SPAANSCHE BRIEVEN. TWEEDE. BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Het geheimzinnige Landhuis De storm over Spanje. Stakingen, aanslagen vechtpartijen, een poging tot burgeroorlog, afgezette burgemeesters, gevangen genomen oud-ministers, steden zonder licht, water en gas, gestaakt verkeer,., het oude Spaansche drama. Mijmeringen. Sport Voetbal De wedstrijden van morgen. demangd INIieisws Kerk en School Do berichten over Spanje zuilen zich. over dc wereld hebben verbreid met de 'Snelle opeenvolging van de beelden uit het actualiteiten journaal van de bioscoop. En zij die tevoren den toestand in Spanje 'haddon gevolgd, zullen bij het zien van deze s'nel opeenvolgende gebeurtenissen, het gevoel Lebben, gehad, dat zij1 een film, voor do tweede maal zagen. Zij haddon dit immers voorzien, het seriiep vrijwel precies zooals zij het zich hadden voor gesteld, zooals het hun was voorspeld. Immers, de verwachtingen waren aldus: De Kamer valn Afgevaardigden zou bijeen komen. Gil Robles zou opstaan o.u don minister-president bekend to maken dat zijn rechtsche partij den toegezeg- don steun aan de zich te zwak be toonde regeering ontnam- Daarop zou Öe regeermg. baar ontslag indienen, do ee'nige kabinels formateur zou blijken to zijin Lerroux, die oen kabinet met recht- sche medewerking zou vormen, de socia listen en communisten zouden protestee- rdn en hun gereed gehouden pistolen af schieten, stakingen uitroepen, sabotage plegen, enz. In dezen trant schroot ik in mijn voor laatstee brief, Do Toestand in Spanje, dien ik! ongeveer 20 September uit Spanje verzond. Zeer s'nel zijn de gebeurtenissen geko- mën, en lot nu toe zijn zij, hoe geweldig dn bloedig ook, toch minder gruwelijk geweest da'n menigeen had gevreesd. Na het aftreden van de regeermg heeft Lerroux eeln kabinet gevormd waarvan eenigo rechtsche, katholieke ministers doel vormen Dit kabinet steunt op oen meer derheid m de Cortes, die meerderheid is echter uiterst gering. Zooals te voorzien "Has, hebben do nu saamgosloten linkscho partijen aanstonds gewelddadig gepro testeerd tegtin dit kabinet, liet feit ook dat de rechtsche leider Gil Robles geen zitting heeft genoméfi in de regeering die met dtin steun van zijn partij is tot stand gekomen, hoeft bij de uiterst linksclion het vermoeden gewekt dat hij voornemens zou zijn binnenkort een dictatuur van rechts uit te 'roepën. Nauwelijks was liet kabinet gevormd en waren de namen on kleuren bekend go- woide'n, of het drama begon. Do socia listen kondigden do algemceno staking af ön begonnen met hun terreur. Gewapen de r hand dwongen zij werkwilligen zich bij do staking aan te sluiten, winkeliers On kleine patroons weiden onder bedrei ging er toe gebracht hun zakan stop te zetten, het openbaar bedrijf dat ni'et be hulp va'n soldaten en werkwillig perso neel wend gaande gehouden, werd gesa boteerd. Treinen liepen op olk'aar, of ble ven halverwege of voor de stalions staan bij gebreke aan wisselwachters of andere hulp, In eenigo sleden werd de water voorziening afgesloten, werkte de elcetri- sche centrale niet en was er geen gas. De toevoer van voedsel werd verhinderd, het geen. voor steden als Madrid, die alles valn buiten moeten hebben, uiterst hinder lijk was. De post, telefoon en telegraaf werkten met aanzienlijk verminderde