s TWEEDE BLAD SCHiEDAMSCHE COURANT Hengelen. Gemengd Nieuws DER DONDERDAG 30 AUG. 1934. No. 20732. Rumoer rondom het Prïncehof. Het natuurschoon van Friesland keelt ontzaggelijk geleden juist in do laatste ja ren. .Eigenlijk gezegd is liet ontstellend wat or, ondanks protesten wan dr. Jac. P. Thijsso on andero bevoegden, voor goed vernietigd is aan heide en piassen- land. Het Builenveld bij Voonwaudeti, heer lijk gebied 'vain schitterend laagvoeula,lid schap, kostelijk ontspanningsoord voor ieder (tie de vrengdan van don vrijen buiten zoekt, is sinds een paar jaar weg. Hot even mooie, onder alle hemelen en in alle getijden prachtige veenland langs de spoor lijn hij Wolvega, is eveneens sinds kort ver dwenen. Do Boomborgumerpcttenvoorliet ongerept behoud, waarvan dr. Thijsse in drukwekkend© pleidooien leverde, zijn groo- tendcels drooggelegd en ontgonnen en wan neer ui at een Friesch edelman zich over eenj-deel. ervan ontfermd had, zouden zij geheel-aan de werkverschaffing opgeof ferd'* zijin.- Het mooie heideland in het Oos ten van de provincie krimpt steeds meer in en het weinige, dat er nog gebleven is, neemt nog dagelijks af, ondanks de toch zoo dringende noodzakelijkheid van verder ongeschonden behoud. Nog juist op tijd, al was lieel veel he laas al voor altijd verdwenen, is It Fryska Gea opgericht om te trachten nog te red den wat er te redden viel en eon van det belangrijkste daden van deze vereeniging was de aankoop van het unieke veen- en plassmland het Princehof. Wal een dergelijk landschap in het be lang van de flora en fauna, indirect dus ook in naam van het waarachtig welzijn ook van den mensch, allereerst, i.oodig heeft is rust. Het moderne rumoer, dat de watersport vaak meebrengt, bet geschreeuw en getier soms, do muziek van radio en gramofoom, onontbeerlijk naaT het schijnt voor sommigen ook in de wijdheid en de stilte van een onvolprezen natuur, dat al les moet in bepaalde gedeelten van zulk een natuurreservaat geweerd worden, op dat de roerdomp rustig kan broaden, op dat de baardmeesjes Ongestoord nestelen kunnen, opdat de jonge kiekendieven niet geroofd en uitgemoord kunnen worden, op dat de planten, de orchideeën, de zomer dauw. de wilgenroosjes en de rietpluimen vrij kunnen groeten, bloeien en 'vruchten dragen. Rondom dezie speciaal gereserveer de gedeelten blijft er dan in en om het Princehof en elders in Friesland en door heel ons vaderland nog gelegenheid ge noeg over voor geheel onbelemmerde wa tergeneugten, oo>k voor die brooddronken heid, die niet altijd te vermijden schijnt te zijn, ook niet in de glorie helaas van! een majesteitelijke of in soberheid tot stil heid stemmende natuur. Rumoer is misplaatst in en om het Princehof. En nu denk ik niet aan het Fri-e- sc-he Princehof alleen, maar ik wil de naam symbolisch nemen voor heel dien prinselijken, vorstelijken, ja oneindig meer dan dat: goddelijken hof van forsche en subtiele, van voor teder zichtbare en soms nauw waarneembare, alleen aan de zeer ontvankelijke, gevoelige zich openbarende schoonheden, die in en om veenplas en duin, heide en zandverstuiving, bosch en vallei zich ontplooien. Rondom dat alles, al doze gebieden! waar een eigen wondere wereld leeft en wacht en zich duizendvoudig manifesteert, moet ons menschelijk' rumoer verre zijn. Hier is inoodig