Bij Ruws Handen Purol STADSNIEUWS ,#a Omliggende Gemeenten MAGAZIJNEN „DE STER" 1 Even recht-zetten. Op de sluitingsvergadering -van do Hoko- dama-winkelweek, de vorige week Dinsdag in Musis Sacrum gehouden, is eenige wrij- v>ng geconstateerd tussciien één der deelne mers en een der conntèleden. In het verslag in ons blad van Woensdag 7 November is daar ook iets van aan den dag getre den, zonder dat evenwel al te zeer m bi- -zonderheden werd getreden. De heer M. Hijmans heeft deze kwestie in een vrij uitvoerig betoog uitgesponnen en ons ter plaatisng als ingezonden stuk aangeboden. We hebben den heer Hijmans gezegd, dat de Schiedainsche Courant er een eer in stelt een openbare spreektóbune te_ zijn voor ieder, die op een fatsoenlijk© wijze een algemeen belang wil dienen. Voor het uitvechten van persoonlijke kwes ties het al of niet leveren van artikelen voor do Hokodama-loterrj is onze ru briek Ingezonden Stukken minder geeigend en daarom kon zijn betoog in dien vorm en in die lengte niet door ons worden geplaatst. De heer M. Hijunns heeft de kwestie zoo belangrijk geacht, dat hij zijn betoog heeft laten drukken en als strooibiljet doen verspreiden. Wij gaan van zelfsprekend met op dit betoog in, maar willen, omdat de heer Hijmans ons in de inleiding van zijn pamflet noemt, alleen opmerken, dat wij ons oude, beproefd en zoo we weten ook gewaardeerd standpunt, handha ven. Ieder, die iets meent te moeten op merken in het algemeen belang, dit in beknopten vorm doet en zonder anderen te kwetsen, kan bij ons aanklop pen en ontvangt onzen steun. Maar voor breed uitgemeten persoonlijke ruzietjes is geen plaats in ons blad. Gemeenteraad. Aan vullingsagenda. De aanvullingsagenda voor de openbare vergadering van den gemeenteraad van Schiedam, op Vrijdag 16 November, des na middags te 2 uur, bevat de volgende punten: IB. Benoeming van een lid1-voorzitter van de commissie voor het Algemeen Handels Entrepot ter voorziening in de op 1 Ja nuari a.s. ontstaande vacature door de periodieke aftreding als zoodanig van den heer ir. 0. Houtman (lid uit het dage- lijkseh bestuur der gemeente als voorzitter], IC. Aanbeveling van de commissie voor de bibliotheek der gemeente Schiedam ter benoeming van een lid1 harer commissie ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. Stahlie. Aanbevolen worden 1. De heer ds. V. W. F. B. Schm.dt. 2. De heer Bv Mastenbroek, alhier, di recteur der Kon. Wühelminakweekschool te Botterdam. ID. Aanbeveling van de commissie voor het Stedelijk Muziekkorps, ter benoeming van een fid harer commissie ter voor ziening tn de vacature, ontstaande op 1 Januari as., door de periodieke aftreding van den heer B. A. J. Wittkampf. Aanbevolen worden: 1. De heer B. A. J. Wittkampf (aftre dend). 2.De heer Frits M. Beukers. 5C. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van de rooilijn langs het nieuw te stichten Dieselgemaal van het Hoo-gheem- -raadschap Delfland nabij de Vijfslmzen. Huurverlaging gemeentewoningen Aan den Havendijk en de Rijnstraat. Mede in verband met een desbetreffend verzoek vam de huurders vaia de gemeente- woningen, gelegen aan den Havendijk en de Rijnstraat, is zoowel door den Woning- dienst als door B. en W. sinds geruimen tijd de vraag onder het oog gezien of tot huurverlaging van dit blok zou kunnen .worden overgegaan. De