werkkrachten, do burgerij moest in sommige steden wor dtin aangezocht het huisvuil en de afval DER' ZATERDAG, 111 OCT.. 1934. No. 20770. Ie verbranden, bij gebreke aan goedwer* kende reinigingsdienst. Doch dit was een te dragen ongerief vergeleken bij den oorlogstoestand in liet land. In Madrid werden de groote ver keerswegen en het centrale plein Pu er la de Sol met salvo's van geweren en be schieting door machinegeweren „schoon geveegd". Hoeveel dooden en gewonden er gevallen zijn, is niet te berekenen, toot is mogelijk, dat liet bij tientallen blijft, wisnl er weid haastig dekking gezocht. Bovendien is er voel demonstratief ge schoten, van beide kanten. De Spanjaard houdt van vertoon en hij wind zich ook' graag op. Het verkeer weid eenige dagen, zeer moeilijk', bij avond vrijwel onmogelijk. In de provincie schoon alles in lichter laaie te staan, in do provincie Asturië, in de mijnstreek vooral, was oen revolu liönaire opstand uilgeroepen die snel om zich greep. De militaire machten w'ren daarop voorbereid geweest, de troebelen valn eenige weken geleden naar aanleiding van liet rechtsche congres in hot liisto risclte Covadomga (midden tusschon Ovie- doSantander) waren oen duidelijke waar schuwing geweest. Men kan zicli nauwe lijks het mooie, liefelijke plaatsje Ovicdo met zijn prachtige plantsoen on zijn veto herinneringen aan do middeleeuwen, voor stellen mot troepen zwaarbewapende op standelingen cn militairen met mitrail leuses oln geruggosteund door vliegtuigen. Overal zijn gewelddadigheden gepleegd, in sommige sleden zijn bekende autori teiten van rechts neergeschoten, is erover legd en gemeenschappelijk verzet ge pleegd mot do wapenen in cïo hand, heeft men stations of regetfringsgebouwen wil len bezoden, of kerken willen vernieten. liet ernstigst liet het zich In Ca fa-, lonië aanzien. De regeermg van het zich steeds moer van Spanje afscheidende Ca- taJoniö was links, en do laatste maanden zijn getuigen geweest van menig tartend gebaar van Companys. De herhaalde be sprekingen die Azana in Augustus On Sep tember in Barcelona met de socialistische tin scparatistischo elementen hoeft ge voerd, doden vroezon dat Azana daar een beweging legen Madrid voorbereidde. Dit bleek' nu inderdaad to zijn geschied. Vrijdagnacht (5 October! werd in Barce lona de algemeenc staking afgekondigd. Spoedig daarop werd de CatalaalnscIi'O re publiek uitgeroepen. Deze republiek ver klaarde zich zelfstandig en vrij binnen een to sluiten verband van staten van het Ibe risch schiereiland. Tegelijkertijd vormde Azana een voorloopig Kabinet togen err in- plaals va'n dat van Lerroux, die oproer ling en hoogverrader werd gcheeton. Het wordtin nu oogenblikken van ontzag- lijko spanning, omdat men in onzekerheid bleef over do houding van den bevelhebber der troeptin, oen Catalaan. Do geschie denis zal zich moeten bezighouden en ons de beweegredenen ontsluieren van don ge ncraal die bedenktijd vroeg nadat liij was aangezocht zich aan te sluiten bij don op stand. Ik zal deze aangelegenheid laten zooals zij is. geheimzinnig on rijk' aan ver klaringen of veronderstellingen. De Catalaa'nsche regeering is gevangen gezet. Een nasleep van den nu voorloopig bedwongen opstand en do verdere troe belen zijn do vrijwillige of gedwongen ont slagen van stadhouders van