Brand op een passagiersschip TBiS ft TWEEDE BLAB SCHIEDASVISGHE COURANT Gemengd üieuws Het s.s. Morro Gastie in vlammen. Eenige honderden passagiers aan boord. De kapitein voor het uitbreken van den brand overleden. Het schip aan den grond gezet. Het aantal slachtoffers 177? DER Op liot Ainerikaanscho passagiersschip Morro Castlo, 11000 ton groot, dat naar New-York terugkeerde ran een vacantie- loeht naar Cuba, is brand uitgebroken. Aan boord bevonden zich ongeveer 57,0 personen, waaronder ruim 300 passagiers. Volgens nxededeeüngon van geredden zijn minstens zes reddingsboeien in allerijl ge streken. Te Seagirt in den staat New-Yersoy zijn ICO opvarenden aan land gezet. Daar entegen zijn zeven der van de/.e plaats tor assistentie uitgezonden booten nog niet teruggekeerd, zoadat niets bokend is om trent het lot van de bemanning dezer boo ten en do door hen opgenomen opvaren den. Onder de passagiers, hoofdzakelijk toe risten, bevonden zich ook 100 leden van de Now-Yorkselio zangvereeniging Concor dia. De kapitein zqn kort voor het uitbre ken van den brand aan een hartverlam ming zijn overleden. Bij het aanbreken van den dag verzamel den zich aan de kust groote niensolien- inassa's, dodh in het nevelachtige en regen achtige weer was van het schip weinig ie onderscheiden. Oiok in andere kustplaatsen zijn opvarenden aan land gebracht. Daar groote schepen niet in de nabijheid van het brandende schip konden komen, moesten zij hun reddingspogingen Opgeven en "doorvaren. De Morro Castle was in 1930 gebouwd. Te half tien 's morgens waren honderd- vijftig tot tweehonderd overlevenden van de Morro Castle aan" de kust van New Yersey aan land gebracht. Het Engelsche stoom schip Monarch .of Bermuda" melut, dat'het 65 personen in veiligheid heeft kunnen brengen. Do laatste berichten geven toch nog aanleiding tot de vrees, dat meer dan 2CO passagiers en leden van de bemanning zijn omgekomen. Des morgens te tien .uur cirkelde een vliegtuig om het brandende schip en deelde pc-r radio mede, dat Opnieuw twee reddings boot en zijn gestreken. De te Spring Lake aan land gezette leden van de bemanning berichten, dat de vlammen met ongelooflijke snelheid zich over het geheole dek uitbreidden c-tn dat de ijlings gealarmeerde bemanning niet meer in de gangen der kajuiten kon doordringen, zoadat men er zich toe moest beperken do patrijspoorten van het dek af in te slaan. De Morro Castte was in enkele minuten veranderd in een gloeiende oven. Vele pas sagiers trachtten zich te redden door in zeel te springen. Vele andere moeten in hun hutten omgekomen zijn, daar de geweldige rookontwikkeling iedere- poging tot ontko mfng onmogelijk:maakte." Te Aspury" Park zijn elf matrozen aan land gezet, van wie zes gewond waren. Ook eenige passagiers zijn daar aan land go- bradn. ue geredden hadden veel van do koude te lijden gehad', zich behoorlijk te kleeden. Te Allenhurst zijn de eerste lijken aange spoeld. Ohk in andere kuststeden spoelden lijken aan. Een dichte mist verhinderd' ieder uitzicht, terwijl tie hevige Noordooster storm voortduurt. Drie New-Yorkschp politiebonden moesten door den storm terugkeeien, zander dat zij de plaats des onheils hadden kunnen (Ltereiken. Een der booten kon in,twee uur slechts anderhalve mijl vooruit komen. Volgens do Zondagmiddag gepubliceerde verlieslijst zijn bij de ramp van ue Morro Castte in liet geheel 99 dooueti en 31 ver misten te betreuren. Vermoedelijk is de brand cutslaan in de bibliotheek, die ongeveer midscheeps ge legen was. Gistermiddag is