ds qïoots LUISTER WED5TBVD 7mt pfazchü PR'JZEN I llcketfock orm? TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Gemengd Nieuws Droitwich de nieuwe aetherreus. -is» Burgerlijke Stand DEB MAANDAG, 1 OCT. 1934. No. 20759. BINNENLAND Tien jaar Amsterdam-Batavia. Ncdcrl.uidsch pionierswerk. Vandaag is het tien jaar geleden, dat do drie pioniers dor Indië-roule, do hee ren Thomassen a Tlmessink, van der Hoop', kapitein Van Weerden Poelman en Van der 'Broek© don luchtweg naar Irulië gin gen verkennen. Na eon moeilijke reis mot ernstigeri tegenslag te Rhilippopel kwam de éfin-molorige Fokker IINACC den 24slen November te Batavia aan. Iedereen herinnert zich do groote geestdrift, waar mee die aankomst werd begroet. De25sten September 1930 werd, na.een reeks van proefvluchten, do veortiendaagsclrc dienst oi? Indië geopend, die den Isten October 1931 in tegenwoordigheid1 van II.M. do Koningin weid omgezet in oen wck'elijk- schen dienst. De IINACC had een postzak van be scheiden afmetingen aan boord, die 4 kilo gram woog; 281 brieven zaten er in, die vervoerd werden tegen een tarief van... f 10.per 20 gram. Ti dn jaren zijn vervlogen, 200 retour vluchten naar Batavia hebben sindsdien plaats gehad. Een derde van het totale vervoor van den briefpost tussehen Ne derland en Ned.-Indië v.v. vindt thans por vliegtuig plaats. Nieuw collectie! contract in do koopvaardij. De contact-commissie van organisaties van werknemers in de koopvaardij', deelt mede, dat de lodon van de bij de contact commissie aangesloten organisaties, de voorstellen voor oen nieuw collectief con tract in do koopvaardij na gehouden stel ling, hebben aanvaard. Het collectief contract wordt voor 1 jaar afgesloten en gaat vandaag in. Dc uitgifte van boerderijen in pacht in den Wieringerincerpolder. Naar wij vernemen belooft de uitgifte van boerderijen in paoht in den Wieringer- meerpoldor een succes te worden. Voor de ecrsle 15 wcidel)odlijven bobben zioh niet minder dan 140 liefhebbers aangemeld, zoo,lal slechts een klein gedeelte der gega digde kan worden bevredigd. Thans wordt een tweede serie uitgege ven, beslaamdo uit akkerbouw en gemeng de bedrijven. De grootte der bedrijven varieert tus sehen 54 en 75 II.A. en de paoliipiijs tus sehen f40 in het eerste en f75 per H.A. in hef zesde pacihtjaar. De lage paddsom in do eerste jaren houdt niet alleen rekening met den cultuur toestand van thans, maar sluit ook in een sleun aan den komenden boer. i De pachtprijzen zijn zooi gestold, dat al leen fiinko landbouwers met ijver, toewij ding en kennis er kunnen komen, mits zij over voldoende bedrijfskapitaal beschikken, liet streven is er op gericht dan land'bauw- sland in den nieuwen polder op zoo hoog mogelijk peil io houden. Do aangifte om voor een bedrijf in aanmerking to Icomen moet geschieden voor 15 October bij het domijnenkanlaor te Slootdarp, alwaar ook prospcoli te verkrijgen zijn. De kleur van «le l'/s cent-postzegels wordt veranderd. De directeur-generaal der P.T.T., ir. Danrme, heeft op den dezer dagen te Am sterdam gehouden pbilatolistendag medege deeld, dat do opmerking was gemaakt, als zou de hard paarse kleur van do IV2' ccnt- poslzegcls zoo ver uit den toon vallen op rouw-cfnvcloppen, waarom men hoeft verzocht, die Meur te veranderen. Reke ning houdende met dit verzoek, zal nu de kleur van het l1/» cent-zegel veranderd worden in grijs, de kleur van dat van lji ceul, heiw-elk zal komen te vervallen, om dat er 'nagenoeg geen behoefte aan blijkt te beslaan. I)c nieuwe spoorlijn AlplienGouda. Verlodcin week is men begonnen miot do proefritten op do nieuwe spoorlijn tussclven Alfphe'n aan den Rijn en Gouda, welke 9 October a.s zal worden geopend. De dienst zal worden aangevangen met eonige motorrijtuigen, welke in Zeeland hebben