s# Ma den moord te Marseille. STADSNIEUWS Vrijdag 19 October 1934, Hinderwet. Filmgfieisters 87 sie No. Zo775 Tel. No. 68103, 68017 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. Postrekening No. 5311. EERSTE BLAD» Bij of krachtens wetten ol verordeningen voorgcschrccn en andere ol'ficïcele af- en aankondigingen cn kennisgevingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van 18 Octo ber 1934 de beslissing op de verzoeken van: 1. de SCHIEDAMSCIlEt MELKZUURFA- BRIEK om vergunning tot oprichting van een melkzuurfabriek in het pand' Noord- vest 97; on 2. de N.V. WILTON-FIJENOOllD om ver gunning tot uitbreiding van de machine fabriek en scheepswerf op het Buitenland' van Klein-B abb ersp old er, VERDAAGD, aangezien bet desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 19 October 1934. 3289 32 BUITENLAND Koning Alexanders laatste rustplaats. Diplomatieke stap van Zuid-Slavië te Boedapest. Het onderzoek naar het moord-complot. Na de plechtigheden te Belgrado, waar van wij gisteren uitvoerig verslag gaven, werd het stoffelijk overschot van koning Alexander mot een gpecialen trein naar Mladonowslz gevoerd, waar het mausoleum der Karageorgewitsj staat. Te Mladenowstz werd do kist door pa leiswachters in nationale kleederdrach't uit don trein naar een klaar staande auto gebracht. Direct achter d'o auto volgde de jeugdige koning Peter II, met zijn moe der en den pnns-regont. Overal langs d'en weg stond de boeren bevolking geschaard', welke eerbiedig kniel de op het oogenblik, dat de wagen voor bijreed. Het stoffelijk overschot van den koning werd door boeren en frontkame raden naar de laatste rustplaats gedragen. In het kerkgebouw zeide patriarch Bar nabas^ omringd' door de kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeders de gebeden voor den overledene. Het koor zong. Oud-strijders droegen de kist naar de crypte. Zij werden gevolgd door de gees telijkheid', koning Peter II, koningin Ma ria, prins Paul en de andere hoogwaardig- hoslsbeld ceders. Ten slotte defileerde de zeer groote me nigte voor den dooden koning. Om drie uur luidden de klokken in het geh'oele land1, ten teeken, dat koning -Alexander zijn laatste rustplaats had bereikt. 1 l I In politieke kringen te Boedapest wordt bekend, dat de Zuid-Slavische legatie al daar op de gebruikelijke diplomatieke wijze zekere ophelderingen heeft verzocht iin verband met den aanslag te Marseille. In het belang van het onderzoek worden even wel geen mededoelingen gedaan. Na de bijzettingsplechtigheden heeft Goe- ring een onderhoud gehad met don Fransehen minister van oorlog, maarschalk Pétain, cL'io in doezel Eden salonwagon de reis maakte. Het door de Fransche en Zuid-Slavisclie politie ingestelde onderzoek 'naar den oor sprong van don aanslag te Marseille schijnt te hebben geleid naar nog oen iintiemon medewerker van dr. Pavelitsj; liet schijnt hier een 28-jarig man te betreffen, Mio Bzilc genaamd'. Deze zou den samenzweci- ders in Hongarije de valscho passen heb ben overhandigd'. Het verhoor van Malny, alias Krailj heeft geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Bij liet verhoor, dat Paveltsj on Ego Kwaternick, die verdacht worden de hand te hebben gehad in en do aanstichters te zijn van den aatis'ag te Marseille te ltome is afgenomen, schijnt ondanks hun ont kenning Wj de zaak betrokken te zijn. te zijn vastgesteld, dat Pavelitsj d'o leider was der terroristen, die een afscheiding van Kroatië van