BRIEVEN UIT BERLIJN TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT De nieuwe koers. Onder de lawine; bedolven. De uitslag van de stemming. Hitier alleenheerscher. (Van onzen correspondent.) Berlijn, 22 Auguslus. lAdolf Hitler, vroeger 'Oostenrijker, toen vrijwillig soldaat in het Duitsohe leger tij- idtens den wereldoorlog en daardoor slaten loos geworden, tenslotte in 1931 in een der kleine nüdden-Duitsche landen, die toen nog hun eigen nationalitoits-hoogheid be zaten, tot Duitsclier genaturaliseerd1, is drie jaar. later in dal zelfde Duitschland niet alleen, chef der 'regêbring, 'maar bovendien nog Staatsleider of Rijksleider men noemt liem hier op zijn wensoh „Führer jmdl Reichskanzlcr", wat een nog al om slachtige titel is, en men moet litem met „Mein Fiihrer"aanspreken in elk go- val .Hoofd van Slaat met alle rechten, van dte beidt) rijkspresidenten en nog dte noodtige er bij. INiets ware praclischer, dan litem een voudig „baas" tè noemen. Want „de baas" 'is liij in werkelijkheid'. Het is, in den jare 1934, midden in litet 'harlio van Europa, oen merkwaardig ■geval, Ad dadelijk,omdat men voor moei lijkheden komt te staan. Vooral als bui ténlandor. Eu in het bizonder als buiten- landscli correspondent, bij dit „Derde Rijk" geaccrediteerd. Het'is - n.l, een van do vele grappige vergissingen, die men in Duitschland tegenwoordig weer veel vaker dan vroeger kan opmerken; dat de Bmtsoher meent, dat do overweldigende afkeer,- welke in de golioele wereld jegens dit zijn Derde Rijk te constateeren valt,, tegen het Duitsche volk, gericht, is. Natuurlijk zijn er overal in 'dte wereld anti-Duitsclie groepen en eenlingen te vinden. Dat was door alle tiji'dte'n heen het geval. Gelijk er ook altijd Du'itsehers' geweest zijn, en niet weinige, dio anti-Fransch, anll-Poolsoli, anti-Deensch, anti-Engelsc-h voelen. Maar li'oe onjuist het is,afkeer van zekere politiek met ge voelens jegens een volle als geheel to ver wisselen, hadden die Duilschters, die als verwoede en fanatieke natiomaal-socialis- ten thans overal hiaat en nijd meenen lo zienj nog weinige jaren geled'en kunnen constateeren, toen in de re'georingsperiodo van-mannen als Slresemann, dr. Marx, Her mann Müller, Dtto Braun en andteren (wij denken er daarom niet aan, ons met teru'g- werkendte kracht tot vriend van hun po litieke overtuigingen te bekennen...) dte Duitsche republiek langzaam maar zeker voor het Diritsch'e volle de hoogachting dter meeste andere staten wist te herove ren, al zij toegegeven, dat de politieke vruchten van dit wederkeerend vertrouwen voor dezen gematigden Duitschcn koers helaas niet zeer talrijk te .plukken wa ren.. Intusschen, het.-.viel;-.nietito.- ontken nen, dat in vele, vooral in "de zooge naamd „neutrale" staten, maar ook. wel -.degelijk in Engeland, in de Vereen igd'e Staten, in Italië en in andere vroeger vijandige landen, sterke sympathieën voor den geslagen en onzinnig-vernederden te genstander begonnen wakker te worden. En het is een dter vele onhandigheden van de onverzoenlijke elementen onder de Duitschors, dat zij steeds volgehouden heb ben, dat deze terugkecrende hoogachting en sympathie liet masker was voor een daarachter verborgen grimmige voldoening over Du-itsclilands zwakheid en toegevend heid. Het Duitsche volk van 1924—1930 is hot zelfdte. als dat van 19321934.. Slechts do koers is intusschen radicaal een andere gewordten. Door wier schuld -willen wo hier maar liever buiten beschouwing la ten. Dat valt buiten het kader van een