onderhandelingen met het rijk hier omtrent hebben geen. gunstig resultaat op geleverd1] de regeering toch, die in het al gemeen er naar streeft de wouinghuron te veTlagen, staat op het standpunt, dat voor woningen, welke op den voet van de premiebcuwregeling zijn gebouwd, harer zijds in dezen niets kan worden gedaan; met de van rijkswege indertijd verstrekte premie wordt deze zaak door de regeering als afgedaan beschouwd1. Alles wat de gemeente aan huurverlaging voor dit woningblok doet, moet derhalve door het gemeentelijk woningbedrijf wor- d'en gedragen. In liet belang van een goede exploitatie van deze woningen heeft de directeur van den woningdienst een voorstel tot huur verlaging bij het college vain B. eri W. ingediend, waarmede, hoewel do verlaging gemiddeld slechts pl.m. 20 cent per wo ning por week bedraagt, toch reeds jaar lijks een bedrag van ruim f400 is ge moeid. Per woning loopen de bedragen van de verlaging zeer uiteen. Dit houdt verband met de geriefelijkheid van elke woning, welke in dit blok nogal uiteenloopt. Waar de commissie voor den Woming- dienst zich met dit voorstel heeft ver een igcl en het bij het college van B. on W. geen bezwaren ontmoet, stellen B. en W. den raad voor, tot de bedoelde huurver laging over te gaan. De Oranje Garde. Dc propaganda commissie van de Oranje Garde, afdceling Schiedam, is als volgt samengestelddo heer F. v. d. Touw, voorzitter; mej. M. Scheurkogel, secreta resse; de heer C. ran Zomeren, penning meester; mej. M.. van Noortwijk, L Haver bock en P. A. Noordenneer. Van een uitvinder en zijn vindingen. Wolvega? Fantastische ver halen. Men zal zicli kunnen voorstelten, dat wo gezien de ervaringen van anderen, wat huiverig zrjn geworden met hot introdu- ceeren bij ouzo lezers van uitvinders en hun uitvindingen, Wolvegal i Bij het verhaal, dut hier volgt, om geven wo ons dus met alle reserves, die noixlig zijn om te voorkomen, dat do go schiedenis van Wolvega zich hier her haalt! We ontvingen een briefje van onzen abooné, den heer Van Wieringen, waarin hij meedeelde 'n geweldige uitvinding te heb ben gedaande „sfrnal-revolver". Het tijd stip van het briefjo was uit psycholo gisch oogpunt bekeken zeker niet gun stig gekozen. Maar het zou toch ook niet verantwoord zijn van journalistiek stand punt bezien, de „tip" te laten loopen. En daarom begaven wo ons naar het opgege ven adres. i De uitvinder bleek een werkloos mon teur te zijn, 41 jaar oud, Schiedammer van geboorte, met een zeer bewogen leven ach ter zich. Gp tafel lagen enkele werkschriften met teekeningenvoorts lagen in een leeg si garenkistje een paar passers, potlooden, een fleschj-o Ooslindische inkt, enz. „Mijn uitvinding", vertelde do lieer Van Wieringen ons, „beslaat uit een nieuw type revolver, die echter geen kogels, maar een electro vuurstraal uitzendt, tengevolge van „telénèrgétische concentratie". Die „to- lénèrgétische concentratie" ontstaat door een combinatie van alleen aan mij bekende energieën, die op één punt worden ge concentreerd. Door een electrische stroom stoot Ontstaat een moleculair bombarde ment en liet uitstralingseffect doet ijzer smelten en alle andere voorwerpen ver branden. De straalrevoiver kan dus dienen als snij-apparaat voor metalen. Bovendien kan het apparaat ook als lucliklrukrevolver dienst doen. Door de energieën op te voeren, kan echter nog veel meer bereikt worden met „telénégétisclie concenlrntie". De straalre voiver kan worden gemaakt tot „straalge- sohui": de door clat apparaat uitgezonden stralen zi.l en alle oorlogstuig van den vijand op b.v. I K M. afstand vernieti gen en tot explosie brengen 1" - We hadden tot nu toe alleen maar woor den gehoord; B. en W. van Wolvega had den ten minste nog teekeningen gezien 1 En we vroegenWat kunt u ons van nw uitvinding toonen? 