provincies, burgemeesters, gezanten eu andere hooge overheidspersonen die tot de linksche partijen behoren. Zooals bokendftis, ver- J. v. d Touw te Torknplo (Fr.); te Den Hoorn, op Texel (loez.) G. Moen to Huisduinen; le Krimpen a. U. Lok, ds. G. Hinkelaar, te Oud-iteijerland, Bedankt voor Drogcham (Fr.) ds. J. C. Loor te Zevenhuizen (Gr,). Geen tijd. Ik ging onlangs een zieleen vriend be zoeken. Hij had me laten opbellen met de vraag: kom- eens cm breng wat boeken mee. Dus: do tasdli ging vol boeken, 'kPak te ze uit. Er was oen boek bij van oen 403 bladzijden. Ik had erg van do lectuur ge noten en meende mijn vriend' een dienst te bewijzen. liet antwoord? „Neem dat En het gevolg van dat a|lles? De. rust "is uit het loven weg en we zeggen, dat we geen tijd'" moer Jiebiien voor allerlei; waarvoor we wel tijd moes ten hebben, omdat het zoo uiterst be langrijk is. Hadden we maar rust we hadden ook meer tijd. J. NAGEL'. andert iu Spanje bij ejen andere'régeering menigmaal het personeel van hoog lot i dikke boek maar weer mee, daar heb ik laag. Nu waren door dij aarzelende houding j geen tijd voor. van de regeering sinds den val van boti 'k Moest ongeloovig glimlachen. Daar Ja socialislisclie kabinet pog allerlei gouver neurs, burgemeester en andere auloritei- teiten van liet tweejarig socialistisch be wind gehandhaafd gebjeven. liet was be kend, dat zij verscheidene malen regee- ringsmaatrcgelen saboteerden, of door al- ierlei besluiten kufislrnatig poüliicko spalnningen verwekten! De nu zoo brood otn zich heen gegre pen socialistische opstand hoeft do re- gcering Lerroux tot kiachtdadig handelen genoopt. Zoo is dan |>ok eindelijk de burgemeester van (Madrid met eenigo gelijkgezinde raadsleden afgezet. De rust schijnt nu (8, October) weer over het gelioele land terug te koeren. Do vela waarschuwingen, die mem sinds Juni en "Juli heeft gehad, dlo herhaalde daden van terreur tin de bewapening van de linksche partijen, heeft men nu tijdig ter harte ge nomen en de regeëring is krachtig on zon- der aarzelen opgetreden- De koele, wijs- geerige Lerroux, die zoo weinig meer dood denken aan den vurigan, strijd vaardigen Lerroux van jaren geledon, die do passie welke zijn vurig woord had gewekt met terdaad wist *r steunen, deze rustig, ecnigszins hooghartige Lerroux heeft zijn toegeeflijkheid van den ouderdom even af geschud, tin is weer de krachtige, ener gieke, doortastende man van actie van weleer gebleken. Deze storm rver Spanje stemt tot na denken, Do geschiedenis van Spanje is vol dramatische afwisselingen geweest. Snel opeen is liet gegaan van het grond wettelijk bestuur van den koning, over do een man in de kracht van het leven. Ileotc- maal niet ernstig ziek. Alleen maar door een auto ongelukje gebonden aan zijn bed. Een man, die in gezorulo dagen, don gen- sclhen dag druk in de weer is; die zich nu lag te vervelen. Een boek, boeieml, hior en. daar zelfs amusant, maar nog al dik daar had hij geen tijd voor. Waar had hij dan wel tijd voor? Wat deel hij nu den ganschen dag? Waarom ha 1 hij geen tijd? Tiet antwoord is niet moeilijk. Hij lud wel lijd, maar geen geduld. Wte heeft in Een interessant programma. Voor as. Zondag staat aas een interes sant programma te wachten. In afdoeling I is het D.H.C., die oen reputatie op te houden heeft tegen 't