Zuid-Slavië nastreefden. Pavelitsj is vijfiig jaar oud. Tndcitijd' is hij bij verstok Ier dood' croardeeld. Na zijn vlucht uit Zuid-Slavië beeft hij ver blijf gehouden in Italië, Oos'enrijlc en Hon garije. Kwaternick zou niet dozclldo persoon zijn als die bekend' is ond'er den naam Eigen Kramer. In verband met d'o arrestatie van don leider der Kroatcn A'nto Pavelitsj te Turijn wordt er te Rome aan herinnerd', d'at Pa velitsj in 1922 naar Woonon is gekomen en nllaar oen monarchistische organisatie heeft gesticht. Mot geestverwanten beraamde hij opwel kc wijze hij Olto von Jlatbsburg door mid del van 'in jjiulseih Duitsoli keizer zon kun nen laten worden. Later was Paivelitsj be trokken bij daden van terreur aan d'o grens van Oostenrijk en Zuid-Slavië Na een verblijf van zes jaren to Woo llen moest iiij do Oostemrijkscho hoofl- slad verlaten. Volgens berichten in do bladen te Rio de Janeiro onderzoekt dc pa'it'e in Snot Pnoto thans de werkzaamheden van de aldaar sodeit langen lijd' bestaande aflee- ling dor LM R.O., lo moer daar sviert den aanslag ley Marseille do lMJcn van deze afdopling zijn verdvenen. De polite un d na in hoeverre do Lerroiis'on in relalio heb ben ges ham mot deleden van 3mm. afdeoüng in Bi with. In 1 I bizomdor volgt do politie hel spoor van een dame, die van Sno Paoto naar Oostenrijk is vertrokken. Men meent evenwel, dat dit dezelfde vrouw is, die de samenzweerders van de Zwitsersdie grens heeft ontmoet. De dame in kwestie heeft n.l. ook een verminkten wijsvinger. ENGELAND. IN or man Davis bij sir J okn Sim.otn. Norman Davis heeft gisteren eeia be leefdheidsbezoek gebracht aain sir John Simon, gelijk de Japansehe gedelegeerde, admiraal Yamamoto dit heeft gedaan. Man verwacht geen officieele vlootbe- sprekingen voor de volgende wek. Prinses Marina 21 N ovemboi in Londen. Verwacht wordt, dat prinses Marina etn prims en prinses Nicolaas van Griekenland 21 November a.s. to Londen zullen arri- voorm voor de formeele voorbereidingen voor het koninklijke huwelijk, dat 29 November plaats zal vinden. FRANKRIJK. De hu i t enl and s eh e politiek. - In welingelichte polittoke kringen en de Parijsche pers wordt nogmaals met bizon- deren, nadruk er op gewezen, dat de-d!oor BarÜiêu ingeleide politieke orienteering onder den nieuwen minister van buiten- landsche zaken, Lava], geen wijziging zal ondergaan. Men vestigt in dit verband de aandacht op bet voornemen van Laval zich naar Rome te begeven, om d'aair te on derhandelen over een Fransoli-Italiaansch en een Italiaansch Zuid Slavische toena dering. Zooals reeds gisteren weid mede gedeeld, zal deze reis echter niet voor het einde van November kunnen plaats vinden, aangezien Laval er bizondero prijs op stelt aan de Volkenbondsbesprekingen over de volksstemming in het Saargebicd deel te nemen. In welingelichte kringen verklaart men in dit verband, dat juist de Saarkwestie den nieuwen minister van buitenlandsoho zaken in het bizonder interesseert en dat hij zich de laatste dagen zeer diepgaand met deze kwestie heeft bezig gehouden. Stoffelijk overschot van Poincaré opgebaard'. Gisterochtend 10 uur is het stoffelijk overschot van oud-president Poincaré naax liet Pantheon overgebracht. Het stoffelijk overschot is lner opge baard. Do cenotaaf is bedekt niet do nationale kiemen, waarop sluiers van zwarte en paarse crêpe vallen. Het geheel wordt door schijnwerpers ver licht. Officieren van do repubiikeinsche garde en oudbtrijders