mmm f **Jrfc~r tweede elab SCHIEOAMSCHE COURANT SemeB?gd Nieuws Greshoff van jongen tot man. Oude verduisteringszaak. De overstroomingen in Polen. Droogte en overstroomingen in China. Spos*t Ajax kampioen. De Free Foresters in ons land. DER VRIJDAG, 27 JULI 1934. No. 20703. Gewezen procuratiehouder door de politie gehoord. Een tabaksfirma aan den Grimburgwal le Amsteulam heeft ©enige maand'ea ge leden haar procuratiehouder, iemand van ongeveer vijftig jaar, ontslagen, omdat aan het licht was gekomen, dat hij zich ge durende een tijdvak van enkele jaren aan verduisteringen had schuldig gemaakt, waar van het bedrag tot meer dan zestigdui zend guidon was opgeloopen. De directe, dozer firma deed geen aangifte bij de justitie, zoodal den betrokkene strafver volging bespaard zou zijn "gebleven, ware het niet, d;it dezer dagen een buitenland schc aandeelhouder van de firma, die met vlezen gang van zaken niet tevreden wa,s, de zaak ophieuw op het tapijt hoeft ge bracht. Dit heeft tot gevolg gehad', dat ditmaal wel een klacht bij de justitie werd ingediend. In verband daarmede is de procuratiehouder aan het bureau Singel ontboden, waar de commissaris, do heer D. Dijkstra, hem een verhoor heeft af genomen. Aangezien het hier oen oude zaak betreft, waren er geen termen cm lifn in arrest te stellen. Gedwongen landing van ccfl militair vliegtuig. Gistermiddag te omstreeks vier uur is de wachtmeester J. G. Noest van S,oester bed, die met zijn. toestel nr. 497 uit De Koo.j naar zijn standplaats terugkeerde, gedwongen geweest een Inssehenlanding uit to voeren -op een weiland onder do ge meente IJeiloo, doordat zijn compas niet functioneerde en het zicht door do laag hangende regenwolken zeer slecht was. Bij de landing, die geschiedde achter liet St. Willobrordusgestieht op het land van P. de Wit, werd de staart van het toestel licht beschadigd. De vieger zou nog trachten gisteravond de vlucht voort to zetten, in dien het weer opklaarde. Anders zal hij', indien de weersomstandigheden zulks toe- lal on, vandaag verder vliegen. Kocicndici' gearresteerd. Den laatsten tijd werden te lleusden (N.ll.) herhaaldelijk gevallen van koeien- diefstal geconstateerd met het gevolg, dat de marechaussee een uitgebreid' onderzoek instelde. Dit leidde vanmorgen tot de ar restatie v-an den veehandelaar J. Lubber- dink uit Wijk en Elburg, oen. plaatsje in de omgeving van Hcusden. L'. werd ver dacht van diofstal van" twee koeien uit oen weide te Wijle. De koeien zoude» Woensdag j.l. ongeveer vier uur des mor geus uit een weide zijn ■gehaald1 en per vrachtauto zijn vervoerd naar de veemarkt te Etlen. Daar werden de beesten verkocht. L. werd na oen voorlo-opig verhoor op transport naar Den Bosch gesteld. Men vermoedt, d'at men met deze arrestatie oen goede vangst hoeft gedaan. Vrachtauto over den kop. Gisteravond keerdon de knechts C. Koote en A Yerduin met een vrachtauto van do firma Vermaas, vain Middel bamis naaïl huis terug. Op de'n Kruisweg te Ouddorp slipte de wagen en sloeg over den kop. De auto kwam in een bijna drogen sloot terecht. Achter in den wagen reden mee de tien-jarige h.i.i Vwirn, en de tien jarige Sohilperoor Beide jonge ris werden uil don wagon ge slingerd en ernstig gewond. Zij zijn in het ziekenhuis te Dirksland opgonom -,i. De auto, die zwaar beschadigd is, werd door de politie i'n beslag genomen. Do heide knechts kwamen met don schrik vrij. Sportfond.senbad