe vertrok ken, in den loop van den vroegen och tend gevolgd door do overige deelneem sters en deelnemers. In totaal hebben zich ruim 3050 deelnemers aangemeld, onder wie 370 dames. Voor de eerste maal ne men er aan de marschen moer burgers clan militairen deel. In den vroegen ochtend hing cr langs de wegen een zware mist, die eerst tegen negen uur optrok. Vooral tusschcn de boom en bleef do damp lang hangen. De leiding berust dit jaar bij kapitein Breunesc, bij ontstentenis van jhr.mr. Scho- rer, die wegens ziekte verhinderd is. Tot elf uur hedenochtend is alles uit stekend verloopen. De belangstelling is ook dit jaar zeer groot. De binnenstad van Nijmegen en de dorpen langs de wogen, welke de -deelnemers passeeren, zijn in vlaggentooi. Naar de vacantiekolonie. De derde groep. Hedenmorgen vertrok de derde groep Schiedamsche kinderen naar het kolonie gebouw Groot Denncnlust te Voorthnizen. Deze kolonie bestaat uit IS kinderen, die daar gedurende 4 weken zullen blijven. Jcügdbiiïfeirdag, Zaterdag a.s. wordt door den Ring Schie dam van het Ned. Jougelings Verbond, een Jcagdbuiteiulag gehouden op het ter rein van den heer Van der Kooy, achter de hoove „Leeuwenhoek" te Overscbie. Ds, A. Wensvcen, Ilerv. predikant te Kethel, zal spreken; hun medewerking ver- leenen do muziekvercen. O.X I. uit Viaar- dingen, het Tamboers- en Pijperseorps Har monie van hier, Schiedamsche Driehoek meisjes zullen reidansen en jongens van de Sühiedamscho Knap ••ivereeniging kamp spelen uitvoeren. Zij. die Zaterdagmiddag gezamenlijk naar den .feugdbuilendag wandelen, vertrekken om half 6 van de Beurs; do fietsers star ten om 6 uur van het Stationsplein. Geslaagd. Voor het examen boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in de Ifandete- velenschappen zijn geslaagd do beert. Lr. Hi. van Walsum .en L. Wey. Voor het examen nuttige handwerken is to Rotterdam geslaagd' mej. VI. Papen- huijzen. Voor liet MULO-examen diploma A zijn geslaagd Fennie Geertsema, Jannie v. d. Ent, Marie Kalfsbeek, Ali v. d* Wiel en Arie de Groot, leerlingen van de Groen van Prinstererschool, hoofd de hoer Geert sema. Voor het diploma Engelsdie Handels correspondentie van ue Vereeniging van Leeraren en van Mercurius is geslaagd1 de heer J. ^mdgcest. Aanbesteding. Door den architect Jos do Jonge is gis teren namens do Bouwers vereen. Patrimo nium te Rotterdam, aanbesteed het bouwen van 93 woningen aan de Pendreehtsche-, Slotboom- en Portlandslraat aldaar. Kr kwamen 79 biljetten in. Het hoogst had ingeschreven C. v. d. Vliet, Den Haag, voor £289.650; het langst L. v, d, Ho At en Zn., te Brielle, voor f215.380. Van onze stadgenooten hadden ingeschre ven (als no. 21 van boven af) Heynsbror-k en Lcondorts, voor 1255.009a's no. 26, J. K. Simon, voor f 252 800als no. 47, N.V. Bouw- on A arme mi rigs Mij Dirrna. dir. D. Koenon, voor f214 003; als no. <18, Orbr. Smits, voor f-243.875a's no 50, Gehr. Van Bruggen, voor f242.390 (in letters) en f243,000 (in cijfers), en als no. 73, J. Schotel, voor f 229.000. Zuiveraars van Gebouwen en Schepen S. IL B. De Sollied'. Vrijwillige Brigade tot het redden van Drenkeling' 'l geeft Zondagmid dag in do heeronafdic-rling van do zwem inrichting aan dan Westfra.nkelandschen dijk een demonstratie, gevolgd door oadorli'ngei wedstrijden. Daartoe behoort o.a. bet ge kleed' popduiken om do wissel bekers voor dames on heeren. Plaatselijk Crisis Comité. Het Bureau van Commissie A van het Plaatselijk Crisis Comité zal gedurende de maand Augustus gesloion zijn. In de kwastenlabriek aan de Wcslcrkade. In do kwasten- en bom tel fabriek van de firma Jakobs, gelegen op den hoek van