VERVEN De Phoenix 68015 - ST00MEN 1 1 Woensdag 3 .October 1934, Nieuw Roemeensch kabinet. i I 87s*e Jaargang. 20761 Tel. Ho. 68103, 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. EERSTE BLAD Bij of krachtens wetten ot verordeningen voorgeschreven en andere offieiccle af- en aankondigingen en kennisgevingen van liet Gemeentebestuur. Benoeming lid van den gemeenteraad. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de loden van den Daad der gemeente Schiedam, maakt bekend', dat vanaf lieden ter Secre tarie ter inzage is nod'ergelogd' zijn be sluit ter benoeming («it lid' van den ge meenteraad van tiran heer P. A. VAN DEIN BERG noodzakelijk geworden door het mief-aannometn van zijn benoeming door 'den heer F. G. van Essen (vacature J. P. van Vond'eren). Schiedam, 2 October 1934. Kostelooze inenting. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, maken bekend, dat op Woensdag, don 10en Oclobeir a.s, des namiddags te 1.30 uren, die gelegenheid zal zijn open gesteld tot KOSTELOOZE INENTING on TrERINENTING van de ingezetenen, die zich daartoe in den St. Joris Doelen, Dtoole- plein no. 1, bij d'en gemeente gencesheer A. D. do Leeuw aanmelden. Voor een juiste vermelding in de vac- cïnebewijzen van do maman en geboorte datums der kinderen, is het gewonscht, dat bij de aanmelding worden medege bracht trouwboekjes der ouders of ge boortebewijzen der kinderen. Er wordt apgcwoacm, dat uit het alge meen samenvat tand rapport van de Neder- landsclie oneephaliteits-commissie ander meer is gebleken, dat kinderen van 3—9 maanden in het aJgemean weinig hinder Tan de bewerking ondervonden en dat op dezen leeftijd het optreden van encepha litis slechts in een enkel geval in zeer lichten graad is voorgekomen. Schiedam, 3 October 1934. Lager Onderwijswet 1920. Burgemeester en Weihouders van Schie dam; brengen ter openbare kennis, dat de gemeenteraad in zijn openbare vergadering van 28 September heeft besloten, gunstig te beschikken op het verzoek der St Wil- hbrordusslichting, gevestigd te Schiedam, om overeenkomstig het bepaalde jn de art. 72 e. v. der L. 0,-wet 1920 de be- nood'igde gelden beschikbaar te stellen voor do aanschaffing van leerm'ddelen voor 10 leerlingen ten behoeve Van de parallel lc klasse van baar U.L.O.-school aan de Nas- saulaan. Ingevolge het bepaalde bij het 2c lid van art. 76 van genoemde wet kan ieder ingezetene binnen 30 vrije dagen na he den van voormeld besluit bij Ged. Staten der Provincie Zuid-Holland in beroep ko men. Schiedam, 3 October 1934. Hinderwet. Postrekenüïg'ljo. 53II. vattend overzicht over die' gebeurlijkheden van de afgeloopen negen weken, tijdens welke de bladen niet verschenen waren. - FRANKRIJK. Botsingen tusschon soci a.jtg, listen en communisten. Bij een veikiezingsvergadering in ecm voorstad' van Toulouse in verband met de a.s. eantonale verkiezingen, is het tot bot singen gekomen tusschon soc.aliskiti en communisten. De strijdenden trokken op elkander af met bierfïesschon, stoelen en andere voor worpen. Een nog 'niet geïdentificeerd per soon werd' doodehjk gewond. Toen do pa litie de orde in de znjd hersteld had en de vergadc-ring had ontbonden werden de vechtpartijen op straat voortgezet. 123 soldaten van oen regiment infanterie, 11 doodvonnissen geveld; 71 andere ver dachten werden tot straffen van ten hoog ste twocwen-half jaar tuchthuisstraf veroor deeld, terwijl de overige 41 werden vrij gesproken. Do aanklacht was een gevolg van communistische propaganda. SPANJE. Lerroux kabinetsformateur. Nadat de staatspresident Maandag den geheelen dag beraadslaagd heeft met de leiders der verschillende .partijen heeft hij gisteren d'en leider der radicale partij', Lerroux, belast met die vorming van een kabinet. Verder heeft de staatspresident bespre kingen gevoerd met de ïadicaaJ socialisten, benevens talrijke vertegenwoordigers van ling de enveloppen gestempeld' terug to ontvangen. Gelijk bekend stelt do K.L.M. daartoe speciale briefomslagen ter beschikking. Prinses Juliana bruidsmeisje. Bij het huwelijk van prins George