Maastricht. Zaterdag 4 Augustus ais. wordt het Sportfoludscubad-Maastrioht door den bur gemeester, nu*. L. B. J. Oppen, officieel geope'nd. Geen gevaar voor Danzig. In d'en benedenloop vala de Wcichsel is het water zoo sterk gestegen, dat in het gebied1 van don vrijstaat bijina alle voren den dienst hebben moeten stahcin, Do wei den tusschen do buiten- an do binnendijken zijn overstraoiind; liet vee moest in veilig heid' worden gebracht. Er bestaat geen vrees voor overstrooming Van de binnen dijken op het gebied van den vrijstaat, daar de loozing van hr t liooge water in zee vlot verloopt. Hongersnood dreigt. Uit Sjanghai word't gemeld: De Ghmecsche bladen molden, dat on der de heerschende droogte ongeveer 31 millioan menschen ernstig hebben te lij den. Daarentegen wordt de provincie Sjdn- si bizomder zwaar geteisterd door ovor- stroomingen. Qngevcer..J-2 milli-aaa men schen worden met den liomgeranciod be dreigd. In deze provincie is de o-ogst door een grooto overstrooming verwoest. hi do provincies Sjcnsi en Sjalasi staan 112 steden en dorpen onder water. Cihi- neesclie weld'adigheidsvercionigingon hopen op een slcunactie uit h'et buitenland', 1 Ontploffing cn mijubrand. Gisteravond laat is in een mijn in Not tinghamshire (Engeland) een ontploffing voorgekomen, die een brand veroorzaakte. Ec'n-en-dei'lig personen bekwamen zware brandwonden. Tusschen twee treinen vcrplcficrd. Toch oen groep jongens en meisjes bij Shellon in den Amerikaansohön staat Con necticut een spoorwegovergang passeer den, naderden van twee kanten treinen. Zij raakteln daar tusschen bekneld. Zies hun ner werden gedood, een werd zwaar ge wond. Hel slagschip Arizona ramt ccn stoomschip. Bet slagschip Arizona in den Stillen Oceaan, deelt per radio mede, dat het gistermorgen bij dichten mist aan do West kust der Vercenigde Staten, het Amerikaan- scho stoomschip Umatilla vhn de Purselijn hoeft geramd. Daarbij zijn twee mannen gedood'. Gezclschapsrcizcu per vliegtuig. Dinsdag wordt do eerste gezelsehapsrcis van de N, It. V. per vliegtuig över zee ondernomen. Dan gaat een gezelschap van 13 deelnemers onder leiding van don heer J. Roosje naar London. Voetbal. Eindelijk... De zomer heeft pas coil einde moeten maken aan de wedstrijden om hot Ncdcr- landsch kampioenschap, liet is midzomer geworden en nu pas is de uitslag van de „gioote vraag" gekomen. Ajax is kam pioen van Nederland geworden, nadat gis teravond te Amsterdam de wedstrijd Ajax K.F.C. in een gelijk spel 22 geëindigd was. De stand van do laatste drie wedstrij den voor het kampioenschap is als volgt: gesp. gow. goj. verl. p. v. t. 2 11—3 6—3 2 11—3 2 2 Ajax K.F.O. Willem II 4-3 2-6 Cricket. Bonds- cn Ncdcrlandsch elftal samengesteld. Do Nedcrland'sche Cricket Bond heeh het bondseiftal en het Nedorlandscb elftal samengesteld resp. voor de wedstrijden in Den Haag op Maandag en Dinsdag 30 en 31 Juli a.s. op hot II.C.C.