ffilaandag 1 October 1934. FRANKRIJK EN ITALIË bïnnenland Jig. rto. 2u759 Tel. No. 68103. 68617 en 68923. EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL, 68103, 68617 en 68923. Postrekening No. 5311. Bij ot krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven ca andere officicclc af- en aankondigingen en kennisgevingen van het Gemeentebestuur. Do Burgemeester van Schiedam; Gelet op art. 4 d'cr Verordening op de tapperijen, logementen, openbare ver makelijkheden en dep handel in gebruikte roerende goederen te Schiedam (Gemeente- bind 1921 no. 44); Besluit: vei gunning to geven om op Zaterdag- en Zondagavond vim 12 uur tot half een des nachts de tapperijen open te houden voor het tijdvak, ingaande 6 October en eindi gende 31 December 1934. De burgemeester van ScMed'am, H. STULEMEIJEiR. Schiedam, 1 October 1934. Ter algemeens kennis wordt gebracht, dat de huurders van Volks- of Familie- tuinen, die h'un tuin wederom wonschen in te hui-en en daartoe nog geen ver zoek hebben ingezonden, alsnog in de ge legenheid' worden gesteld hun aanvragen vóór 15 October a.s. op het stadhuis in te dienen. Schiedam, 1 October 1934. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat -dé Singel vanaf Woensdag 3 Octo ber a.s. tot nadere aankondiging bij ge deelten is afgesloten. Te beginnen met het gedeelte vanaf Emmastraat tot Oostsingel, Schiedam, 1 October 1934. BU8TEMLAND Militaire, politieke en economische samenwerking? Te Rome verluidde Zaterdag, dat bin nenkort de omderteiokdniing verwacht kan worden van een ver-strekkend' bentgenoot schap tussclion Frankrijk en Italië, dat bepalingen zou bevatten omtrent militaire, politieke en economische samenwerking. Deze entente zou bezegeld worden met een overeenkomst, waarin dto Bainque de France zich zou verplichten tot het op nemen van twee milliard' lire aan Italiaan- sche staatspapieren. In politieke kringen verwacht men van dergelijke samenwerking tusschen Frank rijk on Italië een belangrijke uitwerking op het slaatkundig evenwicht van Europa en wel in de eerste plaats oen krachtigen slag aan de Duitscho expansie-verlangens, vooral met betrekking tot Oostenrijk. Vooral het feit, d'at deze samenwerking niet alleen op politiek cm militair ge bied zijn beslag zou krijgen, doch zich tevens zou uitstrekken tot economisch dn financieel terrein, acht man van zeer groot Men meent te weten, dat f talie thalns spoedig oen brnncmlaindsche looning zal uitgeven, voor hot in evenwicht brongen van de begroeting, ton bedrage vain drie milliard lire, waarop de Banquo de Franco dan voor groote bedragen zou inschrijven zij het ook d'oor tusschcnkomst van Ita- liaansche financi-eele instellingen, aange zien de 1 coning eon bianenlamdsch karak ter zou moeten blijven dragen. DUITSCHLAND. Reorganisatie Duitscho Ar beidsfront beëindigd. Dr. Ley heeft eon mededeel in g uitge vaardigd, waarin hij zegt, dat de reorga nisatie van het Duitscho Arboidsfront vol tooid is. Volgens schriftelijke en monde linge rapporten der verantwoordelijke in stanties is de nieuwe organisatie van h- Arbeidsfront bekrachtigd. Ley geeft aanwij zing, d'at er in het vervolg slechts óón kas-admïnislratie zal bestaan voor alle afdeelingen van het Duitscho Arbeidsfront en van de gemeenschap Kraft durch F reu do alsmede voor do N. S. Rago en de P. O. In zijn modcdeolLng zegt Ley vorder dat het Arbeidsfront de organisatio is van de gemeenschap van allo Duitschers. Wcrk- nemeis en werkgevers zijn hier óón in het inzicht dat de arbeid van ioderon Duit- scher ton behoeve van het geheelo volk geschiedt. Verder wordt gemeld, dat lor voorberei ding van deze maatregelen Vrijdag te Ber lijn een gemeenschappelijke vergadering heeft plaats gehad van de vertegenwoor digers dor betreffende organisaties onder voorzitterschap van dr. Ley. Deze hoeft toen geconstateerd, dat de wijzigingen op October van kracht kunnen worden. Oogst dank feest. Drie nationale feesten hoeft het inazi- regime ingesteld, hot feest vain don ar