geloope'n. Doze rijtuigen hebben 33 zit- -ein 24 staanplaatsen. Zij zijn -electrisclil verlicht en voorzien van warm wal ervcrwa r- mlng. De proefritten zijn tot dusver in alle op zichten geslaagd. Thans wordt do laatste halnd gelegd aan de stationsgebouwen !e> Boskoop en Waddinxvcen, Inlusseben heeft zich ook reeds de eerste moeilijkheid voor gedaan ten aanzien van oen onbewaakton overweg, welke zich aan den drukken Keik- weg in hot centrum van Waddinxvcen be vindt. Aangezien men vreest, dal ongeluk ken hier in de toekomst niet zullen uitblij ven, hebben B. en W. van Waddinxvcen er hij den minister van waterstaat erop aan gedrongen don overweg te doen bewaken. Tevens hebben zij don minister van sociale zaken verzocht goed (0 keuren, dat deze bewaking vcorloopig zal geschieden door werkloozcn in contra prcsla.ties. (ZAL) (Evang.) F. K. van Evert te Il-elle- voetsluis. Aangenomen naar Herwon en Aordt (hulpprcd.) B. Nijholt, cand, te Lobitli. Gcref. Kerken. Beroepen te Langerak (Z.H1.), ds. J. O. Mulder to Hardinxvcldte Nieuwer-Amstel, d's. J. Verku ijl te Laren (N.B.) Gercf. Gemeenten. Beroepen te Andijk, ds. M. Heikoop te Utrecht. Oir. Gcref, Kerk. 'Beroepen te Moerkerk (als loerend ouder ling), D. L'. Aangeenbrug te Nieuw-Vennep. Sport Voetbal. Z.F.C.-Hermes-D.V.S. 0-3. Nog steeds ongeslagen. Sterke verdediging cn halflinic. Een volkomen verdiende overwin ning. Onze sladgenooten hebben gisteren, allo traditie ten spijt, hot sterke Z. F. C. in eigen homo een volkomen regelmatige ne derlaag toegebracht. Het gaat den goeden kant uit met de blauw-witten. Toen wij een maand geleden de oompetitie-indeeling eens nagingen en eonige dor eerste wed strijden onder de lompe namen, Storm vogels uit, K. F. C. thuis, Z, F. C. uit, was de algemoeno opinio dat daav geen punt vo-or de Schiedammers inzat. Er is echter een goede geest in het team gevaren. Ze vechten nu voor de overwinning en weten van geen opgeven. De Zaankaintors begonnen gisteren weer op hun oude beken de manier. Van meet af aan alles erop en de defensie van Hermes-D.V.S. kreeg bet dan ook even bard te verantwoorden. Beun toonde zich echter weer buitengewoon safe. Lang duurde het niet of onze sladgenooten namen den aanval over. Na oenigon tijd hadden zoowel Seheffers als Smit de juiste methode gevonden .om dc sterke Z. F. iC. vleugels, waai'van allo gevaar kwam in bedwang te houden. Na vijf minuten scoorde v. Oorl het eer ste luioolpunt voor Hormes-D.V.S. en had het kleine handje Ilermes-D.V.S. geirouwen rotten om te juichen. Smit komt dan in botsing met de Maai en bekomt oen bloedende .hoofdwond. A. v. d. Tuyn gaat w;u half spelen en zijn jongere broer linksbinnen. Eerstgenoemde yoolde zich op die halfpilaals al zeer goed tbuis en heeft daar keurig gevoetbald. V. d. Vaart technisch de beste Ilermes- D.V.S. voorwaarts, speelt na oanig indi vidueel werk, de bal keurig vrij voor v. Oort, die met oen hard schot d'o stand op 20 brengt. In de tweede helft zette Z. F. C. er nog even alles op. Geregeld echter liepen ze dood op de ijzersterko verdediging. Lust en Kolf werden zoo goed afgedekt, dat van die kant zoo goed als geen gevaar was te wachten, terwijl hot Z. F. binnentrio in Bergkotte oen veel te sterke tcgjnstander vond. De Bruin en Petlinga, vooral de captain liad een praohtdag, waren steeds daar te vinden waar gevaar was, terwijl in laalsle inslanlie Beun liet zien in welk een uit stekende conditie bij is. Op het laatst weid' hef hopeloos voor Z. F. C-, vooral toen v. d. Vaart nog een penalty wist te benut ten. Onprettig deed het aan dat het Zaan- sche publiek op liet laatst hun eigen spe lers gingen lioonen. liet einde kwam met een verdiende zege voor Ilermes-D.V.S., hoewel Z. F. C. voor do rust wel een tegen- punt had verdiend'. In do voorhoede ging liet lang niet kwaad, Borrani was ditmaal wel do beste. Ilalflinio en verdediging kun nen wc in een adem noemen, dat was werkelijk af. Zooals altijd werd de wedstrijd in do beste verslandhouding gespeeld. De heer Vermeer had zoodoende ook geen moeilijke taak. Het spclvcrloop. 