Maandag 24 September 1934-» TEXTSELSTAK'iNG GEËINDIGDj i Het geheimzinnige Landhuis Gemengd Nieuws De mijnramp in Wales. Tel. No. 68103. 68617 en 68921 Jaargang. No. 20753 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL» 68103, 68617 en 68923. Postrekening No. 5311. BUITENLAND De strijd der textielarbeiders tegen de N.R.A.j Verklaringen van Gorman. Du Amerikaalnsehe va.kvarecnigingen van. textielarbeiders hebben Zaterdagmiddag be sloten de staking te beëindigen. Do arbei ders werd'ön Zaterdag opgeroepen, het werk met ingang van heden te horvatten. De leider dor staking, Gorman, ver klaarde, dat de arbeiders de staking in hoofdzaak hebben gewonnen. De onrecht vaardige structuur valn de N.RA. al dus Gorman. is uiteengerukt en de ar beiders bobbün zich bevrijd van de hun opgelegde lasten. Naar aanleiding van de hervatting der werkzaamheden in de textielindustrie ver klaarde de stakingsleider Francis Gorman inog, dat de vakverenigingen zouden trach ten het- zoover te brengen, dat elke ar beider in elk» textielfabriek zijh kaart als vaicvcreonigingslid in den zak zo<u heb- bcin. Het resultaat van d© staking had1 don weg hiertoe geopend1. Het naakte doel der" textiel organisatie was het bereiken van een mill icon leden. Afgezien van de dooden en de meer dan 200 gewonden be- t. eek ent de staking een verlies van 15 mil lïom aan loongelden vockt d» arbeiders, een verlies van millioenen dollairs voor de werkgevers en een hevige schok voor het horstel-p'rogram der Amerikaansche regcering. DÜITSCHLAND. Rijksbisschop dr. Muller geinstalleerd'. Gisteren is dr. Miiller in het Pruisen huis te Berlijn op plechtige wijzie geinstal leerd1 tot rijksbisschop der Duitsche Christe nen. Dr. Müller heeft een toespraak gehou den, waarin hij o.a. verklaarde: Door mijn installatie tot rijksbisschop is duidelijk tot uiting gekomen, dat wij ge loof hechten aan deze evangelische ieerk. Na eeuwenlange versnippormg ön ont binding in de landslcerken is thans een heid bevochten van alle afzonderlijke berken tot een evangelische kerk. SAARGERIED. De campagne voor het plebisciet ingezet. Gisteren is van Duitsche zijde do cam pagne ingezet voor de a s. volksstemming. In alle plaatsen zijn vergaderingen gehou den. IERLAND. Generaal O'Duffy afge treden. Generaal O'Duffy is afgetreden als lei der van de Blauwhemden-organisatie. Ilij! weigerde zich over de motieven van zijn aftreden uit te laten. Zijn opvolger is reeds benoemd. OOSTENRIJK. Treedt Von Papen af? Naar gisteren te Weenen met stelligheid van bevoegde 'zijde werd verklaard, zal binnenkort aan de missie van Von Pa- con, als buitengewoon gezant ie Weenen een einde komen. Men vermoedt, dat dit binnenkort zal geschieden door zijn for meel© terugtrekking uit deze functie. Adolf Hitler zou hot nutteloos beschouwen Von Papen nog langer in Weenen te laten, nu de Oostenrijkscflie regcering geen teekenen geeft dal zij Duitsclhland ook maar ecniger mate tegemoet wenscht te komen. Nat. soc activiteit. Volgens de Reichspost zijh bij twee per sonen huiszoekingen verricht. Deze lieden worden er van verdacht voor het nationaal socialisme propaganda te hebben gemaakt. Weer adelijke titels. Volgens berichten in de Oostenrijksohe bladen heeft de regeering hot' voorneman, in Oostenrijk weer adellijke titels m te voeren, langs den weg van een speciale wet. 