de stille aandacht, del vrome verzomitenheid, het eerbiedig speu ren, het schroomvallig zoeken, het kieseh onaangeroerd laien van onvergankelijke waarde. Dat dat alles u niet voldoende is, dat is de reden waarom wettelijke bescherming, aankoop hier en daar ook eonige afsluiting van deze gebieden noodzakelijk is. In o.ize vermechaniseerde wereld vol technische vooruitgang, vol luidruchtige beweging heb ben wij meer dan alles noodig de „stilte rondom het Princehof'. En ook dat rumoer kunnen wij beter mis sen, dat af en toe, ook nu weer, rondom het Friesche Princehof tot in het belache lijke soms zich openbaart. Aan één ding is behoefte, de schuttende, beschermende, sterke hand, die vrijheid van beweging toriaat waar dat mogelijk is, maar die lot heil van steeds meer menschen, over onze „priaeehoven", ons ongerept maar zoo makkelijk schendbaar gebied, zien uitstrekt overal. A. L. B. Korfbai. Vlug «n Lenig. Zaterdag en Zondag 1 en 2 Septem ber a.s. zal d'e S.S..V. Vlug en l.enig deel nemen aan de seriewedstrijden resp. uit geschreven door de vereenig'mgcn Doctos uit Dordrecht en Ons Eibernest in Den Haga. Zaterdag wordt om 2 uur begonnen en 4 wedstrijden gespeeld, elk van 2 X 15 min., tegen Quick (N.), Deetos 1, Regen boog 3 en 1I.K.C. Zondag worden ook 4 wedstrijden ge speeld van 2 X 20 min. tegen Ons Eiber nest 5, A.L.O., Ready 4 en 'O.D.I. Do wedstrijd togen O.D.I., die gisteravond gespeeld is, eindigde in oen 4—1 overwin ning voor O.Di. De ruststand van dezen prettig gespeelden wedstrijd was 0—0. Cricket. Wectwood C. C. op toer. De Wectwood C. C., die Zondag ƒ.1. van Hennes-D.V.S. mot één run verloor, heeft Dinsdag te Haarlem togen een met Glo- ruin en Wittebol versterkt Rood en Wit gespeeld en gisteren te Utrecht tegen een Utrechtsch elftal. Beide wedstrijden ein digden in een draw,. Rood* en Wit maakte 168 runs; toen de tijd verstreken was, stonden de laatste twee batsmen van Wectwood op de mat en had den de Engelschen 154 runs. De innings vaar het Utrechtsche elftal werd gesloten <5p 124 voor het verlies van 8 wickets.. Toen de tijd verstreken was, waren er 8 wickets van Wectwood C. C. neer voor 107 runs. Schaken. Het iournooi te Leningrad. Op het toumiooi te Leningrad wegen do 12 spelers merkwaardig goed tegon elkaar op. Onze landgenoot, dr. Enwe. die zoo good begon, hoeft de leiding maar kort kunnen behouden. Er zijin thans 10 ronden gespeeld. Ras rr.onowski heeft met 6 punten en één afgebroken partij de leiding; Rjoemin heeft öVs punt met één af gebroken partij; de Oostenrijker Km och 5 punten; Rabinowitsj, die gisteren van Enwe won, 4Vs punt en 2 afgebroken par tijen; Euwe, Joedowitsj on kan hebben elk 4Vr punt en één afgebroken partij. Tot nu toe heelt geen der spelers moer dan 4 van dc 10 partijen verloren. Onze landgenoot dr. Euwe won 2 par tijen, speelde 5 remisse, verloor er 2 mi één partij is afgebroken. Jcugd-concours. „De Jonge Amateur", ond'erafdeelingvan de Schiod. Hengelaars-vorsen. „De Ama teur", beeft een concours gehouden in de wateren van don Kleinen Polder ön ja de Schio. De uitslag luidt: le prijs A. Slavenburg met 1280 gram, 2e pr. Buurman 790 gr., 3e pr, Piooy 74S gr., 4e pr. Bergkotte 740 gr., 5o pr. Van 't Hef 520 gr., 6o pr. 