-terrein en op 4 en 5 Augustus te Amsterdam op het terrein van V.R.A., heide tegen de Fre-e Foresters. Het bondseiftal is, nadat eenigo wijzi gingen waren aangebracht, definitief als volgt samengesteld: Air. J. J. Koeloman, aanvoerder; W. Kramer, B. Jlealy, F. Bunder, ,T, v. dl Luur, .L. Bekkers, Delamar, Borany, F. G. East, Van Baasbank en P. de Ruig. Het Nederlandsohe elftal ziet er als volgt uit: Air. II. -van Alanen, aanvoerder; dr. Alax Jansen, jhr. J. v. <1. Bosch. jhr. W. v. d. Bosoh, W. Glernm, Wittobal, A. Ter- wiel, J. van Baasbank, A. Afaas, A. AI. J. de Beus en L. J. Solderland. Do overval op het Ravaggebouw te Weenen. De politie doet een aanval op del gebarricadeerde deur, waarachter do nationaal socialisten zich verschanst hebben. De gedichten van J. Greshoff 1907 1934. Uitgave Boucher, Den Haag (f 4.90). Het bezorgt mij altijd moeilijke oogen blikken, wan'neer ik een gedichtenbundel ter recensie ontvang. Want eerlijk is eerlijk ik vind geen werk naargeesti- ger, "onnoodzakolijkor ein dus moeilijker, dan gedichten „bespreken". Ik vool er iets als heiligschennis i'nj of als sohool- meestors-bezigbeid. Ik krijg er denzelfden naren smaak van als vroeger, in mijn gym nasiumjaren, toen wij" een uur zwoegden op vijftig rogels Homerus en toen ik over dacht hoeveel meer luet zou bijdragen tot do ontwikkeling van onze schoonheids- lewustwording, wanneer de rector nu maar liever een goede vertaling voorlas, of hoelemaal geen Homerus, maar Bou- iens of Adwaita bijvoorbeeld, die toch' óók van den geest der klassieken doortrok ken zijn. Boekoriliok is, wanneer men do zaak op de keper bekijkt, oip zichzelve reeds een zeer wonderlijke bezigheid (ten zij ge het wilt beschouwen als paeda- gogio-in-het-schoone; waarvoor ik pas... doch v e r s-critiek is nóg gortiger. Ik weet het wel: de gustibus est disputanduim, over smaak eh wansmaak, valt wél te redekavelen, maar... ook daar pas ik voor. Ik dacht zoo: mijn lezers gesteld al, dat zij verzen lezen, hetgeen ongetwijfeld slechts bij een klein percentage van hen hot geval zal zijn zullen een vers mooi vinden of Iniet mooi, h'et zal hen ontroe ren of koud laten, zij zulten op zijn ca dans wegdoezelen, een verre, diepe, lichte stemming in of zij zulten er onberoerd van blijven. E'n kan i k hen nu lecren ont roerd te zijn om wat in eerste instantie koud-ais-ijs voor hen was? Ik geloof dat dit te veronderstellen do verwaandheid ten top voeren zou zijn. Waarom ik dan hier dozen verzenbundel Bankoverval. Drie gewapende bandieten hebben to To ronto (Canada) oen overval gepleegd op het filiaal vata de bank van Afoatreal. Zijl maakten een buit van 2S.OOt> dollar on Ontkwamen in een gereedstaande auto. Chauffeurs-staking. Gistermiddag zijn de chauffeurs te AFexi- co City, uit protest togen do verhooging vain don gasoline prijzen, in staking go- gaain. Zij zetlen het geheele verkeer in de binnenstad stil. Op verscheidene punten is het-daarbij lot botsingen met de politie gekomen, zoodat enkele stakers werden ge wond. Ongeveer honderd chauffeurs wer den gearresteerd, doch later weer op vrije voeten gesteld. van Greshoff, laat ik liever zeggen aan kondig dan bespreek? Wel, omdat ik van Greshoff zooveel houd en omdat ik gaarne zou willen dat mijn lozers die hem niet kennen, óók van hem zullen gaan houden. Geen ainder doel hebben deze regels dus, dan een weg te wijzen. Een weg naar, ik weet het bijna zeker, ont roering wel eens, en getroffenheid dik wijls, een weg naar vele prachtige verzen en ook wel (neemt Greshoff het mij èrg kwalijk, wanneer ik hem oen. enkele keer met Tucholsky, Kaslacr, Bruanl, Ilollactnr der en den ouden Speenhof vergelijk?) en ock wel naar het héél volmaakte „levens lied". In ieder geval naax wat hion diep treffen zal, of afstootten, maar onbewogen laten zeker niet. Ja. cn waarom houd ik dan van Gres hoff? Omdat hij een vlijmscherp intellect is en een zeer belezen man, die glashelder