Berljjnsche correspondentie. Met dien koers en niet met het volk, dat aan dezen koers thans weer met 90 pet. der Zondag uit gebrachte stemmen zijn verdere goedkeu ring gegeven heeft, h'ou-dt dunkt ons het buitenland zich met bizondere. belangstel ling on niet altijd met uitdrukkelijke in stemming bezig. Na Zondag staat zoogenaamd officieel vast, dat deze eenigo jaren geledon nog voor een phantast, een maniak en een droomer gehouden Adolf Hitler, alleenheer scher is over alle 67 millioen Rijks-Duit- sellers „von der Maas bis an die Memel, van" der Etsoh bis an die Belt", gelijk htet in het nog altijd' niet afgeschafte mooie volkslied „Deutschland, DeutscMand über Alles" heet. Het klinkt haast als een sprookje, vooral als men bedenkt, -hoe snel dit alles ge gaan is. In nauwelijks 15 jaar 'tijd. Im mers, 15 jaren geleden was, wat men thans dte „Hitlerbeweging" noemt, nog slechts 6 man sterk.-. Hitier zeil was'dte zevende. Een groepje, dat precies, om een stamtafel zitten kon, en' dat' in den aan vang ook d'eed. Een groepje,- dat; door Hitier zelf als een niets, een onbenullige kiem, beschreven is geworden; een zoo onbeleekencnd gezelschap, dat men zijn overlijden eiken' dag verwachten kon. Maai de lawine begint vaak met een sneeuw bal, door kinderhand geworpen. Het hangt er dan maar van af, hoe die bal valt, of dte helling steil genoeg is, of er onder weg voldoende losse snocuw; ligt. en do vaart niet gestuit wordt, voordat de la wine groot genoeg is geworden. Hitler heeft ongetwijfeld' bewezen, on eindig veel meer demagogische talenten te bezitten, dan al zijn tegenstanders ja ren lang gemeend hebben. Toen'die inza gen, welk een gevaarlijke organisator mot den' moed om zich zelf getrouw te blij ven, niet op te geven, en altijd weer dezelfde gem-ceil plaatsen in de hersens'dter massa's te hameren, h'ier aan het werk bleek, was het telaat om de lawine togen te li.ou.dten. Ze stormde langs de Fransoh- Engelsohe berghellingen omlaag en nam ongehoorde afmetingen aan. Toen ze in liet dal neergedonderd was, moest men tot zijn schrik opmerken, .dat vrijwel het geheeio Duitsoldand' onder zijn massa be dolven was. Wie deze vergelijking treffend vindt, moge ze voortzetten. Ik geef hier plein pouvoir, on zal' geen vervolging wegens overtreding van auteursrechten beginnen. Liever wond1 ik den blik naar do in hooge mate interessante' situatie, die thans in het groote en ondanks alle onmacht nog machtige D-uitscHand' ontslaan is. Eerst nog even een kort woord' over het resultaat der verkiezingen'. Cijfers kunnen veel zeggen, maar ze zeggen niet alles. Dat is wel zeer bizönd'er het geval mol de getallen, die hier Zondagavond uit de stembus te voorschijn gekomenzijn. Adolf Hitler bezit een bizondere han digheid om bij volksstemmingen de vraag of de vragen, waarover gestemd wordt, te formuleeren. Hij' stolt ze zoodanig, dat millioen en kiezers, die bij directe vragen, welke het beleid der regoering betreffen, wellicht neen zullen zoggen, zich! als goede vaderlanders gedrongen voelen, toch maar liever een ja aan te kruizen. Dat is Zon dag in toenemende mate het geval ge weest. 