en prinses Marina. Volgens een bericht uit Dm Ilaag, heeft II. K. II. Prinses Juliana een uitnoodiging aangenomen om bruidsmeisje te zijn bij het huwelijk van Prins George van Enge land met Prinses Marina van Griekenland'. Gemengd Nieuws Ingekomen is een verzoek vande SCIIIEDAMSCHE SLAGERSVEREENIG1NG „ONDERLING BELANG" en de R. K. SLA GERS PATROONSVEREENIGING St. AN- TONIUS ABT om vergunning tot oprichting van een centrale slachtplaats van rund vee, varkens, enz., in het pand Noord1- vest 117, kadaster Sectie A, no. 1726 en 1727, met een stoomketel van 5 M2. ver- warmingsoppervlak en 3 electrons otorcn van resp. 3, 3 en IV2 P.K., drijvende di verse arbeidswerktuigen. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd'. Op Woensdag, den 17en October 1934, des namiddags ten 2 ure, zal ten Raad- huize gelegenheid' worden gegeven om be zwaren tegen het toestaan van d'it verzoek in te brengen en d'10 mondeling of schrif telijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijd stip hierboven genoemd, kan op de secre tarie der gemeente van de schrfturen, d'ie ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing inge volge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 d' er Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zij ner leden zijn verschonen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichted. Schiedam, 3 'October 1934. 3283 135 de Katholiek» Volksactio, De besprekingen hebben d'en gehcelen dag geduurd. Lerroux heeft verklaard', dat hij, onge acht een ontbinding van het parlement den weg naar herstel der slaatsautoriteit zou bewandelen. Afgewacht moet nu worden of gevolg zal worden gegeven aan de linksche be dreiging met algemeene staking voor het gevat Lerroux kabinetsformateur zou wor den. Lerroux zal vandaag zijn ministorlijst samenstellen en uiterlijk morgen zijn ka binet presentoeron. VEREENIGDE STATEN. BUITENLAND Slechts weinig gewijzigd. Tatarescoe neemt voorloopig buitenlandsche zaken waar. Roe menië heeft Titoelescoe nog noodig. De nieuwe Roemeensohe regeering is thans samengesteld'. De ministerlijst is op enkele uitzonderingen na gelijk aan die der vorige regeering Tartarescoe. Alleen Titoelescoe zal van de nieuwe regeering, althans voorloopig, geen deel uitmaken. Titoelescoe heeft telegrafisch uit Mon- treux, waar hij zich thans bevindt, mede gedeeld, dat zoodra zijn gezondheidstoe stand' hem zulks zal veroorloven, hij zich naar Boekarest zal begeven om dten poli- tieken toestand van Roemmeniê nauwkeu rig te bestudteeren. Van de resultaten van zijn bevindingen zal dan afhangen, af, Ti toelescoe alsnog zitting zat nemen in het zoo juist gevormde kabinet. Intusschen neemt minister-pres'dent Tartarescoe de portefeuille van buitenlandsche zaken ad interim waar. Algemeen is men van oor deel, dat liet land1 het thans in verband met de belangrijke internationale gebeur tenissen bezwaarlijk zal kunnen stellen zonder de medewerking van Titoelescoe. De motieven, welke hebben geleid' tot het aftreden van Titoelescoe spruiten om. voort uit een oneenigheid tusschen Titoe lescoe en Tartarescoe, ten aanzien van de vrijheid van handelen, welke Titoeles coe voor zijn internationale activiteit op- eisaht. De ond'erstaa tssecro' aris van buitenland sche zaken der vorige regeering, Savo! Radoelescoe, is gisteravond uit Montreux, waar hij in gezelschap van Titoelescoe Ycrloefd'e, te Boekarest teruggekeerd. De niemve ministerlijst ziet er als volgt uit Premier en voorloopig minister van bui- fenlandsche zaken en bewapeningsmn'ster: Tartarescoe; onaexwijs: dr. Angelescoe; binnenlandsche zaken: Inouset; handel: An ton escoe; landbouw: Sassy; arbeid: Nes tor; propaganda: Gamansi; minister zon der portefeuille: Valer Pop. De nieuwe ministerlijst vertoont niet zoo veel wijzigiimen als oorspronkelijk ver wacht wout, Titoelescoe schijnt dus tevre den te moeten zijn met oen gedeeltelijke reorganisatie van het, kabinet. De koning heeft de ministerlijst goedgekeurd. Ti toelescoe hoeft in een telefoongesprek mee gedeeld princip'oel bereid te zijn do