'Om half drie trapt v. Oort af. Z.F.C. forceert in do eerste minuut reeds een cor ner op links, die door Beun onschadelijk wordt gemaakt. Even daarna vangt Beun een knal van v. d. Oever klemvast en werkt weg. Goed combineerend gaan de blauw-witten op het Zaansche doel af; v. d'. Vaart passeert naar Borrani, die juist d'e bal nog voor de achterlijn te pakken krijgt en schuin naar v. Oort speelt, d'ie Dijkstra weet te passoeren. Smit komt dan in botsing en wordt door Is. v. d. Tuijn vervangen. Een dooT Lust genomen corner kopt Kloppers hard tegen de bovenlat en Ilermes-D.V.S. kruipt door het oog van de naald. Een enonno kei van v. Oort stopt Dijkstra fraai. Uit een vrije schop schiet v. d. Vaart hard in den hoek en rakelings vliegt de bal naast. Na een fraaie dribbel passeert v. d. Vaart dan weer naar v. Oort. Deze loopt nog eenige meters met den bal door en losl dan een hard schot, dat onder Dijkstra d'oor in het doel_^ vliegt. De Ilormes-D.V.S.-crs krijgen nog ver schillende goede kansen, maar weten voor de rust het net niet meer te vinden. Na de thee pakken de Z.F.C.-ers stevig aan. De bewaking van do Schiedammers van de gevaarlijkste tegenslandersris echter zoo solide en daarbij zijn do Bruin en Petlinga zoo Irapvast, dat er voor dc hoeren geen doorkomen" aan is. Dijkstra heeft geluk, als hij eenige door de snelle de Jong in geschoten ballen uit zijn doel weet te houden. Borrani is dan de Vries te handig en passeert hem op de achterlijn; v. d. Vaart staat gereed om den kalm voorgezetten bal in le schieten, als van 't Kaar de bal met de hand voor hem wegslaat. De toegestane penalty plaatst v. d. Vaart kalm in den rechter benedenhoek, 03. Z.F.C. is een geslagen elftal. Alles loopt door elkaar en alle verband is zoek. Als referee Vermeer, d'ie geen lastige taak. had, einde blaast, beeft Ilermes-D.V.S. een alleszins verdiende overwinning behaald. Korfbal. Vios 1Schiedam 1 12. De derde competitiewedstrijd in dit scizoe'n is door „Schiedam" gewonnen. „Schiedam" beeft een invalster voor mej. Wessel; m'ej Hoogstad heeft haar plaats ingenomen. De eerste aanvallen zijn voor Schiedam, doch leveren geen re sultaat op. Het spel gaat daarna tame lijk gelijk op. Vijf minuten voor do rust schiet Vios het eerste doelpunt in de korf. Na de rust is het mej. Hoogstad', die! de parlijen op-gelijken voet brengt. Schie dam komt dan plotseling geweldig op zeilen. Het middenvak onder leiding van Palijn is uitstekend op dreef. De Schie- dam-aatnval krijgt zoodoende heel wat te verwerken. Hot is Simons, die Schiedam' de overwinning brengt, met een fraai schot bn na een mooie combinatie. In deze siand (21) voor Schiedam komt geen veran dering meer. Schiedam heeft thims van de 3 wedstrijden er 2 gewonnen. K.W. do wijk nemen. Da vent ry is een der meest populaire stations van den Euro- pecscbcm omroep geworden en heeft zich ondanks enorme evoluties in hot zendwo- zen tot op boden gehandhaafd. Nu zijn groole opvolger Droilwich, reeds een ge deelte van iederen morgen en avond in bedrijf komt, heeft de typische benaming waarmede de Emgelsche luisteraars Daven- try aanduiden, n.l „The gooi old sta tion" exm bizondoron klank gekregen. Doch reeds eonige maanden geleden kon hij de nachtelijke proefuitzendingon van üroifwicli worden vastgesteld, dat het nieuwe station voor alle luisteraars in Europa een nieuwe bron van radiogcnol inhield. Wanneer op G Oclober, juist twaalf jaar na de opening van het station 2 L.O., de zender volledig iu