PÊm Versiag van den Gemeenteraad m TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT ïBssai Vergadering van Donderdag 11 October 1934 's avonds 8 uur. (Voortgezette vergadering.) IL; 'Voorzitter: de burgemeester, de heer II. Stulemeijer. Wijziging gasprijs. (Vervolg). Nog eens: de penningen. Do Je oer mr. Van Vel zon zegt,dat mevr. Benthem in tweede instantie nog weer enkele opmerkingen hóeft gemaakt over de bezwaren, die gelegen zouden zijn in het verbruik van muntgas, in ver band met don prijs der penningen. Er is geen verschil van inzicht tussohon mevr. Benthem en spr. voor wat betreft het on- wensclielijke, dat zelfs ook maar een be trekkelijk klein bedrag wordt vastgelegd in muntgaspennningen. -Maar dat euvel doet 'zich slechts éénmaal gevoelen, n.l. bij hot voor de eerste maal aanschaffen van de penningen. Het is niet zóó, dat men steeds weer een te hoog bedrag vastlegt in pon- •ningon. Bovendien, een andere regeling is tech nisch niet wel denkbaar. Het zou veel dankbaarder zijn, als spr. toe zeide: Wij zullen de zaak nog eens in de commissie voor de Technische Bedrij ven bekijken'! Dat zou wel vriendelijker maar niet eerlijker zijn, dan wat spr. thans moet zeggenHet geval met de penningen is niet anders op te lossen 1 Een foutieve maatregel. Mevr. Benthem heeft gezegd: Gcd. Sta ten hebben ons opgelegd den gasprijs te verhoogen en liet ..is nu wel gebleken, dat dit onjuist is geweest! Dat onderschrijft spr., die bij de be handeling van het desbetreffende voorslel ook heeft gezegd: Dit is een avcrechtsclie politiek. Alleen had spr. niet verwacht, dat het bewijs daarvan binnen zoo'n kor den [ijd geleverd zou worden. En spr.'s meening is in dit geval de zelfde als van het gelieele college. Spr. hoopt dat, als de zelfde situatie zich in de toekomst zou mogen voordoen, Ged. Staten dan voor zichtiger zullen zijn! Ilcclamc. Het punt reclame is ook in do commis sie voor de Technische Bedrijven oespro- ken. Hoo reclame gemaakt moet worden, daarover kan men verschillend denken. Het is een kunst op zich zelf te bepalen, hoe met een minimum van kosten liet grootst mogelijke rendement verkregen kan worden. 'Op het punt van de reclame kan spr. met zijn toezeggingen intussclien wat vrij geviger zijn dan ten aanzien van liet vraag stuk der gaspenningen: Er zal reclame .gemaakt worden voor het verbruik van gas 1 De heer Van Dorp heeft gesproken over de Nederlandsche kolenmijnen en liet een nationaal belang genoemd, dat deze in vol bedrijf zijn. Maar de situatie is helaas zoo, dat de kolen uit de Nederlandsche mijnen uitermate slecht geschikt, zijn om daaruit gas te produceeren. Alleen in Imo gen nood zou men ze voor de gaswinning kunnen gebruiken. De heer Van Dorp voorspelt: We zijn er nog riiet met deze prijsverlaging van liet gas en vraagt liet paard niet achter den wagen te spannen. Do hemel beware ons daarvoor. Spr. rijdt liever met twee paarden voor den wagen, om beter vooruit te komen. Voor ile opmerking van den he .r Coljé: Er moet iels anders gedaan worden, is spr. ontvankelijk. We zijn editor juist nog aan het denken: Wat er dan nog gebeuren moet. De lieer Van Do:p, die zich op dit punl in denzelfden geest hoeft uitgelaten a's de heer Collé, hoeft niet gezegd, wat dat andere is. Do heer Collé hoeft dat wel gedaan, maar wat deze wil, is onmogelijk. Gas cn olie. Het is een abnormaal geval, dat het gas moet slrijden tegen de petroleum, die llinns, tegen, wat de Duitschers noemen: „sdileiider"-prijzen worden verkocht. De prijs ligt lager dan hij redelijkerwijs moet liggen. Die toes'and kan nooit gdiandhaafd biijven. Of hij nog een half jaar, of 2 maanden, of