machtige Ajax. Ver leden jaar hcfi D.H.C. alle thuiswedstrijden gewonnen on ook dit jaar zijn zij öi eigen terrein ongeslagen gebleven. Alhoewel Ajax niet onverslaanbaar is gebleken, ge tuige de wedstrijden tegen V. S. V. cn V. B. C„ zal D. II. C. lodh hard moeten kam pen, om een nederlaag te ontkomen. Feijon- ftord spcell tegen Xerxes, welke wel strijd zeer waarschijnlijk wol door FeijGnoord ge wonnen zal worden. In don Iliag spoelt V. S .V. legen A. D. O Door oen ovenvin- nina van A. D, O., die vrij zeker to voor- ouze dagen nog lijk voor dikke ba km, SP° lcn 2(1 positie van Fe ij en oord- voor lange, gedegen artikelen? 'k $r.ik 1 vc!°5 .^rbeterd worden Door haar aver een ingenieur die in technische Üjlso'nif ™ng on D H. C heeft Overmaas ge- uit het Engelsch van Hugh Walpot e en J B. Priestley, door H. A. C. S. 30) Loop naar den duivel 1 Ik begon met in bitteren ernst to schrijven, 't Moot do (voor mij') amusante vormelijke stijl gowc-cst zijln, die mij verleidde. Jij waart erg dap per tegenover die Mas ham. Eu j-o zult nog dapperder zijn als je naar de Donkere To rtin zelf gaat en niet alleen aan een Mas ham weerstand biedt, maar ook aan een vrouw als mrs. Cars lakePylc mot haar dubbele medium, en blijkbaar een heel gezelschap astraal-lichamdn. Heuseh ik k'an Marjorie niet voorstellen midden in zoo'n troop. (Maar als zij er is, hoeft ze haar verdiende- loon. Ik zou lust hebben er heon to gaan -en elkon avond door liet sa lon-raam naar haar "to grinniken). Waar schijnlijk ging zij al dagen geleden weg. Laat mij iets weten zoo spoedig mogelijk. Ik bon een on al ongeduld, om van hier weg te komein. Het lijkt mij, dat jouw eigen zaifcetn zich in zoor zonderlingen slaat be vinden. Je Robert. Do Bruine Stier. Ganwdalo. Beste Bob, Dit is slechts eeln kort briofj-e, voor oen doel om jouw Ongeduld, to kahrreeren on voer eon ander deel om je te zoggen dat elk oogonblik' iets kan gebeuren mot mij, ton lot in de kleinst* onderdeden w. 1 ver zorgde arlikelen schrijft. Miar wat lang. „Ilcb je nogal plezier van je- work?" vroeg ik: 'kllüb zoo'n idee, was het antwoord, dat ik voor niet moor dan tien mens 'hen schrijf. Men leest het haist niet meer. In onze dagen wordt moer waarde ge hecht aan het velerlei dan ain het vee!. Men is dol op specialisatie. Grondige, over zichtelijke studie van liet geheel ontbreekt. Concenlralio wo-r.it sdhaaisclicr. Mon ziet het op do gewone lagcio scholen. Vroeger enkele vakken, Dosnoois iodcren dag. 't Werd erin gestampt. De grondbeginselen; cl-o gro-otc lij ion zaten er in geheid als de pijlers van een spoorbrug. Nu wordt veel moe-r omdonve/en; do kinde ren zijn meer algemeen oilwikkchi; maai de kennis is riiet fundamenteel. De zieko vriend, do ingenieurscrioenl, de schoolkindereu zijn evenals zoo.ole an dere verschijnselen van één en tlezelf Ie kwaal» waaraan onze tijd laboreert: gebrek aan rust. Onze tijd is onrustig. Oveial wordt do militaire dictatuur tot de socialistische verjaagd. Op onze' zomerroisjes kun- publiek met bot gaainde weg opkomend j nen wc ]iamon in die oude dorpen cn s'ad- waar het nog zoo heerlijk rustig we- vorzet van rechts tot hernieuwd, rechtscih jes, I ootid de juiste opstelling cm verdeeling van krachten gevonden to hebben en in dit verlxmd zien wij mot gro-otc belang stelling den wedstrijd