'Over deze wet zou onmiddellijk na het hijeeftkomen der nieuwe "adviseerende organen voor des^wetgevmg beslist worden. VËREENIGDE STATEN. De militaire begrooting. In hot ministerie van oorlog verluidt, dat Roosevelt de voornaamste punten van het nieuwe militaire lurihtvaartprogram reeds hoeft goedgekeurd' en den minister van oorlog heeft gemachtigd', een bogroo- tingsplan uit te werken, dat voorziet in den aankoop van 750 vliegtuigen per jaar, tot een macht van 2100 vliegtuigen van het modernste type verkregen zijn. a JAPAN, De Oost-Chineeschespoorweg. Uit Tokio wordt gemeld', dat volgens een bericht in Nitsji Nitsji overeenstem ming is bereikt over den verkoopprijs van den. "Chineeschon Gosterspoorweg. De on derhandelingen zijn te Tokio gevoerd tus- schen den Sovjet Russisdien ambassadeur en de officioele Japansche instanties. VOLKENBOND. Een uitnoodiging aan de Vereenigde Staten om toe te treden. De president van den Raad' van den Volkenbond, de Zwecdscho minister Sand ler, heeft Zatoixlag een radiorede gehouden, waarin hij de Vereenigde Stalen uitnoodig- de toe te treden tot den Volkenbond. Dit is de eerst» maal, dat d'o president van den Raad een directe- uitnoodiging aan de Vereenigde Staten heeft gericht. De a. s besprekingen te Genève. In een voorbeschouwing over de a.s besprekingen to Genève merkt de ver tegenwoordiger van Havas to Genève op, dat de eigenlijke beraadslagingen van den Volkenbond schuil zullen gaan achter do politieke onderhandelingen, welke Barthou zich voorstelt te voeten, gesterkt door de volmachten en d'o unanieme goedkeuring van zijn politiek door den Franscben mi nisterraad. Ondanks de Duitsche weigering zal Frankrijk blijven streven naiaT het Ooste lijke pact met het doel zooveel mogelijk staten aan een te sluiten. Het Pooische antwoord op het Franscho voorstel eein pact to sluiten, zal binneni eeinige dagen aan Barthou worden over handigd. De heer Edo Bèrgsma vierde Vrijdag te den Haag zijn gouden jubileum als voorzitter van den A N.W.B. De jubilaris bekijkt een geweldige krans van visitekaartjes welke hij van leden van den A.H.W.B. ontving uit het Emgelsch van Hugh Walpot» en J B. Priestley, door HA C. S. BINNENLAND Prinses Juliana spreekt voor «1e radio, HKH, Prinses Juliana heeft zich bereid verklaand teT inleiding van do Nationale Inzameling ten bate va,n hut Nationaal Crisis Comité, in don avond van 2 Octo ber eenige woorden tot het Noderland- sche volk te spreken. Deze toespraak zal door de beid» zenders worden uitgezon den. Duitsch-Nederlandsch clearing- verdrag. Een regeling getroffen. De onderhandelingen tusschen de ver tegenwoordigers van d» Duitsche en Ne- derlandschc regcering ter bevordering van hel wederzijidsch» betalingsverkeer hebben gisteren tot onder toeken ing van een Duitsch-Nederlatndsch CtoaringvarJrag ge leid, hetwelk morgan zal warden gepubli ceerd. Het verdrag, dat eerst na uitwisse ling der 'ratificatie-oorkonden definitief in werking treedt, zal ingevolge een overeen komst tusscheto de beide regeeringen reeds van heden of voorloop ig in werking wor den gesteld; voor d'o Ned'örlandsche over- zoesche gebieden voorloopig' alleen wat de'n. uitvoer betreft. V Ouder de bepalingen van n het verdrag vallen alle bodragen, wolk» van heden af vervallen, ook dus die bed ragen, waar voor de betreffende invoer of dienslpre- statie roeds vóór dien datum heeft plaats