'Rage 465 gr„ 7o pr. Kouwenberg 426 gr., Se pr. P. Slavenburg 410 gr., 9e pr. Wi de Nijs 395 gr„ 10e pr. Alblas 880 gr., 11e pr. v. d. Gaag 320 gr., 12e pr. A. v. d1. Slot 312 gr., 13o pr. D. Nijs 260 gr., 14e pr. Ooms 210 gr. en 15o pr. Over de Vest 210 gr. De prijzen bestonden in hoofdzaak uit hengelsport artikelen. Sport Voetbal. S.A.Z.C. De wedstrijd RomiV.G.S. in de be slissingscompetitie voor bet kampioen schap van de S.A.Z.C., eindigde gisteren in een 21 overwinning voor V.G.S. De Tuststand wa-s 11 Hedenavond kwart voor 7 wordt op het P.W.-ten-ein aan den Laanslootsohen weg do wedstrijd1 V.V.R Romi gespeeld. Met een gelijk spel is V.G.S. reeds kampioen Met de F. 36 naar boven. Vvüix V, 1§A V- 'J-'~v V. Lte.t te A.m" De deelnemers aan liet Internationaal Luchtvaartcongres hebben gisteren een bezoek aanp Schiphol gebraoht. Op don voorgrond de F 36. I Een wonder van comfort en techniek. Men schrijft ons uit Amsterdam Gisteren hebben de congressisten van de International Air Traffic 'Association bij hun bezoek aan Schiphol kennis gemaakt met den trots van onzo Nederlandscho han delsvloot, de F 36 en daarin een vlucht gemaakt. Het toestel biedt maximaal ruimte voor 36 personen, wanneer het op de Europeo sclie luchtlijnen vliegt, wat aanvankelijk de bedoeling is. Wanneer het op do Indië-roufce wordt ingeschakeld, zal het ruimte bieden voor zestien passagiers met veertien slaapplaat sen. Er zijn altijd passagieis, die slechts een klein deel van do route vliegen on dus goen slaapplaats noodig hebben. Het interieur van- dit toestel, dat in de toekomst de naam van Adeiaar zal dra gen, overtreft de stoutste verwachtingen, We zijn op het gebied van de passagiors- accomodafie, de smaakvolle en doeltreffen de inrichting der K. L. M.-toestelIen veel gewend en bij de nieuwste typen, zooals bij de Zilvermeeuw, scheen het toppunt reeds bereikt -We kunnen het interieur van de F 36 het best vergelijken mot om smaakvolle moderne D-trein. De cabine is verdeeld in drie europarlementen, verbonden door om mime middengang. In iedere afdeeling, links en rechts van de gang zijn twee dub bele fauteuils geplaatst, waartusschen een ruime tafel kan worden opgeklapt. Boven de zitplaatsen, uitgevoerd in rood' leer, zijn leeslampen aangebracht. De ca bine zelf is in het blauw uitgevoerd, terwijl de zoldering lichtgeel is gehouden. Alles is er dus op ingericht, het interieur bij uitstek licht en vr ooi ij k te maken. In de lengterichting van het toestel is een pla fondverlichting* aangebracht met indirect licht. De ramen doen, wat hun breedte betreft, denken aan de D-treinvensters. Handbagage vindt een plaats in do ruime netten boven de .zitplaatsen en langs de wanden aangebracht. Een buffet en een Stewart oompleteercn de inrichting van de ze vliegende luxe-flat Do vier zware 720 P.K. motoren dave renbuiten.-In de cabine is het opmer kelijk stil, zonder stemverheffing kunnen we ons gesprek voortzetten en dat is een niet genoeg te prijzen voordeel voor den passagier op de lange trajecten. Een ruime lionder meter taxiënen we zijn „los"'. Het toestel klimt snel en gemakkelijk en ligt uiterst rustig in de lucht, de motortrillingen zijn in het toe stel nauwelijks waarneembaar, het lawaai is minimaal. Een punt waaraan de vlieg tuigbouwer veel aandacht besteedt is de luchtverversching: frissdhe ludht zonder tocht of hinderlijk sterke luchtstroom