tegen II. F. C. tege moet. Indien Overmaas donzelfden vorm iioefl als Verleden week, dan is oen over winning zeker. R. C. II. spoelt tegen V. TI. C. en vermoedelijk zal deze welstrijd wel ten gunste van eerstgenoemde uit vallen. In afdoeling 1! zien wij do interessante onl moering tnsscPien D. F. C„ do club dia door Itermes-D. V. S. van do eerste plaats ges'ooten is, on K. F. C., dal doo' haar overwinning on Sparta bewezen heeft dat de owle krndht terugkeert. Hot zal een har-te werls'rijd worden, die of do-O" D. F. C. gewonnen wordt of in om gehik spel zal eindigen. Onze stedgenoote Ilermes- D. V 8. speelt legen D. W S Over dezen weds'rijd valt niet veel te zeggen, Voet moeite zullen onze stangenoo-'en niet heb ben om een 7nge ie bevechten. Z. F. G, ontvangt Excelsior te Zaandam Waarschijn lijk zal dit on gelijk s'pel uitdraaien., hoe wel een nederlaag voor Exoo'sior niet ge heel uitgesloten is. De wedstrijd- H. B. S.Sparla zal, indien de Kraaien oerwelf- i de spel ontwikkele-n als verladen woelt tegen Tlerm-cs D. V. S., wol door Sparta bestuur. I-n Spanje hoeft gewoonlijk on-i zen kan. Dan kan in den vakantieganger,1 Lm™Iw- gelijk wio regeert... ©aula wij nu den stap (bezig zidb te herstellen van do onrust van ,WCI"1 Vtrmoou. up, golgk spel. met Jca-n, met bet heelal. Ik had gedacht aan jou wat uitvoeriger to schrijven over mijn lange gesprek met Jeam gisteravond. Maar nu kan ik 't niet. Aa'n don ocm-e'n kant zijn d-e dingen te ernstig, aan den anderen kant nu, aan dtin andoren Kant Kaïn ik mijzelf aan nie mand uiten, zelfs aan jou niet. Zij kwam vragön of ik geld geleend bad aan haar beestachtigen broeder en als ik 't had gedaan, ik 't niet had moeten do-en. Ik zei, dat ik 't Iniet gedaan had. Toen liet ik mij zelf gaan, vertelde haar, dat ik dit niet langer kon verdragon, dat ik haar moest helpein, of zij 't goed vond of niet. Zij was aan de grens van haar -eigen uit houdingsvermogen, geloof ik, en begon heelomaal opeens mij alles te vertellen, ais- of wij duizend jaar vrienden geweest wa ren. Alles? 't Was tenslotte niet erg veel. Waar 't op neerkwam, was, dat volgens haar oordeel over haarzelf, zij heolemaal gefaald had in het vervullen van den eonen plicht, dien bet leven haar had gesteld te zorgen voor haar vader en broer. De dingen waren eenvoudig van kwaad tot erger geworden. Haar vader zat dik over de oovon In de schuld, was half gek van angst en zorg. (Dat is de wijze waarop zij 't voorstelt mijn verklaring zou zijn van drank en aanmatiging). Wat betreft de broer met het kuiken-gezicht, hij was in ten vuil zaakje in Landen betrokken (in meer dain duizend, zo-u ik denken), deed niets als drinken en zijln tijd hier ver knoeien en de kibbelpartijen tusschon vader tin zoon zijn klaarblijkelijk verschrik kelijk geweest. Wat haar 't meest zorg gaf, was echter, dat getin van heiden haar iets verder Inaar rechts volgen Git Robles is zoo komt 'liet mijt Voor —niet van het hout der dictatoren- gesneden. Hij is een diplomaat, man van overwegen, man va'n hot woord, man van organisceroni valn partijen. Wat Spanje noodig heeft, is eon man van grooto Kennis van hot Spaansehovolk tin" de Spaansche toestanden, en tegelijk een man van on wrikbaren wil dio zijn ge zag zijln uitsluitend gezag Kan laten gehlcn. Zullen wij morgen of overmorgen