A DAMES ULSTERS i'kagvan den -Gemeenteraad 3 MODELLEN ÉÉN PRIJS TWEEDE Blik® SCHIEDAbSCHE COURANT IETS SPECIAALS ETALAGES! Vergadering van Vrijdag 28 SepL. 1931. 's namiddags 2 uur. ill Voorzitter :de burgemeester, de beer IT. SUdcmcijer. Exploitatie van particuliere bouw terreinen. VüQj-tul van B. en W. lot vaslstelling Viin oen verordening houdende algemoene regelen voor lrel door particuliere eige naars in exploitatie brangein van gronden, als bouwterrein. Onsympathiek voorstel. De heer v. d. Tempel zegt, dal dit voorstel voor hen oen van de moest on sympathieke' vocrsteltan is, die ooit aan den rand zijn i oorgelogd. Er wordt met deze verordening een nieu we weg ingeslagen. Zij moet do gemeente in staal stellen ook tegen den wil van den eigenaar beslag te leggen op diens groind. •Deze verordening leent zich niet om in don korten tijd, dio deze vergadering nog rest, even behandeld te worden; zij kan niet z.oo maar even worden afgedraaid. Als do raad er toe mocht besluiten, deze ontwerpverordening te aanvaarden, dan wil spr. als zijn meening uitspre ken, dat de belangen van hen, wier grond eventueel zal worden opgevorderd, le slecht worden behartigd; slechter dan waarop zij als behoorlijke burgers dezer gemeente recht hebben. Spr. zou willen, dat er bij geschillen een andere rechtspraak zal worden toe gepast. De raad heeft volgens de' ont- worp-verordening het recht over particulie ren grond te beschikken on bij oen even tueel geschil tusschen raad on eigenaar moet raad1 zelf als scheidsrechter op treden. Spr. is er tegen deze zaak, die van het grootste belang is, nu nog maar even af te doen. Een „sociale hypotheek". De heer Van Diorp: Mij is gezegd, dat deze verordening een schepping is. Maar hij een eerste schepping mankeert er in den regel nog al liet, een en ander aan. Do heer Steens: Nou! De Schepping was goed De hoor Van Dorp meent, dat de reden, waarom do heer v. d. Tempel deze zaak zoo onsympathiek vindt, gelegen is in hot uilgebreide stuk, dat den raad1 over deze aangelegenheid heeft bereikt. Spr. meent, dat de gemeente het recht heeft ordenend1 op te treden, als er han delingen dreigen te geschieden, die het algemeen belang zullen schaden. Do raad heeft tegen dat soort handelingen ie wa ken. 'Op alle bezit rust een sociale hypo- Iheek. Die gronden liggen dicht bij do I>c bouwde kom van de gemeente en daar om moet de gemeente ordenend oplro- den; dat is niet alleen haar recht, rnnar ook haar plicht. Wal spr. tegen staat is, dat d'ie ver ordening te veel zegt. Er bestaan togen strijdigheden tusschen toelichting en ver ordening. Volgens spr. behoort de slaart van art 22 uit de ontwerpverordening, welk ar tikel spr. voorleest, te vervallen. liet Züriclicr systeem. Spr. voelt meer voor het systeem, dat te Ziirich wordt toegepast.. f Zooals do verordening thans luidt, zal zij een behoorlijke uitbreiding van do ge meente legen houden. Volgens hot Züricher systeem zou de gemeente de bebouwing van een geheel stuk in zijn geheel overzien,, oen straten plan vaststellen en de kosten van den slraataanleg omslaan over het gelieelo com plcx gronden. Wie nu grond heeft, die grootcndeels voor straat wordt bestemd, zal voor het overschotje misschien een onbeduidend be drag ontvangen. Zeg, dat van een complex bouwterrein 10 pet. af moet voor slraataanleg, dan moeten de kosten daarvan naar rato over alle eigenaars van bedoelde terroinon wor den omgeslagen. Spr. veronderstelt, dat niet alle raa-ds leden de kwestie volledig hebben door gewerkt; zij is ook niet zoo gemakkelijk. "Daarom is het beter, de zaak nog aan te houden en te trachten een ontwerp verordening