Westerkade en Nieuwe Haven, is gister middag brand uitgebroken. Om even G uur werd do politie van verscheidene zij den gewaarschuwd, dat er rook kwam uit genoemde, fabriek. Do baas van de naast gelegen breoawworkfabriek, voorheen J. Smit, directeuren do hocron S. Biji en C. Manneke, „was één ran de eeisten, die het onraad bemerkte en spoe dig werd met 'de fabrieksleiding van de brceuwwerkfabriek mot 2 stralen water gegeven. In zoor korten-tijd was do brandweer aanwezig én vlug werden een 12 slangen uitgelegd vrucht van serieus oefe nen, dat don laatsten tijd stelselmatig ge schiedt. Het was aanvankelijk moeilijk don vuur haard vast to stellen, want uit bijna alle ramen van het drie verdiepingen lioiogo pand kwam rook. Een poging om .met rookmaskeis zich van den stand van me ken in het pand op de hoogte te stellen, mislukte: door den dichten rook was niets to ontdekken. Vlammen werden nergens gezien. Door veel water in hel gebouw te spui ten. had men do meeste kans om den vuurhaard te tieffen on inderdaad bleek deze tactiek do juiste, want na een half uur verminderde do rook aanmerkelijk. Er werd toen door beide moto-rspuiten sa men per minuut ruim 4003 L. water in het pand geworpen. Do fabriek ligt voor het blussehen van brand zeer gunstig: één ïnotorspuit was opgesteld op de Wester kade, do andere op de Nieuwe Haven en beido betrokken het water uit do haven. Het groot aan (ai ramen vormden goede invalspoorten voor hot water. Dm kwart voor 7 kon men het pand bin nen dringen en toen was men het vuur ook spoedig meester. De brand is ontstaan in een hoop gonjo zakken, die beneden, dicht bij deu ingang aan do Westerkade, lagen. Het vuur is langs den muur naar boven geklommen en heeft ook op do eerste verdieping nog even gewoed. Zeer waarschijnlijk is de brand' door broeiing ontstaan. Do gonje zakken waren vroeger reeds gebruikt en er bevonden zich nog rosten -kapok en voeren in. Do brandschade is gering, maar de wa- teiscbade is zeer aanzienlijk. Aan de voor zijde aan do Westerkado stond wel 20 ii 30 e.M. water; do vloer helt aan zienlijk, zoodat achter in het magazijn de Waterschade niet zoo groot zal zijn. Gelijkvloers is het magazijn van do ver vaardigde pioductcn; de eerste verdieping wordt hoofdzakelijk gebruikt als opslag plaats van lo verwerken materialen en iop do tweede verdieping is de eigenlijke werkplaats. Om 5 uur heeft het personeel, dat uit 25 personen meest jongens bestaat, de fabriek verlaten en daarna heeft do meesterknecht nog oen ronde gemaakt door het geboete pand, zonder iets verdachts le hebben ontdekt. Do boekhouder is pas tegen G uur van het kantoor, dat aan de voorzijde op de eerste verdieping geiegen is, naar huis gegaan en heeft toen ook niets bizonders gemerkt. Do voorraad producten is 'zeer groot; de vorige week is in verband' daarmee do werktijd verkort tot 40 uur per week. De firma Jabo-lbs is togen brand- en be drijfsschade verzekerd. De brandweer was behalve met do twee moterspuiten,. ook uitgerukt met den male* rialenwagen annex kleine motorspuit die in reserve word' gehouden ca een ladderwagen. Op hot terrein van den. brand' waren o.a. aanwezig do burgemeester, d'e heer If. Stulemeijer; wethouder T. Slavenburg, do raadsleden H. van der Kraan, B. G. Hoogendam en mr. II. A. M. Roelants en do waarnemend commissaris van politie, de heer E. Dasaul. De belangstelling van d.o zijde van het publiek, vooral van do jeugd, was groot, maar do politie had spoedig cn afdoende maatregelen genomen om de brandweer onbelemmerd haai' werk te kunnen laten doen. Bij het heengaan complimenteerde db burgemeester den commandant der brand weer, den