en. In do F 36 is dit vraagstuk volkomen opgelost. De ventilatie is uitstekend en van tocht is geen spoor to bekennen. We cirkelen weldra boven hot hartje van Amsterdam, om weer koers te zetten naai' Schiphol, waar Moineoke, de in-vlie- ger van de Fokker-fabrieken en Sillevis de „kist" weer veilig neerzetten. liet toe stel maakte een zeldzaam rustige en ge makkelijke landing, met een uitloop van misschien honderd meter. De zware ma chine kan dus starten en landen op dé kleinste vliegvelden. Van alle kanten werd Fokker gecompli menteerd mot/'zijn F 36. Botsjng motor en auto. Gistermiddag is op den Colindrjk dc motorrijder Hoogstap uit Vierpoldcrs, nabij Brielle, in volle vaart tegen een hem lege- moet komende rijdende auto aan gereden. H. passeerde ter plaatse een bocht, doch hield niet rechts, met het bovengenoem de noodlottig gevolg. Ernstig gewond1 en in bewusteloozcn toestand werd het slacht offer opgenomen en nadat hij door dr. Kroes uit Oostvoome was verbonden, kon H, naar zijn woning worden vervoerd. Door den elcctrischcn stroom gedood. Gisteravond is te Haarlem de 21-jarige J. P. v. P. gewoond hebbende in de Regu liersstraat aldaar door een otectrisohem schok gedood. Het slachtoffer was bij zijn oom in de Kloosterstraat bezig werkzaamheden te ver richten in een achter liet huis gelegen schuur. Voor verlichting maakte hij gebiuik van een looptamp. Daar de stekker wat los zal, wilde hij deze met een schroeven draaier vastdraaien. Hij kreeg daarbij een eleclrischen schok en viel bewusteloos neer. Doktoren hebben nog getracht door kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, doch na twee uren daarmede bezig te zijn geweest, moest de dood geconstateerd worden. De Chineesche zeerooverij. Vijftig piraten door mackine- geweervuur gedood ol gewond. Volgens berichten in de Chineesche pers zijn de gevaarlijke en overmoedige zee- roovers, die op 17 Ju'ni het Engelsche schip „Shuntien" overvielen en plunder den cn een deel der passagiers gevangen genomen hadden, door de Chineesche an to ri teilen in een hinderlaag gelokt en voor het grootste deel neergeschoten. De piraten haddön zich overgegeven, nadat men hun beloofd had, dat zij bij liet Sjantoengleger zouden komen. Kort na hun overgave wer den zij weer in vrijheid "gesteld, en op be vel van den gouverneur van Sjanloeng- Ilinjucuv werden zij naar Litsing gezonden om daar aan een troepbnsehouw deel te nemen. In Litsing was echter geen troe- penschouw, doch gouverneur Hinjucu ver langde van de roovers, dat zij hun op dc „Shuntien'' behaalde buit zouden terugge ven. De piraten weigerden aan dezen eisebt te voldoen, en toon zij ook na herhaald aandringen niet toegaven, werd plotseling nit een» hinderlaag een hevig machinege weervuur geopend, waardoor vijftig pira ten gedood of zwaar gewond' werden. On geveer zestig leden der zeerooversbende werden gevangen genomen, slechts weini gen wisten te ontsnappen. De overval op biet Engelsche schip „Sju'ntien" had toentertijd diplomatieke ge volgen gehad. De Engelsche en Japansche gezant hadden bij de Nankingregeering scherp geprotesteerd dn - geëischt dat de Chineesche autoriteiten onmiddellijk'n eind maakten aan de zearooverjj in de Chinee sche kustwateren. De roovers werden toen door Engelsche, .Tapansche en Amerihaan- sche oorlogsschepen