samen te stellan, waarin min der woorden worden gebruikt en de din gen duidelijker worden gezegd. Een betere oplossing van hot gohcelo vraagstuk zou zijn, als de gemeente den grond, die voor bebouwing in aanmerking komt, kon koopen; dan kon zij alles op dt gewone wijze regelen. Moeten echter par ticulieren belast worden mot hol tot stand brengen van de uitbreiding van de ge meente, dan zal het gemeenlebestuur c-cni- go soepelheid aan den dag moeten loggen en mot den indruk dienen Ie wekken, dal hij de zaak wil tegenhouden met oen te veel a.an artikelen in de- desbetreffende verordening. Aan de praetijk toetsen. De heer lïock hoeft mot belangstelling naar de heide voorgaande sprekers go Juislcrd. De heer v. d. Tempol kwalificeert liet voorstel als onsympathiek; den lieer Van Dorp,die sprak van een „sociale hypo theek", heeft spr. niet begrepen, maar met beide hoeren is spr. het eens, dal de zaak, dio hier thans aan de orde is Siiot eenvoudig is. Er moeien regelen worden gosleld', doch het is zoor moeilijk oen regeling Ie onl- u ei pon, die in elk opzicht zal bevreil'ig-en. Het wordt min of meer een slap in hot duister en men zal aan de praclij c moo ten .toetsen, hoe de regeling zal werken De lieer ir. Houtman: Juist! Do heer II ook heeft enkele jnuUeu van de i,-ingestelde regeling onder de loupo genomen. In de ontwerp-verordening staat niet te lezen, hoe het zal gaan met do straten; worden die eigendom van d© gemconte en komon zij verder b.v. voor wat hot on derhoud betreft, ten laste van de ge meente? Dat staat niet in de ontwerp- veroidening; misschien is iets daaromtrent te lezen in de art. 11 en '21, maar hst verdient aanbeveling duidelijk te zeggen, wat de bedoeling is en dat uitdrukkelijk in de verordening op te nemen. De hypotheekhouder. ••Ook de kwestie van de ruilverkaveling belangrijk. Er is een Ruilverkavelingswet, maar deze is niet van toepassing op gronden, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van een bebouwde kom, doch heeft alleen be trekking op agrarisch eigendom. In de Ruilverkavelingswet vindt men echter wel een aanwijzing. In de ontwerp verordening wordt niet gesproken over hy potheken en hypotheekhouders. Spr. kan zich echter indenken, dat oen hypotheek houder er bezwaar tegen heeft dat zijn hypotheok-o-hjecf straat wordt. In art, 7 an de Ruilverkavelingswet worden hypo theekhouders gelijkgesteld met eigenaars. Het komt spr. voor, dat in de veroidening. die hier zal worden vastgesLeld, ook re kening zal behooren te worden gehouden met de hypotheekhouders en dat deze in de regeling zullen worden betrokken, liet bclreft hier oen materie, waarvan men niet weet, hoe de zaak zal uitpak ken. Ilel kan b.v. best zijn, dat na de verkaveling een hypotheekhouder zijn geld op vraagt. Moet er niet een regeling ge: troffen worden, waardoor het mogelijk wordt, dat het geld voor don hypotheek houder beschikbaar komt? Deze kwestie zal moeilijkheden opleveren, die niet zoo gemakkelijk te overwinnen zullen zijnl Geen sanctie in zich zelf. Een ander belangrijk punt is, dat deze veroidening in zich zelf geen sanctie heeft Stel dat iemand', die grond' aan don rand van de bebouwde kom bezit, zich niets DER DINSDAG, 9 OCT. 193L No. 20.766. verantwoorden; wegens verspreiding van opruiende geschr.flen. Zij hadden pamflet ten uitgedeeld aan het publiek. Het tweetal gaf de verspreiding toe, doch zij ontkenden kennis van don inhorrd te hebben genomen. De officier requireerde tegen beide ver dachten een gevangenisstraf van zes maan den. De politierechter veroordeelde hen ieder tot twee maanden. Vervolgens stond een jongeman terecht, verdacht vari verkoop van de Tribune in klein formaat. Verd. verklaarde ze van een hem on bekenden man te hebben gekocht. Hij had eerst één exemplaar willen koopen, maar hij had geen twee'' losse oenten, toen had hij er maar vijf-voor een dubbeltje ge nomen. Verd. was 'hot niet hoclemnal met den inhoud eens, pas later had hij hier van kennis genomen Pres.: „Waarom"kocht u die courant?' Verd.: „Ik dacht er interessante mede déelingen in te vinden, maar er stond niets nieuws in. De officier, mr.