VERVEN- De Phoenix 68015-ST00MEN MB HET GOUDBLOK BIJEEN. STADSNIEUWS DE KLEINE ENTENTE. FA. W. VAN LOON Zaterdag 20 October 1934 PASSERDOOZEN TEEKEN ARTIKELEN m.v. ar-sr 'C jrbus", 87ste jaargang. No. 20776 Tel. No. 68103, 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. Postrekening No. 53II. Dit nummer bestaat uit 2 bladen en een Kinderblad. EERSTE BLAD BUITENLAND De conferentie gisteren te Brussel geopend. Verklaringen van Jaspar en Steenberghe. De vertegenwoordigers van de landen van liet goudblok zijn gistermiddag bijeen gekomen im liet gebouw van het Belgische ministerie van buitonlandsdio zaken, ten einde de reeds aangevangen besprekingen over de wijzigingen der economische en handelsbetrekkingen voort te zetten. De Belgische minister van buitenland sche zar ken, Jaspar is voorzitter. Er verluidt, dat ook Polen den wonsch to kennen heeft gegeven aan de beraad slagingen deel te nemen. De Poolsdhe regeering zou dan dear een staatssecretaris worden vertegenwoordigd. Bovendien nemen aan de besprekingen deel Frankrijk, Italië, Nederland, Zwi ser iand, België, on Luxemburg. Genoemde lau den zijn grootendoels dooir iiun ministers van handel vertegenwoordigd'. De vergadering der afgevaardigden op de conferentie van liet goudblok eiud.gde pm zes tUur. Na afloop van de eerste zitting legde de minister van buitcnlajidsdio zaken van Bel gië, Jaspar, tegenover do aanwezige journa listen do volganite verklaiing af: De commissie die heden beraadslaagde, zoo zekie hij, is feitelijk geen conferentie, liet is een wcrk-bijeonkomsl, ingesteld inge volge een besluit te Genèvc getroffen in den loop van September 1.1. Ingevolge dit besluit hadden do landen den minister van buitenlandsdhe zaken van België, er mode belast, een commissie bij een te roepen om het vraagstuk te onder zoeken van do toeneming dor handelsbe trekkingen lussdien tie landen die aan liet goudblok trouw blijven, alsmede ter be- sludeering van de kwestie van het vervoer tussdhen die landen ein dte toeneming van het toerisme aldaar. Hot doel van do commissie is niet om bepaalde besluiten te nemen. Zij zal haar werkzaamheden, die thans begonnen, zijn, m de komende maanden moeten voort zetten. Gisteravond had do pers oen onderhoud met dein Nederlandschcm afgevaardigde ter bijeenkomst van vertegenwoordigers der landen va;n het goudblok, minister Steen berghe. iJeze verklaarde, dat bij de eerste zit ting gebleken is, dat allo landen met den besten wil bezield zijn om bet voorgeno men doel te bereiken, t.w. oom- nauwere economische samenwerking tusschen dte landen vain liet goudblok. Op de vergadering werd door minister van Steenborgho het woord gevoerd. Hij dankte de Belgische regeering voor liet door haar genomen initiatief en zeide, dut Nederland gaarne bereid is mede te weiken aan het beoogde doel. Niet a!- locm_ moeten de bclalngen vain handel en nijverheid behartigd worden, maar ook die van de scheepvaart. Héden morgen zullen de deskundigen om- der voorzitterschap van don lieer Vain Larigenliovciti vergaderen. In deze bijeen komst is o-ok Nederland door oen deskun dige vertegenwoordigd. Om elf uur of in den namiddag zal een voltallige zitting vain de leden der commissie gehouden worden. onverwachte cisdien gesleld. In politieke kringen verklaart men, dat de Japanstlho reorganisatieplannen in Mamdsjoerije en het memorandum van den minister van ojr'og te Moskou ongerustheid hebban gewekt, daar men vreest dat in Mand'sjoakwo een tegen Rusland gerichte militaire dictatuur zat ontstaan. Van Russische zijde wordt verklaard dat een beveiliging voor de grens moe! worden gevonden en dat de onderhandelingen waar schijnlijk nog lang zullen duren. INT, SAMENWERKING. De voorbereidende vloot- besprekingen. Do eerste reeks bilaterale vlootbcsprckin- gon zal Dinsdag to Londen geopend wor den met een bijeenkomst met do Japanners onder voorzitterschap van Mac Donald, waar ook de andere Britscho kabinetsleden aanwezig zullen zijn. Dit zal liet eerste contact zijn vain den eersten minister met deze vooibereidemde besprekingen sedert zij in Juli werden opgeschort. 