TWEEDE BLAD, SCHIEOAMSCHE COURANT BINNENLAND De Winkelsluitingswet. De gemeenteloonen te Amsterdam Handelsverdrag met de Ver. Staten Graal-optocht ging wel door. Kunst en Wetenschap Gemengd Nieuws Rechtszaken De „Uiver" verlaat Melbourne. Motorschoener „Jupiter" vergaan. 3e uitrusting van de „Normandië" - M Ook luitenant Hansen tc Melbourne. DEK DONDEltDAG, 1 NOV. 1934. No. 20786. J]ez«arcn van den Kon. Ned. Middenstandsbond. Uet algemeen bestuur van den Konink lijk cJn Nederlandseben Middenstandsbond, lieoft do/er dagan aan don minister van, economische zaken cenige ernstige bszwar re'n kenbaar gemaakt betreffende do too- passing van do Wijzigingswet van 27 Juli 1934, inzake do crisisvooizioning betref fende do winkelsluiting. Wie zijn belanghebbenden? Daarin wondt opgemerkt, dat bij hot bo- oordeclen van do vraag wie „belanghebben den" zij'n in den zin van artikel 5, 3e lid van genoemde wet, naar hot oordeel van liet algemeen bestuur, voornoemd, in de eerste plaats rekening moet worden ge houden met die groepen winkeliers en win kelbedienden, die inderdaad rechtstreeks belang hebben hij het al dan niet verrui men van verkoopgclegonheid. Een verkeer de interpretatie van artikel 4, le lid sub a vain de Wijzigingswet, hoeft helaas ge leid tot het trekken van onjuiste conclusies! uit de resultaten van do in verscheidene gemeenten ingestelde enquêtes. Met consumptie-ijs geen com binatie. Met 'name is het samenbrengen van de winkels in brood, banket, suikerwerk, cho colade, al dan liiot tezamen met con sumptie-ijs, in één groep veelal oorzaak geworden van misvattingen bij1 hst beoor- deelen van do vraag, of een behoorlijke •"ordorbeid der belanghebbenden voor toe passing der regeling is Immers hoeft men hij' het bepalen van hot percentage ten Onrechte hel aantal geraadpleegde perso- hi" ja zelfs liet totaal aantal van de in deze omvangrijke groep werkzame winke liers c'n bedienden als grondslag geno men, zonder onderscheid te maken tus- schdn degenen, die „inderdaad rechtstreeks met de al of niet verruiming gemoeid) zijn" (bewoordingen der ministerieele cir culaire aan de gemeentebesturen) en de overige vakgenooten. Dientengevolge is om. uit hel oog verloren, dat verreweg de meeste broodbakkers die over hot algemeen eigener beweging op Zondag bun winkels reeds langen lijd gesloten houden niet als rechtstreeks belanghebbenden zijn te beschouwen on dit is juist eon cate gorie, welke in aantal overwegend is. Past mm. de noodzakelijke correcties tos, dan knigl men veelal oen geheel ander beeld1. „Ten verkoop in voorraad' Vooits hooft het algemeen bestuur 's mi nisters aandacht gevestigd op een betreu renswaardig gevolg van de redactie van artikel 4, le lid sub a der wijzigingswet, waarin om. de mogelijkheid iot verrui ming voor winkels, „waar uitsluitend of in hoofdzaak hetzij visch, hetzij fruit... ten verkoop in voorraad zijn", wordt geopend Hij het vaststellen dezer redactie is aan do aandacht ontsnapt dat de combinatie van visch- en fruitwinkel veel voorkomt. Gezien tie groot© belangen, welke hier voor vele middenstanders op het spel staan, meent het algemeen bestuur een dringend beroep op den minister to moe ten doen, teneinde alsnog op doeltreffend© wijze spoedig deze lacune op le hcffc-n. Wat zijn buitengewone om standigheden? Tenslotte moge gewezen worden op de met dén geest der Wijzigingswet strijdige interpretatie, welke verscheidene gomeen- ie-besturen gegeven hebben van hot begrip „tegenwoordige buitengewone omstandig heden", vervat in artikel 5, le lid dezer wet. Het is duidelijk, dat daarmede be doeld zijn do economische moeilijkheden, waarmede het winkelbedrijf tengevolge van de crisis te k'ampetn heeft. Met Iname heeft men bij' het vellen van een oordeel over eventueole openstelling vain winkels, waarvoor een