'VHet'is natuurlijk"uiterst moeilijk,-om-de stemming van een- zoo groot volk precies weer te geven. Maar wie als schrijver dezer meer dan twintig jaren de ontwik keling der dingen hier gadegeslaen hoeft, kan er toch wel mot eenigo kans op juist heid' een slag naar'slaan! En dan. zo-u ik tot de conclusie willen komen, dat 30 pet. dter Dnitschers als overtuigde nationaal socialisten op het oogenblik met Adolf Hitler door dik en dun gaat, d'at 40 pet. lot dte beroemde „indifferente massa" te rekenen is, die uit allerlei opporlunisli sche motieven voorioopig meegaat-en ziolï niet zelden hult in den minicrymanlel van geestdrift, die „plus HiUerist que Hitler", daardoor alleen reeds tot wantrouwen pleegt te' prikkelen (een wantrouwen, d'at door de echte Hitlerianten ook al herhaal delijk drastisch tot uiting gekomen is). Voegen we aan d'eze 70 pet. nog 10 k 15 pot. toe als ja-stemmen, die afgegeven zijn door Duitschérs, die eigenlijk aan ge heel andere politieke, principes trouw ge bleven zijn, maar d'ie onder de gegeven omstandigheden een Hitler-regiimc altijd'nog beter vinden dan een chaos, als gevolg van een te sterke oppositie, d'an blijven nog 10 k 15 pot, absolute vijanden van Hitier en zijn dictatorschap over na tuurlijk alles gezien van. het totaal der uitgebrachte stemmen, waarnaast twee mil lioen kiezers geen stembiljet- ingevuld' en bijna 900.000 ongeldige biljetten hebben afgegeven. Daar in dit geval slechls met ja of met neen te stemmen was,! kan men dus feitelijk nog drie millioen heen- stemmen van anti-Hitlorianen bij dte 4.3 millioen directe neen-stemmen rekenen, zoodat in" werkelijkheid het percentage te genstanders, gezien op het totaal der kies gerechtigden, nog belangrijk-grootcr is. Maar met dat "al valt niet weg te cij feren, dat 85 tot 89 pet. der kiezers op hot oogenblik bereid' geweest is, Hitier blanco volmacht te geven.' Hij is daar- medo Hoofd van Staat en ministerpresi dent en in beide functies!feitelijk onafzet- baar. Immers, zelfs een nieuwe volksstem ming, die een groote .meerderheid togen hem zou uitbrengen, zon hein niet kun nen dwingen, zijn zetels voor een 'opvol ger in te ruimen. Al dadelijk is er, zóó lang Hitier loeft, geen .opvolger. Want een tegencandidatuur zal niet opgesteld kun nen worden,-Do dictator zou het verbie den.- Een stille tcgenoandidatuur zou geen enkele propagandamogclijkhcid hebben. Een meerderheid legen Hitler zou, als lhj dat niet zelf wcnschte, hein niet kunnen ver jagen. Want er bestaat geen grondwet'moer, die een meerderheid rechten geeft (om van de „rechten" ecner minderheid maar niet eens te spreken). Ook met ecu kleine minderheid van stemmen kan de dictator Hitler op zijn post blijven. Gelijk de min derheid in Sovjet-Rusland nog altijd regeert. Immers, rijkswoer, politie en partijloger zijn op de persoon van Hitler beëecligd. En andere machten, die gewapend kunnen op treden, zijn lot nader order in Duitschland' ondenkbaar. Sinds Hindenburg dood' is, regeert de jonge politicus Iliücr in:- zijn nieuwe va derland onbeperkt. Nergens Ier wereld is daarvan een voorlreeld tè vinden. In dte Vcreenigde Stalen is weliswaar de presi dent tevens voorzitter van den minister raad, maar hij hteefl een Congres naast zich en zijn regeeringsperiode is door do grondwet vastgelegd. Elke nieuwe verkie zing kan hem uit htet zadel werpen.. IliUer heeft geen parlement, oit geen enkele an dere controle-instantie. Rijksraad en Rijks dag zijn uitsluitend mot zijn aanhangers bezet en luisteren a.ls roeraten naar zijn commando. Beide lichamen hebben ook niet in schijn wetgevende macht. 