'Ret verluidt, dat de vloolovereenkomst moeilijk zal tot staind kunnen komen, ten zij Groot-Britiannië en do Vereonigde Sta ten in principo do rechtsgelijkheid op de fensieve bewapening erkennen van Japan. Indien het principe van Japan wordt ge billijkt, zou Japan zich tevreden willen stellen met eon geringe „verbetering" van zijn tegenwoordige positie. Rechtszaken Zijn huishoudster vermoord. Vijftien jaar tegen vcrdaehle gcëischt. De officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg heeft gistermiddag tegen den 51-jnrigen caféhouder C". Jr M:, wonende-al- daar, thans in voorarrest wegens moord gepleegd op zijn huishoudster op 27 Mei van dit jaar, een gevangenisstraf geëischl van vijftien jaar. Dc verded'gcr, mr. Kuipers, bepleitte de uiterste clementie, aangezien hot_ verleden van den verdachte zeer gunstig js ge weest en hij nimmer met politie of justitie in aanraking is geweest. De uitspraak is bepaald' op 2 Novem ber a.s. Gemengd Mielaws De Londen-Melbourne race. De koning en koningin te Mihlenhull. Gistermiddag hebben de koning en ko ningin bij verrassing een bezoek gebracht aan Mi]denhall, waar zij de toestellen be zichtigden, die zullen deelnemen aan den race naar Melbourne. De piloten der in geschreven vliegtuigen, die op het vlieg veld het toezicht hielden op de laatste voorbereidingen voor den start van heden ochtend', werden aan hot vorstenpaar voor gesteld. Tijdens een gesprek" met'het echt paar Mollison vroeg de koning hen een boodschap te willen overbrengen aan don hertog van Gloucester, die lep het oogen- bii-k in. verband met de eeuwfeesten in Melbourne vertoeft. 1 Vroeger in den middag was de prins van Wales reeds naar MddenhaU komen vlie gen, terwijl ook staatssecretaris voor lucht vaart, lord Londonderry, per vliegtu'g naar MildcnhaJI was gekomen voor een bezcek. Beiden onderhielden zich met de p'Joten. De koninklijke belangstelling voor de Douglas. Do Douglas is gisteren het voorwerp geweest van do bizondere belangstelling van den koning en de kom'ngin, die bege leid door don prins vain Wales, het toe stel ook van binnen hebben bezichtigd1. Ret was de eerste maal, dat do koningin in con vliegtuig stapte. Parmontier deelde later mede, dat do koning en de koningin beiden zich met lof hadden uitgelaten over de mime inrichting dn het- comfort van het toestel. Dc koning toonde ook oen bizondore be langstelling voor de piloteincnbina, waar liij grooten aandacht wijdde aim do con trole-Inrichtingen en de verschil lende wijzer platen. - De weersomstandigheden. liet weerbericht geeft aan, dut er gun stige weersomstand1 gliedcn heer chen voor den start. Men verwacht eenige bewol king, doch de vliegers zullen waarschijn lijk geholpen worden door wind mee op de eerste élappo van hun vlucht op beide routes. Do „Irish Swoop"' uitgesloten. Het Amerikaansche Bellanoa-toestel, waarmede de lerschc piloot Fitzmauriöe voor de lerschc Sweepstake zou u'tkomen in de wedvlucht naar Melbourne, is door de wedstrijd.eiding uitgesloten. Een verdacht Nederlander naar Mildcnhall? Op het vliegveld Croydon is gisteravond aangekomen oen Nederlander die vooigM vlieger te zijn em Johannes van Lee te 'heeien. llij kon zich evenwol niet legi- liniecren. llij verklaarde morgen getuige te willen zijn van den start van do luciiit- race. De man is op liet vliegveld vas ge houden, doch later bleek hij verdwenen te zijn. Dc poliiio is thans op zoek naar dezen onbekende. Sneller kan liet niet. Het. internationale Weekblad Das None 'lage-Budi, dat deolneemt aan een Duitsche Pers-ten'aanstelling, die ter ge'egonlieid van de jubileumfeesten a.s. 21 Oolober te Mel bourne geopend wordt, 'heeft daarbij ge bruik gemaakt van de door d;e Lon io.i volgens voorschrift KANTOORBOEKHANDEL LANGE 11AYEN 77 - TELEF. 