'Onze gastheer stond op, deed een deur in den kamerwand open, waarachter zicli een zeer diepe kast bleek te bevinden met een betonnen vlom. Aan den wand hing een apparaat, d it, wat vorm be treft, veel overeenkomst had met oen re volver van ongewone afmetingen. hethandu vat was geheel van rubber en om het apparaat zelf was rubber binnenband ge plakt als isolcermateriaal. In de kolf werden drie rubberslangen en' een electri sche draad ingevoerd. Eén dezer slangetjes was verbonden met een zuurstofOesch; een tweede met een klein carbid keteltje, waarin acetyleengas wordt geproduceerd de derde slang was verbonden aan een klein liggend cvlindertje, waarin zich de chemicaliën bevinden, wier samenstelling alleen de heer Van Wieringen weet en de electrische geleiding is noodig om den electrisehen stoot te geven, waarvan bo ven sprake was. We vroegen om eens in ons bijzijn een proef te nemen met de straalrevoiver als snij-apparaat, maar dat was onmoge lijk, -wegens het ontbreken van een flesch zuurstof. Geldgebrek! We hebben den uitvinder er op gewezen, dat een apparaat am metalen te suij.len, niet iets nieuws is, en dat ward dadelijk toegegeven, maar het principe van dit ap paraat is een geheel under. Men kan met de straalrevoiver, als men den heer Van Wieringen mag gelooven, ijzer öp betrek ke! ijk groeten afstand stuk snijden. Wat de uitvinder met zijn relaas aan ons beoogde? Iemand te vinden, die z'ch voor zijn werk interesseed;. Dat werk beperkt zich niet io' de s'raal revolver. Die is maar een klein onderdeel tje van wat do immer bezige geest van den heer Van Wieringen volgons zijn e'geu zeggen he°f( uitgedacht Schrik niet, 't is niet gerng een dnikboo'reldingsv- steeni, waarmee hij do firma Wilton leMs in kennis heeft grete'd; een pariflnitevlteg mndhine. een Oooaanalmnrrimn vliegtuig en een knallooze milrai'lei'se! De teekeningen vow al deze uïtvindin gen zijn au geheimzinnige wijzeuit het huis van den lieer Van Wieringen verdwe neneen uitvoerige besriirijving van zi'r.i uitvindingen, genotowd in een boekje, he f1 hij op straat verteren Hot «nip iasL hare wat hem gebleven is, is de gehaim- innige straalrevoiver. En we hotbon de mo^elijllmid veronders'e'd dat ork deze vandaag rf morgen verkwijnt, en bv» d lucht in v''egt Hokodama. Feestavond. Een comité, bestaande uit do lieercn L. Daniels, B. Bouman en F. Storen berg, beeft zicli Zaterdag jJ. gevormd om m verband met den goeden afloop van do llokodama-winkelweek" een feestavond te organiseeren on gisteren werd die reeds gegeven. Er waren vele deelnemers mot hun huisgenooten aanwezig; de heer Daniels liad gezorgd voor een afwisselend program, dat met één uitzondering geheel uitgevoerd werd door beroepsarlislen. De heer Daniels zeid© in zijn ope ningswoord in de flinke opkomst 'n sympa thie-betuiging van de deelnemers aan hel bestuur