'Ook do ministerraad heeft practiscb geen matiht. De ministers hebben in werkelijkheid' slechts raadgevende slem, Hitier alleen be slist volgens zijn overtuiging. Mij kan oor log verklaren en vrede sluiten,, hij sluit zonder contrasigneer envan eenigen pre mier (want d'at is hij iniiners tevens) alle internationale verdragen en allo binnon- land'sche wetten. Hij staat boven de justi tie heeft dat op -30 Juni pracitischi reeds bewezen en onder toestemming van den Rijksdag later ook' verkondigd' en beschikt dus zonder eenig vonnis over leven en dood van alle Duitschérs (en van buitenlanders, die :in Duitsoldand ver blijven en van wie men hier meent, d'at zo zich strafbaar gemaakt hebben). Deze situatie kan, theoretisch gezien, voortduren tot dat Ifitlcr sterft, of er zelf genoeg van hoeft. Practisch kau d'eze dictatuur 'slechts ein digen: le door den onnatuurlijker*, dood van den dictator; 2e.- dteOT een gelukte revolutionaire han deling, steunend op de geheele -af een deel der gewapende o£ gedeeltelijk ge wapende binnenlandsclie machten (Röhm en v. Schleicher deden daartoe d'e eerste, mislukte poging); 3e. door een volksopstand als gevolg van een uiterst ongunstige binnen]aud'sche si tuatie (sterke verarming, mislukte oogsten, hongersnood, enz.), ten deele le Wijten aan binnenlandsch-polilieke leiding, voor een' andter deel aan den opzet van sta ten,! die het tegenwoordige regime in Duitschland vijandig gezind zijn; 4e. door een nieuwen oorlog, waarin Duitschland op den- duur gewikkeld zou kunnen worden, en dien het opnieuw ver liest, ROLAND. Ee'n begroeting in de lucht tijdons een groote demonstratie, welke de brand weer te Southwark (Eng.) kortgeleden gaf. Clir. Gercf. Kerk. Beroepen te Snoek, ds. D. Henstra te Dokkum. Aangenomen na,ar 's-Gravenhage-West ds. N. de Jong le Rijnsburg. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Barneveldy ds. W. J. van Lokhorst te Hilversum; voor Jutrijp-Hiom- merts (Fr.) ds. J. van der Heide te MBn- nortsga (Fr.) Aaingenomen inaar Kampen, ds. M. Olto- vamger te Ridderkerk. Gcref. Kerken. Beroepen te Manster, ds. J. \V,. de Ja ger te Diever. Bedankt vo-or Rnzerswoude, ds. S. R. Smilde to Gecstcrem (Gl.) 'Bp de Blaak Rotterdam, is een vjiegtuig cmgesteld' dat dient als soelame voor do loteirij ten bate van «en vliegveld atiddéïhainis—Sommeisd'ijlc Gemengd Nieuws Groote-böschbrand: Op eiland aan de kust van Maine. Gisteravond weiden hooien van de kust wacht gealarmeerd door de bewoners van hel eilandje Monhegan aan de kust van Maine, 60 mijl (ein Noord-Oosten van Port land (Vereen. Slaten). Er heerschte op 'het eiland een reusachtige boschbrand, die dreigde -ook het bewoonde gedeelte aan te tasten. Benige booten van de kustwacht hebben zich met gróolon spoed naar tiet 'bedreigde eiland begeven. „Gladde'* jongens. Uit de gevangenis ontvlucht., Een drioial gedetineerden in d'e Stod- dardgtevangenis 'nabij Bloomsfield in. den staal Montana (Vereen. Slaton) had ont dekt, dat het onder bepaalde omstandig heden mogelijk moest zijn, door' de tralies van liun gemeenschappelijke col te ont vluchten, mits men zich maar dun genoeg maakte en men „glad" genoeg was om tusschen de tralies door te glippen. Zij za gen kans zich van een vrij groote hoeveel heid zeep te vóórzien, kleedden zich ge heel uit en smeerden het heelo lickaarn met zeep - in, zoodat z'ij inderdaad' tus schen de tralies door banden glippen. Eén hunner gleed echter uit en kwam to vallen, waardoor do ontvluchting ontdekt werd'. Onmiddellijk werd' dte omgeving door be wakers afgezet en de onfortuinlijke vluch teling kon onmiddellijk' gegrepen worden. Korten tijd later vond men, op eenige kilo meters afstand van de gevangenis en nog steeds zonder klooien, de beide andere •vluchtelingen, die naar de gevangenis te ruggebracht werden. Tien geboden voor opvoeders. De „Dameskroniek'' bevatte de volgen de 10 geboden voor de opvoeding van kinderen: 1. Voed uw kind zelf op. Ben middel- maligc moeder is altijd nog te p referee ren hoven een prima behaalde kracht. 