gevonden. Op grond van het verdrag zal het be talingsverkeer tussch'en Duitschland en Ne derla'ad met inbegrip der Neclerlandsche overzeesche gebieden in de toekomst uit sluitend plaats vinden over clea dagreke ningen. Over deze rekeningen zullen 'niet slechts betalingen uit hoofde van weder- zijdschon goederemritvoer, doch ook be talingen nit hoofde van kosten, welke in verba'pd met het DuitschNedorlanlsohe goederenverkeer ontstaan, worden verre kend. Voor de bescherming der belangen van den Nederlanilschen doorvoerhandel is zorg gecLragcA. Ten aanzien van do zeescheepvaart is cön bizondere regeling bhitdn het cleaxingveivlrag om getroffen. Betalingen uit hoofde van het kleinegrens- verkeer zijln van da clearing uitgezonderd. Bij het verdrag worden bizondere ro gccringscommissies ingesteld, die tot taak hehbön in onderling overleg do met de uitvoering van liet bedrag samenhangen de kwesties to behandelen. Van de betalingen der Nedorlandsche importeurs bij do Nededaindsche Bank wordt een bepaald percentage gereser veerd, waarover do Reicbsbank, ten allen tijde de vrije beschikking heeft. Overeenstemming is voorts bereikt over de afwikkeling van bot Sonderkonto van de Nederlandsch» Bank bij do Reichsbaak, der Zwischeinkontem en der verdere ach terstallige betalingen. Verlaging tarieven telefoon en buitenlandsche postpakketten Dank zij «sen winstsaldo van O1/» milliocn op do postbe- grooüng. Aan do memorie van toelichting tot da posterijenbogrooting voor 1935 wordt het volgend'e ontleend. De ontwerp-bograoting voor 1935 wijst een winstsaldo aan van £6.503.750 d.w.z. een. bedrag, dat het geraamde winstsaldo voor 1934 met ongeveer 3.7 mdlioen over treft. Dit is een uitkomst, dre naar hot oor deel van den minister voldoening kan schenken, te meer, wanneer men bedenkt, dat zij valt ia den tijd, waarin de crisis onverminderd haar druk doet gevoelen en de verschijnsel an, zonal met een verderen teruggang, dan toch een langdurig aanhou den van het lage peil, waarop het econo misch leven zic-h thans bevindt, waarschijn lijk maken. Al bewegen de baten zichtlians niet ge heel en al meer in de richting, die de opbrengst in de tweede helft van 1933 en «Ie eerste maanden van 1934 deel ver wachten, het was niettemin mogelijk reke ning te houden met do allerwegen gevoel de "behoefte aan vermindering van bedrijfs lasten en dienovereenkomstig, waar dit liet meeste dringt, veilagmgcn in de bedrijfs- tarieven aan to brongen. i In deze begrooling zijn verlagingen voor- 1 zien van de telefoontarieven en van het tarief voor den buitenlandschen pakket postdienst. Do verwachting omtrent het ver loop der baten laat toe deze voor 1935, on danks de uit de bedoelde maatregelen voort vloeiende batenderving in totaal f 1.176 000 hoogcr te ramen dan voor 1934. In dit verband geeft het geraamde winst cijfer te meer reden tot tevredenheid. De lasten konden f2.529.150 lager wor den geraamd dan voor 1934. Het streven blijft er op gericht, tot een zoo eenvoudig mogelijkcin bedrijfsvorm voor de poslinrichlingen te geraken. Daar waar de omgeving van hot verkeer zulks toelaat, zullen dan ook de hoofdkantoren in hulp kantoren worden omgezet. Hierbij zullen zoowel de belangen van hot publiek als van het personeel in het oog worden ge houden. Verschillende onbelangrijke hulpkantoren zullen nog in poststations kunnen worden veranderd'. De