betrekken de doodtenwaclit. Ook de gevel van bot Pantheon is mot floers bekleed cn de vensters zijn be dekt. Een halfduister hoerscht in liet in wendige. Duizenden defileeren langs de baar. SPANJE. Kiet lot d'er rebellen. Do leden van liet kabinet Lorroux zijn gisteren bijeengekomen om te beslissen over liet lot der rebellen, die door do krijgs raden zij'n ter dood veroordeeld. De radicale leden van liet kabinet wensch- ten do doodstraf to verzachten In levens- Sango gevangenisstraf, terwijl d'o led'en der rechterzijde, dia in liet parlement do meer derheid hebben, do doodstraffen voltrok ken wenschcln te zien. Do president dor Spannscho republiek, die in deze aangelegenheid aan do zij'do staat der gematigde elementen, zou, maar naar verluidt, liever aftreden dam do doods vonnissen door zijn hamdteekonng bekrach tigen. Het kabinet besloot ten slotte d'e kwestie voor te leggen aan het opperste gerechts hof. VEREEN. STATEN. De democratische cand'ida.t.uur van Upton Sinclair. Senator William Gibbs McAdoo-, de „sterkste" man der democratische partij nan de Westkust, zal in den staat Cali fornia voor de verkiezing, welke de v'ol gendo maand zal worden gehouden, geen campagne openen ten gunste vojn dm de- mouatiseliem candidaat voor hot gouver- incuisschap van Galifornië, die, zooals men weet de socialist Upton Sinclair is. Senator MacAdoo heeft Sinc'a'.T ^ij'n „zegen" gegeven, terwijl hij slechts'•■*ver- kiexil]gsredovoeringejn zal houden Li Washington, Nevada, Arizona, Montana en Utah. Do toestand rin deze vijf sta Ion. eis voor de democraten: zoo gunstig, dat vol gons de meen in g van McAdoo slechts wei nig propaganda aioodig zal zijn. Inlussclien wordt gemeld, dat Sinclair in California meer en meer terrein ver liest. Een herkiezing van den republikein se! i en gouverneur Merriam schijnt dan ook wel zeker. CHINA. Opstandelingen bij ICasjgax in arrest. Volgons een uit Kasjgar .ontvangen be richt hebben de Ghimeesohe regoerLngstroe- pen op ongeveer 200 K.ftL van Kasjgar een bende Chimeesche opstandelingen ontwar pond, die in den laatsten tijd de wegen tus- sclien Kasjgar en Sarkaind' onveilig heelt gemaakt en o.m. de expeditie van Svea Hod'in heeft overvallen. Bij d'e gevochten tusschpn de regceri'ogs troepen en de opstandelingen zij'n moor dan 130 bandieten neergelegd. Ook do verliezen der regeeriingstroepen moeten aanzienlijk zijn. JAPAN.*' De reorganisatie van het be stuur in Mand'sjoekwo. De Japansehe keizer hoeft gisteren, na een rapport te hebben aangeboord' van d'en minisler-presid'eint, besloten het voor stel betreffende de reorganisatie van het Japansehe bestuur in Kwamtoeng te on derteek-enen en wel in den oorspronkelijk ontworpen vorm, welke reed's door het kabinet is goedgekeurd. Tusschen de verschillende ministeries is over de maatregelen dezer reorganisatie reeds goruimon tijd' een heftigau strijd ge voerd', Verrassend was, dat de door de reorganisatie getroffen instelling eensge zind' een afwachtende houding daartegen over heeft aangenomen. Afgewacht moet worden, of d'o oppositie, waartoe zij thans besloten heeft, opgegeven zal worden nu de keizea: zijn besluit genomen heeft. Naar het dagblad „Kokoemin"-, uit HSinkiing en Dairen meldt, hebben aldaar alle ambte naren en de-5000 lalmt vafaWde politie verklaard1, dat zij don nieuwen dienst niet zullen aanvaarden. Do vice-minister van het ministerie voor ovcrzeesche zaken, Tanaka en verscheidene andere leidende ambtenaren