« Bosch, Icon niet aan nemen, dat verd. den inhoud' niet kende toen hij zijn exemplaren weer verkocht. Spr. requircerde zes maanden gevangenis straf. Verd.: „Ik kan er niet mee accoord gaan De politierechter, mr. Muller, wilde deze zaak eeriigszins anders beschouwen, dan oe soortgelijke zaken. Bij de andere za ken moest men aannemen, dat de versprei der de geïncrimineerde passages moest ken nen. Dat is hier echter niet liet geval het eigenlijke opruiende staat in de be- do&kle Tribune slechts in enkele regel welke men nog go«l moet lezen. Spr. acht niet bewezen verklaard, dat verd. indcr- daad die passages gelezen cn begrepen heeft, de politierechter spreekt derhalve aanirekt van deze verordening heeft dan verdachte vrij. de gemeente b.v. het recht een bo-uwver-j Een 22-jarige ijsventer moest zich even- gunning voor bedoeld terrein lo weigeren eons verantwoorden wegens verspreiding Spr. meent, dat in de Woningwet geen van opruiende pamfletten, op 8 Juli op bepaling te vinden zal zijn, waarop een weigering zou kannen worden gebaseerd', maar het kan zijn, dat. toch een weige- 'ing mogelijk zal blijken. Stel, dat dit inderdaad het geval is, is er dan nog eenigo sanctie en is het .niet noodig, dat deze d'an in de verordening wordt ge bracht (Wordt vervolgd}. Rechtszaken hot Javaplein in de hoofdstad. Ook hij zeide den inhoud niet te hebben gekend'. Een onbekend persoon had hem gevraagd eenige biljetten rond te doelen. De officier rcquireeide wegens versprei den van opruiende geschr.flen zes maanden gevangenisstraf. Verd.„Dat had ik niet gedacht..." De politierechter veroo'dcelde den man ook al wegens zijn antecedenten tot twee maanden gevangeniss'rai. Het drama te Princenhage. Vijftien jaar geëischt. Vrijdagavond1 13 Juli hoeft zich in dei buurtschap Vuclitschoo-t onder de gemeen te Prmoanhagè een drama afgespeeld, waar bij do 29-jarige G. do Koning bij een twist met zrijni ongehuwdtan buurman., den 28-jari- g-en J. Oomen, op gruwelijke wijze vain het leven is beroofd door revolverschoten. Gistermiddag stond J. O. voor do Breda.- scho rechtbank te-recht. Onmiddellijk na de opening der zitting eischte do officier van justitie, niet het oog op die openbare zedelijkheid, behan deling met gesloten deuran. Hoewel de verdediger zich daartegen verzette, beval de president na' raadkamer sluiting dier d'euren. Na het getuigenverhoor eischte de offi cier van justitie tegen Ooman wegens moord1 vijftien jaar gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. Do verdediger had zich op het stand punt gestold, dat de zaak behoorde te wor den teruggewezen, naar dein rechtercommis saris voor het instellen vnm eein hernieuwd' psychiatrisch onderzoek. Verspreiding van opruiende geschriften. Twee personen, oen arbeider en een magazijnbediende, hadden zich gisteren voor don politierechter te Amsterdam te Iin hooger beroep, werden gisteren dco; liet gerechtshof te 's-IIertogenbosch behan delt de strafzaken 'welke verhand houden met de brandstichting in de schoenfa briek der firma S. te Kaatsheuvel, in den nacht van 7 top 8 Juni 1933 gepleegd. Verdachten waren de 51-jarige schoen fabrikant