vergunning als bedoeld in art. 1, onder o of onder g der Drankwet 1931 geldt, in aanmerking ge nomen de mogelijke vermeerdering van drankgebruik en/of den aard van het ar tikel (liet niet aan bederf onderhevig zijn), factoren, waarmede slechts do rijkswetgever had te rektetnen bij het vaststellen der Wij zigingswet en welke bovendien niets uit staande hebben met „de tegenwoordige buitengewone omstandigheden", in de ge meente, tot do beoordeel ing waarvan do bevoegdheid vain den gemeenteraad te- perkt is. liet zal begrijpelijk' voorkomen, dat de Kan, Nedcrlandsche Middenstandsbond, aam wien talrijke gedupeerden de behar tiging hunner belangen hebben toever trouwd, niet kan berusten in do botte af wijzing van rechtmatige verlangens in strijd met Öe wet door verscheidene gemeente raden. Hot algemeen bestuur doet dan ook' eed krachtig beroep op den minister onn te voorkomen, dat een grievend onrecht bestendigd blijft en verzoekt geen middel oinboproefd te laten onn alsnog het sl"- tersbedrijf, waarop toch reeds zoo zware overheidskasten drukken, de behulpzame halnd te bruten, zoo noodig door nieuwe •wettelijk'* voorziening. Herzieningsvoordraeht ophieuw verworpen. De gemeenteraad van,Amsterdam behan delde gisteravond een .missive varr'B. en' W,, waarin kennis werd gegeven van éeri Koninklijk Besluit inhoudende een'verma ning der regeering aan den gemeenteraad omterug te komen op hot raadsbesluit van 4, October j.l., waarbij een voordracht van B. en W. tot herziening der loon- on salarisregeling en arbe dsvoonvaarden van het gemeentepersoheel door dén raad was verworpen. Na ampele bespreking word de herzie-; ningsvoordracht van B. en W, inct' 27 tegen 17 stemmenopnieuw door den raad verworpen. Inïnrmatofisch contact, Naar het Vad. van welingelichte zijde verneemt, heeft gedurende de laatste we ken een inleidende informatieve orientee ring plaats gehad met betrekking tot een eventueel te sluiten handelsverdrag met de Vercenigde Staten. Uit don aard dei zaak veikeert deze aan gelegenheid nog in het eerste stadium, zoodat over het resultaat van eventueel aan te vangen besprekingen natuurlijk nog mets te zeggen valt. Zooals men weet, heeft eenigen tijd ge leden de Nedcriand'sche gezant te Washing ton, jhr. mr. Van Ilaersma de With, hier te lande vertoefd1. Diens bezoek is toen mede dienstbaar gemaakt aan besprekin gen over deze aangelegenheid. De Ilaarieuischc burgemeester wijzigde zijn besluit. In ons blad1 vam gisteren deelden wij med'o, dat da burgemeester van Haarlem goon toestemming had1 verleend aan de Graal, om oen fakkeloptocht te houden. Wij vernemen echter, dat de burgemees ter gisteren zijn besluit heeft gewijzigd on alsnog toestemming heeft verleend'. Over wogen is het dool van de wandeling, n.l. oen devotie voor de afgestorvenen en voorts word' in aanmerking genomen, dat in an dere plaatsen, zooals Amsterdam, goon be zwaren zij'n gemaakt en daar wandelingen door do Graal gehouden worden. Samenvoeging van politie en brandweer tc Amsterdam. Een commissie", die belast is met do be- studoering van het vraagstuk inzake do samenvoeging vain politie en brandweer to Amsterdam, waarvan o-.m. deel uit maken de commandant dor brandweer on do hoofdcommissaris van politie, zal Maan dag naar Engeland vertrekken om zicb in verschil lande steden aldaar, waar vermeld systeem toepassing vindt, van den gang van zaken op do hoogte to stellen. Het Nationaal Jongeren Verbond opent vandaag in Den Ilaag een bazar en ten toonstelling, welke tot 3 November geopend zal zijn en die o.m. omvat een atdccling, die betrekking heeft op de luchtvaart, luchtbescherming, enz. Faillissement van Onnes van Nijcnrodc. 