schrijven kan, oprecht woedend kan wor den, eerlijk kampioen an vechter zijn kan voor oude reputaties en dat alles zonder do oer-klein-burgerlijk'O smalcfrij op het klcin-burgerlijke, zonder de zucht tot ópai- tcr le bourgeois, dio vele onzer „jonge ren" zelf spruitend uit klein-burger- lijke entourage en milieu zoo ongeniet baar maakt. Wanneer Greshoff scheldt, scheldt hij om iets wat hem lief is te ver dedigen tegen iets dat hem het uitschel den waard is, wainneor Grohoff cynisch is dan heeft Li] het land aia'n de mensahen on het teven rondom hom en wanneer hij eens overdrijft (zijn kreet om „meer por nografie", in doh Gulden Winokel bijvoor beeld) dan doet hij dat niet om de over drijving maar om het behoud van iets dat hem na aan het hart gewassen is. Bij Ter Braak bijvoorbeeld, die ik vol ledig k:wonder, om zijn intellect, doch verafschuw om zijn (onlatngl? in Het Va derland zelf erkende) negativisme; .zucht tot kapot maken van wat niet subliem is; hij du Perron, die héérlijk afbreken kaïn dat do spaanders er af vliegen, doch die ik (Jan Lubbes) nog minder iets positiefs Waterpolo. Uit hot S,. Z. C.-kamp. Op uitnoodiging van do zwcmvcreeniging Rhoon zullen Zaterdag ouni 6 uur n.m. twee zeventallen van de Scliiedamsche zwom- club waterpolowcustrijd'en speten tegen twee zeventallen van Ithaon. Om half vijf vertrekken do S. Z. .-spelers vanaf liet K-oomarktptein naar Rhoon. Het dames-zevental van S. Z. C. speelt Zaterdag voor de competitie van don Z. R. O. een waterpoio. wedstrijd' te Baren- drecht togen de zwenweroeniging Baren- d recht. Dinsdagavond worden in do gemeente lijke zweminrichting voor heeren twee va- terpolowedstrijden gespeeld, n.l. S.Z.C. ïl.Z.C. voor de*tweede klasse oompetitie van den K. N. Z. B. en S.Z.C. 3—Naald wijk 1 voor do competitie van don Z.R.O. Donderdag a.s. moot het eerste heeren zevental van S..Z. naar Gouda om daar G.Z.C. te bekampen. heb zien bereiken of trachten te be reiken (al ligt Duco Perkins mij na aam het hart), hij deze beide buitengewoon „knfippe'' auteurs, essayisten, journalis ten, critici, heb ik nimmer de war mte, de levensechtheid, do vervoe ring en de woede, 'even oprecht a!s de liefde, kunneln vinden, die Jan Greshoff schenken kan en bijna altijd schenkt óók. Greshoff is in zijn vers dikwijls ook wat hij in zijn essay of pamflet isdo indivi dualist met het warme, dichterlijke go- moed. In de voorrede die de dichter Bloemi aan dezen bundel mee-gegeven heeft ka rakteriseert die hem aldus: „Aten zou de poëzie van J. Greshoff, die van een epicu- ristis'dh pessimist kunnen noemen. Itet is de poëzie van iemand die aan den oenen kant de goede dingen van het leven in het minst niet versmaadt, integendeel ze op hun juiste waarde weet te schatten, maar aan den anderen kant (dit is in de woor den „op hun juiste waarde" eigenlijk al geïmpliceerd) er zich diep en pijnlijk van bewust is, dat ook het boste ervan ton allerleste teleurstelt, en zich daarover niet met de gangbare verdoezeling en gratuite verzekeringen wil troosten, maar de din gen onder oogen ziet en wil zien, zoo als ze zich aan hem voordoen. Alen moet hieruit voo-ruit niet afleiden, dat Greshoff do dichter zou zijn van wat de gemiddelde domme mcnsch „het gezond versland" noemt, cn wat in feite niets anders is da'n. een onbeschrijfelijk benepen, on zelfs dat is juist de ironie ervan op het moest matericele gebied telkens door de feiten