J. M. S. te Rotterdam on zijn 20-jarige zoon F. G. S, kastenmaker te Rotterdam. Aan J. S. was ten laste gelegd uitlok king va.n valschheid in geschrifte on bo- dricgelijk-e hanklneuk. F. S. weid beschuldigd van brandstich ting. De advocaot generaal eischte in de zaak tegen J. S., zijn leeftijd en invloed van anderen in aanmerking nemende, be vestiging van het vonnis der Bossche rechtbank, waarbij verdachte werd- veroor deeld tot oen gevangenisstraf van 2l/s jaar. F. S., die wegens onttrekking van goe deren aan het faillissement van de firma' S. tot 2 jaar was veroordeeld, ontkende zijln schuld. De advocaat generaal noem de hem den hoofd aanlegger en eischte wegens bed degelijke bankbreuk oen ge vangenisstraf van drie jaar on zes maan den. Uitspraak 22 October a.s. IN 3 HOOGST MODERNE MODELLEN c Eerste kwaliteit W Nieuwe Uitgaven Het gezellige huis. 'Uitgave N.Y. Philips Gloei lampenfabrieken Eindhoven. Wij ontvingen een aardig boekje, dal „Het Gezellige Huis" getiteld is en een aalntal nuttige wenken voor do huisvrouw bij de inricliting van haar woning bevat. Het boekje, een uitgave van Philips, is gratis verkrijgbaar bij de afd. „Verbraiks- omtwikkeling". Reeds bij den eersten oog opslag valt dit boekje op, door do keu rige uitvoering: Een smakelijke omslag iu klcure'noffsetdruk stelt een moderne wo- 'ning voor. Een groot aantal interieurs,, eveneens in kleurendruk, geven een indruk vain de resultaten, die met een goede verlichting te bereiken zijn, terwijl de tekst ons rondleidt door de woning. In de inleiding leest men: Het is het arrangement, het zijn de kleinigheden, die hel hom doen; de hand van de huis vrouw zelf. Een goede verlichting doet wonderen, zij maakt van een eenvoudig, maar smaak vol interieur een wonder van gezelligheid; zij schept sfeer. Nieuwe Libellen op komst. Er zijn weer 21 nieuwe Libellen in aan tocht, deeltjes in de Libellen-serie (uitgave Bosch on Keuniing te Baam.) K-et zijn: Zending in een veranderde wereld door dl', ir. li, G van Beusiokom. Alkmaars ontzet herdacht. De feestelijke optocht werd door een groote menigte bijgewoond Windstilte. Voraon van Willem llesseüss. Van Nederlandsch© luilakken door D. J. van der Ven. Indeeling en meubileering van het woon.» huis doer V. BartoghSnoek. Do verlichting van het woonhuis door ir. tl. P. J. Bakker. Transparanten. Verzen van Ie. Kalmijn Spierenburg. Herkon mem en keuren van oonige waren! door P. J. Gromjongh, C. M. E. Looijen, E. Noorcltzij en M. J. Ridd-erhof. Jacobus llevius. Een bloemlezing uit zijn gedichten samengesteld' en ingeleid door L. M. Kagen. Bankpa Iron en door Riek Hieusimlcveld. Boerenboutjes als haindwerk'materiaal door J. F. Meijer en S. A. Nauta. Aohvieke. Laand on lu van vrohger, mit magels, d'eur G. Teis Pan. Flakkeesche schetsen doo-r J. KJeouwens. Hulp in huis. Practische wenken voor allen, di-o hulp in do huishouding noodig hebben door M. J, Riddierhof. Indisch dierenleven doo-r T. van Oe-nthern, Jutting. Wenken voor keukeninrichting d'oor Her* mien Manger. Wasclibeliandeling door 0. M. E. Looydnt Maria, do mo-eder van onzen Heer, da' liaar beteekenis voor deze tijd' door Wil ma. Het gesprek bij d'e bron door dr. B. Stegonga Aan. Boete door ds. W. A. Zeydner. Jan Luijkon. Een bloemlezing uit zij'a gedichten samengesteld en ingeleid door M. Kamphuis. Dank voor stank bij dominee door D. J, van der Ven. —a Brandstichting. ctö't-M \\frr DOUBLE FACE in diverse kleuren. Geheel gevoerd, prima afgewerkt. Alle maten, waarde 27.50 Als zeer bijzonder voor ZIET HEDEN ONZE HOOGSTRAAT BINNENWEG ROTTERDAM m i

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5