vervolgd, doch zon der resultaat. De ramp te Gampana. De stad brandt nog steeds. Uit Buenos Aires wordt gemeld: Het is nog steeds volslagen onmogelijk pok maar bij benadering te schatten hoe veel menscJienlevens bij de ontploffingen der olietanks, de daarop volgende bran den en de paniek onder de bevolking verloren zijn gegaan. Van de reeds gebor gen lijken heeft men er niet meer dan vier kunnen identifioeeren. De overigen waren tot onherkenbaarheid verminkt. De eens zoo bloeiende stad Campana is thans niet veel meer dan een groote rookende puinhoop. Tientallen personen worden nog •vermist en do brand woedt nog mot onver minderde hevigheid voort, hoewel men er reeds in is geslaagd met behulp van brand weren en vrijwilligers het vuur te beper ken tot drie onderscheidene gebieden. Gis teren raamde men de schade op ruim elf millioen pesos, Per vliegtuig naar de stratosfeer. Naar wordt gemeld, doet de bekende weroldvlieger Wiley Post thans proefne mingen ter voorbereidingen met een spe ciaal vliegtuig naar de stratosfeer,' ten einde het hooglerecord te breken. Zij be doeling is zoo snel mogelijk tot zoo groot mogelijke hoogte te stijgen en daarna on middellijk weer te dalen. Het hoogte- record voor vliegtuigen bedraagt op het oogenblik 47.000 voet. De vorige week is Post te Baeton gestegen tot 38,000 voet. Toen hij weer was geland, bleek, dat zijn lippen waren bevroren. Weer brand in de vccslallcu te Chicago. Sn de vermaalde „Stockyards" van Chi cago is opnieuw brand uitgebroken, welke een groolen omvang scheen te zullen aan nemen. Tientallen brandspuiten zijn *in allerijl 'naar het toonieel van den brand gedirigeerd! terwijl de dieren zoo spoedig mogelijk wer den verwijderd'. De vlammen werden door detn hevigen wind aangewakkerd. Naar nader wordt gemeld', is de brand ontstaan in een gebouw, toebehooronde aan de „Armour Company". Men is het vuur thans meester. De schade bedraagt naar schatting 75.000 dollar. Volgens de „Chicago Tribune" zijn 3 brandweerlieden gedood en vele personen gewond, terwijl 1200 personen dakloos werden. De door het vuur verschrikte die ren in de stallen van bet abattoir veroor zaakten een paniek door los te breken. Een oogenblik vreesde men, dat het vuur zich verder over de stad zou uitbreiden. Honorc de Balzae. II on oré de Balzac, de groote Fran solid dichter, is wel d-e toovenaar met den wil, die het vreemde tot het eigene maakt ca droom met leven verbond. Men vertelt van hem, dat hij in zijn jeugd^ toen hij op zijn kamer zat cn droog brood! moest eten, op de tafel met krijt een bord! toekende en in h'et midden daarvan da 'namen van allerlei fijne gerechten schreef, om zoo in droog brood, doocr suggesliej va'n den smaak, van do gefingeerde spij zen te smullen. In het hoofd van de Ralzac verdween, zoo het onderscheid tussdien fantasie cn! werkelijkheid. Op een dag kwam een vriend hem be zoeken. Ralzac kwam hom tegemoet en riep uit: Bedenk wel, de ongelukkige heeft zich! vermoord. De vriend deinsde ontzet achteruit, doch! het duurde nog heel lang vóór Balzae tot het bewustzijn kwam, dat de persoon, dien hij bedoelde, een persoon was, die slechtst leefde m een van zijn boeken, welke hij geschreven had. Eens las Balzae voor oen groot gezel schap oen van zijn romancen voor en deed dit met zooveel talent, dat het