weersproken, kijk op het teven. Hij zal de eerste zijn om te erkennen dat, voor zoo ver deze te scheiden zijn, do z.g. „geeste lijke waarden" in het loven niets minder tellen dan do z.g. „stoffelijke", integen deel. Maar hij weigert te aanvaarden wat hem niet als waarheid bewust is gewor den." En van het meest kenmerkende' voor Greshoffs kunst (naast hetrkonmork' zijner Ook van handgranaten werd door da Weonsche politie ge bruik gemaakt bij de herovering van het Ravaggebouw oprechtheid),* zijn ironie geeft Bloem ook een knappe omschrijving; do ironie is er gens tusschen de grap en het sarcasme te vindon. En nu wilt ge, dunkt me, wel eens een einde zien gemaakt aan al dit getheoreti seer. Ge wilt niet weten waarom Greshoff dit en dat is en waarom deze heer geenen heer zoo bewondert, doch liever slaat ge een nieuwsgierigen blik in het dikke en zeer fraai uitgovoerdo boek waarin vrijwel alles wat Greshoff van 1907 tot 1934 aan poëzie publiceerde, een plaats heeft gevonden. Alag ik mij dan verstouten niet liet een en ander te bordo te bren gen over den „werdegang" van eencn dich terlijken mensch, over de duidelijke lijn (of dc onduidelijke) die go, in poïtiois, langs uw oogen ziet getrokken worden of over zooveel lieve en weinig belang wekkende menschel ijk© aangelegenheden méér? En mag ik nu alléén maar drie ver zen, die ik treffend vind (en die gij, naar ik hopen wil, ook treffend zult vinden) uit de vele vootr u uitzoeken, in de hoop dat ik u nader tot dezen dichter-bij-de gcmaJe- van-zijn-warm-liart zal brengen? Hier zijn deze in hun geheel of frag mentarisch: PRO DOMO. „Veel liever dan met leugens om te gaan Zou 'k zwijgen tot mijn laatste nood. Ik spreek niet van het mannetje in de maan Of van een blanken ridder met ©en zwaan; Ik ken alléén mezelf gekleed of bloot, Verheugd of droevig, hoopvol of ontdaan. Nu eens onmachtig, dan weer goed op stoot. Er is geen kleine aohberdour meer open Ik kan den heer J, Greshoff niet ontloopen. Ik ben aan hem gekluisterd tot mijn dool. Maar ergens ver, in Sappomeor of Weert Bestaat misschien een jongeman *Dio eenzaam uit mijn rijmen treeft geleerd Hoe waardeloos de waarde is die mien eert; Een opgewonden knaap die walgend van liet huis waar hij tot knecht werd gedresseerd Door mij voor goed bevrijd is uit zijn clan En die nu met zijn hart en oogen open Door de natuur in vo'.len bloei durft loopent Niet bang voor wat hem overkomen kan". VOOR DEN STORM. Een zeil en een perfide wind; Dit spookschip„Het Verlangen" glijdt Over den zwarten, gladden tijd' Stuurloos en blind. Er is geen einder en geen kust De laatste ster is al gebluseht. De dronken equipage brult „Wij gaan nog niet naar huis", eeu Van bittere overmoed vervuld... „Nog lange niet, nog lange niet!" lied VERBANNEN. Tusschen ons was er geen geheim Wij waren enkel vooor elkaar geboren, Twee woorden die onschendbaar samen hoorea Dooor de betoovering van het rijm. Wij leefden zonder argwaan vrij, Door de verbeelding van twee donkere Alleen, o goddelijke dwang, gebonden monden. Maar dit is alles nu voorbij. Om wélke schuld werden wij beiden Verbannen uit ons heldor paradijs; Waarom zijn goed en kwaad en dwaas en wijd Nu onherroepelijk gescheiden? Vernederd door oen scherpe nood' Bid ik om hulp, waar is uw kleine hand? Maar tusschen ons staat nu dit misverstand r De kennis van dm dood. Mr. E. ELI AS.

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5