bedrijf zal worden genomen en „the good old sla- Ben" ook lot de geschiedenis zal belmo ren, is de omroep oen nieuwen aelher- reus met een machtige en sonore stem rij ker gewoidc'n, die èn wat geluidsterkte èn wal kwaliteit b.v. Luxemburg nog over treft. De masten van Droitwich zijn 700 voet hoog. De zender wordt gevoed met door Dieselmotoren gedreven machines, welke een tolaal vermogen van 1880 K.W. be zitten. Hiervan wordt ongeveer 1000 K W. door den zender gebruikt. In de eindlrap vain den zender worden vier zendlampen van 50 K.W. gebezigd met een gezarnen lijken output van 150 K.W. Radionieuws. Kerk en ScBiool Nctl. Iferv. Kerk. Beroepen Le Scheveinngen, dl', R. B. Eve huis le Zaandam (O.Z.); te Rijswijk Do geschiedenis van den radio-om roep beslaat ternauwernood een vijftiental jaren. Ongetwijfeld heeft Engeland er een he la ngrijke rol in gespeeld. In 1921 werd' in de Horticultural, Hall, Westminster, een der eerste „draallooze" tentoonstellingen gehouden. Wat hier to zien was stond voor do groote massa neg geheel in het teekon van wonderbaarlijke geheimzinnig heid. Hier werden ook do eerste proeven van draadloozc telefonie in liet open haar gegeven. In 1922 verrezen de eerste drie omroepslations in Engeland, waar onder het bekende Londen 2 L.O. Elk station had een vermogen va,n 1,5 K.W,, een energie welke juist 1 o/0 uitmaakt van die van den nieuwen Engelschen aetherreus Droitwich. Twee jaren later werd het aan de 'radio-veteranen nog wel bekende station Chelmsford1 in bedrijf ge nomen met een voor dien tijd geweldige energie van 15 K.W;. De radio begon een snelle vlucht te nomen. Van een weten schappelijk probleem en oen „hobby" van enkele aethermaniakken werd zij moer en meer oen volksvermaak. In de groeiend© behoefte kon de nieuwe industrie ter nauwernood voldoen. Met voortvarendheid werd aaln de verbetering van don omroep gewerkt. Reeds in 1925 moest h'et sta tion Chelmsford voor een nieuwen zender te Daventry met een vermogen van 23 De R.E.T. Het veer ParkCharlois, Met ingang van 1 October 1934 zal, in verband met de invoering van een 10-ini nutendienst op het Wagenveer Charlois— Parkkade, autobus lijn C doorgetrokken worden naar den aanlegsteiger van het wa genveer op de Parkkade. Na 19 uur (behalve Zondag) zal liet eind punt van lijn C geplaatst worden bij het Park (onde lus lijn 1), omdat na 19 uur hot Wagenveer vervangen zal worden door con personenveer, dat zijn aanlegsteiger heeft aam de Parkkade bij de Westerlaan. Op autobuslij'n C zal, geheel in aanslui ting op den dienst van het wagenveer, tot 19 uur een 10-minutendienst ingevoerd' worden. Na 19 uur (behalve Zondag) zal, in aan sluiting met hot personenvervoer, op lijn C een 12-minutendienst gereden worden. Met ingang van denzelfden datum zal antobuslijn F doorgetrokken werden naar den aanlegsteiger van het veer in Charlois (Charloissclickade). In de autobussen van de lijnen C on F zijn, uilsluitend voor passagiers dor auto bussen, die op liet voer wenschen over te slappen, vcerkaartjos ii IM/a cent per persoon bij den chauffeur verkrijgbaar. Man (loor motor aangereden. Gistermiddag te ruim half een is op den hoek van de Utrechtschestraat on Koeren- gracht te Amsterdam oen 40-jarige man bij hel oversteken van don weg door een bijwagen van lijn 11 aangereden. Hij kwam te vallen en kwam daarna in botsing met een juist passeerend' motor rijwiel. Met zware inwendige kneuzingen werd de man, afkomstig uit Haarlem door don G. G. D. opgenomen en naar het Binnen Gasthuis overgebracht. Veertien Ncilcrlandsriie dcviczcnsmokkelaars gearresteerd. Zaterdagavond is aan de grens te Book- Wijlor bij Nijmegen een groot© touringcar uit Düsseldorf, welke op weg was naar Nijmegen door de Duitsche politie aange houden. Veertien inzittende