op zee de storm gaan liggen. Kustwachtvaartuigan zoeken nog steeds naar eventueole overlevenden cm verdronkenen. Gisteravond waren brand weerlieden nog steeds met do blussching bezig. Eerst in den loop van Zondag is het vuur op d'e lading overgeslagen. Do "Wad Line van wie het vaartuig is doelde Zondagavond mede, dat 560 personen zich aan boord hadden bevonden, waarvaln 389 zijn gered1, n.l. 221 passagiers en 168 leden eter bemanning. Met aalntal dooiden en vermisten zou dus 171 moeten bedra gen. Zeventien docde passagiers zijn reeds geborgen. Met s.s. Morro Castlo, dat nog steeds brand, ligt thans nog slechts 60 meter van het strand bij Ashburry Park aan den grond. De bovenste dekken zijn volkomen uitgebrand. Heden zullen de federale auto riteiten een aanvang maken met het offi- cieele onderzoek. Het is (ten officieren van het schip streng verboden de pers niededeelingen over den brand te docin. Da bladen geven uiting aan hun verwon dering over het feit, dat tuSschen hot uit breken van den brand e'n liet alarmeeren der pastsag'iors naar het schijnt minstens een uur is verloopen. Daar het Zondhg nog niet mogelijk was d'e lagere dekken te betreden heerseht nog volkomen on zekerheid' over het aantal doodon, temeer daar van vele personen nog niet kom wor den vastgesteld of zij omgekomen of ge red' zijn. Gisteravond laat deelde de Wad line de volgende cijfers mede: Overleven den, passagiers 221, manschappen 171, of ficieren 9; dooden 45; vermisten, passa giers 52, manschappen 59. MAANDAG, 10 SEPT. 1934. No. 20741. scher ilorchmeyer liet eerst door de finish was gegaan, van Ned'erlandsche zijde was tegen deze beslissing geprotesteerd. De re- visie van deze uitspraak werd' den vol genden dag (Zondag) evon voor dan aan vang van de 200 meter bekend gemaakt. Een langdurig applaus van de vele toe schouwei's men schatte het aantal op 20.000 was de belo-auing voor deze prachtige prestatie. De 200 meter werden eveneens door Berger gewonnen, mot een tijd vain 21.5 sec. Sir, die als tweede aankwam, no teerde ook oen tijd van 21.!') sec., lietgoe wel een bewijs is, hoe scherp het is toe gegaan. De Nederlander Poters behaalde in liet nummer hink-stap-sprong het Eurapeesch kampioenschap met een sprong van 14,89 motor. Sport Voetbal. Om den Zilveren Bal. Sparta brengt Willem II een 63 nederlaag toe. Tegen alle verwachting in heeft Sparta, de club,, die den laatsten tijd' als een van de zwakkere broeders gedoodverfd werd het tournooi om den Zilveren Bal gewonnen. En dat dit een klinkende, vol komen verdiende 63 overwinning is ge worden is een bewijs, dat in de a.s. oom- petitie wel degelijk rekening moet woorden gehouden met Sparta. Het spelverloop. De 'beide ploegen stellen zich als v-olgt op: SpartaCohen, doelVerheul en Heshof, achter; Blommendal, Meyer en Wilson, mid den; Warburton, Seton, Voormolen, Oost- lander m Vestdijk, voor. Willem- II: Mes, doel; Smulders en v. Ierland, achter; V. d. Poel, de Leeuw en Horsten, midden; Maas van Ham, v. d'. "Wouw, v. Gooi en Crucq, voor. Reeds na twee minuten scoort Oostlan- der, daartoe in de gelegenheid' gesteld door Seton, die de bal mooi voorplaatste het eerste doelpunt. Eenige aanvallen over en weer volgen nu. Zoowel de Spartanen, als de Willem II-ers zijn zenuwachtig, wat dui delijk in hun spel naar voren komt. Nu no- teeren we een mooien aanval van Willem II. Cohen mist, doch Heshof staat op zijn plaats en werkt op het laatste oogenbük! den bal weg. Het is opmerkelijk hoeveel hooger het spelpeil van Sparta is dan uat van