te zi enhet bestuur, dat heel wat over zich heen beeft moeten laten gaan. ~pr. besloot met een opwekking om elkaar als middenstanders te blijven steunen. De secretaris-penningmeester van het comité, de heer H. A. H e s, had voel succes met een kroniek van de Hokodama op rijm, waarbij aardige vondsten waren, Tusschen de nummers van het program door heeft de voorzitter, de heer A. v. Duinhoven, na een korte toespraak, aan den heer F. Ellenberger, commissa ris van politie, een bedrag van f139 over handigd, met het verzoek dit weer te wil len afdragen aan den voorzitter van de Schied. Vereen, tot bestrijding der tuber culose, dr. A. H. de Bruijn, die verhin derd was aanwezig te zijn. Spr. vestigde er de aandacht op, dat de Hokodama geen reclame heeft willen maken met den Edantropischen inslag, die naast de ma- terieele zijde toch ook wel degelijk aan wezig was. De heer F. Ellen berger complimen teerde de Hokodama met het groote suc ces, dat zij behaald heeft. Nimmer heeft spr. een organisatie gezien, die een zich gesteld doel zoo volledig en ordelijk be reikte, De winkeliers hebben meegeholpen om te voorkomen, dat het een Janboel werd. Aan de winkeliers in de eerste plaats, maar daarnaast komt ook een woord van hnlde toe aan het Sohiedamsche publiek. Spr. bracht dank voor het voor de t.b.c. patiënten beschikbare bedrag en riep de medewerking van allen in om het werk van de t.b.e. bestrijding te steunen Een bizonder woord van lof weid ge bracht aan den heer Van Duinhoven en aan de overige leden van het Hokodama- bestuur. De lieer Daniels heeft met éen toe passelijk woord aan de lieeren Van Duin hoven, Hes en Bouman namens de deel nemers van de Hokodama elk een gou den speldje, met do letters door elkaar gevlochten, aangeboden als herinnering aan bet vele werk door hen voot de winkel week verricht. In zijn dankwoord' zeide de heer Van Duinhoven o.a.,' dat er dreigde een schaduw te wonden geworpen; enkele be stuursleden voelden zich in verband daar mee niet erg lekker, maar do persoonlijke aanval op den heer Bouman is door dc- aanwezigheid van zoovelen hier, schitte rend gewroken. Spr. huldigde voorts de hoeren lies en Hoek voor liet vele werk, door hen ver richt en ten slotte den heer Daniels, die altijd voor een prettigen geest in de ver gaderingen van het bestuur zorgde. De heer Piet Groenendaal heeft met een serie moppen het feestprogramma ge opend en eenige liedjes gezongen; van de Abduk's, aangekondigd als anti podisten, heelt de mannelijke partner sterke armen en „handige" voeten! De Stanley's gaven eenige goede dansnummers en de Holy- wood Compi., bestaande uit twee dames en één heer, berijdt op fameuse wijze het wiel. Mevr. PJuijmHoedemaker had een re- vue-tje in elkaar gezet: De 8-daagsdie, die opgevoerd werd door kroost van Hoog straat-winkeliers. Gezien de korte tijd van voorbereiding, was het bereikte resultaat bevredigend. Mevr, Plurjm kreeg bloemen. Het was reeds middernacht geweest, toen Piet Groenendaal voor de tweede maal op trad en daarna is rnen nog eenige uren bijeen gebleven, en is er op do muziek van de Hakkert Band, die den gebeden avond, zoodra daarvoor gelegenheid zich deed hoeren, lustig g^louzt. Dieselgemaal Vijfsluizen. Tc bounen door hot hemraiuischap I), Eland. Door dijkgraaf en hooglieemrad >ri van Delfland' is overeenkomstig