por tefeuille van buitenlandsche zaken weer op zioli te nemen. Do vrienden van Ti r»> lescoe deelen in tegenstelling daarmede mee, dat hij weigert deel uit to maken van dit kabnet. Een in jvcautó van dit kabinet is ove rigens do instelling van een portefeuille voor propaganda. Verder kan worden ge meld, dat de meest actieve leden van de jonge liberalen belast zijn met onderstaats- seoretariaten. De nieuwe ministers hebben gisteravond om 11 uur te Sinaja in tegenwoordigheid van koning Carol II den eed op de grond wet afgelegd. Bij het verlaten van het koninklijk slot verklaarde m.nistcr pres'dent Tax a escoe in antwoord op de vragen der talrijke jour nalisten, of Titoelescoe met de nieuwe regeering zal Samenwerken"; '„Ik "gelóóf wel; dat Titoelescoe daartoe in principe be reid is. Na zijn terugkeer, te Boekarest zal hij de voorwaarden, waarop hij zijïi medewerking zal kunnen verleenon, bestu- deeren." De nieuwe ministers zijn in d'en afge loopen nacht te Boekarest teruggekeerd' Vandaag zal een ministerraad worden gehouden. DUITSCHLAND. Tien mark'! In verband met de sehaarschte der de viezen zullen reizigers naar het buiten land in liet vervolg slechts tien R.M mo gen medenamen. Het mat.-socialisme te Datntzig. In politieke kringen te Warschau woelt met zeer grootebelangstelling coin men taar geleverd op liet conflict, dab gere zen is tusschen den-voorzitter .van-den senaat van Dantzig, Rauschning,ere den nat.-soe. partijleider 'van Dantzig,-«.welke beiden een beroof» hebben gedaan- op Hitler met betrekking tot de verdere" out wikkeling van dé politiek" der vrijstad Zondag j.l. is do'partijleider, F eerster ge naamd' naar Berlijn geweest, gisteren is Rausolming derwaarts vertrokken. Bij ge- ruchte verluidt, dat Rauschning voorstan der zou zijn van'een gematigder toepas sing der IliUeriaarischo leer in Dantzig. terwijl Boerster radicalere methodes zou wenschcn. IERLAND. Weer kranten in Dubliia - Voor het eerst na negen weken "zijn to Dublin weer dagbladen verschenen. De krante-nverkoopers) wier kreten door do straten weerklonken, vonden een buiten gewoon gretig publiek. Do eerste edities" bevatten Óen 'samen- DENEMARKEN. De rijksdag geopend In aanwezigheid' van verscheidene Ver tegenwoordigers van het itorps diplomati que en hooggeplaatste staatsambtenaren is gistermiddag de Doenschei rijksdag plech tig geopend'. Minister-president Staunimg hield de openingsrede, waarin hij o.m. uiteenzette, dat de economischo toestand des lands sinds het eind van het vorige jaar beter was geworden. Deze verbetering vindt baar oorzaak minder in de ontwikkeling van d'en cconomischcn toestand der wereld, doch moet veeleer geweten worden aan de wederaanpassing van de bestaande be- talings- en exportvorbouduigen. Vooral blijkt de verbetering op economisch ge bied' uit de belangrijke vermindering van bet werkt onzen aan talToch moeten ter bestrijding van de werkloosheid nog nieu we maatregelen genomen worden. Belang rijke bedragen zullen beschikbaar worden gesteld voor openbare werken. Verder staat een staatssubsidie op ;het program voor hot in dienst stollen vaii meer werk krachten en tenslotte is hetVa.rschijinhjk, dat de regeormg streven zal naar ©an voorloopige verkorting van "werktijd. De verbetering van- den kconomi scbon toestand' maakt hot mogelijk, dat voor eenige ossrantieeJe takteen Van bedrijf -do crisisbescberming word't stop gezet. Voor de landbouwproductie echter zijn hulp maatregelen nog steeds noodig, al behoe ven deze ook niet meer in gelijken om vang te worden uitgevoerd als tot dus verre. Hot voornemen bestaat een rege ling der schulden, benevens een conversie door verlaging van den rentevoet in te voeren. Op het gebied' van don buitenlandschcn handel worden onderhandelingen ter af sluiting van overeenkomsten met andere regeoringen voortgezet. Men streeft er daarbij naar den uitvoer te verbeteren en te vergrooten. ESTLAND. Het parlement ontbonden. Presteent Parats heeft in den afgeloopen nacht het parlement van Estland' ontbon den verklaard. Het thans ontbonden