nog 3 jaar gehandhaafd' blijft, weet niemand. De petroleum is op dit oogenblik een ontwridht artikel en daarop mogen wij niet oen prijs baseeren. De heer Collé zegt: Je krijgt thans je straf, omdat je een te h.aogen prijs voor het gas gevorderd heb'. Dat kan niet juist zijn ,want petroleum is er de laatste jaren steeds geweest en met. het gebruik van petroleum is bij do bepaling van den gas prijs altijd rekening gehouden. Men gaf de voorkeur aan liet gebruik van gas, maar een absoluut moncprdio hooft gas nooit bozeion, omdat er toch immers altijd nog petroleum' te verkrijgen was als brand stof. De heer Collé stelt voor den gaspijs op 8 cent te bepalen. Dat is een willekeurige prijs. Waarom niet 6 of 5 cent? Vcor 1935 is op de begrooting een winst op de levering van gas geraamd' van f 100.000. Dat is niet te veel. Daarmee zal men rekeninug dienen te houden bij het bespreken van den gasprijs. Als deze zou terugvallen op 8 cent zouden kolos sale verliezen daarvan het gevolg zijn. Als men beweert: Het voorgestelde ta rief is niet goel, dan is spr. bereid' dat te bezien of eventueel een ander voorstel to bespreken waar dat thuis hoort. We leveren thans per jaar 6 millioen M3. gas. Moeten wo tot een veel lager ni- veau terug, omdat do petroleum als ern stige concurrent is opgetreden, dan zal ook <le kostprijs van het gas gedrukt moeten worden. Men kan niet tegelijkertijd eischen de gasprijs zoo laag mogelijk en den kost prijs ongemoeid laten. WH men verlaging van den gasprijs, dan ook de productie kosten zoo laag mogelijk. Of de consequenties daarvan den heer Collé Welgevallig zouden.' zijn, betwijfelt s'pr., die hiermede niet de bedoeling hoeft een loonsverlaging in liet vooruitzicht te stellen, maar wel het Jicht to laten vallen op d'e tegenstelling: lago verkoopprijs en 'handhaving van de loonen. Er is gezegd: Do minstdraagkraclhligen, die nog gas gebruiken, komen niet boven 20 M3. per maand uit on voor die eerslo 20 M3. is de prijs slechts met één cent verlaagd. Dat is jmist, maar de prijs wordt lach Jager.. Die groep profiteert evenwel minder van dit voorstel dan zij, die 30 M3. per maand verbruiken. Wie 20 Mo. verbruikt, behoort daarom nog niet lot de allerarmsten. Er zijn gc<od gesitueerden dio b.v. op kamers wonen en dije niet boven een verbruik van 20 M3. per maand komen. Om echter de ver bruikers van 20 M3. gas te kunnen leveren tegen 11 cent per M3. is het hoouig, dat er anderen zijn, die 30 M3. en veel meer gebruiken. Zouden alle afnemers be neden 20 M3. per maand blijven, dan zou het absoluut onmogelijk zijn gas te leveren tegen 11 .cent per M3. Spr. is op de redeneering van den heer Collé ingegaan, omdat een dergelijke opper vlakkige beschouwing wel opgang maakt. Men moet echter in het bedrijf zitten of lid van de betreffende commissie zijn o:n de zaak behoorlijk te kunnen overzien. B. en W. zijn tijdig bij den raad geko men met dit voorstel tot verlaging van den gasprijs en zullen tijdig torugkeeren b'ij' den raad, als de harde noodzaak daartoe mocht dwingen. Als een artikel niet ver koopbaar is in verband met den prijs, dan is. het eenige om verandering in de situatie te brengen: prijsverlaging. Niemand kan produceeren zonder afzet. De greep in de begroeting 1931 is zeer belangrijk en gezien de omstandigheden is dit het uiterste, wat wij a.ls ernstige men seden kunnen doen. 