art. 14 der Bouwverordening aan den Schiedamsclion gemeenteraad' verzocht de rooilijn vast te stollen, waardoor do bouw vaira oen nieuw Diesielgomaal aan do Vijfsluizeln zou wor den mogelijk gemaakt Dit schrijven word in handen van B. en W. gesteld om advies. B. en W. hebben daaromtrent met dijk graaf en hoogheemraden onderhandelingen gevoerd', die tot overeenstemming hebben geleid. Do rooilijn langs het gemaal is op de toekeuing, die bij den raad is ingediend, aangegeven met oen blauwe-poiloodlijn Op de toeken ing kan men tevens zi'öa, hoe het verloop van den Vlaardingerdijk in die omgeving is gedacht. De definitieve vaststelling daarvan kan echter nog wachten. Zoo is het ook met de andere bepa lingen ten aanzien van do straat, die over eenkomstig art. 6 der Bouwverordening zijn vast te stellen. Delfland' zal dam, als het zoover is, er toe medewerken, dat langs het gemaal een gomeentestraat komt; als wanneer dan ver der de gewone voorschriften zullen gelden, die ton aanzien van do exploitatie der naastgelegen torreinc-n van toepassing zul ten zijin. B. en W. stellen d'en raad voor thans de rooilijn langs het gemaal vast to stellen. A.R. gemeenteraadsleden. Verceniging voor Zuid-Hollaud. Onder leiding vam den heer J. A. J. Jansen Maneschijn, burgemeester van Zwijn- drecht, is gisteren te Rotterdam een ver gadering gehouden van A.R. burgemees ters en raadsleden in Zuid-Holland, om te komen tot stichting van een Verceni ging van A.R. gemeenteraadsleden in Zuid- Holland. Deze werd opgericht en onmid dellijk traden 105 leden toe; ook burge meesters kunnen lid dor vereeniging zijn, maar zij mogen ten hoogste slechts twee van de 9 plaatsen in het bestuur bezetten. Tot bestuursleden werden benoemd de heerön J. A. J Jansen Maneschijn, Zwijn- drecht; P. v. d Bos, Moordrecht; A. B. Bitter, Noordeioos; J. II. Dormer, Rotter dam; P. Mak. alhier;R. Meyer, Haastrecht; J. Overtuigen, Oud-Beijerland'; M. A. Ver kerk, Gouda, en R. Vonk, Asperem. Vechtpartij. Aan Van Z. is het verblijf in het kring huis van de N.S B aan dc Lange Haven ontzegd, maar hij woelt zich daar blijkbaar zoo thuis, dat hij er gisteravond toch weer binnen ging. Van Z. werd echter nam buiten gewerkt en op de Lange Haven ontstond een vechtpartij, waarbij D. P. P een klap in het gezicht kreeg en een bloedneus opliep. De pol he maakte pTOces-verbaal op. C.J.(M.)V, Ring vergadering. Zondagavond a.s. zal de ring „Schie dam cm omstreken" van hot Ned. -Jongel. Verbond, oen vergadering houden te VJaar- dingen, in gebouw Liefde en Vrede, waar haast de gebruikelijke Bijbelinleiding door een lid oen er afdeeling zal worden ge sproken door dx. A. A de Ka ring, arts te VI aard in gen over bet ondenvep: „Het wonder in de geneeskunde". Ook belangstellenden, niol-icdon der C.J. (II.)V., zijn daax welkom De Schiedam mers vertrekken te voet om 7 uur van „Irene", Nieuwe Haven 155. Ouderavond. Gcref. Verceniging voor Schoolonderwijs. De ouderavond, door het bestuur van, do Vereeniging voor Geref. Schoolonder wijs gisteravond in het Geref. Jeugdhuis georganiseerd, was zeer druk bezocht. Ds. J. F. Jonkers, voorzitter van. hot schoolbestuur, heeft de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze geopend en een welkomstwoord gesproken. De heer P. P. Roozenbeek, onder- wijzer aan de Groen van Prinstererschool, heeft