6*812. Melbourne-race geboden verkeersmogelijk heid, Door een snelle viud.it van do Douglas D. C. 2 (Uiveij hoopt men in saat te zijn bij de opening dezer expositie het nummer van heden dat, reeds eergisteren per go- woon K, L. M. vliegtuig uit Parijs kwam, aan het tentoongestelde materiaal loa te voegen. Men zal derhalve in Melbourne elkaar „het nummer van deze week", kan nen wijzen. De weddenschappen. Zooals te begrijpen is, wordt zwaar ge wed op liet resultaat van de Londen Melbourne race. De Iaalsfe noteeringon wa ren gisteravond Parmontier 10/1Scolt, de Mollisons, Uosooe en Turner 12/1; As jes 14/1; Joncs 16/1 en do anderen 50/1. Hieruit blijkt dus, dat men ook in de kringen van de wedders grooto verwadi- tingen beeft van de prestaties der Noder- lanuscitie vliegers etn van de constructie hunner toestellen. Passage theater. Ecu gevarieerd bijprogram. Van de Fox-film, opgenomen bij de aan komst van koning Alexander van Zuid- Slavië in Frankrijk, welk bezoek een ge weldig drama werd, is het meest schok kende dool geknipt, Men ziet: de aankomst van de Zuid-Slavi sche torpedoboo Dubrovnik mol aan boord do koning, het landen te Marseille, de be groeiing, men ziet koning Alexander vrioti- de'ijk lachend in de auto zitten pret naast hem minister Barlliou, die ietwat stroef kijkt, de auto gaat rijden en dan is er een hiaat. De barbaarsaho daad is geschied en wc zien liet resultaat: twee doodkisten, die het stoffelijk overschot bevatten van de twee mannen, die we even te voren in de open auto zagen zitten. Internationaal onderzoek geeïscht naar de verantwoordelijkheid van den aanslag te Marseille. Zal Italië dr. Pavelitsj uitleveren? DU ITS CIIL A ND Von Kluck overleden. Do bekende Duitsche generaal uit dan ■wereldoorlog, overste-generaal Van Kluck is gistermiddag om 5 uur in zijn woning te Berlijn Grunewald1 overleden. NOORWEGEN. Eden te Oslo. De Britsche lont-grootzegelbewaarder Edm is gistermorgen te Oslo aalngekomen. Rij zal o.a. door den koning worden ontvajngdn. Vanavond1 voltrekt Eden weer haar Londen. ITALIË. R'et bezoek van Laval. De Italia an sche avondbladcin nemen met genoegdoening ken'nisi van het besluit van Laval in plaats van Barthou oön bezoek aan Rome te komen brengen. De berich ten uit Parijs leggen er den nadruk op, dat dit bezoek niet zal plaats vinden voor het einde van de op 13 November begiin- hendo buitengewone zitting van don Vol- ken bondsraad, ZUID AMERIKA. ICalm in den Gr an C li a co. Het Boliv iaansclie ministerie van oor log maakt bekomt, dat de militaire opera ties in den Gran Ghaeo do laatste dagen een periode van betrekkclijko kalmte zijn ingetreden. Er hebben geen gevechten van beteokenis plaats gevonden. JAPAN. De kwestie va n den Chinoe- sch en Oostorspioarweg. YioJgens boridht van hol ministerie van nuttenlaïulsdhe zaken heeft Moskou tijdons j IpjOmdcriimideJingen over den vorkqdpi van USli Odaecischen Giosterspioorweg nieuwe De raad van de Kleine Entente en die van de Balkanstaten hebben gisteravond twee gelijkluidende communiques gepubliceerd, waarin o.m. wordt verklaard: Niet het oog op het ongeluk, dat Frank rijk en Zuid-Slavië heeft getroffen, heeft de raad (resp. der Kleine Entente en van de Balkanstaten] op 19 October een zitting gehouden. De raad is tot de slotsom gekomen, dat de moord te Marseille een misdaad is, welke op het gebied' der buitenlandscbc politiek betrekking heeft en gepieegd is onder den invloed van krachten, die op internationaal gebied' werkzaam