'Er is wel eens gevraagd: Zijn die groo'c reserves welke gevormd waden, wel nco- dig? Door vindingen of welke andere oor zaak ook kan d'e situatie in aan bedrijf soms,op eens geheel veranderen. Wie ge zegd heeft: Wordt niet te veel gereserveerd en een te solide betlrijfspoliluiek gevolgd krijgt nu. het antwoordMen kan niet te voorzichtig zijn. De heer C ollé vraagt toestemming in derde instantie nog het woerd' te voeren. De raad staat dit verzoek toe. Dc verkoop en de kostprijs. De heer Collé meent, dat dlo keer Van Velzen zich te gemakkelijk van de zruik af maakt. Hij heeft het over „de opper vlakkige redenoering" van den heer Collé, maar die kwalificatie is ooik goolko p. De 'heer Van V-W-en zegt: Als de gasprijs op ft cent zou worden bepaald, zou dat lptot.avcrlagmg~v.cor het pet sönèeV meebren gen en de begrooting in disord'o brengen. Maar er zijn afnemers, aan wie gas wcr.lt geleverd tegen 6 en 5 on zelfs legen 41/» cent per M3. Die Jaalste prijs geldt wol in hoofdzaak voor de gemeente zelf, maar 8 cent is toch nog wel een aardig tikje boven den kostprijs. Als de wethouder den productie prijs zou willen meededen, zou blijken, dat ook met 8 cent per kub. M. nog wel eenige winst is te behalen. Het gemeentebestuur heeft zich eenmaal geheel ingesteld op de winst dor Tech nische Bedrijven, waardoor feitelijk een indirecte belasting wordt gelieven en daar aan wil men zich blijven vastklampen. Er zijn nu eenmaal, van die bepaalde gebeurtenissen, waar wij machteloos tegen over staan, zoolang men den privaat eigen dom handhaaft. Olie-cxpcrts! De heer Steens: Het is Russische olie, die zoo goedkoop verkocht wordt! De heer Collé: Er is ook nog andere oliel De voorzitter: Laat ons nu rniet naar Rusland' gaan! De heer Collé: Men weet hier in Ne derland ook wel iets af van oliel De mi nister-president is, naar men zegt, een deskundige op dit gebied! (Vroolijkheid). Wij teven in een gekkenhuis! Die lieer Van Velzen kan verwachten, dat het bin nen enkele weken wel weer in orde zal rijn De heer mr. Van Velzen: Waarmee? Met dat gekkenhuis? De heer Collé: Neen, met dc olieprij zen! Het publiek meent, dat, als straks do petroleum wat duurder wordt, het ook wel gauw weer een cent meer voor het gas zal moeten betalen! Als men den vijand' wil tegenhouden, zuüen andere maatregelen noodig zijn. Spr. gelooft niet, dat alleen do olieprijs van invloed' is op het verminderde gas verbruik; ook de loondxuk, toegepast voor de arbeiders is van invloed en vermoede lijk zelfs een der belangrijkste oorzaken van het terugloopen van het gasdebiet. De arbeiders moeten zich door do moei lijkheden heenslaan en trachten o.a. ook op het gasverbruik te bezuinigen. Wil men, dat do arbeiders meer gas zullen verbrui ken, dan moet man hot loonpeil van de arbeiders weer omhoog brengen. Ondanks d:e vorderingen van de techniek zijn voor een groote groep arbeiders gas en elee trischo stroom tot luxe geworden. Dat is het gevolg van de kapitalistische productie wijze. Ais men meent, dat do kapitalis tische productiewijze d'e besto is, heeft men ook een strijd als deze tusschen gas en petroleum te accopteeron. Spr. is niet verantwoordelijk voor dit systeem. Rot is een onjuiste politiek zich inkom- sten te verzekeren door een indirecte be lasting, omdat daardoor do minst draag- DER DINSDAG, 13 NOV- 193:1. No. 2079(1. krachtige hot zwaarst getroffen wordt. Do wethouder der Technische Bedrijven is er niet in geslaagd, ondanks hij spr.'s betoog oppervlakkig hoeft genoemd, dit to ontzenuwen. Een verlaging tot 8 cent is niet overdreven; Haarlem heeft den prijs op 9 cent bepaald. Daar heeft men misschien een beetje broederen kijk op de zaak! De harde werkelijkheid zal B. en W. wel aan hot verstand brengen, dat men rekening hoeft te houden met wat er in de wereld ge beurt. Do heer Van Dorp vraagt ook in der den termijn het woord. De voorzitter: Dat verzoek kan ik moeilijk toestaan. Als de raad echter geen bezwaar heeft... De raad heeft peen bezwaar. Alles abnormaal. De heer Van Dorp: De hoer Van Vel zen zegt, dat dei olie-prijzen thans abnor maal zijn. Dc heele toestand' is echter ab normaal cn wie. weet, of hij nog niet meer abnormaal wordt. De wethouder der Technische Bedrijven heeft spr. een zacht verwijt gemaakt, dat hij geen andere oplossing heeft aangewe zen.