beid op 1 Mei, het partijcongres in don na zomer en 't oogsldankfoest in don herfst. Gisteren is dit feest op den Biicbebcr nabij het oude stadje Ramoln gevierd. Mi luister f! ribbels, rijkskanselier Hitler en minister Darró hebben voor tienduizenden boeren het woord gevoerd'. Ret aantal huwelijksvoltrek kingen en geboorten neemt toe. Het aantal huwelijksvoltrekkingen in Duitschlamd was in 1933 121.000 of 23.7 pOt. ho-oger dan in 1932. In het eerste kwartaal van 1934 was het aantal huwelijken 43.7000 bf 46.2 pOt, hooger dan in het eerste kwartaal van 1932. In het eerste kwartaal van 1934 warm in Duitschland 34.100 of 13.8 pCt, meen- levend' geborenen dan in het eerste kwartaal van 1933. SAARGEBIED, Telegram aan Barthou, De leiding van het Duitsche Front te Saarbrücken heeft den F ranse hem minister van buitonlandsche zaken, Barthou, een telegram gezonden, waarin het zich richt tegen de nota van Barthou aam d'cm Vol kenbond en de wenschcn van het Duit scho Front opnieuw kenbaar maakt, ter wijl de mogelijkheid van een status quo van de hand' wordt gewezen. ENGELAND. Nieuwe lordLmayor van L'onden. Sir Rtephn Killick, effectenmakelaar, is voor den tijd van een jaar geïnstalleerd als lord-mayor van Londen. HONGARIJE. Von Papen te Boedapest. Do Duitsche gezant te Weenon, Von Pa- pon, is aangekomen in d'c Rcngnarsche hoofdstad, waar hij eenige dagen zal blij ven. Kort na zijn aankomst hoeft hij d'cm llongaarschon minister-president Gocbces een bezoek gebracht. POLEN. Minister Beek te Warschau terug. Gistermiddag om één uur is de Pool- sclie minister van buitonlandsche zaken, kolonel Beek, uit Genève to Warschau terug gekeerd'. De minister werd door de bevolking enthousiast verwelkomd. Minister Beek heeft maarschalk Pil- soedski op diens landgoed in Galicie rap port uitgebracht over zijn te Genève ge voerde besprekingen. SOVJET-RTJSLAND. De Oost-G'hfneesche spoorweg. Volgens de laatste berichten is de prijs voor den Oost-Ghineesclion spoorweg thans definitief vastgesteld op 140 millioen yen Het lot d'er Koelakken. Het centraal executief comité der-Sovjet Unie heeft in zijn zitting van gisteren besloten den duizenden Koelakken (tegen over het Sovjet regime weigerachtige boe ren), d'ie in de afgeloopen jaren door de Sovjet regeering zijn verbannen, wegens hun sabotage tegen de uitbreiding van den landbouw, gratie te verleenen en hun toe te staan naar hun oud'e woonsteden terug te keeren. Dit besluit wordt in vele kringen be sohouwd' als hot belangrijkste bewijs van de evolutie, die hot Sovjet regime in de laatste jaren doormaakt en van de ge stabiliseerde positie van het land. Het al Russisch congres van do Sovjet Unie zal 15 Januari a.s. te Moskou bijeen komen Men schat het aantal stemgercchtigdën van de 160 millioen inwoners van Rus land' thans op ongeveer 90 millioen. Lab o urafg ©vaardigden te Len in g rad. Twee Engolsche parlementsleden, de La- bour-afgevaardigdem Kicks en Niol Mac- Lean zijn te Leningrad' aangekomen. Over enkele dagen zuilen zij naar Moskou ver- Dekken. VEREEN. STATEN. De werkloosheid on de gouden standaard'. Volgons de drie-ma,andelijksche statistie ken van het Internationaal Arbeidsbureau waren er in Amerika in Augustus 1934 10.772.000 werkloo'zen, vergeleken met 11.793.000 in Augustus 1933. Tevens blijkt, dat de werkloosheid vrij wel over de gcbeele wereld gedaald is, waarop een uitzondering gevormd wordt door de landen, waar de gouden standaard is gehandhaafd'. Hier is de werkloosheid over het algemeen gestegen. Roosevelt wil economischc'mi vrede, In een Zondagavond gehouden rad'orcde kondigde president Roosevelt aan, dat hij in den loop van October een gemeen schappelijke conferentie van werkgevers en arbeidorsvertegenwoordigers zou uitschrij ven, teneinde te trachten een periode van industrieelc vrede in te leiden. Hij zal beide groepen er toe trachten te bewegen de wapenen in den economisch en oorlog neer te leggen, doch beide groepen zul len de experimenten op economisch ge bied