STADSNIEUWS „Utile Duici". Omliggende Gemeenten De bom op de Zeven Provinciën. ECerk en SelsoeS A. Stahlie f. Gezinskaarten zwemplaatsen. De N.V. Autobusdienst Luxe. idINNENLAMD Pandora. Geen waarschuwingen meerï De tamme „Trioime". te s te VbÉL Na een ongesteldheid' van slechts enkele dagen is in den afgeloopen nacht, even na hel middernachtelijk uur, in het Gemeente ziekenhuis overleden de heer A. Stahlie, architect en lid van den gemeenteraad. Velen zullen dit onverwachte heengaan met ontroering vernemen, want de heer Staldie was in den wijden kring van zijn kennissen en vrienden een man, die zeer gewaardeerd werd om zijn toewijding, zijn scherp verstand en vooral om zijn ongekun stelde hartelijkheid, die weldadig aandeed, ook als zijn sprankelend vernurt de lust hij hem schiep om puntige dingen te zeggen. Want al was hij soms scherp, hij kerfde nooit. Daar\-oor was hij te veel „gentle man". De hoer A. Stahlie werd S November 1 SSü geboren en is dus -17 jaar geworden. Hij bezocht, na de lagere schooi te heb ben verlaten, een ambachtsschool te Rot terdam, omdat hier toon nog geen dergelijke inrichting bestond. Maar tegelijk met de ambachtsschool bezocht hij ook de Acade mie. Van 's morgens 8 uur tot 's avonds 10 uur had hij gedurende langen tijd les. Hij heelt dus in zijn jeugd wel werken geleerd! De heer Stahlie wilde zijn blik verrui men en werkte op architectenbureaus te Antwerpen en Brussel. Daarna keerde hij naar hier terug en werd eerste tcckenaar op het architectenbureau G. A. v. d. Wild te Delfshaven. Met den heer v. d. Wild samen ontwierp hij o,a. de winkelhuizen met bovenwoningen aan beide zijden van een Schiedumschen weg, nabij de Albrechts- kolk, de huizen met de trapgevels. Behalve practised was de heer Staldie ook theoretisch werkzaam en gaf les aan de vakteekcnscholen in de Tarnboerstraat en de v. d. Duijststraat te Rotterdam. In 1920 vestigde de heer Stahlie zich hier als zelfstandig architect. Zi,n belangrijkste werken zijn de Nieu we kerk aan de Nieuwe Maasstraat, de Prinses Julianaschool aan den Oostsingel, de dr. De Visserschool aan de Westfranke- landsdiestraat en de Do Savornin Lob manschool aan de Gaileïstraat, de Pandora- bioscoop, tal van villa's, o.a. in Burge meester Knappertlaan en Willem de Zvij gerlaan en fabrieken voor de N.V. Hoek's Zuurstof en Machinefabriek, o.a te Eind ho-ven, Hengelo en Overschie. Zijn laatste werk, een fabriek voor de zelfde onder neming te Dieren, heeft hij niet voltooid gezien. Gedurende 3 jaren is de heer Stahlie lid van den gemeenteraad geweest. Hij heeft die functie niet gezocht, maar bij stond op het standpunt: als men zelf niet zijn schouders onder het werk zet, dat voor de gemeenschap verricht mort worden, mist men ook het recht op critiok op de da- len van de overheid. In den raad kwam zijn scherp verstand meerma' n aan den dag; hij kon in een debat scmis scherp zijn, vooral zijn inter- ruptie's getuigden meestal van snel rea- gecrcn en als hij eenmaal een meening luid, durfde hij die met kracht verledigen en ook de consequenties van zijn standpunt aanvaarden. Het voorstel van B. en. \V. on in het stadhuis eon centrale verwarming aan fe laten leggen, bracht hem voor het laatst in den raad man het woord! Do Chr, Hist, raadsfractie verliest in haar jöngste lid een vlot spreker. De hoer Stahlie was lid van do Com missie