beperkingen van het aantal bestel lingen zal na de reeds doorgevoerde her zieningen zich bepalen tot op zelf slaande gevallen. In phiiatsen, wa* toe nemende bebouwing, opleving van bedrij ven of andere oorzaken daartoe aanleiding geven, zal hiel inachtneming van do ge stelde normen, tot eenige uitbreiding van den besteldienst kunnen worden overge gaan. 13) liet was duidelijk, dat ik wat moest zeggen, dus zei ik „Kunt u mij ook vertellen, of er hier don nacht blijven kan?" Ilij antwoordde kortaf: „Je hebt „de Bruine Stier", een halve mijl terug." „Dank u," antwoordde ik. „Is het er zindelijk?" „Voldoende," antwoordde hij. „Hot spijt mij, u gestoord te hebben," zei ik. „0, dat is niets." Hij keek mij oen oogonblik doordringend aan en ik hem. Ik had een besef, of het juist was of niet, dat weet ik niet, dat hij geweldig behoefte had aan gezelschap; hij gaf een indruk van eenzaamheid, geen levende ziel in de huurt, geen geluid in de heele lucht, en drie heuvels, die stonden te kijken, de wolk-met-kiespijn boosaardig bewogenloos. „Goeden dag," zei ik. „Goeden dag," antwoordde hij, terwijl hij naar mij bleef kijken. Hij was, geloof ik, op het punt nog iets te zeggen. Maar hij deed het niet. Hij keerde langs het pad terug, terwijl do hondon hem volg den. En dat is alles op hot oogonblik. Jean's vader, Joan's huis, Jean's minnaar vlalc hij haar, zonder dat zij het weet. En nu kan je begrijpen waarom jouw brieven ga er mee door open en volledig te schrijven tot nader bericht, naar „d? j Bruine Slier" in Garrowdale moeten ge stuurd worden. Ik ga daar vroeg in d'en middag heen. Ja vriend' MARK. Peartree Lodge Litlle Ilurliford, 9xon. Beste Mark. Ik herinner mij je „Bruine Stier". Ik was daar zestien jaar gelctf^n, toen ik er hoon wandelde met Shngsby, een tijdge noot van me uit Oxford, die nu professor in de filosofie is aan de oen of andtere Arnerikaanscho universiteit. Hot was laat, toen wij bij d'e „Bruine Stier" aankwamen en wij waren erg moe en erg hongerig. Zij zotten ons een reusachtig maal van ham en eieren voor voldoende, zou je ge dacht hebben, voor zes man en wij aten onze porties, tenminste Stingsby dood het. Hij was een reuzenkerel, mot een hos krulhaar en een uitstekende voorsleven van oen neus, die en passie had voor eten, drinken, rooken, wandelen cn fiolosofiscli redeneeren. Ilij was door-en-door 'n idealist (ik bedoel niet aphysisch) en ontkende al tijd, dat stof eenige realiteit had, ofschoon hij ongeveer honderdticn kilo er van mot zich meedroeg. Wij hadden den heel en dag geredeneerd en in d'e „Bruimg Stier" wa ren wij nog aan het redeneeren. Ik kan nu nog Shngsby zien en hooren: zijn breed gloeiend gezicht, zich te goed' doen de aan de ham on eieren, pint na pint bier verslindend en schreeuwend„Maar Newlands, jij sceptische rot, kan je niet zien, dat deze tafel alleen maar een idee is Jij en ikhebben het verzonnen. Als hel niet zoo is, verklaar dan de secun daire eigenschappen." F.n, om met nog meer nadruk vast te stellen, dat _d'e tafel er niet werkelijk was, sloeg hij er op met zijn hal vol iter kroes, en dit bracht de waardin in d'e kamer. Dan ontwaakte Slingsby uit zijn niet aphysischon droom en staarde haar aan cn zei dan„0 ja. Natuuüijk. Zouden wc nog wat bier kun nen krijgen?" Ik moet aan Shngsby schrijven, om hem aan die dwaas-gelukkige dagen te herin neren en hem