'Onlangs is de heer Onnes van Nijen- rode door de rechtbank te Utrecht failliet verklaard. Het betrof hier een vordering van de vroegere echtgenoot© van den lieer 0., die zich thans in Duitsoliland heeft gevestigd en die door de Du'tsche devie- zenverordening onmachtig is gold uit Duitschland naar Nederland te zenden. Naar wij thans vernemen, heeft mr. Ivap- peijne van Copello hooger beroep aango- teekend tegen deze faillietverklaring. Do zaak zal dus nu voor de civiele kamer van het gerechtshof te Amsterdam wor den behandeld. tot werkelijkheid geraakt, zal de daaraan le besteden moeite reeds rijkelijk beloond zijn. Tijdelijke herleving van een doode. Bij een poging om do levensgeesten op te wekken van een zelfmoordenaar, die door ophanging oen olndo aan zijn loven had gemankt, hoeft professor Sergi Broe- kanenko van het Centraal Instituut voor Bloedtransfusie te Moskou met oen door hem uitgevonden scrum con merkwaardig experiment Verricht. De overledene gat reeds dxie uur lang sedert men hem ge vonden had, gcon toeken van leven meer. Niottemin zette de professor do behande ling voort, die bestaat uit het inspuiten van het serum in de bloedvaten on «p kunslmaligo wijze trachten de bloedcircu latie te herstellen. Plotscl.ng begon hot slachtoffer toekenon van leven lo geven. Het bloed keerde terug naar liet gelaat, do longen begonnen te werken on het liart on do pols begonnen te kloppen. Dit resultaat duurde echter slechts twee mi-, nu ten, waarna doze toekomen van. leven geleidelijk weer ophielden. Poging tot doodslag te Eindhoven. Do rechtbank te Den Bosch veroordeel de den chauffeur P. G. van A. te Eind hoven wegens poging tot doodslag tot twee jaren gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Op 21 Mei j.l. had hij eon revolver schot op moiE. Cuypors, zijn meisje gelost, zonder haar te treffen. De officier van justitie had drie iaron gevangenisstraf geëischt. Brandstichting te Veldhoven. De rechtbank te 's-Hertoganbosch ver oordeelde gisteren dan 26-jarigan groente handelaar W. D. te Veldhoven, die op 29 Juli 1.1. brand' had gesticht in zijn wo ning, tot drie jaren gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De oisch was vijf jaren. Inbreuk op octrooien. Op 23 October 1934 heeft de rechtbank! te Breda vonnis gewezen in twee octrooi procedures, welke tegen de N.Vi. (Gloei lampenfabriek „Aurora" te Tilburg, dooi de Patent Treuhand Gesellschaft lesp. N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken weiden ge voeld. In beide procedures weid inbreuk geconstateerd en wel op do octrooien 11316 van de Patent Tieuhand Gesell- sehaft en 4619 van do N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken, Do N.V. Gloeilampenfabriek' „Aurora" werd verboden, ntet het inbreukïnaken op deze optrooidn voort te gaan op verbeurte van f25 résp. f10 per lamp. Hedenmorgen gestart. Donderdagmorgen (d. w. z. Woensdag avond Amsterdamsche tijd) zou de Uiver starten voor een rondvlucht over Australië. Parmentier en Moll zullen kalvliegen. Het toestel vervoert 14 passagiers en zal zich oerst naar Canberra begeven Op 8 November zat do Uiver te Batavia ar nveeren. Zooals pion AV®|^hgt_ bet m het voornemen op 17 (Noveniber a's. "te Amsterdam aan tc komen. Lnclitvaarttcntoonstelliiig te li otterdam. Naar wij vernemen, besta it inj d> Acade mie van Beeldend-e Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam, het voor nemen, om de jaarlijksche Iversttenioon- stelhng te wijden aan het luchtverkeer. Deze tenioonstelling zal van gebed an doren aard zijn dan de LUTO, dm waar schijnlijk eerlang ook te Rotterdam le be zichtigen zal zijn en is bedoeld een beeld te geven van de ontwikkeling van het luchtverkeer sedert 1919 in alle wereld- deelen. De economische en technische fac toren, die op dezen ontwikkelingsgang hun mvlood hebben doen gelden, zul'en aan schouwelijk worden gemaakt Vooits zal een beeld worden gegeven van de tot dusver behaalde bedrijfsresultaten en