van hetzelfde ministerie hebben demonstratief hun ont slag aangeboden. Naar uit Kwantoeug wordt gemeld, zou den de militairen bereid zij'u in Port Ar thur en Dairen, waar de oppositie haar middenpunt vindt, door energiek ingrijpen do beweging in den kiem te onderdrukken. Dit bericht is in de dagbladen met oen aantal witte plekken afgedrukt, welke er op wijzen, dat het bericht door de censuur waarschijnlijk is bekort. Een verder bericht van hetzelfde agent schap deelt mede, dat de ambtenaren door do militairen zijn opgeroepen, den dienst onmiddellijk te hervatton. Bij keizerlijk besluit zij'n allo verzoeken om ontslag, voor zoover het niet gaat om Aardige mcnschcn, 19 Oktober. Juist op zulke heerlijke herfstochtenden als wij nu wel eens heb ben, ervaar ik weer met verwondering, hoe weinigen don weg naar bot park vin den. liet zij'n altijd dezelfden. De meneer met het hondje. Een oude mouoer. Ergens van een slaapkabinet-met- cmtbij't-en-bcwassching. Een oude meneer in een zwart-groenig jaquet en met een hoog boord en een das, waarvan de gesp oven boven, de kraag uitkomt. Hij praat hard-op met zij'n hond. En zegt: „lekker weertje vandaag. Fik... wat is do vijver stil, hè Fik... mojjönou alwéér, Fikt... niet zoo zaniken, Fik..." Fik is verschrikkelijk leelijk en verschrikkelijk oud. Hij schom melt van vetheid. Zij'n ooren hangen doel loos over zijn halfblinde oogon. En bij véél boompjes blijft hij staan en snuffelt, langzaam en grondig. Voor meneer is Fik alles. Het moet heerlijk zij'n een levend wezen te hebben om tegen te praten en 's ochtends van een van do twee boter hammen met kaas een stukje af te. trok ken. en aan Fik te geven, die tien minuten noodig heeft om het te verorberen. De man met den flambard, de schilder achter zij'u eeuwigen ezel. Hij schildert er allo seizoenen en alle boomen en is ge lukkig. Hij penseelt heel fijn en minutieus lieel gladde en lieol levenlooze doekjes, die hij verkoopt aan den „Kunsthande laar" van alles-moet-weg-tegen-elk aa me- melijk-bod. Een grapjas zegt: „die dingen moet je met kunstoogen bekijken". Maai de kunstenaar-bij don-vijve'- hoort zulke grapjes niet. Hij heeft zijn flambard achter op zijn hoofd geschoven, want die ééne boom, roerloos over het verstilde water, is zoo mooi en zoo moeilijk. En hij duldt geen scherts in do kunst. Isaiic Israels ■deed soms één enkel uur over een schil derij. Maar die gooide er ook met de pet naar en de eeuwigheid zal richten. Er is een mevrouwtje met een blond kind. Ze heeft een vaste bank en zij maakt een. jumper. Eind Juni was er een stukje als een handpalm. Nu is het een -schreeuwend-oranje lap van je-welste. „Je zit hier zoo heerlijk", heeft het mevrouw tje tegen den meneer van Fik gezegd, „de lucht is hier zoo zuiver en Pie'jo vindt 't zalig. Kunt u nou begrijpen, dat er vrouwen zijn, die op zoo'n heerlijken och tend nog in haar bed liggen? Ik noem dut slonzen. Ik moet altijd wat omhanden heb ben. 