- Maar daar is spr. niet voor geroe pen; daarvoor hebben we een gascom- missiel i Dé teruggangis er en waar de meter eenmaal is weggehaald, blijft hij weg, ook als de petroleum 1 of 2 centen duurder' mocht worden, Spr. meent, dat het beter' zou zijn da meterliuur te doen vervallen, zooals Vlaardingen heeft gedaan, of deze hs.lveeren. Een vrouw uit het volk, die spr. heden morgen sprak,, zeide: „Toen ik den munt gasmeter pas had, kon ik 3 uren van: een penning stoken en nu maar .2 uren". Het vertrouwen raakt weg. Het zou daarom wel goed zijn ats daarover thans iets in het openbaar werd gezegd.. De meterliuur. De heer mr. Van. Velzen zegt den heer Van Dorp uit zijn tent te hebben gelokt. De heer Van Dorp acht het even moeilijk een goede oplossing aan de hand te doen als de wethouder en de oommis sie voor de Technische Bedrijven I Hij geeft niet aan, hoe deze crisis op afdoende wijze kan worden bestreden. De heer Van Dorp geeft wel oen vingerwijzing in de richting van de meterhuur. De post meter liuur komt op dèvbegróoting voor met een opbrengst van f 20.000. Zou men cbe. willen prijs geven, dari zou'daaroveT toch' eerst dó Financieele Commissie moeten gehoord1 worden. De Ylaarilingsche regeling. De heer Van Dorp zegt: Kijk naar Vlaar dingen, wat men daar doet in verband met het afnemen van het gasverbruik. -Maar als de heer Van Dorp herinnert aan wat men in Vlaardingen besloot ten aanzien van de meterliuur, vergeet hij op te merken, welke voorwaarden te Vlaardin gen inzake gasverbruik veel ongunstiger zrjn dan die, welke hier gelden. Dok al zon hier de meterhuur gehalveerd wor den, dan is do Vlaardingsche regeling nog veel ongunstiger voor de burgerij dan die hier geldt. Spr. meent, dat voor de eer ste 60 M3. verbruik-, te Vlaardingen gee- nerloi reductie van den prijs wordt toe gestaan, terwijl dat hier reeds het geval is boven 20 M3. 'Overigens is het ondoen lijk ongelijke grootheden te vergelijken. De heer Van Dorp heeft een klacht over gebracht van een weduwe... Geroep: Het was geen weduwe! De heer mr. Van Velzen: Het zal toch ook wel geen maagd' geweest zijn met een brandende lamp! De voorzitter: Misschien de we duwe van Sareptal De heer mr. Van Velzen weet niet wat de oorzaak is, dat die juffrouw thans maar 2 uur van een pennning gas kan gebruiken en vroeger 3 uur, maar zeker is het, dat dit niet het gevolg van een minder goede kwaliteit van het gas is. De directeur van de gasfabriek is er steeds op uit de samenstelling van het gas te verbeteren. Wij vechten niet tegen de olie magnaten en ook niet tegen de olie, die uit Rusland of van ergens elders komt, maar wij zien de naakte werkelijkheid en houden daarmee rekening. Spr. heeft er bezwaar tegen, dat de heer Collé zegt: „De heer Van Velzen bestrijdt mijn voorstel niet!" Loonen en ontvangsten. Hoe kan spr. vooruit weten, wat de heei Collé wil voorstellen? Do heer Collé beschikt over alle gegevens; hij kan tot den laalsten cent uitrekenen, wat is uit gegeven en ontvangen. Maar de heer Collé is zeer luchtliartig over deze zaak heen- geloopenl Hij zegt: De kostprijs is 8 cent per M3. Wat is de kostprijs? Bedoelt hij het gas in den houder of afgeleverd? Houdt hij rekening met de buizenbclasting met de omzetbelasting, die alleen