van de waar schijnlijke ontwikkeling van de luchtvaart in de naaste toekomst. Reeds hebben naast de K.L M. ook ver schillende buitenlandsche luchtverkeerson- dernemingen en constructeurs hun mede wei king toegezegd. Een dergelijke tentoonstelling word hier te lande nog niet georganiseerd, zoodat de verwachting gewettigd is, dat de belangstel ling voor do luchtvaart andermaal geprik keld zal worden. Een tentoonstelling als deze behoorde, aldus de organisatoren, reeds lang in ons land in permanente vorm aanwezig te zijn en wel, in den vorm van een nationaal luchtvaartmuseum. Wanneer de voorgenomen expositie slechts als uitkomst oplevert, dat de hier boven uitgedrukte wensch om te komen tot oprichting van zulk een museum met alleen meer algemeen gevoeld wordt, maar Comité zorgt voor brand stoffen, voor Uw minder bevoordeelde landgenooten. Wilt U voor de mid delen zorgen? y-GlRO J? Zeven opvarenden door Duil- sclien logger opgepikt en door Duit sell poliiievaartuig le ÏJmuiden behouden aan wal gebracht. Gisteravond is te ÏJmuiden het Duit- sche poliiievaartuig, Weser, onder com mando van kapitein-luitenant Isenlar, bin- nengeloopcn met aan boord de geredde bemanning van den gezonken motorschoe ner Jupiter uit Delfzijl. De kapitein, W. Komdcur, en de zes overige leden der be manning, zijn gezond en wel aan wal ge bracht. De Jupiter is Zondagavond op weg van Yarmouth in Engeland naar Lerwick, in Zweden, gezonken, doordat de lading slagzij maakte. Na bijna 24 uur in de sloop ie hebben rondgedreven, werd de bemanning opgepikt door de Duitsche visschersboot BV. 7 „Hagen". Deze luid radio aan boord en praaide het Duitsc-he poliiievaartuig, dat op zijh"*T>et&t gisteren 'tie sfchipbreukelin- gen overnam en behouden te ÏJmuiden binnen bracht. ITcl relaas van den kapitein. Te ÏJmuiden heeft kapitein Komduur bet relaas van de ongeluksreis gedaan. We zijn afkomstig uit Delfzijl; de Ju piter, van de reederij N V. Jupiter, is een nog nieuw sclnp, gebouwd in 1931 en netto 314 ton groot. We hadden in Yar mouth onverpakte haring geladen, ze heb ben er daar zooveel van, dat de vangst op die manier naar Lerwick m Zweden wordt gebracht, waar de visch machinaal wordt verwerkt. Om half elf Zondagochtend vertrekken we uit Yarmouth's haven. Het weer zag er al direct mot eig aanlokkelijk uit, een hooge zoo, een stevige wind en zware regenbuien. Tot zeven uur Zondag avond ging alles aardig naar wensch, maar toen merkten we korten tijd later, dat er wei king in de lading was Die onverpakte haring is altijd gevaarlijk en we waren niet heelcmaai vol. liet schip begon slagzij aan stuurboord te maken. Er was geen verhelpen aan en ziendaroog werd liet erger. Op een gegeven oogenblik lagen we 15 gr. slagzij. Ik zag in, dat hot schip niet te behouden was. Radio hebben wc met aan boord, alleen een eenvoudig ontvang toestel lotje en meer niet... Van de twee sloepen konden we door do slagzij de bakboordsloep naliuulijk met gebruiken, dus met zijn zevenen moesten we de eene sloep gebruiken. Er siond veel zoo, maar ten slotte gelukte hot toch om den sloep buiten boord te zetten. Een gemakkelijk karweitje was tiet nu niet be paald. Een glimlach trekt over het gezicht van den stoeren zeeman bij de herinnering aan liet gelukte ontsnappen van het ten doode gedoemde schip, We waren dan zoo vervolgt de kapi tein zijn spannend maar sober gehouden relaas in den sloop. Er was water, wat scheepsbeschuit en andere eetwaren, maar veel was liet met. We hebben niets van onze klecren of bezittingen kunnen red den... Om kwart voor acht begon de vreese- lijksfe tocht, die ik oo;t heb meegemaakt We haddon door de overslaande stort zeeën geen drooge draad meer aan hot lijf. En koud koud I Tegen negen uur zagen we het laatste licht van onze Jupiter in de goiven ver dwijnen... Zoo