voor de Openbare Leeszaal, van Je Gemeentelijke sporteommissie en van de Commissie voor de Technische Bedrijven. Voor het Kleuterhuis Moria te Rotter dam, dat de opvoeding van kinderen tus- pchen 16 jaar ter hand neemt, voelde hij veel sympathie en daarom maakte hij ook deel uit va'n de propaganda-commissie valn genoemde instelling. In de Algemeen© Middenstandsvereeni- ging „Schiedam" vervulde hij jaren de functie van penningmeester en ook daar had zijn woord veel invloed', omdat hij de dingen sleets in hun ware proportie'? trachtte te zien. Zelfbewust en kalm ging hij steeds op het doei af, dat hij zich ge steld had. Hedenavond vergadert, in verband met het overlijden van' den heer Stahlie, liet beduur van de Algemeene Middenstands- vereeniging; wel een bewijs, hoe hij in dien kring gezien was. Tot degenen, die gisteravond aan het ziekbed van den heer Stahlie vertoefden, behoorde ook de burgemeester, de heer H. Stulemeijer. De teraardebestelling van hei stoffelijk overschot van den heer Stahlie zal Dins dagmiddag ge-chieden op de Algemeen c- Begraafplaats aan den Ylaanlingrrdijk. Op de Chr. Ilist. can-lidatenlijst volgt op den lieer Staldie de hoer 'Rh. J. L. van den Berg, beboerend vennoot van do Comm. vennootschap Th. J. L. v. d. Berg, handel in eterp.it producten. t Verkeersongevallen. De wielrijdster C. L. is gisteren in do Lange Niemvstraat aangereden door een •wielrijder, die na de botsing maakte dat hij weg kwam. Het rijwiel van mej. L. is beschadigd. Op den RoUerdamsch&dijk is gisteravond de wielrijder E. V. uit Rotterdam aange reden door den motorrijder C. M. uit Don Hélde-I'. V. viel en bleef waarschijn lijk door don schrik bewusteloos lig- gen. l'er politic-brancard is hij overge bracht naar den politiepost aan den Bui- tonhavomveg, waar bij onderzoek goea let sel bij V. kon worden vastgesteld. De man ia por auto naar zijn waning terugge keerd. Onrechtmatig gebruik. Men verzoekt ons het volgende mee te doelen „Do houders van gezinskaarten (knip- kaarlen). welke recht geven op het zes maal bezoeken van do zwemplaats door een lid van dat gezin, worden gewaar schuwd deze kaarten niet uit handen to geven aan personen, voor wie deze kaar ten niet bestemd zijn. Het komt n.l. voor, dat knipkaarten, af gegeven ten name van gezinnen van 5 of meer personen, aan de controle van de zwemplaatsen .aangeboden worden door personen, welke niet tot het op do kaart vermelde gezin behooren. Hierdoor maakt men zich schuldig aan een strafbaar feit, zocdat men zich aan een strafvervolging bloolstelt. Bovendien wordt de kaart ingehouden. Men zij dus gewaarschuwd,"- Dit is dus een bevestiging van wat wij schreven, n.l. dat do foutieve regeling aanleiding zou geven tot corruptie. Het is niet mogelijk een behoorlijke controle te oefenen "op de wijze, waarop de z.g. kwartjeskaarten worden gebruikt. Daarom is het zeer gewenscht een andere 'rege ling to treffen en de onsympathieke be perking met betrekking tot de grootte van het gezin in te trekken. Plannen seizoen 19341935. Het bestuur der Scliiedamsche toöneel- vereeiniging „Utile Du lei'deelt ons mede, dat in het a,s. seizoen twee stukken voor het voetlicht zullen worden gebracht ea wel „Grompio'', van Horace Holges en „Thomas Wïgiiey Percy val het stuk, waarmede wijlen dr. Willem Rooyaarels in de titelrol destijds zulke triomfön vierde en „Robbedoes'', oorspronkelijk blijspel in 3 bedrijven, door Honk Bakker ea Oliris- lien van BommelKo-tnv, dat zoojuist in druk verschenen is. „Grompie'' zou reeds verleden jaar wor den opgevoerd en was reeds door „Utile Dulei'" in stadie genomen, toen geheel onverwachts het gezelschap van den lieer Cor Ruvs het aJleenvertooningSTOcht aan kocht, waardoor de opvoeringen door U.D. toen geen doorgang konden vinden Thans 'noopt „Utile Dalei'' echter met dit stuk h-t nieuwe seizoen te openen, vermoedelijk op 3 November a.s., ter ge legenheid van het 20 jarig bestaan van de Schiedamsche afdceiing van het Neder- laïidsche Roode Kruis. Voor Gedep. Staten. Do autcibuscommissie van Ged. Staten van Zuid-Holland, hoeft gisteren behandeld' een verzoek van B. en \V. Yan Rotterdam om overschrijving op naam van het ge meentebestuur vim de (hans ten name der N. V, Autodienst Luxe te Rotterdam staan de vergunning tol het in werking houden van een autobusdienst van Schiedam (Ro zenbnrgerplein) naar Rotterdam (Diergaar- dolaan) en tot wijziging van begin- en eind punt te Rotterdam in Beursplein. In deze zaak was een verzoekschrift bin nengekomen van het; personeel van de Luxe, welk adres mede getcckend was door 3SC-0 personen en waarin de wonsehelijk- heid went betoogd, dea dienst aan een an dere particuliere maatschappij over te doen. Mr. K .A. Soudijn, ambtenaar der R.E.T meende, dat op geen onkelo wijze is geble ken, dat do in het adres bedoelde particu liere maatschappij, de Eerste Vlaardingscho Autobus Maatschappij toezeggingen heeft ge daan o.a. met betrekking tot het overne men van het personeel der Luxe. Overne ming zou alleen mogolijk zijn door verleg ging van do route, hetgeen oneconomisch is. Of do lijn zou geëxploiteerd moeten wor den als directe verbinding naast die der R.E.T., helgcen al even onwonschelijk is. Ged. Staten beslissen later. Voor do hoofdacte is le Rotterdam' ge slaagd do heer L. Ppstma'. Voor het exametn Franscli L.O. is le Utrecht geslaagd mej'. T. Postma. OVERSCHIE, Geslaagd. Voor de hoofdacte is te Rotterdam ge slaagd 51. Buurman, Variété. Voordat gisteravond het Rolterdamsche variétégezeischap in de Pandora optrad, sprak do hoer L. Daniels een kort woord ter inleiding. Hij legd er den nadruk op, dat hier alleen Ah- terlandsche kunst door Nedcrlandsche artlsten woi-dt ge bracht. Vervolgens werd begonnen met ecu on- vervalsctite non-stop show: voor de pauze hoofdzakelijk variété, er na een revue. Enkele zeer geliefde variélénummer? zijn natuurlijk aanwezig, zoonis acrobatiek door de Nelsons, buikspreken door mr. Faceur met zijn vriend Bobby en verder imitatie? door Piine, een comedian excentric act van Maxi, zang van Elsa Dufois en Piet Groc- nendaal, die op verzoek ook enkele oude Schlagers zong. De zaal was goed bezet en toonde zich gul met spontane applausjes. Na de pauze werd doo renkele leden van het gezelschap de een-acter TiUeltje, Titteltje Punt opgevoerd. Ook met dit komische stukje werd veel succes ge oogst. Voor begeleiding op piano zorgde de heer Simon Velt op uitstekende wijze. Het geheel stond onder leiding van den heer Gersec. Het is een uitstekend program en voor drie kwartjes heeft men zich verzekerd van de mooiste plaats in Pandora! Geslaagd. Voor liet exametn Hoogduitech L.O. zijn te 's-Oravc'nhagc gestaagd de hoeren A. P. den Hoed on W. A. Houtman. Voor het examen boekhouden 51. 0. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer P. Smits. Vc-or de acle N. V. Nijverheidsonder wijs is te 's-Gravenhage geslaagd de heer F. van Weizen. It. K. Vacanticspclen. Maandag a.s. beginnen de R.K. vacan- tiekindersp-elen. liet. Feestterrein in liet Volkspark wordt heden voor die spelen in gereedheid go- bracht. Hengclaarsclub opgericht. Met aanvankelijk 20 loden is opgericht de hengclaarsclub „De Ruischvoorn", be slaande uit werkloozo leden van den P.O. B.B. Voorzitter is de heer P. Letmian, secre taris de lieer A. Solingor, IIuijsmansstraat 67b e'n penningmeester de heer C. E. de Koning. Vernieling. Namens den Ned. Arb. Sportbond js bij de-politie aangifte gedaan van vernieling van doelpalen en een waterleidingbuis op het terrein van den voormaligen 'Officie- rentuin. R ij ksp osts p a a rbank. Aan het postkantoor werd in Juli ingelegd f53.232,22 en terugbetaald f 76.003,33. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 22.768.11. Het aantal niemv uitgegeven spmrbank- bockjes bedroeg 48. Door tussche-nko nat van dit kantoor werd ter directie op Staatsschuldboekjes afge schreven f 1500. Zondagsdienst doctoren en apothekers Voor spoedgevallen nemen morgen de volgende geneeskundigen' den Zondags dienst waar: Nijüdiub, Burgemeester Knappertlaan 197 en De Koning, Sta Ih onderslaan 5 Morgen zijn geopend de apo'heken van den heer Jansen, Van Musschenbrooksfraat l en dc firma Gouka ea Co., Hoofdstraat 18, die ook de vo'.gvrute week don nacht dienst waarnemen. Concert. liet programma voor het conceit dor Arb. Mn/.iekverceniging Crescendo, op Maan dag 13 Aug. des avonds 8 uur in de Plantage, luidt 1. L'aniour s'en va t'en geurre, marsoti, Popy. 2." Le Rocher Fantöme, 'Ouverture, Popy. 3. Tres Jolie, wals, Waklteufcl. 4. Guillaime TeU, Fantasie, G. Rossini 5. Aida, Ifynme-marche dansc, G. Verdi. 6. Luisa Miller, Fantasie, G. Verdi. 7. Luchtpostmarsch, D. L. de Pauw. AGENDA. Schiedam. Passage, 8.15 u, Loulou maakt promotie. Met volle Voor de gebrandschilderde ramen der Nieuwe Kerk. Voor de gebrantechikl r.le ramen in de Nieuwe Kerk ie Delft is door do afdceiing Schiedam van de Nel. Vereen, van Huis vrouwen f17 afgedragen aan het desbe treffende comité. Naar Oo<dvoornc. Door de afdocling Schiedam van de Nel. Vcrocn. van Huisvrouwen wordt op Don derdag 13 September a.s. oen uitstapje gemaakt naar Ooslvoorne, waar do ded- noemsters oen bezoek zullen brengen aan hc-t praclisch ingerichte buitenhuisje van mt-rv. AL den Boor—Bijl, lid der afdceiing Schiedam. De reis gaat por trein tot Alaas- sluis en dus per autobus verder. Watt en Half Watt in muziek, Pandora theater, 8 u. (Zondag ook 2 en 5 u.) Variété voorstelling. 12 Aug. Bond van Jonge Liberalen. Boot tocht naar Zierikzee. 13 Aug. Boottocht naar Oostroorne van Btmrtvereen. Goede Harmonie. 28 on 29 Aug. Alusis Sacrum. Jaarverga dering Nat. Chr. Geheel Onthou ders-vereoaiging. Rotterdam. 11 on 12 Aug. Groote Schouwburg, 8 u. Rubber. 11 on 12 Aug. Tivoli Schouwburg, 8.15 u. Onder cmaleele. 12 Aug. Diergaarde. Ochtend- en middag concert. Rotterdnmsch Solisten En setnble. Herten e.v.d. Capito) Theater. 8.15 u. (Zon dag twee matinee'»). Revue Tropi cal Expro-s. Graiml'. 2 u. 7 u. 9.15 te. Anny on Anny. Lux or, 7.30 u. 9.30 u. Goud. ''i: Olympia. 7 u. 9.15 u. De zwarte Arend Prinses. 