lieer ir. II. B. J. Aikema, met het succes, dat hij niet zijn mannen heeft gehad bij het voorkomen, dat een groot pand met inhoud door hot vuut' verloren ging- Te Rotterdam ging het gerucht, dat hier ter slede een zware brand woedde. Dat had tot gevolg, dat verscheidene Rotter- damscho brandweerlieden, onder wio de lieer Ivceman, van het college van hoofd lieden ,een kijkje kwamen nemen. Er deed zicih tijdens het blusschings- work nog een incidentje voor, dat wel grappig aandeed', maar lang niet zonder gevaar was. Een pijpleidcr dreigde bij het afdalen van een laddertje, dat tegen den muur stond te vallen cm liet daarom do straalpijp los. Deze sloeg op den grond' liggend hor en d'er, waardoor- de water straal telkens van richting veranderde. iEenige brandweerlieden hebben mot voel moeite de op hol geslagen pijp .overmees terd waarbij oen heel kluwen van w.orsle- lendo mannen te zien was. liet water werd met oen druk van 5 atmosfeer door de stang geperst, ziojodat een slingerende stand pijp een groiolo kracht heeft. Eenigen tijd geleden is te Rotterdam bij een dergelijk ongeval een brandweerman gedood. Bij hel openbaar bewaarschool onderwijs. Naar wie vernemen is aan 7 o i lenvij- z ores se li aan de openbare bewaai .ehool -- z.g. helpsters ,die echter de acte voor onderwijzeres bezitten tegen 1 Septem ber a.s. eervol ontslag verleend wegens bezuiniging. Het betreft 5 helpsters van de Maria- bewaarschool aan do Laan en 2 van de Aiidabewaarschoiol aan do Leliestraat. Aan vankelijk zouden aan laatst genoemde school 3 helpsters ontslagen worden, maar aangezien één der onderwijzeressen bin nenkort het onderwijs verlaat wegens hu welijk, kon voor één der onderwijzeressen hot reeds aangezegde ontslag worden in getrokken. Ds. A. Tap f. In den ouderdom van 74 jaar is giste ren te 's-Gravenhagc overleden ds. A. Tap, emeritus predikant der Ncd. Ilerv. ge meente alhier. Ds. Tap word in 1SS3 candidaat tot den II. D. in Zeeland; 28 October van dat jaar deed hij zijn intrede to Hall, in 1888 vertrok hij naar Baambrugge, in 1S94 naar Gameren en in 1891 kwam hij naar Schie dam. Hij heeft de Hervormde gemeente to dezer stede drie en dertig jaar gediend, want op 1 October 1927 kroeg hij' emeri taat, waarna hij zich in Den Haag vestigde. De iccneménde doofheid maakte zijn pas toraal werk onmogelijk. Op 25 September 1927 nam il's. Tap in een stampvolle kerk afscheid van zijn laatste gemeente. De begrafenis heeft plaats Donderdag middag 2 uur op de begraafplaats '9ud' Lm en Duinen, te 's-Gravenhagc. AlMa-bewaarschool. In de Alida bewaarschool aan de Lelie straat, hoofd mej. J. van Marion, wordt vandaag aan. de ouders van schoolgaande) kinderen en anderen getoond, waar de kleu ters in het afgeloopen jaar al zoo mee bo zig geweest zijn. In twee speellokalen en vier leslokalen staan de producten, van hun vlijtig werken opgesteld. Van luciferdoos jes zijn wagentjes, van sigarettendoosjes spaarkofferljes gemaakt. In de 3e klas is een negerdorpjo ingericht, in de 5o klas een strand met bad tentjes, in nog weer een andere klas een dierenpark waar een paradijstoestand heersclit, want „de wolf verkeert er met hei lam.!'' Boren, olifanten, schapen en formidabel groote gaiiweu „loo- pen*' hier door een! in de 5o klas hebben do kinderen een schemerlampje gemaakt, waaraan ze maan den lang 2 uur per week hebben ge werkt: cr is, om het lampje le vervaar digen, geprikt, genaaid, geplakt, geteekend en gekleurd Het boetseerwerk, kleine voorwerpjes van klei, ziet cr altijd aardig uit in do Alid'a- bowaarschool. De kinderen kleuren zelf hun koffiemolen, klomp, dobbelsteen enz. met waterverf