gelieete publiek onder den indruk kwam, doch ook Balzae hield plotseling op en riep uit: Wat mooi! en klapte daarna in zijn' handen. Hij meende dat hij zelf tot de toe hoorders behoorde en las toen verder. Bal zae hoopte ook nog als dramatisch dich ter beroemd te worden en met zijn stuk ken veel geld te verdienen. Toen hij nu eens met Henry Monnier aan het wande len was, zelte hij hem onderweg het plan uiteen om samen-te gaan schrijven. IIo- noré de Balzae begon toen te berekenen, hoeveel ze wel zouden verdienen. Op 150 opvoeringen kon zeker gerekend worden, dat was, 5000 frainc gemiddeld por voor stelling, 750.000 franc. Voor onkosten werd 100.000 franc berekend, zoodat als ver dienste overbleef 650.000 franc. Henry Monnier hoorde alles geduldig aan' en zei toen: Weet je wat, geef mij maar vast een voorschot vain 50 franc! Doch hier vfjlde Balzao niet aan! Do vlucht van Grierson. Uit Ottawa wordt gemeld: De Engelsche vlieger Grierson, die op zijn vlucht in het Poolgebied een nood landing heeft moeten maken, cn die eerst na geruimen tijd door een hulp-expedilio was gevonden, is na een verblijf van ver scheidene dagen in Angmagssalik aan de Oostkust van Groenland', gestart naar La brador. Naar uit Povungnituk, aan de West kust van Labrador, wordt gemeld, is hij daar thans in. goede orde geland. Extra voorstelling. De groote tooncelspeler Ferdinand1 Un- zeltnann had de gewoon to midden in oen rol wat erbij to improviseeren. Daar de collega's hierdoor wel eens van hun stuk raakten, verbood d!e directie Un- zelmann dit ooit nog te doen. Op een avond werd een levend paard) op het loonoel geleid. En wat bij zulk een gelegenheid altijd gebeurt, geschiedde ook hier, het paard deed iets wat zeer onge logen kwam. Ferdinand Unzelmann hief dreigend zijn vinger omhoog en zeido: „Jou slecht beest, bob je dan niet ge lezen, dat de directie verboden heeft op het loonoel te improviseeren on iets te doen, wat niet in je rol staat". Walvisch slaat twee schepen in si ukken. Aan de Oostkust van Kwantoeng (China) zijin twee visschersschepen door een wal visch wrak geslagen en gezonken. Vijftien visschers zijn hierbij om het le ven gekomen. De visschersbevolking van Hui yang is zeer ongerust over het veelvuldig voor komen van walvisschen in hun vischwater. Na den gevaugenisopstand. in Frankrijk. De zes en vijftig ontvluchtte verpleegd cn uit het opvoedingsgesticht te Beilo Isle on Mer zijn op één na weer allen terecht. De vluchtelingen, die in don leeftijd van 15 tot 21 jaar zijn, lieten zich zonder verzet te rugbrengen. De eemigo vluchteling, die nog niet gevonden is, is or waarschijnlijk in geslaagd, het eiland te verlaten en het vasteland te bereiken. 32434 142098 219180 329444 107606 186233 342894 Uitlotingen. 5 pCt. BELG IE 1923. Trekking op 20 Augustus 1934. Betaalbaar 15 Juni 1935. Seriën. 101450 104851 107606 180129 185354 186233 247479 266026 27-1435 342894 387229 391486 Premiën. 2 50000 142098 1 3 1COOOO 3-29444 3 123834 205311' 317294 396407 1LOOCO 50300 5 50000 al frs. 10000. Serie No. Serie No. Serie Na 32434 3 101450 4 101851 1 123834 5 180129 5 185354 2 205341 2 219180 4 247479 3 266026 1 274435 3 317294 4 387229 2 391486 4 396407 5 Al do overige nos. in bovengenoemde se riën met £rs. 550.

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 6