parlement had reeds constitutioneel op 1 Mei j.l. zijn werkzaamheden moeten stoken, aangezien evenwel na de vorming, van de autori taire regeering Parats Laid'oner en na de afkondiging van den staat van beleg de parlementsverkiezingen werden uitgesteld, bleef het parlement verdei- bestaan. Zijn rechten werden evenwel sterk besnoeid. Toen gisteren nu twee afgevaardigden in zeer scheipen vorm de regoeringsmaat- rogelen critiscerden en deze ondemocra tisch noemde, werd' het parlement ont bonden. BULGARIJE. Communistische propaganda. De krijgsraad te Plovdiv (Bulgarije) heeft •na een proces van twee maanden, tegen Reorganisatie van de luchtmacht. Het departement van oorlog heeft gis teren nieuwe plannen aangekondigd in zake de reorganisatie van de Amerikaan- sclie luchtmacht, die geheel onder leiding der legerautoi-itoiten zal geschieden. Deze plannen vormen een belangrijk on derdeel van de reorganisatie van het Ame- rikaainsehe leger. De luchtmacht zal geor ganiseerd worden in een zelfstandig hoofd kwartier, dat ander leiding zal staan van den chef van den legerstaf. Brigade gene raai William Mitchell had verklaard, dat do" Boyscouts op het departement van" oor log lot nog toe de ontwikkeling van do militaire luchtmacht te hebben gehandi capt. Hij adviseerde een vloot van 50 be stuurbare luchtschepen, bijgestaan door bombardementsvliegtuigen met een groote actie radius am te schaffen. De hoofdluclitmacht, beslaande uit 48 gevechtsecnhodon van ongeveer 450 bom- bardements-, verkennings- en jachtvliegtui gen, zal geconcentreerd' worden op acht militaire vliegvelden van kust op kust. Wanneer de thans iiï aanbouw zijnde nieu we vliegtuigen gereed zullen zijn, zal de luchtmacht beschikken over ongeveer 900 gevechtsvliegtuigen. De aankondiging van dit plan beteekent practisch het ontslag van generaal-majoor Benjamin Foulois, chef van de luchtmacht, die zich door het onderbrengen van de luchtmacht bij den legerstaf practisch zijn bevoegdheden ziet ontnomen, aangezien hij overgaat op den chef van don legerstaf. Passagiersvliegtuig in het Kanaal gestort. Zes passagiers cn de bestuur der omgekomen. Een passagiersvliegtuig dat den dienst tusschen Parijs en Londen onderhield', is gisteren in do nabijheid van Folkestone aan de Zuidkust van Engeland in hot Kanaal gestort. Dc piloot van het vliegtuig cin zes pas sagiers werden bij het ongeluk gedood. Naar uit Folkestone gemeld wordt, lioeft het schip Biarntz nog een vergeefsche red dingspoging gedaan en het wrak op sleep touw genomen. Twee schepen boden hulp. Omtrent het ongeluk met het passagiers* vliegtuig wordt nader gemeld, dat het vlieg tuig omstreeks 10 uur gistermo.gen van het vliegveld Abridge was vertrokken en om 11.45 te Parijs moest aankomen. Het schip Biarntz liep gisterochtend om 12 uur met vijf lijken van het veronge lukte vliegtuig in Folkestone binnen. Da der de door de Biarritz en het Dmtsche schip Leander opgevischto lijken bevonden zich ook vrouwen Onder de zeven inzitten den van het vliegtuig waren vier Engel- schen (met inbegrip van den piloot) en drie Fransdien. Het Duitsdie schip Leander bemerkte het eerste h-et ongeluk met het vliegtuig. Het schip blies op de sirenes en trok daar door de aandacht van do Barnlz. Beide schepen haastten zich naar de plaats des onlieils en zetten baoten uit om de lij ken aan boord te nemen. Tc Croydon S. O. S.-scincn opgevangen. Uit Croydon wordt gemeld, dat een on bekend vliegtuig "S.O.S.