gedurende een redelijken tijd oen -eer lijken kans moeten geven, in hot be lang van de beschaving. Volgens Roosevelt was het land' bezig uit het moeras te komen, waarin het door de hevige crisis was geraakt. Er moest thans orde in de chaos wor den gebracht met oen groote zekerheid, dat de arbeiders werk konden vinden tegen een redelijk loon. Het herstel plan kom! in de tweede phase, waarin hét zioh ook bezig zal moeten houden met fcle politiek en het systeem der banken, die tot taak heb ben de industrie te steunèh en niet bang te zijn voor risico's, die f zij meen en te kunnen loopen. Ongeveer waarschuwde Roosevelt tegen roekeloosheid, zij die tegen den storm hadden geschuild, vergaten soms al te licht, dat er een storm was ge- WGGSt. INT. SAMENWERKING. De a.a. rois van Barthou naar Rome. Paris Soir meldt uit Rome," dat men aldaar in toonaangevende kringen onder stelt, dat de reis van den Franschön mi nister van buitenlaindsche zaken naar Rome zal plaats vinden tusschen 22 en 27 October. mm wm H. M. de Koningin, gezeten in het koninklijk salonrijtuig op het station S.S. in Den Haag, vanwaar de vorstin en II. K. II. Prinses Juliana Zaterdag naar het Lo-o vertrokken. In de auto waren behalve den chauf feur nog twee dames gezeten. De dames kwamen mot den schrik vrij. De chauffeur werd evenwel ernstig ge wond en is naar de woning van een dok ter te Wj-chen vervoerd'. Oe F 36 naar Engeland. CroydonSchiphol in vijf kwartier. 1 Do F 36, die Vrijdag naJp Londen is gevlogen om voor de luchtvaart-autoritei t ei ten aldaar gedemonstreerd- te worden is Zaterdagmiddag "'op" Schiphol terugge keerd. De afstand GroydonSchiphol werd' afgelegd in den tijd van 1 uur en 14 mi nuten, "hetgeen neerkomt op een kruis snelheid van 288 K.M per uur. Een pre statie, te -merkwaardiger, omdat er weinig wind stond. Gedurende het bezoek aan Engeland heb ben. zooals bekend vele luchtvaart deskundigen proefvluchten met dit nieuw ste Fokker product gemaakt. Zaterdagmorgen hebben autoriteiten van liet Air Mini story enkele vluchten met de F. 36 ondernomen. Zij zijn zonder uit zondering verbaasd over de bizondero vliegeig'Ouscliappen van de geweldige ma chine. Gedurende de vlucht, waaraan ook do heer Fokker deelnam, werd- een reeks proeven genomen, o.a. weiden twee en zelfs drie van de vier motoren afgezet. Als piloot traden afwisselend op de hoe ren Sillevis van de K L M. en Meineckc, invlieger van de Fokkerfabrieken. Zij heb ben de machine ook naar Amsterdam terug gevlogen. Do Postjagcr weer in dc lucht. Na het euvel met de schroef, hetwelk do Postjagcr ©enigen tijd aan dftn grond hoeft gehouden, stond deze snelle ma chine gisteren weer op Schiphol klaar om op te stijgen. Luitenant Asjes heeft er eenige proefvluchten mee gemaakt, die eon bevredigend verloop hebben gehad. Zooals bekend, zal de Postjager deel nemen aan do Melbourne race, op welke vlucht Geyssendorfer als eerstö- en Asjes nis tweede bestuurder zal fungoeren. Het gaat den tomalcnhandcl slecht. Om een voorbeeld te geven hoe slecht dit jaar de tomatenhandel is geweest, vermelden wij' dat aan de veilingvereenïging Westerlee te Do Lier, een der grootste veilingen van bet Westland, in de maand September de volgende hoeveelheden to maten onverkocht bleven en naar de mest vaalt verhuisden of voor veevoeder wer den bestemd: 63.026 KG. A; 114J352 K.G. C en 40.088 K.G. CC; zijnde circa SO pCt. der geheel e aanvoer. De pnrlijen die nog werden verhandeld voor export brachten doorgaans niet meer op dan 25 tot 45 cent per bak. (PJ'/s' K G. per bak.) Daar do tomaten een der hoofdtooi ton van het Westland zijn, zijn dit jaar zeer groote verliezen geledon door de kweekers. Treinbotsing te Zwolle. Belangrijke matericelc schade. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagmidddag is op het rangeerter rein te Zwolle een goederentrein, welke uit de richting Deventer naderde, in bot sing gekomen met een rangeerenden goe derentrein. Hoewel bij de botsing ontzet tende materieele schade is aangericht, heb ben gelukkig geen persoonlijke ongeluk ken plaats gehad. De locomotief van don rangeerenden trein werd' door de andere locomotief op gelicht en dwars op de rails gezet. De voorstellen der -beide locomotieven werden ernstig beschadigd. De bufferbalken wer den versplinterd. Eenige doelen van de locomotief van den goederentrein werden vernield, terwijl oen goederenwagen om-ge keerd naast de rails terecht kwam. Het verkeer ondervond eenige vertra ging- De oorzaak van het ongeluk schijnt toe to schrijven te zijn aan de omstandig heid, dat de remmen van den rangeerenden trein niet of slecht werkten. Gemengd Nieuws Anto tegen een boom gereden. Gistermorgen tegen negen uur is te Wychen door de gladheid van den weg een auto, welke bestuurd' werd' door den lieer W, uit Eindhoven, op den Graafscho baan tegen oen lalngs dm weg staanden boom gereden. Moordaanslag te Eindhoven. Man in den rug gestoken. Daders in arrest. Zaterdagavond om 10 uur werd plot seling bij een zekeren Jansens, wonende aan den Hurkhovenschen weg 41, te Eind hoven, hevig op de deur geklopt. J., die ernstige vermoedens had, dat het de ge broeders P. waren, met wie hij in onmin leefde en die ruzie met hem zochten, be gaf zioh naar buiten met een militair geweer, dat hij als lid van de Burgerwacht in huis had'. Hij werd onmiddellijk aange vallen, door twee personen, die hom het geweer afhandig maakten, liet waren in derdaad de door J. gevreesde T. P. de Pon en II. J. de Pon, beiden uit Woen- sel. Een der broers liep met het geweer weg, terwijl de andere handgemeen werd met 3, De aanvaller kreeg even later weer hulp van zijn broer, d'ie bet geweer had weggebracht. Plotseling riep Jansens uit: „Je hebt me gestoken", waarna hrj ineenzakte. De daders namen" de vlucht. Op het hulp geroep van de vrouw van Jansens kwa men buren te hulp, d'ie het slachtoffer zijn woning binnen droegen. Dr. Sporen- burg, die op waarschuwing spoedig aan wezig was, constateerde, dat J. vier mes steken in den rug had bekomen. Later op den avond hebben de daders zioh met het geweer op het politiebureau aange meld, waar zij werden ingesloten. Auto gekanteld. De artistcii Paul Ostra, Wonter Denijs en Han Beuker gewond In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft op den rijksstraatweg onder de gemeente Terheijden (N.-B.) een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij de be kende pianisten Wouter Denijs en Han Beuker en dte liedjeszanger Paul Ostra werden gewond. Het drietal had in de schouwburgzaal Concordia te Breda gecon certeerd en was vandaar om kwart voor eeenen per auto naar dé hoofdstad' ver trokken. Toen men bij Terheijd'en was ge komen, naderden twee wielrijders van de tegenovergestelde richting, waarop do heer ■Ostra, d'ie aan het stuur zat, de lichten deotde. Dit werd den automobilisten echter noodlottig, want op het zelfde oogenblik vloog de wagen van den weg en kwam tegen een paal terecht, waarop hij kan telde. De heercn Denijs en Beuker kon den den wagen, die ernstig was bescha digd, na eenige moeite verlaten. De heer Ostra zat echter zoodanig bekneld, dat hij niet dadelijk kon worden bevrijd. De beide eerstgenoemde heercn hebben daarop hulp gehaald, waarna de artisten per zieken auto naar het St. Ignatiusziekenhuis zijn vervoerd. Daar bleek, dat de heer Ostra een gecompliceerde linkerarmfractuur had bekomen. Hij is ter verpleging in het zie kenhuis opgenomen. De heer Denijs, die naast den bestuurder was gezeten, had slechts eenige onbelangrijke verwondingen opgeloopen, Han Beuker, had eenige diepe snij wond en aan de handen, doch kon, even als de heer Denijs, het ziekenhuis ver laten. Tengevolge van het ongeval heb ben de artisten hun eerstvolgende enga gementen moeten afzeggen. Han Beuker en Wouter Denijs zouden gistermiddag een vleugelconcert voor de P.ILO.II.I. geven, dooli dit kon eveneens geen doorgang vin den. Ook het optreden van Han Beuker met Fientje de la Mar te Haarlem, dat gisteravond zou plaats hebben, kon niet doorgaan. De toestand van den heer Ostra is naar omstandigheden redelijk wel. Luchtpost per Douglas. Vandaag zal bij1 de K.L M.