personen, af komstig uit Nijmegen en Arnhem werden gearresteerd, als verdacht van het smok kelen van deviezen. Blijkens hot Duitsche politierapport zouden zij icd'eretn Zaterdag registermarken smokkelen, na een kort be zoek gebracht te hebben aan Düsseldorf. Do gearresteerden zijn naar Krefeld over gebracht. Verkeersagent doodgereden. Zaterdagavond is onder Wezel (Did.) een Duitsche verkeersagent, d'ie op een motor fiets reed, door oen zware vrachtauto van de firma Van W. uit Nijmegen a anger-ode® en op slag gedood'. De Nijmeogscbo chauf feur G. werd gearresteerd' en de auto word' in beslag genomen. Groote boerderij afgebrand. Gistermiddag is de groote boerderij, be woond door don hoer A. Nap en golegc® in de gem. Niouwerbrug a. d'. Rijn achter't fort De Schans, tot d'en grond' toe afge brand. Ook de geheelo inboedel ging ver loren. De oorzaak is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Kano omgeslagen. Zaterdagavond te ongeveer half zeven had' in het water van de Mauritskade te Amsterdam een ongeluk plaats, dat, dank zij het snel en kranig optreden van ©en chauffeur nog goed' is afgeloopen. Drie jongens, die in eön kano aan liet varen waren en daarbij iniet de noodige voorzichtigheid' in acht nam, deden het vaartuig omslaan. Twee der jongens kon den niet zwemmen en waren op het punt te verdrinken toen genoemde chauffeur langs kwam en zonder zich een oogenblik tc bedenken in het water sprang om de drenkelingen te redden. Het mocht hom gelukken de twee jongens in veiligheid) te brengen. Do derde had zich zelf weten te Todden. De wcreldvlicgcr Light weer vertrokken. De Amerikaansche vlieger dr. Light is Zaterdagmorgen met zijn watervliegtuig van Schellingwoude gestart. Het doel van de vlucht is Genua. Wereldreis van Baden Powell. De hoofdleider der padvinders, lord Baden Powell, zal op 27 October voor een wereldreis vertrekken. Hij zal Gibraltar, Port Said1, Aden, Gey- lon, Malakka, Australië, Nieuw-Zeeland'. de Vereenigde Stalen, Canada ön New Found- land1 bezoeken. Lvv >ys Een üardig kijkje tijdens de na-Kaag-wedstrijden die Zaterdag werden gehouden VLAAItDINGEN. Van £6—28 September. Ondertrouwd: Willem Bern aid us van der Linden, 25 jaar, Falckstraat 28 e'a Maria Jacoba van Toor, Schoutstraat 4S. Johannes Petras va!n der Weijd'en, 50 jaar, Van Schraven- dijkplein 6 en Teunlje van der Kooij, 35 jaar. Gerrit van der Kooij, 23 jaar, Van der Driftstraat 43 en Trijntje van der Zwan, 22 jaar, Velsen, Julianakade 14. Nicolaas in 't Veld, 25 jaar, Prins Hen drikstraat 54 On Maria Lievaart, 21 jaar, Prins Hendrikstraat 54. Arie van Dijk, 26 jaar, Vlaardinger-Ambaclit, Begoniastr. 1 en Arijaantjo van der End©, 26 jaar, P.IC'. Drossaairtstraat 70. Abraham van den Berg, 29 jaar, .Schied.weg 32 en Petro- nella Maria Jeanne Man in 't Ve!d, 27 jaar, Daijer 12. Johannes den Breems, 24' jaar, Spoorsingel 94 en Martha Aagje Cor nelia Ruilnerveld, 21 jaar, Dijklaan 79. VLAAItRINGElï-AMBACHT. Geboren: 20 September: Ja:n Jacob, z. van N. van Vliet en S. Stoenhoek, Willemsoord- scheweg 7. 23 September: Trijntje, d. van A. Velle- Icoop en A. de Goede, Broekweg 1'. OYE1ÏSCHIE. Geboren: '20 Sept. Calharinn, d'. van A. C. J. Noorlander en N. de Jong, Dorpsstraat 79. Bak en G. 'Olieman, Bovendijk 222. Willemina Elizabelhh, d. van A. S. 24 Sept. Robert Jolian, z. van R. J. W. K. Hoovers en W. S. Blom, Toren laan 58. Ondertrouwd: 26 Sept. P. N. Heijblom, 29 jaar en M. Overman, 26 jaar. Cr e h u v d 20 Sept. C. Kooi, 27 jaar en J. B. van Reeven, 23 jaar. 26 Sept. N. J. Bosman, 2S jaar on A. van den Endo, 26 jaar. Overleden: 23 Sept. A. Kruisweg!, 77 jaar, ecbilg. van W. F. Monnercau, Burgem. Bos straat 7. Ilij komt G October volledig in bedrijf. ,-a o -

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5