reeds f20.000 vordert? We moeten de punljes op de i's zetten 1 Uit de bcgrooting blijkt, dat aan loonen en salarissen aan de gas fabriek een bedrag van f 114.000 wordt uitgegeven en dat de verkoop f495.000 opbrengt. Nu behoeft men niet een groot koopman te zijn om te beseffen, dat een bedrag van f 114.000 aan loon op een bedrag van f 495.000 aan ontvangsten zeer hoog is. We verkoopen inderdaad gas voor G en zelfs voor 4Yz en 4 cent per M3„ voor industrieele doeleinden. Daardoor is het echter alleen mogelijk de prijs te rege len, zooals nu door 13. en VV. wordt voor gesteld'. Bij het bepalen van den gasprijs kornen housch nog wol andere kwesties 1 te pas, dan alleen die, welke de heer ISlli Collé heeft genoemd. Nergens zal. men den gasprijs van 12 op eens op 8 cent per M3. brengen. Of men te doen heeft met een demo cratisch gemeentebestuur of met een ge meentebestuur, dat voor democratie niet veel voelt; of men als een industrieel dan wel als een arbeider denkt, altijd zal men een cenigszins belangrijke prijsver laging trapsgewijze willen invoeren. Mevr. Benthem: Het verbruik, boven 50 M3. per maand1 wordt duurder, als hot systeem van den lieer Collé zou wor den toegepast. De hoer mr. Van Velzen hoopt, dat de toesland niet zoo ernstig zal worden, dat rigoureus ingrijpen noodig zal blij ken. Men wordt echter steeds weer voor nieuwe omstandigheden geplaatst. In den distributietijd, toen het gasver bruik gerantsoeneerd was, werd het gas per M3. steeds duurder, als men meer dan zijn toegemeten portie gebruikte. Spr. waagt zich niet aan voorspellingen, rnaar wel kan spr. zeggen, dat, indien dit noodig mocht blijken, B. en W. met andere voorstellen bij den raad zullen ko men. Intussclien hoopt spr., dal die abnormale locstand, of wat de heer Collé een gek kenhuis noemt, een einde zal nemen. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd'. De lieer Collé maakt nog eenige op merkingen over do werkverschaffing en do heer Van Lith over de schoolgeld- regeling van de Nijverheidsavondschool, waarna de voorzitter te kwart over 10 do vergadering sluit. Gemengd Nieuws Dynamietontploffing. Zes arbeiders levend verbrand. Te Availon op het eiland' Gataliina aaa de Oalifornischo kust is bij' hot overladen: vain 7500 pond' dynamiet uit bussen in zakken do dynamiet door tot 'nog too on bekende oorzaak geëxplodeerd. Do kieoren dor neg on arbeiders, die mot liet overladen bezig waren geraakten in brand en zes hunner verbrandden lcvöiuL Twee werden levensgevaarlijk gewond' en eon iJrbeider wist zich te reddon door miet zijn brandende klceren in zee te springen. Dc toekomstige vuurtijd van do Queen Mary. Hoewel Engelands grootste mailschip dia Queen Mary waarschijnlijk pas over 17. maanden zijn eerste tocht zat inaken doet do C'unard White Star Lino toch rocdsl mcdedeeling omtrent do dienstregeling, waaraan het nieuwe schip zat zijn onder worpen. Het is de bedoeling in den nap middag op Zaterdag uit Cherbourg to ver trekken on Woensdagmiddag voor do thee to New York lo arrivoeren, zoodat het schip do reis zal doen in 9G uur. De Queon Mary zal daartoo eon gemidP dolde snelheid loopen van 321/2 knoop of 4 knoopen meer dan het snelste Atlan tische mailschip van het oogenblik. „Uiver -bemanning op Schiphol Voor hat vortrak van dan Dultichen kruiser „Emdan" voor zijn weraldrali, had In de sluis ta Wllhelmihafen een herdenking plaals welke door da gehaela bemanning werd bijgewoond De herdenking van den wapemtilitanddag bij het graf van den Onbe kenden Soldaat ta Brussel, werd Zondag door Koning Leopold lil van België bijgewoond

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 6