een lezing gehouden over: De taal van het kind. Na de pauze heaft de heer A. A. v. Holten, onderwijzer aan EffaLha, iets verteld van het werk aan deze stichting van de Chr. vereeniging voor opvoeding en onderwijs aan doofstomme kinderen. De mededeelingen werden verduidelijkt door lichtbeelden. Te half 11 heeft ds. Jonkers de zeer geslaagde bijeenkomst gesloten. Verkoop gang langs het Weeshuis der Hervormden aan den Langen Achterweg. Door de regenten van het Weeshuis der 'Hervormden is Sn koop gevraagd de gang, gelegen ten Noorden van het weeshuis aan den Lningen Achterweg. In verband met het feit, dat de regenten de beschikking hebben verkregen over het daaraan gr c zonde perceel, wordt er prijtg op gesteld ook de tusschen liggende gang, tor groo-tto van pl.m. 125 vierk. 31in eigendom te bezitten. Na langdurige onderhandelingen is over eenstemming bereikt over den koopprijs, welke tenslotte gesteld' werd' op f 1000 in totaal, kosten, -van overdracht voor reke ning van de koopors. Onder mededeeliing, dat do commissie voor het grondbedrijf zich daarmede kaïn vereonigon, stellen B. en W. dien raad voor tot den verkoop te besluiten. Het gevaarlijke auto-vasthouden. 1 Gistermiddag liet de löjarigo amibachtsl- scholier G. \V. S. uit Vlaard'ingen, zicibi opj' den Vlaardingerdijk per fiets voorttrekken door een vrachtauto. Doordat de auto uit week, kwam do jongen in botsing met den 13-jarigen wielrijder L. S., die viel1 en op d'en grond bleef liggen. Door een verbanclmeesler van Wilton is het slacht offer voorloopig verbonden en omdat hij over inwendige pijn klaagde, is hij opi last van een doktor per politiebrancartj naar zijn woning te Vlaardingen vervoerd. liet onvoorzichtig jongmensch is door gereden, maar dcpolitie heeft h'om op school gevonden. Tegen hom is prooes-ver- baal opgemaakt. A G E N D A. Schiedam. Passage, 8.15 u. Bloeke Bet. CSty, 8 u. Kiki. 14 Nov. Lutherscho kerk, 8.15 uur. Ds. Schmidt Herdenking 25-jarig be slaan. Dj aeon essen arbeid 14 Nov. Musis Sacrum, 8 u. Uitvoering Tamboers- en Pijperscorps Har monie. 15 Nov. Passage theater, 8.15 uur. Kunst kring liet Schouwspel. Sonna, door de Ver. Schouwspelers. 15 Nov. Musis Sacrum, half 3. Ncd'. Vereen, van Huisvrouwen. Lezing mevr, Bold'ingh—-Gocmans. 15 Nov. Musis Sacrum, 8 uur. Burger wacht. Utile Dulci, „Grompie". Rotterdam. 14 Nov. Tivoli-Schouwburg, 8.15 u Nat, Operette Ens. Parloz-moi d'amour. 14 Nov. Groote Schouwburg, 8 uur. GeZ., Saaiboïn. Rubber. 14 Nov. Doelen, 8 u. Sociëteit Harmonie. Concertgebouworkest o.l v. Bnmd Walter. Weemscl» avond. 14 Nov. Nut, 8 n. Lezing Ferenc Kör- jnemdi VLAARDINGEN. Drietal te Rotterdam. In de gisteravond te Rotterdam gehort- den vergadering van het kiescollege desj Ned. Herv. gemeente aldaar, is in de Var cature, ontstaan door het vertrek van dsb W. C. Posthumus Meijjes naai" Hoogland^ het volgende drietal samengesteld: Dis. J. II. W. IVarners, te Alkmaar; ds. A. T. Wk Kluis, te Vhssingen, en ds. M. Groenen- berg, te Vlaard'ingen. Verbetering wcrkloozcnsleun. De Vlaardmgsche Bestuurdersbond heeft aan de gemeenteraden van Vlaard'ingen en VJaardinger-Ambacht een adres verzonden, waarin het verzoek vervat is er bij dé regoering op to willen aandringen in den steun van de werkloozon eenige nood zakelijke verbeteringen aan te brengen. Deze