en dan krijgt hun maaksel van de juffrouw een vernisje, waardoor het mooi glimt! Bij de leekeningeri op de schoolborden zijn er zeer verdienstelijke; ook enkele leerlingen hebben hun vaardigheid met h'et krijt getoond. Een G-jarige jongen heeft b.v. zeer karakteristiek weergegeven, wat hem in een circus het meest gefrappeerd' heeft. Ook hedenavond is de tentoonstelling nog te bezichtigen. liet Back-Kerkconecrl. In verband met hot a.s. Kerkcoincert, verzoekt men .ons nog het volgende ctm- trent „Bachiuuziok" op to nemen. Wij willen do vergelijking met cm weef sel eens toepassen. Op iettor Bach-coincbrt bijna wordt een „fuga"' ten gohooro ge bracht. Stel a een tapijt voor van moderne teekening, bijv. verdeeld' in drie groiote vlakken. Hot „thema" der fuga is een lijn, een patroon, dat als motief voor het ge ilede weefsel dienst dool. Veelal is het een zig-zag lijn. Is die lijn dim eenmaal geweven, dan verschijnt opnieuw, maar nu met een duidelijk afstekende tcgcinlijn, en daarna nog eens, dus met 2 tegcnlijnen tot. viermaal toe. Nu is hot eerste vlak voltooid. Het tweede v!a.k onderscheidt zich hoofd zakelijk door een andore scherp afstekende grondkleur, is ovenwei op soortgelijke wij ze doorweven niet dez.clfdo motieven. liet laatste vlak correspondeert weer sterk met het eerste, is echter feller van kleur, terwijl de figuren enger in elkander ingeweven zijn. Soms sluit een scherp af stekende rand' het geheel af.. Wanneer dit alles nu gaat klinken, mu ziek wordt, dan verkrijgt men don indruk van drie vlakken allereerst door verschil in sterktegraad. Itet eerste vlak zet bijv. matig sterk in, 't tweede is van zaohteren, anderssoortigen klank en maakt don indruk verder vonvij- derd to rijn, liefderde brengt ecu stijging van matig sterk lat zeer sterk, waarna dan soms nog oen speciale afsluiting volgt. Beide fuga's, die a.s. Vrijdag in do Groo te 'Kerk zullen gespoeld worden, zün al dus .opgebouwd'do eerste (no. 1 van het programma) is eenvoudiger en kleiner dan de laatste, die een „dubbel fuga" is, d.w.z. het thema treedt onmiddellijk tezamen met een neventhema op, en deze twceling-thei- ma's begeleiden elkander tot hot einde, waar hot eeno thema optreedt wordt het tev'ens door het andere om s Iron geld. Tenslotte onderscheidt zich do laatste fuga doior een grootsche „kroon" een vir tuoze breedo afsluiting,, als do koepel van Bizondcre dag. 24 Juli. Ge zondt zoo zeggen: dezet dag, deze 24ste Juli 1934, onderscheidt zich in geen önkel opzicht van andera dagen. Misschien wordt cr hier of daar iemand op de vlucht dioolgesc,holen en keurig verasclit in een vaasje thuis be zorgd; misschien zijn er stakingen of op roerige bewegingen hier of daar, misschien bezwijken honderd-duizend Cbineezen aan de ziekte van Weil en tienduizend Euro peanen {ram den honger; misschien krijgt oen of andere li-eer het ridderkruis van de Oranje-Nimsau-orde en gaat een andere wegens banzine-vcrvalsciiing voor een jaar de gevangenis in; misschien bouwt Enge land vijfhonderd bom men werpers en Italië zes slagschepenmisschien gebeurt dit al les juist op dezen Dinsdag den 'listen JulL 1934 on dan zult ge vanavond gaan slapen met dc gedachte, dat -er weer een onbi min dere dag aan de rij uwer levensdagen is toegevoegd. Neen, dat is niet liet bizoiulere. Maardo 46Gsle Staatsloterij begon cn deze week krijgt iemand zoo maar f 29.000 op zijn huiskamertafel gelogd en verder zijn er nog méér verrassingen, totdat ik zelf tusschcn 17 September on 12 Oc tober de 100.0Ö9 ga foucbeoren. Gisteren dacht ik, a's er vandaag mi iets ergs gebeurt, dan trek ik do ton. En heb ik bij' Horst niet koffie