Willem II. i Na 20 minuten spelen breekt do rechter vleugel door en liet is Voormalen, die het tweede doelpunt onhoudbaar langs Mes scoort. Een aanval van do Willem Il-voor- hoede wordt ,op het laatste oogenblik ver ijdeld. Bü de tegenaanval, die do Spartanen dan weer organiseeren, is het wederom Voormolen, die in een vrije positie voor het doelpunt /.orgt. (30). De stand verandert niet meer voor de rust. Na de rust geeft Voormolen herhaaldelijk blijk van zijn buitengewone schutter capa citeiten. Tot tweemaal toe kogelt hij tegen de deklat. Even later krijgt hij den bal mooi toe gespeeld, hij maakt zich vrij en een hard schot brengt do stand op 40. Uit een vrije schop weet Willem II clan eindelijk door middel van Van Gooi een tegonpunt te distilleeren. Een Willem Il-er begaat evenwel ook een overtreding en dankbaar grijpt Wilson 'de kans aan om de voorsprong te ver- grooten. (5—1). Na een prachtig opgezetten aanval schiet v. d. Wouw zuiver, doch houdbaar voor Cohan in. (52). Ongeveer 5 minuten later is het weder om v. d. Wouw, die voor het derde tegon punt zorgt. (53). tNu is echter ide korte periode van over wicht gedaan en Sparta komt weer in den aanval. Het zesde doelpunt van Sparta wordt zeven minuten voor het einde door West- 'dijk gescoord. Sparta heeft verdiend, zij het dan met wat geflatteerde cijfers gewonnen van Wil lem II. Minister Mardhant overhandigde met een kort speeehje den zilveren tol aan den captain van Sparta, keeper Cohen. Athlefick. Berger dubbelvoudig Europeescb kampioen. De Amsterdammer in topvorm. Bij d'e internationale athleiiekwedstrijden in Turijn hebben de Nederlanders kranig werk verricht. Niet minder dan drie Euro- peesche kampioenschappen werden ver overd-. Den Ned-erlandschen athloet Berg gr werd' eerst na het vertoornen van oen film van de 100 meter door de jury het Euro- peesch kampioenschap toegekend. Aan vankelijk had- de jury beslist, dat de Duit- Moord te Hoofddorp. Twee verdachten in arrest gesteld. Te Hoofddorp heeft ecu afschuwelijke moord plaats gehad. Do 40-jarige eleotxi- cien J. van Brussel, werd m-et ingeslagen schedel in zijn woning gevianden. De man woonde aan den Hoofdweg en was werk zaam voor de firma Heringa cai Wuttich te Haarlem. Toen iemand van zijn firma zich aan zijn .waning vervoegde om- hom te spreken, was de deur gesloten. Door ■het raam zag men hem voorover in zijn werkplaats liggen. Onmiddellijk werd de po litie gewaarschuwd en het onderzoek' wees uit, dat de man na een worsteling met oen zwaar voorwerp is geslagen, hij had een groot© hoofdwonde. De man loefde gescheiden van zijn vrouw en stiefzoon, die in de Bilt bij familieleden wonen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de m-ootrd reeds in don nacht van Woensdag -op Donderdag is g p'eagJ'. Do dader(s) heeft (hebben) alle moeite gedaan om hot gebeurde op eon ongeluk te d-oon lijkan. Vermoed wordt dat d'e vrouw en de stiefzoon do hand in dit drama hebben; zij zijn beide gearresteerd. Hagelbui ontlast zich boven Haamstede. Groote schade. Zaterdagavond omstreeks tien uur heeft zich tijdens een hevig onweer boven Haam stede een hagelbui "ontlast, die enorme schade heeft aangericht aan tuinen en boomgaarden. Tijdens de bui, die ongeveer tien minu ten aanhield, vielen hagelsteenon ter grootte van kleine kippeneieren. Zeer vele groententuinen en dTuivenkas- sen zijn totaal vernield', terwijl aan het aan de hoornen hangend fruit groote schade is aangericht, Vo'gens do voorloopige schatting zou de schade minstens f50.000 