zijn. Den laatst en tijd hoeft een groot aan tal daden van terreur plaats gehad, niet het doel zekere landen in hun internatio nale positie te verzwakken. Doze in ."na tionale anarchie hoeft haar hoogtepunt be reikt met den moord' op den grooten ko ning. De permanente raad dor Kleine En tente acht liet onder do tegenwoordige om standigheden noodzakelijk, d'at alle landen zonder uitzondering samenwerken in een geest van vrede en met rust en objecti viteit, opdat de wederzijdsche verantwoor delijkheden kannen worden vastgesteld1. Voorts is hot wenschelijk maatregelen te nemen om in de toekomst con herhaling van dergelijke dadon te verhinderen. De permanente raad der Kleine En tente is van ineening, dat nog ernstiger conflicten zullen plaats vindon, indien geen internationale maatregelen worden getrof fen, oi indien deze maatregelen niet in alle loyaliteit en in allo gevalen zouden worden toegepast. De regeeringen der staten der Kleine En tente verklaren plechtig toe te stemmen in dergelijke maatregelen. Aile bij verdrag aangegane verplichtingen, welke deze sta ten onderling bobben aangegaan, moeten worden nagekomen. Koning Carol en prins Paul hebben de besluiten van den raad goedgekeurd. Do volgende gewone bijeenkomst van den raad der Balkanstaten zal op 30 'Oc tober a.s. bijeenkomen. In oen toespraik tot do vertegenwoordi gers der Kleine Entente voorspelde Titoe- lescoe eon zeer ernstig conflict in Europa, tenzij direct internationale maatregelen wor den g-enomön tegen de terroristen. Uil Belgredo wordt gemold: Er is geen enkel ultimatum tot Boeda pest gom In do.U" do rej.wlag van Zuid- Slavië. Categorisch wordt het uit vreemde bron afkomstige bericht tegengesproken, vol gens hetwelk een ultimatum zou zijn ge zonden, waarin zekere satisfactie zou zijn gevraagd naar aanleiding van dan moord aanslag te Marseille. In politieke kringen te Belgrado is niet een dêrgelijken stap onder oogen gezien. Men blijft kalm en er zal geen enkele demarche worden gedaan voor hot onder zoek definitief zal zijn afgesloten en de verantwoordelijkheid zal zijn vastgesteld. In goed ingelichte kringen wordt ver klaard1, dat liet zelfs onwaarschijnlijk is, dat de kwestie voor den Volkenband zal worden gebracht. De Fransdie veiligheidspolitie heeft naar Turijn een vertegenwoordiger gezonden am de beide terroristen-leiders, dr. Pavelitsj cm Kwalernïk, een verhoor af te nemen. De Matin meldt, dat do Itatiaansclhe po litie met een beroep op de internationale usance den Franschen politieambtenaar niet tot de gevangenis heeft willen toe laten. Nadere inlichtingen zijn bovendien geweigerd, aldus vervolgt hot blad, volgens uil Rome ontvangen instructies. De Fransohe rechter van ius'ructie, die in Marseille de aanslag o;> koning Alexan der behandelt, heeft een bevel tot voorge leiding uitgevaardigd tegen den in Turijn gearresteerden dr. Pavelitsj. Men hoopt thans te kunnen bewerkstel ligen, dat dr. Pavelitsj naar Marseille zal worden uitgeleverd. Naar verluidt zou liet thans vaststaan, dat Pavelitsj op 30 September, vergezeld van een vrouwelijk persoon, die in Zwit serland wordt opgespoord, in Marseille hoeft vertoefd. m*** De jongste koning van Europa, ko.iing Peter, verschijnt op het doek, gefotogra feerd te Londen en bij aankomst in zijn eigen land, waar hoogo of.ieicren in den knaap hun nieuwen ko.iing begroeien. Tol hol bijprogram behoort een gekleurd filmpje: De sjeik van Marokko, een grap pige historie met als motief: een ver lóren-vergeten geraakte melodie, waa.oin de sjeik tranen met tuiten huilt, maar zijn tranon worden gedroogd, want de melodie herleeft, dank zij oenpapegaai. „Broadway attractie's'* brengt arlistan in uiteen! aopcaul genre op het doek; mej. Bergmaan, de veihollaadschte Weensohe zingt, begeleid door