hoo- ren dat de nood der (ijlen dezen man heeft voortgebracht, en dat dezio gebieder en hecrscher Spanje in zijn hand zal houden tot de toestand weer in zooverre zeker onrustig van den eencn dag in d'en ander. Ihel loven van al (ten dag, do begeerte op komen: Wat moet tietJxeerlijk—W.feifiU Oin hier te wonen, waar des drijvers gewel dige roede ons niet m-cor jaagt en drijft. Waar we de vele omzwervingen buiten ons zelf weer lot ons zelf kunnen komen om ons zelf te zijn. Want nu leven we vaak builen ons zei ven oin. We werden geloefd en we missen do rust, die ave toch in -ons leven wilien we ons zelf zijn zoo noodig hebben. Nu is de innerlijke rust oen product van wat er om ons heon is; van water met ons geschiedt. Om ons heen is het onruslig on in het eigen leven war-ton we ook gedreven. Voor zoovelon is de Ixv sla;ins7ckerhei(l /eer wankel. Men wordt is dat geregeerd kaïn worden met een volksvertegenwoordiging zo ul-e-r pistolen ctn met een grondwet? J. BROUWER. Ned. Ilorv. Kerk Berocpcin te Din tel oord, ds. P. J Sleen- beok te Ondmvater; te Huizinge, ds. Anderen bobben geen kcs'annsmogelijkheid meer. Ze zoeken ein gaan overal hoen om le vinden. De angst kan hun do kool dicht knijpen. De rust is weg. Er is op geestelijk gebied om titanenstrijd. Wie er zich in werpt komt in een heksenketel on de rust is weg uit het leven. Wat moet ik poliriok gelooven; golsdionslig 1-o'ijd'en: welke hou ding moet ik aannemen ton opzichte van zoo veel pro-Women, waarvoor ik gesteld wordt? wilden vertellen. Farthing Hall is blijkbaar een plaats van mysterie, niemand die iemand iets vertelt. Zij is ton einde rand, wat te doen, maar haar grootste vre-es is blijkbaar, dat haar broer naar Londen zou terugkeere'n, bot gezelschap, waarin hij daar verkeert, blijkt etin verwoestenden invloed te hebbdn. Tenslotte kwam het or uit dat zij het idee had, dat ik hierin eenigo hulp kon ge ven, een vriend voor lvarn kon zijn (een vriend voor hem!) en hom overhalen hier te blijven. Toen, daarna, ten langen leste, een bekentenis dat zij dien heereboer, met wien ze verloofd is, niet kou uitstaan m dat, vooral den laatsten tij 1, de ge dachte met hem te trouwen haar meer en meer eein onmogelijkheid geworden is. (Vooral den laatsten tijd? Kan ik dat op- va ütin als de oen of andere vleiende s (ree ling voor mijn ziel?) Ik vroeg haar wat voor soort man hij was, maar zij kon mij niets zeggen, hij scheen voor hair een soort va-n geest te zijn. Ik kan je met geen mogelijkheid, Bob, beschrijven, lio" een voudig zij in dit alles was, hoe naïef en onervaren on loch hoi beslist en moedig tin oprecht. Wat heb ik moor to zoggen? Het resultaat van dat uur, gisteravond, is, dat ik ia een toestand van koortsachtige bezorgdheid tin onzekerheid ben. Dezen nacht sliep ik heelomaal niet en don ge heelde dag bon ik in een toestand geweest van prevelen, beneveld zijn, alsof ik in con spinweb zit, on niets is duidelijk,niets is werkelijk, -niets is zeker. Vandaar deze stomme brief aan jou. Al wat ik weet is, dat ik haar moet helpen en dat spoedig. Jo MARK. The Heretics, I Regency Street, W, I. Beste Mark, Ik bracht een groot de-el van don dag, gisteren, door met hot helpen van een „Commissie van Engelsche Studkrón'', om oxamenpapicren samen te stellen. Ik bad eenig-en lijd geleden beloofd het to (loan, kreeg het briefje-, dat er mij aan herinner de, opgestuurd van uit Rearlroo Lodge, en moest opeens aan don gang Dus heb ik wezenlijk ecnig werk gedaan (ofschoon van de minste soort), op dit dwaze uit stapje. E'n nu ik in do stemming beu, slel ik voor jou ook oen opgave voor to leggen Hier is zij. 1. Welke personen worden in de kran ten altijd beschreven als: a„hartelijk lachend''; b. „erg flink er uit ziende1'; c. „heelomaal niet gehinderd door Maximum punten 20. 