vragen hoe liiet hem gaat te midden van de sneeuw en de heeto stof, de granen en het roomijs, de synthetische gin en de jazz, do lunch-clubs en de def tige conventie, van zijn afgelegen prairiën. Zij moeten hem d'aar een erg-vreemde vent vinden, ofschoon ik wedden wil, dat zijn leerlingen (als hij er heeft) hem aanbid- den. Maar ik verbeeld mij niet, dat jij be hoefte hebt wat moer van Slingsby te weten, al zit je ook in dezelfde kamer, waar hij eenmaal zwelgde en loeide. Heusch, ofschoon je vriendelijke ^belang stelling van je laatsien brief mijn hart verwarmt, ik verbeeld mij niet, dat jij het makkelijk vindt om nog met je ge dachten op Little Ilmbford te zijn Het is du'del ijk, dat hot avontuur (het is jouw eigen woordvan het oogonblik jou tot zijn slaaf heeft gemaakt. Ik zou nooit geloofd hebben, dat het mogelijk was van jou verschillende brieven ie ontvangen, waar in geen gefluister is over kleur en sfeer en toon, over doek en palet en schetsboek. Is dit Mark French, die tot nog too niets als een oog en een hand was Deze man, die in Garrowdale binnen dringt mis schien het beste van al die daden, en een, dat nooit nog geschilderd' is en die zelfs geen woord zegt van zijn schots- Het aantal slachtoffers bedraagt 260. Uit Wrexham wordt gemeld', dat men uit de mijn te Grosford in totaal slechts tien lijken heeft kunnen bergen, waaronder die van twee leden van reddingsbrigade!!!. In deai afgeloapen nacht heeftenen de over levende mijnponies aan de oppervlakte ge bracht. Tegelijkertijd was op de 800 M. verdieping een groep mijnwerkers bezig het brandende doel van do mijn door oen davarsmuur van tegels en zand luchtdicht af to sluiten. Aangezien het aantal slacht offers definitief oip 260 is vastgesteld, is dit do grootste mijnramp, die Engeland sedert 1900 hoeft getroffen. De reddingsploegen hebben van Zater dag tot gisteravond doorgewerkt om de ingoslotonen door het vuur in de mijn schachten onboieikbare arbeiders te be- inikein, doch alle moeite bleek vergoofsck. D» directeur van do mijn, ir. Henry Walker, begaf zich gisterochtend in de mijn. Thans is do mijn verzegeld. Alle po gingen om do lijken der slachtoffers ie I gen bleken vruchteloos, zocdat het red dingswerk werd gestaakt. hoek, nooit een potlood in zijn hand schijnt te nemen kan dat Mark French zijn, de eerzuchtigstc, de onverbidddijk-ijverigste der vorige schilders, die een jaar of twee geleden tot de wijze conclusie kwam, dat hij best hopen mocht iets groot3 in de kunst te volbrengen, niet door over slechte aestetica gesprekken te houden in café's en sentimenteel te doen op atelier-avon den, maar door zijn oogen te laten genie ten, waar hij kon, en dan te sch.ldcren en te teekenen, en te teekenen en té schilderen, tot hij de allerfijnste kleine licht flikkering had weergegeven? (Deze zin is zóó lang, dat ik in het midden er van jon bijna kwijt was). Hei is mogelijk, na tuurlijk, dat jij nog zooals vroeger bent, maar dat jo je in je brieven a'lecn con centreert op het avontuur, het nict-te-schil- deren en mot-te schetsen deel or van. Als dat zoo is, zal ik mij opgelucht gevoe len Maak eens een tocht door de streek als het beeld van miss Jean Rossett je niet te voel in beroering brengt. Nie mand behalve C. J. Holmes heeft deze heuvels nog benaderd. Ik ken een half dozijn artislon, ook boste menschen, die daar naar toe geweest