2. Verschaf uw kind steeds bezigheid. Laat het-spelen of werken, maar geef het nooit gelegenheid o.n zich te v-errelen. Ben kind, dat niets om handen heeft, is ver drietig, slecht gehumeurd en ondeugend. 3. Geef uw kind vrijheid om zich zoo wel lichamelijk als geesleljk, te kunnen bewogen. De natuur wil het zoo en daar tegen te vechten is onbegonnen werk, dat nooitvoldoening geeft. 4. Haal uw kind niet in de kamer als gij .bezoek lvobt. Er wordt zoo menig ge sprek .gevoerd. door uw bezoekster en u, dat minder geschikt is voor kindexooron. Zware stormen op de Zwarte Zee. Op do Zwarte Zee woedon zware stor men;'de -scheepvaartverbindingen tusschen do Russische en de Turksohc havens zijn stopgezet. Volgens do voorloiOpige boricli- ton zouden acht personen het leven vee loren hebben. DER VRIJDAG 24 AT1G. 1934. No. 29727. Moet de kleine zich om do oen of andere roden misschien wel uit ijdolheid van! modder aan do gasten vorloouen, .be perk dat dan tot een kort oogenblik!. Ver mijd het in elk geval, uw kind tot liet middelpunt van gesprek te maken. Doet gij dat niet, dan kweekt gif een met zichzelf ingenomen ijdeltuit. "i 5. Prijs en berisp uw kind nooit' in te genwoordigheid van vreemden. 6. Eisch; stipte gehoorzaamheid valnuW kind, maar maak hem het gehoorzamen ge makkelijk door alleen dan te verbieden! of te bevolen, als dat strikt nood zakelijk is. Onophoudelijk bedillen en berispen maakt het kind onzeker van zichzelf. 7. Wees consequent en slaindvastig, als het ernstige aangelegenheden betreft. Stof uw kind echter niet om kleine vergrijpen, die niet opzettelijk zijn gepleegd. 8. Laat uw kind nooit merken, dat al les om hèm draait en dat gij daig en nacht waakt over zijn welzijn. 9. Wees niet blind in de liefde voor uw kind. Niet alleen gijlzeif, maar ook uw dochter of zoon zal daarvan de dnpo wor den en niemand is er u dankbaar voor. 10. Bedenk, dat een kind geen stuld speelgoed is. Ein sla, als moeder, geen! dingen loe, die mv man verheden hteoft. Sport Waterpolo. Schoon hovensche Z. en P. C.—S. Z. C. 3—1. Hot hoeren 7-tai van S.Z.C. heeft Woens dagavond le Schoonhoven tegen, de Schoon- SShovonsche Z. on P. C. gespeeld' voor de promotie- en dtegrcdaticcompolitié (2e en 3e klasse K.N.Z.B.). Er was veel .belang stelling voor dezen wedstrijd; hij weid! bijgewoond door pl.m. 830 personen. Na oen spannenden strijd heeft S.Z.G. met 1.—3 verloren. Schoonhoven, dat over goede voorhoede- spelers -.beschikt, scoorde het eerst. Kort daarna maakte Ogroskc voor S.Z.C. ge lijk. Even voor de rust doelpuntte. Schoon hoven opnieuw (21). In de tweede helft moest een SolVoon- hovennar het water verlaten, omdat hij zich binnen de 2 meter van het. vijande lijke d'oel' had opgesteld. Schoonhoven ging locn met alle macht verdedigen. Bij een uitval slaagde zij er zelfs nog in een doelpunt te maken, 3—1. De gastheeren profiteerden veel meer van de kansen dan S.Z.C. en wonnen verdient. Dinsdag a.6. speelt- Schoonhoven in do gemeentelijke zweminrichting aan den Westfrankelandschcu dijk alhier de return- nialcli. Alhlcliek. Op 7, 8 cm 9 September a.s worden' te Tuiijte de Europeeschc kampiocnschaps- wedstrijden alhleliok gehouden. Aan deze wedstrijden zal eon slerko Nederlandschqi. ploeg deelnemen. «atïssi

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5