't Is eigenaardig. Zoo bén ik nou eenmaal. Mijn man zegt wel eens: Ca- thrien ga je vanavond mee een bioscoopje maken? Maar ik vind dat zonde van het geld. Ik koop liever 's wat leuks voor m'n huis. Misschien vindt n het gek; maar zoo ben ik nou eenmaal. Pietjo, je moet Fik niet aan zij'n staart trekken. Daar lnoeft dat handje pijn van". Er zit ook altijd een rm ueer, dien ik niet thuis kan brengen. Ilij ziet er mon dain uit, maar hij houdt van het park!. Hij heeft een gouden sigarettenkoker, maar brengt stukjes brood moe in een krant voor de vogels. Ilij zegt „pardon" als hij naast mij gaat zitten, maar hij rei nigt zjjn nagels waar ik bij ben. liet kan oen gezantschapsattaclié met vacantie in Schiedam zijn, maar óók een pedicure, een vertegenwoordiger van een goed huis, of een heer van goeden huize. Ilij hoeft nog nooit iets anders gezegd dain „pardon" en als de slank'e juffrouw van de Burge meester Knapperllaan voorbij komt, kijkt liij baar lang en zorgvuldig na. Er wandelt een gezellige oude man. Ilij heeft mij verteld, dat hij stafmuzikant ge weest is en sigarenwinkelier. Hij' beeft zeventien gulden pensioen in de week en de sigarenwinkel ging niet. Hij woont bij zijn dochter, die bij do gomoente is en die ongetrouwd is gebleven, nadat de ver keering met een onderwijzer is afgegaan, omdat die jongen het te hoog in z'n kop had. De dochter is over haar verdriet héén gekomen en 's avonds Dij de thea zegt ze„Ken j ij veel gelukkige huwelij ken, vader? Als je allemaal zoo hoort hoeveel d'r van mekaar gaan, zóó maar, otf 't tniks is, of 't een spelletje is 't mon- schenleven, ben ik' maar blij, dat wij saampjes zoo gezellig zitten in ons kleine buisje." De gezellige oude mam doet niet aan politiek 't zal mijn tijd wel duren bij moet niks hebben van alle moder niteiten ik' kèn 't leven zoo'n beetje m*n natje en droogje op z'n tijd on eris oen pandoeravondje bij de beneden buren, Dat zijn nette menschen. Hij is bij de post. Maar véél verdriet gehad van hun jongen. En een zieke dochter. Eni héél krapjes aan. Maar bij is een ont wikkeld mam, al is hij een tikkeltje rood op de graat. De tijd van de marinekapel in Den Ilelder was de mooiste tijd, die er óóit geweest is en er zijn veel fca veel sigarenwinkels. Dit zijn er vijf van de twaalf. Do and'etre zeven zijn óók aardige menschen en het park is op zulk een ochtend zóó koel en stil... Ge loopt dan door de laantjes en kunt u verboekten, dat er geen Marscillo is on er geen revolvers en woorden, als revol ver-schoten zijn. Dat de monsch jumpers breit en met een vet-waggelenden Fik! praat On voor zeventien gulden in de week het geluk kam koopen. Tol go d.an achter oom kopje koffie zit en de courant gaat lezen tusschen menschen, die nerveus si garetten rooken... I parlementaire ambtenaren, afgewezen. De regeering tenslotte d'eelt mede, dat zij lioopt de aangelegenheid op volstrekt vreedzame wijze te kunnen regelen. INT. SAMENWERKING. De besprekingen te Rome. De correspondent van Petit Journal te Rome meldt, dat do voor do reis van Barthou naar Rome getroffen voorberei dingen ongewijzigd blijven. Dit beteekent, dat Laval eveneens naar Rome zal gaan, wel is waar niet op drie, doch op vijf November. In het algemeen zullen te Rome alle kwesties worden besproken, welke vain be lang zijn voor Frankrijk en voor Italië. In diplomatieke kringen verluidt, dat een reis van Laval naar Rome wel is waar in liet voornemen ligt, doch pas kam wor den ondernomen na de behandeling voor den Volkenbond van de Saai-kwestie, dus einde November. De plechtige uitvaart van wijlen koning Alexander van Zuid-Slavië. De jonge ko ning Peter II in den rouwstoet. (Telegrafische foto.) Schiedamsche Tooneelvereeniging „Utile Duici". Opvoering van „Groinpio" Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Op Vrijdag 16 November 1931 zal de Schiedamsche Toomeelvcreeniging „Utile Dulci" in „Musis Sacrum'' ten bate vain do Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose (afd. Schiedam) eau Weldadigheids- uilvoering geven, waaraan, ook liet be kende „Utile Duici"-slrijkjo onder leiding van don hoor Maas Geesleramus zijn mede werking zal verlecmem. Opgevoerd' zal worden „Grompio" tooneelspel in vier bedrijven uit liet En- gelscli van Horace ïlodges en Thomas Wigney Pcrcyval bewerkt door Arnold' van Deencn, Van dit vermaarde stuk, met wijlen dr. Willem Roo-yaards in den titel rol, werden destijd honderden opvoeringen door het gezelschap Rooyaards gegeven en in het buitenland' lieeft de acteur Max Pallcnborg met dit stuk al evenzeer enorm succes gehad. Het belooft dus eon mooien avond' to worden en mode in verband met het sym pathieke doel, waarvoor gespeeld wordt, is liior een woord' van opwekking tor bij woning dezer voorstelling stellig wel op zijn plaats. Lezing uitgesteld. In verband met bet overlijden van den voorzilter van den Ned. Lulh. Bond voor Clir. Sociale Actie, den heer J. S. Rup- pert Jr. te Utrecht, is gisteravond' de ver gadering van de afdeeling Schiedam van dien bond, waarin de heer mr. J. H. O. Kok zou spreken over Recht en liefde, uilgesleld'. De lezing is nu bepaald op Donderdag 1 November a.s. Uit het bakkersbedrijf. Spanning. De besturen van de vier arbeidersorga nisaties in het bakkersbedrijf te Rotter dam kwamen gistermiddag opnieuw in ver gadering bijeen. In aansluiting op de mcdedoeling, welke dc voorafgaande week namens de gczellen- liondcn verstrekt was, kon geconstateerd worden, dat de aanzeggingen van loonsver laging desondanks doorgingen. Van de palroonsvereenigingcn was al leen bericht ingekomen van de R. K. werk gevers. Van de Rottcrdnmscho palroonsver- eenigmg en de Noderlandsche Vereeniging van Werkgevers in liet bakkersbedrijf was nog geen antwoord ingekomen, alhoewel zulks dringend verzocht was. Tot de besturen van de drie patroons organisaties is eveneens telegrafisch het verzoek gericht een conferentio toe te slaan op Maandag 22 October. Zoo wo reeds gemold liebben, gelden do Rotterdamsclie voonvaaiden ook voor do Schiedamsche arbeiders in liet bakkersbe drijf. „Afschcitlings"-c«llccte. Zondag j.l. is in de Goref. Kerken in Nederland' de Afscheiding van 1831 her dacht en een collecte gehouden voor de Gercf. Kerken in Nederland; die steun noo dig hebben. Die collecte heeft Zondag in die drie Goref. kerken hier ter stedo f 615 opge bracht. Dc/i' 'nt- «mdermg X'nja ytsr tij pet. post f2,50. l'rii» p5r r«. 1 a-, 'Al/on- óerlijfco muomeis 4 ets. Abonnementen V/ordöil dagelijks aangenomen. Advertontieu voor liet eerstvolgend ni nor moeten vóór elf uur aan het Bure&t zijn, "c Zaterdags vóór 9 ui ,en bepaalde plaats van advertent! irordt niet gewaarborgd. Prijs der Ad verten tiön: van l5 r»>gela 1 i.fri; Iedere regel meer f030; in het Zaterdagnummer SCHIEDAMSCHE COURANT i5 regels f 1.80, iedere regel meer 10.35. Reclames f 0.75 Tier regel. Incassokosten 5cts^ post kwitanties 15 ets. J'arioven van advertentihn bij abonnement zy n aan het Bureau vei krygbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kit ine Ad vei ten tien opgenomen f0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. '25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'h Woensdags: Kleine Advertentiön tot25 woor den l 025, mits vóór Dinsdagavond uui aan bet Bureau bezorgd. 'a Zaterdags: Kleine Advertentiön fl 00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. te-

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1