2. Wal gebeurt op hot tooneel met een verwaarloosde vrouw, die goan vroegeron minnaar heeft, die juist teruggekeerd is va'n een jaclit op groot wild? Maximum punten 30, 3. „Het lid van East Dulton is waar schijnlijk de eenigo man in do kamer, die -nog een zwario das mot roolo stippen draagt1' uittreksel uit het Zaterdagavond bijvoegsel vten oon dagblad. Wio geeft hior iels om, cn waarom?1' Maximum punten 40. 4. Mr. Edwin Mc. Ighbro, die ko-rto overzichten van romans schrijft voor „do Gemeenschap1', hoeft juist verklaard, dat hij Fielding, Scott, Dickens, Thackeray, Komische vergissing bij de politie. Onlangs werd de polilio le Montreal ge waarschuwd, omdat men 's avonds laat in do straten van Montreal oon kar vol fietsen aangetroffen had, waarbij zich oen aantal verdachte individuen bevonden. Hot bleek toen dat zij gealarmeerd was om haar eigen collega's te arresteeren. Het volgende was gebeurd. Detectives waren een bende fielsendievon op het spoor gekomen, dio de omgeving van Vincent St. Paul opereerden en hadden veertig ge sloten fioison gevonden. Deze werden op een grooten wagen gela den en naar Montreal vervoerd, onderweg bezweek de wagen echter onder het ge wicht van de rijwielen. Do detectives, die vanwege hun vermomming versleten klee- ren droegen, trokken d-e aandacht van een surveilleerenden agenl, welke onmiddellijk het hoofdbureau opbelde. Toen de agenten op de bewuste plok ver schenen, onldekten zij wie eigenlijk de ver dachte individuen waren. Trollope niet kan lezen, en dat zulke schrij vers alleen geschikt zijn voor schooljon gens. Beschrijf den geestestoestand van dezen criticus, wanneer bij geconfronteerd! wordt met eetn van deze schrijvers in per soon. U moogt slechts oen of twee van zij'n scherpe snauwende opmerkingen ge ven, ais die er zijn. Maximum punten 50. 5. 't Moest beseft worden, dat de ad vertentie-deskundige van tegenwoordig een nobclen dienst in het belang van het pu bliek verricht1'. Verklaar den aard van de zen, dienst, en zeg, waarom deze nobeler is dan dio van een man mot een zuur kraampje of va-n oen v-erkoopor van ge braden kastanjes. Maximum punten 75. G. Waarom zijln jonge artisten, als ze midden-twintig zijn, en pedante m-enschen van omstreeks veertig, zoo ijdel? (Let op hun correspondentie). Wat hebben ze ge daan dat hun het recht geeft zoo aan- mafigend te zijn? Maximum punten 250. 7. Waar is mijln vrouw? Maximum punten 1000. Het antwoord op de laatste vraag be hoeft niet van je zelf, zonder hulp van au,Lren te zijn. Maar ik heb 't vlug noo dig. Inderdaad, ik zal waarschijnlijk mui» Liüle Hurliford tcrugkoeren, morgenmid dag, ttinzij, natuurlijk, ik tijdig bericht van jou heb tusschon nu en dan. Do jouwe voor ongeveer nog 48 uren meer. ROBERT. Wordt vervolgd), i

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5