-kantoren een aanvang gemaakt worden met den ver koop der postzegels voor bizondere vluch ten, benoodigd voor het verzenden van post met de Douglas naax Ned'.-Indië en Australië. Het spoorwegongeluk bij Warrington. Officieel wordt bekend gemaakt, dat bij het spoorwegongeluk bij Warington tien personen zjjai gedood' on twintig gewond. Dronken achter het stuur. Twee gewonden. Tusschen Marsum en Franekar reed gis teravond een personenauto, afkomstig uit en bestuurd door iemand uit Makkum, met groote snelheid en slingerend' langs den rijksweg. Verscheidene wielrijders en wandelaars konden slechts een aanrijding voorkomen door ijlings achter de langs den weg staan de boomen te vluchten. Ter hoogte van Drottirijp, werd een wielrijder, de 33-jaj- rige D. Oegema uit Dranrijp, aangereden. Deze bleef bewusteloos en met een ern- stigen schedelbreuk op dea weg liggen. De autobestuurder reed door zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren. Een eind verder botste hij tegen een hem tegen komende auto aan bestuurd door den groentenhandelaar Dokter uit Leeuwarden. Zijn toestand is ernstig. Mevrouw Dok ter is ter plaatse verbonden. De ontvoering van Lindberghs haby Nieuwe arrestaties. In verband met het onderzoek tegen Bauptinann hebben nieuwe arrestaties plaats gehad. Zoo zou ook een vrouw, door de politie naar New York gebracht zijn. Van meer gewicht lijkt echter .de ar restatie van een ma,n en een vrouw uit Chicago. De politie is van meening, dat men bij den man te doen heeft met oen zekeren langgezochten „John", die betrok ken zou zijn geweest bij hot in ontvangst nemen van het losgeld. De gearresteerde verklaart overigens, James Bowman ta boeten. Rij heeft toegegeven, dat hij een tuchthuisstraf van eenige jaren heeft on dergaan. In de Lindbergh-affaire zijn Zaterdag weer verscheidene personen verhoord. Do officier van justitie Foley hooft medege deeld, dat hij a.s. Woensdag bij het go- recht te Bronx do opstelling van speciale lijsten van juryleden zal voorstellen. Daar uit zullen dan twaalf gezworenen gekozen worden. Verder zullen dezer dagen drie. psychiaters H&uptmamn onderzoeken. Graf .eppciiii weer opgestegen. De „Graf Zeppelin" is Zaterdagavond! onder bevel van kapitein Dehmaimn van Friedriehskafcn opgestegen voor zijn negen de Zuid-Amerikavlucht van dit jaar. Aan boord bevinden zich 21 passagiers. Lifa' f 2.. O - derlijno nu.. Fry» Adi *ttent.ön, *au io rwg*-i« r Iedere regel meur r 030; In bet Zaterdagnuminei 15 regels f 1.80, led ore regel meer f 0.35. Worden (lagvh>t> u«iie nu,> Advertenties vooi iict ueisivolgeud num mer moeten vóór elf uur aan het Bure&s bezorgd zyu, 's Zaterdags voor l» uur. Een behaalde plaats van advertentie® wordt nietr gewaarborgd. SCHIED1MSCHE COURANT Reclames fü.TÖ per regel. Incasso kosten 5 ct«4 postkwitanties!5 ets. larieven van advertentiön tb abonnement zfjn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleina Advortentiën opgenomen k f0.50 t/m. 15 woor» den, f 0.75 t/m. 25 boorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'e VV(Mnadag8Kleine Advertentlëntot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau beiorgd. *8 Zaterdags: Kleine Advertentiën M.OQ,tndiea Biet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. 3282 48 belang, daar nlordoor de politiek» mili taire banden zeer vod hechter en nau wer zullen worden aangehaald. Belangrijk acht men ook het inmiddels reeds vaker besproken feit, dat een oplossing nabij zou zijn voor de tusschen Frankrijk en Italië zoo geruimen tijd1 hangende moei lijkheden op vlootgebied in de Middel landse he Zee. Frankrijk zou er thans voor te vinden zijn, aldus verluidt thans ten minste, zijn krachten voornamelijk te con centreeron, wat do vloot betreft, op den AUautisehen Oceaan etn do Fra'nsche kolo niën. yM&'r

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1