o'er mijn Zondagscbe pantalon gemorst? Welnu, vrienden, het i s nu dus maar zaak rustig te blijven en kalm af te wach ten en 'niets overhaast to doen en vast zoo'n beetje gaan uitrekenen, hoe ik die 100.000 gulden zal gaan beleggen. ik heb gedacht: als ik eens voor f 50.000 huisjes kocht om te gaan melken. En voor 125.000 papiertjes. En met f20.000 naar Spa «inom dio aan de roulette to vervijfvou ligen. De resteerende f5000 zijn da'ri voor een rondje 'aan do vele beste vrien fen, die ik zal krijgen. En voor de f 80.000, die ik in 'Spa b'j- verdien, ga ik een gezellige reis oai do wereld maken, een jaar of acht... Ik vind deze 24sto Juli een allergezel ligste dag en ik zie niet in, waarom ik m'ijn lwst zou doen op mijn werk. Over een paar maanddn zit ik tóch op Hoao- loeloe en schrijf ik geen enkel stukje meer. Vrienden, de zbn schijnt en ©ei kwiek vogeltje kwinkeleert op den heb'ad er,tan tak, die langs i raam heen en weer wiegt in den zomer. Het leven is zoo slecht nog niet en mijn lot no. 3895 zit veilig in de po-ie- feuillo op mijn -juichende hart. een machtige kathedraal. O-ver do twee variatiewerken, benevens .over het vocale gedeelte van het pro gramma magen nog enkele opmerkingen volgen. 'Z.qowel de „ciaecona" v.oor vioolsolo als de „Passacaglia" \|oo>r orgel, zijn variatie werken op een kort thema in 3/4 maat. Denk bij dio eiacdcumu aan een stalenboekl van weefsels. Het beeld is niet racoi, maar raak. Het gebeele boek, op één patroon ge maakt, is in drie groepen verdeeld: een' groep donker getinte, ern groep lichter en weer een groep zeer donkere siatan. Telkens is het pniroion iets gewijzigd. Bij de Passacaglia voor orgel gaat het zelfde beeld' op, ook.' zij is driedeolig, de 23 variaties ontdaan hier echter 'hoofd zakelijk niet diOior wijziging va'n hot pa troon., maar door nieuwe tegetnfiguren to gen dit patroon. In het middendeel treft men typische harpcffeeten aam. Het themaj het „patroon") blijft hier meestal in' do bas. Beide werken stellen mar hoog© oischen aan de uitvoerenden. Do wonderscihoone Aria „Dio Seele ruilt in Jesu Handen" heeft oen zeer illustnap tieve begeleiding. Bij dte woorden: „Ach, ruft mich bald, ilir Sterbegloidken" schil dert Bacli treffend' hot gelui der doods klokken. En indien ooit een onverwoesth bare, verheven vreugde in muziek tab uitdrukking is gebracht, dan is hot wel in de volgende Aria.: „Jesus sail mein erstes Wart in den!, nonen Jahre heiszen". De zangstem mx de viool, die hierbij meespeelt, juichen' om hel hardst. Uitlating. Van do 4(4 pCt. gemeen tokening 1913; en de 4y) pCt. gemeenteleeining 1925 is npi 19 Juli j.l, een uitlating geschied. Wtedtóej obligation aflosbaar en legen 1 November; a.s. betaalbaar warden gesteld1, wordt La1' een advertentie in dit blad vermeld-. Verloting. Gisteren heeft do trekking plaats geha^j van de verloting voor het schoolfoncSl; O.L.S. El. De .fiets viel op no. 884 cru de zomei'dekcn op no. SS6. Allo latent] een duizendtal, waren verkocht. Het voojifj deelig saldo van 175.95 zal dienen ter biiu strijding van de onkosten voor een ewiigpl zins feestelijke herdenking van hel 50-jarijg] bestaan der school in liet begin van No.-) vember a.s. 1 Garage Trio wordt Garage Broersvcst. Garage Trio-, gevestigd' Broersvcst 93 lunft haar naam gewijzigl cn zal voorban'"1 „Garage Broersvcst" lieeten. Politienieuws. 'Aam den politiepost Buitenhaven is d| 18-jarigo (III L'. verbonden, die op item) Rn. terdainseheiii dijk van zijn fiets was gc' wallen, toen een auto hem rakelings pas fleerde. L, werd aan een hand rtn Wnï vSv. and.

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2