2.15 u. Paniek in Boedapest; Als de seringen bloeien. Royal, 2.15 u Watt Halfvvatt: Met volle muziek. 7.15'u 9.15 ul Ben schandaal te Boedapest. Studio '32. 2 u. 7 «u 9.15 u. Main a loves Papa. Thalia. 2.15 u. 7 u. 9.15 uw Het lied van Monte Carlo. Diefstallen. Door do politie Is aangehouden de min derjarige mej. W„ die in haar betrekking aan don Rotterdamschedijk eonige kleines diefstallen heeft geploegd. Zij is aan haar vader overgegeven. VLAAK DINGEN. Geslaagd. Voor het examen, boekhouden M.O. is le 's Gravenhag,;; geslaagd de heer A. Loh- man. Als treffer bedoeld. ,0p de vragen van hot Tweede Kamerlid ir. Albarda, inzake het werpen van dear ham op De Zeven Provinciën, is in Mei j.l. oen untwotord govolgd, dat door do Indische per» als onjuist is gekwalificeerd; hc-t zou viel degelijk dc bedoeling zijn geweest de Zeven Provinciën te treffen. In verband daarmee hoeft do lieer ir. Albania toen opnieuw vragen tot don mi nister van defensie gericht en doze heeft daarop thans uitvoerig geantwoord. liet volgende is aan dat antwoord ont leend Door niet volledig bekende oorzaak is de officier, die do boni heeft geworpen, vol gens eigen verklaring niet tegenwoordig geweest bij de op 9 Februari 1933, onder leiding van den commandant van het tij delijk vliegkamp te Oouthaven, gehouuon bespreking naar aanleiding van de aan do vliegtuigen gegeven opdracht, welke op dracht het werpen van een waarsdiuwings- bom inhield. Hij verbleef echter mei a'le bij do onderneming betrokken officieren, waar onder de groepscommandant en de groeps- waarnetner, in hetzelfde hotel. Toen omstreeks 6 uur n.m. op 9 Fe bruari 1933 deze -officieren in liet hotel waren aangekomen, hoeft do evenbedoelde officier van een collega, met wien hij de kamer deelde, een en ander omtrent de gehouden besprekingen vernomen. Op last van den groepscommandant, zoo verklaarde hij, hoeft de groepswaarnomer met hem besproken wal er zou gebeuren indien het leidend vliegtuig zou uitvallen. Ln dat ge val zou do groepswaarnemcr do leiding overnemen, llij herinnert zich uit dit ge sprek dat eerst een sommatietelegram zou uitgaan en acht het waarschijnlijk, dat toen ook is medegedeeld, dat de eerste bom ecu vvaarschuwingsboni zou zijn vóór liet schip. Van zijn kamergenoot had hij reeds om trent een \vaar»ehmvingsLo.n gehoord, want aldus getuigt hij, op zijn geheugen af gaande in den loop van het gesprek had vleze officier gezegd: „één bom voor den boeg, één op den bak ea één in de pijp". Na betgeen hem door den groepswaarne mcr was medegedeeld, verklaart de officier voorts,, was zijn taak voor dear volgenden dag hem voldoen,le duidelijk. Den volgenden morgen is intusschen de gehcele bemanning der vliegtuigen op den steiger aangetreden en heeft de comman dant van het tijdelijk vliegkamp te Oostha ven bekendgemaakt, dal rut 7 uur do toe stand intrad, waarbij liet muitende schip als vijand beschouwd moest worden. De officier, die tenslotte do bom heeft geworpen, was in anciënniteit de jongste in de groep van 3 vliegtuigen, waartoe hij behoorde. Bovendien zou een ouder offi cier nog met een vierde vliegtuig vóór vlieger. De kons, dat eerstgenoemde de uitvoerder van do opdracht zou worden, was dus zeer gering. Het groupsvliegtuig van de drie evenbe- doekie vliegtuigen viel uil, daar de motoren vóór den start afsloegen. Aan het tweede vliegtuig werd met vie armen geseind: „op