verbeteringen zijn de zelfde als ito. het bekende*- petitionnement genoemd. Badmeester Samenwerking. Tot badmeester aan het badhuis van de bouwvereenigmg „Samenwerking" is benoemd de heer B. „Samenwerking" Vermeer. BINMEft&AMD Jaarvergadering, Op Donderdag 22 November zal de Chr. Knapenvereeniging Luctor et Emergo in Irene haar 2o jaarverga/tering hen Ion. Hoosrstraat Groenmaan Ucmbrandtlaan, Vanouds ie adres voor GEMAAKTE- EN TRICOT GOEDEREN Schiedam's Chr. Mannenkoor. In een bericht in ons blad' van Zater dag betreffende het Chr. Mannenkoor was sprake van een op 20 December as. te houden „Kerstconcert" Ln de Julianakerk. Men verzoekt ons van de zijde dezer ver eeniging er op te willen wijzen, dat deze avond meer het karakter zal dragen van een „Kerstwijding". Het programma, dat uitsluitend uit Nederlandsche liederen be staat, bevat voor het grootste gedeelte Kerstliederen. Als spreker zal optreden ds. J. F. Jonkers. De orgelist van do Ju lianakerk, de lieer W. A. Houtman, zal eenige orgelsoh ten gehoore brengen. De op dezen avond gezongen liederen zullen op Tweeden Kerstdag van 3—4 uur, ook gezongen worden voor do patiënten in het Gein. Ziekenhuis. Tweede Kamer. Rijksbegrooting 1935. Rede van minister Oud. In aansluiting op ons verslag vain de Tweed© Kamor-zittiing van gisteren, volgt thalns lm' i.an do red© van minister Oud. Spr. wijsl op do waarde van handhaving vah den gulden voor ous staatserediet. Dit laatste is de hoeksteen van alles en mOet met alle middelen worden gohaialha-ifd', Spr. bestrijdt de motie-Van den Tempel inzalce een centrale induslrielKVnV. Wij moe ten den toestand onder de ooyen zien en samen zien wat er aan te doen is. De heer Kersten (Sf. Oer.) repliceert. Spr. handhaaft zijn crilick op de regoo- ring en betoogt, dat do kloosters rijk wor den door jaarlijks toevloeiende millioeien! uit 's rijks scliatkist, terwijl hot volk ver armt. De onderwijzers kloosterlingen moe ten van het geven van o wlorwijs wor Ion! uitgelaten. De heer Lingboek (Herv. Ger. St) ropli- ceerend, onderstreept wat bij in eerste in stantie liceft gezegd. De heer Vliegen (s.d.) repliceert in de plaats vain den beer Albania, die in hot buitenland vertoefJ. Spr. bad gaarne meer concrete mede deel ingen van de regecring vernomen. Spr. bestrijdt het oordeel van de regeering irt- zak'e toetreding van Rusland tol don Vol kenbond on do rede- van don heer De Goor, die de politiek der SD.AP. 'noemde eert poliliek van potvertoeren. De bezwaren tegen opheffing van het bankgeheim wor den. overdreven voorgesteld. Spr. komt op( tegen, de houding van de Tcgecring tegetal jegens do S.D A P. Do uitzon,leringsmnait- ïegclm zijn volgons spr. pure willekeur. Do heer Weslcrmain (nat. borst.) repli ceert, evenals do boeren Van don Toni pol (s.d.) en De Geer (ch.). In de avondvergadering is aan do old© geko nen de begrooting van binnenlandsdié zaken. Minister Oml «ver devaluatie. Wij laten hier nog ter verduidelijking volgen het gedeelte van het verslag dei redo van minister 'Oud, gisteren in d© Tweede Kamer gehouden. „Zij, die do devaluatie aanprijzen, draaien als bet ware de zaak om. Zij wensclieii monetaire middelen te gebruiken om hlek herstel en hot economische leven t© béd. vorderen, om spoediger een evenwicht t« i f Hoog-

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2