zijn, hebben ge tuurd en gezucht, en met leege handen en hoofdschuddend teruggekeerd zijn. In dien miss Rossett dom genoeg is om geen behoefte te hebben haar kennismaking met oen veelbelovend jong artist, die gezond' is van lijf en leden, niet ziekelijk is en niet gilt, met heldere oogen en stevige handen (het klinkt als een ballade), die in extaze raakt bij de gedachte alleen al aan haar bestaan, om d'ie kennisma king voort te zotten, d'an kan jo terug vluchten naar papier en poilood, haar waar schijnlijk vergeten door te trachten de ljjj- nen van die Ganowdale-heuvels te pak ken te krijgen. Dat is het oogenblik, waar op om ui'ist succes heeft. Ik benijd je daarom. De schrijver moet een geest hebben, die rustig is, tenzij, na tuurlijk, luj toevallig schrijft over dat, wat hem verontrust. Ilij is gedwongen de stof uit hem zelf uit te spinnen, en als iets hem agiteert, als hij aan het piekeren slaat, kan hij zelfs geen begin maken. Op dit huidige oogenblik moest ik, zoo nauw keurig mogelijk, de gedachten, de drco rn cri en domheden van de Duitsche roman tici bestudeeren, maar mijn geest weigert zich met eenige gedachte van hen bezig te houden. Deze laatste dagen worden zij allen matte kleine gestalten, poppetjes van inkt en vloeipapier. Ik kan geen aandacht hebben voor hun droom drama's, terwijl ik mijzelf midden in de komedie van het werkelijke leven bevind, nieuwsgierig wat met mij gebeuren zal in de volgende acte. Het dichtst kan ik op hot oogenblik ko men bij mijn „Hersenschim van het Ro manticisme", door jouw brieven te lezen. Maar als ik een schilder was, kon ik nog iets teekenen. De een of andere kleine crisis in jo persoonlijk leren zal je geest voor iets anders gesloten houden, maar zij zal je oogen niet sluiten, want die zijn nog open om indrukken van vorm en kleur te krijgen. En je hand is nog in afwach ting, Maar om gebogen lijnen te trekken. Als jij in mijn plaats was, zou jo waar- schijniijk als een razende aan het werk zijn, geen meesterstukken produoeerend', stel ik mij vooor, maar toch op erg geluk kige wijze in beslag genomen. Bovendien, een schilder is in staat heelemaal met bewustzijn zoo'n lieelo hoop te prut sen. (Wordt vervolgd). l)o;e (.ornaat ïerspliijnt iagalpa, mot ui». tondonng wn Zo»- >n Feestdagen. B/Sle Priia per kwïriaa! f2.—; franco pér poe» f2.50. Prg! per week: 15 ets. Afzon- jerlflk» nummers 4 ets, Abonnementen "worden dagelpe aangenomen. AdTsrtentién voor bet eerstvolgendnum- •mar moeten vAór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats ran gdvertentién wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prils dof AdrarteatSSn: tan i6 regels f iedere regel meer rO.SOj tn bet Zaterdagnuromö 16 regels f 1.80, iedere regel meer 1035. Heclames fO/J&per regel. Incassokosten 5 etaj postltwllantleofteta. Tarieven van adiertentién oij abonnement ttjn san het Bureau verkr(jgbsor, Dag«l«k8 worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiên opgenomen 5 f 0.50 t/m. 15 woor» den, f 0.16 t/m. '25 woorden. Elk woord meer cent tot sen maximum van 30 woorden. 's Woensdag»! Kleine AdyertentlBn tot 25 woor den f 0.25, mits viér Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau betorgd. 'b Zaterdags: Kleine Advertentiön 11.03, Indien •iet vóór Vrijdagavond 6 uur beiorgd, - et Cjiasnr* a rTNTP

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1