dracht overnemen". Dit sein werd ook door liet derde vliegtuig opgevangen. Toen voorts bleek, dat ook het tweede vliegtuig niet kon starten, liceft liet derde do opdracht, om het vóórvlicgend vliegtuig renucx-vous te geven bij Vlakke Hoek overgenomen. Vervo'gens moest dit vóórvlicgend vlïeglnig een noodlanding maken en de officier van liet eenige nog "tot optraden in slaat zijnde vliegtuig van de aangewezen groep heeft toen te recht de uitvoering der actie op zicli genomen. De met de leiding van dit vliegtuig belaMc officier deeldo bij hot bovenbedoel de onderzoek mede, dat hij de door hem geworpen bom, welke het muitende schip cheft getroffen, niet als waarschuwingsbom heeft bedoeld, doch dat hij lipar wierp met liet doe! om (e treffen. Nadat hij todh de leiding op zich had genomen, aldus ver klaarde hij, begon hij z.ioli af te vragen, of er geen tegenspraak bestand tusschen do inlichtingen, die hij in het b.o'el had ont- v angen, en de latere order, dat De Zeven Provinciën als vijand beschouwd moest worden. Immers, zoo redeneerde hij, bij een aanval op een vijand werpt men geen vvnar-ehuwingsbommon. Tij I tot rustig over wegen was er niet. Hij morst zijn hulprun maken, de radio cornmunicatio onderhouden met den commandant van liet eMcacter, met het vliegtuig, dat een noodlanding had' ge maakt, en met de T-vlicgluigenhij moed uit zijn hoofd het somma'ie-telegram op stellen waarin hij va'komen is geslaagd en door overgang in andere golflengte verbinding zoeken met het mailende schip. Ilij kwam ten slotte tot do conclusie dn', hij aan do laatst verkregen .apuiacht tot het beschouwen van De Zeven Provinioën als vijandelijk schip den voorrang moest geven en dus het werpen van oen waarsehuvvings- hom achterwege moest laten. Toen door het muitende schip aan de sommatie geen gevolg werd geeyven, heeft hij, jagersgewijs richtend, een bom gewor pen. Hij koos zijn richtpunt 10 AL voor den borg, met dc bedoeling om het schip Ier hoogte van do brug te treffen. Gelijks reeds 1-3 Alei 1934 in antwoord op de vragen, van den heer Albarda werd gezegd, behelsde hel rnppiarl van den com mandant van liet Ijoounm werpend vlieg tuig de vo'gcndo mcdrde.ding: „Ten 0918 wordt een bom van 59 K.G. geworpen, richtpunt ongeveer 10 AL vóór den boeg Zpn." Daaruit is d.per den commandant dpr zeemacht in Ncderlands'oh-Jjidië afgeleid). dat de geworpen bom als waAiJehrvv.ims- h'olm was bédeeld. Op grond Van do vjaq. deze autoriteit otil'varmen inlichtingen heels ook omlepgeteekendo in de stellige óvertrn- ging geleefd, dat zulke het geval is go- wees t. T Alen dient dc verkeers regelen ite kennen. 'Aan liet Amsterd'amsehe politiecorps is opdracht gegeven oir, ingaande gisteren, niet meer waarschuwend' op te treden to gen overtreders van do nieuwe voorschrif ten van het motor- cri rijvvielreglement. 'Zooals men weet zijin deze 16 Juli j.L in werking getreden. Do voornaamste bepalingen, waarvan overtreding dus voortaan oen proces-ver- haal tengevolge zal kunnen hebben, zijin. do navolgende: a. Ook wielrijders moeten voortaan con toeken geven, wanneer zij van plan zijn van richting te veranderen of plotseling te stoppen. b. Verbod' om van deai hoorn of van do fietsbel gebruik te maken, anders dun wan neer de veiligheid van het verkeer zulks vordert. c. Verbod' om een portier van oen mo torrijtuig te openen of geopend' te