bedragen. Een comité tot leniging van den nood is inmiddels reeds samengesteld, onder leiding van den burgemeester van Haam stede, Jhr. Roëll. Gevaarlijk autobestuurder. Zaterdagavond' tegen half tien is op dan Haarlemmerweg te Amsterdam een uit de richting Kalt weg komende personen-auto aangereden door een touring-car, waarin zich buiten den chauffeur niemand be vond. De chauffeur bleek onder den In vloed' van sterken drank te zijn. Door de politie van het bureau Admiraal de Ruy- terweg is hij in verzekerde bewaring ge steld. De personenauto was zwaar bescha digd1, terwijl een inzittende dame, oen ver pleegster, licht gewond was. Verdronken. Zaterdagmiddag is in liet openluchtbad' in den Rijn te Arnhem de 35-jarige mevr. Damst uit Helmend b'ij het zwemmen ver- dronken. Zij is vermoedelijk door kramp overvallen en door don sterken stroom- meegesleurd. De vrouw van den arbeider Sleenwijlc te Scheemda is in' het Winschoten! iep ge vallen en verdronken. De vrouw leed aan toevallen. Een 5-jarig zoontje van do familie Hcu- kenrofh is gisteren in het Noorddlolland- sche kanaal bij den Buiksiooterweg onder Amsterdam, te water gevallen en verdron ken, zonder dat iemand het gezien heeft. Sleep op zandbank geloopen. Zondagmorgen in de vroegte is een sleep, bestaande uit het schip Neellje, uit L '3' - ''W'-'r'-y''M&, ,v, SMk i WMm;% P/*i a Öud'dorp, metende 542 ton, en waarop als schipper voer Grin wist, gesleept d'oor de sleepboot Entre Ride, even-eens afkomstig uit Ouddorp, vo-or Hoedekenskerke in do Westerschelde, o-p een zandbank geloopen. Het schip was op weg van Oostende naar Lobith. Sleepbooten van de firma Horling uilt Antwerpen, zijin uitgevaren en bij hoog water is de Neeltje vlot gesleept. Luchtvaarttentoonstclling de Lulo. De opening van de luohtvaartlentoonstel- ling do Luto, waarvan de massale gebou wen in enkele dagen tij-da op h©t Italië* veld te 's-Graveinhage als het ware uit den grond zijn gevlogen, zal plaats heb ben op Vrijdag 21 September a.s. te 11' uur, in do op .de historie van het verkeer1 berustende pleisterplaats „de Mijlpaal", welke een deel van de tentoonstelling uit maakt. 'Onmiddellijk na deze offioieele opening wordt de tentoonstelling voor het publiek opengesteld. Vergiftigingsverschijnselen. In een Itocmcensch garnizoen. -Onder de manschappen van oen bij' Con- stanza (Roemenië; in. garnizoen liggend regiment hebben zich verdachte vergifti gingsverschijnselen voorgedaan. Meer dan dertig mannen moesten in hot hospitaal worden opgenomen. Er zijn reeds zeven militairen aan de gevolgen overleden. Ilot barter,ologisch on derzoek zal moeten uitmaken, wat de oor zaak is van dtezc massa-vergiftiging. Spiijs- xesten e. d. zijn naar Boekarest opge zonden. De autoriteiten hebben reeds do nam digo voorzorgsmaatregelen getroffen. Men vermoedt, dat do soldaten onwel zijn geworden door het gebruik van bedorven vleesch. Mogelijk is ook, dat het water vergiftigd was. Het Amerikaanscho oassagiersschip Morro Casüe, dat voor de kust van New Jer sey door brand vernield werd. Faillissementen. Uitgesproken, door arroiidissemcints recht bank Rotterdam D, Opschoor, bellanger, Dam 12, Schie dam. R.-c.mr. J. Ovorwater. Our.: mr. M. L'. Weïjl, Rotterdam. Baüonopstijging op het Schuttersveld bij de Zaterdagmiddag te Rotterdam door de V.V.V. georganiseerde feesten ii-S D» luchttoschermingsdiemt toeft Zatordag U Vlaardingen oefeningen gehouden, wear- van hteibovan een moment - v t'üSiL'ét?-' 'a /Vi V, 4b'.

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 6