-seinen Trad "uiige- zonden. Het had evenwel geen tijd, plaats of nationaliteit op te geven. Thans is gebleken, dat het vergane vlieg tuig van de Ilillmara Airways was en op weg was van Ramfoari (bij Landen) naar Le Bourget. Het zoeken naar do lijken was buiten gewoon moeilijk, daar het weer slecht en mistig was. Na korten tijd kwamen ook booten uit Dover ter plaatse. Vo'gems ver klaringen van den kapitein van den Lean der had het ongeluk plaats, kart na tien uur, daar hij tusschen 10 en 10.30 uur het geronk van een vliegtuigmotor gehoord had, dat plotseling verstomde. De door do Biarritz opgevischte lijken zijn zeer verminkt,, men kan er uit op maken, dat het vliegtuig van een groote hoogte met aanzienlijke kracht in de gol ven gestort is. BINNENLAND De post voor de Douglas. Groote belangstelling in het buitenland. Het feit, dat de Douglas, liet toestel dat voor de K. L. M. mededingt in de Mac. RobertsonAir-race, de eenige machine zal zijn, waarmee post vervoerd zal worden, heeft de philatelisten over de geheela we reld mobiel gemaakt'om van deze unieke kans tot bet verkrijgen van bizonuere stem pels, gebruik te maken. Uit alle hemelstreken komen bij de K. L. M. verzoeken binnen om poststukken mee te geven, uitsluitend met de bedoe- De eerste steenlegging voor-hot Heidon ter Zee mopument te den Helder had Dinsdlg p* initegenwoordigheid dier bemanning van de Dorus Rijkers. De ontvoering van Lindberghs baby Hauptmann zal wegens moord vervolgd worden. Bij de verdere behandeling van de zaak- Lindbergh, heeft de gouverneur van den staat New Jersey verklaard, dat het onder zoek naar de gedragingen en d'e positie van Hauptmann over enkele dagen beëin digd zal kunnen worden. Er is voldoende bewijsmateriaal tegen Hauptmann verza meld, om hem te vervolgen wegens moord'. De getuige Denis gevonden. De in verband met de zaak Hauptmann gezochte getuige William Denis is,, naar uit Chicago gemeld wordt, thans gevon den. Hij verklaarde volgens foto's Haupt mann te herkennen als den man, dien hij in den nacht van de ontvoering van de baby van Lindbergh geholpen heeft met het oppomp en van een leegen autoband, In de auto zaten een vrouw'en nog een dorde persoon, die een bundel in do ar men scheen te houden. Een winstgevende bcdclaarstruc. De politie in Boedapest is een merkwaar dige bedelaarstruc op het spoor gekomen en heeft ontdekt, dat er een „kind'crloau- beurs" bestaat. Op deze beun wo.dt een levendige handel gedreven, dio al te deel nemers een aanzienlijke winst beeft ver schaft. Kinderen van eiken leef ijd> worden daar dagelijks uitgeleend tegen prijzen van 50 beller tot 2 pongs. Kinderen van twee tot vier jaar, die er hot meest ondervoed1 en onverzorgd uitzien, waren hot meest in trek. De politie had reeds gcruimen tijd ver moed, dat 't aantal medelij len wekkende bo delaars dat een dergelijke handel aan den gang was met „hun" kinderen in do stra ten van Boedapest steeds toenam. De be- delaitjj werd zelfs een groote plaag. On danks dat gaf liet pub'iek aalmoezen, want eigenlijk was hot voor do kinderen, dat men het geld gaf. Doch, naar thans geble ken is, verdween hot geld' in de zakken van nietsdoeners en van do ondernemers der kinderloenbeurs. Toen do politie na een groote klopjacht in oen eenzame straat oen huis binnen drong en daar de een buitengewoon treu- rigen aanblik biedende kind'ei'bours ont- dekte, werden dertig moedors, die haar kinderen hadden uitgeleend, gearresteerd, li -II1 L h |ii ,i 1 eiatiliijut dagelijks, met uit- goiiduitug -uu-Zou- en feestdagen, Prijs per kwartaal f2.franco per post f2 50. Prijs per week: 15 cts. ifzon- dcrlijae nummeis 4 cts. Abonnementen worden dagolyks aangenomen. Advertenties voor het eerstvolgend num mer móeten vóór elf uur aan hot Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Kon bepaalde plaats van advertontito wordt niet gewaarborgd. Prijs der Adveitentiën* vun 1-5 regels 1155, iedei e rcgol meer f O 30, In bet Zaterdagnuminer 1O regels f 1.80, iedere regel meer f035. Reclames f0.75 per regel. Incassokosten5ets.; postk u ïtanties 15 ets. Ialrte\en van advertentie» - bij abonnement zij» aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling hluria Adveitentión op venom on A f Ü^K) t/ra. 15 voor- den, f 0 75 't/in. 25 ooi den. Elk woord meur 5 cent tot een mixunum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Ad\erten tién tot 25 woor den f 023, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bozorgd. 'a Zaterdags. Kleine Advertontién (1.00, Indien niet vóói Vrijdagavond 0 uur bezorgd. 'ui Si k- 2 ,4 1 tl M, /90M Ovte'-V.'*', wv.«y,riv«L

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1