laten, indien daardoor gevaar ontstaat. d. Verbod om met rijwielen op meer dan twee wielen, ingericht voor hel vervoer van goederen, te rijden op wegen, die voor hot' veikeer met rij- of voertuigen, goea mo-' lorrijtuigcn of rijwielen zijnde, niet open staan (b.v. gedurende dc spitsuren in de Leidse bestraat), alsmede op rijwielpaden. Togen overtreding van do bepalingen, die eeai technische wijziging van de ver voermiddelen betreffen, zat nog oanigcinj tijd gewaarschuwd1 worden, teneinde het publiek behoorlijk gelegenheid' te geven dezo veranderingen aan te brengen. Deze zijn do navolgende: a. Verbod' om andore dan oranje stop lichten te gebruiken. b. Allo motorrijtuigen (dus óók rijwielen met hulpmotor) moeten voorzien zijn van een achteruitkijkspiegel. c. Allo andere rij- of voertuigen, géén motorrijtuig of rijwiel zijnde, moeten even eens van oen (terg'cl ijken spiegel voorzien zijn, tenzij do bestuurder van zijn zitplaats hot links achterliggend1 weggedeelte zon der spiegel gemakkelijk kan waarnomen. d'. Allo motorrijtuigen en andere rij- of voertuigen, géén motorrijtuig of rijwlol zijn de, moeten zoolanig zijn ingericht, dat do bestuurder van zijn zitplaats voldoende zij uitzicht hoeft. e. Alle rijwielen op meer dan tweo wie len, ingericht voor het vervoer van goe deren, moeten voorzien zijn van ten min ste één rem. Naar men mededeelt, is, na onderling overleg, oen gelijkluidende regeling even eens door do verkeerspolitie te Rotterdam, Don Haag on Utrecht aangenomen. Onder fascistische censuur. Naar liet Volk weet mee te doelen wordt (te verkleinde en tamme uitgave van de Tribune thans gedrukt bij oen ongoorganti- steerd'e Amsterdamscho firma met sterke fascistische sympathieën! Deze firma Dijkman on G»„ Na»sau-> plein 1 i- was osnigen tijd' geleden nog belast met do verzorging van het Amster damscho orgaan van do N.S.B. „De Daad". Zij heeft thank do opdracht om de Tribune te drukkon aanvaard, echter onder de, voorwaardedat zij lectuur, welke zij opruiend zon achton, zou mogen weigeren." Do aanleiding hiertoe was, dat do Is eer Dijkman zijn fascistische klant was kwijt geraakt on daarom was hij genogen de Tribune to drukkon. Hlij had evenwel al'S „ordelievend burger" geen lust allerlei var halen van min of moer opruiend mi aard' ta drukken on daarom, verbond hij aan zijn licTcidverklaring de hierboven weergegeven voorwaarde. „Als ik or opruiing in cio, druk ik hot niet!" wa.S het parool. Do Tri bune ging daarmee accoord. De praktijk hoeft dat trouwens ten avervluodo bewe zen en /.al het nog wol dagelijks bewijzen. Ondanks tegenspraak van dc firma houdt1 de) irocde pers haar medodeoting vol, Zij) ontving dea», aldus zegt zij, van don boer Dijkman zelf in oen telefoongesprek, dat, onder getuigen gevoerd word. Godsdienstige samenkomsten. Ned. Protestantenbond. Kerk W e s t V e s t. Zondag, half 11: <ls. P» Eidermg, om. Rem. pred'. te O-cgslgeest. Ned. llcrv. Gcm. Groote Kerk, Lange Kerkstraat. Zondag, 10 uur: da S. P. Vermeer, Illivv. pred. te OudenV mi. b uur: (te. A. Keuzo,.k uup, Herv. pred), te Lemmer. Nieuwe Kerk, N i e u w s Maasstraat. Zondag, 10 uur; 'te. 0. AL Krijger, U'orv. pred. te Beverwijk. 5 uur: (Is. Jlokma. Westerkerk, Westfrankoland sc bestraat. Zondag, 10 uur: VA G. AL ïbackzoma, |H£rv7'j^d. te Rozenburg.

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2