hebben we bijna 24 uur rondgedob berd. We voeren een zeiltje en sleepan- kqrs... We wisten, dat we in vrij druk vaarwater waren, dus er was alte hoop, dat we gauw zouden worden opgepikt. AI aar ik kan toch zeggen, dat we meer dan blij waren, toen we een logger in het oog kregen, die ons ook opmerkte. Het bleek de Duitscho logger B.V. 7 „Hagen" van Vegesack te zijn. Het was toen Maandagavond half zes. Het aanboord1 komen was geen prei je, maar do Duit- Aanrijding. Op den rijksweg Den BoschGrave reed gisteravond' de landbouwer M. Gappen uit Rosmalen met een met paard' bespannen ijzeren wagen, toen hij door een hem ach teropkomende auto van don heer Wayers uit Oss werd aangereden. Door de bot sing word' do auto vrijwel geheel vernield. De chauffeur kwam er wonder boven won der zonder verwonding af. De voerman liep ©enige lichte wonden op. Tegen lvem is proces-verbaal opgemaakt, d'aar hij zon der licht reed. Eenige verbluffende cijfers. De werkzaamheden on den nieuwen Fran sell en Occaanreus „Normandië" wor den in flink tempo voortgezet om hot schip kant en klaar af te leveren voor zijn eerste reis op 7 April van het volgende jaar. De Compagnie Générale Transa tl antique, aan welke maatschappij de „Normandië" behoort, heeft dezer dagen do monsterrol van het drijvende hotel samengesteld. De équipage za! bestaan uit: 2 navigatie- eommandantón, 1 commandant va!n alge- meenen dienst, 6 stuurlieden, 2 stuur mansleerlingen, 10S matrozen. Het mar chinoknnierpersoneel telt: 1 hoofdmachi- Tiist, 16 machinisten, 19 assistenten, 30 electricians, 131 mecaniciens, oliemannen en stokers. Verder de administratieve staf: ©en directeur, G chefs en onder-chefs. Me dische hulp zal worden vertoond door 3 doktoren en 2 assistenten. Voor de bediening der passagiers slaan op de monsterrol1 gerant, 16 musici, 7 drukkers, 9 kappers, G28 kellners on bar-men, 25 kamermeisjes, 6 botteliers, 114 koks, 73 bijkoks, 9 slagers, 10 bakkers, 20 loopjongens, 11 dekbedietnden, in totaal 1254 koppen. Voor een reis naar New York en terug wordt aan proviand medegenomen 70.000 eieren, 7000 stuks wild' en gevogelte, 16.000 K.G. vieesch, SO 000 K.G. ijs, 24.000 liter wijn (waarvan 13.000 voor de equipage), 6950 flcssclien betere wijn ©n champagne, 2600 flessehön likeur, 16 000 ter bier, 9500 flesschen mineraalwater. Voor het iafolservies is bsnoodigd: 160 karaffen, 57,600 glazen, bekers cin koppen, 28 120 koppen en schotels, 5G.8S0 borden, 1650 zoutvaten, poperstrooiers, enz. De wereldtentoonstelling tc Chicago gesloten. Gisteravond' tc middernacht precies zijn de terreinen van de wereldtentoonstelling te Chicago gesloten. Volgens mcdedealitng van don raad van beheer zou de tentoon stelling te Chicago lot nog toe aan extra inkomsten 160 000 dollar hebban gegeven. Vermoedelijk zal zij in liet voorjaar weder om worden heropend, terwijl overwogen wordt jaarlijks daartoe over te gaan en haar aldus definitief een permanent ka rakter le geven. Twee vliegtuigen neergestort. Boven het vliegveld van Toronto (Otta wa) stortte een lesvliegluig neer, met hot gevolg, dat 3e instructeur op slag werd gedood, terwijl de leerling-vlieger zooda nig werd' gewond, dat hij eanige uron later overleed'. Te Camp Borden veron gelukte een militair vliegtuig. De piloot werd gedood. Bom in ccu warenhuis ontploft. Te Gassa Grand'a op Cuba ontplofte gis teren op het uur, dat het bezoek het! grootst was en de zaak geheel was ge vuld met bezoekers oen bom in een waren huis. Vele vrouwen werden gewond, waar van twee ernstig. sellers wisten van aanpakken. Het geluk was mee en behouden en wél wisten zei Deonsche luitonaint-vheger dansen is ons aan boord te brengen. Onze sloep gisteravond' te Melbourne aangekomen om ging echter verloren. 11 uur 54 A.T,

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5