dein organist Walvis, op het looneeJ eenige liedjes on dan gaat na de pauze Malle Gevaljn, waarover wc Zaterdag j.l. reeds uitvoerig schreven. De 'heer lluizenga beeft weer verscheide ne cadeaux uitgereikt en opgewekt om in Schiedam te koopen. De film wordt geïntroduceerd door mi nister De Wilde, die een korte toespraak voor de microfoon hield; later sproken in de fdm nog mr. W. C. Wendelaar, de heer J. R. Snoeck Ilenkemans, de heer L. F. Dnymaer van Twist, minister Dec kers en minister dr. H. Codijn. Het eerste deel van de film voert ons terug naar 1914, 1915—1918. Het „af zwaaien" in November van d'at jaar wordt spoedig gevolgd door onrust overal in den lande. De symboliek spreekt in dit ge deelte op frappante wijze: een handle, die overgehaald wordt en de bedrijven staan stop; een gebarsten spiegelruit: de spanning i Het tweede gedeelte heet: De Daad, Duizenden snellen naar Dien Haag en een vuurtje wordt uitgetrapt. De grootsche huldiging op 18 November 1918 op het Malieveld van de Koningin en de Prin ses zijn in de film niet vergeten. Daarna volgt de opbouw van den B.V.L, en na 15 jaar zijn er 21 gewestelijke ver banden en 1277 afdeelingen, met moer dan 80.000 leden. Tal van levendige laferoeien, ook uit den jongsten tijd1, o.a. de schietwedL strijden te Tilburg in September j.l., zijn ingelascht. liet laatste d'eel van de film is ge titeld Oranje en Nederland en besluit met te wijzen op de groote zegeningen, welke Nederland onder 'Oranje mocht ontvangen. Generaal-majoor II. de Iongh hoeft nog een slotwoord gesproken, waarna staande werd gezongen: „Mijn schilt oude betrou wen". „Sluit de gelederen" zal dezen winter op circa 100 plaatsen in ons land' voor B.V.L.-ers worden vertoond. Wijka votul. Vrijdag 16 November a.s. zal ds. A. Luteijn, Herv. predikant to N ij kerk, (vroe ger te Vlaaxdingen), op do eerste wijkavond van Wijk II der Ned. Herv. gemeente in de Wesferkerk bij lichtbeelden spreken over: Het liospitaalkerkschip De IIoo-p, waarmee hij elk jaar een reis maakt. Kunstavond. Ten bate van do Hervormde kleuter school in Irene zal Dinsdag 6 November a.s. in het Vereenigingslokaal een kunst avond worden gehouden. Do heer Carré heeft een nieuwe kleuterfilm vervaardigd, die dan vertoond zal worden en ook do oude kleuterfilm, in Irene opgenomen, zal nog eens weer gedraaid worden. Voorts zal o.a. mej. N. Verdoes uit Rotterdam', begeleid door mej. M. v. d. Wel, zingen cn na de pauze treedt oen dub uit den B.V.L. op. De rouwstoet bij do begrafenis van koning Alexander in de straten van Bel grado, Links oj> de foto onderscheidt' men den jongen koning Poter II, Zuiveraar van Gebouwen en Schepen Stadhouderslaan 37 - Schiedam Telefoon 69655 pe/ü couiuul verscliytil ilagi-lyks, met uit- louiiering van Zon- en Feestdagen.. l'rijs por kwartaal f 1.rv Iranoo per post f2.50. Prya por week: !5 ets. Af/.on- dorlijke nummera 4 eta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen; AdverteDtion voor hot eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan liet Bureau bezorgd zjjn, 'a Zaterdags o-óór 4> uur. Een bepaalde plaats van advertontidn wordt niet gewaarborgd. Prijs dor Advertpntfën: van 15 regels f 1.55; ledcie i'fgel meer 0 80; in liet Xab (dagnummer 15 regels 1 1.80, iedere regel incet i 0.85. Reclames f0.75 per regel. Incassokosten 5 cta^ E os t kwitanties 15 ets, 'iarieven van advertentioa ij flbonnoment rijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Adveiteiitien opgenomen 5 fÜ,5Q t/in, 15 woor den, f 0.75 t/m. *25 woorden. Kik woord moor 5 cent tot oen maximum van 80 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot'25 woor den f0.25, mits vóói Dinsdagavond buur aan het Bui eau bezorgd. Zaterdags: Kleine AdvertontiÖn f 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1